„Nieuwe Langedijker Courant", van Zondag Juli 1896. Plaatselijk Nieuws. N ieuwstij dingen. HET WITTE KRUIS. Het ledental dat bij de oprichting der Afdee- ling Langedijk van de Noord-IIollandsche Ver- eeniging „Het Witte Kruis" 143 bedroeg, is thans geklommen tot ruim 190. Op het hulpkantoor te ZUIDSCHAR WOUDE werden gedurende de maand Juni '96 behandeld: 102 inschrijvingen in de Rijkspost spaarbank, tot een gezamenlijk bedrag van f2998,44, tegen 17 terugbetalingen, ter somma van f894,97; 6 stuks nieuwe boekjes werden uitgereikt, waarvan het laatste was genum merd 7194. DE EERSTE ROODE KOOL. Naar ons wordt meegedeeld heeft de heer J. E. Az. den lsten Juli de eerste roode kool van dit jaar gesneden. Het waren er omstreeks 50, welke hij voor een goeden prijs van de hand deed. Men schrijft ons: Nieuwsgierige blikken bespiedden in een on bewaakt oogenblik het ooievaarsnest op de kap- schuur van den heer P. de Geus te BROEK OP LANGEDIJK. Naar het bleek was het ooie vaarsgezin met vijf jonge telgen vermeerderd. Het ouderlijke ooievaarspaar mag zich onge twijfeld verheugen in de gezondheid van deze jeugdige langbeenen; het ging er gezellig toe in de takken woning. Brongas. Berichtten wij voor eenige weken dat door den heer P. G. Duker, Notaris te Zuidscharwoude een proef was genomen om zich zekerheid te ver schaffen omtrent de aanwezigheid van het noodige gashoudende water ter verkrijging van brongas, en daarvoor was gebruikt de aan de gemeente Zuid scharwoude behoorende, doch onbruikbare nor- tonput en datdie proefneming uitstekend slaagde, heden kunnen wij melden dat een tweede proef, genomen in den tuin van genoemden heer Duker, met even gunstigen uitslag is bekroond mogen worden. Na 16 uren heijens te zijn gekomen tot een diepte van 16 Meter of 56 voet werd op die diepte brongas verkregen, waardoor (als proef) een vleêrmuisbrander voortdurend gevoed wordt. Onze correspondent schrijft: NEDERL. ONDERW. GENOOTSCHAP. Uit het pas verschenen jaarverslag over 1895 blijkt, dat bovengenoemde vereeniging zich in een toenemenden bloei mag verheugen. Opge richt werden in 1895 niet minder dan 14 nieuwe afdeelingen, terwijl van 4 opgeheven afdeelin- gen het meerendeel der leden zich bij andere aansloten. Het gewone aantal leden klom tot 5395. Ook de toestand der geldmiddelen is be vredigend. Er is van 1895 een beschikbaar saldo van f1480.385, bij een ontvangst van f 7803.055, terwijl het vaste fonds van het genootschap van f 11696,96 tot f 13010,125 klom. Tot nieuwe le den van het hoofdbestuur werden gekozen de heeren P. de Geus en W. P. Hildebrand. Over den toestand der verschillende instellingen des genootschaps, ondersteuningsfonds, spaarbank, levensverzekering, paedagogische bibliotheek en schoolmuseum, komen in het verslag uitvoerige rapporten voor, die voor het meerendeel zeer gunstig luiden. Onze correspondent te SINT PANCRAS schrijft Voor gemeenschappelijk gebruik is door eenige bouwers alhier een aardappelenbesproeier aangeschaft. Men hoopt daardoor de aardappel ziekte tegen te gaan. Driemaal worden de aard appelen besprenkeld met het mengsel Bouillie Bordelaise, bestaande uit V4 K.G. kopervitriool °P Vio K.G. kalk en 50 L. water. Eerst wordt het kopervitriool in warm water opgelost, dan de kalk er doorheen geroerd en vervolgens het water er aan toegevoegd. Het is een gemakke lijk te behandelen instrument, dat in andere streken reeds uitstekende diensten heeft