„Nieuwe Langedijker Courant", van Zondag 6 September 1896. Nieuwst ij dingen 4. PRIJSGRIJPEN. Ie prijs C. Bruin 2e prijs P. van Twujjvor; 3e prijs E. Zeeman4e prijs A. Kramer 5e prjjs^A. Rooker en 6e prijs P. Rezelman. Het fanfarecorps van Broek op Langedjjk onder directie van den heer W. Keizer, zette het feest de noodige luister bij en deed menige aardige mop hooren. Uitstekend heeft het zich van zijn taak gekwetenwij bevelen dit corps dan ook in de belangstelling van iedereen aan en durven het recommandeeren voor festivitei ten en partijen. Het weer was er intusschen niet mooier op geworden. Een flinke regenbui verrastte het pu bliek en de toeschouwers stormden de kolfbaan van den heer Slotemaker in. Gelukkig dat de verschillende spelen toen juist op een einde liepenjuist voor de regen van langen duur werd was alles in goede orde afgeloopen, waar na de uitreiking der prijzen plaats had in de kolfbaan. Allen meisjes en jongens, welke hadden deel genomen aan de kinderspelen, ongeveer 140, werd een kleinigheid uitgereikt, bestaande uit verschillend kinderspeelgoed. Het was een gedrang en een gejoel, dat hoo ren en zien verging en de commissie zei god dank toen die drukke dag achter den rug was. Des avonds was de tentoonstelling verlicht, welke door het buiige weer niet druk werd be zocht; niettemin liep het den geheelen avond, waarschijnlijk door het bal, dat plaats had bij den heer Slotemaker in de kolf baan,nogal af en aan. Den volgenden avond werd de tentoonstelling gesloten in eene openbare Nutsvergadering welke vele bezoekers had gelokt. De president opende de vergadering met een hartelijk, opgewekt woord, waarin hij een ieder het welkom toeriep, waarna door het dameskoor „Orpheus" onder leiding van den heer J. Vis, het muziekgezelschap onder leiding van den heer Sturm en door den heer D. van der Sluis, eenige zang- en muzieknummers en een geestige voordracht werden ten beste gege ven, terwijl in de pauze de verschillende prij zen van Floralia door den voorzitter werden uit gereikt aan de prjjswinners. Door den voorzitter werd nog enkele malen het woord gevoerd, waarin hij een ieder, die tot het welslagen dezer tentoonstelling en do volksfeesten hadden bijgedragen, zijn welgemeen- den dank bracht, daarin niet vergetende de heeren tuiniers Dekker en Beemsterb er, die voor hunne trouwe verpleging van de bloemen en planten een woord van dank ten volle had den verdiend. Verder sprak de heer Ds. Habbema nog met een enkel woord over de kleuren der bloemen, waarbij hij aanhaalde hetgeen Dr. Laurillard over de verschillende kleuren had ge zegd, zijn rede verder kruidende met allerhande pittige aardigheden. De Heer Ds. J. H. Stramrood gedacht in eenige met warmte en gloed uitgesproken be woordingen den Heer J. Vis,als secretaris van het Departement, als oud-hoofd der school, als burger van Oud-Karspel en als mensch, hem huldigende als den man, die voor den bloei van het Depar tement; voor het welzijn der gemeente; voor de zedelijke en verstandelijke ontwikkeling vaneen deel der bevolking van Oud-Karspelvoor de oprichting, instandhouding en aankweeking van wat edel is en goed, vol toewijding heeft gear beid, moeite en tijd heeft veil gehad, zich heeft gegeven met heel zijn hart. De Heer Stramrood eindigde zijn rede met een: Lang leve de Heer Vis en zijn huisgezin tot in lengte van dagen. Met donderend applaus werd die wensch door de vergadering eveneens uitgesproken. Het was reeds laat dat de vergadering werd gesloten, doch van naar huis gaan was bij het meerendeel nog geen sprake. Het samenzjjn was Het is mogelijk dat mijn neef zich het recht zal aanmatigen tegen uw gezag in verzet te komen, wanneer uw keus hem niet bevalt. Dat zal hij niet wagen! riep lord Cliffe uit. Eensklaps scheen hij te bedenken, dat hij wel wat te veel jezegd had; hij beet