„Nieuwe Langedijker Courant" van Zondag 24 Januari 1897. Nieuwstij dingen. Buitenland. 353ste Staatsloterij. Marktberichten. strijd is op onze oude economische begrippen ver- OTerd het algemeen besef dat de oude theorie van staatsonthouding moet worden prijsgegeven, en de taak van de gemeenschap langs andere wegen loopt. Tot hoever die weg loopt, is een vraag die wij niet hebben te beslissen en of de na ons komende geslachten de vervulling zullen zien van de ide alen, waarmede onzen tijd vervuld is, kunnen wij niet voorspellenaan ons is slechts de taak om zelfbewust en vol vertrouwen de eerste stap te doen, een stap, die zal getuigen van een ont wakend solidariteitsgevoel, de plaats inneemt van het „ben ik mijn broeders hoeder?" Voor diegene wie verder ziet dan de oppervlakte van het intsnse opgewekte leven onzer dagen, ligt er iets bemoedigends in de ervaring, hoe het besef van sociale rechtvaardigheid doordringt door alle lagen der maatschappelijke samenle ving en de tijden rijp worden om de gewijzigde begrippen om te zetten in daden. Die omwen teling in onze sociale en economische begrippeij moest aan de daden voorafgaan, en diegenen, die er zich over beklaagd, dat eenvoudige waar heden eorst na moeielijken strijd konden door dringen ziet voorbij, hoe dit bij velen slechts kon gaan ten koste van veel illusiën en met terzijdestelling van veel dat wij in onze jeugd als onomstootelijke waarheden hadden leeren be schouwen. Ze klonken zoo verleidelijk en ze waren met zooveel enthousiasme aanvaard na de groote re volutie op het einde van de vorige eeuw, de schoone theoriën over de individueele vrijheid. Laat het individualisme vrijspel, zoo klonk het, geef ieder mensch gelegenheid en vrijheid zijn krachten te ontwikkelengeef ieder mensch het loon voor eigen inspanning en energie en ieder zal hebben naar hem toekomt en alles lost zich op in een schoone harmonie. In den tijd dat het arbeidsmiddel het eigen dom van den arbeider was kon men niet voor zien de geweldige botsing die eerst moest komen toen de geweldige ontwikkeling van de groot industrie de arbeider en zijn arbeidsmiddel, dat een reusachtige machine was geworden, meer en meer geseheiden werden, en tusschen die twee groot-machten op het terrein der producten, ar beid en kaiptaal, een strijd van belangen ont stond, die, als de sociale kwestie, thans zooveel hoofden en harten bezig houdt. Die kwestie be- heerscht meer en meer ons geheel politiek leven, getuige de programma's van elke partij, en al is er eenige reden tot wantrouwen aan de oprecht heid van sommige bedoelingen, al zal het ver standig zijn om elk partij-programma te beschou wen in verband met het verleden en de geschie denis der partij, het feit, dat elke partij het noo- dig acht het vertrouwen der kiezers te vragen op grond van dit programma, bewijst genoeg hoever het besef van de noodzakelijkheid is door gedrongen, dat ook de Staat verplicht is nu zijn organiseerende macht mede- te werken tot her stel van den sociale vrede. Wat of op dit ruime gebied het eerste zal woiden ter hand genomen is een vraag, die niet de Regeering, maar de kiezers hebben uittemaken, hot succes zal het meest verzekerd zijn, wanneer die uitspraak aan duidelijkheid niets te wenschen overlaat, en de meerderheid wordt gebracht in een richting of partij die ik in de toekomst zie ontstaan, mis schien omdat ik het hoop. Een richting waarin de oude liberale partij zal oplossen en die kloek en vol zeltvertrouwen de onvermijdelijke noodzakelijkheid erkent om door middel van de wetgeving tusschen beide te treden, ten bate van de slachtoffers van onze met goede trouw aanvaarde, maar in de uit komst falende economische theorien. Falende in