MWas 11 Maart 1891, Advertentiën van 1—5 regels 30 cent, elke regel daar boven 5 cent. VERLOREN, gouden Oorhanger. Noordscharwoude. De Notaris DUKER, le, Hot Woonhuis on Erf, 2e, Twee naast elkaar gelegene akkers Bouwland, Tuin-, Bloem en Landbouwzaden, wj P. de Wit, J. B0SSERT Hzn., Verkoop en Reparatie onder garantie. IJZEREN VAARTUIGEN, voor Langcdijk en Omstreken, Geestig en Luimig. Hoordhollandsch Grondcrediot, Hypotheekbank DE IIOLLANDSCHE LELIE (Johanna van Woude.) ALOM. Vervolg Buitenland. Tegen den dag waarop in November van het vorige jaar de uitslag der verkiezing van den President der Unie bekend zou worden, had de „Evening Telegram" teNieuw-York een „guessing contest" uitgeschreven: wie op den dag van de sluiting der stembussen het getal raden zou dat het dichtst den juisten uitslag naderde. Zekere William Taylor, te Nieuw-York, is nu gebleken de gelukkige winner te zijn: hij raadde 597,397 stemmen meerderheid voor Mac Kinley, dus slechts negen stemmen meer dan de door Mac Kinley inderdaad over Bryan behaalde meerderheid. De aan Taylor toegekende prijs bestaat in een reis rondom de wereld,'te betalen door de „Evening Te legram" naar Japan, Formosa, China, de Filip- pjjnen, Indië, Egypte, de landen aan de Middel- landsche Zee, Frankrijk, Engeland en terug naar Nieuw-York. Bovendien heeft het genoemde blad aan vijf tig mededingers ieder een prijs geschonken, be staande in een uitstapje naar Washington, alle kosten door de courant te dragen, bij gelegen heid van de inauguratie van den nieuwen Presi dent der Vereenigde Staten, in de volgende maand. DE PLANTEN ALS MIDDEL TEGEN DE LIEFDE. Een Parijsch blad geeft eenige bijzonderheden uit een zeer merkwaardige brochure, die in 1742 het licht zag. Zij is getiteld„Kan de liefde door planten genezen worden?" De schrijver is niemand anders dan de be roemde Sauvage, die van 1794 tot 1862 profes sor was aan de medische faculteit van Montpel- lier. In deze geleerde verhandeling beschrijft Sau vage de „ziekte der min" als een pathologische ongesteldheid. Hij brengt de ziekte onder diag nose, analyseert haar in haar verschillende uitin gen en geeft de therapeutische middelen aan, en dit met onverstoorbare ernst. Sauvage geeft de patiënten met gebroken hart den raad, een ma tige, kalme levenswijze te volgen, melkspijzen, gerstewater, waterlelie-wortels (nénuphar) en kuischboomzaad (agnus castus, vitex) te gebrui ken. Yerder raadt hij aan, werkloosheid, het ge zelschap van jonge meisjes, en al te aangename plaatsen te schuwen en het gebruik van choco- laad, benzoë, wijn en kruiden te mijden. Daarentegen moet men volgens Sauvage zich met ijver toeleggen op lichaamsoefeningen in de open lucht. Als geneesmiddelen geeft hij verder aan, purgeermiddelen om de „slingering der ve zelen te doen ophouden, aderlatingen, baden en zure dranken, om haar de noodige veerkracht terug te gevenSauvage heeft in zijne bro chure nog één nimmer falend middel vergeten en dat isde tijd, die alle wonden en gebro ken harten heelt. DE DOOD VAN BLONDIN. De „held van de Niagara," de koordedanser Blondin, die indertijd op een ijzerdraad den Ni- agaraval overging is te Taling overleden. Emil Gravelet Blondin werd den 28sten Februari 1824 te St. Omer in de nabijheid van Calais geboren. Hij was de zoon van een ocrobaat en ontving zijn opleiding in de acrobatenfamilie Ravel. Na Europa en Amerika doorreisd te heb ben, waar zijn toeren de algemeene bewondering opwekten, volbracht hij den 30sten Juni 1895 in 't bijzijn van 250000 toeschouwers zijn tocht op 't gespannen koord over de Niagaravallen. Verschillende malen herhaalde hij later dit kunst stuk op stelten, geblinddoekt, met een kruiwa gen enz. Sedert eenige jaren had Blondin zich teruggetrokken op zijn landgoed Niagara-House te Faling bij Birmingham, waar hij in den ouder dom van 73 jaren is overleden. DE KLEURENPHOTOGRAFIE. Voor de „Wiener Photogr. Gesellschaft" hield dr. Eder, directeur van het photografisch labo ratorium te Weenen dezer dagen een voordracht over de kleurenphotografie van den Franschman Cassagne, die op dit