zich op de lip penen begon, zonder een woord verder te spreken, de juweelen weer in het kistje te bergen. Terwijl hij hier nog mee bezig was, trad een be diende binnen en meldde dat er een man buiten stond, die verzocht mylord te mogen spreken. Het is goed, over vijf minuten moogt ge hem binnenlaten. Clarice maakte van deze gelegenheid gebruik om door de balkondeur het terras op te gaan. Met langzame schreden liep zij voort, totdat zij een punt bereikt had, vanwaar men een heer lijk vergezicht over het geheele landschap genoot dan bleef zij staan en keek peinzend voor zich uit. Welk een prachtig landgoed en wat moet het heerlijk zijn, daarover als meesteres te heer- schen. Welk een rijkdom! Welk een macht! riep zij opgetogen uit en dan nog die juweelen! Hoewel de edelgesteenten nog geen honderdste deel der waarde van Cliffe Court en de lande rijen en bosschen, die daarbij behoorden ver tegenwoordigden, trokken zij Clarice De Rou- baix toch met onweerstaanbare kracht aan en haar hart klopte onstuimig van genoegen, wan neer zij dacht aan den glans van die steenen, welke zoo geschikt waren om aan haar donkere zuidelijke schoonheid nog grootere bekoring te verleenen. Zij moeten mij toebehoorenriep Clarice bijna heftig uit. Het eenige middel om hier vasten voet te krijgen is de vrouw van Hubert te worden en Hubert bemint mij niet. Ik zou wel eens willen weten, wat hem in mij mis- nog te feestelijk. Wij hebben de overtuiging dat aan deze ten toonstelling nog vele malen zal worden gedacht als aan een feest dat bij uitnemendheid is ge slaagd en dat wederom iets zal hebben bijge dragen tot opwekking van wat goed, edel, liefelijk is en wolluidt. Yoor de gemeenteraadsverkiezing te OUD KARSPEL op Dinsdag 8 September, worden als kandidaten genoemd de heeren J. Vis, oud- hoofd der schoolHendrik Hart en Abr. Borst. Op het hulpkantoor te ZUIDSCHAR- WOUDE, zijn in den loop der maand Augustus in de Rijkspostspaarbank ingeschreven 109 in lagen, tot een gezamenlijk bedrag van f 1573.27. 4 terugbetalingen hadden plaats te samen van f431.75, terwijl het getal nieuwe aangevraagde boekjes met 2 werd vermeerderd, het laatst uit gegeven boekje draagt het nummer 7328. SINT PANKRAS. In de gemeenteraadszit ting van Dindagavond 1.1. is tot lantaarnopsteker benoemd S. Sterk. Zaterdagavond 1.1. tegen middernacht kreeg SINR-PANKRAS bezoek van eenige dappere jongelui uit een naburig dorp, die blijkbaar wa ren gekomen om baldadigheden te plegen. Nadat zij de herberg van den heer G. verla ten hadden, enkelen zelfs zonder hun gelag te betalen, trokken zij, alles vernielende, wat op hun weg kwam, het dorp door. Hekken werden weggenomen en vernield, takken van boomen en heesters gescheurd, daken met steenen gebom bardeerd, een buiten staande sportkar aan stuk ken geslagen. En 't slotstuk van de heldendaden dier dapperen? Een kogelfleschje werd met donderend geweld door een raam gegooid in eene kamer, waarin menschen sliepen. De daders waren knapen, o neen, mannen tusschen 20 en 30 jaar. De raad der gemeente WARMENHUIZEN besloot de jaarwedde van het hoofd der openbare lagere school te Schoorldam, met 'ingang van 1 October e.k., te verhoogen met f 25, en alzoo te brengen op f 925. Herbenoemd tot wethouder te ST. PAN KRAS de heer M. Kalis te Butterhuizen. Herbenoemd tot wethouder te KOEDIJK de heer IJ. Bruin. Te OUDORP is als wethouder herbenoemd de heer J. Bijman. De heer J. Winkel te HEER HUGO- WAARD, is herbenoemd tot wethouder. Naar Koustan tinopol Wij vernemen dat onze Regeering het plan koestert een oorlogsbodem naar Konstantinopel te zenden, met het oog op de uitgebroken on lusten aldaar. De sedert eenigszins veranderde omstandigheden in Turkije's hoofdstad, hebben een bepaalde beslissing hieromtrent tot dusver nog opgehouden. (R. N.). Petroleumvlekken verwijdert men uit pa