„Nieuwe Langedijker Courant", van Zondag 30 Augustus 1896. Buitenland. MEVROUW LI-HOENG-CHANG. De Chineesche onderkoning heeft volgens de Engelsche bladen een wonderbare gemalin. De dame is ruim vijftig jaar oud, doch zij ziet er uit of zij eerst dertig jaar was. Een oppervlak kig beschouwer zou zelfs kunnen gelooven, dat zij de drie kruisjes nog niet achter den rug heeft. Li-Hoeng-Chang's gemalin is een schoonheid van den eersten rang en aan haar schoonheid paart zich een uitnemende ontwikkeling van geest. In haar woning aan de Pel Ho heeft Li's echtgenoote een groot aantal pauwen. Zij liefhebbert in de botanie en bezit een kostbare verzameling van zeldzaam Chineesch porselein en vaatwerk. Na tuurlijk staan duizend dienaren onder haar be velen. Als Chineesche dame van zulk een voor namen rang bezit mevrouw Li-IIoeng-Chang 500 japonnen, 200 rokken en 1200 pantalans. Haar voeten zijn natuurlijk naar Chineesch gebruik tot een misvormd minimum samengeperst. Li-Hoeng- Chang's gemalin moet o.a. ook een groote haar- kunstenares zijn. Men verhaalt namelijk te Shang hai, dat zij haar gitzwarte weelderige lokken op honderd verschillende wijze kan opmaken. Voor dergelijke schoone kunsten heeft zij natuurlijk tijd genoeg. Een romantische geschiedenis houdt te BUDA-PESTH veel tongen in beweging. Naar men aan het Wiener Fremdenblatt schrijft, arri veerde eenigen tijd geleden uit Amerika een echtpaar, dat zich in het vreemdelingenregister qualificeerde als „David Weber en echtgenoote." David Weber had ziju tegenwoordige vrouw in Amerika leeren kennenhij was uit Hongarije afkomstig en ook zijn vrouw, die als meisje The- rèse Grün heette, was in een Hongaarsch dorp geboren. Weber was de zoon van arme lieden en trok vóór 20 jaar naar Amerika, om zich daar een positie te verschaffen. De reissom van den nauwelijks den kinderschoenen ontwassen knaap was reeds uitgeput alvorens hij de Hon- gaarsche grenzen had overschreden. Verscheidene Hongaarsche boeren, die eveneens van plan waren hun land voor het land der vrjjheid te verlaten, ontmoetten den knaap in berooiden toestand en nameu hem mede naar Amerika. Daar kwam hij op zekeren dag in de gelegenheid de dochter van een millioenenrijke familie het leven te red den de schuwgeworden paarden waren met hot rijtuig op hol geslagen en de millionairsdochter verkeerde in levensgevaar, toen de jonge man de paarden in hun woesten ren tot staan wist te brengen. Hij werd voor zijn moedige daad rijk beloond en van nu af was zijn fortuin ge maakt. Hij spaarde weldra zooveel bijeen, dat hij voor zijn in Hongarije wonende betrekkingen een logement te NewYork kon koopen, dat door hen in een nationale restauratie werd veranderd. De welstand der familie steeg van dag tot dag. Eindelijk leerde David Weber, die intusschen groote reizen had gemaakt, te New-York in den restaurant-Weber een aldaar werkzaam meisje kennen, en weldra werd de bruiloft gevierd. Na gedurende jaren in Amerika te hebben gewoond, keerde het echtpaar vóór weinige weken naar Hongarije terug. Weber had na zijn vertrek naar Amerika bijna geen briefwisseling met zijn fami lie onderhouden en later hield de correspondentie geheel