„Nieuwe Langedijker Courant', van Zondag 10 Januari 1897. N ieuwstij dinger 1 825 WEDERYERKOOPERS GEVRAAGD. Alle neringdoenden, Kruideniers, Groentehan delaars, spekslagers, Schoenmakers, Smeden, Bak kers, Manufacturiers, Kasteleins, handelaars in Porcelein-, Glas- en Aardewerk, Boekdrukkers, enz. enz. kunnen, indien de zaken niet naar wensch gaan, hunne inkomsten vermeerderen door zich te belasten met den verkoop van ho, ho, dat zeggen we niet direct. Wie het zaakje van ons koopen wil, hij doe slechts een bod, aangezien wij voor de eer bedanken ons te belasten met den verkoop van Electroniotori- sche-Tancihalsbaiidjes. Verbeeldt u, heden morgen ontvingen wij per post oone circulaire, waarin tot ons de vraag wordt gericht of wij genegen zijn den verkoop van de door zekeren heer te Nijmegén, gedurende ruim 20 jaren gefabriceerde Electromotorische- Tandhalsbandjes op ons te nemen. Op elk bandje dat particulier 0.90 kost wordt ƒ0.35 verdiend en ons dus in rekening gebracht voor 0.55. Dat geeft veel te denken! Wij vragen ons af, hoe is het mogeljjk, dat dergelijke aanbiedingen tot ons komen. Als de kracht dier bandjes van evenveel in vloed is als die welke uitgaat van het Volta- Kruis, waaraan wij niet twijfelen, dan raden wij een ieder aan zijn beurs voor dergelijke dingen gesloten te houden. Red. NIEUWE NIEDORP. In* 1896 werden in geschreven 30 geboorten, 25 sterfgevallen en 13 huwelijken. Van de30geborenen waren 19jongensen 11 meisjes; 25overledeuen 14manneken 11 vrouw. 13huwelijken 11 tusschen jongem. en jonged., 1 tusschen jon km. en wed. en 1 tusschen wednr. en weduwe. St. PANCRAS. Op 1 Januari 1897 telt de gemeente 159 mannelijke personen, die op 15 Mei a. s. den 25-jarigen leeftijd hebben be reikt en dus in aanmerking komen voor het nieuwe kiezerskorps140 daarvan komen op de Rijks belasting-kohieren voor en kunnen dus vermoedelijk census-kiezers worden. In 1896 was het getal kiezers 79. Scharwoude. Klaas Boes, de bekende mis dadiger uit Schagen, heeft voor korter of langer tijd een briefje aan een zijner medegevangenen geschreven, dat merkwaardiger aldaar terecht gekomen is. De postbode H. B. aldaar vond n.l. in de voering van de mouw zijner dienstjas, die te Leeuwarden in de strafgevangenis gemaakt is, het volgende briefje 20, Bonjour N°. 82. Ik ben Klaas Boes uit Schagen (N.H.) levens lang veroordeeld ik zeg maar 20 jaar maar ik heb levenslang ik ben 18 jaar oud en ik heb 2 vrouwen vermoordt. Een met name Vroöw Bute en een met name Anna Beiers. Diefstal gepleegd ƒ2000 en goud en zilver) en toen de boel in de brand gestoken. Het gaat u goed doen 50 de groete van mij. Hoorende dat gij de mouwen weer uit de jas nemen moest heb ik maar gouw een lettertjes geschreven en in de mouwen gehuwd ik heb 10 dagen na het gepleegde feit losge- loopen 17Va verteert. Die u groet U Vriend en lotgenoot N. Boes of N°. 