„Nieuwe Langedijker Courant", van Zondag 28 Juni 1896. Nieuwstijdingen. Persnieuws. AANBESTEDING. Bij de aanbesteding, omtrent de dijkwerken van het Ambacht van Westfriesland, genaamd Geestmer-Ambacht, gehouden te Alkmaar, op Woensdag 24 Juni, in het Noord-Hollandsch Koffiehuis, was de uitslag als volgt: Perceel 1, Huigen- en Zuider-Reekerdijk, ra ming f200; aangenomen door Jac. Oldenburg, Bergen, voor f180; perc. 2, Omloopdijk, raming f60, aangenomen door A. Mul, Alkmaar, voor 150; perc. 3, Noorder-Reekerdijk, raming f 1125, aangenomen door G. Blom, Schoorl, voor f 990 perc. 4, verschillende werken, raming f 535, aan genomen door P. Without, Haringkarspel, voor f530; perc. 5, Zeedijk, raming f 337,50, aange nomen door J. Dekker, Eenigenburg, voor f 345 perc. 6, Ursemmerdijk of Zeedijk bij Winkel, raming f 50, aangenomen door R. de Beurs, Aartswoude, voor f39; perc. 7, Walingsdijk, TJrsem, raming f 450, aangenomen door Joh. Hille, Ursem, voor f 430. Omtrent de werken van Geestmer-Ambacht te Veenhuizen, was voorts de uitslag als volgt: Perc. 1, raming f200, aangenomen door Jb. Zilver, Hoogwoud, voor f165; perc. 2, raming f 45, aangenomen door D. Kriller, te Oude Nie- dorp, voor f42. BOYENKARSPEL. Het warme weder heeft de bloemkolen in de Streek snel doen ont wikkelen. Verscheidene teelders hebben er reeds een aantal „onder dek." Men kan dus een spoe dige opening van de ochtendmarkt alhier ver wachten. EEN SLIMME ZET. Twee handelaars aan het station Bovenkarspel laadden de vorige week ieder een waggon aard appelen voor dezelfde marktplaats. Een der twee reisde daarop naar de bestemmingsplaats en kocht daar de waggon van zijn concurrent nog goed- kooper dan te Bovenkarspel, haalde daarop zijne hoeveelheid, om daarna de geheele partij naar Venloo te zenden, waar hij een mooie winst maakte. Onze correspondent te Schagen schrijft 33e Schager Kermis. Langs de kramen gingen de kinderen en zij snoepten van al, wat daar lekkers in was koek, chocolade, suikergoed, ja wat niet alen zij vulden de mandjes en taschjes met noga en noten en mangelen en kersen, met alles. Zij gingen naar den draaimolen op het Oude Slot, den ouderwetschen molen met onbewegelijke paarden, vierkante bouten bakken, petroleum lampen en een sleutel. Zij schommelden in de schommelschuitjes en kochten fluitjes van choco lade en aten kersen en speelden krijgertje om kramen en tenten als de centen op waren en zochten een goeden kennis op, die er nog wel een paar voor zijn jeugdige vriendjes over had. Dit alles ziende, dacht ik: „de kermis is voor de jeugd." In het hippodrome op de Laan, vermaakten zich de jongelui met paardrijden en in de dans zalen dansten zij tot zij er vermoeid van wer den. En zij dronken bier en sterke dranken en waren uitbundig vroolijk. Zij draaiden 's avonds en 's nachts in Vincken's stoomdraaimolen, den nieuwerwetschen met hobbelende paarden, wie gelende triomfwagens, gasverlichting en een gil lende stoomfluit. Zij kochten poffertjes in de poffertjeskraam van Van Rijken en sloegen op het hoofd van Jut, dat de slaghoedjes er van klapten. En 's avonds gingen zij naar een café- chantant of naar de schouwburg van Hart om te luisteren naar het spel van middelmatige en betere artisten, die voor het meerendeel echte kermisstukken te genieten gaven. Dit alles ziende, dacht ik: „de kermis is voor de jongelui." Ouderen van dagen, getrouwde lui, zag ik be daard naar de comedie van Potharst of Hart gaan en zij dronken een flesch wijn of bier en rookten den heelen dag sigaren. Zij gingen