„.Nieuwe Langedijker Courant", van Zondag 27 September 1896. Plaatselijk Nieuws. N ieuwstij dingen. koningin Wilhelmina een leerreis te laten ma ken, opdat zij bij hare kroning iets zoude afweten Tan het land, waarover zij regeeren zal, doch dan zou zulk een reis of zouden zulke reizeu in allen eenvoud ondernomen moeten zijn, met het duidelijk kenbaar doel om land en volk rustig waar te nemen, rustig en onder toelich ting van deskundigen, wat na de kroning niet meer het geval kan wezen. Men heeft echter van deze reizen triomftochten voor een kind ge maakt met een zoo buitensporig feestgeflonter en gedruisch, dat koningin Wilhelmina later nooit iets in de vaderlandsche steden en dorpen zal kunnen ontmoeten, wat de glans dezer ova- tiën te boven gaathaar eigenlijke intocht, die na de kroning, haar als in zegetocht door de Nederlandsche provinciën had moeten voeren, heeft men haar op dertien- en veertienjarigen leeftijd doen houden, o. i. veel te vroeg, paeda- gogisch onjuist, en ook in andere opzichten niet in het belang der koningin. Wij gelooven geenzins, dat H. M. de Regen tes het aldus heeft gewild, of zou gewild heb ben, indien niet de voogdijraad haar tot die praemature huldiging van het koninginnetje had gedreven. Maar al wat zich tot taak stelt den Oranjezin te vermeerderen, is in onze dagen buitengemeen gehaast. Het is alsof men zijn tijd niet kan afwachten. Er is iets zenuwachtigs in de bewegingen, wat te meer in het oog valt, omdat wij gewoon zijn onze phlegmatieke natie steeds uiterst bedachtzaam en allerlangzaamst te zien handelen, zoodat zij bij alles wat noodig is te verrichten steeds achteraan komt. Vier, vijf jaar vóór de kroning wordt het koningin- tje door het land ter huldiging rondgeleid meer dan twee jaren van te voren bereidt men zich op het kroningsfeest vooren nu weder, reeds twee jaren vóór de taak der opleiding en op voeding geëindigd zal zijn, treedt daar op eens als Minerva uit het hoofd van Jupiter kant en klaar een commissie te voorschijn, om der natie een huldeblijk te vragen voor de Re gentes, en het haar aan te bieden, als zij een maal haar plicht zal hebben vervuld. Of deze gejaagdheid in het welbegrepen belang van het vorstenhuis geacht mag worden wij betwijfe len het zeer. Inderdaad, twee jaren vóór het einde van het Regentschap opgetreden, heeft de zenuwachtige haast, de gejaagdheid, den heeren nog parten gespeeld, zoodat men geneigd is van hun licht zinnigheid te spreken. Immers, naar het schijnt, hebben zij zich geen vijf minuten van ernstig nadenken gegund. lo. Vergaten zij, dat een commissie voor een nationaal huldeblijk niet politiek-partijdig mag zijn samengesteld, wil zij met goed gevolg ar beiden 2o. verloren zij uit het oog, dat het, om met de Tijd te spreken, zeer gevaarlijk is in onzen tijd het Regentschap of Koningschap voor te stellen als iets, dat het nauwst verbonden is aan den stand van de „de geboortearistocratie, de hooge ambtelijke wereld en het grootkapitaal." 3o. overwogen zij niet, dat de opleiding van eene koningin eene zaak is, zoo zeer voor het publiek verborgen, dat men dit onmogelijk rede lijkerwijze tot een motief, voor het aanbieden van een huldeblijk door het volk kan maken 4o. zagen zij voorbij, dat al kon zulk een motief gelden, het volk zeker niet zal begrijpen waarom men, eene handeling willende prijzen, daartoe het initiatief neemt, twee jaren vóór zij haar beslag heeft erlangd 5o. hebben zij er blijkbaar niet aan gedacht, dat de gelden voor nationale huldeblijken in Nederland steeds zèer spaarzaam vloeien, en wel geen tijdstip ongunstiger kan zijn, om voor de plaats nam op een stoel bij het venster. Ovolstrekt niet, mevrouw, antwoordde Arline wel eenigszins verwonderd over dit on gewone bezoek. Ik zal u dan ook niet lang ophouden, ik ben alleen gekomen om u iets te zeggen, dat voor u van