pier en alle mogelijke stoften door er eerst een vingerdik aardappelmeel op te strooien en dit er na verloop van eenige uren zorgvuldig weder af te vegen. Olie-en verfvlekken worden uit witte stof verwijderd, indien men ze eerst door aanstippen met benzine of terpentjjnolie weekt en dan met zeepwater wascht, waarin een weinig soda is ge daan. EUROPEESCH KAMPIOENSCHAP. Het aantal mededingers voor het kampioenschap van het vasteland, dat Zondag te Maastricht haagt. De meeste mannen liggen aan mijn voe ten, zonder dat ik mij daartoe maar half zoo veel moeite behoef te geven als ik reeds voor hem gedaan heb. Zij ging naar binnen, zette haar tuinhoed op en wandelde het park in. Wat bedoelde oom Everard, toen hij zeide dat Hubert het niet wagen zou, zich tegen zijn wil te verzetten vroeg zij zich af, terwijl zij zich haar geheele gesprek met lord Cliffe voor den geest haalde. Er moet omtrent de afkomst van Hubert een geheim bestaan en het is mijn belang, dat geheim te ontsluieren. ZEVENDE HOOFDSTUK. Het was prachtig zomerweer, de zon scheen uit een onbewolkte lucht op het heerlijke groen van bosch en velden, maar de arme Arline Les ter kon daar zeer weinig van genieten, daar zij wegens het ongeval aan haar voet aan haar ka mer gebonden was. Zij zat op haar kamer aan het venster en keek in het park. Een half uur geleden had zij de gravin De Roubaix in prachtig toilet zien uitrijden naar het tuinfeest op Carlyon Chase en Arline onderdrukte een zucht bij de gedachte hoe pleizierig het geweest zou zijn, indien ook zij dat feest had kunnen bijwonen. Daarna vroeg zij zich af, of Hubert Cliffe ook heen zou gaan en zij verdiepte zich in voorstellingen hoe hij zich daar met de dames zou onderhouden en haar met den hem eigenen vriendelijken glim lach aanzien. (Wordt vervolgd.) verreden zal worden, is tot 19 gestegen. Onder dezen bevinden zich de vermaardsto wielrijders i van Europa, als Jaap Eden, Farman, Piette, Lehr, Smits, Ingels, Duchesne, Eras, Lingma, Meijcrs, De Haas, enz. VERZOEK OM HEEN TE GAAN. In het district Winschoten gaat een zonderling adres rond. Dat adres is nameljjk gericht aan het Kamerlid Tijdens, die voor Winschoten zit, j en houdt het verzoek in, of de heer Tijdens zjjn mandaat als Kamerlid wil neerleggen, daar hij niet meer dezelfde is als in 1891. De heer Panman te STADSKANAAL heeft j een collectie van 10 aardappels, zoogenaamde Richters, die samen 5 halve K.G. wegen. Een heeft het zelfs bijna tot het gewicht van een pond gebracht. Dat mag dus heeten: één aardappel een mansmaal. 't Spookt er! Te HAARLEN, in een sinds geruimen tijd onbewoond hoekhuis aan de Leidschevaart, spookt het. En nog wel spoken met tanden, waarmee zij goed bijten kunnen. Verleden week moet een kind, dat spelender wijs zjjn handje in de brievenbus stak, in een der vingers duchtig gebeten zijn, en sinds dien dag wordt het gebouw met bjjgeloovige vrees aangekeken door de kinderen uit de achterbuurt, die er dagelijks omheen joelden. En des avonds, wanneer het daar stil is ge worden en verlaten, en de vlam in de straatlan taarn soms zoo akelig kan flikkeren en beven, dan eerst ontwaken de spoken in hun kracht, en ja dan heeft menig dienstmeisje, dat er langs kwam en van de geesten wist, er witte gedaante op de eerste verdieping achter de ven sters zien komen en gaan. En de dappersten, die dan op 't trottoir langs het huis durfden komen, hoorden er geluiden en gebrom, hoorden er loopen en met deuren slaan. Een politie agent, die daar in de buurt stond, begon een oogje op het huis te houden. En inder daad, ook hem scheen de zaak niet pluis. Toen werd het huis onderzocht, van onderen tot boven, maar hoewel de geesten verdwenen waren, bleek net, dat er stucadoors in waren bezig geweest, die een grapje hadden willen uithalen. Een hun ner had ook den vinger in de brievenbus