s. NIEUWE t. Weekblad voor LANGEDIJK en Omstreken. "N°. 49. Zondag 6 December 1896. 5e Jaargang. Hadz. Nieuwstij dingen. Feuilleton. OHTHASOBD. ct., 1 van 15 ct. I best potlood teekenkrijt, 1 bij 25 c.m. iijk. en Bas. e m a. grootformaat 111. ids, PRONEN. -3.25 •Gravenh-age. aan sit Krugcr. net •LATEN TEN. ,30; r 2,60. alent van BOEK" n. gbaar bij SO). mmu AMT Deze courant verschijnt eiken Zaterdagnamiddag. ABONNEMENTSPRIJS voor Noordscharwoude, Oudkarspel, Zuidscharwoude en Br. op Langedijk per drie maanden 50 ct., franco p. post 60 ct. UITGEVER: J. II. KEIZER. BUREEL: Aoordscliarwouile. PRIJS DER AD VERTENTIÊN: Van 1—5 regels 30 ct., elke regel meer ct. Groote letters of vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Brieven rechtstreeks aan den Uitgever. Gedurende de maand November '96 zijn op het hulpkantoor te ZUIDSCHARWOUDE, in de Rijkspostspaarbank ingeschreven 88 inlagen tot een gezamenlijk bedrag van f530.75 Te rugbetaald werd in 15 stortingen een som van f 1085.49 terwijl het getal nieuwe aangevraagde boekjes weder met 5 vermeerderde het laatst uit gegeven boekje is genummerd N°. 7498. In eene vergadering van de Tuinbouwvereeni- ging te St. PANKRAS werd het bestuur her kozen. In de plaats van den heer D. Klooster boer, die niet meer in aanmerking wenschte te komen, werd gekozen de heer A. Oudes. Wat de aardappelziekte aangaat, heeft men van den besproeier de gunstige werking niet kunnen ondervinden-, aangezien de ziekte zich hier nergens heeft vertoond. Wel konden eenige leden constateeren, dat de bespreide aardappelen langer groen bleven en dientengevolge meer opleverden In de 1.1. Dinsdag gehouden vergadering van het bestuur van den polder WESTBEVER- KOOG is als secretaris-penningmeester herbenoemd de heer L. van de Vijzel te St. Pankras, terwijl als lid van het bestuur is herkozen de heer j. Bijman te Oudorp. Als notabel in de Hervormde kerk te St. PANKRAS is herkozen de heer S. Duif, terwijl door het college van notabelen als kerkvoogd herkozen is de heer G. Miessen. Zoolang 't iemand heugt, is te St. PANKRAS de 25 November voor de schooljeugd een feestdag. Zelden is een der leerlingen op Sinte Katrijn (St. Catharina) absent. Hetisdan „armvoogdendag." Alsdan houdt het Burgerlijk Aambestuur op 't raadhuis zitting tot het ontvangen van huurpen ningen (als eene bijzonderheid kan nog worden vermeld, dat al de landerijen van dit college bij loting tegen vastgestelde billijke prijzen worden verhuurd.) Na den middag komen de leden van 't arm bestuur op school om de kinderen te onthalen. Ieder kind ontvangt dan een grooten „taai"; er wordt gezongen en allen gaan met een verheugd gezicht naar huis. De heer Jb. Met te IIEERHUGOWAARD, is aannemer geworden tot het maken van een nortonput aan school no. Ill en het herstellen der bestaande put aan school no. II; alles voor rekening van de afdeeling van het Witte Kruis. ZAAK—AKKERMAN. Voor de betrekking van onderwijzeres te St. Maarten heeft zich slechts één sollicitante aan gemeld, mej. H. Veenstra, Apeldoorn. Schagen. Tot onderwijzer aan de Rijks landbouwschool alhier is benoemd de heer C. A. J. M. de Gier te Kerk-Driel. De benoemde is in het bezit der vereischte hoofd- en land- bouwacte. Tot leeraar in de veeartsenijkunde is aan diezelfde school benoemd de heer G. Muis alhier, plaatsvervangend districtsveearts. Naar alle waarschijnlijkheid zullen de zang verenigingen „Euterpe" te Schagen, „Eupho- nia" te Schagerbrug en „Apollo" te Wieringer- waard, alle onder directie van den heer P. Stadt te Schagerbrug, in het voorjaar van 1897 eene groote gecombineerde uitvoering geven. Sinterklaasfeest op school heeft voor de kin deren eene groote aantrekkelijkheid. Waar het gehouden wordt, blijft het, waar het nog niet is, wordt het ingevoerd. Ook in onze gemeente heeft men er een begin mee gemaakt. Aan 110 kinderen werd den 5 dezer op passende wijze eene kleine tractatie en een paar geschenken