„Nieuwe Langedijker Courant", van Zondag 30 Augsutus 1896. De Bloemeatentooastelling. N ieuwstij dingen. beschaafde lieden, aangenomen en haafd met geen ander doel dan tot het go- makkelijk maken van den omvang. Zou men, door zich naar de in zijn omge ving gebruikelijke eigenaardigheden te voegen zich in eenig opzicht bezondigen aan zijn be ginselen, zijn zelfstandigheid geweld aandoen, zijn vrijheid aan banden leggen? In den regel zeker niet. Door acht te geven op de voor schriften der betamelijkheid, en ons aan hun gezag te onderwerpen, voor zoover we ons niet zedelijk verplicht achten er tegen in ver zet te komen, toonen we doordrongen te zijn van de waarheid, dat we niet leven voor onszelven alleen, dat we gezind zijn, elkander srgernissen te besparen en naar het gemeen- echappelijke te streven. Ook bij de opvoeding van onze kleinen behoort op deze dingen ge let te worden. Besef van betamelijkheid is de voorlooper van plichtsgevoel: kweek het eerste aan en het laatste zal gemakkelijk volgen. Opzettelijke verwaarloozing van het geen als „gepast" wordt aanbevolen, leidt tot ruwheid, en is gewoonlijk slechts een vorm van egoïsme. En dit, wij weten het immers allen, dit is de groote vijand, tegen wien we hebben te vechten, - dag en nacht, zon der vrede noch wapenstilstand! (H.) Plaatselijk Nieuws. 676. 675.— 625.— 585.— 555.— 538.— 533.— De groote zaal van den heer G. Slotemaker te Oud-Karspel, bij uitnemendheid geschikt voor het houden van vergaderingen en partijtjes, heeft een ander aanzien gekregen. De vaardige hand van de tuiniers Dekker en Beemsterboer hebben haar in een bloemtuin herschapen, waarnaar menigeen zou verlangen. Een allerliefst bloemperk prijkt vooraan op den achtergrond verheft zich een reusachtige bloemenpiramide, welke is omzoomd met korfjes waarin de prachtigste bloemen hare kelkjes op heffen tot die bloemenheuvel,terwijl het geheel is ingesloten door een krans van allerhande soor ten planten en bloemen, gekweekt en verzorgd door de inzenders. Daartusschen slingeren zich de paden. De heer Smit te Alkmaar heeft voor den aanleg van dezen heerlijken bloemtuin een groote collectie bloemen en planten afgestaan, en de wijze waarop de aanleg is geschied is zóo natuurlijk, dat wij de muren eens wegden kende, ons werkelijk in een tuin wanen, waarin de prachtigste bloemen en planten hare kleuren en geuren verspreiden, wanneer wij het gebouw binnentreden. Is er van de zijde dergenen die planten hebben ontvangen, veel belangstelling getoond, ook de inzendingen ter opluistering leggen getuigenis af van groote liefhebberij in het aankweeken van Flora's kinderen. Tot zoover nu is het doel bereikt. Het voorstel van den Secretaris van het Dep. Oud-Karspel van de Mij. tot Nut van 't Alge meen den heer J. Yis, heeft geleid tot daden en het publiek zal zich kunnen overtuigen, in hoe verre allen, die tot het doel hebben medege werkt, zich hebben gekweten van hunne taak. Hieraan zal het goed doen. We hopen van harte dat de belangstelling ook van de zijde van het publiek dubbel mag blijken door een druk bezoek aan deze tentoon stelling, waarvoor het den dank van allen in zenders en het Departement zal inoogsten, die van hunne zijde zich alsdan tenvolle zullen be loond zien voor de moeite en den tijd die zij zich vrijwillig hebben getroost. De lijst der inzenders is aan het lokaal ver krijgbaar a 5 cent, welke wij elk bezoeker aanraden te koopen, oin van de verschillende collecties de namen der inzenders te kunnen vinden. Opdat de gemeente Oud-Karspel ook zelf een feestelijken aanblik mag aanbieden, verzoekt het bestuur van het departement en de commissie, belast met de regeling der tentoonstelling en de volksfeesten, allen inwoners de driekleur van hunne woningen te laten wapperen. Op