zoover dat zij niet meer pasten bij geheel veroordeelde omstandigheden. Een richting of partij die erkennen de uitbreiding der Staatszorg, toch aan den anderen kant zich wacht voor die overdrijving van de sociaal-de mocratische partij, en niet wil medewerkon tot een Staatszorg die zoover gaat, dat zij de ver antwoordelijkheid van elk individu wil opheffen en zonder leidende gedachte of beginsel, den mensch elke taak tot arbeiden van eigen be staan uit de hand wil nemen. Er ligt in dien drang naar uitbreiding van Staatsbemoeiing een groot gevaar, wanneer in deze niet de juiste maat wordt betracht. De mensch moet blijven de „be- schikter van zijn eigen lot" en de verantwoorde lijkheid voor eigen daden blijve hem ten volle overgelaten. Tegenover het sociaal-democr. ideaal„Ieder naar zijn behoeften" sta het onze: „Ieder naar zijn verdienste." Niet om den mensch te ont heffen van den levenstaak, willen wij strijden en daarmede de eerste voorwaarden voor elke gezonde ontwikkeling verwaarloozen want de leekedichter zegt: "Werken en denken en leéren is leven Maar wat wij wel willen is de voorwaarden waaronder de mensch aan zijn eigen levenslot kan arbeiden, meer gelijk maken, dan tegen woordig het geval is. Wij willen niet besten digen grenzelooze armoede naast klimmenden rijkdom en wij weigeren te gelooven dat deze harde tegenstelling onvermijdelijk is en in den aard der dingen ligt. Wij noemen niet recht vaardig wanneer de eene in harden arbeid een droog stuk brood en de ander met nietsdoen zich alle genot kan verschaffen. Wie dat met ons eens is mag de politieke strijd niet verwaarloozen omdat meer en meer blijkt dat onze sociale geschillen op dat terrein moeten worden uitgevochten, en wie daaraan nu mee wil doen sluite zich aan bij die partij, die naar zijn meening het meest bewust naar dat doel streeft. Of men zich daarbij radicaal of geavanceerd liberaal wilt noemen is een kwes tie die mij koud noch warm maakt, want wil men zich eenig succes van ons streven verze keren, met vergeten van vroegere geschillen ge zamenlijk moeten optrekken, liefst onder éen nieuwe vlag en een andere partijnaam. Vooral een andere naam, welke doet er niet toe, mits het niet de naam liberaal zij. Dat woord is te onafscheidelijk verbonden aan een door ons veroordeeld staathuishoudkundig beginsel en op den naam hebben recht zij die thans als con servatieve nog voor dat beginsel strijden. Wie den moed mist om met de oude begrippen ook de oude namen te laten varen helpt de verwar ring bestendigen en het aan zichzelve hebben te wijten, wanneer zijn beroep op het vertrou wen der nieuwe kiezers onbeantwoord blijft. Voor individuen en staatkundige partijen is een tijd van komen en van gaan, de liberale partij heeft haar taak in de geschiedenis vervuld en zal zich moeten tevreden stellen met het besef dat zij voor de materieele en intellectueele ont wikkeling van ons volk onschatbare diensten bewezen he»ft. Moge de naderende verkiezing- strijd het geboorteuur zijn van een nieuwe partij waarin de plaats zal zijn voor allen die toonen het groote leven van onzen tijd te begrijpen en in de beweging iets anders zien dan door som mige leiders opgewekte volkswaan. Het debat, waaraan werd deelgenomen door de Ileeren C. Kok te Oudcarspel, C. W. Bött- ger te Zuidscharwoude, Ds. F. C. Fleischer te Broek op Langedijk en Ds. G. Melchers te Zuid scharwoude, moeten wij wegens plaatsgebrek achterwege laten. LANGEDIJK. Een groote menigte ratten veroorzaakt den laatsten tijd veel schade aan de landerijen. De handelsvereeniging van St. Pan era», Broek op Langendijk en Zuidscharwoude heeft dezer dagen eene vergadering belegd, en besloten bij de onderscheidene gemeentebesturen