Nieuwe Langedijker Courant', van Zondag 17 Januari 1897. De posterij leverde een V2 mn- meer, de tele grafie 20 mille minder, de loodsgelden ongeveer 7t mn. meer op dan in 1895. Dit zijn de voornaamste cijfers. De schatkist kan dus over het afgeloopen jaar tevreden zijn met de uitkomst, die nog bij den aanvang van het laatste kwartaal niet zoo gun stig was te voorzien. Yan St. PANKRAS schrijft men ons: Gisteravond vergaderde alhier de Handels- vereeniging van de dorpen St. Pankras, Broek en Zuidscharwoude. Met het oog op de groote schade, die de ratten op de akkers veroorzaken, werd besloten bij de gemeentebesturen van ge noemde dorpen een request in te dienen om van gemeentewege maatregelen te nemen tot verdel ging van deze schadelijke knaagdieren. Ook zal verzocht worden bij gemeente-veror dening het vasthouden van eenden voor te schrijven. EEN BRIEF ZOEK. Den 5en Jan. jl. des namiddags circa 1 uur is te Alkmaar op het postkantoor bezorgd1 niet aangeteekenden brief, aan het adres van een be woner te Hilversum, inhoudende zes 1/10 loten van de thans trekkende Staatsloterij nos. 3794, 3795, 3776, 3738, 3799, en 3800, welke brief niet aan zijn adres is bezorgd geworden. De commissaris van politie te Alkmaar ver zoekt opsporing* en bericht. EEN EIGENAARDIG SCHRIJVEN. Een Geldersch burgemeester ontving 1 Jan. den volgenden eigenaardigen brief. Mijn Heer. Bürger Meester ik wens Edellen Echtbaare Heer veoi Heil en zeegen in het Nieuwe jaar on Hoop dat Edellen nog lang enveeleJaare in gezondheid mag leeve en tevens mijn de ver Güning künd schenke om te Mooge Küne Kome met mijne Karesel bij U in uwe gemeentes als het Kan gevonde worde ook in en daar ben ik al God dank bemind bij alle mense en bij heere en schoolmeester en ik Hoop Edellen aan Mijn verzoek zal voldoen ik Ik Kan be wijze toone daar wij oüde lüi al veertig Jaare in vreedenheid ons stukje Brood alleen hebben mooge koomo verdiene daar de Heere en Kape laan zei in de Mooie met de Kate Gismes Kin der rond gedraaid hebben dat de andere reisigers* stonie te Keike dat wjj zoo bemind waare dat de Kapelaan met de Kinder zelf in de Karesel zat lüstig reide. Rare beesten. Het schaap te Loosdrecht, dat inbraak pleegde met vernieling van afsluiting, heeft de ijverzucht opgewekt van een koe te Overschie. Dit beest brak uit den stal van een slager los, maakte een wandeling door het huis en lekte een pot met 10 kilo boter leeg; versoh gekarnde boter. Het middel en de kwaal. In een fmito/ilonrUqh militair tijdschrift wor$}t als radicaal en beproefd middel tot het verwij derd houden van vliegen bij paarden, petroleum aanbevolen. De dieren behoeven op de meest gevoelige en hinderlijke plaatsen slechts met eene kleine hoeveelheid te worden ingewreven. Gaat dat ook al bij de maat? Wij lezen in de „Zaanl. Ct. Dinsdag 5 Jan. meldde zich bij den ambtenaar van den burgerlijken stand te Oostzaan een paartje aan om zich te laten aanteekenen. Bruid en bruigom telden beiden 34 jaren. Zij kwamen uit Landsmeer, wat den ambtenaar verwonderd deed vragen waarom zij niet in hun eigen gemeente bleven voor deze gewichtige gebeurtenis, waarop het bruidje bedeesd ten antwoord gaf, dat de ambtenaar te Landsmeer niet wilde, omdat zij te klein was voor de maat. Tot hun groote spijt moesten zij toch weer naar hun eigen gemeente, want hier konden zij ook niet terecht. Een dergelijk geval heeft zich waarschijnlijk nog nooit voorgedaan. Worstenbroodjes op Koppermaandag! Te Prinsenhage is het gebruik, dat op Kop permaandag Koperenmaandag zeggen de boe ren de boerenknechts door de kasteleins ont haald worden op worstenbrood en begrijpelijker wijze wordt daarvan een ruim gebruik gemaakt. Een verslaggever van den „Bredanaar", die Maandag jl. ter eere van het oude gebruik, een bezoek aan een der dorpsherbergen te Prinsen hage bracht, deelt het volgende mede: Ongeveer acht uur traden wij de herberg bin nen