„Nieuwe Langedijker Courant", van Zondag 29 November 1896. Nieuwstijdingen V, BIJGELOOF. Wanneer er in eene familie achtereenvolgens zeven zonen geboren worden, dan is die zevende zoon in staat wonderljjke genezingen te doen. Te LOOSDRECHT heeft er vroeger een ge woond, die bezocht werd door rijken en armen, van ver en nabij en die naam gemaakt had allerwege. Die man is dood. Maar nu is er weer een zevende zoon. 't Is nog een jong kind. Toch weet men nu al, dat het een wonderdokter wordt. Hoe men tot deze wetenschap gekomen is? De moeder heeft gezien, terwijl het kind een stuip had, dat onder de tong van haar zoon een klaverblad zichtbaar was. En dat is een zeker bewijs. Wel te verstaan, het klaverblad moet te voorschijn komen tijdens een stuip. Nu weet men bet. ZAAK—AKKERMAN. Den 24 dezer heeft eene commissie uit het hoofdbestuur van de gewestelijke vereeniging Noordholland van het Nederl. Onderw. Genoot schap te St. Maarten een onderzoek ingesteld naar de zaak van den heer Akkerman. In eene advertentie in het Nieuws van den Dag van ge noemd bestuur wordt onderwijzeressen aangera den, hangende het onderzoek, niet te solliciteeren naar de betrekking van onderwijzeres te St. Maarten. Men ziet, van alle zijden poogt men den toeleg van het bestuur dezer gemeente te verijdelen en den heer Akkerman in zijne positie te handhaven. „Nieuw Vaderlandsch Liedeboek" is de titel van een boekje dat, compleet in twee vel, weldra zal verschijnen bij den uitgever P. Noord- hoff te Groningen, twintig oude en nieuwe liede ren voor het Nederlandsche Volk zal bevatten en voor 20 cent verkrijgbaar zal zijn. Wij twijfelen geenszins of dat boekje vindt zijn weg, omdat het o. i. krachtig zal medewer ken tot bevordering van den Volkszang. Wij hebben, bij de inzage van het eerste vel, ons niet willen onthouden het eene aanbeveling mede te geven op zjjne reis door Nederland. Een huwelijk vertraagd. Een huwelijk kan door allerlei omstandigheden vertraging ondervinden. Vaak zijn de „papieren" niet in orde. Maar 't kan ook aan heel iets an ders liggen. Te Finsterwold b.v. heeft zich het zeldzame feit voorgedaan, dat een huwelijk moest wachten tot de benoeming van een wethouder, want a de betrekking van burgemeester was va cant, b idem die van wethouder, c de tweede wethouder is de vader van een der belangheb benden. Niemand kon dus het paar trouwen vóór in b voorzien was. Tot hoofdbestuurders der „Mij. tot Nut van 't Algemeen" zijn gekozen de heeren mr. M. W- F. Treub en D. Stork. Een beroemde haas. Het is van algemeene bekendheid, zegt de Limb. Koerier dat hier in Gennep sedert jaren een invalide uit de hazenwereld rondzwerft, die, behalve dat hij hinkt, slechts één oog en een stukgeschoten oor bezit, den jagers al menige poets gespeeld heeft. Lang niet bang, kreeg hij het in de afgeloopen week aanjden stok met een schoothondje, dat dermate door hem geplukhaard werd, dat het beestje jankend zijn heil in de vlucht zocht. Een gerechtelijke verkoop met muziek. „Was muziek en zang er niet, 't Leven had geen waarde zegt een oud liedje, maar toch gaat deze stelling niet altijd op, althans bij gerechtelijke verkoo- pingen schijnt de muziek haar waardeaanbren- gende eigenschap achterwege te laten, hetgeen de deurwaarder der belastingen dezer dagen bij een verkooping te Rotterdam tot zijn nadeel heeft ondervonden. Een bewoner van een tweede verdieping had zijn verplichtingen tegenover den fiscus niet nagekomen en toen waarschuwing, aanmaning en dwangbevel niet in staat waren hem tot betere gedachten te brengen, werd do boel op geschreven en daarna het zeil uitgestoken. Men zou zeggen dat de man toch niet uit geldgebrek had geweigerd zijn belasting te betalen, want om de plechtigheid van de verkooping wat op te luisteren, huurde hij een stuk of wat musici, in het genre dat men wel eens oneerbiedig „hoempa's" noemt, en liet