N ieuwstij dingen lijke meeningen moesten dus achtergesteld worden. Hoe staat het nu met dat program Dat program is gebaseerd op de encyclieken, door den Paus uit gevaardigd, die onder meer ook eene veroordeeling inhouden der regeering van het volk door het volk, strijdig dus met den Geest der grond wet en met het bestaan van elk kiesrecht. Te verwonderen heeft men zich over het feit, dat menschen, die beweren zóó te den ken over onze staatsinrichting nog daaraan mede werken en bij de aanvaarding van hun mandaat als lid der Tweede Kamer trouw kunnen zweren aan Koning en Grondwet. Spreker onderwerpt de encycliek „Rerum Novarum" aan eene kritische beschouwing. Punt II luidtde sociale vragen zijn in de eerste plaats zedelijke vragen en alleen in dien geest van het Christendom kunnen zij tot eene goede oplossing gebracht worden. Als deze bewering waar is, hoe komt het dan dat de Ka tholieke kerk in de 19 eeuwen van haar bestaan die oplossing niet gebracht heeft? Zij, naar haar beweren de vertegenwoordigster van het Godsrijk, had het moeten en kunnen doen. Spreker beschouwt meer in onderdeelen het Katholieke program, onderwerpt de aard én het streven van de Roomsch-Katholieken volksbond aan eene nadere beschouwing en vraagt nuWat hebben wij te wachten van de Roomsch-Katho- lieke partij als staatspartij? Wat is het streven dier partij en wat leert ons de practijk dienaan gaande Wat een katholiek in de maatschappij doet, dat doet hij als lid der kerk. In de kerk alleen is hij op zijne plaats. In de maatschappij zelf, het ter- rein van het practische leven, voelt hij zich vreemd. Daar zijn zoovele andersdenkenden en de kerk heeft hem zoo opgevoed, dat hem zelfstandigheid ontbreekt. Het groote verschil tusschen de opvoe ding der Protestantsche en Katholieke Kerken, wordt hierin bepaaldDe eerste voeden op, tot dat zij zelf overbodig zijn geworden, de laatsten maken zich ook in 't latere leven onmisbaar. Van daar dat de Protestanten de vrijheid liefhebben en de kerk van Rome de vrijheid veroordeeld op gronden van opportuniteit. Want wie gelooft in de macht der waarheid vreest niet voor den strijd tusschen waarheid en leugen, zoekt zelfs den strjjd en vertrouwt, dat de waarheid overwint. Rome bespreekt den komenden politieken strijd met ge sloten deuren. Waarvoor toch al die geheimzin nigheid „De rechtvaardige is moedig als een jonge leeuw", zegt de spreukendichter en al die ge heimzinnigheid laadt op de katholieke partij sterke verdenkingen. Voor ongeveer 6 jaren liet de katholieke partij niets van zich hooren. Met het maatschappelijk vraagstuk bemoeide zij zich niet. En nu beleefd men het ongewone schouwspel, dat geestelijken, die voorheen zich weinig met de publieke zaak bemoeiden, zich nu inspannen om volksbonden op te richten, hoewel zij van den anderen kant de oprichting van neutrale vakbonden tegenwerkte of het ont staan van vooruitstrevende of socialistisch ge tinte vereenigingen onmogelijk trachtte te maken. In het vereenigingsgebouw der bekende anti- clericale Gebr. Stork en Co. te Hengeloo hield dr. Schaepman 15 April 1896, eene rede na afloop, waarvan hij werd bedankt door den vijand der R. K. Kerk, den heer C. P. Stork. Zoo helpen kerk en kapitaal elkander. Er ligt een diepe klove tusschen het denkeu van den modernen protestant en een katholiek. Die klove is voor de eenvoudigen niet om over te komen, voor de ontwikkelden zeer moeilijk. De kerk laat hare