en vonden deze reeds geheel gevuld met boeren, die, in afwachting van de dingen die komen zouden, met hongerige gezichten, onder het genot van een glas „ouwe bruine" zaten kaart te spelen en die bij elk gekraak, dat zij aan de deur tot afscheiding van herberg en keuken meenden te hooren, zich niet konden weerhouden, een verlangenden en veel betee- kenenden blik daarheen te richten. Hongerig waren ze, dat was hun aan te zienja, wij ver namen, dat er velen onder hen waren, die hun middagmaal hadden opgeofferd om toch maar „veul worstenbrood" te kunnen eten. Tot groot genoegen van alle aanwezigen, was dan eindelijk het gewichtige oogenblik genaderd, waarop een begin zou worden gemaakt met de voorbereidende werkzaamheden voor het maal, bestaande uit het plaatsen van een bordje met mes voor eiken boer. En niet lang duurde het ook, of het worstenbrood werd met groote hoe- veelden opgediend, waarna ieder zich haastte om zijn ledige maag te vullen. Het bleek ons, dat de meesten der boeren bordje en mes als overtollige luxe-voorworpen beschouwden. Als ging het om prijs, zoo spoïdig verdween bet eene brood na het andere achter hunne kie zen, en de kastelein en diens vrouw hadden maar volop werk om te zorgen, dat steeds ge noeg brood op de tafel aanwezig was. Koddig was het, daar al- die menschen met van genoegen stralende gezichten aan den disch te zien en zich moeite te zien geven, wanneer nummer „zeuven" naar binnen was, nummer acht er nog in te stoppen. Nadat de geheele voorraad worstenbrood uit de keuken van den kastelein verhuisd was naar de magen der boeren, werd door dezen het go- staakte kaartspel weer hervat en in de intus- schen zeer benauwd geworden atmosfeer nog eenigen tijd voortgezet, totdat de klok van half elf het sein tot vertrekken aankondigde. "VVij vernamen, dat, zonder overdrijving, ruim 4000 worstenbrooden in de herbergen van Prin senhage op Koppermaandag verorberd werden. Een zonderling. Te Maastricht werd dezer dagen een man in het stedelijk gasthuis opgenomen, die eerst voor een bedelaar werd gehouden, doch bij wien later een vrij aanzienlijk bedrag in geld werd gevon den. Het blijkt, dat men hier te doen heeft met een van die zonderlingen, welke soms de curiosa der groote centra uitmaken. De man, zekere B., was 70 jaar oud en leidde steeds een leven van vrij willige ontbering en gebrek. Ofschoon hij niet bedelde, wist hij, door gierig heid en geldzucht gedreven, van zijne geringe verdiensten met het merken van zakken, en ge steund door giften in brood en kleeren bestaande, de belangrijke som van ruim 1500 frank heime lijk bij elkaar te krijgen. De man bewoonde sedert 13 jaar een klein kamertje, sliep op een bos stroo en onthield zich meestal het aller- noodigste voedsel. 't Gevolg was, dat zijn geestelijke en licha melijke krachten onlangs zoo waren afgenomen, dat opname in het gasthuis dringend noodzake lijk werd. Op verschillende vermoedens, dat hij een schat verborgen had, welke vermoedens waar schijnlijkheid kregen, toen hij hardnekkig wei gerde iemand op zijn afgesloten kamer toe te laten, werd last gegeven de kamer te .openen en men vond in een kist niet minder dan negen zakjes met geld, in verschillende muntstukken gesorteerd, ter waarde van 1500 frank ongeveer. De ontvangen giften, zooals kleeren enz. wer den door hem in geld omgezet, om zijn dierba ren schat te vermeerderen, terwijl de man de schamelste kleederen droeg. De goede behande ling en meer natuurlijke levenswijze brengen den zonderling reeds zichtbaar in een normalen toestand. Het was Dinsdag het 3e eeuwfeest van eene episode uit de „Overwintering opNova- Zembla" door onze landerenooten Barends* «\i Heemskerk. De Zutphensche Ct. brengt bij deze gelegenheid die episode in herinnering en schrijft een woord ter gedachtenis aan hen en hunne kloeke, maar ook ruwe tochtgenooten. Nieuwjaarsdag was gekomen, met „nog groo- ter