„Nieuwe Langedijker Courant", van Zondag 2 Augustus 1896. N ieuwstij dingen. Het was zoo'n kleine afspiegeling van het huiselijk interieur dier familie; een uiterlijk blijk van innerlijke gezelligheid en genoege- lijken vrede. Gelukkig dat zoo nu en dan een voorbeeld wordt gegeven. Niet waar, het wekt ook anderen tot gezellig samenzijn op. Daar hebben wij zoo nu en dan ook eens behoefte aan. Sinds 4 weken is de bloemkoolhandel in onze streek aan den gang en het zal nog wel 8 weken duren eer de laatste kolen zullen zijn gesneden, want tot heden is nog geen vierde deel van de bloemkoolakkers leeg. Eiken dag werden er deze week ongeveer 100000 stuks per trein of per schuit verzonden. Het grootste aantal wordt aan de markt te Broek verhandeld. De prijzen waren nog al uiteen loopend maar over het geheel is er tot heden goed geld besteed. Sinds een 14 dagen is ook de handel in roode kool aangevangen. Heer dan 4000 stuks per dag zijn er echter nog niet ter markt gebracht. De prijs is dien ten gevolge nog hoog, 9 it 10 gulden. De kool is klein van stuk. In witte en gele kool wordt nog zoo goed als niets gedaan. De kegel wedstrijd, uitgeschreven door den heer K. Bood te NOORDSCHARWOUDE, is Donderdagavond 30 Juli geëindigd, met den na volgenden uitslag De le prijs is behaald met 75 houten en 9 na door den heer D. Blom te Noordscharwoude de 2e prijs met 75 houten en 8 en 9 na door den heer Reur te Alkmaar; de 3e prijs met 75 houten en 8 en 7 na door den heer J. Hol te Oud-Karspelde 4e prijs met 74 houten en 9 na door den heer A. S. Henselmanste Noord scharwoude; de 5e prijs met 74 houten en 6 na door den heer A. Tates te Noordscharwoude de 6e prijs met 73 houten en 9 na door den heer Schenke te Alkmaar; de 7e prijs met 73 houten en 7 na door den heer W. van Loo te Oud- Karspel; de 8e prijs met 70 houten en 8 na door den heer B. C. Bergman Jz. te Alkmaar de 9e prijs met 70 houten en 7 na door den heer A. Prijs te Oud-Karspel. De consolatieprjjs werd behaald met 48 hou ten, door den heer D. Blom voornoemd. Voor hen, die aan den wedstrijd hebben deelgenomen, doch daarbij niets behaalden, had de onderne mer, de heer K. Bood, een prijs en premie be schikbaar gesteld, geheel kosteloos. Daarvan viel de prijs ten deel aan den heer T. Bergwever te Noordscharwoude, met 32 houten en de premie met 31 houten in de 5 ballen, aan den heer A. Kist te Zuidscharwoude. De prijzen bestonden uit prachtige kunstvoor werpen. In den loop der Haand Juli 96 werden op het Hulpkantoor te ZUIDSCHARWOUDE op de Rijkspostspaarbank ingeschreven, 87 inlagen tot een gezameljjk bedrag van f 796,26, tegen 5 terugbetaling groot f 432.drie nieuwe spaar bankboekjes werden aangevraagd en uitgereikt welks laatste is genummerd 7288. Een Luchtverschijnsel. Vrijdagavond. Heerlijk stil weder. Bewolkte lucht. De stilte wordt door niets verbroken. Al les ademt vrede. De natuur is in verheven kalmte. De laatste hand wordt gelegd aan de „Nieuwe Langedijker Courant." Regelmatig krassend glijdt de pen over het papier. Het eenige geluid, dat de stilte verbreekt in het kantoor. Is u er in? klinkt't opeens in het oor van den redacteur, dat ongeveer dezelfde uitwerking heeft als een onverwachte opzegging van een abonnement. Het loopt al reeds tegen elven, 'tls echter geen vreemde stem, die de vraag uitspreekt. Ja, hadt u