Nieuwe Langedijker Courant", van Zondag 22 November 1896. onder de leiding van den Heer Pluister, de zomeravonden goed hadden besteed, want er was ontegenzeggelijk groote vooruitgang te bemerken sedert de laatste uitvoering in het voorjaar. Den steun, dien de vereeniging geniet van de kunstlievende leden, is dan ook ten volle waard. Het was voor ouden en jongen een genotvolle avond. KIESVEREENIGINGEN. Woensdag vergaderden in het Noordhollandsch Koffiehuis te Schagen de leden der kiesvereeni- gingen Burgerplicht" en „Democratisch-Yrij- zinnige" ter behandeling der samensmelting der beide kiesvereenigingen en de daaruit voort spruitende reglementsherziening en bestuursver kiezing. De voorzitter der „Democratisch-Vrij zinnige", de heer J. Winkel, opende de verga dering met de mededeeling, dat het wenschelijk zou voorkomen voor deze vergadering een lei der te kiezen, die van geen der vereenigingen voorzitter was, waarna de vergadering den heer P. Buis met weerderheid van stemmen het lei derschap opdroeg. De nieuwe kiesvereeniging, zoo werd besloten, zal den naam dragen van „Afdeeling Schagen van de liberale Unie" en zich bezighouden met de verkiezingen van leden der Tweede Kamer, Provinciale Staten en Ge meenteraad van Schagen. Alle meerderjarige mannelijke ingezetenen van het kiesdistrict kun nen tegen betaling van f 0,50 per jaar lid der vereeniging worden. Natuurlijk stellen de leden uit Schagen alleen de candidaten voor den Scha- ger gemeenteraad. Na vaststelling van een nieuw reglement werd overgegaan tot het verkiezen van een bestuur, waartoe na eene vrij langdu rige stemming werden gekozen de heerenP. Buis, J. M. de Jong, Van Rossum, P. van Twuij- ver, Th. Roep, L. J. Roggeveen en M. Visser. In eene volgende bestuursvergadering zullen ge noemde heeren de verschillende functiën van voorzitter, secretaris, enz. onder elkaar regelen. Men schrijft ons uit NIEUWE NIEDORP: Donderdagavond ontstond door het vallen der petroleumlamp een begin van brand in de woning van den heer Jb. Borst te Nieuwe Niedorp. Terstond vatten de gordijnen, kleeden en tafel vlam, zoodat het geheel een angstverwekkende aanblik had. Door de tegenwoordigheid van geest van den zoon des huizes en de hulp der toege snelde buren was men spoedig den brand mees ter. De bewoner, wiens kleederen reeds vlam gevat hadden, wist dit vuur nog tijdig te blusschen. Al het verbrande of beschadigde was tegen brandschade verzekerd. ZAAK—AKKERMAN. De Afdeeling „Schagen e. O." van den Bond, van Nederl. Onderw." heeft den heer C. V. Gerritsen, lid der Tweede Kamer, in kennis ge steld van de handelingen van den Raad der ge meente St. Maarten met beleefd verzoek zijn oordeel over deze zaak te mogen vernemen en zoo mogelijk ook door zijne tusschenkomst het dreigend ontslag van den heer Akkerman te voorkomen. Betreffende deze zaak moeten wij onzen lezers nog mededeelen dat de Raad te Sint Maarten niet besloot den heer Akkerman uit zijn betrekking als Onderwijzer te ontslaan, maar daartoe pas zal worden overgaan wanneer een Onderwijzeres zal zijn benoemd, dus dan, wanneer in het onder wijzerspersoneel werkelijk overcompletie bestaat. Met den kaashandel gaat het op het oogen- blik niet voordeelig; de handel in Goudsche en Edammer wordt stugger, en op de meeste mark ten liepen de prijzen terug, 't Was trouwens te verwachten; de ongunstige financieele en po litieke toestanden in Amerika blijven den han del, vooral in fijne exportkaas, drukken, en bij de groote concurrentie, het Hollandsche product door andere landen aangedaan, vooral door Ar gentinië, waar de kaasproductie in