NIEUWE Weekblad voor LANGEDIJK en Omstreken. N°. 28. Zondag 12 Juli 1896. 5e Jaargang. Plaatselijk Nieuws. N ieuwstiij dingen. Feuilleton. Apolk ?an Belvedere. LMGERIJKER COURANT Deze courant verschijnt eiken Zaterdagnamiddag. ABONNEMENTSPRIJS voor Noordsciiarwoude, Oudkarspel, Zuidscharwoude en Br. op Laxgedijk per drie maanden 50 ct-, franco p. post 0O ct. UITGEVER: J H. KEIZER. BUREEL: üoordseliarn oude. PRIJS DER ADVERTENTIÊN: Van 1—5 regels 30 ct-, elke regel meer Cï ct. Groote letters of vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Brieven rechtstreeks aan den Uitgever. J.l. Vrijdag vergaderde in het lokaal van den heer G. Slotemaker Jz. het Departe ment „OUD-KARSPEL" van de maatschappij tot Nut van !t Algemeen. Na opening der vergadering en voorlezing der notulen, welke werden goedgekeurd, had de rekening over het afgeloopen jaar plaats door den penningmeester. De rekening bedroeg in ontvangst f269.45'/2 in uitgaaf f 240.24'/2, zoodat een batig saldo van f29.21 aanwezig was. Hierna had de verkiezing plaats van een commissaris voor spaar- en hulpbank ter ver vulling van de vacature, ontstaan door het vertrek van den heer A. Halff. Uit de voordracht, door het bestuur opge maakt, in alphabetische volgorde bestaande uit de H.H. P. Eecen, Jb. Pranger en G. Slo temaker, werd gekozen met 6 van de 10 uit gebrachte stemmen de heer Jb. Pranger. Hierna werden eenige besluiten genomen betreffende de te houden Floralia-tentoonstelling. In de eerste plaats werd besloten de datum van opening vast te stellen op 30 Augustus en de tentoonstelling drie dagen te laten du ren. Deze datum werd gekozen, opdat de op den tweeden dag der tentoonstelling te houden feestelijkheden op den verjaardag van H. M. Koningin Wilhelmina zal plaats hebben, en deze dag tevens feestelijk zal worden herdacht. De feestelijkheden, zoo werd besloten, zullen bestaan uit volksspelen. Voortsdat de tentoonstelling zal worden gesplitst in twee afdoelingen, nl. Ie afdeeling groepen-inzendingen van de uitgereikte plan ten; 2e afdeeling: particuliere inzendingenter opluistering. Voor de eerste afd. zullen 10 prijzen be schikbaar worden gesteld; voor de 2e afd. zullen 3—5 prijzen worden uitgereikt, naar gelang het aantal inzendingen bedraagt. Op voorstel van den Secretaris werd beslo ten het bestuur van het Departement met de regeling der tentoonstelling en feestelijkheden te belasten, dat tevens zal kunnen rekenen op de medewerking der leden, wanneer voor de regeling meerdere steun mocht worden verlangd. Voor de beoordeeling der bloemen en plan ten zal de heer Smit bloemist te Alkmaar als deskundige optreden. Het Programma zal nader worden vastge steld. Tevens werd nog mededeeling gedaan dat ongeveer 600 planten zijn uitgereikt. Hierna niets meer aan de orde zijnde wordt de vergadering gesloten. Aan een groot gevaar ontsnapt. Terwijl de mandenmaker K. de Jong, alhier Vrijdag de ophaalbrug passeerde naar zijne woning vielen eenige steenen, die door hun zwaardte de brng omboog doen gaan, naar bo neden, doordat de planken loslieten tengevolge van oudeidom. Enkele steenen ter zwaarte van 10 tot 20 K.G. ongeveer vielen juist achter hem neer toen hij de brug over was. Het overgangsexamen van de' 3e naai de 4e klasse aan de Rijks hoogere burgerschool te Alkmaar is met gunstig gevolg afgelegd door Mej. Ja. Duker, te ZUIDSCHARWOUDE. Het