bewe zen. Elders heeft men de ondervinding opge daan, dat de opbrengst der besprenkelde aard appelen grooter was dan die der niet besproeide. Voor het merk „Leopold-Sigaren" werd aan de firma H. Krijns Zonen te ALKMAAR het voeren van het koninklijke wapen van Belgie toegestaan en haar de titel van hofleverancier van Z. M. den Koning van België toegekend. In de openbare terechtzitting der arrondisse mentsrechtbank te ALKMAAR op den 30 dezer werd D. Poll, le. wegens verduistering als ambte naar bij de uitoefening van zijne bediening ge pleegd; 2e. wegens valschheid in geschriften, 30malen gepleegd, en het gebruik maken van de vervalschte bescheiden, alsmede de tweede beklaagde J. Nuhout van der Veen, le wegens het doen plegen van verduistering, n.l. betreffende door den eersten beklaagde onttrokken en door hem genoten gelden uit de gemeentekas en 2e. wegens medeplichtigheid wat andere feiten betreft, veroordeeld respectievelijk tot: D. Poll tot 3 jaren gevangenisstraf, onder aftrek van voorloopige hechtenis (eiseh) en ontzetting van het recht tot het bekleeden van openbare ambten en bedienin gen, en J. Nuhout van der Veen tot l1^ jaar gevangenisstraf (eisch 2y2 jaar), en beide gedu rende 5 jaren tot ontzetting van enkele rechten. UIT WATERENDE SLUIZEN. Naar wij vernemen zal er eerstdaags opnieuw eene vergadering van Dijkgraaf en Heemraden gehouden worden om te beslissen over de al of niet geldigheid der benoeming van mr. M. E. J. J. van Lidth de Jeude tot secretaris. Er zijn nl. stemmen opgegaan, dat het reglement verkeerd zoude zijn toegepast en dat in deze niet de vol strekte meerderheid vereischt wordt. Is deze le zing juist dan zou de heer J. W. C. Kroon, bur gemeester van Zuidscharwoude, die bij de eerste stemming de meeste stemmen op zich vereenigde, de benoemde zijn. In handen van gedeputeerde staten berust op het oogenblik een adres, waarin aangedrongen wordt op vernietiging van bedoelde stemming. „A. 0." EEN KORTE VREUGDE. Uit Gennep wordt aan de L. K. geschreven Jen weduwnaar, wien het verdroot 's levens lasten langer alleen te torsen, ging op kondschap uit, toog het Overmaasche in, zocht en vond een lieve levensgezellin, die zich bereid verklaarde, lief en leed met hem te deelen. In allerijl wer den have en goed van het bruidje in een guano- baaltje gepakt en trok men vreugdevol naar Ot- tersum, om nog dienzelfden dag de toekomstige mama in haar nieuw tehuis te installeeren. Edoch, 's bruidjes geluk was van korten duur, nauwelijks was het den huisheer gebleken, dat zij de koffie te sterk zette, vier boterhammen voor haar ontbijt consumeerde en de aardappelen te dik schilde, of de liefde daalde beneden het vriespunt en der ongelukkige werd onbarmhartig het vierkante gat van de deur gewezen. HET NUT VAN RöNTGEN-STRALEN. Te Haarlem sneed zich voor eenige maanden een jongen, bij het breken van een glasruit, vrij ernstig in den pols. Een geneesheer wist de wond te doen heelen, maar zonderling genoeg, de hand bleef onbruikbaar en de jongen klaagde steeds over een vreemde pijn in den pols. Ten laatste besloot de geneesheer de hulp in te roe pen van dr. Valkema Blauw om den pols door middel van Röntgenstralen te pbotographeeren. En afgaand op de photographie, welke een zwarte streep in den pols vertoonde, werd bij een operatie op die plek een stuk glas gevonden. De hand is nu weer goed te gebruiken. WIJNSTEEN AAN DE TANDEN. Volgens de mededeeling