77 EEN SLIMME. Heden stond voor de rechtbank te Amsterdam een vischboertje terecht, die reeds 40 malen wegens visschen in verboden water veroordeeld was. Deze Nederlander fin de siècle wist niet hoe zijn vrouw heette, had verzuimd zijn zoon en medeplichtige in den burgerlijken stand te doen inschrijven en was totaal vergeten wanneer hij zelf geboren was. WAT VEEL GEVRAAGD. In de „Noordbr." komt een klacht voor over den inspecteur der belastingen rondom Oseh en in het Land van Ravenstein tegenover de „geeste lijkheid" daar. In die gemeenten zouden nl. voor eenigen tijd de burgemeensters eene aanschrijving hebben ont vangen van den inspecteur, om hom in te lichten en antwoord te geven op een 20-tal vragen, als Zijn de pastoor èn kapelaan of kapelaans rijk? Staan zij daarvoor bekend? Gaan zij veel uit? Maken zij ook buitenlandsche reizen? Ontvan gen zij veel bezoek? Maken zij vele verteringen Houden zij paard en rijtuig? Is hun inkomen aanzienlijk? Krijgen zij veel van do menschen? in geld? in natura? enz. enz. AAN DE BERKEL. Het water van het riviertje de Berkel dat met aanzienlijk verval uit het Munsterland naar den IJsel stroomt, is sedert eeuwen gebruikt tot het drijven van eenige meelmolens te Vreden, Ei bergen, Borkeloo, Lochem en Zutten. Door de concurrentie van den stoom zijn die molens de een na den ander zoo onproductief geworden, dat er eenige reeds zijn afgebroken en andere nog een kwijnend bestaan voortsleepen. Do molen te Vreden, aan den vorst van Anholt toebehoorend, is thans op nieuwe' manier inge richt met een turbine tot het drijven van een dynamoen dezelfde waterkracht waarmede vroe ger 3 molensteenen werden gedreven is nu vol doende om beweegkracht te leveren voor een groots weverjj, voor den ouden meelmolen en tot electrische verlichting van de stad en van parti culiere woningen. PREVENTIEVE HECHTENIS. Een der correspondenten van „De Avondpost" schrijft aan dat blad, dat bij al wat over de preventieve hechtenis in den laatsten tijd gepu bliceerd is, het bevreemding mag wekken, dat nog geen aandacht is gewijd aan den toestand, waarin de persoon die haar ondergaat, verkèert. En dan herinnert schr. er aan, dat zulk een persoon met veroordeelden onder hetzelfde dak wordt gebracht, evenals hij alles moet afgeven wat hij bij zich draagt en ook de gevangenis kost moet mee eten, tenzij hij anders betalen kan. Om eeuigszins te kunnen nagaan vervolgt schr. wat het zegt, den gevangeniskost te moeten eten, dient men te weten hoe die is. Wie dit niet weet en hot wil weten, leze verder. Het morgeneten van den gevangene bestaat uit 0,4 KG. ongeboterd roggebrood en water, dit laatste vermengd 'met 0,06 liter melk. Het avondeten uit 0,25 KG. ongeboterd rogge brood en koffie; deze laatste bereid van 0,005 KG. koffie, 0,002 KG. cichorei en 0,06 liter melk. Het middagmaal bepaalt zich toterwtensoep, hutspot, droge gort, gortsoep of boonen; beide eerstgenoemde gerechten worden elk tweemaal in de week geschaft en door de gevangenen het meest op prijs gesteld. Die gerechten bestaan: de erwtensoep uit: 0,04 KG. erwten, 0,04 KG. groenten, 0,03 KG. rundvet, 0,015 KG. zout en 0,0003 KG. peper de persoon, de hutspot uit: 1,2 of 1,3 KG. aardappelen al naar den tijd van het jaar 0,25 KG. groenten, 0,03 KG. rundvet, 0,015 "KG. zout en 0,0003 KG. peper. Met deze gegevens voor ons, wil het mij voor komen, dat èn de wijze vau opsluiting, en de voeding der „voorloopig gehechten" dringend voorziening vereischt. Vraagt het onderzoek, den verdachte af te zonderen, welnu, men zondere hem af, maar niet in een gebouw, voor veroordeelden bestemd, en men voede hem niet op gelijken voet met den grootsten misdadiger, want zelfs de houten lepel en de blikken bak zijn bij die voeding niet vergeten. AANGEHOUDEN.. Door de ijverige nasporingen der Alkmaarsche politie is het mogen geluken de aanranders