NIEUWE Weekblad voor LANGEDIJK en Omstreken. Tsr°. 50. Zondag 13 December 1896. 5e Jaargang. De Nieuwe Kieswet. Plaatselijk Nieuws. Nieuwstijdingen. Feuilleton. 0VTXA8KIBS. KANT Deze courant verschijnt eiken Zaterdagnamiddag. ABONNEMENTSPRIJS voor Noordscharwoude, Oudkarspel, Zuidscharwoude en Br. op Langedijk per drie maanden 50 ct., franco p. post 60 ct. UITGEVER: J. H. KEIZER. BUREEL: üfoordscliarwoude. PRIJS DER ADVERTENTIÊN: Van 1—5 regels 30 ct., elke regel meer 55 ct. Groote letters of vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Brieven rechtstreeks aan den Uitgever. GROOTBOEK-, SPAARBANK- EN EXAMEN-KIEZERS. Wy zijn genaderd tot die soort kiezers, welke door artikel 1 der kieswet worden begiftigd met de gave der kiesbevoegdheid en wel de Grootboek-, Spaar bank- en Examenkiezers. Allereerst komen de Grootboekkiezers. Onder die categorie worden gerangschikt zij, die met 1 Febru ari den eigendom met het recht van vrije beschik king hebben van ten minste flOO (nominaal) inge schreven in de Grootboeken der Nationale Schuld. Het gaat hier dus niet als bij de belastingkiezers, waar de aanslag van de vrouw ook geldt voor haren man, enz. Behoort die flOO bijv. aan kinderen, waarvan de vader het vruohtgebruik heeft, dan heeft liij niet de vrije beschikking. Voor den 8en Februari verschijnt voor alle niet- belastingbetalende kiezers eene kennisgeving van den burgemeester hunner woonplaats, waarop men dient te letten, want ook de Grootboekkiozers moeten zich aangeven om op de kiezerslijst te worden geplaatst. Hierna komen aan de beurt de Spaarbankkiezers. Het spreekt wel van zelf, dat in deze wet de Rijks postspaarbank bedoeld wordt. Particuliere spaarbanken, bijv. die van het Nut, worden niet bedoeld en tellen dus ook niet mee. Wie nu ook al op 1 Februari f50 hegft inge legd, is kiezer. Voor de eerste maal moeten deze kiezers, willen zij zich op de kiezerslijst zien, zich aangeven; de burge meester alweer zorgt er voor, dat de zaken verder marcheeren, d. w. z. in overleg met den directeur der spaarbank wordt door den burgemeester telken jare inlichtingen ingewonnen, welke Spaarbankkiezers hun recht om te kiezen blijven behouden en welke hup kiesrecht verbeuren. Voor f 50 dus kan men zich het kiesrecht verzeke ren, en wie nu ook flOOO heeft ingelegd in een der Nutsspaarbanken, dat geeft hem.totaal niets. Het is daarom zaak, dat, wil men zich het kiesrecht verze- zekeien, men dit kenmerk van maatschappelijken welstand aanschaft. Voor de Spaarbankkiezers zijn dezelfde artikelen van kracht, welke voor de Grootboekkiezers gelden. Wij zijn thans genaderd tot de Examenkie'zers. Hier is het z.g. capaciteitenstelsel gehuldigd. Wan neer men echter het bewijs kan overleggen,dat men aan de eischen van een of ander examen heeft voldaan, of indien de overheid u voor een of ander beroep be kwaam verklaard heeft, dan moogt ge op de kiezers lijst komen. Natuurlijk tellen alle examens niet mede. Wij zou den het ten minste ten zeerste betwijfelen, of men met het diploma A in den zak voor de zuivere toe passing van de stenographic stelsel Stolce-Wery, ge noegzaam zou hebben bewezen dat men de vereischte bekwaamheid bezit. Welke examens echter worden bedoeld en hoe zij worden afgenomen, dat zijn nog vragen, welke de overheid nog moet oplossen. Nu we de verschillende groepen van kiezers hebben besproken en hunne verplichtingen hebben omschre ven, dient opgemerkt, dat dit alles geldt voorde ver kiezingen voor de Tweede Kamer. Voor de verkiezingen voor de Staten Provinciaal gelden geheel deselfde eischen. Alleen, en dit spreekt vanzelf, kan men voor die Staten slechts kiezen bin nen de grenzen van de provincie, waarin men woont. Op de verkiezingen voor den Gemeenteraad, waarbij een ander stelsel wordt gevolgd, komen wij nader terug. Resumeeren wij thans den inhoud van artikel 1 der Kieswet, dan zien wij het volgende le moeten alle kiezers mannen zijn die op denl5n Mei van het jaar, waarover de kiezerslijst loopt, 25 jaar zyn; 2e Belastingkiezers zijn zü, die op 1 Maart hun rijksbelasting over'het laatstverloopen dienstjaar ten voile hebben betaald. Bij het personeel wordt de rij- tweZbelasting niet medegerekend. De aanslag in de grondbelasting behoeft slechts één gulden te bedragen. 