van een arts, moet men de tanden gedurende het aardbezie-seizoen dikwijls met het sap dezer vruchten poetsen. Daardoor wordt niet alleen de zoogenaamde wijn steen aan de tanden opgelost, doch ook de adem verbeterd. EEN MAT VAN 5000 K.G. Een cocosmat, zooals hier te lande en wellicht ook nooit in het buitenland is gemaakt, werd dezer dagen door de Kralingsche Tapijtfabriek „Werklust" afgeleverd. Deze mat, besteld door een liefhebber van paardensport, en bestemd voor een manege in Den Haag, weegt niet minder dan 5000 K.G. en heeft een oppervlakte van 350 vierkante meter. De mat is ruim 7 duim hoog, waardoor ver kregen wordt dat de paarden even gemakkelijk kunnen loopen als in het zand eener arena, terwijl tevens het dikwijls zoo hinderlijke op werpen van het stof wordt vermeden. De mat komt op een asphaltvloer te liggen en wordt door middel van een gaskracht-machine over walzen voortbewogen, waardoor bij het reinigen de bovenkant onder komt te liggen en het schoonmaken veel vergemakkelijkt wordt. Het christelijk asyl voor drankzuchtigen wordt 1 Augustus te PRINSENHAGE geopend in de villa Wilhelmina. De Heer C. J. Kloot, terzijde gestaan door een commissie van toe zicht van bekende mannen, zal daar zijne methode tot genezing van aan den drank ver slaafden toepassen. Over die methode wordt door Prof. Van der Lith gunstig geoordeeld. Het nieuwste op dit gebied geschiedt tegen woordig in het buitenland met de Röntgenstra len. Men laat den dronkaard photographieën zien van zijne eigen, door den drank misvormde organen en gaandeweg van den voortgang van het aangericht kwaad. Dit schijnt op menig dronkaard te werken. Voor de verpleging in Prinsenhage zal f600 per jaar berekend worden. Door den Nationalen Zuiderzee:Bond is een geschrift uitgegeven, waarin „een kort woord" wordt gericht tot het Nederlandsche volk. Daarin wordt het doel van den Bond uit eengezet en tevens de geschiedenis van de plan nen tot droogmaking van den uitgestrekten waterplas beschreven. De voordeelen dier droog making worden in een helder licht gesteld en ten slotte wordt opgewekt zich bij den Bond aan te sluiten. Wordt het ledental aanzienlijk, dan zal de regeering, sterk in den steun der natie, het werk ter hand nemen, en ook voor den vreemdeling opnieuw worden bevestigd, dat in het land der kleine Koningin van Holland nog kracht aanwezig is tot groote daden. SCHURFT. Te Jipsinghuizen en Wollinghuizen, gemeente Vlachtwedde (Gr.), is de schurft geconstateerd onder 1500 schapen en te Veeier veen onder 500 stuks. De heer Verdenius, veearts te Winscho ten, is derwaarts vertrokken om maatregelen te nemen. EEN HEKSENGESCHIEDENIS. Uit Utrecht wordt het volgende geval aan het Hbl. gemeld In een slop, dat uitkomt in de Gasthuissteeg die den Wittenvrouwensingel met de Biltstraat verbint, woont een arbeidersgezin, man, vrouw en een halfjarig kind. De huiselijke vrede en het geluk van het kleine gezin werden voor eenigen tijd door niets verstoord, totdat plotse ling de kleine begon te sukkelen en, trots alle in 't werk gestelde pogingen, met den dag ach teruitgang. De ouders wisten niet wat te beginnen. Fa milie, vrienden en buren kwamen er bij te pas, maar zonder dat iets hielp. Doch, als een red dende engel, hakte een buurvrouw opeens den knoop door: „Het kind is behekst." Het was zoo eenvoudig, dat men zich niet kon begrijpen er niet eerder aan gedacht te hebben, 't Kwam er nu maar op aan, om to