de jl. Maandag gehouden aanbesteding voor het bouwen van een magazijn voor de afdeeling „Langedijk" der Noord-Hollandsche Yereeniging „Het Witte Kruis," werden acht biljetten ingeleverd. Ingeschreven werd door W. Kok, te Zuidscharwoude, voor f 695. J. v. d. Busse, te Oudkarspel J. Kuit waart, te Broek op Langedij k S. van Bergen, te Zuidscharwoude Jb. Smit, te Noordscharwoude Jb. Zijp, te Zuidscharwoude D. Blom, te Noordscharwoude J. Blom Jz., te Zuidscharwoude Het bestuur der afdeeling besloot in zijne ver gadering, die gehouden werd na afloop der aan besteding het werk aan den laagsten inschrijver te gunnen. Den 1 September wordt te ZUIDSCHAR WOUDE een bijzonder telegraafkantoor met telefoondienst voor het algemeen verkeer geopend. De heer A. Kist is belast met de verzending en het in ontvangst nemen der telegrammen en de overige werkzaamheden den dienst betreffende. Dat ook de burgers van Zuidscharwoude kun nen deelen in dit groote gerief is aan de vele bemoeiingen van den heer Duker, notaris aldaar, te danken. Toen bij de afbetaling der laatste termijn aan de aandeelhouders, verleden voorjaar gehouden, de Ned. Bell-Telefoonmaatschappij eigenares werd der door de lleeren P. G. Duker, Dr. C. Ten Bosch en C. Brinkman voor eenige jaren opgerichte telefoonlijn, werd door eerstgenoemde een adres gericht aan den Minister van Binnen- landsche Zaken, met verzoek een bizonder tele graafkantoor met telefoondienst in de gemeente Zuidscharwoude te mogen vestigen, op welk adres gunstig is beschikt. De^exploitatie-uitkomsten bewezen dat de hier bestaande telefoon uitstekende winsten afwerpt, waarin de heer Duker aanleiding vond om met goed vertrouwen een dergelijke onderneming te kunnen wagen, waarbij het groote gerief voor de gemeente echter van grooten invloed was. Het kantoor is geopend: Op werkdagen van 7 u. 30 m. voor- tot 8 u. 30 m. 's namiddags; op Zon- en Feestdagen van 7 u. 30 m. tot 8 u. 30 m. voor- en van 12 u. 30 m. tot 1 u. 30 m. en 6 u. 30 m. tot 7 u. 30 m. namiddag (spoortijd). Uit BROEK OP LANGEDIJK meldt men ons Dat het druk liep met de bloemkool, zal iedereen in 't oog gevallen zijn, maar hoe druk het was, ziet men zoo gauw niet. In een der weken van Augustus was de verzending aan het station Heer Hugo waard 176 waggons, en Yan 1 tot 21 Augustus 411 waggons. Kwam toch het door den Heer K. geprojecteerde spoorlijntje tot stand KOLFWEDSTRIJD. Aan den jaarlijkschen kolfwedstnjd, den 24 dezer gehouden in het café „de Nachtegaal", van den heer T. Harp te Alkmaar, namen 44 personen deel. Na harden strijd werd de le prijs behaald door den heer K. van Calcar te Koog aan de Zaan, met 132 punten; de 2e prijs door den heer P. N. de Boer te Koog aan de Zaan, met 126 punten; de 3e prijs door den heer C. Zomer te Zuidscharwoude, met 124 punten; de 4e prijs door den heer A. de Boer te Koog aan de Zaan, met 120 punten. Den serieprijs ver wierf de heer J. Harp te Alkmaar, met 51 pun ten. Bij den gelijktijdig gehouden biljartwed strijd waren 35 mededingers. De le prijs werd gewonnen door den heer J. de Jong, de 2e prijs door den heer G. Harp, beiden te Alkmaar, de 3e prijs dobr den heer Jb. Slotemaker te Oud- Karspel. De ALKMAARSCHE Harddraverij-Ver- eeniging hield Woensdag jl. in de Harddravers laan in den Stadshout haar jaarlijksche hard draverij. Het weder, ofschoon buiïg en guur, hield zich tijdens den wedstrijd goed. Voor den wedstrijd waren ingeschreven de volgende tien paardenAllonez, van II. v. Wiclce- voort Crommelin, Heemstede; Mirka, van stal Jan Steen, 's-Gravenhage; Sador, van stal Trio, Soest; Newbold en Lucille, van J. W. Schuijl, Utrecht; Ideaal, van S. Snoeck, Bergen; Rit- sjek, van A. A. van den Berg, HaarlemIlun- tres, van Joh. de Mol, 's-GravenhageAngelina, van stal Jan Steen, 's-Gravenhageen Rejected, van stal Trio, Soest. Uitslag: 1, Huntress. 