vast gehouden. N w s. NIEUWE GEWEREN. Na de talrijke gissingen en vermoedens, die er omtrent de bruikbaarheid van het nieuwe geweer gecirculeerd hebben, komen thans de feiten aan het woord. Die zijn ook al niet geruststellend. Een medewerker van de „Amsterd. Crt." die als milicien mede opkomen moest, om de behan deling van het nieuwe geweer te leeren, deelt o.a. de volgende ervaringen mede Vrijdag hebben we ons dan waarlijk in het gelukkig bezit van dat wapen mogen verheu gen het gedurende een wiertal uren mogen hanteerenhet in onderscheiding van het vorige, dat flink aangepakt moest worden, in onze infanteristenhanden getroeteld en de han den er niet aangeslagen maar het aangevat met de teederste zorg. Een viertal uren. En de scheiding was wreed De vriend, met wien wij met zooveel genoe gen hadden kennis gemaakt, werd ons op wreede wijze van het soldatenhart gerukt. Laat ons de zaak, die werkelijk ernstig is, omdat ze weer een nieuw bewjjs gaf van de Maar ik ben nog infanterist. 'k Mag niet critiseeren. 'k Wil slechts feiten geven. Het bleek en dat nu eerst dat men niet gereed was om ons te ontvangen, om op voldoende wijze, twee lichtingen vertrouwd te maken met het geweer tot de behandeling waar van men zooveel duizende jongelieden uit hun omgeving riep. Het bleek, dat men ons, ja het geweer kon laten zien, ons er eenige handgrepen mede kon aanleeren maar wat de eerste eiscli was, dat we met het wapen als vuurwapen vertrouwd moeten worden, zie, dat had „men" over het hoofd gezien. Want er mede schieten, dat konden we niet! 1. Omdat er geen prtronen waren; 2. ja, het is een feit, omdat men verzuimd heeft, rekening te houden met de draagkracht van het nieuwe wapen en het indringingsver- mogen van den kogel, zoodat de tegenwoordige schietbanen totaal onbruikbaar zjjn voor oefenin gen met dit vuurwapen. En zoo geschiedde het, dat toen het tweede bataljon Zaterdag naar Laren toog voor de schiet- oefeninge de beide lichtingen, opgeroepen om het nieuwe wapen te leeren kennen de her haling wordt misschien vervelend, maar ik wou, dat de lezer dit wèl in het oog hield dat de manschappen dier lichtingen hunne nieuwe ge weren op de wapenkamer moesten deponeeren, en met de oude naar Laren gingen! Het nieuwe geweer ingeleverd! Het oude in handen van hen, die opgeroepen worden, om de behandeling ervan af te leeren! Vjjf dagen van de dertien zjjn om. We hebben nu totaal vier uur het ding in handen gehad! We exerceeren, paradeeren en manouvree- ren met het oude geweer. Als het niet zoo'n belangrijke zaak gold, zou men het haast vermakeljjk noemen. Intusschen is er nog een andere lezing van de resultaten met het nieuwe geweer. Het is deze Door den inspecteur der infanterie is aan de verschillende korpscommandanten een circulaire gericht, vermeldende de bevindingen, sedert eenige maanden bjj genoemde inrichting opgedaan om trent, het geweer model 1895, opdat van deze opmerkingen reeds zoo spoedig mogelijk partjj kunnen worden getrokken bjj de korpsen. Na een verbruik van circa 30,000 scherpe pa tronen, zegt de circulaire, is gebleken, dat de nieuwe geweren vrjj goed voldoen wat werking, draagkracht en trefkans betreft. Er moet evenwel bjjzondere zorg worden besteed aan het vullen der houders, daar het meermalen is voorgekomen, dat het geweer weigerde, doordat de eerste patroon niet nauwkeurig met don achterkant tegen den rug van den houder was aangedrukt. Voorts moet zorgvuldig gewaakt worden tegen het indringen van zand boven in den loop, wat licht geschieden kan bjj het vuren in knielende en liggende houding en ook met twee geweren werkelijk heeft plaats gehad, met dit gevolg, dat na het vuren de loopen zich aan de tromp hebben ver- wjjd, en éen dezer voor verder gebruik ongeschikt verklaard en afgekeurd is moeten worden. Hbld. Tekort in kas f 60.000 Bjj