op. Toen hij in het vaderland terugge keerd was, deelde men hem mede, dat zijn moeder kort na zijn vertrek gestorven was en dat zjjn vader zich twee jaar later weer in 't huwelijk begeven had. Dit huwelijk werd gezegend met een dochter, die na den dood harer ouders naar Amerika verhuisde. David Weber deed nu na sporingen naar de dochter zijner stiefmoeder, waarbij hij tot de ontdekking kwam, dat zijn vrouw het meisje was, dat naar Amerika was vertrokken: hij had zijn eigen zuster gehuwd. Zij had in het vreemde land den naam harer moeder, Gün, aangenomen, hoewel zij eigenlijk Thérèse Weber heette. David Weber was door de resultaten van zijn onderzoek zóó verpletterd, dat hij zich eenige dagen geleden in het hotel, waar hij met zijn vrouw woonde, doodschoot. In een achtergelaten brief verzocht hij zijn vrouw en zuster, naar Amerika terug te keeren. Het rijwiel, waarvan men al zooveel voordeelen weet te vertellen, blijkt er steeds meer te hebben het is thans een geneesmiddel ook, en wel tegen krankzinnigheid, tegen zielsziekten in 't algemeen. Tenminste maakt men sedert vier a vijf jaar reeds gebruik van het rijwiel als middel ter genezing in krankzinningengestichten en men verkrijgt daarbij verrassende resultaten. Op dit punt door een verslaggever van de „New York Herald" ondervraagd, dr. Henry Smith Williams in New York mee, dat het rijwiel wonderen heeft ge daan wat betreft het zenuwstelsel te kalmeeren en de „geestelijke afdwalingen" tegen te gaan. Deze geneesheer haalt daarbij een geval aan van een jongen advocaat, die elk jaar door een tijdelijke,, manie" werd aangetast, en die dan in een gesticht verpleegt en dag en nacht opgepast moest worden. Thans rijdt hij sinds twee jaar op een velocipede en heeft geen last meer gehad van die krankzinnigheid. „Zeker staat dit geval," zegt de dokter, eenigszins op zichzelfs en ik wil niet beweren dat het rijwiel de krankzin nigengestichten zal ontvolken, maar ik zie alleen in het rijwiel een der middelen om zielziekten te genezen. Men kent het verhaal van de machine, waar aan de eenen kant levende varkens in gingen, om er aan de andere zijde weer uitte komen in den vorm van ham, worst, hoofdkaas, enz. Ook heeft men wel eens gehoord van de machine, waar men slechts een levend konijn had in te stoppen, om na weinige minuten aan den anderen kant een hoogen hoed te vinden, op de maat van den kooper vervaardigd. Die phantasieverhalen schijnen mooi op weg verwezenlijkt te worden. Op de internationale tentoonstelling van leder en schoenwerk te Islington (ENGELAND) vindt men een schoenmakersmachine, die in denzelfden geest werkt. Het ruwe leder gaat er aan het eene eind in en komt er aan het andere eind weer uit in den vorm van geheel afgewerkte schoenen, en wel in een zeer korten tijd. Men kan zich een denkbeeld vormen van de besparing van tijd en werk, als men weet, dat een bewerking, die, met de hand verricht, vijf- en-dertig minuten duurt, met de machine slechts vijftien seconden vordert. De eigenaar der machine verricht dus honderdveertigmaal zooveel arbeid als zijn concurrenten, die met de hand werken Menigeen zal wel wenschen, dat deze uitvin ding niet naar ons land