2, Sador. 3, Angelina. HET INMAKEN VAN AUGURKEN. Voor den inmaak neemt men bij voorkeur donkergroene augurken, die klein en gaaf moe ten zijn. Ze worden een paar keeren gewasschen en een nacht in slappe pekel gezet. Den ande ren dag worden ze op een vergiet gelegd^ om goed uit te lekken. Dan legt men ze in Keul- sche potten of flesschen en voegt er aan schijf jes gesneden mirikswortel, eenige stukjes droge gember, wat witte peperkorrels, wat laurierbla den, venkel, Spaansche peper en dragon bij. Al les wordt met ongekookten azijn overgoten tot alles onder staat en wordt 14 dagen bewaard. Na dien tijd wordt de azijn afgegoten, gekookt, ge schuimd en na afkoeling op de augurken gego ten. Sommigen voehen er dan mosterd korrels of gewonen mosterd bij. Enkele Sint-Jansuitjes tus- schen de augurken vormen met de laatste een afwisseling, die oog, neus en tong streelt. (*Vp.a) Evenals eenige dagen geleden te Amsterdam en elders, vielen er Woensdagmiddag omstreeks half twee te Scheveningen sneeuwvlokken. Toch zomer! Betreffende de Volksfeesten kan nog het volgende worden medegedeeld In de Woensdagavond gehouden vergadering van het bestuur en de commissie, bleek, het dat voor de kinderspelen zich hebben aangemeld 133 kinderenen 15 personen voor de spelen voor ouderen. Besloten werd tot de volgende regelingen BLINDEMAN voor meisjes van 5—8 jaar. ZAKLOOPEN voor jongens van 5—8 jaar. HOUTJESRAPEN voor meisjes van 9—10 jaar. ZAKLOOPEN voor jongens van 9—10 jaar. TONKRUIEN voor meisjes van 11 13 jaar. TONKRU1PEN voor jongens van 11—13 jaar. Personen boven de 13 jaar kunnen aan alle spelen, voor ouderen uitgeschreven, deelnemen, terwijl niet meer dan twee prijzen mogen wor den gewonnen. De Volksfeesten zullen worden besloten met een bal bij den heer Slotemaker, terwijl des avonds de tentoonstelling schitterend zal worden verlicht. Het kan een recht gezellige dag worden, wanneer echter de Augustusmaand op den laat- sten dag dat ziji regeert, zich met haar feest kleed wil tooien en de volkspelen wil begunsti gen met fraai weder. Het kan voor de jeugd, voor ouderen, voor de geheele gemeente een feestdag zijn, wanneer de blijde toon der feestvreugde overal weer klinkt; opgeruimdheid heerscht in elk gemoed; wanneer 's levens zorgen voor één dag worden aan zij gezet en vergeten voor een wijle. Door de afd. SCHAGEN van het N. O. G. en de afd. Schagen c. s. van den Bond van Nederl. onderwijzers is aan de gemeentebesturen van Schagen, Zjjpe, Callantsoog, Petten, Ilaring- carspel, St. Maarten, Barsingerhorn, Winkel en Nieuwe Niederp een adres verzonden, waarin verzocht wordt do minimum salarissen der onder wijzer te stellen op f 550, om de 2 jaren een verhooging toe tekennen van f 50 tot een maxi mum voor onderwijzers tot f 1000, voor onder wijzers met hoofdacte tot f 1200, voor hoofden van scholen tot f 1300, f 100 toe te kennen voor het geven van herhalingsonderwijs, f 50 voor elke bijacte, zoo daar onderwijs in gegeven wordt en vrije woning aan gehuwde onderwijzers boven 25 jaar. Het adres gaat vergezeld van een uit voerige memorie van toelichting waarin op heldere wijzen de nooden der onderwijzers worden bloot gelegd. SCHAGEN. Evenals boven den ingang van den gemeentetoren zullen ook boven de vier deuren van de nieuwe kerk fraai gebeeldhouwde lateyen worden aangebracht. Twee er van zijn reeds geheel afgewerkt. Zij geven de volgende bijbelwoorden te lezen: „Ik ellendig mensch!" „Geloot en gij zjjt behouden." Boven twee andere deuren komen de woorden„Weer volmaakt" en „De liefde is de meeste". Aan belanghebbenden kan worden mede gedeeld dat a.s. Zondag, den laatsten dag der Alkmaarsche kermis, des avonds te 11.40 een extra-trein van Alkmaar naar den Helder zal vertrekken, welke zal stoppen aan alle tusschen- stations. Bovendien zullen dien dag de treinen 112 en 116 van den Helder te Oudesluis en Zijdewind stoppen. Noord-Holland heeft gemeente-ontvangers, die een jaarwedde „genieten" van f50, f60, f90 en f100. Men telt er 3 burgemeesters op een jaarwedde van f150; mede 3 van f175, 7 van f200 en 9 van f250. 