ongehoorzaam geworden die naren niet met rust. Nog onlangs sprak het conservatieve dagblad zijn belangen uit over de uitvoerige verslageu, die de voornaamste dagbladen gaven der lezin gen van den Duitschen Sosialist Wilhelm Lieb- knecht, omdat het in die verslagen een bevorde ring van het socialisme zag.Rome streeft naarmacht. Zij wil heerschen over ons Protestanten. Maar dat willen wij niet dulden. Op dezen klassieken bodem der vrijheid (de uitdrukking is van dr. Schaepman), willen wij verdedigen onze vrijheid, willen wij bestrijden, al wat onze vrijheid be dreigt. Wat moeten wij daarvoor doen? Ons ook organiseeren. Tegen het streven der kerk gemeenschappelijk pal staan. Wie zijn stemrecht kan krijgen, verzuime dit niet. Eendracht maakt macht. Dat onder protestanten dan de twee dracht verdwijne, die liefhebben: de vrijheid, den vooruitgang, de menschelijkheid. Aan het debat werd deelgenomen door den heer ds. Boeijengaen Zeeman. De heer Boeijenga bracht spreker hulde voor zijne democratische redevoering. Hij opperde 'n paar bedenkingen. Ie over de uitdrukking van den spreker„de regee ring van het volk door het volk." Onze ko ningin regeert bij de gratie Gods. De regeering is dus niet een regeering door het volk, maar eene regeering van hooger hand, van den God, die hemel en aarde geschapen heeft. Spreker brak een lans voor het christelijk onderwijs en sprak een woord dan protest uit tegen den vaccinedwang. Hij bestreed sprekers meening omtrent de natuurlijke rechten van den mensch en wees er op, dat, waar men sommige ge deelten van den bijbel verwierp, men niet het recht heeft andere te gebruiken tot het verdedi gen van stellingen, die bovendien onjuist waren. De heer Zeeman bepaalde zich alleen tot het doen van eene vraag over boerenbonden. De heer ds. Fleischer wees er op, dat men het debat in eene verkeerde richting had geleid, 't Doel van den heer Melehers was geweest in te lichten over de beginselen derKatholieke partij.Een tweede vergadering was nu noodzakelijk geworden, om het gevaar, dat de Katholieke partij kan opleveren, uit een te zetten. Onder luid applaus nam de heer Melehers deze taak op zich. Met dankzegging aan de debatters en 't publiek werd de vergadering, door den heer Melehers, die tevens als voorzitter fungeerde, gesloten. LANOEUIJK. De vaart van Langedijk op Amsterdam is tot groote vreugde van onze bouwers weer open. Nauwelijks was dit bekend, of 2 sc%uiten, vol geladen met kool en uien, vertrokken van Broek op Langedijk, om over Amsterdam zoo mogelijk Rotterdam te bereiken, terwijl een tiental vaar tuigen geladen werden voor de Ainsterdamsche markt. Naar ons werd medegedeeld, lagen er te Amsterdam 23 Langedijker schuiten ingevroren, die nu natuurlijk op de terugreis zijn om zwaar beladen naar Amsterdam weer te keeren. Op een handelsvloot van een veertig schepen zullen ze ker weinig streken van de grootte van Lange dijk kunnen bogen, wel een bewijs, dat de groen teteelt van Langedijk een belangrijke factor is voor de welvaart van Noord-Holland. De prijzen der kool wareD de laatste dagen stijgende. Voor roode kool werd van 4 tot 12 gulden besteed, voor witte kool van 4 tot 8 gulden, voor gele kool van 4 tot 9. Ook de uien wordt duurder, maar handel is er weinig in. Grootendeels wordt ze door schippers opgekocht, die ze voor eigen rekening in onze groote steden verhandelen. Was de prijs langen tijd f 1 per mud, nu is er reeds f 1,40 besteed. Hooge