overwaait! ENGELSCHE GEESTIGHEDEN UIT DE OUDE DOOS, OYER NEDERLAND EN ZIJN BEWONERS. De komkommers zijn nog niet gedaan, wat duidelijk merkbaar is aan de buitenlandsche pers, die onder den invloed van dit tuinbouwproduct rare dingen doet. In de Londensche bladen o. a. doet thans een even belangrijk als merkwaardig oud verhaal de ronde, 't Verhaal is een ge trouwe wedergave van een gebeurtenis, die te Rotterdam heeft plaats gehad wanneer, dat zegt de geschiedschrijver helaas niet. „Klaas" heette hij, hij was koopman te Rotterdam en men noemde hem de „koning der rookers" omdat hij zoo graag pruimde? Neen omdat hij eenig was in het pijpjesrooken. Deze „Klaas" nu werd op zeer bijzondere wijze ter aarde besteld. Bij testament had hij bepaald, dat elke rooker, die deelnam aan de begrafenis, tien pond tabak en twee Hollandsche pijpen zou ontvangen, de pij pen voorzien van den naam, het wapen en de n datum van overlijden des erflaters. Allen genoo- digden was verzocht, gedurende de begrafenis plechtigheid de lange pijpen niet uit te laten gaan, en na afloop de asch in het graf uit te kloppen. De eikenhouten kist van den overledene was netjes betimmerd met het cederhout van oude sigarenkistjes en een groot pak oude Hol landsche tabak ging mede grafwaarts. Zijn lieve lingspop lag aan zijn zijde benevens een doos lucifers en een tondeldoos, want, had de oude heer opgemerkt, „je weet niet, wat er kan ge beuren En Aldus geschiedde het dan in onze goede stad Rotterdam. Aan de waarheid behoeft men natuurlijk niet te twijfelen, want als de Lon densche. pers het zegt, zal het wel waar wezen. Alleen is het merkwaardig en buitengewoon toe vallig, dat een kwarteeuw geleden ongeveer de zelfde Londensche bladen denzelfden koopman „Klaas" onder dezelfde omstandigheden naar zijn laatste rustplaats lieten bezorgen! INGEZONDEN. Opwekking van levensgeesten bij drenkelingen. M. de R.l Misschien is het onderwerp reeds eerder in uw blad behandeld, vrij zeker ook hangen er in de herbergen, scholen, enz. in onze gemeente voorschriften over 't zelfde gevalmaar ik meen, dat men niet te vaak op eene zaak als deze te rug kan komen, opdat het algemeen eigendom worde en men niet eerst behoeft te loopen om het voorschrift, maar dadelijk aanpakken kan. 't Is dan ook zaak deze voorschriften kort en duidelijk te geven, met aanwijzing van ver keerde gewoonten, 'k hoop, dat ik hierin slaag Aan 't werk dus. Ontdekt men een drenkeling, dan haalt men hem zoo spoedig mogelijk voorzichtig uit het water, en draagt hem op een ladder of plank naar de dichtsbijgelegen woning. Is er geen huis vlak bij in de buurt, dan behandelt men hem op de plaats zelve. Allereerst verwijdert men de kleeren, door afsnijden of afknippen, niet uittrekken, omdat dat te veel schokt. Ver volgens legt men den drenkeling op den buik, licht hem bij de beenen een eindje op en drukt, wat natuurlijk een tweede persoon moet doen, hem op de lendenstreek naar de onderste rib ben, om het water uit de borstkas te verwijde ren. Hierna legt men den drenkeling weer op den rug, het hoofd een weinig hooger, bijv. op den bundel kleeren, opent hem den mond, reinigt die en trekt den tong naar voren. Die