iets? Ja, meneer. Er is een prachtig luchtver schijnsel te zien. Zoo! In welke richting? Aan den oostkant. Prachtig. Je ziet zoo nu en dan van die aardige figuren en het ge heel gelijkt wel een vurige bol. Och, maar dat is de maan Onmogelijk m'nheer. Onmogelijk. Horgen hebben we laatste kwartier en de maan kan nu nog niet op zijn. Ja, dat kan toch wel. Voorzeker een aar dig verschijnsel. Ja, m'nheer, 't is prachtig. Ik wilde dat ze dat ook zagen aan het meteorologisch instituut. Jammer, dat 'tzoo stil is; die zwarte wolk moest even sneller wegdrijven, misschien zagen we 'tdan beter. Haar zou u dan niet denken, dat 't elec- triciteit is, die in de wolken zit? Wel mogelijk. 't Verandert op het oogenblik niet erg meer, maar straks had u eens moeten zien, al lerhande figuren, hemels mooi. Ik heb wel eens een fata morgana gezien, een luchtspiegeling, maar. O ja, dat zie je aan Den Helder wel eens. Het weet te gebeuren, dat je het heelc eiland Tessel aan den hemel ziet. Je zoudt nu toch zweren, dat het de maan was. O, neen, dat kan niet; die komt pas van nacht op. Doch, we zullen er morgen wel van lezen, denk ik, en u maakt er toch zeker ook iets van? Zeker, dat moet wereldkundig worden. Ik ga nog even aan den arbeidwel te rusten Schrijver dezes raadpleegde toch even de scheur kalender, die op het kantoor hangt, en zag op den datum van 31 Juli omtrent den maanstand o.a. het volgende: 1 Aug. Laatste kwartier. Opkomst 's avonds 9.38 ure. Voorwaar een prachtig luchtverschijnsel. {Historisch.) De Groente 11 veiling te Broek op Langedijk. Hochten wij het genoegen smaken eenige schilderstukken van de hand des heeren Jb. Oudes, kunstschilder te Nieuwe Niedorp te kun nen bezichtigen, welke door fijne type, nuance en tint een sprokend bewijs leveren voor zijne bekwaamheid als kunstschilder en teekenaar, als photograaf heeft genoemde heer het tevens op eene vrij goede hoogte gebracht. Door hem zijn in den handel gebracht drie photographiën van de groentenveiling te Broek op Langedijk, op verschillende standen genomen, welke uitmunten door scherpen afdruk en keu rig nette afwerking. No. 1 stelt voor de veilingsdrukte aan den steiger; waarbij een heerlijk programma op den achtergrond zich uitstrektno. 2 een zijdelings gezicht langs het water, waarbij de bruggen over de Voorburggracht een aardig gezellig effect maken, en waaronderop schilderachtige wijze de kleine schuitjes als het ware zich voortbewegen en el kander passeeren, terwijl op den voorgrond een schuit met wortelen prijkt; No. 3 geeft ons een gezelligen aanblik op den steiger, die zich ver der uitstrekt in het water, en waarlangs aan beide zijden schuitjes, volgeladen met kool en groote schuiten, die klaar zijn om te wor den geladen, liggen vastgemeerd. De landerijen strekken zich op den achtergrond uit als een reusachtig geheel, allen ingesloten door het water, dat zacht kabbelend, in kleine rimpeling rusteloos zijn golfjes opvoert, die aan de schaduwen, ontstaan door de vaartuigen, een trillende, lillende beweging geven. De punten van opname zijn met zorg gekozen. In den boekhandel van Hej. de wed. G. Vroegop te Broek op Langedijk zijn ze ver krijgbaar 30 cent per stuk in cabinetformaat, in grooter formaat a 50 cent. Wij hopen voor den heer Oudes dat zijne moeite moge worden beloond, waaraan wij trou wens niet twijfelen, en