van zekeren B. te Alkmaar, die zij in den avond van den 5en dezer op den Heiloërstraatweg ver wondden en van een som van f 19 beroofden, te ontdekken. De drie personen zijn reeds in bewaring ge nomen. EEN BEZOEK BIJ DE KONINGIN. Zij, die den sterken Sampson bij zijne eere voorstelling in Casino een halven cent als papier zagen doorscheuren, dus lezen wij in het Haag- sche Dagbladzullen niet gedacht hebben dat aan dat muntstuk een aardige geschiedenis ver bonden is. Het elfjarig lieftallig dochtertje van den ath- leet begaf zich dezer dagen naar het Kon. Pa leis in het Noordeinde en deelde daar mede, dat zij zoo gaarne II. M. de Koningin eens wilde zien. Door den particulieren secretaris van II. M. Jhr. de Ranitz ontvangen, deelde deze mede, dat aan haar verzoek geen gevolg kon worden gegeven, waarop het meisje verzocht namens haar aan H. M. het gebroken halve centstuk, thans doör de firma Van Kempen in een lief speldje veranderd, te overhandigen. Door bemiddeling van Jhr. de Ranitz, heeft II. M., die zooals bekend is, nooit gesphenken aanneemt, aan het meisje een gesloten couvert doen toekomen en haar dank gezegd voor dit aardig huldeblijk. CZAAR PETER. Het zal dit jaar juist twee eeuwen geleden zijn, dat Czaar Peter in Zaandam verblijf hield. Het oudst bewaard gebleven schriftelijk getui genis van een tijdgenoot is de aauteekening van een Zaanschen predikant, in een doopboek N. B. den voorledene 18 Augs. Dom. ii p. Trin: 's morgens ten 8 uuren is de Czaar of grootvorst van Moscoviën Pieter Alexwits, in een Ceuls schuitje met 7 Moscowiters alhier op Sardam incoguitie aangekomen, en heeft 8 dagen gelogeert op Krimpenburg bij een smidsknecht van Boy Tysendaarna is hij na Amsterdam gevaren, alwaar zijn groote Ambassade was aan gekomen hij is 7 voeten lang, hij ging gekleed in Sandammer boerenkleederen, hij timmert t' Amsterdam op de Admiraliteitswerf, en is een liefhebber van schepen. Slechte tijden. De „Frankf. Ztg." bevat onder de advertentiën de volgende vraag om arbeid: Een Hollandsch kunstschilder, zeer goed tee kenaar, die reeds voor anatomische en zoölogi sche instituten geteekend heeft, zookt, daartoe gedwongen door de tegenwoordige ongunstige toestanden op kunstgebied, een aanstellig of tjj- deljjken arbeid in een industriéele onderneming tegen een bescheiden honorarium. De heer W. H. van Zanten Jr. te LEI DERDORP, die zooals men weet, op het idee gekomen is om sigarenpuntjes te verzamelen, teneinde daarvan grove rooktabak te vervaardi gen voor de oude zeelieden in de „Prins Hendrik Stichting, heeft thans een brochuretje de wereld ingezonden. Daarin zet hij zijn plan uiteen, meldt welke ondernemingen de pakjes met sigarenpuntjes aan den Heer v. Z. gezonden, gratis vervoeren. Ver der wordt daarin gemeld, dat reeds 5016 pakjes van 1 ons, waarvoor ruim 9000000 puntjes noo- dig waren naar Egmond gezondon zijn. De heer v. Z. verzoekt nogmaals aan de rookers om hem behulpzaam te zij n door de pun tjes te zenden. MARBRIT-FABRIEK. De gemeente Velzen zal weldra verrijkt wor den met een groote fabriek. Er zal in die fabriek een artikel worden ver vaardigd, dat zeer veel belooft voor de toekomst. Het is namelijk een fabriek van Marbrit, een product, gemaakt uit gewoon duinzand, maar dat door de hooge hitte, waaraan het wordt bloot gesteld, er uitziet als het schoonste marmer, ter wijl het veel