3e Huur- of «oomwgkiezers zijn zij, die een huur- prij s verwonen, die verschilt van f 0.80 tot f 2.50 per week, al naar gelang de gemeente waarin men woont. Ook hebben kiesrecht zij, die een vaartuig bewonen van minstens 24 kubieke meter inhoud. 4. Aoon-kiezers zijn zij, die 13 maanden in deselfde dienstbetrekking zijn geweest, 'en daarin een loon, inbegrepen vrije kost en inwoning, verdienden van f275 tot f550; alnaar gelang do gemeente waarin men woont. Hier gelden ook inwonende zoons, die dit loon in het bedrijf hunner ouders verdienen, als loonkiezers. Wegens ziekte kan de som van dit loon ten hoogste met twee maanden verminderd worden. 5. Pensioen-kiezers zyn zij, die op 1 Januari een pensioen genieten van een openbare instellingwelk pensioen even hoog moet zyn als het inkomen der loonkiezers. Inkomen en pensioen mogen bij elkaar worden geteld. 6.- Grootboek-kiezers zyn zij, die op 1 Januari de vrije beschikking hebben over f 100 nominaal inschrij ving Grootboek. 7. Spaarbank-kiezers zyn zy die op 1 Januari een boekje hebben van f50 in de Rijkspostspaarbank. 8.1 Examen-kiezers zijn zy, die eene by de wet voor geschreven examen met goed gevolg hebben afgelegd. Van alle deze soorten van kiezers behoeft alleen de Ie soort, de belasting -kiezers, zich niet aan te ge ven. Alle andere soorten moeten zich aangeven vóór den 15 Februari, waartoe zij worden opgeroepen by een kennisgeving van den Burgemeester; welke ken nisgeving vóór den 8n Februari van ieder jaar ver schijnen moet. Deze aangifte moet ieder jaar herhaald worden door de Loon-kiezers; de Huur- of woning-kiezers be hoeden haar slechts te herhalen, wanneer zy zyn verhuisd. Alle andere aangiften blijven van kracht, zoolang de kiezer aan de door de wet gestelde eischen voor de kiesbevoegdheid voldoet. Op Donderdag den 17 December des avonds ten 7ure, zal in de kolf baanvan den Heer A. Kist te ZUIDSCHARWOUDE een openbare vergade ring worden gehouden door de Kiesvereeniging „"Vrijheid" waarin als spreker zal optreden de heer Mr. P. J. Troelstra, van Utrecht,met het onderwerp Het kiesrecht en het platte land. Yoor hen, die geen lid der vereenigingzijnisde toegang op 10 cent bepaald. Herbenoemd tot ouderling bij de Hervormde gemeente te NOORD SCHARWOUDE is de heer J. Goudsblom en benoemd tot diaken de heer W. Kaan. Uit te ST. PANCRAS schrijft men ons: De belangstelling in het herhalingsonder- wijs schijnt hier weder te vermeerderen. Was de laatste jaren het aantal leerlingen der herhalings school steeds verminderende en verleden jaar zelfs geslonken tot 7, dezen winter zijn er weder 14 jongens, die dat onderwijs volgen, terwijl nog 2 om verschillende redenen moesten worden af gewezen. VERBODEN RECLAME. Een firma in gedistilleerd te Amsterdam liet als reclame voor haar zaak een wagen door de stad rijden, bespannen met een paar ossen, welk® ongewone bespanning natuurlijk een groot aan" tal kijkers lokte. Naar 't schijnt, wordt echter voor het bezigen van ossen als trekdieren een bijzondere vergunning van de politie vereisoht en was in dit geval die vergunning niet ge vraagd. Dinsdagmiddag, toen de reclamewagen weer uitreed, werd hij op de Stadhouderskade bij de Ferdinand Bolstraat aangehouden en, be geleid door een groote menigte nieuwsgierigen, naar het politiebureau gebracht- („W. v. N.