dat velen zich tot versie ring van het album een fotographie zullen aan schaffen van die belangrijke plek, waar 'sjaar lijks voor duizenden guldens worden omgezet, en waarheen eiken morgen, met de hoop in het hart, vol goeden m< ed, de nijvere bouwer „he nen kloet." Hen schrijft ons uit SINT PANCRAS Den 25 Juli geraakte achter het huis in de wik het driejarig zoontje van den Heer Sch. alhier te water. Hoewel gedurende twee uren alle pogingen werden aangewend, mocht het niet gelukken de levengeesten weder op te wekken. In de morgengodsdienstoefening van den 26 Juli herdacht de hervormde gemeente HEER- IIUGOWAARD haar 25jarig bestaan. Het eene bezielende rede door haren predikant den heer A. Weeder, naar aanleiding der woorden: „Tot hiertoe heeft de Heer ons geholpen," gegrift op den gedenksteen in het kerkgebouw bij de vol tooiing in den muur geplaatst, waren 't voor de talrijk opgekomen schare juichtonen, gevoegd bij woorden van dank en hulde voor de geestelijke genietingen sedert haar bestaan genoten. Den 24 Juli werd de eersten steen gelegd voor de nieuwe protestantsche kerk te SCIIAGEN met aangrenzenden gemeente-toren; te Schager- brug had de eerste steenlegging plaats vooreen nieuw algemeen weeshuis. Beide gebou wen beloven een paar monumentale werken te wordensieraden van Hollands noorden. Kerk en toren van deze gemeente zijn eene schepping van den heer van der Steur, architect te Haarlemhet weeshuis te Schagerbrug werd ontworpen door den heer Bakker, bouwkundige te Alkmaar. Te UITGEEST werd den 23 Juli de ge wone jaarlijksche kolf- en biljartwedstrijd gehou den. Voor het kolven hadden zich 38 en voor het biljarten 19 deelnemers aangemeld. De uit slag was als volgt: Kolvenle prijs H. Ton, Oudkarspel2e pr. H. Zonjee Cz., Uitgeest; 3e pr. S. Evers, Oud karspel; 4e pr. Jn. v. d. Wejjde, Haarlem; 5e pr. Jn. v. Nienes, Uitgeest; serie-prijs Parmet, Haarlem. Biljarten: le prijs A. Groot, 2e pr. J. de Roo, beiden te Uitgeest; 3epr.P. Houtkooper, Alkmaar. Falb's weervoorspellingen Terwijl de eerste helft van Augustus, op wei nige uitzonderingen na, een droog verloop heeft, is de tweede helft rijk aan regens, meestal met onweders. Ook is de temperatuur in de eerste helft betrekkelijk koel, in de tweede doorgaans warm. Van 1 tot 3 Augustus: Vrij wat regen en onweer. Het wordt in 't laatst kouder. Het tekort van 60.000 gulden! In de Woensdag gehouden vergadering van den gemeenteraad te ALKMAAR werd omtrent het bestaande tekort in de gemeentekas, ten gevolge van dè handelingen van de vorigen gemeente-ontvanger, door Burgem. en Weth. voorgesteld, om nogmaals de tijdelijke leening van 1 60.000 bij de Nederlandsche Bank te ver lengen. De heer De Groot vroeg of dit tekort niet door B. en W. uit eigen beurs zou worden aangevuld, hetgeen hun moreele plicht zou zijn, daar toch eigenlijk het kastekort een gevolg is van hun nalatigheid. De burgemeester antwoordde daarop, dat de Raad zoowel als Gedeputeerde Staten van alles afwisten, en dat het wel gemakkelijk was om de schuld op anderen te schuiven, maar het niet zoo gemakkelijk zou zijn om het bedrag van het tekort te voldoen. Na dit incident werd het voorstel van B. en W. aangenomen. Trouwe duif! Ongeveer 4 maanden geleden hield de postdui- venvereening" De Luchtgids", te Haarlem, een wedvlucht van uit Bergen (Henegouwen).Een