Weekblad voor LANGEDIJK en Omstreken. W°. 5. Zondag 31 Januari 1897. 6e Jaargang. Plaatselijk Nieuws. Nieuwstijdingen. Feuilleton. OIÏMASKIEB. NIEUWE COURANT Deze courant verschijnt eiken Zaterdagnamiddag. ABONNEMENTSPRIJS voor Noordschar woude, Oudkarspel, Züidscharwoude en Br. op Langedijk per drie maanden 50 ct., franco p. post 60 ct. UITGEVER: J. HL KEIZER. BUREEL: Af oordscliar woude. PRIJS DER AD^ERTENTIÏN: Van 15 regels 30 ct-, elke regel meer 5 ct» Groote letters of vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Brieven rechtstreeks aan den Uitgever. WITTE KRUIS. Jl. Maandagavond vergaderde in het lokaal van den heer D. Stam te Noordscharwoude, de afdeeling Laugedijk van de Noord-Hollandsche vereeniging „Het Witte Kruis." Slechts 12 leden, waaronder 4 van het bestuur, waren opgekomen. Na opening der vergadering, lezing en goed keuring der notulen volgde lezing van het jaar verslag, waaruit bleek dat de afdeeling in de eerste maanden van haar bestaan veel heeft moeten oprichten om ten slotte iets te kunnen uitrichten. Toch is zij reeds in December practisch werk zaam geweest, waaruit het nut der afdeeling reeds voldoende is gebleken. De ontvangsten bedroegen f886,50, de uit gaaf daarentegen f918,55V2, zoodat de rekening sloot met een nadeelig saldo van f 32.05 V2. Voorts bleek dat de afdeeling 221 leden telt, over de verschillende gemeenten verdeeld als volgt: Oud-Karspel 36, Noordscharwoude 63, Zuid- scharwoude 92 en Broek op Langedijk 30 leden. In de plaats van de volgens rooster aftre dende bestuursleden, de heeren Dr. C. Root- lieb, deskundig adviseur; J. Vis, Secretaris, bei den herkiesbaar en J. H. Keizer, vice-secretaris, niet herkiesbaar, werden herkozen de aftredende leden en in de plaats van laatstgenoemde gekozen de heer Ds. Habbema. Nadat door den voorzitter, den heer Ds. G. W. Melchers, de wensch was geuit, dat de leden bij volgende vergaderingen van meer belang stelling zouden blijk geven door hunne tegen woordigheid, en door hem de wenschelijkheid was uitgesproken om in de volgende Mei- of November- vergadering een spreker te laten optreken met een onderwerp over gezondheidsleer, daar de hygiënische kennis onder het publiek niet groot is en het wel nuttig kan zijn dat men over de voeding in het algemeen wat meer op de hoogte werd gesteld, werd de vergadering na volkomen te hebben ingestemd met den wensch van den voorzitter, met de gewone plichtplegingen gesloten. - BROEK OP LANGEDIJK. In eene ver gadering, den 19 dezer alhier gehouden, van aandeelhouders in de te Langedijk op te rich ten vennootschap, die zich ten doel stelt een zijlijntje aan te leggen en te exploiteeren, aan vangende te Broek op Langedijk en aansluitende te St. Pancras aan den N.-II. Spoorweg, zijn tot commissarissen benoemd de heeren L. van de Vijzel, burgemeester te St. PancrasA. Slot Pz., burgemeester en D. Wagenaar, gemeente secretaris, beiden alhier. ZUID-SCHARWOUDE. Het alhier be staande gezelschap „Nut en genoegen" hield j.l. Donderdagavond zijn, voor dit seizoen, eerste en tevens laatste vergadering met dames. Eerste en tevens laatste, want, met het oog op a.s. feeste lijkheden wordt dezen winter in plaats van twee slechts ééne vergadering van dien aard gehouden. Een groot aantal leden waren met hunne dames opgekomen; een gezellige, prettige toon heerschte als steeds op deze bijeenkomst, die reeds door zoovele werd voorafgegaan, en, hopen wij, nog door vele van dien aard mag gevolgd worden. ZÜIDSCHARWOUDE. Uit het verslag over 1896 van de Dames-Vereeniging „Hulpbe toon" te Zuidscharwoude, blijkt dat zij ook in het afgeloopen jaar op zeer nuttige wijze is werk zaam geweest. Na aan de zieken, in den loop van het jaar de noodige versterkende middelen verschaft te hebben, werd in December aan 35 huisgezinnen kleeren, dekens enz. uitgereikt. Ook werd aan een, door ziekte en tegenspoed verarmd gezin eenig geld uitgereikt, om in de allernoodigste behoeften te voorzien. Verder blijkt dat aan contributie is ontvangen f303.80. Het saldo 1895 bedroeg 49.39 y2, zoodat totaal in kas was f 353.19 1/2 Uitgereikt werd aan versterkende middelen f 196.10 dekking, kleeren, enz. 60.40 buitengewone uitgaven 45. Bodeloon 15. dieverse uitgaven 1.50 Totaal f318.