weten wie de toover- heks was. Maar dat zou dezelfde slimme buur vrouw wel uitvinden. Op haar verzoek liet men haar alleen, zij sneed het zeegrassen matrasje van het kleine kind open en vond daarin o, schrik! het model van een kip, een staart en zwarte rozen. Nu wist de buurvrouw meteen ook, wie dien gast had binnengeloodst. Het was een gewezen buurvrouw, een knap oudje, dat met haar man een handel in bloemen dreef en van wie men zich herinnerde dat ze naast een gezin had ge woond, dat bijna geheel was uitgestorven. Het geen kwaad denkende oudje werd op listige wijze bij den zieken zuigeling gebracht. Toen vertelde men haar dat zij de tooverkol was, die het kind had behekst, en dat ze het kind weer moest zegenen, of 't zou niet best met haar afloopen. De buurvrouwen dreigden in koor mee, en het onthutste vrouwtje bezweek voor de overmacht. Driemaal sprak ze tot het kind: God zegen je! Niet zonder moeite liet men haar toen gaan. Het kind stierf denzelfden avond en is Woens dag begraven. DE SCHOOL TEN PLATTELANDE. Hoe de scholen ten plattelande uitstekende bureaux zijn om te ad verteeren, schetst een „dorps onderwijzer" in de Arnh. Cf. Ondermeer schrijft hij Iemand verloor een stok met zilveren knop. Hij adverteerde, liet het Zondags aflezen helaas het mocht niet baten. Hij was au bout de son roleau, tot hij op eens den inval krijgt, de hulp van een paar schoolhoofden in te roepen, en ziet binnen drie dagen bracht etti jongen, uit eene naburige gemeente den dierbaren stok terug. Een heer had bij een val van zijn paard, in het dorp L. zijn gouden bril verloren. Hij be merkte dit eerst toen hij thuis kwam te G. Hij wendde zich dadelijk tot het schoolhoofd te L. en ziet de bril kwam terug. Ziet men buiten, door 't ontrouw schoolbezoek in ons vrije vaderland, al weinig resultaten van het onderwijs, kunnen de bekwaamste onderwijzers zich in deze moeilijk verdienstelijk maken, schat ten onstoffelijk wel te verstaan kunnen ze zich vergaderen in hulpvaardigheid. De boer heeft een koe geslacht, „ze wordt morgen om zoo en zoo laat uitgepond met been voor 15 ct. zonder been voor 20 ct. 't pond" „Schipper Er is met kolen aangekomen, lost morgen, voor 14 stuivers afhalen, 15 thuis." „De goochelaar geeft Donderdag een voorstelling bij E., le rang 25 ets. 2e enz., kinderen half geld." „Rjjnder zal morgen de zwarte bessen ontvangen, tegen 6 ct." „Boer van Wijhe heeft drie losse arbeiders noodig zonder den kost." Overmorgen om 6 uur verga dering" (veeleden van het veefonds). Wat een kostelijk en goedkoop advertentie bureau (de meester doet dat voor de eer!) 'k Ken een school waar tot 1892 de brievengaarder om 10 uur de school instormde, kranten, brieven en soms geld uitdeelde onder de schoolkinderen en dan rustig naar zijn „moeder de vrouw" ging. Nietwaar, we gaan vooruitwat al gemakken verschaft toch'onze 19e eeuw boven de 18e en dat nog wel door die volksscholen, die 't altijd gedaan hebben. Mestvarkens willen in den zomertijd niet altijd dooreten. Ze zullen echter nimmer den eetlust verliezen, als men ze dagelijks twee han den vol gezouten haver toedient. Dergelijke haver bekomt men door een paar dagen lang haver, telkens door een dun laagje zout afgewisseld, in een vat te leggen. Is het vat ongeveer voor drie vierde gevuld geheel vol kan het niet daar de korrels zeer zwellen dan drukt men alles met de handen ineen en giet er een weinig wa ter overheen. WIELRIJDEN. Wat