hoog belang is, hernam Clarice. Arline zweeg en keek tamelijk verlegen voor zich. Ja, het moest wel iets van belang zijn, dat de trotsche gravin aanleiding gaf, de huishoud ster op haar kamer te bezoeken. Wanneer zij het meisje anders in huis oi in het park ont moette, verwaardigde zjj haar ternauwernood met een groet en nuZou er iets met het be stuur van de huishouding niet in orde zijn De gravin De Roubaix begon na een korte aarzeling Ik weet waarlijk niet, hoe ik zal aanvan gen. Het is een nogal teer punt, dat ik moet aanroeren want het betreft de positie, die gij hier in huis bekleedt. Ik heb opgemerkt, dat mijn neet Hubert op tamelijk gemeenzamen voet met u omgaat, hij komt hier dikwijls een uurtje babbelen brengt u boeken en bloemen, kortom, dat hij u behan delt alsof gij een logé waart en niet iemand, die bij zijn oom in betrekking is. De bloemen ontvielen een voor een aan de handen van Arline, al het bloed week uit haar wangen en zij stond als versteend tegen over de gravin. Om 's hemelswil, kind, zie mij zoo niet aan riep Clarice uit, gij brengt mij daarmee geheel van streek, en toch ben ik met de beste bedoelingen hier gekomen, dat verzeker ik u op mijn eerewooad. Het is veel gemakkelijker las tertongen gaande te maken dan ze het zwijgen op te leggen en de goede naam van een meisje jen te vragen, dan een, waarop de gemoederen vol zijn van de feesten ter eere van de koningin, en de beurzen bovendien zul len moeten worden aangesproken voor een nationaal geschenk bij de kroning 60. en dit is wel het ergste hun aan dacht is het ontgaan, dat het échec, hetwelk zij, met hun ondoordachte poging zullen lijden, niet slechts voor henzelven, maar allermeest voor de Regentes een échec zal zijn. Iets wat Emma, die zich de sympathie van het volk heeft weten te verwerven, ganscheljjk niet ver dient. Zeker zou het, zooals onze briefschrjjver aan beveelt, een goede oplossing van de moeilijkheid zijn, indien de Regentes zelve in hoffelijke be woordingen verklaarde, dat zij van elk openbaar huldeblijk afzag. Doch het kan, meeneu wij, van H. M. niet gevergd worden, dat zjj recht streeks zich op eenigerlei wijs inlaat met de onbekookte daad van eenige heeren, wier goede bedoelingen nu reeds volkomen schipbreuk heb ben geleden op hun voorbeeldelooze onbezon nenheid. Het eenige wat overschiet is, dat do commissie zoo wonderlijk ontstaan, zoo plotse ling in het daglicht verschenen, als een misge boorte op sterk water gezet en ergens wegge borgen worde. Dat zij zichzelf verduistere. Men hoore niet meer van haar. Daar zal een tijd komen, waarop, ook zonder een stoffelijk huldeblijk, de Regentes de erva ring zal opdoen, dat het Nederlandsche volk haar deugden en daden waardeert. En dat zal zijn, bij de kroning van haar dochter als, naar constitutioneel recht, Emma geheel op den ach tergrond treedt. Dan zal do natie, hoezeer ook beseffend, dat het een voldoening voor de Re gentes moet zijn Wilhelmina tot koningin ge kroond te zien, baar de hulde niet onthouden, in overeenstemming met de haar dan toegekende verdiensten. En tot het brengen van die hulde welke, indien men dit algemeen wenscht, door een stoffelijke blijk gevolgd zal kunnen worden, behoeft men geen bijzondere organen te schep pen, allerminst dezulke te bezigen, die eenige heeren, politiek-partijdig en anti-nationaal-aristo- cratisch, het meest, naar het schijnt, voor zich zelf hebben uitgedacht. Tot proponent van de Alg. Doopsgezinde Sociëteit is 0. a. aangesteld de Heer C. Vis van Oudkarspel. Het on weder dat Donderdagavond zoo hevig, doch slechts kort, woedde, heeft aan het kerkgekouw te O UDKARSPEL groote ver woesting aangebracht, zonder echter brand te veroorzaken. Met ontzettende kracht is den toren zijn spits ontrukt, welke met al haar zwaardte naar beneden is geploft, diep in den grond dringende. In haar