overgangsexamen van de 2e naar de 3e klasse aan de Rijks hoogere burger school te Alkmaar, is met gunstig gevolg af gelegd door C. Halff, thans te Alkmaar. Onze correspondent te ST. PANKRAS schrijft Op de voordracht voor de betrekking van Hoofd der Openbare School te Bloemendaal komt voor de Heer G. Kempers, H. d. S. te St. Pankras. Uitslag kolfwedstrijd van den Kolfbond „Holl. Noorderkwartier" gehouden 7 en 8 Juli ten huize van J. Swarthof te ST. MAARTENS BRUG. Ie pr. H. Ton, Oudkarspel met 138 p. 2e K. Quant, Warmenhuizen 135 p. 3e A. Slotemaker, Barsingerhorn 126 p. 4e C. Zomer, Z.-Scharwoude 124 p. 5e W. Tensen, Schellinkh.),117 p. 6e D. Kist, Kolhorn loting» m 7e W. Kraakman, Z.-Scharwoude 115 p. Serie prijs verwierf de heer P. Kraakman, Alkmaar met 55 punten. Voor den gehouden biljartwedstrijd op den len dag hadden zich 12 personen aangegeven. De prijs werd gewonnen door C. Kaper, Kol horn, le premie door Jb. Slotemaker, Oudkar spel, 2e premie door W. Tensen, Schellinkhout. Voor den wedstrijd op den 2en dag hadden zich 10 personen aangemeld. De prijs werd gewonnen door A. Kist, de 1ste premie door K. van Kleef, beiden te Zuidschar woude en de 2e premie door G. Verkroost te Oudkarspel. PHOTOGRAPHIËN. Bjj de geschenken, die 18 Juli zullen worden aangeboden aan de Prinses en den Prins Von Wied, bij gelegenheid van hun 25-jarig huwe lijksfeest, zijn ook photographiën van Alkmaar, die door den heer Van der Aa werden genomen en in een fraai satijnen album bijeengebracht. EEN VERGEEPSCHE REIS. Ter secretarie eener plattelandsgemeente bij Haarlem vervoegde zich jl. Maandag eene moe der, teneinde aangifte te doen van de geboorte van haar kind, die vier dagen te voren had plaats gehad. Met de jonggeborene in een wagen tje en uog een kind van circa 2y2 jaar daarbij, had de vrouw een wandeling van ruim 2'/2 uur gedaan, zij verklaarde dat haar man wegens ziekte niet kon komen. Daar in het ondenkbare geval dat de moeder komt aangeven niet is voorzien, was de reis der vrouw vruchteloos; men stelde haar echter in staat de terugreis grootendeek per boot te kunnen doen. VELE HANDEN MAKEN LICHT WERK. In oon KooJUud tc 3utUg. (I?.Kuil IUBI1 dezer dagen met hooien aan het werk zien een godsdienstonderwijzer, een onderwijzer der open bare school, een brievenbesteller en een winke lier-koopman. Het gold hier den boer een handje helpen in den drukken tijd, in het Eriesch „ongetiid" ge noemd. {TJit het Duitsch.) Vertaald door 4-) Wel, wel, waarde heer Griffier, gij zijt dan nooit door de pjjlen van Amor getrof fen? Voor zoover ik mij herinneren kan en ik van uw neef Heinold, die met u in Greifswald gestudeerd heeft .hoorde, noemde men u daar algemeen den Apolllo van Relvedereis het nu aan te nemen, dat, terwijl g(j, naar uw bijnaam getuigt, voor de schoonen van Greifswald als het ideaal van mannelijk schoonheid goldt, gij toch voor de liefde van haar, die u zoo ver goodden, ongevoelig bleeft? Volkomen, beste dokter, volkomen! lachte de griffier Breitfeld, terwijl hij een flinken teug uit zijn met een deksel voor zien bierglas nam. Neen, m(jne heeren, ik kan u verzekeren, dat ik, toen ik op het punt stond tol te betalen aan den listigen knaap met den boog, er echter nog met een blauw oog ben afgekomen en daar voor breng ik den hemel mijn eeuwigen dank «Ho, ho!" klonk het uit liet groepje eerzame burgers, die als vaste