een wielrijder niet mag doen. Vergeet uw pomp niet. Leen uw machine niet uit. Rijd niet op slappe banden. Hang niet te ver voorover. Zit niet met een ronden rug. Rijd geen gear dat te hoog is. Drink niet veel op lange ritten. Rijd niet te spoedig na het eten. Vergeet niet rechts uit te wijken. Rijdt niet in donker zonder lantaarn. Verbeeldt u niet, dat ge een racer zijt. Maak geen kleine bochten op natte wegen. Tracht niet te rijden als een man wanneer ge een vrouw zijt. Vergeet niet, dat natte banden meer vatbaar zijn voor punctures dan droge. Kampioen. BEDRIJFSBELASTING De invulling der biljetten voor de bedrijfs belasting heeft in Franeker tot vermakelijke staaltjes geleid. Zooals bekend is, kan men aan den voet van het blad lezen, dat het biljet na 20 dagen zal worden teruggehaald, wanneer het althans binnen dien tijd niet ten kantore van den rijks-ontvanger bezorgd is. 't Spreekt van zelf, dat de ontvanger of diens gemachtigde bij het terughalen licht iemand niet thuis treft en in dat geval wordt de betrokkene per aange- teekenden brief verzocht om alsnog aan zijne verplichtingen te voldoen. In de vorige weck nu werden een 20-tal in gezetenen op deze wijze aan hun plicht herin nerd en hieronder die het eerst van hun leven gewaar werden, dat er ook aangeteekende brie ven bestaan. Sommigen brachten do komst van dien rijkgelakten brief in verband met het bestaan van een verren bloedverwant, die in vroegere jaren naar Amerika gegaan was en die nu misschion bij testamentaire beschikking eenige millioenen naliet aan zijne erfgenamen. Het toeval wilde, dat er een onder hen was, die niet lezen of schrijven kon en zoodoende genoodzaakt was, een paar getuigen mee te nemen om den brief machtig te worden. Yoor hem was het dus van groote beteekenis, zoo meenden ook de getuigen, een aangeteekenden brief te ontvangen en op weg naar het kantoor werden allerlei gissingen geniaakt, waarvan de slotsom was, dat er in elk geval voor den be trokkene een aardig buitenkansje aan verbon den moest zijn. Bij voorbaat werden de getui gen eens getrakteerd. Men stelle zich de teleur stelling van den geadresseerde en de verbazing der getuigen voor, toen de enveloppe niets an ders bleek te bevatten dan een eenvoudige aan maning van den rijksontvanger om het biljet voor de bedrijfsbelasting ingevuld te zjjnen kan tore te bezorgen ATJEH. (Yan week tot week). 27 Juni. Gisteren werden tochten gemaakt naar Sene- lop en Biloel, waarbij 3 minderen gewond werden. Toekoe Oemar heeft het hoofd der IV Moekims gevangen genomen. 29 Juni. „Gisterenavond zijn vijf bataljons uitgerukt voor een verkenning van Kasdejd Baid over Anak Galoeng, Sibreh en Glieng." „Gewond bij Senelop de kapiteins Graafland en De Lannoy, de luitenants Dijkstra, Wagener en Rijnen en 31 minderen. Gedood 6 minderen. „De stand van zaken, wat de militaire politiek betreft, is ongunstig." Het „Nieuws" ontving heden dit telegram: Anakgaloeng stormenderhand genomen. Daar binnen 130 lijken van Atjehers gevonden. Zwaar gewond werden de luitenants Dijkstra en Rijnen. De gisteren genoemde anderen licht. Wij leden geen meerdere verliezen. 