val alles verwoestende wat haar tegenkwam, heeft zij een zijtorentje meege sleurd dat een hek heeft verbrijzeld. De afgebrokkelde steenmassa ligt overal ver spreid en is met zoo'n hevige kracht tegen den grond geslingerd, dat de stukken diep in de aarde zijn gedrongen, grafsteenen verbrijzelende. O. a. is een steenklomp door het dak der Con- sistoiriekamer geslagen, welke het dak zeer heeft beschadigd. In den toren is de schade eerst merkbaar op den derden zolder. Het uurwerk schijnt weinig geleden te heb ben. Niettemin zijn de stangen, welke naar de wijzers voeren aan het mechaniek ontrukt, terwijl het slagwerk eveneens een weinig is beschadigd. Op den vierden zolder zijn alle rui- is iets zoo kostbaars, dat het nooit genoeg be waakt kan worden. Maar wat heb ik dan gedaan P vroeg Ar line, waarvan verdenkt gij mij Yan niets, mijn kind, alleen hebt gij een groote onvoorzichtigheid begaan door een vertrou welijkheid aaD te knoopen met een jongen man, die door het toeval verre boven u geplaatst en die bovendien reeds verloofd is. Begrijp mjj goed, ik verwijt u niets, want wanneer ik dacht dat de schuld aan u lag, dan zou ik er niet met u, maar regelrecht met lord Cliffe over gesproken hebben. Ik houd mr. Hubert in deze voor den eenigen schuldige. Het is zeer natuur lijk dat zijn attenties u aangenaam zijn en even natuurlijk is het ook, dat hij u die be wijst. Hij zegt ook dat het hem een aangename verstrooiing verschaft, maar ik heb hem op het verkeerde van zijn gedrag gewezen en hem ge zegd, dat hij u met de noodige achting moest behandelen. Hijhij heeft met u over mij gespro ken stamelde Arline met schokkende stem. Ja, en ik heb hem tegen zijn onvoorzich tigheid gewaarschuwd en hem gezegd, dat hij daarmee niet moest voortgaan. Ik geloof echter niet, dat hij mijn waarschuwing ter harte neemt en dat zou voor u de onaangenaamste gevolgen kunnen hebben, waarop men u niet te vroeg opmerkzaam kan maken. Gij zijt hier door be dienden en lakeien omgeven, die eenigermate uw ondergeschikten zijn en een bediende is van nature kwaadsprekend, vooral wanneer het iemand geldt, die boven hem geplaatst is. Ik voor mij denk in het minst geen kwaad van u en het is dan ook in uw belang dat ik zoo spreek, dat zult gij naar ik hoop wel inzien. (Wordt vervolgd) ten stuk geslagen, terwijl de bovenzoldering ge heel uit haar verband is genomen en versplinterd. Zware stangen ijzer en dikke balken zijn ge bogen en afgeknapt. Van het dak zijn alleen veel leien bescha digd enkele pijpen, dienende voor waterafvoer, zijn eveneens geheel onbruikbaar geworden. De vergulden bal, dienende tot voetstuk van den haan, is door midden gespleten. De haan bleef bijna onbeschadigd en werd op den bo vensten zolder gevonden. Het blijkt ook hier alweer op welke grillige wijze de bliksem kan te werk gaan. De huizen, welke het dichtst in de nabijheid van de kerk staan, hebben eveneens gedeeld in dat oogenblik van gevaar. Toch is het betrekkelijk nog een groot toe val dat het louter bij beschadiging is gebleven. Op onze vraag of het nog ergens gerookt had, werd bevestigend geantwooord. Verklaarbaar is het echter dat, terwijl de bliksem alle ruiten verbrijzelde, waardoor en kele stukken glas in gesmolten toestand wer den terug gevonden, door de kolossale trekking welke daardoor ontstond op zoo'n hoogte, de zwaveldamp is weggetrokken. Een zwart schaap dat graasde op de be graafplaats, en in welks nabijheid de grafstee nen tot mortel weiden geslagen, door stukken steen van den toren, bleef ongedeerd. - BROEK OP LANGEDIJK. Vele ingezete nen kunnen zich niet vereenigen met de in eensmelting der Geref. kerken. Zij hebben zich dus afgescheiden en zullen weldra overgaan tot het stichten van een nieuw gebouw voor hunne godsdienstoefeningen. Deze gemeente van 1500 zielen zal zich als dan mogen verheugen in het bezit van