bezoekers van «Den gouden Beer" zich ook dezen avond weer tot gezelligen kout vereenigd hadden: «De jonggezel wil met ons den spot drijven!" »Dat verhoede God antwoordde deze met gemaakten ernst. Het spreekwoord zegt, wel is waar: Wie schade l(jdt, heeft niet voor den spot te zorgen, maar deze zaak is mij wezenlijk te ernstig. Neen, neen, weest, of liever denkt u gelukkig, gij echt- genooten, maar gunt mij dan ook het ge noegen, mijn jonggezellenstaat te prijzen en mijne gouden vrijheid lief te hebben, welke gij allen, die de slavenketen draagt, slechts bij naam kent." «Hjj is inderdaad onverbeterlijk, die griffier, riep de apotheker Feistel boven de van alle kanten zich verheffende tegenspraak uit: «Is dat niet den spot drijven met de heiligheid van het huwelijk, een voor God ingestelden staat? Maar wat weet zoo'n zondaar er ook van en van het genoegen. «Dat den armen echtgenoot verbeidt, als hjj des avonds een beetje te laat thuis komt, wel zeker," viel hem de joviale Breit- seld in de rede. «Apothekertje! apotheker- jtje! Ik heb, wel is waar niet de eer uwe I vrouw te kennen, maar de roep van haar I redenaarstalent, vooral voor bedsermoenen, j is zelfstotopmijnstildorpjedoorgedrongen." I «Kletspraatjes! bromde Feistel onder het vroolijk gelach van het gezelschap, ter wijl hij een nijdigen blik op den spreker wierp. «Ik ben een vrijmanen drink." Hjj greep naar het glas en leegde het met eenen teug, alsof hij de verdere verklaring van zijn gezegde door daden wilde geven. «Goed zoo, berg uwen toorn in het glas," spotte Breitseld. Waar bestaat er ook een volmaakt huwelijksgeluk, en gij bezit, zooals de faam zegt; in plaats van vrijheid, de Schoonste vrouw uit de gansche streek." «En de faam heeft in dezen zeker geen onwaarheid gesproken," riepdeapothe- ker met flikkerende oogen, «hoe echter de dames aan zulken wansmaak kwamen, om u, waarde heer, den bijnaam van Apollo van Belvedere te geven, is mij volstrekt onverklaarbaar. Ik vind in uw gelaat - neem het mij niet kwalijk zelfs niet het minste spoor van die goddelijke schoon heid en verhevenheid, welke men in dit beeldwerk pleegt te roemen; ik mis zelfs de regelmatigheid der leden, die «Ik ook," zeide Breitfeld droogjes weg, terwijl hij zich over het wel doorvoede li chaam streek «een Apollo met een bier buik het idee ware kostelijk!" «Maar," ging hij voort, »nu ik bemerk, dat ik on zen apotheker ergernis gegeven heb, en om den smaak der schoonen uit Greifswald te redden, wil ik, hem ter verzoening en haar ter eere, thans de geschiedenis verhalen, hoe ik aan den naam van Apollo van Bel vedere kwam. Aangenomen?" Vertellen, vertellen! klonk het van alle kanten, terwijl men korter bij de tafel schoof. «Had destijds die windbuil van een neef, dier. gij, dokter Springer, in Greifswald hebt leeren kennen, bij zijne aankomst al daar niet gebabbeld, wie weet, of ik er thans niet als goed bezoldigd burgemeester ware, daar ik destijds weinig lust had den landbouw vaarwel te zeggen, en daarvoor het corpus juris in te ruilen. Nu echter moest ik, om me die goddelijkheid van het lijf te houden, van mijne velden en bosschen weg vluchten, naar eene plaats, waar nie mand mij kende." «Ter zake!" klonk het. «Vertellen, waarde Breitfeld, vertellen! «Nu dan, begon deze, na eenen teug uit z(jn glas genomen te hebben, «ik was dan in Greifswald om eenigen tijd de lessen over