Nieuwe Langedijker Courant', van Zondag 28 Februari 1897. k 4 1 l| Politieke lezing van den keer Kater, N ieuwstij dingen. Nu 't reglement is aangenomen acht hij het dienstig hierover nader te beraadslagen. De voorz. wil de nieuwe kiezers persoonlijk trachten over te halen en hen in weekbladen bekend maken met ons doel en streven. De heer Fleischer zou het goed achten die leden in kennis te stellen met het program der Liberale unie. De heer Ham zegt, dat de nieuwe vereeni- ging hier jl. Zaterdag opgericht geen kleur heeft, wel de president, maar de leden hebben niet gezegd: „Wij zijn sociaal-democraat." Hij acht het derhalve wel mogelijk ze nog voor onze vereeniging te winnen, en raadt aan ze op te wekken om lid van „Vrijheid te worden tegen 25 ct. contributie. De voorz. vindt het maar zoo zoo, om on der de leden der nieuw opgerichte vereeni ging propaganda te gaan maken voor onze beginselen, met het kennelijk doel ze als leden in ons midden te krijgen. De heer Zeeman bepleit de mogelijkheid om nog invloed te oefenen op de nieuwe kie zers, die zich bij bedoelde vereeniging hebben aangeslotener schijnt nog geen vaste band te zijn, die de leden verbindt. De heer Smelik heeft de oprichting der nieuwe vereeniging als een verblijdend ver schijnsel beschouwd, omdat hij daarin ziet blijken van een opgewekt politiek leven. Hij kan evenwel zijne spijt niet verhelen, dat de nieuwe kiezers dier vereeniging zich niet lie ver bij ons hebben aangeslotenonze vereeni ging zeilt toch ook, zegt spr., onder een de mocratische vlag. Om te trachten de beide vereenigingen bij elkander te brengen wil hij krachtig op de nieuwe kiezers inwerken en een vergadering uitschrijven, waarop die nieuwe kiezers worden genoodigd, ten einde hen in kennis te stellen met ons reglement. Dit komt spr. voor, het gemakkelijkst uit voerbaar en tevens het meest afdoende mid del te zijn. Uit de discustie blijkt verder, dat de nieuwe kiezers hebben gemeend in „Vrijheid" niet op hunne plaats te zullen zijn, en dat ze vreesden in deze groote vereeniging niet als leden gewenscht te zijn. De heer Böttger stelt daarop voor, door middel van groote aanplakbiljetten de nieuwe kiezers uit te noodigen, lid te worden van „Vrijheid". Tevens wil hij daarop doen druk ken het' laagste bedrag aan contributie met groote cijfers, een weinig kleiner het tweede bedrag, en met weer kleiner cijfers het bedrag van een gulden. De heer C. de Geus wil stemmen over de voorstellen Smelik en Böttger, waarop de voorz. die voorstellen nader formuleert. De heer Groidanus vindt bezwaar in 't voor stel Smelik, om bij schrijven aan 't bestuur de leden der arbeidersvereeniging uit te noo digen; en wel, omdat hij vermoedt, dat het bestuur, en althans de voorz. den leden niet zal aanradeij naar onze vereeniging over te gaan. Onzen ex-voorz. te vragen: „geef ons de leden van uw pas opgerichte vereeniging," is toch wel wat kras. De voorz. meent, de discussie gehoord, dat het beste zal zijn de kiesvereeniging uit te noodigen om kennis te nemen van ons regle ment. In dien geest wordt dan ook besloten, zoodat er pogingen zullen worden aangewend, om de nieuwe kiezers ter vergadering te krij gen, om ze 't reglement van „Vrijheid" en 't Pogram der L. U. voor te lezen en uit te leg gen. Hierna verkiezing van een bestuurslid. Bij eerste stemming vereenigden de heeren Ham en Fleischer de meeste stemmen op zich, respectievelijk 12 en 11. De overige stemmen waren verdeeld, waaronder 1 blanco. Ingevolge het nieuwe reglement werd nu een tweede vrije stemming gehouden, nadat de heer Ham had verklaard, onder dankzeg- aan die leden, die hunne stem op hem had den uitgebracht, dat hij voor eene eventueele benoeming om gezondheidsredenen zou moe ten bedanken. Bij de tweede stemming kregen de heeren Fleischer en Oosterhout respectie velijk 22 en 6 stemmen, de overige verdeeld en 2 blancozoodat de heer Fleischer als be stuurslid was gekozen, en, op de vraag van den voorz. verklaart die benoeming aan te Ten slotte vraagt