— Zoodat einde 1896 een batig saldo aanwezig was van f35,191/1 OUD-KARSPEL In de dezer dagen ge houden huishoudelijke vergadering van de ver eeniging „Liefdadigheid naar vermogen" bleek dat de vereeniging telt 90 leden. Dat de contributién over 189Ö hebben be dragen f364,31, dat aan buitengewone contribu- tiën was ontvangen f44,25. Wat maakt met het batig slot van 1895 zijnde f32,46, eene geheele ontvangst van f 441,02 dat was uitgegeven voor versterkende middelen aan zieken, voor brandstoffen en kleedingstukken f 237,47. Bedee ling met kermis 52,70. Bedeeling met St. Nico laas 109,70. Bodeloon, f 12, dus eene totale uit gaaf van f411,87 en een batig slot van f29,15. - De openbare uitvoering der gymnastiek vereniging „Lycurgus" van Schageu, welke den 31 Januari '97 in het lokaal van den heer G. Slotemaker te OUD-KARSPEL zou worden ge houden, is tot nader te bepalen datum uitgesteld. - ZUID-SCH ARW OUDE. Een laf hartige daad werd alhier j.l. Zondagavond gepleegd. Zekere B. van Broek op Langedijk en K. S. van Nd.- Scharwoudè kregen ruzie met elkaar in de her berg. Na een hevige woordenwisseling schijnt B. zichjte hebben verwijderd met de lage bedoeling zijn tegenstander in de duisternis te wachten en onverhoeds aan te vallen. Althans voor de woning van H. Bet greep hij plotseling S. aan en sneed hem met een scherp voorwerp over 't gezicht, vanaf 't oor tot aan de kin. De onmid- delijk ingeroepen hulp van Dr. Rootlieb bleek zeer noodig, daar, toen deze kwam, de gewonde door hevig bloedverlies reeds bewusteloos was.' Met behulg van Dr. Stolp, die eveneens was ge roepen, werd de wond genaaid. Natuurlijk was ook spoedig de rijksveldwachter ter plaatse, die den volgenden dag B. tot bekentenis bracht, na dat hij eerst nog had getracht de schuld van zich te schuiven, 't Is niet te ontkennen, dat deze treurige handeling is voorgevallen onder den invloed van sterken drank. Dat evenwel B. zijn slachtoffer heeft opgewacht om de Noord, terwijl zijn pad Zuidwaarts leidde, zal zijne straf niet weinig verzwaren; immers, dit getuigt van voorbedachten rade, waarmede de strafrechter terdege rekening houdt. Laten we hopen, dat deze vechtpartij, waarbij van scherp gebruik is gemaakt, en die daardoor eenig is in de geschie denis van Langedijk der laatste jaren, door geen tweede gevolgd moge worden. - ZUID-SCHAR WOUDE. Voorzeker mag de winter van 1896 op '97 worden aangeteekend in de kronieken, 't Is of de grijze wintervorst het er ditmaal op aanlegt om het menschdom zoo weinig mogelijk genoegen en en zoo veel moge lijk last te veroorzaken. Welk een langdurige ijzelperiode; welk een onophoudelijke afwisseling tusschen vorst en dooi De wegen herschapen in rechte, ouderwetsche modder-sneeuw-slijkbaneu. Welk een verdriet voor hen, die dagelijks met handkar of rijtuig aan den weg moeten zijn! Een wonder mag het heeten, dat men zoo te land als te water, van geen meerdere en ernsti ger ongelukken verneemt, 't IJs toch, hoewel er b. v. verleden Zondag nog al druk van werd geprofiteerd was verre van te vertrouwen. Dat ondervonden o. a. een drietal meisjes van hier, van wie twee een nat pak haalden aan het Nie- dorper verlaat, en een derde het ijs onder de voeten voelde wegzinken op de ringsloot onder deze gemeente. Als het toch niet flink winteren wil, is 't maar gelukkig, dat het broze korstje ijs thans in eens totaal onberijdbaar is geworden. Toen Donderdag de goederentrein het station SCHAGEN