„Nieuwe Langedijker Courant", van Zondag 9 Augustus 1896. N ieuwstij dingen, Bij den op 3 Augustus 1896 gehouden kegelwedstrijd bij den heer M. Zijp te Zuid- scharwoude, is de le prijs behaald door den Heer C. Weel te Zuidscharwoude2e en 3e prijs beiden door den heer D. Stam te Noord- scharwoude, terwijl de treffersprijs is gewon nen door den heer S. Mettes, te Zuidschar woude. Prijs en premie bestonden in con tanten. Voor den, op den 5 Augustus jl. gehou den kolfwedstrijd in de kolfbaan van den heer A. Kist te Zuidscharwoude, hadden zich 21 per sonen aangemeld. De le prijs is bij overkolven gewonnen door den Heer P. Kraakman te Zuidscharwoude met 113 punten. De 2e prijs won T. van Kleef te Zuidschar woude met 113 punten. De 3e prijs verwierf H. Ton te Oudkarspel met 112 punten, terwijl de serieprijs ten deel viel aan S. Evers te Oudkarspel met 43 punten. Yoor den biljartwedstrijd waren 40 perso nen ingeschreven, waarvan de le prijs werd gewonnen door den Heer P. Kraakman te Zuidscharwoudede 2e prijs door den Heer P. Houtkoper te Alkmaar; de 3e prijs door den heer T. Kostelijk te Zuidscharwoude. Het schoolfeest te OUD-KARSPEL, waarvoor reeds eenige gelden waren bijeen verzameld zal niet plaats hebben. Aan de ou ders, die hunne bijdragen reeds hadden gestort is deze week het geld terruggegeven. Den 4den dezer zijn te St. PANKRAS met algemeene stemmen herkozen tot leden van het bestuur van het polderdistrict St. Pankras (Geestmer-Ambacht) de heeren M. Kalis en D. Nol. Op het Rijks-telephoonkantoor te WAR MENHUIZEN werden gedurende de maand Juli behandeld 40 telegrammen. Op het hulppostkantoor werden 30 inlagen ge daan tot een bedrag van f569.13, terwijl 6 terug betalingen plaats hadden tot een bedrag van f252.29. BOYENKARSPEL. De eerste gele uien zijn deze week aangevoerd. Over het algemeen zijn de uien dit jaar klein van stuk, een gevolg van de aanhoudende droogte. In den loop der vorige week zijn te BO- VENKARSPEL aan den afslag 9996 manden en zakken aardappelen aangevoerd. Naar de celgevangenis te Scheveningen zijn overgebracht de gewezen gemeente-secretaris en de vroegere gemeente-ontvanger van Alkmaar. OUDORP. Aan de harddraverij, den 3 al hier gehouden, namen 11 paarden deel. De prij zen werden behaald als volgt: le prijs A. Conijn le premie J. Blom2e premie K. Oudhuijs, Heer- hugowaard. AAN HET STRAND. Hij. Zie eens, Emilia, hoe de golven el kander kussen, als konden zij er nooit genoeg van krijgen. Zij. Ja zoo verrukkelijk en het zijn telkens weer andere. Een groot verschil. De landen der kerkvoogdij te Suameer (Fr.), die vroeger van f 2000 tot t 3000 huur opbrachten, zijn nu verhuurd voor f300. Naar het Handelsbl. uit goede bron ver neemt, heeft de regeering besloten, de winter- landbouwschool voor de provincie Noord-Holland te vestigen te Schagen. Als een zeldzaam bewijs van vruchtbaar heid kan dienen, dat een stuk land in de Friesche gemeente Schoterland nu dit jaar voor de vierde maal wordt gemaaid. PRAKTISCH. Men meldt uit Mijdrecht: Aan den rijksveldwachter alhier zou van rijks wege een paar schoenen worden verstrekt. Hij kreeg hiervoor een reisorder naar Breda, ten einde daar in de gevangenis zijn schoeisel te gaan passen. ZAAK-DEN HARTOG. De