do laatste jaren sterk vooruitging, mocht het zelfs gewaagd heeten de prijzen zoo hoog op te drijven, als in den laatsten tijd werd gedaan. Reeds sedert een week of drie was de teruggang merkbaar in de tweede kwaliteiten; op 't oogenblik dalen ook de noteeringen van de fijne soorten, en nu de laatste langzamerhand opraken en de tijd nadert waarop bijna uitsluitend minder goede en slechte kwaliteiten aan de markt komen, zullen betere noteeringen voorloopig wel niet te wachten zijn. OVER DE WERKSTAKING TE MAASTRICHT. Het rapport van het Ned. Arbeids-Secretariaat bevestigt hetgeen de Volkstribuun reeds had mede gedeeld, dat de werkstaking te Maastricht is ver loren gegaan doordat het bestuur om der wille van wien de staking begonnen was zich wederrechtelijk een gedeelte van de ingekomen gelden, tot steun der stakers, ten eigen bate toeeigende. Van verschillende kanten werd geld gezonden aan de stakers. Dit had ten gevolge, dat het be stuur nimmer was te controleeren en het hier door gelegenheid vond personen op de- lijst te zetten zelfs een doode die geen onder steuning ontvingen. Als men uit eigen beurs moet betalen! Om te bezuinigen besloot de raad der gemeen te UTINGERADEEL geen koffie tijdens de raadsvergaderingen meer te drinken op kosten der gemeente; wilde men een kopje dan diende men het zelf te betalen. Door dit besluit nam de lust tot koffiedrinken bij de leden der vroedschap allengs af, zoodat de concierge van 't gemeente huis zich nu tot den gemeenteraad heeft gewend, met verzoek hem een gratificatie te verleenen als vergoeding voor de schade, die hij ondervindt door het niet meer koffiedrinken der raadsleden voor gemeenterekening. Huwelijk der Koningin! De vraag of ten behoeve van H. M. de Ko ningin eenige afwijking van het algemeen geldend privaatrecht, bepaaldelijk van het huwelijksrecht, behoort te worden vastgesteld is door de Regee ring overwogen en ontkennend beantwoord. Dat klinkt bemoedigend! In het regeeringsantwoord op het afdeelings- verslag der Tweede Kamer inzake de Staatsbe- grooting voor 1897 zegt de minister van finan ciën dat tegen het doen van onnoodige uitgaven wordt gewaakt door vermindering van belasting en uitkeering van grootere sommen aan de ge meenten. Het Bestuur van het Genootschap „Ar- chitectura et Amicitia" te Amsterdam heeft hot patronaat op zich genomen van een eigenaardige serie prijsvragen. De groote behoefte welke er in de bouwkun dige wereld bestaat aan ontwerpen van kleine gebouwen, woonhuizen en dergelijken, die prac- tische uitvoerbaarheid vereenigen met eenvoudige schoonheid, heeft de uitgevers-firma J. van der Endt Zoon te Maassluis tot het Bestuur het verzoek doen richten om eenige prijsvragen uit te schrijven en een Jury te benoemen. Het Bestuur van „A. et A.," inziende dat de verwezenlijking van dat idee aan de bouwkunst ten goede kan komen, aanvaardde het patronaat schreef eenige prijsvragen uit en benoemde een Jury bestaande uit de heeren W. Kromhout Cz., H. G. Jansen en K. de Bazel. De eerste serie der prijsvragen, waarvoor een bedrag van f550 beschikbaar is gesteld, is op genomen in het Orgaan der Vereeniging en alle leden van het Genootschap, zoomede de intee- kenaren op het Orgaan kunnen mededingen. EEN MIDDEL TEGEN IIET HOL WORDEN DER KIEZEN. Men koopt bij den apotheker voor p. m. 15 cents overmangaanzure kali. Men neem een stukje ter grootte van een kersepit en laat dit oplossen in een glas water, dat daardoor een zwak paarse kleur aanneemt. Met dit mondwater moet men 's morgens, 's middags en 's avonds, telkens als men gegeten heeft, den mond spoelen. Het