perijckel, coude ende ongemack"een heele week werden zij door de sneeuw binnenshuis opgesloten. Eindelijk den 5n Januari, baanden zjj zich eenen weg en reinigden hunne hut. Het was avond geworden onder hard werken, en allen waren zeer vermoeid. Plotseling valt het één hunner in, dat het Driekoningenavond is, en hun blijft lust genoeg, om dien avond fees telijk te vieren. Men vraagt den schipper (Heemskerck) verlof, en het feest neemt een aanvang. De gespaarde wijn wordt gedronken uit het meel, dat voor de kardoezen bestemd was, in het vet van een geschoten beer worden pan nekoeken gebakken, een scheepsbeschuit dient als dessert. Men werpt het lot, en de konstabel wordt uit geroepen tot koning van het groote eiland, „dat 2000 mijlen lang is en midden in zee ligt." Zij dachten zich te huis, de arme lieden, in het va derland bij hunne vriendenzij zongen uit het medegebrachte „snijverliche Boexsken", waarin de „salighe" Tonis Harmansz van Warvershoef „tot troost van alle bedroefde haren" eenige gees telijke liederen had samengebracht: „Die voghelen van dezer aerden Ja, singhen seer soetelijck Al in der soeter Meijen tijt Soo singhen sij zuij verlick. Zij loven haren Schepper; 't Is ons een schoon flguer; Yan sonden laet ons wachten' De tijdt, die is soo duer. Men schrijft aan de Tel.: Altijd zijn in het oostelijk deel der provincie GRONINGEN de eieren goedkoop, maar nu loopt het de spuigaten uit. Voor een paar dagen lazen we, dat in Zeeland de eieren f 3,80 a f 4.00 de honderd kosten. Men vond dat goedkoop. Och arme! Hier zijn de kippen zóó op het vroege leggen afgericht en is het kippenhouden zoo al gemeen, terwijl de afnemers zoo weinige veelal de winkelier, waar men winkelt dat onder den rook van Winschoten alpieren zijn verkocht voor 50 cent de 20. Op 1 Januari 1896 bedroeg de bevolking te HEERHUGOWAARD 1417 m. en 1312 vr., samen 2729 personen. In 1896 hebben zich in de gemeente govestigd 112 m. en 105 vr., samen 217 personengeboren zijn 46 m. en 41 vr., samen 87 kinderen. Uit de gemeente zijn ver trokken 127 m. en 119 -vr., samen 246 perso nen. Overleden zijn 31 m. en 24 vr., samen 55 personen. Op 1 Januari 1897 bestond de bevol king dus uit 1417 m. en 1315 vr., samen 2732, porsonen. In 1896 zijn 21 huwelijkeu gesloten, waarvan 16 tusschen jongmans en jongedochters- 1 tusschen jongman en weduwe, 1 tusschon we duwnaar en jonge Sochter en 3 tusschen weduw naars en weduwen. Als levenloos zijn aangegeven 2 van het m. en 1 van het vr. geslacht. EEN VERSTEEND MENSCH. Er vertoeft sedert eenige dagen in Amsterdam een monsch bij wien het grootste deel van de spiermassa wonderlijker wij ze tot een harde been achtige stof geworden is en in weerwil daarvan volkomen gezond en welgemoed is. Albert Schwartz is in een klein plaatsje nabij Galatz in Rumenië geboren en op ditoogenblik 31 jaar. Zjjii overleden vader en moeder waren geheel normaal. Op zijn negentiende jaar begon een eigenaar dige ziekelijke aandoening, waarvan de verschijn selen bestonden uit koorts, brakingen, inwendige pijnen, roode vlekken en opzwellingen over het geheele rechterdeel van het bovenlichaam. Toen deze verschijnselen na ongeveer 2 maanden op hielden, constateerde men dat alle aangetaste deelen geheel hard en stijf geworden waren, het hoofd stond onbeweegbaar op den hals, de kaken waren op elkaar geklemd, zóó dat de opening tussohen de tanden gemaakt moest worden om de patient (door middel van een slang altijd) te kunnen voeden. Twee jaar achtereen herhaalden zich dezelfde verschijnselen aan de rechterzijde, telkens afda lende en eindelijk dezen geheelen kant verstee- nende daarna werd de linkerzjjde op dezelfde wijze aangedaan tot het ziekteproces voor onge veer 6 jaar ophield en de man, hoewel ver steend, volkomen gezond bleef. Reeds vroeger moet zich bij andere personen iets dergeljjks hebben voorgedaan tenminste in medische bladen vonden wij er een naam