1 Juli. Generaal Vetter vertrok Zondag. Eergisteren na Rahat en Sibreh, verrast benting Anak Ga- l°eng, waarbinnen mêlee ontstond, waarbij vijand 112 dooden achterliet. Tenkoe Mat Amin gesneu veld genoemd. Benting Sibreh genomen, streek getuchtigd, weinig tegenstand meer. Gesneuveld 9 militairen beneden den rang van officier, ge wond 4 officieren en 35 millitairen beneden dien rang, waaronder 28 inlandsche. LOMBOK. De correspondent van de „N. R. Ct." te Ba tavia seinde: „De gewapende politie op Lombok heeft op eenige oproerlingen in Praja gevuurd." Zou dan toch de officieele geruststelling om trent den toestand op Lombok, waarvan de jongste Indische bladen melding maakten, gelogenstrraft worden Een telegram van 3 Juli luidt: Onze troepen rukken naar Praja op, om de opstokers te arresteeren. Buitenland. ACETYLEEN-GAS. Aan het Zeitschr. für Beleuchtungswezen van 30 Mei ontleent de Ing. belangrijke mededeelingen over het acetyleengas. De reden waarom dit gas nog niet voor ruim gebruik geschikt is, zoo leest men daar, ligt in de duurte der grondstof: het calcium-carbid. Zoolang dit nog 27 cent het kilo kost, zal dat gas bij gelijke lichtsterkte duurder blijven dan gewoon lichtgas en gasgloeilicht. Alleen wanneer het door goedkoope electrische beweegkracht kan worden verkregen, heeft ace tyleengas een toekomst. En in die richtng is men nu in Zwitserland bezig, waar de waterkracht er gelegenheid toegeeft. Aan de Aluminium-fabriek te Neuhausen, bij den Rijnval, heeft men reeds sedert een jaar dit toegepast en op nog grooter schaal zal het nu te Rheinfelden geschieden, waar de carbid-fabriek uit Bitterfeld is overgebracht. Daar komt de eletrische paardekracht op ongeveer ƒ150 te staan, waardoor de prijs van het carbid meer dan 50 pc. zal dalen. De schrijver voegt er bij, dat het ook een voor deel is, dat men voor een paar honderd gulden in elk huis een toestel kan plaatsen om acety leengas te maken, en dat wegens do hooge licht- kracht buizen van 25 milimeter voor de lei dingen voldoende zijn, die dus de kamers niet ontsieren en tevens goedkoop zijn. Hij beweert dat men uit 1 kilo carbid 500 liter gas kan krijgen, waarvan een normaalkaars licht slechts ruim 1 cent kost per uur. Een geschikte brander moet echter nog ge vonden worden, omdat er 10 k 15 maal meer lucht noodig is voor de volledige verbranding dan voor een gewone gasvlam. Men gebruikt daarom een mengsel van lucht en acetyleengas, waar door men echter een deel der lichtsterkte ver liest en gevaar loopt van ontploffingen. Volgens 'den schrijver heeft de hr. Julius Schülke eenige geschikte branders ontworpen, o. a. een waarbij het glas beneden een aantal ronde gaatjes heeft en een andoren waar de vlammetjes uit een aantal dunne buisjes komen aldus door lucht omringd zijn. Zulke branders zijn thans op de tentoonstelling te Berlijn in werking te zien. EEN ONAANGENAME ZAAK. Een juffrouw, dertig jaren oud, ongehuwd en woonachtig te Roubaix, had sedert eenigen tijd een onuitstaanbare pijn in de maag. Zij kon er 's nachts niet van slapen on overdag niet rustig van blijven zitten. 'tWas vreeselijk. Tenslotte ging de juffrouw, wat zij al dadelijk had moeten doen: zij ging naar den dokter. De dokter onderzocht haar, keek haar tong, voelde haar pols en eindigde met haar een laxee- rend drankje te geven. De juffrouw nam een fermen slok uit het fleschje en voelde na enkele uren de gevolgen. O wonder, wat kwam er toen te voorschijn Een levende, een springlevende, een vroolijko... hagedis. De dokter heeft het diertje bewaarden het is nog in zijn studeerkamer te zien. Het beestje is tien centimeter lang en men schat zijn leeftijd op drie of vier maanden.

Nieuwe Langedijker Courant | 1896 | | pagina 2