NIEUWE Weekblad voor LANGEDIJK en Omstreken. N°. 48. Zondag 29 November 1896. 5e Jaargang. De Nieuwe Kieswet. Plaatselijk Nieuws. Feuilleton. 01 HASHED. LAMGrEDIJKER COURANT, Deze courant verschijnt eiken Zaterdagnamiddag. ABONNEMENTSPRIJS voor Noordscharwoude, Oüdkarspel, Zuidscharwoude en Br. op Langedijk per drie maanden 50 ct., franco p. post 0O ct. UITGEVER: J. II. KEIZER. BUREEL: IV oortlscha rwoude. PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 15 regels 30 ct., elke regel meer 5 ct. Groote letters of vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Brieven rechtstreeks aan den Uitgever. HUUR-, LOON- EN PENSIOENKIEZERS. In ons vorig artikel bespraken wij de Be lastingkiezers, thans gaan wij over om ons te bepalen tot de Huur- of Woningkiezers. Wij willen duidelijkheidshalve even aanha len, wat de wet van deze z.g. nieuwe kiezers zegt: dat zij als hoofden van gezinnen of als alleenwonende personen op den 31en Janu ari sedert den len Augustus van het vorige jaar hebben bewoond; krachtens liuur, achtereenvolgens in de zelfde gemeente niet meer dan twee hui zen, voor elk waarvan met of zonder bij- behoorenden grond of lokalen of bijgebou wen, niet ter bewoning bestemd, de wer kelijke huurprijs, per week berekend, ten minste heeft bedragen de som, voor de ge meente of het gedeelte der gemeente, waar het huis gelegen is, vermeld in de bij deze wet gevoegde tabel; of, krachtons eigendom, vruchtgebruik of huur eenzelfde vaartuig van ten minste 24 kubieke meter. Aldus luidt de bepaling voor hen, die niet in de belasting zijn aangeslagen of ten minste niet voldoende, maar toch het kiesrecht ont vangen, wanneer ze, als gezinshoofd of alleen wonend - persoon, een huis of schip bewonen, dat aan de bovengestelde voorwaarden voldoet. Het hangt echter in de eerste plaats af van de som, die wordt verwoond. Men kan kiezer worden, wanneer men voor een huis met of zonder bijbeboorenden grond en loodsen een zekeren huurprijs betaalt. In de wet is voor iedere gemeente afzon derlijk aangegeven, hoe groot die huurprijs is. Bedraagt de huurprijs voor de grootste ste den, bijv. Amsterdam of Rotterdam f2.50 per week, voor de overige gemeenten des lands is hij minder. Nemen wij als voorbeeld het kiesdistrict Alkmaar. Voor Alkmaar be draagt de huurprijs fl.75 per week. Voor de onder genoemd district behoorende ge meenten nl. Noordscharwoude, Oudkarspel, Zuidscharwoude, Broek op Langedijk, St. Pan- cras, Koedijk, Oudorp, Heiloo, Bergen, Schoorl, Warmenhuizen, Haringcarspel, St. Maarten, Schagen, Wieringerwaard, Barsingerhorn, Nieuwe Niedorp, Oude Niedorp en Heer-Hugo- waard bedraagt de huurprijs f 1 per week. Voor de kleinste gemeenten geldt de huur prijs, per week berekend, f0.80. Doch er is echter nog een bepaling, waar mede wel degelijk rekening moet worden ge houden ook het „verhuizen" heefteen woordje mee te spreken. Men mag tusschen 1 Au gustus en 31 Januari, dat is dus binnen zes maanden, slechts éénmaal verhuizen. Verhuist men tweemalen, dan heeft men z'n kiesrecht verbeurd want de wet kent hem, die twee malen verhuist, geen voldoende mate van welstand toe. En ook hierop dient gelet, dat men binnen de gemeente blijft, want, wie bijv. van Alk maar naar den Helder binnen den gestelden termijn verhuist, verliest daardoor zijn kies recht. Schippers, zoo zegt de wet, zijn ook woning kiezers, mits men, als eigenaar, vruchtgebrui- k er of huurder eenzelfde vaartuig bewoont, altijd binnen denzelfden termijn en wanneer het vaartuig minstens 24 kubieke Meter groot is. Verhuizen is bij een vaartuig niet toege laten en bovendien is er van huur geen be paling gemaakt, omdat bij een vaartuig geen sprake van grondbelasting is. Wil men nu op de kiezerslijst geplaatst worden, dan dient men daarvoor zelf zorg te dragen. Doch men kan daarmede wachten, totdat