vijf kerken. (A. C.) NATIONALE SPEELKAARTEN. De fiirma Perry Co brengt in den handel Koningin Wilhelmina kaarten, spellen met nati onale figuren. De azen stellen voor gezichten uit Amsterdam, Den Haag, Rotterdam, Groningen- Leeuwarden, het paleis te Buitenzorg en een ge zicht uit Curagao. De heeren zijn onze drie ko ningen en als vierde de stadhouder Willem III, koning van Engeland. Vrouwen: Nederlandsche Maagd, Zeeuwsche, Friese lie en Javaansche vrou wen boeren matroos, cavalerist. De kaarten zijn gedrukt door de bekende firma C. L. Wüst te Frankfort a/M. KOLF WEDSTRIJD. De uitslag van den kolfwedstrjjd uitgeschreven door den Nederlandsche kolfbond, gehouden te Alkmaar in het café „De Nachtegaal van den heer Harp op 20, 21 en 22 Sept jPis als volgt Serie I. II. III. Totaal. „Bolsward", Bolsward 85 89 „Boskoop", Boskoop 67 „Keer niet", Haarlem 87 113 83 283 „Rechtdoor," Alkmaar 130 105 119 354 Óns Genoegen,Krom menie 77 67 Zaanstreek,Koog a/d Zaan 109 128 94 331 „Prins van Oranje" Goes 124 106 „Haarlem," Haarlem 107 87 Óp Maat, Zuidscharwoude 98 100 94 292 De vier Eenen, Spanbroek 98 100 „Schiedam," Schiedam 104 67 „Mik wis," Krommenie 113 130 103 346 Óver de helft, N. Niedorp 61 DeVriendschap,Watering. 102 72 Uit bovenstaande opgave blijkt, dat Boskoop en Nieuwe Niedorp zich reeds na de le serie terugtrokken, terwijl in de 3e serie slechts 5 ver- eenigingen medesloegen. Alkmaar behaalde den prijs, bestaande uit eene groote medalje met 3 draagmedaljes. Van den personeelen wedstrijd is de uit slag als volgt le pr. G. Harp (Alkmaar) met 138 p.2e pr. A. Schipper (Koog aan de Zaan) 13lp.; 3e pr. J. Vis Wz. (als voren) 130 p.; 4e pr. Jan. Bak ker Wz. (Krommenie) 125 p.en 5e pr. P. Smits (Haarlem) 121 p. De prijzen bestonden uit kunst voorwerpen. De medalje, uitgeloofd door de ontvangende vereeniging voor de meeste twaalven, werd toe gewezen aan A. Schipper, te Koog aan de Zaan, na een kampstrijd met J. de Vries, van Spanbroek. Gelijktijdig met den kolfwedstrijd werd in hetzelfde koffiehuis een biljartwedstrijd gehouden, waaraan druk werd deelgenomen. De uitslag was als volgt: V r ij e w e d 8 t rij d. le pr. K. Willig (Alk maar) 97 p.; 2e pr. P. J. Houbolt (Haarlem 61 p.; 3e pr. N. van Calcar (Koog aan de Zaan) 51 p. Serieprijs P. J. Houbolt, 52 p. Personeel, le pr. A. Kist (Zuidscharwoude) 60 p. (bij loting); 2e pr. K. Willig (Alkmaar) 60 p.3e pr. N. van Calcar (Koog aan de Zaan) 57 p. consolatieprijs G. Harp (Alkmaar) 51 p. Donderdagmiddag ontlastte zich boven SCHAGEN een zware onweersbui. De eerste donderslag maakte een geweld alsof honderden dakpannen werden te pletter gedrukt. Waar schijnlijk is dit geluid veroorzaakt door het neer slaan van do talrijke le en van deu toren der katholieke kerk, wier afleider ongetwijfeld is getroffen. Bij de Wed. D. werden van een aeh- tergebouwtje een paar ruiten verbrijzeld. Ge lukkig veroorzaakten de volgende slagen geen ongelukken, zoodat onze gemeente het dreigend gevaar ontkwam en met een geweldige stortbui Trij liep. Ook de bereden artillerie zal van rookzwak buskruit worden voorzien. HET NOORDZEE-KANAAL. Ten einde van den verbeterden toegang tot het Noordzee-kanaal na de naderende voltooiing van de nieuwe sluitwerken te IJmuiden het meeste voordeel te kunnen trekken, wordt voor vorbetering van hot kanaal van Amsterdam naar Noordzee f 210,000 op de Staatsbegrooting voor gesteld, waarvan f200,000 bestemd is voor eene in twee jaren uit te voeren en op 4 ton geraamdo kanaal verbreeding, waardoor het kanaal overdo gelieele lengte is te brengen op een bodemshreedte van minstens 32 M. met verbreeding tot 46 M. in de bochten en in de zjj kanalen, na welke ver breeding twee schepen van de grootste afmetin gen, elkaar overal in het kanaal kunnen voorbij varen. De minister voegt daarbij, dat het voor gestelde werk verdere