een verzoek in te dienen, waarin wordt aange drongen op het nemen van maatregelen tot ver delging van dit gedierte. LANGEDIJK. Nu er door het ijs geen kool kan aangevoerd worden van streken ver der dan de Langedijker schuren, zijn de prijzen de laatste dagen eenigszins rijzende. Er werd in de afgelopen week voor goede roode kool van 7 tot 9 gulden besteed, voor de gele niet minder. Bij aanhoudende vorst zal het moeilijk worden de vaartuigen door de sluizen te schutten, zoo dat dan het vervoeren der kool naar de stations met rijtuigen moet geschieden. Tot heden is het vaarwater nog opengehouden. Hoewel er verle den jaar niet zooveel kool is geteeld als het vo rige jaar, is er neg eene groote hoeveelheid kool in de schuren alhier opgeslagen. Een groot ge deelte behoort aan de handelaars, die ze in voor koop hebben gekocht en de levering op later te bepalen datum hebben gesteld. De lust tot muziekmaken, die reeds van jaren her dagteekent, is in deze streek bij lange na niet uitgedoofd. In korten tijd verrezen in de vier dorpen minstens 5 vereenigingen met het doel instrumentale muziek te bestudeeren, terwijl de zangvereenigingen bijna alle zonder uitzondering bloeien. Te Oud karspel hebben zich de laatste dagen ettelijke jongens en meisjes bij een der zangvereenigingen aangesloten, zoodat die ver- eeniging van een dameskoor mettertijd weer een flink gemengd koor beloofd te worden. Het is wel eigenaarbig, dat op muzikaal gebied de Lan gedijk zoo'n eerepiaats inneemt onder vele stre ken in NoordHolland, waar miusten» evenveel mensehen wonen en de welvaart niet minder is. RECLAME. Een bekende firma maakte dezer dagen reclame met de namen van verschillende geneeskundigen die „de buitengewone waarde (harer) wijnen, ook voor medicinaal gebruik" erkend hadden. De vraag, hoe de firma aan die namen kwam, wordt door het Tijdschrift van Geneeskunde beantwoord. „Zij zond aan verschillende medici, waaronder mannen van grooten naam een mandje wijn, met de uitnoodiging den inhoud te verorberen. Al wie nu de onvoorzichtigheid had voor de toezending te bedanken, daarbij constateerende, dat de wijn hem had gesmaakt, werd op de lijst geplaatst." De bruidsbouquet schijnt voor trouwlustigen ten minste gedurende den winter te moeten plaats maken voor het zoogenaamde bruidsmofje. In Den HAAG is deze nieuwigheid reeds te zien. Zij be staat uit een gecapitonneerd satijnen kokertje, met witte anjers en oranjebloesems opgemaakt, dat aan een wit zijden lint om den hals moet hangen. Aan den smaak der dames wordt het natuur lijk overgelaten bij dit mofje nog een ruiker te voegen. In moeders afwezigheid trok in het gezin van den arbeider D., te EKSLOËRVEEN, een 3-jarig kind de wieg om, waarin een zuigeling van ruim een half jaar lag. Het kindje kwam met het hoofd in een pot kokende soep terecht, waarbij het zulke hevige brandwonden bekwam, dat het aan de gevolgen is overleden. ZIEK DOOR ANGST. Op den dag volgende op den avond waarin Maria Hoek in de Spinozastraat te AMSTER DAM, aangerand en verwond werd, ontving een~ 20-jarige dienstbode wonende in de Lepel straat, dwarsstraat van de Weesperstraat, een ongeteokenden, met potlood geschreven brief, waarin haar werd aangezegd vermoord te zullen worden, wanneer zij zich op straat begaf. Het meisje is door die bedreiging zoo zenuwachtig geworden, dat zij in het gasthuis moest worden opgenomen. ALWEER KWARTJESVINDERS. Een nieuwe methode om zich van eens ander mans geld meester te maken werd gisteren door eenige kwartjesvinders te Rotterdam in praktijk gebracht. Zulk een „Bauernfanger" ontmoette in de Hoogstraat een buitenman uit de buurt van Oudewater, knoopte met hem een gesprek aan over de prijzen van de kaas