duurzamer is, geen oliën of vetten aanneemt en niet aangetast wordt door zuren of alcaliën. Piano's, dio in lokalen staan, waar de lucht zeer droog is, loopen veel meer gevaar bescha digd te worden, dan wanneer zij zich in een warme of vochtige atmosfeer bevinden. Er is een eenvoudige manier, om het bezwaar te verhelpen en het hout ecu bepaalden graad van elasticiteit te laten behouden; men plaatst namelijk in het vertrek groene planten, waardoor voorkomen wordt, dat de lucht te sterk uitdroogt. Zoo lang do plant weerstand biedt, blijft ook de piano in goeden staat. Voor nog meerdere zekerheid kan men bij de piano op een schoteltje of vaasje, een in water gedrenkte spons leggen, waarbij men heeft op te letten, dat de spons steeds vochtig blijft. (Mbl. t. V.) VREEMDE VERONTSCHULDIGING. Voor de Amsterdamsche rechtbank hadden zich twee broeders uit Nieuwer-Amstel te verantwoor den voor diefstal van konijnen, welk misdrijf zij volgens hun zeggen gepleegd haddenomdat ook bij hen konijnen gestolen warenHet waren zoons van zeer welgestelden ouders. Weerkundigen meencn op grond der sta tistiek van vroogere waarnemingen dat .wij dit jaar geen strengen winter te trachten hebben. PAPIERGELD! Men schrijft (natuurlijk met vervanging voor zoover noodig, van de werkelijke door gefingeerde bijzonderheden) Aan een der grootste Europeesche bankinstel lingen vervoegde zich eenige jaren geleden een zeer eenvoudig uitziend werkman, met het ver zoek, bij de directie te worden toegelaten, hèt- geen geschiedde. Mjjnelieeren, sprak hij toen, gjj ziet mij hier om er uwe aandacht op te vestigen, dat uw bankpapier, hoe goed, sterk en -dun ook, voor splijting of splitsing vatbaar is, zoo dat ik aan neem van een uwer biljetten er twee, met echt watermerk te maken. Ik splijt het biljet, bedruk de binnenzjjde met hetgeeu er op noodig is en geef dan beide als deugdelijk bankpapier uit. De directieleden keken elkaar, met een blik op het voorkomen van den spreker, glimlachend en vragend aan, waarop een dor oudsten ant woordde: Ge zegt dat het papier der bank'goed, sterk en dun is en wij zeggen, dat het zóó sterk is dat het zeer moeieljjk is te scheuren. En u wilt dat papier splitsen? Ja, antwoordde de werkman, en om 't u te toonon, ben ik hier gekomen; want lekt mijn geheim uit, dan zou uwe bank groote schade kun nen lijden. Mjjn geheim, met mjjn stilzwijgen, wil ik als fatsoenlijk man aan u verkoopen. Geef mij, ik ben arm,gulden, ik zal u overtui gen dat ge met geen gek te doen hebt. Mij dunkt, was het wederantwoord, dat uw beweren bijna ongeloof baar is en toch van zulk een ernstigen aard, dat ge ons tijd dient te ge ven om er over te deuken en te overleggen. Dus tot over drie dagen. De directie besprak de zaak rijpelijk en be sloot, het proefstuk te doen geschieden. Men wenschte in elk geval zekerheid te verkrijgen, al geloofde men er niets van. Maar op het be stemde tijdstip aanvaardde de werkman zijne taak. Hij had daartoe twee geheel gel jjkvormigo en goed op elkaar sluitende inarmersteeaen mee gebracht; een daarvan bestreek hij nauwkeurig met oene taaie vloeistof, legde daaarop een door de directie en hem zeiven gewaarmerkt bank biljet, bestreek daarop even behoedzaam ook de binnenzjjde van den deksteen met hetzelfde smeermiddel, zette beide steenon nauwpassend op elkaar, wikkelde zo in een loudraal, verze gelde dit