tong moet, voor men tot de kunstmatige opwekking der ademhaling overgaat, vastgelegd worden, omdat hij telkens op de luchtpijp terug zakt, zoodat al het werk verder niets zou geven. Het best zal zijn, de tong daartoe op de kin, bijv. met een reep van een zakdoek vast te bin den, of hem tusschen de tanden vast te zetten, de eerste manier is zeker de beste. Zit de tong nu vast, en is de mond gereinigd, dan kan men overgaan tot de kunstmatige ademhaling. Voor we daartoe overgaan, moet me echter de waarschuwing van het hart, om toch het rol len met een pas uit het water gehaalden dren keling, na te latendat is zeker het beste mid del om hem voor goed op reis te helpen, omdat door het schokken van het water in de long de ademhaling voor goed onmogelijk wordt. Dat rollen moest even goed strafbaar gesteld worden, als het oude bijgeloof, om een drenke ling 't water te laten liggen, tot er politie bij gehaald is. Het ademhaling opwekken is een vrij moei lijk werk, en het zal in de meeste gevallen noodig blijken, dat een paar personen elkaar daarbij regelmatig aflossen. De persoon, die be gint, pakt, achter den drenkeling staande, diens bovenarmen vlak bij den elleboog beet, trekt de armen loodrecht omhoog, houdt ze daar 2 se conden, laat ze langzaam weer zakken, drukt nu 1 seconde stevig met beide armen op de borstkas, en gaat dan weer langzaam omhoog. Nadat één persoon dit 10 minuten volgehou den heeft, kan men hem vervangen, waarbij er opgelet dient, dat de regelmaat niet onderbro ken wordt. Zoo kan men 1 uur en langer soms doorgaan, totdat plotseling de kleur van den drenkeling verschiet, d. w. 'z. de blauwroode kleur verandert in eene bleeke kleur, of het lijkbleek der lippen enz. maakt plaats voor zachtrood. Dat is een teeken, dat de natuur lijke ademhaling hersteld is, en de hartwork- zaamheid weer begint. Wel heeft men nu veel gewonnen, maar men is bij lange nog niet aan een goed eindresultaat. Immers, het gebeurt in Amsterdam meermalen, dat een nog ademende drenkeling, in allerijl naar het Binnengasthuis gedragen, (waar steeds verwarmde bedden voor drenkelingen gereed staan), toch overlijdt. Intusschen, er is winst en hoop. Nu staat nog te doen, te trachten, den patiënt zijne lichaamswarmte te hergeven, en den bloed stroom weer op gang te brengen.Daartoe heeft men, terwijl anderen bezig waren, de ademhaling op te wekken, in een ijzeren pot zand verhit, wa ter gekookt, dekens gewarmd en borstels en fla nellen of baaien doeken bij elkaar gezocht. Het zand, in gort- of rijstzakjes gedaan, legt men op den onderbuik, in de knieholten, arm- oksels, op de maagholte, terwijl men anders daarvoor gebruikt kruiken met warm water. De patiënt zelf wordt in warme dekens gelegd, en met de borstels en doeken gaat men aan het wrijven. Dat wrijven moet steeds gebeuren in de richting naar het hart; dus van de uitein den der ledematen naar het lichaam toe, van het hoofd naar beneden, van onder den rug naar boven. Zoo borstelende en wrijvende, terwijl de patiënt lekker ingepakt zit in warme wollen dekens, heeft men kans het bewustzijn weer op te wekken, een menschenleven te redden, te veel moeite kan men daarvoor niet