den gemeenteraad van ALKMAAR is dooi den heer G. De Groot Jz. een voorstel inge diend om uit het midden van den raad eene commissie van 3 leden te benoemen tot het in winnen van twee rechtskundige adviezen, ten einde daarnaar te beoordeelen in hoeverre Burg. en Weth. aansprakelijk moeten worden gesteld voor het eventueele ongedekte kas-tekort. In zjjn Dinsdag gehouden zitting werd besloten dit adres ter visie te leggen en het in de volgende vergadering te behandelen. De kleine diefstallen, die in den laatsten tjjd in het goederenkantoor van het Hollandsche Spoorstation in DEN HAAG gepleegd werden, hadden de waakzaamheid der politie verdub beld. Dientengevolge slaagde de politie der le afd. er in eene belangrijke aanhouding te doen. Zij arresteerde niet minder dan 5 jongens, van 11 tot 16 jaar oud, allen verdacht van geza menlijk uit genoemd station te hebben ont vreemd 2 manden met eieren en een kist met kleedingstukken. De moeder van een der kna pen is bovendien als heelster van het gestolen goed in verzekerde bewaring gesteld. Allen zijn in het huis van arrest ingesloten. EEN NOODLOTTIG SCHOT. Dinsdagavond deed te Hulst (Zeeland) als een loopend vuurtje een treurmare de ronde. De koetsier A. van Kemseke, die mr. Van Alphen en B. Moors van |de jacht huiswaarts reed, bekwam bjj het overnemen van een ge laden jachtgeweer een schot in de volle borst. Terwjjl de heeren uitstapten en B. M. het geweer, dat of uit onverschilligheid of buiten we ten der jagers nog geladen was, aan den koet sier overreikte, ging het plotseling af en kreeg deze 't schot „a bout portant". De getroffene werd onmiddelljjk opgenomen en in de nabjjzjjnde woning gedragen. Nadat de wonde zooveel mogelijk verbonden was, werd de ongelukkige per draagbaar naar zjjne ouder lijke woning gebracht. Geneeskundige hulp werd door de beide, te Hulst wonende doctoren verleend. Daar het schot een der longen heeft getrof fen en de gekwetste veel bloed verliest, vreest men, dat hjj spoedig zal bezwijken. Gemis van samenwerking tusschen ouders en onderwjjzer is altijd zeer ten nadeele der kinderen Het hoofd der school te TERWISTEL kan het hedurende eenigen tjjd niet al te best vin den met sommigen zjjner scholieren, die echte belhamels schjjnen te zjjn. Zjj maken het hem bjjzonder lastig en dreigen soms tot handtaste lijkheden over te gaan. Het hoofd der school heeft daarover zjjn beklag ingediend. Eenige jongons zjjn thans tot een zekeren datum in het genot van het onderwjjs geschorst geworden. De ouders van de betrokken scholieren zjjn hier over slecht te spreken, zoo zelfs, dat zjj eene openbare vergadering zullen houden, ten einde deze aangelegenheid te behandelen. Nu is het tjjd om met het ontbladeren van den wjjnstok te beginnen dat is te zeggen men neemt eerst eenige der bladeren weg, die de zon beletten op de trossen te schjjnen een dag of wat later weer eenige en zoo verder, tot de trotsen bloot komeu. Alle blaren, die voor de trossen hangen, tegeljjk wegnemen, is zeer verkeerdwant vooreerst wordt de groei en verdere rijping dan tegengegaanen ver volgens is de huid der bessen, die altjjd in de schaduw hebben gehangen, te teer om in eens het volle zonlicht te kunnen verdragen. Keizer Wilhelm woonde dezer dagen een officierendiner bjj een zjjner ljjfregimenten bjj. Op het dessert werden rebus gemaaktde Keizer teekende er ook eende woorden „Keizer Wil helm", doorsneden door een uurwerkslinger. Een der officieren glimlachte. „Nu, graaf, gjj weet het, voor den dag er mede." De officier aarzelde. „Nu dan zal ik het zeggen," toen niemand de oplossing kon vinden„een vonnis (Uhr-theil) in naam des Keizers." Allen lachten plichtmatig. „Nu, graaf W., nu üwe oplossing." „Majesteit, ik ben Mecklenburger en ken injjn Fritz Reu ter; mjjn oplossing is:

Nieuwe Langedijker Courant | 1896 | | pagina 2