en plaatste toen het pakket behoed zaam in een der brand- en inbraakvrjje kelders. Den volgenden dag zette hij de behandeling voort. In tegewoordigheid van het bestuur en hoofdgeëmployeerden nam hij de steenen van el kaar en met duim en voorvinger het biljet van den steen trekkende, spleet hij het in twee on geschonden deelen Sedort veranderde die bank baar geheele bank biljetten-systeem. („H. Ct.") EEN HELSCHE MACHINE. In een onzer plattelandsgemeenten kwamen tegen het schemerduistef drie personen, als heeren gekleed, bij een buitenplaats aan de grens van het dorp en, nadat een van hen zich na eenige aanwijzing had verwijdeid, werd door de achter geblevenen aan een boom op een paar meters van hot toegangshek aan een schutting grenzende, iets met smalle ijzeren banden vastgehecht. Aan het slot van hun bedrijf gekomen werden zo op gemerkt door den tuinman en een bejaard arbei der, die na het vertrek der geheimzinnigen pools hoogte kwamen nemen en een vierkant ijzeren kastje ontwaarden. „Er komt van, wat wil," zegt de tuinbaas, haalt een bijl en vervolgt in geestdrift: „Ga op. zij Ab, het is een bom of een helschc machine, zoowaar ik leef, maar ze kunnen er donder op zeggen!" Slagen dreunen en na heel wat spuls rollen rinkelend kastje en banden op den grond. De tuinman springt struikelend een voet of jes achter uit, maar eene ontploffing laat zich wachten. De trouwe bediende gaat naar „'t Huis en komt met een der jonkers, in vertrouwen gono- men, op de gevaarlijke plek, waar zij een controleklok voor de nachtwacht vinden. Voor de gemeente waren een vijftal controle- uurwerken besteld en de leverancier met een helper hadden ze op de aangewezen plaatsen ge steld. De boom wa3 door mevrouw de douairière van „'t Huis" ten gebruike af gestaan, terwijl de baas met een paar dagen verlof was en van de permissie niets afwist; de persoon van het drietal die was heengegaan, was de zoon van den gemeente-secretaris, die naar huis ging om den inwendigen mensch te versterken. Kinderleven. Kleine Gerrit is zoek. Dat „Soaitje Djempel (Saartje Drempel, 't kleine, gele hondje, dat hij zoo gedoopt heeft omdat hij het voor 't eerst heeft gevonden in Saartjes gebied, bedelend op den drempel van de keukendeur) dat Saaitje Djempel ook ver dwenen is wordt door niemand opgemerkt. Naar alle kanten worden zoekende boden uit gezonden. Gerritjes signalement wordt bij do politie aangegeven, al ot niet als kinder- roovers uitziende orgeldraaiers en bedelaars on dervraagd alles tevergeefs, Gerrit blijft zoek, den heeleu dag. Eindelijk, laat in den middag, daar verschijnt hij op de brug vóór moeders huis; hij houdt een klein, geel hondje itv zijn armpjes geklemd en draagt een uitdrukking van groote voldoening op zijn warm, vermoeid gezichtje. „Lieveling, mijn lieveling, waar ben je toch al dien tijd geweest?" vraagt zijn moeder, als ze hem onder kussen en schreien aan haar hart drukt. „Ja, ziet u", vertelt hij zoodra zij hem ver staan kan „Saaitje Djempel had nog nooit 't Vondelpark gezien en ik had haar beloofd, dat we er vandaag heen zouen gaan en toen zijn we er in gegaan, heel vej, en we zijn langs de tjam tejug geloopen en Saaitje was zóo moe, dat ik haar djagen moestis 't niet Saaitje (Historisch.) Else van Brabant. ATJEH. Van den Gouverneur-Generaal is 4 Januari het volgend telegram ontvangen „ln Lohong is eergisteren door eene tegen Toekoe Oemar afgezonden expeditie de vijand tot diep in het gebergte teruggedreven. Gesneu veld vijf en gewond tien militairen boneden den rang van officier." De N. R. Ct. ontving 5 Jan. het volgende telegram uit Batavia „De colonne van luit.