de voorz. of nog iemand iets heeft in 't midden te brengen. De heer Kleier vraagt daarop, waarom 't zoo lang duurt met de inning van den hoof- delijken omslag, waartoe de vorige vergade ring, reeds drie weken geleden, was besloten- De voorz. zegt in zijn antwoord, dat dezelfde vraag ook reeds in 't bestuur was gedaan, doch dat hij geen voldoend antwoord kan ge ven, daar de penningmeester door ongesteld heid afwezig is. Er zal evenwel, zegt spr., in den loop dezer week werk van die zaak worden gemaakt. Onder dankzegging aan de opgekomenen voor hun belangstelling en medewerking sluit de voorz. de vergadering, met den wensch, dat de onderlinge samenwerking steeds moge toenemen en versterken, gedachtig aan de leus onzer vaderen: „Eendracht maakt macht!" voorzitter van Patrimonium, te Noordscharwoude in het lokaal van den heer Stam. OnderwerpEen wedren met hindernissen. De meesten uwer, aldus spreker, hebben zeker wel eens een wedren bijgewoond. Om kans op overwinning te hebben, is oefening op de baan, een goed africhten noodig. Het terrein moet goed opgenomen worden, vooral, wanneer men met 'n baan met hindernissen te doen heeft. Spreker zal niet uitwijden over 'n wedren' met paarden van zessen klaar, maar wil spreken over de a.s. verkiezingen, die gemakkelijk met 'n wedren kunnen worden vergeleken. Velen zullen over de hindernissen tuimelen, voor anderen zal de kamp herhaald worden, om bij den tweeden rit misschien in 't stof te bijten. Wie mee wil doen oefene zich en achtte zijn tegenstander niet te gering. Elk verzuim kan noodlottig worden en daarom alle koudbloedigheid aan den kant. Het zal gaan om de stoffelijke en zedelijke belangen van ons volk. Voor den wedren in Juni zijn de algemeene bepalingen door de kieswet vastgesteld. Die wet zelf is een meesterstuk zonder wedergade. Zij is samengesprokkeld van alles, wat maar eenige bruikbaarheid had. Haar doel was een einde te maken aan den strijd om uitbreiding van kiesrecht. De minister van Houten was gebonden aan de grondwet en hield rekening met het lot van zijn voorganger Tak. Hij wilde zonder kleerscheuren de overwinning behalen. De nieuwe wet zit vol hindernissen. De baan is voor de kiezers zoo on begaanbaar mogelijk gemaakt. Schijnbaar is alles zeer eenvoudig en heeft men rekening gehouden met de eischen der grondwet; welstand en ge schiktheid. Haar door nietige omstandigheden zullen velen nog van 't kiesrecht, waarop ze ge hoopt hadden, verstoken blijven. Voor den a.s. wedren zullen zich bijzondere pikeurs opwerpen. Zij zullen een spreekgestoelte trachten te bemachtigen en anderen het vuur voor zich uit de sloffen laten loopen. Voor een deel zullen die pikeurs wel, voor een ander deel niet te vertrouwen zijn. Er zullen er onder zijn, die liefst altijd op 't kussen, maar nimmer in 't zadel wiilen zitten. Een ieder op zijn post. 't Gaat om de belangen des volks, om de eer en verordeningen onzes Gods. Geen mensch is te heilig om het politiek terrein te betreden. Wie dat geloof aan anderen opdringt, bedriegt zich zelf, en misleid het volk. Spreker wijst er op dat heerschende meeningen omtrent een heeren- en werkliedenpartij, om als politieke actie dienst te doen, geheel verkeerd is. Het schelden op een heerenpartij is eenvoudig misdaad. De zonde heeft de misstanden teweeg gebracht en de ellende, daardoor ontstaan, kan door 'n klassestrijd niet worden weggenomen. Er bestaat echter geen reden voor den werk man om te wanhopen. De programma's voor den a.s. wedloop verlevendigen onze hoop. Maar wij moeten niet alleen voor het stoffelijke opkomen, maar ook voor het geestelijke waken. Ook op politiek gebied moet het terrein voor den Christus worden opgenomen. Onze maatschappij moet te-' ruggebracht worden onder de heerschappij van Gods woord. De mannen van patrimonium moeten bij de a.s. verkiezing samen gaan met die partij die de maatschappij wil hervormen overeenkom stig Gods woord. Aan het debat werd deelgenomen door den heer ds. Melchers. Spreker begon met de verklaring, dat