tand- vleesch sluit daardoor vaster om de tanden, deze worden ontdaan van wijnsteen en onreinheden en de onaangename lucht uit den mond verdwijnt. Het middel is zoo goedkoop, dat aan een stuk van enkele stuivers voor een geheel jaar vol doende is. MARGERINE EN ECHTE BOTER. De goed gefabriceerde margarine, zooals ze door enkele welingerichte fabrieken kan worden afgeleverd, is voorzeker eenuitstekend voedings middel. Maar dan moet ze zich nog onder haar waren naam voorstellen en niet bedriegelijk ver mengd worden onder de boter, die men voor bo ter koopt en waarvan men verlangt, dat het boter is. Er bestaat een eenvoudig en practisch middel om na te gaan, of er margarine gemengd is onder de versche boter, die als zoodanig wordt verkocht. Men neemt een klontje boter en brengt dit in een dun glazen buisje; vervolgens giet men er een ongeveer even groot volume ammo niak in en laat het eenige seconden koken. Ver volgens voegt men er nog slechts een hoeveelheid ammoniak bij, die een weinig grooter is dan de eerste maal. Ontstaat er nu schuim, dan is de boter of „gemargarineerd" of ransigin welk ge val ze niet voor versche bote kan verkocht wor den.) Is de boter versch en geheel zuiver, dan is er geen spoor van schuim. EEN TROUWPARTIJ PER FIETS. Van deze gebeurtenis te Rotterdam geeft de „N. R. Ct." de volgende beschrijving: Tegen twaalf uren Woensdagmiddag verlie ten zij de a. s. echtelijke woning, hij, de heer Gerrit Bade en zij, mejuffrouw Anna Catharina de Jong, gezeten op een tandem, zij voorop, met een bruidsbouquet op den stuurstang. En terwijl een commissaris van orde nu voor, dan ter zijde of achter den stoet reed, volgden onmiddellijk achter het bruidspaar, de vier getuigen en drie dames, allen in sporcostuum, gezeten op safeties. Zoo fietste men in optocht van des bruidegoms huis op het Van Alkemadeplein No. 38 langs Alkemadestraat, Goudschesingel, Oostvestplein, Van Spaan-, St. Jan-, Goudsche Wagen-en Kip straat naar het Raadhuis. Reeds voor de stoet zich in beweging zette waren veel menschen samengeschoold, en natuurlijk kwamen er overal massa's bij, zoodat de volksmenigte eindelijk ont zettende afmetingen aannam. Het was een on denkbaar gejoel en gewoel, dat de fietsers volgde en vooruitging op hun weg ten huwelijk. Al zeer spoedig werden zij in hun bewegingen be lemmerd door het opdringende nieuwsgierige pu bliek, waarvan het gevolg was, dat een der wiel- rijdende dames viel, echter zonder ernstige ge volgen. De klok van twaalven was nog niet koud, toen men de Stadhuissteeg bereikte Hier kon men niet verder. Men moest tot aller spijt af stappen en naast zijn wiel verder naar het raad huis wandelen. De vestibule van het stadhuis was nu tijdelijk een bergplaats van rij wielen. Tot bij tweeën vertoefde men in de trouwzaal in ge zelschap van andere trouwlustigen, waar de wet houder jhr. Van Citters (niet per fiets) de wie lerende bruid en bruidegom, tegelijk met 18 an dere paartjes, in den echt verbond. En al dien tjjd stonden daar buiten eenige duizenden, een dicht aangesloten drom vormende zoo ver het oog reikte, langs de Kipstraat, op de Kaasmarkt en de Hoogstraat. Die straten waren letterlijk versperdzelfs geen kruiwagentje kon zich baan breken. Men klom op sleeperswagens en bezette de trappen van het stadhuis, de be woners drongen samen voor alle vensters in de buurt in een woordoveral waar slechts een plaatsje te vinden was, waren menschen. Geen wielrijder kon zich in den omtrek van het raad huis vertoonen of hoera's weerklonken, ieder rijtuig met nakomende trouwlustigen werd toe gejuicht. De kroegen in den omtrek