over dag met de kinderen langs de tenten en kra men en lieten ze visschen in de vischkraam. En als de comedie uit was, gingen ze zelf visschen, omdat ze zoo vroolijk waren. Als ze niet uit gingen, de ouderen, tracteerden ze zich thuis op vette paling, uit Visser's kraam, en dronken daarbij een heel ongewonen drank. Of zij vroe gen familie en kennissen een dagje over en lie pen met hen de kermis op en neer om hen alles te laten zien, wat er wel te zien was. Dit alles opmerkende, dacht ik: „de kermis is voor de ouderen." Kinderen, jongelui, ouderen van dagen, ver maakten zich op de de kermis ieder op zijne wijze. Van alles werd in mindere of meerdere mate geprofiteerd, overal werd rondgekeken, rondgewandeld en geluisterd. Allen hadden in mindere of meerdere mate pleizier in den feest tijd. Dit alles overwegende, dacht ik: „de kermis is voor iedereen" En daarom hoop ik, dat allen den laatsten Zondag van de Schager kermis nog een recht genoeglijken dag mogen maken. Door de Alkmaarsche tramvereeniging is aan verschillende gemeentebesturen concessie aan gevraagd voor het leggen van rails voor een paar dentram van ALKMAAR naar OUD-KARSPEL, langs de dorpen Oudorp, St. Pancras, Broek op Langedijk, Zuidscharwoude en Noordscharwoude. Donderdagavond jl. omstreeks elf uur, ontstond er brand bij den bleeker W. de B. aan den Nieuwlander Singel te ALKMAAR, in een aan hem behoorende loods. De eerste ter plaatse zijnde spuit had den brand weldra gebluscht, zoo dat de op het gelui der klokken toegesnelden overige drie spuiten geen hulp behoefden te ver- leenen. De uitslag van den Kolf- en Biljartwedstrijd gehouden in liet lokaal van den heer D. van Twuijver te SCHAGEN, den 26 Juni jl., is als volgt Ingeschreven voor het kolven 24 spelers. II. Quant, Warmenhuizen 116 punten, le prijs. C. Bijpost, Dirkshorn 108 2e J. B. Schene, Schagen 101 3e De serieprijs werd bij overkolven met den heer C. Zomer, gewonnen door den heer H. Wester man te Barsingerhorn, met 43 punten. Voor den biljartwedstrijd waren 20 spelers ingeschreven. le prijs A. van Gastel, Schagen. 2e A. Kist, Zuidscharwoude. 3e C. Wilke, N. Niedorp. ONZE MOEDERTAAL. De „Vacature" ontving de volgende merk waardige aanvrage: „Daar ik gepasseerde maand Maart mijn Akte heeft behaald voor onderwijzers, ben ik zoo vrij uw te vragen of uw ook mij eiken Dinsdag de Courant Vacature gratis wil overzenden aan on derstaand adres. „Ik wilde nu ook eens gaarne naar eenige betrekkingen zien. „Wanneer ik de courant niet gezonden krijgt, zou ik toch gaarne een antwoord van uw Edls wachten." MUIZEN. Te Rouveen vertoonen zich wederom, als voor drie jaren, een groot aantal muizen; een groot deel van den oogst zoowel te Staphorst als te Rouveen is door die dieren verwoest. Eerst zijn vele roggeakkers, die een rijken oogst beloofden, vernield; daarna kreeg de haver een beurt. En waar hier en daar een weide tusschen het bouw land ligt, wordt ook deze niet overgeslagen. Al het jonge, malsche gras wordt weggevreten, ter wijl de harde stengels onaangeroerd blijven staan. Verschillende landbouwers schaften zich daarom prof. P. Loeffler's Mause-Bacillus aan en met aanvankelijk goeden uitslag. Een tweede middel, dat ook vele muizen het leven kost, bestaat in het graven van tamelijk diepe, aan de wanden steil oploopende gaten. De muizen, die in deze kuilen terechtkomen, kunnen langs de wanden niet weer naar boven klauteren en worden des morgens gedood. Meermalen vindt men ze bij tientallen in een kuil. Een derde middel is het bestrooien van den