prijzen zijn natuurlijk de beste beloo ning, die onze bouwers kunnen verlangen voor de groote zorg en moeite, die zij aan de groen ten gedurende het geheele jaar ten koste leggen. Onze correspondent te St. PANKRAS schrijft Toen gepasseerden Zaterdagmiddag de kleine omnibus van den heer B. van Alkmaar naar den Langedijk terugkeerde, gebeurde er op de hooge brug bij Oudorp iets, dat gelukkig is afgeloopen, maar vreeseljjk in de gevolgen had kunnen zijn. Toen nl. de omnibus op de helling der brug was,brak er iets aan het rijtuig, waardoor het paard en de voorwielen bleven staan en het rij tuig op do achterwielen achteruitliep en terecht kwam in een sloot. Het rijtuig lag met den achterkant op den bodem der sloot en met den voorkant in de lucht. De passagiers kwamen in onzachte aanraking met elkaar en kropen na elkaar boven uit het rijtuig. Gelukkig bleek niemand zich ernstig te hebben bezeerd en kwamen allen met den schrik er af. De resultaten van de oprichting van den vereeniging tot bevordering van trouw schoolbe zoek zijn reeds flink merkbaar. Hoewel in de afgeloopen maand ten gevolge van het groote aantal ziektegevallen het totale verzuim 6% bedraagt, is het aantal willekeurige verzuimen slechts 46 op de 5320 schooltijden dus nog beneden 1 percent. De trein, die jl. Woensdag om 12.30 uur van den Helder vertrok, onderging eene kleine vertraging, door dat een coupé 2e klasse in brand geraakte. Dicht bij het station SCHAGEN werd de brand door een luitenant uit den Helder, die zich met -zijne echtgenoote in de coupé bevond, ontdekt. Hij wist nu den conducteur te waar schuwen en 't bleek, dat het onderste deel van den wagen reeds in volle vlam stond. Nadat het rijtuig was afgehaakt, kon de reis worden voort gezet. MAATSCHAPPIJ TOT NUT YAN 'T ALGEMEEN. Aan de verkiezing voor twee leden van het Hoofdbestuur is deelgenomen door 131 departe menten, samen uitbrengende 432 stemmen. Uitgebracht werden voor de eerste vacature op mr. M. W. F. Treub 398 stemmen, op mr. J. Krüseman 34 st.voor de tweede vacature op D. W. Stork 423 st. en op dr. P. van Geer 9 stem men. Zoodat tot leden van het hoofdbestuur ge kozen zijn mr. M. W. F. Treub te Amsterdam en D. W. Stork te Hengeloo. Beide heeren heb ben de benoeming aangenomen. Ikke hiet Mina. Men meldt uit DEN HAAG: Hij was jarig geweest en 't was Maandag, twee factoren die zooal niet wettigen, dan toch eenigs- zins begrijpelijk maken dat hij een borreltje te veel op had. Maar ten slotte maakte hij 't toch wel wat al te bont en kwam de politie tusschen- beide, die hem naar 't „bero" aan de Nieuwe haven bracht. Hoe 'hij heette vroeg de inspecteur van dienst. „Ikke meneer (hik!) ikke hiet Mina L." Verbazing. „Ja zeker (hik!) ikke hiet Mina..." „Ben je dan Daar bleek dat hij een zij was, die zich „uit een pretje" in manskieeren had gestoken. „De heeren mosten 't haar maar niet kwalijk neeme, ze was jarig geweest Door een persoon te HAARLEM is bij den ontvanger der rijksbelastingen de aanslag be taald van 7 personen, die daartoe niet bij machte waren en daardoor niet op de kiezerslijsten zou den zijn geplaatst. ULEVELLETJES. Wist ik maar hoe ik kiezen zal, Onder welke rubriek ik val. Zal ik „belasting" of zal ik „loon", „Capaciteit" of zal ik „woon" Zeggen te zijn mijn kies-etiket? Waarlijk, ik weet het ook niet zoo net. 