landbouw en scheikunde te volgen, 't Was wel een langdradige geschiedenis, en dat te meer, daar onze docter Mopsei wel de vervelendste docent was, die erop twee beenen liep. Met groote blijdschap ontving ik daarom de uitnoodiging van een ouden, kinderloozen bloedverwant en erf oom, om eenigen tijd op zijne goederen te komen doorbrengen. De raadselachtige in houd van het postcriptum z(jns briefs, dat hij er vast op hoopte, mij ingenomen te zien met de plannen, welke hij voor mijne toekomst beraamd had, wekte bij mij geene bekommering, daar het mij volstrekt niet inviel te denken, dat het hier een aanval op mijne persoonlijke vrijheid gold, want tot iets slechts achtte ik den ouden heer niet in staat. Genoeg, ik begroette dan deze onverwachte vacantie met vreugde, en in myne verbeelding reeds met hond en geweer het jachtveld mijns ooms doorkrui send, stapte ik in den trein, 't Was reeds laat, toen ik op de plaats mijner bestem ming aankwam. Nadat men mij met sp(js en drank ver kwikt had (mijn oom had zich reeds, zoo als altijd, met klokke negen ter rust be geven) werd ik in de logeerkamer geleid, waar m(jn lieve neef Heinold, die vóór m(j was aangekomen, reeds in het eene bed den slaap der rechtvaardigen sliep. Nu, ik bezorgde hein spoedig gezelschap en kort daarop snorkten we om het zeerst tot de morgenzon ons uit de veeren dreef. De wijze waarop vvy elkander groetten en lucht gaven aan onze gevoelens, was zeer verschillend: ik was in een allerdol- sten luim, Heinold liet het hoofd hangen; hij giste, dat er eenig onheil in den schoot der toekomst verborgen lag en herlas tel kens het postscriptum van zijnen brief, dat evenals in den mijnen, zoo raadsel achtig luidde. Maar ook mijne vroolijke luim zou spoe dig verdwenen. Na het ontbijt namelijk deelde oom, die m(j overigens op de vrien delijkste wijze ontvangen had, ons mede, dat hij en een zijner vrienden elkander beloofd hadden hunne toekomstige kinde ren door het huweljjk te vereenigen; wijl echter het lot hem geene kinderen gegund, maar daarentegen twee prachtexemplaren van neven geschonken had, zag hij niet in, waarom hij in zoo verre zijn woord niet houden zou, om een van die pracht- neven met de eenige dochter zijns vriends in 't huwelijk te doen treden. Als huwe lijksgift schenk ik, behalve het grootste deel van mijn vermogen, den gelukkigen brui degom mijn landgoed, voegde hij er als lokaas dg. Nu was goede raad duur! Neef Heinold zat als een geknakte lelie in z(jnen stoel, vermande zich daarop echter plotseling, en verklaarde den ouden heer, dat hij, hoe gaarne hjj zich ook naar zijn wensch zou geschikt hebben, nochtans daarvan moest afzien, want hij had reeds zijne keus ge daan en een verrader van de uitverkorene zijns harten kon hij niet worden. Hij deed dus, hoewel niet gaarne, vrijwillig afstand van geld en goed. Oom, die inderdaad een goede kerel was, drukte hem geroerd de hand. En gijvraagde hij mij. «Ik ben gelukkig nog vrij," stotterde ik. «Goed, gij zult dus zien, of het meisje u bevalt." hernam hijLotje komt heden namiddag, zonder dat zij van het doel harer uitnoodiging eenig vermoeden hoeft, hier aan en gij kunt dan met elkander kennismaken. Het overige laat ge dan maar aan mijne zorgen over." Daarmede scheen voor hem deze zaak afgedaan. Met dit «het overige laat ge dan maar aan mijne zorgen over," had hij ons reeds in gedachten