gemeenteraad van Amsterdam heeft in zijne vergadering van den 5 dezer goedgekeurd met 17 tegen 8 stemmen de voordracht van B. en W. om den onderwijzer den Hartog te ontslaan. Naar het „Volksdagblad" verneemt, heeft de heer M. den Hartog zich gewend tot Gedep. Staten met verzoek het besluit van den Raad, waarbij hjj als derde onderwijzer is ontslagen, niet goed te keuren. Eveneens zal met hetzelfde doel in onderwijzerskringen een groote adresbeweging op touw worden gezet. Mochten Ged. Staten het besluit goedkeuren, dan zal de heer Den Hartog den minister van binnenlandsche zaken vernietiging vragen. PRACTISCH NUT YAN DE POSTDUIF. Zondag brachten eenige kerkeraadsleden, uit een Noord-Hollandsch dorp, een bezoek te Eeni- genburg, waar zij den predikant S. Miedsma gingen hooren, nu hun gemeente weldra vacant komt. Zij namen een postduif mede en al heel spoedig wist men nu een en ander in de ge meente uit welke de hoorders kwamen. Bij gelegenheid van den wielerwedstrijd, jl. Maandag te LEERDAM gehouden, waren twee doctoren aanwezig, die de deelnemers in onderzoek namen vóór den aanvang van den strijd en dadelijk na aankomst. Vooral werd gelet op polsslag en ademhalings organen. Het groote nut van zulk een deskun dige opname kan niet ontkend worden, en meer dere navolging zal wellicht ten goede komen aan de gezondheid van tal van wedrenners. KINDERMOORD. Zooals gemeld, is de landbouwer v. L. uit Elsbout, verdacht van een kind, van hetwelk zijn dienstbode bevallen was, kort na de geboorte het leven te hebben benomen, gevangen geno- men. Het „N. v. Heusden" meldt thans, dat de man heeft bekend de misdaad te hebben gepleegd en het kind in den koestal te hebben begraven, alwaar het, op zijne aanwijzing, ook is gevonden. Maandagmorgen werd hij overgebracht naar het huis van arrest te 's-llertogenbosch en ter beschikking gesteld van den officier van justitie. De beklaagde, een man van ongeveer dertig jarigen leeftijd, behoort tot de meest gegoede in gezetenen te Elshout. De moeder van het kind, die ten huize van v. L. ziek ligt, kan vooralsnog niet vervoerd worden. Naar men zegt, is zij aan de misdaad onschuldig. Het schuldige feit moet Vrijdag II. gepleegd zijn. Aanvankelijk stil gebleven, schijnt men toch op de een of ander wijze lont geroken te heb ben, dat de zaak ter oore kwam van den bri gade-commandant, die direct een onderzoek in stelde en de geheimzinnige zaak spoedig tot klaarheid wist te brengen. PROVINCIALE STATEN EN. PROTECTIONISME. Men zou zoo zeggen dat die twee wel in vrede van elkander konden gaan, omdat ze totaal niets met elkaar te maken hebben, 't Komt eigenlijk heel niet te pas of een candidaat voor zoo'n college vrijhandelsman of protectionist is. Hij zal de belangen der provincie hebben te behar tigen en het protectie-vraagstuk staat daar buiten. Niets van dit alles schijnt echter minder waar in Groningen. Eenerzijds zjjn nl. voor de vaca tuur-De Sitter alleen vrijhandelaars gesteld en anderzijds heeft men „om straks stemmenver- snippering te voorkomen", de protectionisten in het kiesdistrist tot een vergadering op a.s. Za terdag opgeroepen, ten einde een candidaat te benoemen, die de belangen van landbouw en nij verheid voorstaat, (sic.) („Tel.") VERVOER