akker met muizentarwe, mo gelijk wel aan te bevelen, doch in alle geval len te kostbaar om algemeen toegepast te wor den. Slechts een paar stukken grond werden er tot noch toe mee bestrooid. Daar echter niet alle landbouwers die middelen toepassen, blijven nog genoeg dieren over, om hun verschijning een ware ramp te achten. HET LIJK VAN PRINS FREDERIK. Een Reuter-telegram uit Padua meldt, dat de kist met het stoffelijk overschot van prins Fre- derik van Oranje gevonden is. ZONDER BETREKKING! Om zich een denkbeeld te kunnen vormen van het groote getal dergenen, die alleen in Amster dam zonder eenige betrekking rondloopen, moge het volgende dienenvoor eene administratieve betrekking boden zich aan ingevolge eene adver tentie: 225 sollicitanten; voor kantoorbediende op een salaris ad f300 per jaar: 315; voor kan- toorlooper: 125; voor colporteurs: 280, totaal 945, waarvan slechts 100 van positie wenschten te veranderen. Voor de vacante plaats van chef-redacteur was het aantal sollicitanten: 15. Voor de vacante betrekking van hoofd der openbare school te BLOEMENDAAL hebben zich 207 sollicitanten aangemeld. De gemeenteraad van ALKMAAR heeft besloten tegen D. Poll, ontslagen gemeenteont vanger, als schuldenaar, en tegen de vennoodschap „de Nederlandsche Maatschappij van Zekerheids stelling voor ambtenaren en beambten" als borg eene reeks vorderingen in te stellen tot vergoe ding eener som van f59,394,26. Te ZUTFEN is een paartje in den ouder- trouw opgenomen, waarvan de bruidegom 68 jaren en de bruid (jonge dochter) 71 jaren telt. KIEZERSHUMOR. Onder de verschillende biljetten voor de ver kiezing van een lid der Provinciale Staten in het Hoofdkiesdistrict Zaltbommel, ingeleverd, waren er twee met volgende rijmpjes beschreven 1. Geen mestvaalt voor gezondheid aan den dijk, Ik stem op B. van Bergeik. 2. Niet Bergeik met zijn meisjesgezicht, Maar ik stem Lenshoek, een man van ge- [wicht. EEN STRAAT-TOONEELTJE. Langs de Prinsengracht strompelde achter een kar met aardbeien een ongeveer 22-jarige vrouw. Behalve de vracht aan vruchten zaten ook nog in de kar twee kinderen. Doodmoede blijkbaar, zette zij zich op de kruk van de kar neer, maar deed toch nog haar best om door zoo luid als ze kon haar „baliemanden juffrouwuit te roepen, haar waar aan den man te brengen. Plotseling greep ze, blijkbaar in angst, in haar zak en stopte een klein builtje met geld in haar kar weg. De reden, waarom zij dat deed, bleek te zijn de nadering van een beschonken man. Haar.... man. Zonder eenige inleiding greep hij de vrouw bij de polsen en eischte in dronkenmanstaal, geld. En of nu de vrouw al beweerde, dat wat ze had koopmansgeld was, waaraan ze niet komen mocht, de beschonkene had blijkbaar gezien waar ze het builtje verstopt had, want, ondanks geschrei van vrouw en kinderen, rukte hij het weg en strom pelde voort om zich bij eenige even dronken kameraden te voegen. Daar zat nu de tobster verslagen en weenende. Gelukkig, dat er voor de sloof, tenminste tijde lijk, redding opdaagde. Een heer had de woordenwisseling gehoord. Het was een van onze meest bekende industrieelen. Hij begaf zich naar de weenende vrouw en in formeerde hoeveel de koopman noodig had. Zij noemde de som en ontving niet alleen dat bedrag, maar nog iets voor de kleinen. Bovendien be loofde de flinke redder in den nood eens een hartig woordje met haar afgedwaalden echtgenoot te zullen spreken. Wij hopen voor de tobster, dat hij succes zal hebben. {Echo) GROENTENHANDELAARS. Om praeadvies is in handen van B. en W. gesteld