verloofd, getrouwd, ja, ik wed, dat hij reeds tegenwoordig was bij den doop van het kind, en zichzelven peetoom dacht," want zijn gezicht straalde van vergenoegen, toen hij ons voor zichtigheidshalve had hij mij onder den arm genomen door huis en tuin rond leidde en velden en weiden toonde. «G(j zult in het benedenhuis wonen, ter wijl ik, zoolang ik nog iets op deze wereld te doen heb, de bovenvertrekken in gebruik neem," ging hij vergenoegd voort, toen vvy het park betraden, dat aan den achter het huis gelegen bloementuin grensde. «Overigens zal alles vandaag reeds klaar z(jn," voegde hij er nog bij, en hield ons toen staande aan den rand van een klein, kunstmatig meer, dat zijn water ontving van een nabijgelegen bron. Lotje oordeelde, dat het geheel een bekoorlijker aanblik zou opleveren, als hier en daar beelden te midden der eenzaam staande boomgroepjes zouden aangebracht zijn, en om dezen poëtischeu wensch van het goede kind te vervullen, en om de eenigszins kale om geving van het meer te breken, zal hier bij den ingang der grot de Groep van Laokoon, daar Eros en Psyche, hier Diana en ginds achter dat ronde gebouwtje, dat met zijne laag neerhangende treurwilgen zoo terecht eene plaats om te mijmeren is, de Apollo van Belvedère geplaatst worden. De beelden zijn reeds aangekomen, en ik hoop, dat de tuinman ze nog heden op hun voetstuk zal kunnen zetten, om Lotje die echo-verrassing te kunnen bereiden. Een maal op dit onderwerp gekomen, snapte de oude, praatlustige man onafgebroken voort, terwijl neef Heinold het niet moede vyerd naar Hem te luisteren en sommige dingen, door oom in 't gesprek gebracht, nog door eene opmerking mij duidelijker voor oogen trachtte te stellen. Het hu welijk tusschen Lotje en mij was voor hem als voor oom eene uitgemaakte zaak, ja. ik werd zelfs niet meergenoemd ofgeraadpleegd hoe Lotje ditofdat wenschte te hebben, wat Lotje hier- of daarvan zou zeggen, maakte hun geheel verder gesprek uit, terwijl ik de toekomstige bezitter van al die heerlijkheden met Lotje op den koop toe,stilzwijgend en zonder dat er eenige notitie van mij genomen werd, aan den arm van oom kon blijven hangen ik had latei- maar te trouwen! Eindelijk toch liet de oude heer ons aan ons zeiven over met j Jochem naar het naaste spoorweg-station te rijden en daar mijne aanstaande afte halen; Heinold trok zich in zijne kamer terug en ik was alleen en in de een zaamheid week langzamerhand dat doffe en krachteloozo van mij, wat mij tot nu toe tegenspraak onmogelijk gemaakt had. Wel, alie duivels! Was ik dan een mensch met gevoel, verstand en wil, of wat anders? Had men zoo even niet naar eigen luim over mij beschikt, en ik, had ik niet op alles gezwegen? «Neen, waarde oom." stoof ik op, «nu zult ge u toch misrekend hebbenMijne vrijheid, mjjn vrijen wil of fer ik nooit ot nimmer aan den boozen Mammon, nooit, nooit 1 Morgen reeds zal ik u dat rondweg verklaren, en gij neen, dat zal ik toch maar liever niet doen. brak ik, mij bezinnend, af, de oude is in staat mij te onterven, daar mijn hart even als dat van H einold nog geen keuze gedaan heeft en ik dus zijn verlangen kan ver vullen, als ik maar wil hm! En bij de keus van mijn beroep had ik zoo vast op de latere hulp van oom gerekend, daar ik anders levenslang zou blijven een land man zonder land. (Slot volgt.)

Nieuwe Langedijker Courant | 1896 | | pagina 1