VAN LEVENDE VISCH. Wij lezen in het „Hbld." het navolgende „Wij hebben Woensdag te IJmuiden iets nieuws gezien. Het was een spoorwagen, zoo ingericht, dat het mogelijk is levende visch naar alle plaatsen van E ,ropa te vervoeren. Het water, waarin de visch levend vervoerd wordt, wordt voortdurend, deels langs mechani- schen, deels langs chemischen weg, van alle vaste en gasvormige bestanddeelen ontdaan, welke door het levensproces der visschen in het water komen aan den anderen kant wordt de oorspronkelijke toestand hersteld door andere substantiën er opnieuw in te brengen. De kosten voor deze generatie van het zeewater zijn per M2 nog niet het vierde gedeelte van den prijs, die voor éen M3 in de steden betaald moet worden. Tal van proeven zijn hiermede reeds geno men, en met de meest schitterende resultaten zijn zij bekroond geworden. De visschersplaats IJmuiden zal nu een der eerste zeehavens zijn, vanwaar de visch levend volgens deze nieuwe methode verzonden zal worden. De technicus is zoo bescheiden geweest ons nadrukkelijk te vra gen zijn naam niet te noemen, maar hij is op genomen in de zaken van den heer J. W. R. Arnold. Beide heeren zullen van IJmuiden le vende zeevisch naar Brussel en Parijs vervoeren. Binnen drie weken gaat de eerste lading weg. LANDBOUWTENTOONSTELLING ZAANDAM. Op de Tentoonstelling van Landbouw te Zaan dam waren 32 paarden ingezonden, waarvan 10 merries met veulen; 14 inzendingen kaas, waarvan vooral die van de firma Gerbrand Vis Hz., te Zaandijk, welke ter opluistering dient, de aandacht trekt; 12 inzendingen boter, alle ter beoordeeling en 2 zeer volledige inzen dingen groenten en 1 dito vruchten ter opluis tering. De eerste zijn van de h.h. J. H. Schone te Zaandam en P. Börnemann te Zaandijk, de laatste van den heer J. C. de Haan te Zaandam. Door de jury werden de volgende prijzen toe gekend Afd. paarden: 1. Hengsten van inl. of inl. gekr. ras. a. ge boren in 1893 of vroeger. Buitengewone Eereprijs (Groote Zilveren Medaille van II. M. de Koningin) P. Boekei Cz. te Schagen. le pr. f 50 of G. M. uitgeloofd door de afd. Zaanl. Gen. der II. M. v. L., idem. 2e pr. f20, V. Bakker Jz., te Wieringerwaard. 3e pr. f10, C. de Boer Jz., te Amsterdam. b. Geboren in 1894. le pr. f 30, H. Waaiboer Az., te Winkel. 2e pr. f 15 of V. Z. M. aangeboden door de afd. Zen. der II. M. v. L.. P. S. Zijlmans te Haarlem. 3e pr. f 5, J. D. G. van Gulpen, Spaarndam- merpolder. 2. Hengsten van buitenl. ras. a. Geboren in 1893 of vroeger. le pr, f50 of G. M. aangeboden door de H. M. v. L., L. A. van den Berg te Haarlem. 2e pr. f20 S. van Breugel te IJpolder. 3e pr. 10 niet toegekend. b. Geboren in 1894 le pr. f30; 2e pr. f 15, geen deelneming; 3e pr. f5. 3. Veulenmerriën met hare veulens, le pr. f40 J. de Vries. IJpolder. 2e pr. f20, V. Bakker Jz. te Wieringerwaard. 3e pr. f 10, S. Gaus te Wormerveer. 4. Aangereden paarden, geboren in 1893 of vroeger le pr. f20, P. Jonges Dz. te Beemster. 2e pr. f 10 of Z. M., aangeboden door den heer C. de Boer Jz., J. Visser, Beemster, 5 paarden geb. in 1894. le pr. f20, J. de Vries, IJpolder. 2e pr. f10 of Z. M., aangeboden door den heer J. de Boer Cz., K. de Vries jr. te IJpolder en C. Burger, idem, 6 paarden, geb. in 1895. le pr. f20, P. S. Zijlmans te Haarlem. 