voor, nameljjk myositis progressiva ossificus. Tot nu toe hebben echter alle bekende ge vallen van dien aard weldra tot den dood van den patient geleid, terwijl, zooals gezegd, de heer Schwarts zoo gezond als een visch is. Medici van naam moeten zich zeer voor dit phenomeen interesseeren, immers in Juni 1894 wjjdde professor Virchow in de „Berliner Medi- cinische Gesellschaft" een voordracht aan het zonderlinge geval Schwartz, waarop blijkens een verslag een levendige discussie volgde. Van af Zaterdag a.s. zal de versteende man voor belangstellenden te zien zijn. EEN GOED VOORBEELD. Een heereboer op een der Zeeuwsehe dorpen heeft de gewoonte, eiken avond eon glaasje rum te drinken, waarin een paar klontjes suiker. Ver leden zomer gebeurde het, dat zijn liaan onder het geopende raam kwam staan, terwijl het glaasle op de tafel stond. Uit aardigheid neemt de heere boer een klontje uit de rum en werpt dat den haan toe, die het gulzig oppikt. Geregeld op het zelfde uur kwam de haan voortaan eiken dag terug, om het hapje in ontvangst te nemen, dat hem oek-geregeld werd gegeven. Maar eens in den nazomer, zoo vortelde de heereboer aan een berichtgever, kwam de haan niet. Bij onderzoek bleek, dat hij niet al te goed in orde was; hij kon niet al te best op zjjn pooten staan, kortom, als het een mensch geweest ware, zou men hebben gezegd, dat hij duchtig den prins had gesproken. Dit bleek dan ook werkelijk het geval te zijnde vrouw van den heereboer had vruchten, die op drank hadden gestaan, moeten wegwerpen en daaraan had de haan zich te goed gedaan, waardoor hij „in kennelijken staat" was. Den avond daaraan volgende kwam hij weer niet om zijn klontje. Om te weten, wat er van de zaak was, bracht de heereboer het hem, maar de haan draaide zijn kop er van af en wilde er niets van weten. Mochten vele menschen dien haan tot voorbeeld nemen. DE FISTELPOT VAN KLAAS URSEM. Het „Mbl. tegen de Kwakzalverij" waarschuwt nog eens tegen de fistelpotten van Klaas Ursem, waaraan vooral onder den boerenstand in Noord- Holland zulk een heilzame werking wordt toe gekend. Het blad deelt daaromtrent het volgende mede Het volk noemt alle chronische etterende ge zwellen fistels en daaronder zoowel die gemak kelijk als die zeer moeilijk genezen. Klaas Ursem, een, Noord-Hollandsche boer, die voor eenige jaren is overleden, speculeerde daarop en verkocht voor veel geld een zoogenaamden fistelpot. De erfgenamen zetten nu de winstge- venden zaak voort. Volgens mededeeling van den hedï P. Kruysse in dit blad bestaat het middel uit 2 dooiers van eieren met boter en eenige plantenpoeders, voornamelijk van karweizaad, lau rierbessen en sevenboom. Een enkele pot, (die misschien geen 25 cent waarde heeft) kost ruim f 4, doch men moet vol gens Ursem minstens 6 stuks gebruiken voor men over de uitwerking een oordeel kan vellen, zoodat ruim f 24 het minste is wat men op 't altaar der lichtgeloovigheid offert. Gelukkig zoo dit geld het eenige is wat men er door verliest, want maar al te dikwijls doet het misplaatste vertrouwen op den fistelpot, die niet kan baten, den lijder het inroepen van noodzakelijke geneeskundige hulp uitstellen, of de door den geneesheer aanbevolene behandeling veronachtzamen. Dr. J. Ensing deelde vroeger in dit blad een geval mede waarin Klaas Ursem's kwakzalverij op dio wijze den dood van een jongmensch had veroorzaakt, terwijl ons num mer van April 1895 weer een nieuw geval ver meldde van de schadelijke werking van den fistelpot. EEN KERK VERKOCHT. Te 8t.