men een kennisgeving van den burge meester ontvangt, waarin wordt medegedeeld dat de huurkiezers vóór 15 Februari aangifte moeten doen van hun verlangen om op de kiezerslijst te worden geplaatst. Men zij dan vooral nauwkeurig in het opgeven van z'n woonplaats, welk gedeelte van het huis men bewoont, wanneer men verhuisd is, vanwaar men kwam, enz. De schippers moeten den naam van hun vaartuig, zijn inhoud, enz. mededeelen. In het kort, men geve nauwkeurige inlich tingen. En die aangifte is heusch r.iet zoo moeielijk, want, men kan ter secretarie een formulier bekomen, waarop men slechts de vragen heeft te beantwoorden, die daarop zijn gedrukt. Bovendien behoeft deze aangifte slechts eenmaal te geschieden; wanneer men echter verhuist, is natuurlijk nieuwe aangifte Nu volgen in de wet de loonkiezers. Men moet, zegt de wet, van 1 Januari tot 31 Ja nuari in het volgend jaar, dus gedurende de laatste 13 maanden in eenzelfde dienstbetrek king zijn. Wie dus van patroon verwisselt in dien tijd, kan krachtens zijn loon niet op de kiezerslijst komen. Zou men, krachtens deze bepaling recht hebben op kiesrecht, dan nog heeft het loon een woordje medetespreken. Voor elke gemeente is dat alweder afzon derlijk bepaald. Nemen wij, om een voorbeeld te noemen, de gemeenten Noorscharwoude, Oud-Karspel, Zuid scharwoude en Broek op Langedijk. Wie aan de Langedijk f325,— per jaar inkomen heeft, kan, als hij 25 jaar is, kiezer worden. Ver dient hij f 100, maar heeft hij daarenboven vrije kost en inwoning, dan ook is hij kiezer, want voor deze gemeenten wordt voor vrije kost en inwoning f225,— per jaar gerekend. Heeft hij alleen vrije inwoning en niet den kost, dan woidt we zijn nog altijd aan de Langedijk gerekend, dat die inwoning f50,— waard is; dus moet hij aan geld ont vangen f325 f50 f275, Heeft hij geen inwoning en wel kost, dan wordt, altijd nog voor Langedijk, de kost ge reken op f225 f50 f175,— zoodat de man dan aan loon ontvangen moet 325 f 175 f150,- per jaar. Inwonende zoons van 25 jaar, die hun ouders in hun beroep of bedrijf bijstaan, en een in komen hebben genoten, dat door de wet voor iedere gemeente afzonderlijk wordt geëischt, zijn ook loonkiezers. Voor de loonkiezers geldt echter nog de volgende billijke bepaling: Als iemand, zegt de wet, door ziekte of verwonding in twee maanden geen of geen vol loon ontvangt, dan kan hij toch kiezer blijven. Is hij langer ziek dan twee maanden en verliest hij daardoor zijn loon, dan verliest hij ook tevens zijn kiesrecht, want dan neemt de ziekte zijn „welstand" mee. Voor de pensioenkiezers valt al heel weinig optehelderen. Wie een klein pensioen geniet van een openbare instelling als een particulier het u geeft, geldt het niet en hij verdient niet het voldoende loon, dan mogen èn het bedrag dat als pensioen wordt ontvangen èn het loon dat verdiend wordtbij elkander worden op geteld; en bedraagt dat te zamen f325,-, wel, dan is men kiezer. Ook is een openbaar pensioen voldoende. Wie aan de Langedijk woont en een pensioen geniet van het rijk, of van de gemeente waar hij woont, van f325, wordt kiezer. De loon- en pensioenkiezers hebben zich, evenals de huurkiezers te houden aan de be paling, dat zij zich vóór 15 Februari hebben aantegeven, waarop zij een gedrukt formulier ontvangen, dat behoorlijk moet worden in gevuld. „Eendracht maakt Macht" is de naam van het fanfarecorps te OUDKAR SPEL, onder directie van den heer Kos, dat deze week zich voor 't eerst in het openbaar heeft laten hooren. Zijn optreden was echter geheel onverwacht en bovendien toevallig. Doch het is niet ons doel dit zijn optreden als een bijzonderheid te vermelden; het doel waarmede het voor het eerst iets presteerde heb ben wjj aan de vergetelheid willen ontrukken. De heer C. Vis Jz., beroepen leeraar der Doopsgezinden te