dezen bij elk stuk dat buiten werd gebracht, een lollig mopje bla zen. De buren waren dankbaar voor dit gratis matinée musicale, want zij vereerden het met een talrijk bezoek en werden door het kunstge not zoozeer in verrukking gebracht, dat zij heelemaal vergaten te bieden. Daaraan was het dan ook zeker te wijten, dal de heele inboedel bij elkaar fl.30 opbracht. Zoo ging de kachel met het vuur er bij, weg voor 3'/2 cent, voor de linnenkast gaf men twee dubbeltjes enz. Toen de woning leeg was, werden de bezoekers vrien delijk bedankt voor de belangstelling, de muzi kanten kregen een „afzakkertje" en daarmee was de vertooning afgeloopen. DRIE WEDERZIJDS BEMINNENDEN. Een inwoner van de stad Groningen ont moette op de Hoogstraat te Rotterdam, een meisje, met wie hij daar tot voor enkele maanden in intieme verstandhouding had geleefd. Opeen goeden dag echter was zij verdwenen; zij niet alleen, maar met haar ook een bedrag van onge veer /"300, en bovendien met een jongmensch, met wien zij op recht hartelijke wjjs had kennis gemaakt. Toen nu de oude minnaar zjjne vroegere ge liefde met haar huidigen hartevriend tegenkwam, verlangde hij niet de liefde, maar de 300 gulden terug, doch deze was helaas met de liefde voor hem in liefde voor den ander opgemaakt. Een ietwat geanimeerd debat, waarbij ook de tegen woordige vriend van het meisje zich warm maakte, was het logisch gevolg, en daardoor ontstond weer een volksoploop, die politie lokte, welke een einde maakte aan het geval, door de drie weerzijds be- minnenden, mede te nemen naar het bureau in de Lange Torenstraat. Een moeilijk geval voor een commissaris om in te beslissen. sprongen. Uit Zevenaar wordt gemeld Nadat eenige dagen geleden twee passagiers uit den in vollen ^aart zijnden trein waren ge sprongen en een hunner voor dood werd opge nomen, werden gisteren wederom drie personen naar Duitschland gezonden, die eveneens den levensgevaarlijken sprong waagden. Alle drio sprongen er uit op 3000 meter afstand van het station, toen dus de trein in volle vaart was; zij bleven op de been en verwijderden zich in snellen draf naar Didam. Met 68 tegen 22 stemmen heeft de Tweede Kamer den 26 November het wetsontwerp aan genomen, waarbij de invoering der nieuwe per- soneele belasting op 1 Januari 1897 wordt vast gesteld, en werd tevens 't ontwerp goedgekeurd dat aan de gemeenten voor 1897 vergoeding verzekert wegens mindere opbrengt van haar opcenten op 't personeel. Wat zullen de soldaatjes nu lekker gaan eten Aan de korpsen van het leger is vertrekt eene handleiding voor den dienst in de soldatenkeukens. Behalve velerlei wenken betreffende de zinde lijkheid en de wijze van stoken, zijn ook bepa lingen gemaakt voor de behandeling en toebe reiding van de spijzen en dranken. Te 's HERTOGENBOSCH zijn een jongen en een meisje in het huwelijksbootje gegaan, samen 34 jaar oud. Zij telt 16 zomers en hij 18. Arbeid in gevangenissen! Zooals vroeger gemeld is, heeft de Regeering een commissie benoemd om een onderzoek in te stellen naar de concurrentie, welke aan de vrije nijverheid door den arbeid in rijksgestichten wordt aangedaan. Deze commissie heeft het wenschelijk geacht ook over den toestand in het buitenland inlichtingen te vragen. Die gegevens zjjn haar dezer dagen door den minister van justitie toe gezonden. Men mag nu verwachten dat het ver slag niet lang meer zal uitblijven. Te Breda heeftin een heel jaar geen enkele brand gewoed. ARTISTIEKE FLESSCHENTREKKERIJ. In verscheidene bladen adverteert iemand in den lateren tijd een gene reuse aanbieding. Gratis levert hij vergrootingen van portretten, waarvan hij dan alleen de bijgeleverde lijst in rekening brengt. Eenige menschen liepen er in en kregen het portret in een prullijst, waarvoor vele ma len de waarde werd geëischt. Iemand schreef nu, in de „N. R. Ct." om trent dat aanbod van Tanquóry te