en stelde eene even- tueele leverantie in uitzicht. De buitenman, aangenaam verrast door het vooruitzicht van goede zaken te kunnen doen, onthaalde den ander in een koffiehuis op een glaasje, wat deze met gelijke beleefdheid beant woordde. De buitenman dronk meer dan goed voor hem was, geraakte in een vroolijke stem ming en toen hem na eenigen tijd een spelletje met de kaarten voorgesteld werd, had hij daar wel ooren naar en had hij er niets tegen, dat twee andere personen, inmiddels in dat koffiehuis verschenen, er deel aan namen. Ilet slot was dat de buitenman een bankje van f 60 aan de kwar tjesvinders verspeelde en zoo dronken werd, dat hij later de herberg, waar het voorviel, niet kon aanwijzen. DE MOORDAANSLAGEN TE AMSTERDAM. Donderdag is door de justitie allerwegen de vol gende kennisgeving verspreid De officier van justitie te Amsterdam maakt bekend dat eene premie van vijfhonderd gulden zal worden uitgekeerd aan dengene, die den dader van een der in den laatsten tijd gepleegde aan slagen in de Van Eeghenstraat, Spinozastraat en Haarlemmer-Houttuinen, waarbij vrouwen met een scherp werktuig gestoken en verwond zijn en één zelfs gedood is, aan de justitie zal aan wijzen, met het gevolg dat hij gevangen geno men wordt. De premie wordt uitgekeerd, indien de dader door den bevoegden Rechter zal zijn schuldig ver klaard, en uitsluitend op de beslissing van hem, Officier van Justitie, waarbij, indien meerdere aan giften tot ontdekking van denzelfden dader leiden, door hem, Officier, zal worden bepaald hoe de premie zal verdeeld worden. Men gelieve zich alleen met gegrondo mede- deelingen te wenden tot het Bureau van den Commissaris van Politie in de derde Sectie (Leidscheplein) of aan het Parket (Paleis van Justitie). DOOR EEN KNAAP DOODGESCHOTEN. Een vrouw in een klein plaatsje in Duitsch- land, die een boodschap moest doen, liet haar kinderen, jongetjes van 8 en 12 jaar, alleen. Onderwijl zij weg was, kwam er een man bin nen, die zich had zwart gemaakt en stelde zich voor aan de jongens als Satan, zeggende: „ik ben de duivel en waar bewaren jullie het geld? Daar de jongens hem niet hadden zien binnen komen, geloofden zij hem en wezen hem de kast waarin moeder hunne kostbaarheden be waarde. Toen de man nu bezig was in de kast, fluis terde de jongste zijn broertje in Neem het ge weer en schiet den duivel dood. Men kan be grijpen dat het een triomf voor de jongens zou zijn, later te kunnen zeggen dit zij de menschen van den bewerker van alle kwaad hadden verlost, door hem te dooden. De oudste greep het gela den geweer van zijn vader en zachtjes naar den man toesluipende, loste hij de geheele lading in den rug van den indringer, die dood neder- viel. Later bleek natuurlijk, dat men niet met den duivel maar met een gewonen dief te doen had. Twee duizend francs in den buik van een varken! Dat zeldzame feit heeft zich, volgens een bericht in het „Petit Journal," voorgedaan te Rodez. Een grondeigenaar in de buurt van Millau, had te RODEZ een varken gekocht en geslacht. Bij het openen van het dier vond hij in diens maag een metalen doosje, waarin twee bankbil jetten van 1000 francs. De biljetten waren onbeschadigd! HET GENEZEN YAN RUGGEGRAATSVER- KROMMINGEN. Het nommer van deze week van de „Monde Illustré" bevat nu e§n artikel, met afbeeldingen, over de methode van dr. Calot, tot het genezen van ruggegraats-verkrommingen. Op een der af beeldingen, naar fotografieën genomen, ziet men een jongetje met een uitpuilenden bochel, op een andere wordt hetzelfde kind voorgesteld met vol komen normaal gevormden rug. De derde plaat verduidelijkt de methode. Het patientje wordt, in narcose natuurlijk, aan de ledematen gerekt gehouden door