een adres van het bestuur der vereeniging van groenten-, fruit- en aardappelenwinkeliers „Door Eendracht Saamgebracht", waarbij oezwaar gemaakt wordt tegen de aanwijzing van do Prins Hendrikkade als groentenmarkt, zelfs op Zondag. Evenals naar aanleiding van een adres van gelijke strekking, dat 20 Maart 1895 in handen van B. en W. werd gesteld om praeadvies, moe ten zij ook nu weder verklaren, dat aan de Prins Hendrikkade geen groentemarkt bestaat en hun aldaar ook niet wenschelijk voorkomt. Mocht door sommige aanvoerders van groente langer dan noodig is gebruik worden gemaakt van den los wal, en mocht blijken, dat zij aldaar vertoeven met de bedoeling om de aangebrachte groente te verkoopen, dan zal door toepassing van art. 283 van de Algemeene Politieverorde ning daartegen zooveel mogelijk gewaakt worden. B. en W. stellen voor, adressanten in dien zin te antwoorden. EEN ZONDERLING GEVAL. In de gemeente Schoterland doet zich het vol gende niet alledaagsche geval voor De jongeling, die bij de loting voor de nati onale militie no. 88 heeft getrokken (een num mer, dat is gebleken dienstplichtig te zijn) is ge boekt als eenige zoon, omdat hij die reden van vrijstelling had opgegeven. Wat is nu echter gebleken? De ouders van den jongeling leven van elkander gescheiden, ofschoon het huwelijk niet door de wet is ont bonden. De vader is woonachtig te St. Johan- nesga, terwijl de moeder te Utrecht woont en daar leeft met een broeder van haren wettigen echtgenoot. De vrouw heeft bij haren zwager te Utrecht vier kinderen, waaronder een jongen is. Daar de ouders van den loteling niet wettig zijn gescheiden, kon hij niet als reden van vrij stelling laten gelden eenige zoon te zjjn. De zaak is bij Ged. Staten van Friesland in onderzoek. Door bijen gestoken! In de Drentsche gemeente Rolde gingen drie kinderen, bezig met het plukken van bloemen, op de daarbij staande bijenkorven zitten. Het on geluk wilde dat twee der bijenkorven omvielen, tengevolge waarvan de bijen zoo verwoed werden, dat zij de kinderen hevig met hunne angels staken. Een der kinderen was zoo hevig gestoken, dat zijn gelaat bijna onkenbaar geworden is en het kind in bedenkelijken toestand verkeert. Ook de beide andere kinderen werden hevig verwond en zijn onder geneeskundige behandeling gesteld. EEN ONDERNEMEND MEISJE. Woensdag had aan het station Schermerhorn der Noord-IIolland8che stoomtram een voorval plaats, dat nog al vroolijkheid verwekte. Een meisje uit Rijp van misschien twintig jaar had een weddenschap aangegaan, dat zij zich als vrachtgoed per tram in een mand naar Scher merhorn zou laten vervoeren. „Ze zullen me niets doenhad ze gezegd en was in de mand ge kropen, die natuurlijk in een goederenwagen ge plaatst werd. De mand en haar inhoud werd ge adresseerd aan een inwoner van Schermerhorn en behoorlijk toegedekt. Te Schermerhorn werd zij gelost en op het perron van het station voorloopig neergezet, on gelukkigerwijze echter in de onmiddellijke nabij heid van de pomp, waaruit de locomotief zoo noodig water ontvangt. Een paar trambeambten, die iets van het zaakje moeten geweten hebben, schoven de mand nu juist onder de waterpijp der pomp en gingen toen pompen. Toen kon de vermetele reizigster zich niet meer stilhouden; onder veel pret der omstanders werd zij uit de mand gehaald, waarna zij half door nat te voet naar Rijp terugkeerde. Doch ze had er vjjf rijks daalders mee verdiend, zeide ze. („N. R. Ct.") Prijs van oude aardappelen! Een landbouwer te Oud-Beierland, die de vorige week een