met naam gemerkte duif van een der deelnemers kwam toen niet terug. Dezer dagen echter zag de eigenaar haar, tot zjjn niet geringe verbazing en vreugde, in het oude hok weerom, terwijl hij aan de duif het volgende briefje vond vastgehecht „Als rechtgeaard Nederlander op de markt te Brussel komende, kon ik het niet over mijn hart verkrijgen deze blauwe postduif, die mij werd aangeboden voor 1 franc, niet te koopen. Na haar eenig eten gegeven te hebben, heb ik haar Haandag 27 Juli, 's morgens 12 uur stadstijd, aldaar in vrijheid gesteld, aldaar in vrijheid ge steld, en hoop dus, dat zij het hok in goeden welstand mag bereiken". (Volgt naam.) Hoewel bij nader onderzoek bleek, dat men het diertje dat dus in handen van een vogel koopman gevallen was 8 slagpennen had af geknipt, heeft het den afstand in ongeveer 5 uur afgelegd, en wel naar waarschijnlijk 4 maanden in oen ander hok geweest te zijn. Men kan dus naast „hondentrouw" ook spre ken van „duiventrouw". Een lastig vrouwtje. De overhaalder Jan T., die met zijn vlet de verbinding onderhoudt tusschen Amsteldjjk en Weesperzjjde ter hoogte van de Hoedemakers straat, staat reeds geruimen tijd op voet van oorlog met zekeren S. Deze laatste liet geen gelegenheid voorbij gaan om het den ouden vletterman lastig te maken en hij werd hierin trouw bijgestaan door zijn vrouw, die in de wandeling „de kat" wordt genoemd. Dinsdag-avond kwam het tot een uitbarsting en T. en S. gaven elkaar eenige muilperen die raak waren. Juffrouw S. trok zich dat sterk aan muilperen uitgeven was iets, wat haar man toe kwam, muilperen ontvangen, anders dan van de liefkozende hand zijner wettige huisvrouw kwam in het geheel niet te pas, en juffrouw S. besloot wraak te nemen. Zij ging gisterenmorgen naar de vlet van T., nam hierin plaats, haalde een stuk hout te voorschijn en begon op eene van groote be kwaamheid in het vak getuigende wijze op den kop van den ouden Jan te timmeren. Jan, die eerst eenigszins onder den indruk verkeerde, begreep ten slotte eindelijk dat aan deze beukerij een einde moest komen en over de wjjze waarop behoefde hij zich niet lang te bedenken. Hij pakt de juffrouw, ondanks haar geweldig tegenstribbelen en niet zonder een paar welge mikte opstoppers te hebben ontvangen, beet, en zette haar overboord. Aan den kant is de Am- stel niet diep, zoodat geen gevaar voor verdrin ken bestond en de juffrouw alleen inet een nat pak vrij kwam. Het bad kalmeerde haar echter niet; toen ze weer aan land kwam, begon zij een woordenwisseling, waaraan door eenige poli tieagenten een einde werd gemaakt. Volksdagblad. Een nog zeer jonge man te ROTTERDAM, die met een zeer jonge vrouw in den echt ge treden is, ontving op zijn huwelijksdag een doosje met knikkers, terwijl zjjn vrouw een doosje met drie bikkels en een kogeltje kreeg, vergezeld van het volgende versje „Indien de kinderen jong gaan trouwen, Mag men ze niet van hun plezier onthouden. Hierbij zend ik voor u beiden, Een spel wat u nog wel zal verblijden. Bikkelen op de stoep van het Stadhuis, Knikkeren zonder veel gedruisch, Zoo het spel u mocht vervelen, Dan naar huis en niet krakeelen, Potje piesen, vroeg naar bed, Dat is de ware kinderpret". Onze eenheid „Ziezoo," zei het „Handelsblad" dezer dagen, „nu zjjn wjj het tenminste in één opzicht zoo wat allemaal eens." En daar kon