aangeboden. Een volgend jaar hoopt men het feest op grooter schaal te kunnen doen plaats hebben. NOOIT GEDACHT. Te Breda verscheen deze week voor de recht bank als beklaagde een landlooper, op wiens borst, naast andere eereteekenen het „Legioen van Eer" prijkt! Te BREDA is een paartje getrouwd, waarvau de bruidegom 77 en de bruid 29 jaren telde. Beiden behoorden nog tot de „jongelui", zoo dat men dus van den bruidegom kwalijk kan veronderstellen, dat hij eerst niet rijpelijk over den gewichtigen stap zal nagedacht hebben! Zou daar meer achter zitten? Een 8-jarig knaapje te GOES kreeg van zijn stiefvader een sigaar, die hij bij een kennis, waar hij een oogenblik vertoefde, wilde oproo- ken. Plotseling sprong de sigaar met een ge weldigen knal uiteen, de knaap viel flauw en in de kamer verspreidde zich een dikke rook. De politie is van de zaak op de hoogte ge bracht. In eene door 300 personen bezochte ver gadering van den Nederlandschen Boerenbond werden bittere klachten aangeheven over de schade, die de Nederlandsche veehandel door de sluiting der Duitsche grenzen ondervindt. Daarmede zou men wel vrede kunnen hebben, als men tegenover het Deensche vee eveneens zoo handelde. Besloten werd dan ook aan de Duitsche regeering te verzoeken de Duitsche grenzen voor den invoer van vee en vleesch uit Denemarken te sluiten, met de opmerking dat het Deensche vee voor tubercules zeer vatbaar is. DE GLASSLIJPERS TE MAASTRICHT. Een der uitgesloten glasslijpers begaf zich Maandag zoo meldt het Volksdagblad naar den heer Paul Regout met het verzoek hem ronduit te zeggen, of degenen, die nu nog buitengesloten waren, er uit zouden blijven of niet. De heer Regout antwoordde dat alle plaat sen bezet waren, en dat niemand der uitgeslotenen weer aangenomen zou worden. Men kan dus reke nen dat de thans uitgeslotenen, uitgesloten zul len blijven. Dit zijn 6 gehuwde en 7 ongehuwde mannen, benevens 11 vrouwen. Yan de 6 ex-be stuursleden hebben 3 elders werk gevonden. BIJBETREKKINGEN. Men schrijft ons: Korten tijd geleden gaven we in dit blad een artikel over dit onderwerp, waarin men het oog had op de bijbetrekkingen, door onderwijzers, voornamelijk op het platte land, waargenomen. Een advertentie in een Duitsch blad bracht ons dezer dagen bedoeld artikel weer in herin nering. Te Schraplau wordt iemand gevraagd voor de betrekking van stadhuisbode, nachtwacht, dood graver, school- en kerkbode, wegwerker, lantaarn opsteker en straatveger. (Om niet mis verstaan te worden, voegen we er bij, dat men één per soon vraagt, die al deze betrekkingen moet waar nemen.) De gelukkige moet zijn gezond, flink van postuur, vrij van sterken drank, vertrouw baar en bekwaam in lezen en schrijven. Tot aan beveling zal strekken kennis van boomteelt en tuinbouw. Vast salaris van f240 en losse bijver diensten pl. m. f200. Aan de betrekking-collectie is geen pensioen verbonden. In de advertentie wordt niet gezegd, wanneer de man slapen moet, maar dat zal natuurlijk vanzelf wel terecht komen. Maar waar we nu voornamelijk op wilden wijzen, dat is op de omstandigheid, de postjes van doodgraver en kerkbode hier vereenigd zijn met die van nachtwacht, wegwerker, straatveger en lantaarn opsteker, terwijl ze in ons goede vaderlandje vereenigd zijn met de betrekking van onderwijzer. Arbeid adelt. Schande kunnen we er niet in zien, althans voor de betrokken onderwijzers niet hoogstens voor hen die de onderwijzers zoo slecht betalen, dat deze genoodzaakt zijn, allerlei mid deltjes te bedenken, om een burger bestaantje bij elkaar te krabbelen. Maar wie weet, hoe goed het nog wordt dus we zullen niet te veel klagen. («Tel.") METALEN KRUIS-RIDDERs". Naar men weet heeft de minister van oorlog in zijn begrootingsantwoord aan de Tweede Kamer ten aanzien van de Metalen Kruis-Ridders ver klaard, dat hij, onder de gegeven omstandigheden, in deze aangelegenheid moeilijk iets anders in overweging kan geven dan het