't Kan verkeeren 1 Het aloude buitengoed „En de geest", reeds in Genesis genoemd in den tekst Èn de geest zweefde boven de wateren" bij Leiden, wordt verbouwd tot een krank zinnigengesticht. Een twaalfjarige jongen te GRONINGEN heeft zich schriftelijk bij H. M. de Koningin- Regentes beklaagd over de slechte behandeling, die hij ondervond van zijn stiefmoeder. En hij heeft het naar het schijnt nog al aardig gedaan, tenminste hij heeft in zooverre succes van zijn werk gehad, dat er „van hoogerhand" onderzoek is gedaan naar de verhouding van moeder en zoon. Sedert heeft hij, naar zijn zeggen, geen ransel meer gehad, en onder zijn schoolkameraden is hij een heele Piet geworden, dat hij zulk een stout stuk heeft durven begaan. Het ingestelde onderzoek heeft echter wel een weinig van het „aardige" weggenomen, daar hier uit moet zijn gebleken, dat pa hem ook met „een paar woorden" had geholpen. Petroleum is een uitmuntend middel om schadelijke dieren in den grond te bestrijden. Als men tegen de larven der meikevers te velde wil trekken, dan voege men aan 100 KG. kunstmest 6 a 8 liter ongezuiverde petroleum toe en strooie haar als gewoonlijk uit. Ook zou men daarvoor andere droge stoffen grond b.v. kunnen gebruiken. Geen enkele meikever zal het wagen eieren te leggen, waar de grond petroleum in zich bevat. Ook aardvlooien schuwen deze olie en daarom verjaagt men deze diertjes door een mengsel van zand en petoleum op de bedden te strooien. DE ROL VAN HET RIJWIEL. Wij herinneren ons nog den tijd dat het rijden op een velocipede voor een dame voor zoo iets afkeurenswaards werd gehouden, dat een leerares aan een onzer middelbare scholen,die gewaagd ha.d het te doen, daarover ernstig door de directie der school werd onderhouden, hoewel zonder baat, want de dame bleef fietsrijden. Dit geschiedde juist 10 jaar geleden. Nu zijn de tijden veranderd. Tegenwoordig zijn overal de dames ijverige wielrijdsters en de vorige week had zelfs op een plaatsje in Gelderland, waar ook het wielrijden door het schoone geslacht druk beoefend wordt, een onderwijzeres hare benoe ming wellicht voor een deel aan haar fiets te dan ken. Er was te Lochem een vacature aan een school, die een eindje buiten de plaats ligt, mej. Riedel, in Lochem woonachtig, stond no. 1 op de voor dracht, maar er werden door een der raadsleden bedenkingen tegen haar benoeming ingebracht omdat naar hij meende, hare gezondheid niet sterk genoeg was. Doch een ander raadslid nam het voor haar op en zei, dat mej. Riedel fiets rijdt en dus den afstand op een gemakkelijke wjjze kan afleggen. Dit hief het bezwaar op en de benoeming volgde met 8 van de 11 stemmen 1 {Schoolblad.) De komkommertijd weldra geëindigd 1 Als September in het land komt, is gewoon lijk de komkommertijd geëindigd. Op den eersten Dinsdag van die maand ver gaderen de gemeenteraden of het installeeren van nieuwe leden, bij de periodieke verkiezin gen gekozen, wat dit jaar niet plaats had of tot benoeming van wethouders. Eerst op den derden Dinsdag worden de Sta- ten-Generaal geopend, voor dit jaar dus reeds op 15 Septemberterwijl de sluiting op Zater dag 12 September zal plaats hebben. Intusschen komt de Eerste Kamer samen de volgende week, om Donderdag, Vrijdag en Za terdag de kieswet te behandelen. De Tweede Kamer zal in het najaar nog heel wat hebben af te doen. Allereerst de Suikerwet, die