een zucht van verluchting op volgen, nu men het althans in één opzicht met elkander eens geworden was. Wjj zjjn op den goeden weg. Eendracht zal eindelijk macht maken. Weet ge, wat dat ééne opzicht is, waar we 't allemaal eens over zjjn Over de vraag hoe op Rembrandt's beroemde schilderjj de „Nachtwacht" in het Rjjksmuseum het licht moet vallen, om dat heerljjke kunst stuk in al zjjn schoonheid te doen uitkomen. Er blijven nog wel eenige punten van verschil in andere opzichten, maar dat is van later zorg, dat komt, nu we 't over dat licht allemaal eens zjjn, wel terecht. Wjj willen bij wjjze van vraag en antwoord we leven toch in den examentjjd enkele van die verschilpunten noemen. Vraag Wat zjjn antirevolutionairen Antwoord: Antirevolutionairen, zoo zegt een liberaal, zjjn lieden, die de revolutie alleen in haar recht erkennen, als die in hunne kraam te pas komt en die vandaag buigen voor de aristocratie, morgen voor de domocratie. Y.Wat zjjn liberalen? A.: Liberalen, zoo zegt een conservatief, zjjn langzame afbrekers van orde, wet, godsdienst en kerk, vleiers van den vierden stand, om als de tjjd daar is op de schouders van den werk man te gaan staan. Men onderscheidt hon in allerlei anen, Takkianen, Borgesianen, Houteni- anen, Pyttersenianen enz. Vandaar dat zijals zjj de meerderheid hebben, van dartelheid dade- 1 jjk overhoop liggen. V.: Wat zjjn radicalen? A.Radicalen, zoo zegt een gematigd liberaal, zjjn zjj, die met langzaamheid niet tevreden, de sociaal-democraten de hand reiken om alles om ver te werpen, maar die eigenljjk nooit weten hoe groot hun partjj is en waar zjj haar hoofd kwartier heeft. V.: Wat zjjn conservatieven? A.Conservatieven, zegt een van Jong Hol land, zijn lieden die vastgeroest zjjn, zoodat zij zich van hunne plaats niet kunnen bewegen en die zich nergens lekkerder voelen dan op hun eilandje. Er zjjn nog talloos andere vragen te doen. Het staat te vreezen, dat wjj het niet gauw allemaal eens zullen zjjn als over het licht op Rembrandt's „Nachtwacht". Ja, Wachter, wat is er van den Nacht? Bjj de op den 30 Juli gehouden 28ejaar- ljjksche verloting vanwege de Haarl. Zomer- Paardenmarkt, zjjn de 29 voornaamste prijzen op de volgende nummers gevallen Lotnomm. Prjjsnomm. 20432 1 Landauer bespannen met 2 paar den, tuigen en zweep. 9601 2 Victoria bespannen met 1 paard tuig en zweep. 19617 3 Oliewagen bespannen met 1 paard, tuig en zweep. 13565 4 Dog ;cart bespannen met 1 paard, tuig en zweep. 15601 5 Boerenwagen bespannen met 1 paard tuig en zweep. 152 6 een lichtbruine witvoet ruin. 8793 7 een donkerbruine merrie (kol). 17820 8 een doukerbruine merrie. 1429 9 een bruine ruin (witvoet). 21464 10 een bruine ruin. 3590 11 een zwartbruine ruin. 11673 12 een lichtbruine witvoet ruin (bles). 8057 13 een vosruin (bles). 3704 14 een zwartbruine ruin. 18426 15 een vosmerrie. 18877 16 een donkerbruine merrie. 18286 17 een zwartbruine ruin. 10308 18 een donkerbruine ruin. 10049 19 een jjzerschimmel merrie. 22823 20 een bruine merrie. 2948 21 een zwarte witvoetruin. 21548 22 een donkerbruine merrie. 86 23 een zwarte ruin. 14518 24 oen zwarte merrie. 17539 25 een zwartbonte merrie. 2973 26 een bruine merrie met witte achter- voeten. 8736 27 een zwarte merrie. 9297 28 een zwarte merrie. 