'tEen lijkt zoo aardig, het ander zoo mooi, 'tGaat me als graauwtje tusschen het hooi. Als nu maar niet, als ik ben besloten, Hoe ik zal kiezen de lijst is gesloten. Barend Schutter. (Amst. Ct Op de Agenda van de Vergadering van de vereeniging „Het Nederlandsch Paarden stamboek," Afdeeling Noord-Holland, te houden op Maandag 1 Maart 1897, des namiddags 1 ure, in het café „Krasnapolsky" te Amsterdam, komen de volgende punten van beschrijving voor: 1. Notulen. 2. Ingekomen stukken. 3. Mede- deelingen. 4. Verslag Afgevaardigden Algemeene Vergadering. 5. Benoeming van eene Commissie tot onderzoek der rekening over 1896. 6. Be noeming van drie Afgevaardigden ter Algemeene Vergadering. 7. Benoeming van eenen vierden Commissaris. 8. Bepaling van do plaats voor de volgende vergadering der Afdeeling. 9. Acht men het gewenscht, dat, ter verkrijging van het Rijkssubsidie, gevolg wordt gegeven aan do voor waarde, door de Regeering gesteld, namelijk tot het invoeren van verplichte hengstenkeuring? In te leiden door den Voorzitter. 10. Vaststel ling begrooting 1897. 11. Hetgeen verder aan de orde zal worden gebracht. Het bestuur maakt bekend, dat de Keuringen voor de toekenning van de Provinciale en Rijks- subsidiën voor hengsten, minstens 3 jaar oud en voor hengsten, geboren in 1895, zullen plaats hebbente Schagen, op Dinsdag 9 Maart e.k., des voormiddags 11 ure, bij Broersmate Bever wijk, op Woensdag 10 Maart e.k., des voormid dags 11 ure, bij het Statiouskoffiehuiite Hoofd dorp, op Donderdag 11 Maart e.k., des voormid dags 11 ure, op de Markt. Boven de gewone Provinciale Subsidiën en Aanhoudingspremiën, ten bedrage van f 2400, zijn uit do Rijksbijdrage voor elk deel beschik baar gesteld: voor hengsten, minstens 3 jaar oud, eene onderhoudsbijdrage ad f 150.-— en voor hengsten, geboren in 1895, eene aanhoudingsbij- drage ad f100.terwijl uit de Rijksbijdrage nog beschikbaar wordt gesteld, een bedrag van f700.voor bijdragen voor hengsten, minstens 3 jaar oud, op de eilanden Texel, Terschelling en Wieringen. Zij, die genegen zijn, hunnen hengst op het eiland Wieringen te stationeeren, kunnen tijdens de keuringen hiervan aangifte doen bij do Com missie. De Commissie behoudt zich de vrijheid van keuze uit de aangebodene en geschikt bevondene voor. Er zal voor deze keuringen gelegenheid wor den gegeven ter opname van Hengsten en na afloop daarvan te Schagen en te Beverwijk ter opname ook van merriën in het Stamboek. Te Hoofddorp zal later eene Stamboekkeuring voor merriën worden uitgeschreven. Houders van fokpaarden worden er aan her innerd, dat de Merriën, met welke zjj naar eene aanhoudingspremie willen mededingen, in het Stamboek moeten zijn ingeschreven, of daarvoor op den dag der keurig zijn goedgekeurddaarbij moeten zij door een premie-waardig en op erfe lijke gebreken gekeurden hengst zijn of worden gedekt. Hengsten, welke niet in het Stamboek zijn ingeschreven, niet op de keuringen zijn aange boden en niet premie-waardig en op erfelijke ge breken zijn gekeurd, kunnen dus hiervoor niet worden gebruikt. Eigenaars van in het Stamboek ingeschreven Hengsten, worden in hun eigen belang aange raden, met deze dieren op de keuringen te komen. Het onderzoek op cornage zal in galop plaats hebben. Het Bestuur behoudt zich de bevoegheid voor de standplaats van de met onderhoudsbijdragen bekroonde Hengsten, aan te wijzen. Aangifte moet geschieden bij den Secretaris te Alkmaar, 8 dagen vóór de hierbovengenoemde keuringsdagen. J. BREEBAARD Kz., Voorzitter. W. TEENGS, Secretaris. WERKZAAMHEDEN DER