-kol. Soeters landde in Lehong. Er werd een vrij sterke tegenstand ondervonden. Gewond werden de lste luitenant der infan terie P. A. II. Heidens en 11 minderen gedood 5 minderen. Er gaat artillerie tot versterking heen". De N. R. Ct. ontving het volgende telegram uit Batavia: Het gerucht loopt, dat er eene nieuwe excur sie naar Pedir op handen is. Het reserve-batail- lon te Weltevreden gaat naar Atjeh. Het gerucht betreffende het vertrek Van een reserve-bataillon van Weltevreden naar Atjeh is volgens de correspondent der N. R. Ct. te Batavia onjuist. De Indiche correspondent van het Hbl. seint onder dagteekening van 8 Januari „Er bestaat thans meer uitzicht op een expe ditie naar Pedir." Buitenland. Het Opent aar Onderwijs in Spanje. De Madridsche correspendent van de „Indé- pendance beige" heeft een bezoek gebracht aan verschillende scholen en van het resultaat van dat bezoek geeft hij thans verslag in zijn blad. Er zijn wel personen, die ijverig werken voor den vooruitgang van het onderwijs hij noemt o. a. den heer Giner de los Iiios, stichter van de „Institucion libre de Ensenanza", die een menigte geleerden, filosofen en onderwijzers om zich heeft gegroepeerd en aan wie deze zijn liefde voor hervorming van het onderwijs over draagt; maar over het geheel zijn in Madrid de lagere scholen meer dan een halve eeuw ten achter bij die van het kleinste Belgische dorpje. De scholen zijn over het algemeen particuliere woningenmen heeft dikwijls niets anders ge daan dan de muren weggebroken, welke de ka mers van elkaar hebben gescheiden en in deze ongemakkeljjke, ongeriefelijke lokalen bevinden zich 60 tot 100 kinderen van 7 tot 14 a 15 jaar, kinderen die niets kennen, en kinderen die reeds iets hebben geleerd, allen onder bevel van een hoofdonderwijzer en een hulponderwij zer, onderw|js gevende volgens een methode, die in alle landen reeds veroordeeld is. Volgens de laatste statistieken ontvangen slechts 41 pCt. der schoolplichtige kinderen ge woon lager onderwijs; meer dan de helft der kinderbevolking slentert op straat of doodt den dag met bedelen. Het onderwijs van volwassenen wordt geheel verwaarloosd. De Spaansche onderwjjzers worden bovendien ellendig betaald. Voor 1885 was het salaris en het is sedert niet veranderd, aldus verdeeld 787 hadden een salaris v. niet meer dan 125fr.p. j. 1784 van 125 k 250 5031 250 a 500 3067 500 a 625 2745 625 k 825 465 1100 1375 241 1375 .41650 205 1650 42000 105 2000 minstens Het salaris der 7334 onderwijzeressen is al even treurig. 21 hadden een salaris v. niet meer dan 125fr. p.j. 84 van 125 k 250 580 250 500 2452 500 625 2465 625 1116 825 1100 272 1100 1375 149 1375 1650 118 1650 2000 77 2000 fr. mii Allen hebben vrije woning of krijgen daar voor vergoeding. B|j deze magere emolumenten komt nog het schoolgeld het gratis onderwjjs bestaat alleen voor de armen, maar de onder wijzer is zelf belast met de inning der school gelden en men begrjjpt, dat in deze omstandig heden de armen dikwijls worden opgeofferd en er dus voor hen geen plaats is in de scholen.

Nieuwe Langedijker Courant | 1897 | | pagina 2