zaten prop- pens vol, vooral het zwakke geslacht liet zich gelden. Na de voltrekking van het huweljjk, verlieten de jonge echtelieden langs denzelfden weg dien zij gekomen waren het raadhuis. In de Stad huissteeg werd de tandem bestegen en vooraf gegaan door een voorrijder ging men op weg langs de Kipstraat. Nu eerst brak het gejoel goed los. Een veer tigtal politieagenten met een tiental chefs en daarenboven bijgestaan door een aantal speur ders, hadden reeds te voren de Stadhuissteeg in zijn geheel afgezet. Doch deze macht bleek maar nauwelijks krachtig genoeg om nu die steeg schoon te houden. Er werd geplukt en gerukt, gestompt, geslagen en gevochten; het was een tooneel van wonder en geweld. Geen sprake er van dat de getuigen en de daarbij behoorende dames het wielerende paar konden volgen. Zij waren blijde, loopende naast hun wiel uit de benauwende massa te geraken. Het echtpaar op den tandem gezeten en de voorrijder kwamen spoedig uit het gezicht en allen bereikten ten slotte behouden de echtelijke woning. Kerkelijk werd dit huwelijk niet ingezegend. ER IN GELOOPEN. Zekere heer, politiespeurhond genaamd, die waarschijnlijk eens een bekeuring wilde maken, ging deze week een polderjongenskeet te Hille- gom binnen, en niemand ziende dan eene vrouw, vroeg hij, na haar goeden morgen gewonscht te hebben, een borrel, welken de vrouw hem gaf. „Dank je!" zeide de heer. Een oogenblik latei- gaf^ hij aan de vrouw een rijksdaalder. „Dank je!" zeide de vrouw op haar beurt. Genoemde heer scheen dit echter wel wat veel te vinden, althans hij vroeg geld terug. Hiervan wilde de vrouw echter niets weten, en niettegenstaande het herhaald vragen en bedreigen bleef de vrouw weigeren, dreigende de „jongens" te zullen roe pen. Onze vriend, ziende dat het „meenens" werd, koos het pad, vanwaar hij gekomen was, waarschijnlijk vreezende voor ernstiger gevolgen. DE OUDE GARDE. Eenige „eeuwige" studenten in Amsterdam hebben onlangs eene vereeniging opgericht, ge naamd De oude garde, waarbij zich alleen stu denten kunnen aansluiten, die 10 of meerjaren zich koesteren aan den boezem van de Alma Mater. De oudste van deze Muzenzonen telt 15 studiejaren, de jongste 10. In de laatstgehouden vergadering van De oude garde werd met algemeene stemmen be sloten, een collega, die nu zijn 18e studiejaar is ingegaan, uit te noodigen, lid van de illustre vereeniging te worden. Nadat de secretaris in dien zin een brief aan den Minerva-getrouwen dienaar had verzonden, ontving hij reeds den volgenden dag dit korte antwoord „Zeer veel eer, maar met zulke jonge broekjes als uwe vereeniging telt, kan ik niet omgaan." («Tijd.") ATJEH. 14 Nov. Op een excursie naar Lepong van het twaalfde bataljon zijn de le luitenant O. W. Gobius en twee minderen gesneuveld. Ge wond werden twee minderen. Een officieel bericht meldt: Don derdag uit Loknga naar Lepong verkenning naar de benden gedaan. Gesneuveld de gedetacheerde lnitenant O. W. Gobius en twee Europeesche fuseliersgewond vijf militairen beneden den rang van officier. Namen volgen. Buitenland. EEN PROEF MET LUCHTBALLONS. De luchtballons, „ballons-sondes" die Zater dagnacht te Parijs, Berlijn en Straatsburg zijn opgelaten voorzien met automatische instrumen ten om meteorologische waarnemingen te regi- streeren, zijn teruggevonden. Die welke te Parijs opging, werd Zondagmor gen om 7 uur bij Dinant in Luxemburg gevon den, hangende in een eikenboom. Die welke te Berlijn is opgelaten, is gevonden bij Ribuitz in Mecklenburg-Schwerinen die van Straatsburg kwam in het Scliwarzwald terecht. De laatste be reikte een hoogte