Noordeind van Graft, was Maandagavond als bruidegom met zijne bruid in de ouderlijke woning gearriveerd, en het fan farecorps zette aan dit huiselijk feest luister bij door aan de familie Vis eene serenade te brengen. Het vond een hartelijke ontvangst, hoe kon het ook andersimmers, die serenade sprak van achting voor het oud-hoofd der school; van dankbaarheid, zoo men wil, voor den onderwij zer, die in zijn krachtigste jaren, de hoofden en harten sterkte zijner leerlingen; van toe wijding en vriendschap voor den mensch, die voor de bevordering der belangen zijner gemeente eveneens zijne beste krachten veil hadvan res pect voor den man die aan velen het voorbeeld heeft gegeven, dat onmogelijkheid een woord voor dwazen is. Het was een gepaste ovatieeen hulde, die bij die feestelijke gelegenheid der familie Vis in het algemeen, den jongen predikant en zijne bruid in het bijzonder de vriendschap vertolkte die de burgerij hun toedraagt en daarom des te meer door hen zal worden gewaardeerd. 18.) Hët is hard voor u, heel, heel erg hard, ging dokter Fletcher voort, en wat dat vrouwspersoon daar binnen betreft, hier wees hij vol minachting naar de zaal, die zij zooeven hadden verlaten haarji zou ik met zeer veel genoegen een leelijke kool stoven, want zij is een karakterloos, trotsch en aanmatigend schepsel, die mij van het eerste oogenblik dat ik haar zag een onover win baren afkeer heeft ingeboe zemd. Zij had ten minste wel kunnen wachten totdat lord Cliffe goed koud was,' voordat zij haar haastig verlangen toonde, zijn plaats in te nemen, maar zoo zijn de vrouwen allemaal, er is geen een die deugt. Nu, een enkele misschien wel, her nam Hubert met een spottend lachje. Geen een, geen een! Dokter Fletcher was een verstokte ce libatair en een beslist vrouwenhater, hij hield ook tegenover Hubert aan zijn prin cipe vast, alleen deed hij een kleine con- cessie, door er bjj te voegen Ik wil toegeven, dat er wel eens een enkele onder loopt, die minder slecht is, maar dat is ook het eenige goede wat men van haar zeggen kan. Wacht maar, als ge eens zoo oud zijt als ik, zult ge er ook wel zoo over oordeelen. Ik ken er een, die het toonbeeld van alle deugden is, om de overigen bekommer ik mij minder, zeide Hubert. Welzoo, en waar hebt ge dat pracht exemplaar ontdekt? Hier. Hier? Ja, het is Arline Lester. Mrs. Lester, de assistente van mrs. Belton En mijn verloofde, voegde Hubert er bij. Wat nu, zijt gij verloofd met de jonge dame, die mjjn patiente mrs. Grant zoo trouw verpleegt? Nu, die is wel een gunstige uitzondering op baar geslacht en zij heett daarbij zoo'n lief gezichtje, dat zij mjj bijna zou bevallen. Op dit oogenblik maak ik mij echter bezorgd over haar toekomst, zeide Hubert, die nu weer ernstig was geworden, met diepen zucht. Wsi Waarom Omdat zij, na alles wat er voorge vallen is, niet op het kasteel zal kunnen blijven en ik nu niet in staat ben haar terstond te trouwen. Wanneer ik nu nog bovendien naar Australië vertrek, dan blijft zij geheel onbeschermd achter. Zoo, zoo, mompelde de dokter en hij liep in gedachten verzonken eenige malen heen en weer, totdat hij eensklaps voort ging Ik geloof, dat ik wel een veilige toe vlucht voor haar weet. Een verre bloed verwante van mij, een oude dame, schreef mij kort geleden, dat zij een lichten aan val van beroerte had gehad en verzoeh: mij eens voor haar rond te zien naar een jonge dame, die bij haar de betrekking van gezelschapsjuffrouw kan bekleeden en tevens de administratie voeren over haar goederen, dat zij zelf altijd gedaan heett, maar waartoe zij nu niet meer in staat is. Ik geloof nu wel niet, dat het een schit terende betrekking zal zijn, want mr. Ca rol beslist slechts over beperkte middelen, maar zij is een buitengewoon goedhartige en vriendelijke vrouw en miss Lester zou bij haar zeker