weder verleenen van het subsidie aan de vereeniging „Trouw aan Koning en Vaderland" tot het voorgestelde bedrag. De Haagsche Ct. is daarover zeer teleurge steld en het blad schrijft: Onder de „gegeven omstandigheden"? Dat er, voor zoover men weet, nog geen is doodgehongerd Dat menschen van tenminste 84 jaar nog wel zorgen kunnen, dat ze den kost verdienen bij het schamelijk ondersteuninkje, dat hun door de pu blieke liefdadigheid wordt verleend Of dat de schatkist die wel een traktements- verhooging van f 1000 per persoon vooreen ze vental hooge staatsambtenaren schijnt te kunnen dragen geen geld missen kan om aan enkele dozijnen mannen van diep in de 80 een levens onderhoud te geven P In België gaf men we meenenreeds in 1880 een pensioen aan de oudstrijders, die zich in 1830 verdienstelijk hadden gemaakt voor het vaderland. Hier te lande laat men hen, die in '30 bij koninklijke proclamatie ten strijde werden ge roepen en aan wie toen werd toegezegd, dat zij op het dankbare vaderland voor hun toekomst zouden kunnen rekenen, wegens „gegeven omstan digheden" aan gebrek en ondersteuning door aal moezen ten prooi. Zou de Tweede Kamer niet tusschenbeide ko men, zelfs al kostte 't dan aanvankelijk 647 ma len f 200 's jaars. Te SCHIEDAM kwam een hond bij zijn eigenaar binnen met een portenonnaie, gevuld met rijksdaalders, in den bek. Daar de hond veel bij een slager in de buurt komt dacht de 19.) Ik geloof wel, dat wij het thans zeer goed kunnen wagen, mompelde de dokter. Hij stond op, bood haar den arm en zeide luid: Sta mij toe u te geleiden, myladi Carlyon. Zij legde haar hand zonder aarzeling op zijn arm en volgde hem met langzame, af gemeten schreden naar de bibliotheek, waar sir Ascot in een opgewonden en gejaagden toestand wachtte. Wees zoo goed een stoel voor mylady bij te schuiven sir Carlyon, zeide dokter West met een glimlach. Ik geloof wel, dat zij het liefste hier, met den rug naar het licht gekeerd, zou zitten. Sir Ascot deed wat hem verzocht werd en Alice ging zitten en staarde met wezen- loozen blik naar de papieren die op tafel lagen. Dokter West fluisterde sir Carlyon toe: Alles gaat goed. Weet gij het zeker? vroeg deze even eens fluisterend. Zoo zeker als het onder deze omstan digheden slechts mogelijk is. Ge moet niet vergeten, dat het slechts een proef is en dat ik daarom voor den uitslag niet voorat kan instaan. Idaaronder en eerstgenoemde verliet op eet Wanneer de proef mislukt, dan ben ik een| wenk van den baronet het vertrek, verloren man, want het is heden de laatste! Nu, wat zegt ge van mijn proef? dag van het uitstel, dat mijn schuldeischers: vroeg dokier West, zoodra de deur was mij hebben toegestaan, antwoordde sir Car-!gesloten. lyon, terwyl zijn oogen onafgewend gericht waren op zyn vrouw, die geen woord van dit gesprek verstond. Het beste zou zijn, dat ik mij dan maar een kogel door het hoofd joeg. Dwaasheid, dat middel blijft u altijd nog over, hernam Dokter West, roep nu den intendant hier, dan k- n hij de toe stemming tot de hypotheek als getuige on derteekenen. De intendant kwam, het was dezelfde man met het stroeve, barsche gelaat, die Arline eenige weken geleden aan de deur had af gewezen, Alice merkte niets van zijn komst en evenmin hoorde zij, dat sir Ascot hem mededeelde, dat hij geroepen was om als getuige de handteekening van zijn meesteres te bekrachtigen. Dokter West stak haar een pen tusschen de vingers, legde de hand op haar schouder een vertrouwelijkheid, die zij anders onder geen voorwendsel zou geduld hebben, maar die zij hem nu kalm toestand daarna boog hij zich over haar heen, en zeide met zachte, doch duidelijke stem Wees zoo goed hier uw naam te schrijven, lady Carlyon, uw naam en voor namen voluit. Zij gehoorzaamde werktuiglijk en schreef op de plaats, die sir Ascot haar aanwees »Alice Mary Carlyon." Vervolgens zette de intendant en dokter West als getuigen hun handteekeningen Sir Ascot Carlyon