helperseen der helpers onder steunt het lichaam dat met den buik naar be neden hangt en de geneesheer drukt met alle kracht de verkromde ruggegraat in den natuur lijken stand terug. In een minuut of tien is het aangelegde gipsverband stevig genoeg geworden. Het komt er nu op aan, door geleideljjke wisse ling van verband en langzame oefening (op 't laatst in een korset), den naartuurlijken stand te bestendigen. Na tien maanden ongeveer zijn de meeste gevallen volkomen genezen en op 37 ge vallen is geen enkel mislukt. Deze proeven zijn door dr. Calot genomen in het hospitaal voor rachitische en tuberculeuse kinderen, dat op kosten van baron Rothschild te Beck-sur-Mer is opgericht. Dinsdag 19 Jan. 1897. 5e kl. 5e lijst. No. 1221, 9397, en 13898 f 1000 No. 1085, 3794, 6893, 14030, 16385, 16861, 18818, en 20005 f400. No 7245, 9144, 10069, 16082, en 20629 f200. No. 498, 704, 1423, 5805, 6254, 6300, 7097, 13295, 14848, 17617. 19942, en 20621 f100. "Woensdag 20 Jan. 1897. 6e lijst. No. 11684 f1500. No. 1183, J2140, 11212 ieder f1000. No. 543, 1550. 3118,3686,14672 ieder f400, No. 17073, 20550, ieder f200. No. 2715, 2821, 6108 6390, 10533, 11511, 11711, 13908, 16658, 17004, ieder f100. Donderdag 21 Jan. 1897. 7e lijst. No. 2816 en 7004 f1000. No. 5023, 7470, 8846, 15374 en 20258 f400. No. 4544, 6109 en 20384 f200. No. 1574, 2069, 3186, 6302, 8488, 9046, 9610, 10674, 12286,12673,13397, 14767, 15365, 16248, 16499, 19375 en 20031 f 100. Vrijdag 22 Jan. '97. 8e lijst. No. 2327, 12156, 13192 en 11778 ieder f1000. No. 4783 5467 en 19859 ieder f400. No. 3965, 9185, 12272, 15757, 17227 en 17370 ieder f200. No. 937, 3105, 4710, 7459,10413, 13561, 15800. 17802 en 17901 ieder f100. Correspondentie. M. L. te Broek op Langedijk. Ingezonden stukken, waarvan ons den inzender onbekend is kunnen wij niet opnemen. Bovendien behandelt ge in het tweede gedeelte van uw ingezonden stuk een te persoonlijke kwestie, waarmede het algemeen belang volstrekt niet wordt gebaat. Red. PREDIKBEURTEN. NED. HERY. GEM. OUD-KARSPEL. Zondag 24 Jan. geen dienst wegens vacature Koedijk. NED. HERV. GEM. NOORDSCHARWOUDE. Zondag 24 Jan. vm. 9.30 ds. Habbema. GEREFORMEERDE GEMEENTE. Zondag 24 Jan. v.m. 9 uur, n.m. 2 uur. Woensdag 27 Jan. n.m. 6.30 ds. Boeijenga. NED. HERY. GEM. ZUIDSCHARWOUDE. Zondag 24 Jan. v.m. 9.30 ds. Melchers. NED. HERV. GEM. BROEK OP LANGEDIJK. Zondag 24 Jan. v.m. 9 u. n.m. 2 u. ds. Gemser. Woensdag 27 Jan. nm. 6.30 ds. Gemser. GEREFORMEERDE KERK. (Z u i d e r k e r k). Zondag 24 Jan. vm. 9.30 nm. 2.30 ds. Bakker. Woensdag 27 Jan. n.m. 6.30 Ds. Bakker. CHRISTELIJK GEREFORMEERDE KERK- Zondag 24 Jan. vm.9.30nm. 2.30 Godsdienstoef. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Zondag 24 Jan. vm. 9,30 u. ds. F. C. Fleltcher. Yan 1623 Januari zijn van het Station NOORDSCHARWOUDE 554 wagons groen ten verzonden met bestemming naar het bui tenland. ALKMAAR, 22 Jan. Aangevoerd 240 stapels Kaas, wegende 102151 Kg. Kleine f 26. Commissie a f 26,50 Middelbare f 27.50 ALKMAAR 23 Jan. 1896. Aangevoerd0 Paarden f a f 0 Koeien f a 18 Nuchtere kalveren f 8.a f 20.— Vette Kalveren f a f—per kilo fO.— aO. 44 Schapen f 10, af 18.— Lammeren f a 30 Magere varkens f8.a f12. 159 Biggen f 4. a f6 5 Bokken en Geiten f .3 a f5 kleine id. fO.af Boter per halve K.G. f 0.55 a f 0.65. SCHAGEN, 21 Jan. 1897. 4 Paarden Veulens 3 Ossen Stieren 5 Geldekoeien (magere) 6 Idem (vette) 3 Kalf koeien Vaarzen Graskalveren 15 Nuchtere Kalveren Rammen Schapen (magere) Idem (vette) 280 Overhouders Lammeren 6 Bokken en Geiten 20 Varkens (magere). 40 Biggen Konijnen Kippen Eenden Duiven Kipeieren (per 100) Eendeieren Boter (Kilogram) Kaas 100

Nieuwe Langedijker Courant | 1897 | | pagina 3