-Maartensdijk is in publieke veiling ver kocht: Een kerkgebouw met daarin aanwezigen preekstoel, banken en wat verder tot de uitoe fening van den dienst aanwezig is, benevens erf en tuin, ter gezamenlijke grootte van 2 are 30 c. a., alles toebehoorende aan de kerkelijke kas. De totale opbrengst bedroeg f8005. IEMAND DIE MET EEN VEROORDEEL BREEKT. Uit Opsterland schrijft men Op het veel besproken kerkhof te Fijnje, waar tot nu toe niemand was begraven, omdat het traditioneels beluiden niet kan plaats hebben, daar de noodige klokken ontbreken, had gisteren de eerste begrafenis plaats en wel van een per soon op hoogen leeftijd, di® als zijn uitdrukke lijk verlangen had te kennen gegeven, daar be graven te worden. De commissie der burgemeesters van Noord- Holland, die zich vereenigd hebben om jhr. mr. J. W. M. Schorer, bij zijn aftreden als Com missaris der Koningin, een aandenken aan te bieden, en welke bestaat uit de Heeren Mr. S. A. Vening Meinesr, AmsterdamJhr. Mr. J. W. G. Boreel van Hoogelanden, Haar lem A. J. J. van Steijn, den Helder; Mr. II. J. C. van Tienen, ZaandamJ. W. Lantzen- dorffer, HaarlemmermeerJ. E. Scheck, Hilver sum A. E. Zimmerman, Hoornis aangevuld met de Burgemeesters: de h.h.: C.deGroot, Marken; C. Kroon >lz., Noordscharwoude C. Wildschut, Jisp en D. van der Stok, Nieuwe Niedorp, die de oudste zijn in dienstjaren. Radicale party. VERKIEZINGSPROGRAM. (Vastgesteld in de algemeene vergadering van 3 Januari 1897.) De Radicale Bond spreekt als zijn oordeel uit dat de nieuwe kieswet zoodanig strijdt tegen de democratische beginselen dat, zoolang de grondwetsherziening niet te verkrijgen is, een uitbreiding van het kiesrecht tot de uiterste grens der grondwet een der voornaamste eischen blijft dat het tot stand komen der navolgende hervor- vormingen niet mag worden vertraagd a. Verplichte verzekering tegen de gevolgen van ongevallen, ziekte, invaliditeit en ouderdom met geldelijken steun van den Staat. Wettelijke regeling van het arbeidscontract, met name ter voorkoming van overmatigen arbeidsduur en van kinderarbeid zoolang het kind leerplichtig is. Kamers van Arbeid, welker samenstelling voldoenden waarborg bevat dat het belang van den arbeider tot zijn recht komt. Maatregelen tot onverkorte handhaving van het vereenigingsrecht. Bepalingen omtrent loon en arbeidsduur in bestekken en consessiën van de overheid uitgaande. Reorganisatie en uitbreiding der afdeeling Arbeid van het ministerie van Waterstaat. b. Vermeerdering van den productieven landar beid door de overheid of met haar steun. Verbetering der woningtoestanden. Uitbreiding van het onteigeningsrecht voor die maatregelen noodig. c. Herziening der armenwet ten einde te komen tot een stelselmatige en afdoende leniging van armoede. Ter voorkoming van armoede, maatregelen tegen werkloosheid en hare gevolgen. d. Leerplicht tot 14-jarigen leeftijd en verplicht herhalingsonderwijs. Wettelijke regeling van het vakonderwijs. Wettelijke regeling van het voorbereidend onderwijs. Betere regeling van de opleiding, de zelf standigheid en de tractementen der onder wijzers. e. Voortzetting van de herziening der belastin- 1 gen en wel volgens het beginselbelasting naar draagkracht, met name progressie in de successiebelasting. Vervanging der accijnzen op levensmiddelen door belasting van weeldeartikelen. f. Samentrekking der staatszorg voor den land bouw. Pachtcommissies die, door den steun der over heid, allerwege de bemiddelaars en de scheids lieden kunnen worden tusschen eigenaar en pachter en uitgangspunt eener wettelijke re geling van het pachtcontract, voldoende aan plaatselijke behoeften. Afschaffing der tollen. g. Afschaffing van de plaatsvervanging en beper king der uitgaven voor leger en vloot tot het volstrekt onvermijdelijke. h. Verbetering van den rechtstoestand der vrouw. Afschaffing van het verbod tot onderzoek van het vaderschap. Bescherming van verwaarloosde kinderen, met de daarvoor noodige beperking der ouderlijke macht. i. Ingrijpende maatregelen ter bestrijding van het drankmisbruik. k. Sneller en goedkooper rechtspleging. Schadeloosstelling aan hen die ten onrechte zijn gevangen genomen. Invoering der voorwaardelijke veroordeeling. Administratieve rechtspraak.

Nieuwe Langedijker Courant | 1897 | | pagina 2