2e pr. f 10 of Z. M., aangeboden door den heer G. Haremaker, M. Verbeek te Haarlemmer meer. 7. Versche boter, minstens 2 Kg. le pr. (f10), Stoomzuivelfabriek „De Kroon,', H. II. Waard. 2e pr. (f5), G. Kranenburg, Haarlem. 8. Versche weiboter, minstens 2 Kg. le pr. (f5), Stoomzuivelfabriek „De Kroon", II. II. Waard. 2e pr. (f2.50), P. Kwantes, Assendelft. De verkiezing van een Secretaris van de Uitwaterende sluizen. Den 31 Juli vergaderde te Alkmaar het College van dagelijks bestuur der Uitwate rende Sluizen, in KENNEMERLAND. De bekende quaestie over de benoeming van een secretaris (ter vervanging van wijlen mr. F. F. Karseboom) was opnieuw aan de orde. Van Gedeputeerde Staten was nl. een schrijven ontvangen, waaruit bleek, dat dit college geen beslissing meende te kunnen ne men. Vermoedelijk zullen dus nu later hoofd ingelanden moeten samenkomen en getracht worden van deze heeren eene uitspraak te verkrijgen. Wederom werd besloten opnieuw tot Gedeputeerde Staten zich te wenden. Met dat al is het eene lastige zaak. De heer J. W. C. Kroon, burgemeester van Zuidschar woude, had (bij eerste stemming) de meeste stemmen en hij meent dus recht te hebben om als secretaris op te treden. (Ook hij heeft zich tot het Gedeputeerd bestuur gewend.) Er zijn bij waterschappen in Noord-Holland voorbeelden, dat eene eenvoudige meerderheid voldoende werd geacht. Indertijd werd de dijkgraaf van Anna Paulownapolder ook bij eenvoudige meerderheid als le candidaat op de voordracht geplaatst, die aan H.M. werd gezonden. De wetgeving laat op dit punt vermoede lijk aan duidelijkheid te wenschen over. Hoe moet nu de zaak eindigen? De hoofdingelanden kunnen later misschien beslissen, dat niet de heer J. W. C. Kroon, doch mr. M. E. I. I. van Lidth de Jeude, griffier bij het kantongerecht te Alkmaar, is gekozen. Doch daar volgt nog niet uit, dat dit zoo is. Een feit is echter, dat de heer J. W. C. Kroon reeds bij eerste keuze de meeste stem men had. Over deze quaestie wordt in het Handels- nog blad het volgende geschreven „Het reglement van 't Hoogheemraadschap der Uitwaterende Sluizen in Kennemerland en West-Friesland, vastgesteld bij besluit van 5 October 1881 No. 58 „Prov. BI. No. 72 1881, bepaalt onder meer: in artikel 67; „dat tot de onderwerpen, die tot de bevoegd heid van de algemeene vergadering behooren: sub 4 de benoeming en het ontslag van den secretaris." „De benoeming geschiedt uit eene voor dracht van 3 personen, door Dijkgraaf en Hoogheemraden opgemaakt. Artikel 64 be paalt „de vergadering beslist bij meerderheid van stemmen. Indien de stemmen staken, beslist waar het benoemingen geldt, het lot." De voordracht was: 1. Mr. Van Lidth de Jeude. 2. Burgemeester J. Kroon. 