doen* Natuurlijk begint men, wanneer blijkt dat de drenkeling nog ademt, dadelijk met de verwar- mingskuur, terwijl men zoo spoedig mogeljjk geneeskundige hulp inroept. Terwijl één per soon bezig is met de ademhaling, kan een hel per ook alvast beginnen met schuieren der voet zolen en wrijven der voeten en beenen. Tevens zorge men er voor, den drenkeling niets in den mond te gieten, zoolang hij bewusteloos ligt. Vatten we nu alles kort te zamen, dan komen we tot deze regels: 1. Uit het water halen, 't water uit de borst kas verwijderen, kleeren afsnijden, tong vast zetten. 2. Ademhaling opwekken, (volstrekt niet rol len), voeten borstelen, dekons warmen, zand heet maken, water koken. 3. Bij kleurverschieten, ophouden met de armbeweging, borstelen, wrijven, warm maken op alle mogelijke manieren, intusschen den dok ter roepen. IrVediktoeurten. NED. HERV. GEM. OUD-KARSPEL. Zondag 30 Aug. v.m. 9.30 ds. Stramrood NED. HERV. GEM. NOORDSCHARWOUDE. Zondag 30 Aug. v.m. 9.30 de Heer C. Vis Cand. GER. GEMEENTE. Zondag 30 Aug. v.m. 9 uur, n.m. 2.30 Preek- lezen. NED. HERV. GEM. ZUIDSCHARWOUDE. Zondag 30 Aug. v.m. 9.30 ds. Melchers. NED. HERV. GEM. BROEK OP LANGEDIJK. Zondag 30 Aug. n.m. 2 u. ds. Gemser. GEREFORMEERDE KERK. (N o o r d e r k e r k.) Zondag 30 Aug. vm. 9.30 ds. Bakker. (Z u i d e r k e r k). Zondag 30 Aug. nm. 2.30 ds. Bakker. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Zondag 30 Aug. v.m. 9.30 ds. P. S. Bakel pred. te Koog en Zaandijk. Marktberichten. Van 17 tot en en met 29 Aug. zijn van het station NOORD-SCHARWOUDE 88 wa gons groenten naar het buitenland verzonden. Noordschariooude. Maandag 24 Aug. Bloemkool f4, af 6,75. Middelbare f2,50 a f Uitschot f 1,25. Wortelen f2 a f3. Roodekool f4, Gele kool f6, Witte kool f7. Nep f 1,25 per mud. Dinsdag 25 Aug. Bloemkool f6, a f10, Middelbare f3,25 a f Uitschot f 1,50. Wortelen f2, a f3. Roodekool f4, Gele kool f6, Witte kool f7. Nep f 1,25 per mud. Zaterdag Maandag Dinsdag Woensdag 26 Aug. Bloemkool f6, a f 10,50. Middelbare f3,50 a f Uitschot f 1,10. Wortelen f2 a f3. Roodekool f4. Gele kool f5,50. Witte kool f6. Nep f 1,25 per mud. Donderdag 27 Aug. Bloemkool f6, af 9,25. Middelbare f3, af, Uitschot f 1, Wortelen f2, a f3. Roodekool f4, Gele kool f6. Witte kool f6,50. Nep fl,50 per mud. Vrijdag 28 Aug. Bloemkool f7, af 9,50. Middelbare f3,25 a f Uitschot fl,50. Wortelen f2 a f3. Roodekool f4, Gele kool f6. Witte kool f6,50. Nep fl,50 per mud. Zaterdag 29 Aug. Bloemkool f6, af 9,50. Middelbare f3, af, Uitschot f 1,25. Wortelen f2 a f3. Roodekool f4, a Gele kool f6. Witte kool f6,50. Nep fl,50-per mud. Groentenmarkt te Broek op Langedijk. Van 24 -29 Aug. De bloemkool 1ste soort gold Maandag f6. af 9.75 2e soort f2. a f 4. Dinsdag f 6.25 a f13. 2e soort f2. af 5. Woensdag f7. a f 11. 2e soort f3. a f 4.- Donderdag f 5.75 a f 10. 2e soort f 2.- a f 3. Vrijdag f 6. af 10, ,2esoort f2. af 4. Zaterdag f 0. af 0, 2e soort f 0. a f 0.- De roodekool gold Maandag f3.