met 1 Januari e.k. in werking moet treden. Vervolgens de herziening van de Gemeente wet en van de Provincialewet, in verband met de Kieswet. Daarna enkele kleinere wetjes. En ten slotte, naar gezegd wordt, de Kamers van Arbeid. De Memorie van Antwoord betreffende het ontwerp tot instelling van Kamers van Arbeid zal eerstdaags met een gewijzigd ontwerp wor den ingediend. Wat de organisatie en inrichting der Arbeidskamers betreft, zal do regeering aan verschillende bedenkingen te gemoet komen. De conferentie van de commissie van rapporteurs met de betrokken ministers moet tot een bevre digend resultaat hebben geleid. Voorts wordt medegedeeld, dat het ontwerp tot regeling der gemeentefinanciën waarschijn lijk nog vóór 15 September bij de Tweede Ka mer zal worden ingediend. Zaak-Den nartog! Gedeputeerde Staten van Noord-Holland heb ben het ontslag van den Amsterdamschen onder wijzer Den Hartog goedgekeurd. De adressen met bezwaren tegen het ontslag kwamen in, toen de goedkeuring reeds geschied was. Daarnaar gesolliciteerd! Het burgemeesterschap van de Limburgsche gemeente Jabeek is thans vacant. De jaarwedde bedraagt f 100. De op verzoek eervol ontslagen burgemeester was tevens secretaris dier gemeente waaraan eveneens eene jaarwede van f 100 is verbonden. De gemeente heeft 424 zielen met 26 kiezers. MEN MOET ZE EERST SCHILLEN. Nu appelen en peren weer aan de markt zijn, is het wellicht goed opmerkzaam te maken op een bijzonderheid, die bij beide vruchtsoorten gevonden wordt, waardoor bij lieden met niet al te sterke maag menige ongesteldheid is ontstaan. Aan de peren en appelen bemerkt men namelijk dikwijls ruwe zwarte plekken, waarop men bij 't verorberen der vruchten meestentijds geen acht geeft. Wetenschappelijke onderzoekingen hebben evenwel duidelijk aangetoond dat die plekken ontstaan door zwammen, die zeer nadeelig op de ipijsvertering kunnen werken. Het is daarom aan te raden dergelijke vruch ten geschild te gebruiken, wat voor hen die een zwakke maag hebben trouwens toch dringend aan te bevelen is, omdat de vruchtenschillen, vooral die van appelen, zeer moeielijk verteer baar zijn. ATJEH. (Van week tot week). Den 24 Aug. zijn vier bataljons infanterie en marechaussées door de XXII Moekims (ten zuid-oosten van onze stelling) opgerukt naar Indrapoeri. De excursie zal vermoedelijk zes dagen duren." Den 25 Aug. werden onze troepen voorbij Anagaloeng beschoten. Twaalf minderen werden gewond, twee gedood. Onze troepen rukken ver der op. 26 Aug. Toekoe Baid heeft zich aan kolonel Stem- foort overgegeven." Een officieel bericht uit Atjeh van 25 dezer meldt „Eergisteren naar Tjot Basatoe, alwaar bivak opgeslagen. Gesneuveld één en gewond twaalf militairen beneden den rang van officier. De viiand liet tien dooden achter. 27 Aug. Bij het Departement van Koloniën zijn heden ontvangen twee telegrammen. Het eerste luidt: „Eergisteren eene colonne naar Moeroe en Gleieng, alwaar gebivakkeerd werd. Andere colonne heeft Moekim Sihon ongestoord door kruist. Verscheidene hoofden hebben zich aan gemeld." En het tweede „Moeroe Gleieng en omstreken getuchtigd. Vijf militairen beneden den rang van officier gewond. Troepen heden terug naar Kota Radja behalve die in bivak te Samahani blijven, tot dat het bestuur der moekims Baid zal geregeld zijn." 28 Aug. Aan het „Hbl." wordt geseind „De tocht naar Indrapoerie heeft vijf dagen geduurd en is goed afgeloopen. De troepen zijn teruggekeerd, nadat zij Samagani, Basastoel en Sibreh bereikt hadden. Te Riki en in den Missigit te Indrapoeri werd gebivakkeerd. De kolonne-Von Heutsz drong tot Gliëng door het negende bataljon bezette Samagani, het veertiende Sibreh. Twee man werden gedood en twaalf gewond."

Nieuwe Langedijker Courant | 1896 | | pagina 2