3. Mr. Cohen Stuart. De eerste stemming was als volgt: Kroon 7, Lidth de Jeude en Stuart ieder 5. Bij herstemming was de uitslag: Kroon 6, Lidth de Jeude 6, en Stuart 5 stemmen. Daarna had de loting plaats, zoodat, toen het lot den heer Lidth de Jeude aanwees, men hem als gekozen heeft beschouwd. „Leest men nu uit de woorden „bij meer derheid van stemmen"; „bij volstrekte meer derheid van stemmen", dan had de vergade ring niet tot loting mogen overgaan, maar eene nieuwe stemming moeten houden tus- schen de candidaten Kroon en de Jeude. „Immers thans zijn 5 stemmen op mr. Stuart uitgebracht en bij eene nieuwe stem ming waren deze uitgebracht op den eersten of tweeden candidaat. „Bij staking alsdan had de loting moeten volgen. Nu bleven deze 5 stemmen zonder waarde en sneed men de gelegenheid af zich voor een der overblijvende candidaten te ver klaren. „Wil „bij meerderheid van stemmen" zeg gen de meeste stemmen dan was reeds ter stond de heer Kroon gekozen. „In artikel 48 van hetzelfde reglement, re gelende de verkiezing van Hoofdingelanden, staat „Bij een eerste stemming wordt niemand benoemd dan met volstrekte meerderheid van stemmen." „Volgens mijne meening moet men dus aannemen, aangezien hetzelfde reglement spreekt van meerderheid en van volstrekte meerderheid, dat hiermede niet hetzelfde be doeld woidt. „Immers het reglement maakt zelf het on derscheid. „In het reglement van de Hondsbossche zijn art. 65 en art. 68 geheel gelijkluidend aan boven aangehaalde bepalingen, zoodat dit een reden te meer is om aan te nemen, dat met opzet werd gesproken van meerderheid van stemmen, daarmede bedoelendede meeste stemmen." HET AHRDAL. Het stoompaard fluit en stampend rolt de trein langs d' ijzeren lijnen voort. De kerk, die 't heilig hoofd van Apollinaris bergt en hoog troont op een rots aan d' oever van den Rijn, ligt, als Remagen, achter u. Een breede strook van vruchtbaar land breidt links zich tot den Rijn, rechts rijst een hooge berg, met wingerds rijk getooid. Linz, Zinzig, Bodendorf, de monding van de Ahr, zij vormen sa&m in 't zonnelicht een liefelijk tafreel! 't Lacht alles hier in zomertijd van levenslust en pracht; hier is een weelde van natuur, die boeit met wond're kracht. Voort rolt de trein langs Neuen ahr, de badplaats, wijd vermaard, die menig kranke beterschap, herstel van ziekte schonk. Ahr- weiler, d'oude stad, boeit door zoo menig punt, vanwaar de blik in wijden kring het Ahrdal over ziet. Maar schooner, trotscher wordt het dal na Walporzheim's gebied,als zich 't gebergte stout verheft en zich het dal ver engt. Hoog rijst „de bonte koe" ter rechterzij der baan, links stroomt met zacht geruisch de vriendelijke Ahr. Het groene hout, dat tot den top de bergenrij versiert, de wijngaard, die het paarlend nat, de roem der Ahr bevat, het oude vrouwen stift, ruïne sinds een eeuw, en Mariënthal van verhet is aangrijpend schoon! De voet vertraagt zijn gang, bewon derend staat men stil. Men vindt geen woor den voor 't gevoel, dat hier de ziel beroert. Het pad voert verder heen, langs Dernau, Rech en Saffenburg, langs Mayschosf en langs menig punt, dat onweerstaanbaar boeit. Het lijkt een droom, de wandeling tot 't vriende lijk Altenahr, een droom, die duizend, duizend maal verandert van tafreel en zonder poozen altijd boeit en steeds bewond'ren doet. De kronkelende Ahr vindt met haar duizend bochten haar weg door 't enge dal langs hooge rotsen, steil en kaal of weelderig begroeid. Hoe lijkt het stroompje kinderlijk onschuldig in deez' tijd. Het ruischt zoo zacht en fluis tert stil van al haar schoon gebied. Maar kruis bij kruis aan d' oeverkant spreekt heel een and're taal. Verdronken is zoo menig