— a f4.50; overige dagen van f3, a f4. De witte kool gold gedurende de geheele week f6, a f 7. De geele kool gold Maandag f6 a f7. Dinsdag Woensdag en Donderdag f4 a f7. Vrijdag f5 a f7. Zaterdag f 5 a f 6. De wortelen golden Maandag f 2.90 a f 3.60Dinsdag f2.50 a f3.30; Woensdag f2.40 a f3.40; Donderdag f2.70 a f3.80; Vrijdag f0. a f0. Zaterdag f0. Uien gold Maandag en Dinsdag f 1,50 per 100 bos. Nep per mand gold Maandag en Dinsdag f 1,20 a f 1.50. Bieten p. 1000 golden Maandag en Dinsdag f7. Groentenmarkt te Sint Pancras. Van 22-28 Aug 115 manden f0.60 a f0. manden f 0, a f 0. 51 manden f 0,55 a, f 0, l 5 manden f0.50 a f0, Donderdag 1 s I manden f0, a f0, Vrijdag manden f0, a f0, SlaboonenAangevoerd Zaterdag 12500 f 0.19 afO. Maandag f0. a f0. .Dinsdag 14700 f0.15 a f0. Woensdag 18000 f0.175a 0. Donderdag f0, afO. Vrijdag f0. aO. per 1000stuks. BOVENKARSPEL (Station) 21 Aug. Heden besteedde men voor Meirapen fO.— a fO.— Wortelen f0. af per 1000 stuks. Streeker Mui zen f0.80 a fO. kleine fO. a fO. blauwe f0.60 a f0.65. Ronde fO. a f .00 per halve H.L. Bloem kool fijne f af., grove f 3.25 a f5,50 Witte Kool f 6.25 a f 7.50 Roode f3.50 af 4.50 per lOOstuks. Uien: groote gele f0.60 a f0.6-5, kleine f0.85 a f 1.15 Re uz enkooi f3 a f4. BOVENKARSPEL (Station) 24 Aug. Heden besteedde men voor Meirapen fO.OO a 0,00 Wortelen fO. a per 1000 stuks. Streeker Muizen f0.75 a 0.80 kleine fO. a 0. blauwe f0.55 a 0.65 Ronde f0.70 a 0.90 per halve H.L. Bloemkool fijne f a grove f 4.50 a 7,50 Witte Kool f 5. a f5.25 Roode f4. a f5. per 100 stuks. Uien: groote gele f0.60 a f0.65, kleine f0.60 a f0.70. BOVENKARSPEL (Station) 26 Aug. Heden besteedde men voor Meitapen fO.OO a 0.00 Wortelen fO. a per 1000 stuks. Streeker Muizen f0.70 a 0.80 kleine fO. a 0.- Blauwe f0.40 a 0.50. Ronde fO. a 0.— per halve H.L. Bloemkool fijne f 0.- a fO. grove f4. a f8.50 Witte Kool f5. af 7.50 Roode f2. a f4.25 per 100 stuks. Uien: groote gele f0,50 a f0.65 kleine f0,60 a f0.65 Reuzenkoól f4,75 a f6,25. SCHAGEN, 27 Aug. 1896. 10 Paarden Veulens 5 Ossen 9 Stieren 43 Geldekoeien (magere) 10 Idem (vette) 10 Kalf koeien Vaarzen 6 Graskalveren! 13 Nuchtere Kalveren Rammen 120 Schapen (magere) 210 Idem (vette) Overhouders 100 Lammeren Bokken en Geiten 20 Varkens (magere). 60 Biggen Konijnen Kippon Eenden Duiven Kipeieren (per 100) Eendeieren Boter (Kilogram) Kaas Magere geldekoeien en kalfkoeien waren prijshou dend handel matig. Vette koeien, le kwaliteit gold 32ct. per kilogram. Vette schapen waren prijs houdend; vette lammeren voor de slacht waren duur. Aan de vette varkensmarkt werden 10 stuks aange voerd; de prijzen, die stijgende zijn, liepen van 34 tot 38 ct. per kilogram. ALKMAAR, 28 Aug. Aangevoerd489 stapel Kaas, wegende 138876 Kg. Kleine f 28.— Commissie f 26.Middelbare f 26.50 3564 HL. Granen, als 424 Tarwe f 6.a 16,25 113 Rogge f 4,30 a f 4,50 Gerst fO.— a f 569 ld. Chev. f4.50 a 14.90 1578 Haver f2,60 a f3.Boonen als: Paardenboonen fO.a fO,4 Bruine f 10.— a 1 Citroen f a 1 f Duiven f a Witte f a f Kanariezaad 1 1 79 Rood Mos terdzaad f 15,af 15,50 Geel id. f9.75 a f 15 Koolzaad f 7,50 a f Lijnzaad, f a f 219 Karwijzaad 110.75, a 111,25 Blauw Maanzaad f af, 563 Erwten als Groene f6,50 a f 14,Grauwe f 10,50 a f 15,Vale id. f6,50 af 11,50 Witte Alkmaarscke markt van he den niet ontvangen.

Nieuwe Langedijker Courant | 1896 | | pagina 3