hij den hr. Kater met genoegen had gehoord de demokratische klank in diens rede had hem goed gedaan. Maar vervolgde hij, tusschen het denken van den heer Kater en mij ligt een diepe kloof. Spreker deelt de bezwaren van den hr. Kater tegen de wet van Van Houten, maar vraagt langs welken weg ze op te lossen? Hij vindt, dat het algemeen kiesrecht de beste oplossing is. In tegenstelling met den hr. Kater erkent hij wel het bestaan van een klassestrijd, en bestrijdt de meening, dat armoede door God ingesteld is. Hij schetst het ontstaan van 't privaat-grondbe- zit aan de hand der wereldgeschiedenis, en de eigenaardige vormen, waarin het zich in den loop der tijden vertoonde. Hij wijstop 't ontstaan van 't klein bedrijf, de gouden eeuw van ons vaderland, dat moest plaats maken voor de heer schappij van het grootkapitaal. 't Christendom is onmachtig tegen Sociale mis standen. Spreker heeft het lief, omdat het vele levenswaarheden heeft ontdekt. De hr. Kater wil, dat bij de politiek de geesteljjke behoeften zul len worden behartigd, maar de politiek is echter zuiver een strijd om stoffelijke belangen. Nadat de hr. Kater gerepliceerd had, werd de vergadering, die door den voorzitter, ds. Boeijenga, met gebed geopend was, door den heer Kater met dankzegging gesloten. ZUIDSCHARWOUDE. Ofschoon men nog altijd zal kunnen spreken van „het volk achter de kiezers" is toch een groot deel daarvan door de thans geldende kieswet, uit die rubriek in die der kiezers overgegaan. In hoever zij van hunne kiesbevoegdheid gebruik zullen maken, moet de tijd leeren; maar toch kan men een zeker deel der nieuwe kiezers als zoodanig wegrekenen, het zijn de z.g. revolutionaire socialisten, die van alle verkiezingsactie niet het minste heil verwachten. Tot dezen mag men dus niet rekenen de 29 leden der jl. Zaterdag 20 Febr. alhier opge- richten arbeiderskiesvereen. „Vooruit." Tegen be taling van 5 ct. contributie per week gedurende de zes zomermaanden kan men lid worden van deze vereeniging, welker bestuur bestaat uit een Voorz., Vice-Voorz., Secret, en Penningm. Het initiatief tot oprichting was uitgegaan van eenige loon- en woningkiezers. De heer Melchers alhier, die zich onlangs heeft aangesloten bij de Sociaal-democratische arbeiders partij, vereerde de bijeenkomst met zijn tegen- woordigkeid en werd door de opgekomenen ver zocht de vergadering te leiden, wat hij bereid willig op zich nam. Bjj de bestuursverkiezing werd de hr. M. tot Voorz. gekozen; hij meende echter te moeten bedanken, docb toen bjj de 2e stemming andermaal de vergaderden hem tot President kozen, nam de hr. M. het presidium aan. Men moge 't betreuren, dat de leden van „Vooruit" zich niet liever bij de Liberale vereeni ging „Vrijheid." hebben aangesloten, het doet toch goed te zien, dat de nieuwe kiezers, in 't bezit van hun kiesrecht, thans zich ook hun kies plicht bewust zijn of worden. Nader vernemen wij, dat eerstdaags de kies vereeniging „Vooruit" alhier eene vergadering zal uitschrijven, waarin de heer Melchers zal spreken overHet standpunt, dat eene arbeiders kiesvereeniging behoort in te nemen. LA1GEDIJK. Het ijs uit de slooten, de landman op het veld. Nauwelijks daagt het in het oosten of de arbeiders, gewapend met kloet, beugel en schop, gaan met hunne pramen de slooten van het Geestmerambacht in om slik, vette modder, voor de akkers te halen. Waar het land wat is opge droogd is men aan het spitten en ploegen, overal brengt men het veld in gereedheid voor bezaaiing, bepoting, beplanting. Met zaaien is men reeds begonnen, zoowel in wel beschutte kassen en onder ramen als op den kouden grond. Langs den geheelen „langen dijk," maar vooral te Broek, ziet men bezaaide bloemkool bakken, die door de glazen deksels eiken warmen zonnestraal opvan gen om het zaad in zijne ontwikkeling tot spoed te prikkelen. Te St. Pancras dragen de akkers honderden, ramen, waaronder dezelfde soort koolzaad i3 uitgezaaid als nu te Langedijk aan den kouden grond wordt toevertrouwd, het zaad