schip, geladen met beste quali- tiet oude aardappelen ten verkoop naar Amster dam zond, ontving thans de afrekening. Na af trek van alle onkosten hield hij 8 cents per H.L. over! De nieuwe Kieswet. Nu de wet regelende het kiesrecht en de benoe ming van afgevaardigden der Eerste en Tweede Kamer der Staten-Generaal door den eenen tak der vertegenwoordiging is aangenomen, zullen onze le zers zeker gaarne een beknopt overzicht van het geheel ontvangen, zooals het uit de smeltkroes der langdurige beraadslagingen is te voorschijn getreden. In ééne wet is het kiesrecht voor de Tweede Kamer, de Provinciale Staten en de Gemeenteraden geregeld, tenminste wat de kiesbevoegdheid betreft, want het gemeentelijk kiesrecht berust voorname lijk op het plaatselijk belastingstelsel. Voor de Kamer zal men voortaan hebben b e- lastingkiezers, woningkiezers, loon- kiezers, kapitalisten en geëxami- n eerden. Zij moeten vóór of op 15 Mei den leeftijd van vijf-en-twintig jaren bereikt hebben en natuurlijk tot de mannelijke ingezetenen belmoren en Nederlanders zijn. Onder belastingkiezers ver staat de wet degenen die hun aanslag over het laatstverloopen jaar in eene of meer der Rjjks-di- rectebelastingen voor of op 1 Maart hebben vol daan, waarbij alleen voor de grondbelasting een mi nimum van f 1 per jaar vereischt wordt. Evenals thans gelden aanslagen in de grondbe lasting wegens onroerende goederen eener onver deelde nalatenschap ook voor den mede-eigenaar, al is zijn naam bij den aanslag niet in het kohier vermeld, mits hij niet minder dan f 1 voor zijne portie betale. Nu volgen de woning- ofhuurkiezers. Dezen zullen om het kiesrecht te erlangen, tus schen 1 Augustus en 31 Januari niet meer dan éénmaal (en dan nog in dezelfde gemeente) hebben mogen verhuizen en dan, hetzij als hoofden van gezinnen of wel als alleenwonende personen moeten hebben bewoond een huis of een gedeelte van een hnis, tenminste van een huurprijs als vermeld is in de tabel bij de wet behoorende en waarin de ge meenten in negen klassen zijn verdeeld. De huur prijzen verschillen van f 2,50 voor de grootste ge meenten, tot 85 cents in de kleinste, alles per week. Huurkiezers zijn ook personen die, krachtens eigen dom, vruchtgebruik of huur, eenzelfde vaartuig van ten minste 24 kubieken meter hebben bewoond gedurende het straks genoemde tijdsverloop. Bij de berekening van den werkelijken huurprijs wordt de maand geacht vier weken te hebben, en het jaar gerekend op vjjftig weken. Dan volgen de zoogenaamde loon-kiezers. Dezen zullen minstens gedurende dertien maanden bij een patroon of onderneming of instelling in dienstbe trekking moeten geweest zijn of als inwonende zoons in het bedrijf der ouders werkzaam moeten geweest zijn tegen een vast loon, dat alweder af wisselt naar den rang der gemeenten of gedeelten van gemeenten waar z(j wonen en dat van f550 tot f300 afdaalt. Met zulk een loon wordt gelijk gesteld een pensioen, dat men mocht genieten van een openbare instelling. Wie echter f550 tezamen geniet van inkomen en pensioen, heeft evenzeer uit dien hoofde aanspraak op het kiesrecht. Vervolgens heeft men de zoogenaamde bezitkie- zers. Wie niet genoeg belasting betalen, wie niet genoeg huur verwonen, wie niet genoeg inkomen genieten, hetzij aan loon alleen of aan loon en pen sioen te zamen, die kunnen toch nog bezit-kiezers worden. Daarvoor is het noodig. dat z(j op den len Fe bruari sedert een jaar den eigendom met recht van vrije beschikking hebben van ten minste f 100 (no minaal) ingeschreven in de