naderde, bemerkte de stationschef, dat de assen van den petroleumwagen van de Am erikaansche petroleummaatschappij in brand stonden. Zonder verwijl wierp de chef eenige emmers water om de brandende assen, tengevolge waarvan het vuur gebluscht werd en gewis grooter onheil werd voorkomen. SCHAGEN. Woensdagavond 'vergaderde in het lokaal Roggeveen alhier de afd. Schagen van 't „Witte Kruis". Een 24-tal leden woonden deze vergadering bij. Uit het verslag van den secretaris bleek, dat in het afgeloopen jaar 47 maal gebruik was gemaakt van het materieel der afdeeling, 1 maal van den ontsmettinasoven te Alkmaar en dat* drie ontsmettingen van een woning hadden plaats gehad. Het aantal leden der afd. bedroeg op 1 Jan. '96 98, op 1 Jan. 97 132. De aftredende bestuursleden de heeren Ber- man, Muis, Melchior Ressing en van Kluive wer den allen herkozen. De ontvangsten van het vo rige jaar bedroegen f 593,495 waarvan f 100 was ter zijde gelegd voor den door de gemeente te stichten regenbak en f 100 als aflossing voor de door de afdeeling te stichten ijskelder. De uit gaven bedroegen f593.955. De begrooting voor 1897 sluit in ontvangst en uitgaaf met een som van f330. COMMISSARIS DER KONINGIN. De „Staatscourant" van 28 dezer bevat het koninklijk besluit van 27 dezer no. 1, waarbij de heer inr. G. van Tienhoven, lid van de Eerste Kamer der Staten-Generaal, met ingang van 1 Februari 1897, wordt benoemd tot cóm- 27.) Het rijtuig reed weg, en de tuinman sloot de deur, daarna heerschte er weder de diepe, zwaarmoedige strijd van altijd, totdat de gangklok negen slagen deed hooren. Alice stond op en luisterde om zich te overtuigen, dat er niemand in de nabijheid was. Toen klom zij op een stoel en maakte voorzichtig het bovengedeelte van het ven ster los. Juist toen zij daarmee bezig was hoorde zij van buiten een sleutel in het slot ste ken en haar hart hield van angst bijna op met kloppen, terwijl zij snel van haar stoel stapte, naar de sofa ging en zich daarop uitstrekte. Zij had geen gelegenheid meer het venster te sluiten, want het geraas zou de aandacht getrokken hebben en daardoor zou haar plan verraden en verijdeld kunnen worden. Zij had ter nauwernood den tijd haar sofa te bereiken en te doen alsof zij sliep, toen de deur geopend werd en Robson binnentrad. De bewaakster strompelde de kamer bir.nen, want het was er stikdonker en zij had geen licht bij zich. Toen Robson de lamp had aangestoken, zeide Alice. Ik meende dat gij ziek waart en te bed laagt. Ja, maar ik gevoelde mij wat beter en toen ben ik opgestaan. Ik herinnerde Goddank dat zij weg is, fluisterde Alice, terwijl zij uit haar bed sprong en snel haar kleeren aantrok. Zij nam geen mantel mee, uit vrees dat deze haar bij haar vlucht hinderlijk zou mij dat dokter Felton is uitgegaan en zijn, maar zij sloeg een dikken wollen de dienstboden, die van zijn afwezigheid gebruik maken om beneden in de keuken pret te maken, konden wel een* vergeten hebben, voor uw souper te zorgen, ant woordde de vrouw, die zeer nauwgezet op haar plicht was. Hebben zij u iets te eten gebracht, mylady? Sedert de thee niet. Ja, dat dacht ik wel. Wil ik iets voor u gaan halen? Neen, ik heb geen eetlust. Dan moest gij liever te bed gaan, zeide Robson. Er bleef Alice niets anders over dan te gehoorzamen. Terwijl zij zich ontkleedde, keek Robson zoekend om zich heen en vroeg ten slotte Het komt mij voor dat het hier of daar tocht, ik voel de koude lucht naar binnen dringen. Dat komt doordat ik gisteren een ruit gebroken heb, antwoordde Alice vol vrees, dat Robson in de andere kamer gaan en het openstaande venster opmer ken zou. Robson deed het evenwel niet, maar haastte zich om weer naar haar kamer te komen. Lady Carlyon lag dan ook nauwelijks te bed of de oppasseres blies het licht uit en ging heen. doek om de schouders, zoodat zij de armen vrij