mensch hier in dit schoone dal, als donderend de Ahrrivier haar waat'ren nederzond, te sterk gevoed door sneeuw en ijs, door kouden nederslag. Dan was zij woest en in haar vaart sleepte ze alles met zich voort, wat op haar weg haar tegenstond, de bruggen, hout en steen, de dorpjes aan den oeverkant, dan was zij reus nu fee. En eeuwen zag de oude burgt daar hoog op gindschen top, dat wis selend spel der wufte Ahr, die immer Rijn- waarts spoedt. Eens zetel van een machtig heer, gebieder van het dal, staat daar de burgt van Altenahr, ruïne sedert lang. Welk schoon tafreel ontrolt voor 'toogvan af de Engelsley! Vóór tunnels door de rots geboord en overal een wal van bergen, rot sen, naakt en grauw, gespleten, woest en steil of rijk begroeide hellingen met kreupelhout en sling'iend pad, dat moeielijk opwaarts voert, 't Gezicht omhoog of naar omlaag doet duiz'len, waar men ziet en 't woeste landschap grijpt u aan, verheven als het is, en het grif felt zich in uwe ziel, waar 't onuitwisbaar blijven zal. O, Ahr, hoe schoon is uw gebied, hoe won derbaar uw dal Gezegend zijt gij door natuur met wat het oog bekoort, met wat verheft en machtig werkt op elke menschenziel. Do Rijn is grootsch, is machtig, rijk, een vader, man van kracht, gij zijt de jeugd vol overmoed, nu wild, dan zacht, maar altijd, al tijd schoon ATJEH. (Van week tot week). „Toestand in de XXV moekims gunstig, in de XXVI moekims rustig. Bij excursie in de XXII moekims zijn de Bentings Blang en Bin- tang genomen, en is doorgerukt tot het verblijf van den pretendent-sultan te Pieng. Hier is het bivak opgeslagen en vervolgens zijn de kam pongs langs de Atjehrivier tot Lambada getuch tigd, Gewond is een officiergesneuveld 3 en ge wond 31 militairen beneden dien rang Regeeringstelegram van Donderdag luidt „Pretendent-Sultan gevlucht naar Mesdjid In- drapoeri, de woonplaats van Panglima Polim. Eergister bendehoofd Nja Gedong verdreven uit heuvels van Tjot Soeri in 9 Moekims. Gesneuveld één en gewond 4 militairen be neden den rang van officier. Excursies in Westelijk gebergte d er XXV Moekims en in een gedeelte derXXVI Moekims niets bijzonders voorgevallen." Buitenland. DE UITLANDERS IN DE Z.-A. REPUBLIEK. Met het oog op de nu door den Volksraad te Pretoria aangenomen wet, waarbij aan de kin deren van Uitlanders op alle goudvelden onder wijs gewaarborgd wordt in hun moedertaal, wa ren reeds door het departement van onderwijs in de Z.-A. Republiek voorloopige maatregelen genomen. O. m. had het in ons land opgerichte „Taal fonds" de uitnoodiging ontvangen naar geschikte Christelijke hoofdonderwijzers uit te zien, die zich voor 3 jaar wenschen te verbinden op een sala ris van f3000 per jaar met vrijen overtocht daarheen, na vooraf op kosten der Transvaalsche regeering gedurende een drie- of viertal maanden in Engeland te zijn geweest, om zich gemakke lijker in het Engelsch te kunnen bewegen. Eenige dagen geleden zond een Brusselsche dame haar zoon naar Londen om een bedrag van 60000 francs te innen. Op zijn terugreis had de jonge man de dwaasheid het pakje, waarin zich het geld bevond, in het netwerk van den trein naar Brussel te leggen en het daar te vergeten!

Nieuwe Langedijker Courant | 1896 | | pagina 2