van 8000 meter, en de mini ma-thermometer wees 30° C. onder nul. DE CHARTERED COMPANY. De Chartered Company verklaart, dat Trans vaal geen schadevergoeding geëischt heeft. Mocht die eisch gesteld worden, dan zou de Company er zich tegen verzetten. In allen gevalle zal niets van het pas opgenomen kapitaal gebruikt worden voor doeleinden buiten Rhodesia. IETS NIEUWS YAN EDISON. Edison heeft 'n idee. Hij gelooft dat men door Röntgen-stralen aan blinden het gezichtsvermo gen zal kunnen teruggeven mits hun gezichts zenuw niet aangetast is. (En mits men een bron van X-stralen bij de hand heeft). Zelfs moet de groote uitvinder al proeven genomen hebben op een paar blinden en met goeden uitslag. Het is let wel, de „New-York Herald" die dit meldt. DE ARBEID YAN DEN NIAGARA. De werken aan den Niagara, die het arbeids vermogen van het water omzetten in electrici- teit, zijn thans gereed, en Zondagnacht, klok slag 12 uur, werd de electrice geleiding naar Buffalo, een afstand van 26 mijlen, in werking gesteld. Het merkwaardige feit werd met 21 ka nonschoten aangekondigd. Door middel van turbines worden dynamo's in beweging gebracht, die elk een electrische ener gie van 5000 paardekracht ontwikkelen in stroo men van 2200 volts. Een bovengrondsche ge- Dokter Fletscher en de dienstboden, die in de groote zaal bijeen waren, keken ver wonderd op over den toon, dien zjj tegen Hubert aansloeg. Zij was wel de nicht van den overleden lord, maar zoo eensklaps de meesteres ie spelen, scheen hun toch een verregaande aanmatiging toe. De geneesheer, die z\jn lust niet kon bedwingen haar een kleine terechtwijzing te geven, merkte op Mijn waarde gravin, gij schijnt te vergeten, dat gij tot den tegenwoordigen lord Cliffe spreekt. G(j zult wel zoo goed zjjn mjjn tusschenkomst te verontschuldigen, maar ik geloof waarlijk, dat gij te ver gaat, Zjj keerde zich tot hem en wierp den ouden dokter een trotschen, toornigen blik toe. Gjj z(jt het, die te ver gaat, dokter Fletcher, ik niet, antwoordde zij, ik ver geet volstrekt niets, want van dit oogen blik at ben ik de eenige en onbeperkte meesteres van dit kasteel. Ongetwijfeld zijt gij daar verbaasd over, maar wanneer gij aan mijn woorden geen geloot wilt schen ken, dan verwijs ik u naar dezen heer, die tot dusverre bekend stond onder den naam van Hubert Cliffe. De dokter wendde zich tot den jongen man, die tot nog toe niet geweten had of Clarice al dan niet kennis droeg van de onthullingen die hem gedaan waren. Thans was alle twjjfel opgeheven en het was duidelijk dat z(j het niet alleen wist, maar ook vast voornemens was elk voor deel uit haar bekendheid met de omstan digheden te trekken, ja nog meer dan dat, het feit dat Hubert tegenover zijn oom beslist had geweigerd haar te trouwen, had haar eigenliefde zoo diep gekrenkt, dat zij besloten was hem zijn veranderden toestand zoo bitter mogelijk te doen ge voelen, waar zij dat maar kon. Het ware karakter van deze vrouw, ijdel en hoog moedig, aanmatigend en wraakzuchtig, kwam vdoor deze veranderde omstandig heden eerst volkomeu in het daglicht en het was duidelijk, dat zij van de macht en heerschappij, die haar zoo onverwacht te beurt gevallen was, een onbeperkt ge bruik zou maken. Weet gij wat zij bedoelt, Hubert?" vroeg dokter Fletscher, die den jongen man van zjjn vroegere kindsheid al kende en hem bijna als een zoon liefhad. Ik weet het. En duldt gij dat ze hier in het kas teel haar macht zoo onbeperkt laat gel den Ik heb de macht niet, het haar te be letten, doctor Fletcher, want zjj heeft het recht zoo te handelen, als zij gedaan heeft, antwoordde