kon bewegen en in plaats van een hoed, knoopte zij een klein zijden doekje om het hoofd. Het huis lag in diepe rust, noch buiten noch binnen deed zich.'eenig geluid hoo ren en het was nu omstreeks tien uur. Alice ging nogmaals naar het venster, dat gelukkig tamelijk breed was, en toen zij naar buiten keek sidderde zij even. Ik zal den hals breken, als ik val, fluisterde zij en een oogenhlik was het als of haar de moed ontzonk want zij ging onwillekeurig terug, maar dat duurde niet lang, want weldra klom zij op het kruis en boog zich voorover om den tak te grij pen, die zij meende dat sterk genoeg zou zijn om haar te houden. In de volgende minuut had zij zich reeds uit het venster gewrongen en zat zij in den boom, waar zij voorzichtig van tak tot tak afklom. ZEVEN-EN-TWINTIGSTE HOOFDSTUK. Sir Ascot Carlyon verkeerde in een slech ten luim, daar hij eerst zoo laat in den avond bij dokter Felton kon aankomen en dat hij in de duisternis zulk een verren weg moest afleggen. Hij wilde, om zich den tijd wat te verdrijven, een sigaar op steken, maar hij bemerkte tot zijn spijt, dat hij geen lucifers bij zich had. Er loopt een man achter mij, zeide hij voor zich, ik zal op hem wachten en hem om wat vuur vuur verzoeken Hij moest geruimen tijd wachten, want de man achter hem liep zeer langzaam en hinkte alsof hij den voet verzwikt had Toen hij dicht achter hem was geko men, zag de baronet, dat hij zeer rijzig was en slechts door zijn gebogen houding kleiner scheen, tel wijl hij een langen baard droeg, die zijn borst geheel bedekte. Hij leunde op een dikken stok en zou zonder groeten voorbijgegaan zjjn, wanneer sir Ascot hem niet had aangesproken. Neem mij niet kwalijk dat [ik u las tig val, zeide deze, maar wanneer ge mij aan wat vuur kunt helpen, dan zult ge mij zeer verplichten. De man bleef staan, tastte in zijn vest zak, haalde een lucifersdoosje te voorschijn, nam er eenige uit en gaf die aan den ba ronet. - Ik dank u wel, zeide laatstgenoemde die terstond zijn sigaar aanstak, mag ik u uit erkentelijkheid ook een sigaar aan bieden? De man scheen voornemens te weigeren, doch hij bedacht zich blijkbaar, want hij nam de aangeboden sigaar aan en hinkte zoo snel als hij kon verder, zonder een woord te spreken. Een zonderlinge snaak, mompelde hij, ik geloof dat hij niet veel goeds van plan Ik zou wel eens willen weten, of hij iets tegen mij in zijn schild voerde, dat zou ik hem trouwens niet raden, want het kon hem wel eens kwaad opbreken. Dat was inderdaad te verwachten, want de baronet had steeds een geladen revol ver in zijn zak, waar hij thans voor alle zekerheid den arrêt afnam, om tot schie ten gereed te zijn. Hoewel de weg eenzaam en donker was, vreesde hij in het minst niet, Hij had den hinkenden wandelaar spoedig ingehaald, daar deze slechts uiterst langzaam vor derde en kwam eindelijk aan de rivier en de brug, waarover de spoorbeambte aan het station hem gesproken had, toen hij hem den weg aanwees. Hij ging de brug over en wandelde langs den oever van de rivier voort, om zoo langs den kortsten weg het huis van dok ter Felton te bereiken. Het was thans donkerder geworden, want zware wolken joegen door het zwerk en verduisterden het zwakke licht der sterren Sir Ascot was evenwel bijzonder scherp van gezicht en hq ondervond dan ook niet het minste gevaar zijn weg te vervolgen, hij zag zelfs zeer duidelijk de donkere ri vier, die langzaam en kalm voortstroomde. Terwijl hij zoo voortliep, namen zijn ge dachten eensklaps een geheel andere rich ting aan. De herinnering aan de gravin de RouBaix welde weder in hem op en zijn geestesoog aanschouwde haar, zooals hij haar de laatste maal gezien Had, wel in zwaren rouw gekleed, maar niettemin getooid met de prachtige diamanten der Chile's, want in haar grenzelooze ijdelheid

Nieuwe Langedijker Courant | 1897 | | pagina 1