Parijs, dat hij door bemiddeling van zijnen Parjjschen cor respondent den vrijgevigen portrettuur 't vuur na aan de scheenen gelegd hebbende van dezen handelsvriend ten antwoord kreeg: „Nous devons le succes d'avoir obtenu la restitution de votre photographie la crainte que ce chevalier ,,d' industrie avait, que nous découvririons sou probéde h la police." De „clievelier d'industrie" (oplichter) verspreidt hier te lande circulaires, waaronder namen als van soliede bekende landgenooten ter aanbeve ling staan. Bij een dier personen hebben wij geïnformeerd en deze antwoordde ons nu, dat T. indertijd voor hem een vergrooting maakte zonder er iets voor te rekenen, maar nu van de daardoor uitgelokte dankbetuiging misbruik maakte om zijne onderneming met dien beken den naam aan te bevelen. Men zij dus voor zoover 't gewone gezond verstand niet reeds zegt, dat er iets achter schui len moest gewaarschuwd tegen die artistieke flesschentrekkerij. ATJEH. Officieel telegram van 23 Nov. „Vrijdag uit het gebergte ten Zuiden van Mampreh (XXXII Moekims) verjaagd vijandelijke hoofden, die bijeen waren voor een Kandoeri- feest. Vier militairen beneden den rang van offi cier gewond. Buitenland. EEN DEBUUT IN EEN KRANKZINNIGEN GESTICHT. Miss Olga Nethersol, de beroemde Engelsche treurspelspeelster, is voor den eersten keer in een krankzinnigengesticht in een groote rol opgetre den. Haar onderwijzer in de declamatie snelde eens haar vertrek binnen. Wilt u hedenavond optreden Als wat? vroeg ze. Als Lydia. En waar? In het krankzinnigengesticht. In het krankzinnigengesticht? Ja, in het krankzinnigengesticht. De voor stelling is aangekondigd. Mevrouw Glewer is ziek daar dacht ik aan u, ik snel hierheen u kunt de voorstelling redden. Wilt ge? Ja. En de kunstenares pakte de benoodigd- heden voor haar optreden bij elkaar, stapte in den wagen, die gereed stond, en reed met klop pend hait naar het krankzinnigengesticht. In een der zalen was een klein tooneel opgeslagen. Het publiek vulde de geheele zaal tot de laatste plaats toe. Miss Nethersol trad op. Hoewel zij eerst eenigszins angstig was, werd zij spoedig door de ordelijke wijze, waarop de gekken de voorstelling volgden en hun verstandig uitzicht gerustgesteld. Daar valt haar oog op iemand, die op de voorste rij zit en haar aanstaarto God, met welk een blikJa, dat is de waanzin, de verschrikkelijke, ongeneeslijke waanzin. En die blik vervolgt haar, beangstigt haar, brengt haar van haar stuk. Met aanwending van al haar wilskracht gelukt het haar slechts haar rol ten einde toe te vervallen, de angst snoert haar de keel dicht doch deze angst komt haar creatie ten goede. Zij sleept het publiek mee. Allen juichen haar luide toe en ook hij, die op de voorste rij zit hij applaudisseert als een waanzinnige. Het stuk is geëindigd. Zij treedt in de zaal, waar iedereen haar bewondert om haar prachtig spel. Daar klopt haar iemand op den schouder. Hij is het, de waanzinnige. Gij hebt talent, zeide hij, ik wil u enga- geeren. En nu spreekt hij van alle mogelijke rollen, die zij „bij hem" zou spelenandere zou zij creëeren, en nu nu biedt hij haar de on gehoorde som van twintig pond in de week, om te beginnen. Schijnbaar stemt zij in zjjn voorstellen toe. Plotseling bemerkt zij echter den dokter. Om Godswil, verlos mij van dezen man, fluistert zij. Wees blij wanneer hij u vasthoudt; weet gij wie hij is Hij is de directeur van de Drury Lane. Nu heldert zich alles op en beiden barsten in een hartelijk lachen uit. Tien minuten later is het contract geteekend en miss Nethersol lid van de Old Drury. EEN WAAGHALS. Tommy Burns, de bekende duiker, die er lief hebberij in vindt van hooge bruggen en derge- 1 ïjken af, in het water te springen, heeft nu weer iets nieuws op dat gebied uitgevonden. Voor eenige dagen had hij het voornemen opge vat, van een in beweging zijnden trein op een brug