«) MUNTBILJET VAN 10, De maatregel, die de hoeveelheid muntbiljet ten van f 10 met 100,000 stuks zal doen toene men, is thans in uitvoering. Sedert eenigen tijd worden proeven genomen ter vervaardiging van eene geheel andere pa piersoort, die volkomen geslaagd zijn, voor zoo veel de sterkte en duurzaamheid van het papier aangaat, doch worden voortgezet, omdat het wa termerk nog niet genoeg tot zijn recht komt. Gelukt het om op deze wijze papier te ver krijgen, dat voor het doel ten volle geschikt is, dan zal met het drukken van muntbiljetten daarop ten spoedigste worden aangevangen. Intusschen wordt gedaan wat mogelijk is om beschadigde biljetten zoo spoedig mogelijk door nieuwe te vervangen. LANDLOOPERIJ. Het groot aantal jaarlijks veroordeelde land- loopers en bedelaars (in 1895 niet minder dan 2348) bewijst, dat de politie niet nalaat tegen landlooperij te waken. Tot nog meer beperking van dit euvel zou aanzienlijke uitbreiding van de rijkspolitie nood zakelijk zijn. Ook aan handhaving der vreem delingenwet ontbreekt het niet. In 1895 werden 3481 personen als niet toegelaten vreemdelingen zonder middel van bestaan, over de grenzen des Rij ka geleid. Dat deze meermalen weer hier te lande terugkeeren is een bekend verschijnsel, waartegen erscherping van de genoemde wet, volgens den minister van justitie, weinig of niets zou vermogen. TREFFENDE EENVOUD. Een jonge Hollander, die bij de Zuid-Afri- kaansche spoorwegen een betrekking gevonden had, kwam eenigen tijd geleden, met een enorme hoeveelheid bagage in Transvaal aan. Terwijl hij bezig was met het uitpakken van een der grootste kisten welke arbeid door een aantal 20.) Hij zou zooiets niet kunnen zeggen als hy er geen goede gronden voor had, zeide zij, en bovendien heb ik er reeds vroeger over hooren spreken, dat het niet richtig in haar hoofd moet zijndergelijke geruchten zijn gewoonlijk niet ongegrond. Misschien heeft sir Ascot zelf die ge ruchten in omloop gebracht, zeide Arline. Dit vermoeden scheen de huishoudster zeer te verwonderen. Welke reden zou hij daarvoor hebben? Arline antwoordde niet, want daartoe zou zij de huiselijke omstandigheden van haar vriendin bloot moeten leggen, hetgeen zij niet wilde doen. Zy besloot terstond naar Carlyon-Chase te gaan om te onderzoeken in hoeverre het gerucht waarheid bevatte en een kwartier later volgde zij denzelfden weg, dien zij de laatste maal gegaan was, toen zij Esther Grant ontmoette en haar vervolgens ziek in het bosch vond. Op Carlyon Chase stond haar een be diende te woord, die een weinig mede deelzamer was dan de intendant, dien zij de vorige maal had gesproken. Mylady is gisteren in gezelschap van haar kamenier, sir Ascot en dokter Wesi vertrokken, miss, gaf hij op haar vragen ten antwoord. Eergisteren was er nog een dokter hier om haar toestand waar te ne men en hij zeide dat zij terstond van hier weggebracht moest worden, daar zij vol komen rust en verandering van lucht noo- dig had en daar sir Ascot haar in geen krankzinnigengesticht wilde plaatsen, is zij onder de hoede van een dokter gesteld, die voor zulke gevallen zeer bekwaam moet zijn. Arline was door deze onverwachte ge beurtenis geheel ontsteld. Maar maar waarlijk, stamelde zij, er kan toch niets waars zijn bij het gerucht dat er loopt. Ik heb gehoord dat lady Carlyon het verstand verloren heeft. De bediende schudde treurig het hoofd. Ik vrees maar al te zeer dat daar niet meer aan getwijfeld kan worden, miss, antwoordde hy. Gij moet weten, dat zij reeds sedert geruimen tijd een weinig zonderling was, maar sir Ascot en dokter West hebben zich beijverd haar kalm te houden, omdat zij meenden, dat mylady wel weer beter zou worden. Om die reden is ook de kleine master Douglas wegge zonden geworden en is de verpleegster, miss Robson, hier gekomen, die vroeger in een krankzinnigengesticht in betrekking is geweest, maar verleden Maandag werd Goed, zeer gaarne. [Hubert treurig. Waarlijk, het noodlot is De man deed het, maar zijn bemoeiingen wel wreed, ons zoo spoedig te scheiden, waren vruchteloos, want noch de huis-! Het had nog erger kunnen zijn, Huis houdster, noch de intendant of iemand terde zij hem bedeesd toe, al» wij elkaar i rt Urtf l-, 1 I een oorverdoovend geschreeuw aan. Toen is er om een tweeden dokter gezonden. Weet gij waar men haar heen ge bracht heeft? Neen, maar wanneer gij een oogen- blik geduld hebt, wil ik er wel eens naar vragen, anders van het dienstpersoneel wist waar men lady Carlyon had heengevoerd. Ernstig ongerust verwijderde Arline zich. Zij wist niet wat zij in deze aangelegen