drukte hem de hand. Ik zal nooit in staat zijn, u al de dankbaarheid te betoonen, die ik u ver schuldigd bengij hebt mij geredriep hij uit. Het doet mij genoegen, dat alles zoo goed is afgeloopen, merkte de dokter aan, en wat die schuld van dankbaarheid betreft, wel, die is met een wissel van vyf honderd pond geheel vereffend. Sir Ascot Carlyon ging naar de tafelen schreef een wissel tot het genoemde bedrag. Ik geloof wel, dat het zoo goed is, zeide hij. Dokter West stak den wissel in zijn zak en daarna schonk sir Ascot eenige aan dacht aan zijn vrouw die in haar stoel achterover gezonken was en vast sliep. Hoe lang zal dat duren? vroeg hij, Ik weet het niet. Zooals ik u daar straks reeds zeide, is het slechts een proef en ik kan niet vooruit zeggen hoe die zal afloopen, of zij zich bij het ontwaken be wust zal zijn van hetgeen er voorgevallen is, of dat hst haar als een droom zal toe schijnen. Wij kunnen slechts rustig toezien en het afwachten. De. avond schemerde reeds toen Arlice ontwaakte en toen zy bemerkte, dat zij zich in de bibliotheek bevond, staarde zij een oogenblik verward om zich heen. Het geluid van stemmen deed haarden echtgenoot en dokter West zag staan. Toen laatstgenoemde bemerkte dat zy ontwaakt was, naderde hij haar en vroeg: Hoe gevoelt gij u thans, lady Carlyon, gaat het wat beter? Tegelijk voelde hij haar pols. Neen, antwoordde Alice, ik voel mij zoo wonderlijk, zoo zwaar in het hoofd. Ik zou wel een glas water willen hebben. 1 Tj" i i x i i "-lai-wiuc, rvaaium ut;ut tij mii aan nier een g as' dat zij gretig gebracht om my geldelijke zaken te laten uitdronk. behandelen? Hoe ben ik hier gekomen? vroeg na een kort stilzwijgen. Denk daar eens over na, mylady, en iieproef eens ot ge het u herinneren kunt. Zij drukte de hand tegen het voorhoofd ;n deed moeite haar gedachten te ver iameien. Ik herinner mij, dat gij me hierheen gebracht hebt, zeide zij langzaam, en daarna.... daarna.... ja daarna hebt ge mij gezegd, dat ik mijn naam noemst schrijven, mijn naam en voornamen, voluit. Zij hief het hoofd op, haar oogen ver helderden en eensklaps vroeg zij heftig en snel: Met welk doel moest ik myn naam schrijven? Ach, het had niets te beteekenen, een looze formaliteit, meer niet, antwoordde de dokter. Haar oogen waren strak op zijn gelaat Maar ik zou het toch gaarne willen weten, ging zij voort. Ik herinner mij nu dat ik door een zonderlinge verdooving werd bevangen, het was mij alsof ik my a.™, iiv uiucueu waar uiijsi, aan zal gansch iinize- blik wenden naar het venster, waar zy haar droomde en geen eigen wil meer had. Wat land vernemen aan welk een snood be was daar de oorzaak van? Waarschijnlijk uw zwakke gezond heid, mylady. Zij schudde het hoofd, niet tevreden met deze opheldering. Die verklaring is my niet voldoende, hernam zij. Gij moet duidelijk gezien heb ben, dat ik in geen natuurlijken toestand verkeerde, waarom hebt gij my dan hier Mijn beste lady Carlyon, gij zyt uit eigen beweging hier gekomen, ik heb u geenszins daartoe gedwongen, antwoordde hij. Al ben ik geneesheer, daarom ben ik niet oppermachtig. Ik kan toch niet weten wat er omgaat in het hoofd van de pa- tienten die ik behandel. Zij maakte een beweging van ongeduld en bewaarde eenige minuten het stilzwij gen toen sprong zij op en haar gelaat gloeide van opgewondenheid. Thans doorzie ik alles, ik ben door u beiden misleid en bedrogen 1 riep zij uit, terwijl zij haar van toorn fonkelende oogen van DokterWest naar haar echtgenoot richtte Gij hebt met elkaar een schandelijk middel beraamd, waardoor gij my al mijn wilskracht hebt ontnomen en terwijl ik onder den invloed van een verdoovende medicijn ver keerde, hebt gij mij wellicht de toestem ming tot de hypotheek laten onderteeke- nen. Dokter West verwijderde zich angstig een paar schreden. Indien het zoo is, indien mijn ver moeden waar blijkt, dan zal gansch Enge

Nieuwe Langedijker Courant | 1896 | | pagina 1