beter behandeld worden dan ergens anders wanneer zij er heen ging. In elk geval zoudt gij er eens met haar over kunnen spreken en hooren wat zij er van zegt. Ik ben er van overtuigd dat zij u zeer erkentelijk zal zijn voor uwe goedheid. Onzin, het heefi mij immers volstrekt geen moeite of opoffering gekost. Laten wij ons nu weer eens met uw eigen aan-|' gelegenheden bezighouden. Wat zijt gij voornemens te doen? Ik zal tot de begrafenis van mijn oom hier in den omtrek blijven, antwoordde Hubert. Maar toch zeker niet op het kasteel? Neen, kapitein StHart heeft mij uit- genoodigd bij hem te komen logeeren en die uitnoodiging heb ik reeds aangenomen. Ook goed, ik had u anders willen aanbieden, bij mij uw intrek te nemen, gij zult mij bij een latere gelegenheid steeds welkom zijn. In uw plaats zou ik, alvorens ik een beslissender! stap deed, den raad van een rechtsgeleerde inwinnen en hooren wat die er van zegt. Ik vrees dat het mij niet veel zaliging in een koket rouwgewaad en gehuld baten, want welken raad men mij ookjin een wolk van zwarte kant als naaste geven mag, het feit is toch niet weg te! bloed verwante voorop in den rouwstoet nemen, dat lord Clifle mij persoonlijk ver-achter het lijk. klaard heeft, dat Clarice zijn rechtmatige; De zoo noodlottig omgekomen lord had erfgenaam is en zoolang ik de trouwaktejgeen testament nagelaten, zoodat er daar- mijner ouders of mijn geboorteakte niet van na de begrafenis geen voorlezing kon kan toonen, zullen mijn aanspraken niet,1 plaats hebben. Clarice legde alleen haar te wettigen zijn. ipapieren over en werd door de overheid Ik geloof dat gij gelijk hebt, stemde erkend als erfgename van Cliffe Court, by dokter Fletcher toe, en de gravin De Rou- baix zal geen duimbreed toegeven, daar kunt gij wel zeker van zijn. Ik moet nu, hoewel met tegenzin, naar haar terugkee- ren om te vernemen, wat zij omtrent begrafenis heeft beslist. Hij nam afscheid van Hubert en ging naar binnen, terwijl deze zich door liet park op weg naar kapitein Stuart begaf om daar zijn intrek te nemen. Het bericht dat Hubert Cliffe door zijn !oom onterfd was, verwekte algemeen op zien in het geheele graafschap, waar het zich zeer snel verspreidde. Sommigen verklaarden dat de afkomst van Hubert hen destijds toen de lord hem uit Australië meebracht en als zijn neef' voorstelde, al verdacht was voorgekomen, maar verreweg de meesten gevoelden een levendige sympathie voor den onterfde en de gravin De Roubaix werd scherp gelaakt, toen men vernam dat zij beslist geweigerd had, toen kapiteiu Stuart en andere vrien den van Hubert haar een minnelijke schik- kinh voorgesteld hadden. Lord Cliffe werd overeenkomstig zijn afwezigheid van een mannelijken wettigen nakomeling. De zaken- van den overledene werden in volkomen orde bevonden en de goederen waren geheel 'vrij van schulden. De gravin de Roubaix zwol op van trots bij de gedachte, dat zij thans meesteres van Cliffe Court en de aanzienlijkste dame van het geheele graafschap was. Des avonds na de begrafenis zat zij al leen op haar kamer en bouwde allerlei plannen, hoe zij van haar nieuwen glans en heerlijkheid zou genieten. Ik zal mijn stand waardig ophouden, mompelde zij voor zich. Ik zal hier zulke schitterende feesten en bals geven, dat geheel den omtrek er van zal gewagen en in de eerste plaats zal ik de diamanten der Cliffe's dragen, die nu mijn eigendom geworden zijn. Zij had de juweelen van de kamer van lord Cliffe naar haar slaapkamer overge- bracgt en door een plotseling verlangen overvallen, haalde zij de sieraden te voor schijn en tooide zich daarmee, evenals lord Clifle het haar eenigen tijd geleden had rang en stand met groote plechtigheid ter gedaan, aarde besteld en de gravin De Roubaix Wat al veranderingen hadden «r sedert

Nieuwe Langedijker Courant | 1896 | | pagina 1