Grootboeken der Nationale Schuld of van ten minste f50 ingelegd in de Rijks postspaarbank. Eindelijk de zoogenaamde capaciteiten. Wie aan al de genoemde vereischten niet voldoet, kan nog kiezer worden, wanneer hij heeft voldaan aan de eischen van bekwaamheid, door of krachtens de wet gesteld, voor de benoembaarheid tot eenig ambt, voor de vervulling van eenige betrekking of voor de uit oefening van eenig bedrijf of beroep. Maar tot het kiesrecht tot samenstelling van de gemeenteraden worden toegelaten zoodanigen, die (behalve ingezetenen eener gemeente zijnde) of in de Rijksbelastingen zijn aangeslagen, en dus totde zoogenaamde A-kiezers behooren of in eene plaatse lijke directe belasting betalen naar de cijfers van het inkomen, die in genoemde tabel zijn gesteld voor gemeenten of gedeelten van gemeenten. Voor het overige gelden de andere regelen voor de kies bevoegdheid ook voor de gemeenteraads-kiezers. Voorts zijn kiezers zij die den graad van sergeant bekleeden en de smet hen gelijk gestelden,<c ook wanneer zij in de kazerne wonen (waarbij vooral gedacht is aan de adjudanten-onderofficier), doch een en ander voor zoover zij aan art. 4 der wet de kiesbevoegdheid kunnen ontleenen, dus voor zoover z(j mochten vallen onder de A. tot B. kiezers. Er zal voortaan zijn een verkiezingsdag en een stemdag. De eerste is bestemd voor de inlevering van eene voordracht van candidaten, die. op straffe der gevangenis of boete, door minstens 40 bevoegde kiezers moet worden aangeboden. Is er geen can- didaat gesteld dan moet een nieuwe verkiezing worden uitgeschreven. Is er geen tegen-candidaat, dan is de alleen voorgedragene wettig benoemd. De kiezer krijgt uiterlijk 3 dagen voor den stemdag zijne oproepingskaart die de namen der gestelde candidaten bevat, waarvan ook publieke bekendma king plaats heeft en op den stemdag ontvangt hij in het stembureau zijn stembiljet waarop mede de namen der candidaten zijn vermeld. Voor die na men is een zwart ruitje met een witte stip in 't midden die met een in het bureau aanwezig pot lood wordt zwari gemaakt, als men wil aanwijzen wien men stemt. Die stemming heeft plaats voor een afgeschoten lessenaar waarin slechts een kiezer tegelijk wordt toegelaten. Daarop komt het zg. couloirstelsel neer. De thans nog bestaande manier van stemmen begint voor de Kamerverkiezingen pas 15 Mei 4897; voor de Provinciale Staten en de Gemeenteraden moet daaromtrent nog nader beslist worden krach tens de aanhangige wetten. Terwijl voortaan elk lid der Kamer in een afzonderlijk district zal wor den gekozen. 13e JEMndstemmingr* Hieronder zij vermeld het oordeel van eenige organen uit de arbeiderswereld. De Sociaal-Democraatorgaan der sociaal-de mocratische arbeiderspartij in Nederland, betoogt dat, hoe onvoldoende de uitbreiding ook is op welk een ondeugdelijken grondslag de nieuwe wet ook berust het dwaasheid zou zijn te willen ontkennen, dat deze gebeurtenis voor Nederland's arbeiders van groot belang is, daar het toch te verwachten is, dat bij eerlijke toepassing der wet, en indien de belanghebbenden zich voor hun eerste burgerrecht eenige opoffering willen ge troosten, het getal kiezers minstens verdubbeld is en het derde deel der arbeidende klasse tot de stembus is toegelaten. Daarom zal de wet-Van Houten, meent het blad in de geschiedenis der Nederl. arbeidersbe weging steeds te boek staan als de eerste sport op de ladder, die het Nederlandsche proletariaat I had te beklimmen, om aan de politieke voogdij

Nieuwe Langedijker Courant | 1896 | | pagina 2