heid doen moe*t, want zy was er zeker van dat het vergeefsche moeite zou zijn, aan den baronet om inlichtingen te vragen, welke deze zeker weigeren zou. Zij had met Hubert afgesproken hem in het bosch te zullen ontmoeten en toen zij op de plek kwam, waar zij elkaar den vorigen keer hadden gesproken vond zij hem daar reeds op haar wachten en zij deelde hem haar bezoek op Carlyon-Chase mede. Ik heb sir Ascot Carlyon vanmiddag gesproken en hem nog naar den toestand zijner vrouw gevraagd, zeide Hubert. Hij deelde mij mede, dat de geneesheeren alle hoop op herstel geven, wanneer zij een tijd lang volkomen rust geniet; hij heeft haar daarom ergens in de ^Midlands" heenge bracht maar hij zeide mij niet nauwkeu rig waarheen. Mij gaat deze zaak evenzeer ter harte als u, maar ik geloof niet dat wij er iets aan doen kunnen want sir Ascot mylady eensklaps vreeseljjk woest en hief zal natuurlijk niet dulden, dat wij ons in zijn aangelegenheden mengen. Arline moest dat met een zucht toestem men en toen begonnen zij hun persoonlijke belangen te bespreken. in het geheel niet hadden leeren kennen. Ja, gij hebt gelyk, liever willen wij het ergste verdragen, wanneer het bewust zijn van onze liefde ons slechts blijft. En zult gij de scheiding, de afwezigheid, de jaren die er tusschen nu en onze hereeni- ging liggen, moedig kunnen doorstaan? vroeg hij, terwijl hij haar teeder tegen zich aandrukte. Ik zal alles, alles moedig kunnen door staan, zoolang ik slechts de zekerheid van uw liefde heb, antwoordde Arline. En daaraan zult gij nooit behoeven te twijfelen, zeide hij haar gelaat met gloei ende kussen bedekte. Wat er ook gebeu ren mag, daarvan kunt gij voor het minst verzekerd zijn, dat ik u altijd trouw zal blijven. Zij glimlachte hem vol liefde toe. Ik hoop dat gij in uw nieuw tehuis gelukkig zult zyn, ging hy voort. Mij is de gedachte verschrikkelijk, dat gij weder onder vreemden moet gaan. Arline zag hem vol moed aan en zeide Ik geloot niet dat het zoo erg zal zijn. Dokter Fletscher zegt dat mrs. Car lyon zeer goed en vriendelijk is en dat ik mij ongetwijfeld bij haar volkomen op mijn gemak zal voelen, ik zal tenminste mijn best doen, bij haar tevreden te zijn. Wan neer denkt gij Cliffe te verlaten? 'ik zal morgen aan het station te zijn- Terstond nadat gij vertrokken zijt. wanneer gij vertrekt en de hemel weetilk zal in de eerste plaats naar Londen gaan wanneer wij elkaar terug zullen zien, zeide om de zaak met mr. Daintree te bespreken die voor twintig jaren de rechtsgeleerde van onze familie was, maar die sedert de practijk aan zyn zoon heeft overgedaan. Misschien zal hij wel in staat zijn mij in lichtingen te geven omtrent de redenen, die mijn vader noodzaakten Engeland te verlaten en dat zal mij een spoor aanwijzen, dat ik volgen kan. Ik twijfel er niet aan, of ik zal wel kunnen ontdekken, wie mijn moeder was. Met m»ed en vastberadenheid kan men veel bereiken en ik zal het my aan geen van beide laten ontbreken. De gravin de Roubaix heeft aan mrs. Belton gezegd, dat zij voornemens is Cliffe Court voor eenige maanden te verlaten en op reis te gaan, deelde Arline mede. Zy heeft er in den laatsten tijd volstrekt niet goed uitgezien, zy is onrustig en gejaagd, en dwaalt soms uren achtereen, door het huis, alsof zij iets zocht. Ik geloof niet, dat zij een rein geweten heeft. Ik zou wel eens willen weten, hoe veel of hoe weinig mijn oom haar in den namiddag voor zijn dood heeft gezegd! riep Hubert uit. Kunt gij mij misschien zeggen, hoelang haar gesprek met hem duurde? Mrs. Belton meent, dat zij ongeveer een half uur met hem gesproken heeft en zij zegt, dat de gravin de Roubaix terstond nadat gij waart heengegaan, op de kamer van mylord kwam. Ik geloof wel, dat het zoo zal zyn want wanneer hij gewacht had tot zijn op gewondenheid eenigszins bekoeld was, dan zou hij haar volstrekt niets gezegd hebben van hetgeen er tusschen ons is voorgeval len. Hij was er de man niet naar om zich veel over familieaangelegenheden uit te laten,

Nieuwe Langedijker Courant | 1896 | | pagina 1