Hubert snel, evenwel kon ik mjj zelfs onder deze omstandigheden niet voorstellen, dat men mij den toegang tot de kamer van mijn oom zou weigeren. Maar wat moet dat alles toch betee- kenen Ik begrijp er niets van, riep de geneesheer 'uit, terwijl hij nu eens den een, dun weer de andere aankeek en de dienstboden, niet bij machte hun nieuws gierigheid te bedwingen, met wijdgeopende oogen bleven staan. Uw oom zal toch geen testament gemaakt hebben, waarbij hij h onterfd? ging de dokter voort. Neen. Dokter Fletcher hernam op haastigen toon Maar ik vergeet ook, dat de erfop volging van de goederen der familie Cliffe bij de wet bepaald is, dus h(j kon u niet onterven. Ga mee, dokter, zeide Hubert, dan zal ik u alles ophelderen, hier kan ik dat niet. De dokter volgde hem en zij begaven zich op het terras, waar z(j onder den fon kelenden sterrenhemel heen en weder liepen. Toen de jonge man verteld had, wat er tusschen hem en zijn oom in den na middag van dienzelfden dag was voorge vallen, riep zijn toehoorder uit De handelwijze van uw oom is on waardig van welken kant wij de zaak ook beschouwen. Ik spreek niet gaarne kwaad van een doode, maar het is onrechtvaar dig en wreed, dat de levendige nog door zijn heerschzucht moet lijden. Wanneer hij er niet zeker van was, dat gij zijn rechtmatige neef waart, dan had hij het recht niet u als zijn erfgenaam op te voe den nu hij dat echter wel gedaan heeft, was het ook zjjn plicht geweest, voor u te zorgen. Maar zooveel is zeker, dat de gravin De Roubaix gegronde aanspraken heeft op de nalatenschap ten minste wanneer het waar is, wat mijn oom beweerde. Dat is zoo, maar hij had daaraan moeten denken, voordat hij u van Austra lië hierheen haalde. Overigens helpt het zeer weinig, of wij daar nu al over klagen, want gedane dingen nemen geen keer, het gewichtigste is nu te bepalen, wat er ver der met u gebeuren moet. Het zal niets baten, de gravin De Roubaix een overeen komst voor te stellen, want blijkbaar kent zij de macht, waarover zij op het oogenblik te beschikken heeft en zal zich daarin niet te kort laten doen, wanneer gij dusde trouw akte van uw ouders niet vindt, dan hebt g(j geen hoop, ooit weer Cliffe Court te kunnen betreden. Weet gij iets omtrent uw moeder? Niet het geringste, zij stierf toen ik nog te jong was mij iets van haar te kun nen herinneren, en lord Everard zeide mij, in antwoord op mjjn vraag, dat hij haar nooit gezien had en mij niets omtrent haar kon mededeelen. Dat is een lastig geval, merkte dokter Flechter in gedachten aan. Ik kan mij uw vader nog zeer goed herinneren, toen hij nog een jongmensch was en voor dat hij naar Australië ging. H(j was wel een wilde, en onstuimige en soms wat overmoedige jon gen, dat is waar, maar tevens was hjj de rechtschapenheid in eigen persoon en ik kan getuigen, dat hjj niet in staat is tot zooiets als waarvan uw oom hem beschul digd heeft. Het is dus mijn stellige mee ning, mijn beste Hubert, dat hij wel de gelijk getrouwd was en in uw plaats zou ik hemel en aarde bewegen om dat te be wijzen. Hubert drukte den dokter dankbaar en hartelijk de hand. Hij had niet verwacht zoo aangemoedigd te zullen worden, want kapitein Stuart had alle verwachtingen, die hij bij zichzelf reeds koesterde, vernie tigd, door te zeggen, dat lord Cliffe zeker wel geen middel onbeproefd zou gelaten hebben, om de bewijzen voor het huwelijk van zijn broeder op te sporen en dat, wan neer die bewijzen niet gevonden werden, het huwelijk ook zeker wel nooit had plaats gehad. (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Langedijker Courant | 1896 | | pagina 2