TWEEDE KAMER. Nu de Kamer reeds 16 Februari bijeenkomt eerst was er sprake van later leidt het „Hdbld." daaruit af, dat de voorzitter de Kamer nog zooveel mogelijk wil laten afdoen. Het „Hdbld." vertrouwt, dat de Kamer dit ook haar plicht zal achten. Het voornaamste, dat nog overgebleven is, ten deele nog uit het vorig zittingjaar, wordt door het „Hdbld." aldus opgesomd; „De wijziging in de provinciale wet en in de gemeentewet, in verband met de nieuwe kieswet de regeling van de financieele verhouding tus schen het Rijk en de gemeente; de instelling van Kamers van Arbeid de invoering van een wettelijken tijd de invoering van een handelsiegister en de regeling der firma; de wijzingen van het recht van succesie en van het zegelrecht; de regeling der rijwielbelasting; de vaststelling van algemeene regels omtrent het waterstaatsbestuur de wijzingen van het Wetboek van Strafvor dering (huiszoeking enz.) Daarbij zijn in het thans loopende zittingjaar nog gekomen de herziening der boterwet; de regeling der bevoegdheden van waterschaps bestuur enz. de regeling der reserve bij de landmacht. En dan heeft men nog te wachten een nieuwe regeling over de ouderlijke macht die, al zoo vaak beloofd, nog altijd uitblijft." Omtrent den termijn van inlevering der stem biljetten voor Je nieuwe kiezerslijsten heerscht tusschen de burgemeesters van Amsterdam en Rot terdam verschil, want terwijl eerstgenoemde die tot en met Maandag 15 Febr., d. i. vóór 16 Febr. stelde, bepaalde laatstgenoemde den termijn van aangifte op Zaterdag 13 Febr., d. i. vóór 15 Febr., wijl de 14e als Zondag invalt. De „N. R. Ct." laat in de volgende woorden zien dat de burgemeester van Rotterdam zich ver gist: „Het eerste lid van art. 159 der kieswet bepaalt, dat wanneer de in de wet gestelde termijnen op een Zondag of algemeen erkende Christelij ken feest dag mochten afloopen, de eerstvolgende dag geen Zondag of algemeen erkende Christelijke feestdag zijnde, daarvoor in de plaats treedt. Nu valt dit jaar de 14e Februari, de dag, waarop de in de kies wet bepaalde termijn van aangifte voor het kies recht aflooptop een Zondag. Volgens de genoemde bepaling van art. 159 moet dus ook op Maandag, 15 Februari nog gelegenheid gegeven worden tot aangifte." De burgemeester van Rotterdam heeft thans den termijn van aangifte vóór 16 Feb. gesteld. DRENTSCHE ZEDEN. Onder den landbouwerstand in Drente bestaat de gewoonte dat jongelieden, die des avonds hunne meisjes bezoeken, vaak daarmede in de schuren hier „deelen" genoemd, vertoeven en meestal is de vrijheid, dan den bezoekers tegoe- staan, bijna onbeprekt, zoodat er bij velen geen bezwaar bestaat om zelfs door de staldeuren bin nen te dringen in de woningen, waar zich eenige meisjes ophouden. Een paar verliefde jonge man nen te Dalen, dio zich ook die vrijheid veroor loofden, zal dit misschien duur te staan komen. Nadat zij in eene der avonden van de vorige week door eene wel gesloten, maar niet gegren delde sfaldeur eene boerenwoning waren binnen geslopen, werd die deur eerst door de politie verzegeld en daarna den indringers aangezegd, dat hun eene strafvervolging wachten zou. Wijl zoodanige gerechtelijke vervolging in deze pro vincie misschien nooit te voren is ingesteld, is men zeer nieuwsgierig naar de meening van den strafrechter omtrent deze door „zuivere liefde gedreven zucht tot inbraak. DOMINEE EN ZIJN PREEK. Uit een der Drentsche dorpen schrijft men het volgende