6046 29 een bruine hit merrie met witte achtervoeten. Bernardus Eggink, een 70-jarig man, woonde in het R. K. Armenhuis te GENDRIN- GEN en was niet wel bij het hoofd. Hjj was sinds eenige dagen bedlegerig. Een der mede bewoners van het huis, de schoorsteenveger De J., kwam Donderdagmorgen een der leden van het armbestuur waarschuwen, dat de deur van B. gesloten bleef en er rook in de kamer was. Toen de armmeester ter plaatse kwam en de kamer was geopend, aanschouwden zjj, voor zoo ver de verstikkende rook en ondraagljjke lucht het toelieten, een afgrjjseljjk tooneel. De onge lukkige E. lag tusschen nog smeulende overbljjf- selen van het beddegoed op zjjne slaapplaats, onkenbaar en gedeelteljjk verbrand. De huis meubelen, en, vreemd genoeg, de bedgordjjnen zelfs, waren niet verbrand. Na geschouwd te zjjn door dokter Van Hengel, werd het lijk, zoo goed het ging, gekist en den volgeuden dag ter aarde besteld. Intusschen viel uit verschillende omstandigheden op te maken, dat er grond be stond, om aan misdaad of zelfmoord te denken, en werden vrouw G. en de reeds genoemde D. J. in verzekerde bewaring genomen. De officier van justitie, de rechter-commissa- ris en de griffier der rechtbank waren een ge- heelen dag bezig met de zaak te onderzoeken. Al de bewoners van het armenhuis, de buren en anderen, die inlichting konden geven, wer den in verhoor genomen. Het lijk van den ver brande werd opgegraven en opnieuw geschouwd. De sectie werd verricht door de geneesheeren Thjjssen en Van Hengel. Het lijk was zoodanig verbrand, dat men uitwendig geen teekenen van geweldpleging kon waarnemen; de geneesheeren constateerden uitstorting van bloed in de hersenen. Hoewel de vrouwelijke verdachte nog al eens in onmin leefde met haar omgeving, acht men haar toch niet in staat tot zulk een groote misdaad. Wat Bern. Eggink betreft, het is bekend, dat hij roekeloos omging met vuur, zoodat zelfs een der armmeesters hem gewaarschuwd heeft met de woorden: „B., als je niet voorzichtiger bent, verbrand je nog eens levend in je bedeen voorspelling, die, helaas! maar al te spoedig is vervuld. Er heerscht in deze zaak nog veel duisters. De verdachten zjjn na het onderzoek, waarbjj zjj verklaarden zich van geen schuld bewust te zijn, op vrije voeten gesteld, doch blijven ter beschikking van de justitie. („Post.") Een zonderling! In eene gemeente bjj Dussen is een man ge rechtelijk uit zjjne woning gezet. Daarna heeft hjj zich aan den openbaren weg, voor het huis, dat hij geruimen tjjd bewoont heeft en als zjjn eigendom beschouwt, neergezet en van een hoop hout, stroo enz. eene woning gemaakt. Bjj zjjne familie wil hij niet wezen en voor ondersteuning kan li jj niet in aanmerking komen, omdat hij werkeljjk niet onbemiddeld is. Panorama „Nova Zembla" Aan het Panoraina-gebouw in de Plantage te AMSTERDAM, staat met reusachtige roode let ters te lezen „Nova Zembla." Als dat niet trekt, trekt niemendal Nova Zembla Barendz de poolreizen van diens naamgenoot het schip de „Over wintering" van Tollens wat al gedachten worden opgewekt door dat woord. Als men daarbjj nog weet, dat het nieuwste der panorama's geschilderd werd door Louis Apol, den schilder van zooveel fijnstemmige „winters", den tochtgenoot van de „Willem Ba- rends" in 1880 dan kan het niet anders of men gaat kijken. Het werk van Apol moet een grootschen en

Nieuwe Langedijker Courant | 1896 | | pagina 2