der verschil lende soorten van Utrechtsche kool. Men ziet het, de oude kool is nog niet weg of voor de nieuwe wordt reeds gezorgd, ja zelfs deed zich verleden jaar het feit voor, dat met de laatste oude kool de eerste nieuwe naar Amster dam werd verzonden. Onze correspondent te SINT PANCRAS schrijft: Eene eigenaardige ziekte, de zoogenaamde „roode hond" heerscht hier tegenwoordig onder de oudste schoolgaande kinderen. Opmerkelijk is het, dat deze op mazelen gelij kende weinig gevaarlijke ziekte, die de hoogste klassen der school tamelijk ontvolkt, zich tot he den in 't geheel niet vertoont in de laagste klas sen. Ook deden zich den laatsten tijd enkele ge vallen van mazelen voor bij volwassen menschen KLOEK BESLUIT. In eene gemeente nabij Arnhem zou dezer dagen een huwelijk worden voltrokken. Ter be stemder tijd verscheen de bruidegom, maar hij verklaarde van het huwelijk af te zien, omdat hij zijne bruid dronken had gevonden. Over twee maanden kom ik weerom, zeide hij bij het heen gaan, maar dan met eene andere. In de Spinozastraat is volgens het „N. v. d. D." door de politie een man gevat, die ver dacht werd de persoon te zijn, die een dienst meisje in die straat onlangs aanrandde en licht verwondde. Zij meende hem zelfs te herkennen. De politie had zich bedekt opgesteld en snelde toe bij het zien dat de verdachte worstelde met een voorbijganger. Het bleek nu dat de voorbij ganger hem ook verdacht en daarom aangreep, daar hij gezien had dat de politie in de nabij heid was. Het bleek nu dat de verdachte een rijksveldwachter was, die onafhankelijk van de maatregejen der agenten een {poging aanwendde om den aanrander te ontdekken. TOCH CHIQUE! Onder hen, die Woensdag op het Raadhuis te Arnhem in den echt verbonden werden, was ook een paar, dat trouwde met een bewijs van onvermogen. Het bruidspaar en de getuigen wer den desniettemin in drie rijtuigen naar het Stads huis gereden. JOHANNA VAN WOUDE. De rechtbank teHaarlem liet dezeweek mevrouw S. van Wermeskerken-Junius toe tot het leveren van bewijs door getuigen, dat zij in de jaren 18921894 door haren echtgenoot zwaar en ge vaarlijk werd gewond en mishandeld, geschopt, getrapt en geslagen, zoowel met de vuisten als met een ijzeren sleutel en dat hij getracht zou hebben haar te smoren en haar op allerlei wijze met woorden had beleedigd. Zij heeft deswege scheiding van tafel en bed aangevraagd. Het getuigenverhoor heeft 13 April plaats. DE OUDSTE RIDDER DER M. W. O. Te Zwolle is gisteren een photographie geno men van een man, die heden voor 55 jaar de Willemsorde ontving en nu bijna 87 jaar oud is. De „Zw. Ct." vertelt een en ander uit zijn levensloop. Constantijn Huigen was toen hij gedecoreerd werd, hoornblazer van het Ned.-Indische leger op Sumatra onder generaal Michiels. Hij is Belg van geboorte, maar toen in 183(^ de Belgische opstand uitbrak, bleef Huigen het leger van den Koning, waarin hij toen reeds zes jaar als hoorn blazer diende, getrouw en maakte zoo den Tien- daagschen Veldtocht mee. Aan een tijdelijke afwezigheid, met verlof naar België, juist in de dagen dat het Metalen Kruis werd uitgereikt, heeft hij het naar hij meedeelde te wijten dat op zijn borst naast de Millit. Wil lemsorde en de zilveren medaille van 24 jaren trouwen dienst ook niet het Metalen Kruis prijkt. In 1836 ging hij naar Indië en daar heeft hij onder Michiels 12 zware jaren doorgebracht op Sumatra. Eens heeft hij daar een benting helpen veroveren, door midden in den nacht alleen naar den wal te sluipen en er op te klimmen en daar op zijn hoorn teblazen. De vijand dacht dat er anderen achter hem waren en ging er van door, en bemerkte te laat welke list hem was gespan nen, daar toen de onzen reeds waren toegescho ten. Een andermaal heeft hij voornamelijk bij gedragen tot de herovering van een viertal ka nonnon, en voor deze daad verkreeg hij de Wil lemsorde. Een schot en een houw hebben zijn beide armen echter ongeschikt voor verderen dienst gemaakt en in 1848 kwam hij weer hier. Het was