verbreeding, in verband met toekomstige eischen der scheepvaart, niet praejudicieert. Een bedrag van f 10.000 is voor gesteld als eerste termijn van de kosten van wijziging van den kanaalovergang te Velzen. Wordt de voorgestelde regeling der ge- meente-financiën goedgekeurd, dan zullen vele Friesche gemeenten er zeker geldelijk door win nen. Maar niet alleen de Friesche gemeenten. Amsterdam zal jaarlijks bijna 6 ton meer van het Rijk ontvangen. Rotterdam zal meer ontvangen bijna ruim 4 ton: een ware verlichting derhalve! Den Haag zal weinig of niets meer ontvan gen een tegenvaller dus Utrecht, dat het zoo noodig heeft, verkrijgt slechts 50 duizend meer. Haarlem 38 duizend meer. LUCHTREIZIGERS. Dinsdagmiddag ruim 4 uur zag men te Lem mer een luchtballon boven de zee drijven. Of er menschen in waren, kon men eerst niet zien, doch toen de ballon dichterbij kwam, zag men uit den ballon twee personen in zee vallen. Da delijk snelde men ter hulp en de beide perso nen werden gered. Zij waren de heeren Tour- nay, commandant, en Messens, luitenant van de genie-compagnie te Antwerpen, die 's mid dags 12 uur te Antwerpen waren opgestegen. Omtrent deze luchtvaart van de beide Bel gische heeren schrijft men aan de „Zw. Ct." het volgende Een ongewoon schouwspel bracht Dinsdag middag circa 3 uur Lemmer in rep en roer. In de richting van deze plaats kwam nl. een luchtballon aandrijven, waarvan het schuitje over het water soheerde en bij tusschenpoozen geheel onder water doorging, 't Was te zien, dat de luchtschippers door het uitwerpen van ballast trachtten den ballon te te doen stijgen. 't Gelukte eindelijk over den zeedijk ten noorden van Lemmer te komen, evenwel niet zonder dat het zoo goed als 't ging, van klee deren voorzien om den tocht naar Lemmer circa een kwartier afstand te kunnen aan vaarden. Daar aangekomen werden zij door den burgemeester liefderijk ontvangen en van ge schikte kleeding voorzien. Naar wij nog nader vernemen hadden de luchtreizigers getracht op Schokland te landen, maar dat was mislukt door de snelle vaart die de ballon had. HET VOORDEEL DER RECLAME. Voor eenige jaren werd Pear's zeepfabriek het eigendom eener maatschappij, en daardoor is men te weten gekoomen de verhouding, waarin de kosten voor aankondigingen en zuivere win sten tot elkaar staan. In 1885 gaf Pear voor advertenties uit f373.948 en de winsten bedroe gen driemaal zooveel. In 1886 waren de kosten der annoucen ruim f706.608 en de winsten f 1.410.780. In 1891 waren de annoncenkosten f 1.243.152 en de winsten ruim twee milioen. Het blijkt dus, dat Pear in 7 jaar tijds voor meer dan 7 millioen gulden annonceerde, doch een zuivere winst van 11 */2 millioen gulden be haalde. (Geld. B.) WAARZEGGEN. Te Parijs verdienen meer dan 1000 menschen den kost met waarzeggenhet totale bedrag van hunne verdiensten wordt op 4.800.000 gulden geschat. ONGELUK TE SWALMEN. Te Swalmen (Limburg) had Maandagmorgen ongeveer 11 uur bij den landbouwer Poels een droevig ongeluk plaats. In den morgen werden bij hem op den keu kenzolder circa 10,000 kilo granen geborgen, waardoor de balk brak, en de zolder instortte, juist op het oogenblik, dat 4 personen in de keuken bezig waren hun gewone bezigheden te verrichten. Twee personen hadden het geluk bijtijds te ontvluchten, doch eene 20-jarige dochter, die hare moeder wilde redden, werd door den balk getroffen en bleef op de plaats dood. De moeder werd bewusteloos onder de inge storte massa gevonden, voor 't fornuis, waardoor zij schjjnt beschermd te zijn geworden. Het lijk van de dochter werd naast het for nuis gevonden. De meubelen in de keuken zijn verpletterd. Eene oudere dochter werd in den stal, naast de keuken, bewusteloos gevonden. Het voornemen bestaat tot het nemen van proeven met opveuwbare booten, die door de ca-

Nieuwe Langedijker Courant | 1896 | | pagina 2