over de Theems in het water te springen. Het plan werd ontdekt en voor de brug hield de trein stil en werd Tommy die boven op den wag gon stond genoodzaakt weer in zijn coupé plaats te nemen. Hij gaf echter zjjn plan niet op en Dinsdag morgen nam hjj met eenige vrienden in alle stilte kaartjes van Chelsea naar Battersea. On danks het geheimhouden van het plan, waren een groot aantal nieuwsgierigen aan den oever van de rivier Battersea saamgekomen en toen de trein aan kwain stoomen, zagen zjj Burns bo ven op den waggon zitten. Op de brug gekomen tond hjj op en sprong met het hoofd vooruit, over de leuning in de rivier. Toen hjj weer bo ven kwam zwom hjj naar een bootje, dat in de buurt op hem wachtte, en liet zich, alsof niets gebeurd was, aan wal roeien. Een hoogst belangrijke ontdekking van dr. Edison, niet de beroemde uitvinder, maar de bacterioloog der Kaapkolonie, wordt uit Kaap stad bericht. Dr. Edison moet nameljjk de microben van de veepest hebben ontdekt. EEN PIJPENKONING. Het overlijden wordt gemeld van den pjjpen- koning Tibbe te Washington in Missouri. Een kleine dertig jaar geleden uit Duitschland overge komen, verdiende hjj aanvankeljjk als draaiers knecht zjjn brood, maar ontdekte in 1878 dat maiskolven even goed als meerschuim voor pjjpen te gebruiken waren, nam patent en was spoedig millionair. Zjjn fabriek levert nu 25.000 pjjpen daags en de navraag naar het even goedkoop als doeltreffend artikel neemt steeds toe. Onlangs stierf te PARIJS de grootste en dikste burger der wereldstad, een koetsier Krisch genaamd. Hjj woog 280 pond en mat twee meter. Ook zjjn spierkracht was buitengewoon ontwik keld, want zjjn eigen huurrjjtuig kon hjj met eén hand optillen. Kirsch was goed voor zijn knol en genoot sedert jaren de eer uitsluitend den commissaris van politie van zjjn wjjk heen te brengen, daar waar hjj moest zjjn. Kirsch offerde buitengewoon aan Bacchus, maar niet met het naar hem mogeljjk genoemde Kirsch- water maar met 16 liter wjjn, eiken dag! den dag plaats gehad. Geen enkele gedachte aan haar oom. die thans reeds in den donkeren familiegraf kelder lag, kwam in haar op, toen zjj voor haar grooten spiegel stond, die haar beel tenis ten voeten uit weerkaatste en haar diamanten bewonderde, die bij het gaslicht met verblindenden glans straalden en veel kleurige vonken schenen af te werpen. Eensklaps werd er aan haar deur ge klopt en zij sprong verschrikt op en sid derde alsof zij op een misdaad werd betrapt. Snel wierp zij de kostbaarheden af, legde ze door elkaar in een lade van haar toilettafel en reeds was er voor de tweede maal en iets luider geklopt, toen zjj ant woordde Binnen! Arline verscheen op den drempel. Wat is er, wat wilt gij? vroeg de gravin onthutst. Uw kamenier heeft mij gezegd, dat gjj mij hedenavond wenschte te spreken^ antwoordde het meisje kalm, terwijl zij nader kwam. O ja, dat is zoo, ik zou het bijna vergeten hebben. Ik wilde u alleen zeg gen, dat, nu mrs. Belton weer volmaakt gezond is en haar plichten naar behooren kan waarnemen, uw diensten op het kasteel niet langer noodig zjjn. Ik wil u echter wel een goede aanbeveling geven, waar door gij gemakkelijk een andere betrek king zult kunnen krijgen, zonder dat ik daarbij de onvoorzichtigheid zal aanhalen, die ik u onlangs onder het oog gebracht heb. Een blos van verontwaardiging steeg naar de wangen van Arline, want de gra vin had haar op onbeschaamden en hoogst beleedigenden toon toegesproken alsof zij een dienstmeid was, die haar plicht had verzuimd. Op hooghartig koelen toon antwooidde diend werd en waar niemand buiten dok ter West haar kwam bezoeken, zelfs haar echtgenoot zag zij in het geheel niet. Zjj verzette zich niet tegen het verbod van sir Ascot, haar kamers te verlaten, want zjj voeide er de lust noch de kracht toe, zij was loom en afgemat, haar eetlust kentelijk. maar zij behoeft zich