in die dagen met gepensionneerde militairen al heel droevig gesteld, maar tot zijn geluk trok hij de aandacht van Willem III, toen hij bij het Loo Huigen woonde toen te Apel doorn met zijn vrouw op de vorschriftsmas- sige 15 pas halt en front maakte. De koning herkende in hem een oud-millitair, en toen hij hoorde dat Huigen nog niet „geposteerd" was, gaf hij hem een betrekking als jager op het Loo. Elf jaar bleef hij daar. Naderhand is hij bij zijn kinderen in huis gekomen en sedert een jaar of vijf woont hij te Zwolle bij een getrouwde dochter. Ziekte kent hij niet. Zijn gezicht is goed en hij hoort als de beste. LIBERALE VOLKSLECTUUR MET TOEBE- HOOREN. Hier ter stede verschijnen drie goedkoope li berale volksdagbladen, die in voortdurende con currentie met elkaar leven en hun uiterste best doen, om hun superioriteit onder het volk te handhaven. Onlangs is er nog een vierde bijge komen, hetwelk zoo goedkoop is, dat zefs de win keliers, die tegenwoordig op een half pond bo ter vijf pond worst toegeven, er geen hoogte van kunnen krijgen. Zoo iets verhoogt niet weinig de spanning onder het courantenlezend publiek, en dit gewent zich zachtjesaan aan het denkbeeld, dat er niets pleiziriger, en voordeeliger is dan het lezen van een half dozijn goedkoope volks bladen. Wie aldus met zijn tijd meegaat, krijgt alles voor niemendal. Koopt men boter, dan krijgt men worst toe, een inslag van oude Leidsche kaas geeft meteen een flinke bezending galaterieën. En zoo gaat men ook al, courantend, voor niemen dal naar muziekuitvoeringen en naar kunstavon den, men trekt fameuse sommen uit de loterij, men krijgt stapals cadeaux in speelgoederen, men verzekert voor niemendal zijn leven tegen onge lukken en nu zijn wij goed ingelicht zal er eerstdaags voor de abbonné's van een onzer volks bladen gelegenheid zijn, om zich gratis door den dokter te laten cureeren, ofwel, indien deze niet slaagt, zich plechtig te laten begravenaan dit laatste zou dan de voorwaarde worden verbonden, dat de lijkstatie moet worden voorafgaan door een banierdrager met het exemplaar van het exemptaar van het geachte orgaan, waarvan de overledend een trouw lezer was. Als dit niet trekt, trekt niemendal. {Centrum.) ZIJ DOEN HET NIET. In de Hoeksche Waard weigeren de landbou wers zoo goed als eenparig te contracteeren tegen den prijs en de beperkende voorwaarden van den Bond van Ned. suikerfabrikanten. Op een te Steenbergen gehouden vergadering van bietentelers, die [gezamenlijk elk jaar 300 tot 500 hectaren verbouwen, werd besloten dit jaar geen bieten uit te zaaien op de gestelde voorwaarde. Te WERKENDAM was iemand reeds lang ziek, zonder dat er veel beterschap was te bespeuren. Eindelijk gaf men den raad den lijder hondenvet te laten gebruiken. Fluks werd zoo'n viervoeter aangeschaft en thans is men bezig het dier stevig te voederen, met het doel hem te slachten als hij flink vet is, teneinde op die wijze den zieke het zoozeer begeerde geneesmiddel van uitstekende kwaliteit te kunnen toedienen Naar aanleiding van de vraag: „is pro tectie noodig en wenschelijk schrijft een krasse 75-jarige: Ongeveer 55 jaren geleden bloeide de z.g. kasthouderij van goud-en-zilversmeden. Goud, zilver, dure koralen en diamant werden in Noord- Holland druk verkocht. De boerin was getooid met een gouden ijzer met juweelen naald en kap- spelden en een kap van kostbare kant; om den hals droeg zij een stel bloedkoralen met diamanten of gouden slot, aan de vingers eenige ringen, en dan de oorbellen niet te vergeten. Ik vraag dikwijls: hoe kon dit toen gekocht worden, bij prijzen, even laag of veel lager dan de tegenwoordige, en toen klaagde niemand. Tarwe en rogge waren niet hooger in prijs dan tegenwoordig, de kaas f 18 en f 19 de beste nieuwmelksche, boter 25 centen het kopje (pl.m. 5V2 ons), de eieren in den zomer 28 stuivers de 100, de osselapjes 5 stuivers de 5 ons, die kie vitseieren een stooter (12 i/2 ct.). en later 4 dui ten 't stuk.

Nieuwe Langedijker Courant | 1897 | | pagina 2