aan de „Ass. Ct." Bij een onlangs gehouden avonddienst van een onzer drie predikanten bracht een vergissing een ongewone verstoring in de voortzetting van de godsdienstoefening. De preek, die zoo vlot werd voorgedragen en blijkbaar indruk maakte op de eerbiedig luiste rende schare, werd plotseling afgebroken, terwijl een groote onrust zich van den hoogen spreker meester maakte. Om tijd te winnen en eenigszins op verhaal te komen, werd aan de gemeente verzocht een ellenlang gezang te zingen. De koster ging or ders halen op den spreekstoel en snelde de kerk uit naar de pastorie; eindelijk komt hij terug met doodsbleek gelaat en knikkende knieën en brengt al stamelend uit: „Ik kan 't niet vinden, ik kan 't niet vinden, zelf moet je zoeken." Om de verbazing ten top te voeren, verlaat thans ook de predikant de kerk, de verbouwe reerde gemeente aan de vreemdsoortigste gissin gen ten prooi latende. Eindelijk, na lang wach ten, komt de schare in bedaarder stemming door de terugkomst van den dominee, die met opge wekt gelaat zich weer de trappen opwerkt en tot aller voldoening de preek verder ongestoord ten einde brengt. BRAM EN BART. Ze zaten iu een karretje, dat terugkeerde van Hoorn, Bram rechts en Bart links. Ze wa ren liefhebbers van een vol glaasje en onder handelden nu over den verkoop van ket en kar, alles 't wettig eigendom van Bram. De koop wordt gesloten en Bart is eigenaar van paard en voertuig voor de som van f 30.Maar onze Bart niet op zoo'n extra uitgave gerekend heb bende, heeft geen geld genoeg bij zich. Als collega Bram echter meagaat naar Barts huis, dat omstreeks een uur van de residentie van Bram ligt, dan zou de schuld vereffend worden. Aldus wordt besloten. 't Wordt stiller in 't karretje na dit drukke discours en om de geest wat op te wekken zal men er in Spanbroek nog eentje koopen. Bram rijdt met de rechtvaardigheid van een Amsterdamsch koetsier de stal binnen en 't tweetal treedt in de gelagkamer, waar beide vrienden onder 't genot van een glaasje weldra 't weer druk over den pas gesloten koop hebben. Als de kastelein dit hoort spitst hij de ooren en naderbijtredende spreekt hij Bart aan: „Zeg 's Bartje, als jij lood hebt om ket en kar te koopen, kon je mij ook wel eens betalenZon der blikken of blozen antwoordt de aangespro kene: „Ja dat kan ik ook wel als we in plaats van in jou herberg in mijn huis zaten, want mijn duiten zijn thuis." Bram had dit alles ondertusschen zwijgend aangehoord, maar denkend aan de dertig gulden die hij straks zal ontvangen, vraagt hij den her bergier hoe groot de schuld is. Deze noemt de som en Bram telt hem 't geld neer met de woorden„Straks komt 't wel weer terecht Bart." De kastelein lacht en Bart geeft nog een rondje Daar er aan alles een einde komt, zoo gaat 't tweetal eindelijk den weg op naar Barts huis, tusschenbeide een aandoenlijk lied aanheffende en komt eindelijk te H. waar Barts huisvrouw reeds stond uit te kijken. Bart klimt uit en als hij ziet, dat Bram aan stalten maakt om hem te volgen ten einde af te rekenen grinnikt Bart: Blijf zitten Bram, hou je koest, ga gerust naar je huis want ik had wel geen geld, maar do vrouw ook niet. „Als ik weer thuis gebracht wil worden of schulden heb zal ik om je denken." Tableau. (Historisch.) EEN OPEN BRIEF AAN Mr. VAN DEN BIESSEN. Naar men weet heeft mr. Van den Biessen, lid der Eerste Kamer, in zijn maidenspeech i»

Nieuwe Langedijker Courant | 1897 | | pagina 2