om mij haa zjj geheel verloren, het eenige waarop zij: - Ik ben mevrouw de gravin zeer er- geen moeite te geven, Jaar ik reeds een andere betrekking heb gevonden, en de dame bij wie ik geplaatst ben, naar geen aanbeveling heeft gevraagd. De gravin maakte zich boos dat haar woorden zulk een geheel andere uitwerking hadden, dan zij er zich van voorgesteld had en vroeg vrij bits: Dus waart gij reeds voornemens het kasteel te verlaten? Zeker. Het verheugt mij voor u dat gij iemand gevonden hebt die u in betrekking wil nemen, en ik raad u in uw eigen belang wat voorzichtig te zijn in uw omgang met jonge heeren. Mevrouw de gravin is al te goed, zeide Arline spottende en verwijderde zich met een koele buiging, terwjjl de gravin achterbleef met het onaangename gevoel van iemand, die een nederlaag geleden heeft. NEGENTIENDE HOOFDSTUK. Lady Carlyon ging, na haar ontmoeting met kapitein Stuart niet meer uit, ja, zjj verliet zelfs haar vertrekken niet meer. waar zjj door Robson, haar kamenier, be- zij hare krachten behield, was een glas port wjjn, wat zij iederen morgen gebruikte. Op zekeren morgen zeide zij tegen Rob son Ik zal de medicijnen van dokter West niet meer innemen, ik weet zeker dat zij meer schaden dan baten. Gelooft gij dat in ernst, mylady? Men noemt Dokter West toch algemeen een zeer bekwaam geneesheer en ik geloof dat hij het gestel van mylady goed kent. Misschien zal het hem moeilijker vallen een zieke ziel dan een ziek lichaam te ;enezen, zeide Alice zacht. Robson had een drank ingeschonken en bracht het medicijnkopje bjj haar meesteres die hei evenwel met een beweging van afkeer weigerde. Ik zal dat niet uitdrinken, zeide zij,, het riekt zoo onaangenaam, dat ik er reeds van walg, als ik het aan mjjn lippen breng. De kamenier deed niet de minste moeite haar tot drinken over te halen, maar zette het medicijnkopje neer. Wat verlangt mylady dan te hebben? Gij weet dat gij sedert gisteren niets ge bruikt hebt en ge kunt toch niet zonder voedsel leven. Zal ik u een glas port bren- gen? Goed. Robson begaf zich in een aangrenzend vertrek en kwam terug met een vol glas wjjn, dat zij haar meesteres overhandigde. Ldy Carl ion dronk het glas tot op de s helft toe uit, maar nam het toen met een huivering van haar mond weg en zeide Het is vreemd, maar die wjjn riekt en smaakt juist zooals de medicijn van dokter West. Hoe is het mogelijk? Hebt ge wel een schoon glas geno men vroeg lady Carlyon, terwjjl zjj haar lippen met haar zakdoek afdroogde. Zeker, mylady, ik ben met zooiets zeer voorzichtig. Ja, dat weet ik, maar ge kondt u voor een enkelen keer wel eens vergist hebben. Het is toch zonderling, dat die wijn zoo eigenaardig smaakt. Mylady is ziek, antwoordde Robson, en het is misschien een verschjjnsel van haar ziekte, dat voor haar alles een bui tengewonen smaak heeft. Dat kan. Alice leunde op de sofa achterover, zjj voelde zich te zeer afgemat om het gesprek voort te zetten. Een vreemdsoortig gevoel van verlam ming overviel haar en ontnam haar zoowel de kracht van het lichaam als de helder heid van den geest. Toch was het geen onaangename gewaar wording, integendeel, Alice voelde zich zeer behagelijk, haar lichaam en geest genoten een ongekende weldadige rust en al haar leed scheen vergeten. Robson sloeg haar nauwlettend gade, maar lady Carlyon werd daar niets van gewaar. Een oorenblik later kwam dokter West binnen. Is alles in orde? fluisterde hjj Rob son toe. Alles, dokter, zjj heeft den drank ingenomen. Vrijwillig; Neen, in haar wjjn. Hjj knikte sevreden, zette zich naast Alice op de sofa, voelde haar pols en keek haar strak in de oogen, waarvan de pu pillen opvallend vergroot waren. Lady Carlyou scheen van zijn aanwezig heid niets te bemerken, want zij bleef onbewegelijk zitten en staarde onafgebro ken voor zich uit. Wordt vervolgd.)

Nieuwe Langedijker Courant | 1896 | | pagina 2