gebied een uitvinding deed welke te Parijs en te Londen de grootste be langstelling heeft gewekt.' Het wordingsproces der gekleurde photographio is in principes gelijk aan dat van een gewoon portret; alleen wordt de droge plaat, die zich van de gebruikelijke platen niet onderscheidt, in een vloeistof ge dompeld, waarvan de samenstelling het geheim van den uitvinder is. Na het bad volgt de expositie, er wordt ontwikkeld en gefixeerd op de gewone manier en de plaat vertoont grauwe en zwartgrauwe tinten. Van de kleu ren, welker kiemen weliswaar reeds voorhan den zijn, doch nog sluimeren, ziet men niets. Ook na de overbrenging van negatief op zil verpapier niet. Nu komt evenwel het nieuwe, het myste rieuze, waarvan nog geen oplossing gevonden is. Cassagne neemt nu een roode, een geelgroene en een blauwe kleurstof, waaraan hij een sub stantie toevoegt, die waarschijnlijk met die van het eerste blad indentiek is en dompelt in deze kleurstoffen de zilverkopie of bestrijkt deze met de enkele kleuren door middel van een spons of een penseel. Dit heeft de wedergeboorte der kleuren (men vergunne ons deze definitieve) tengevolge. Nemen wij nu aan, dat de zilverkopie het eerst behandeld wordt met blauw. Dan wor den die plaatsen van een landschapopname blauw- gekleurd, daar, waar in de natuur ook blauw was, bijv. aan den hemel,op een waterspiegel,even zoo in het oog van een geportretteerde. Dan volgt het geelgroenin het landschap duiken weide- vlakten en boschpartijen in verschillende groen- schakeeringen óp, de horlogeketting en de zegel ring van een geportretteerde worden goudgeel en de vleeschkleur verschijnt in het natuurlijk colo- riet. Ten slotte komt de roode kleurstof aan de beurt en alle deelen van het beeld, welke in de natuur rood waren, nemen de verschillende scha keeringen van rood aan, die ze oorspronkelijk vertoonden. Er heeft dus een selectieve absorptie der enkele kleuren plaats, die overigens ook dan niet uitblijft, wanneer alle drie de kleuren in één bad vermengd geappliceerd wordenblauw wekt in het beeld het sluimerende blauw, geel groen, de kleuren die zich om geel bewegen, rood, de roode nuances. Daarbij is de geheele procedure in weinige minuten afgeloopen, terwijl zij ook op diapositiva kan worden toegepast. „Hoofd schuddend, zeide Regeeringsraad Eder staat men voor dit geheimzinnige wonder. Het is bijna ongelooflijk en toch moet ik het gelooven in onzen, aan verrassingen zoo rijken -tijd en tegenover de vertrouwbare mededeelingen van deskundigen uit Weenen en Londen. Te Londen werd de nieuwe methode aan een serieus en streng onderzoek onderworpen, en ook hier, aan het photografisch laboratorium zal dat gebeuren. Yoor de juiste wedergave der kleuren kunnen wij niet instaan, doch wij vinden op de photo- grafiën voor ons harmonische nuances en de kleur-afscheidingen schijnen niet slecht weerge geven te zijn." Dr. Eder besloot zijn rede met een betuiging van leedwezen, dat de oorspron kelijke medewerker van Cassogne, Michel Darsac zich niet in de resultaten van de sensationeele, hoewel blijkbaar door het toeval begunstigde uitvinding kan verheugen. Darsac is namelijk krankzinnig geworden. Advertentiën. gaande van NOO RDSCII AR WOUD E tot OUDKARSPEL, een Bij terugbezorging aan JP. LlüK te OUD KARSPEL, kan op een goede belooning worden gerekend. AMSTELS ADYERTENTIE-BUREAU, Saen- redamstraat No. 61 te A m s te r d a m, vraagt adressen van personen die in de plaats hunner inwoningen omstreken een Agentuur wenschen waar te nemen, wat een ruime ver dienste oplevert. gevestigd te Zuidscharwoude, is voornemens op des avonds te 6 ure, in de herberg „de Burg te IV o o r il s c h a r woud c, publiek te verkoopen: te Noordscharwoude, behoorendo tot de nalatenschap van de wed. G. SIJPHEER. genaamd „de Spekgroet" onder Noord scharwoude, en een akker Bouwland, genaamd „de Spreeuw" onder Zuidschar woude, eigendom van den Heer REIJER BOON. Zie de biljetten. Wordt gevraagd., tegren 1 A p r I. een flinke, zindelijke Dl KAST HO DE, die goed met de wascli kan om gaan. AdresMej. KEIZER, te Noordschar woude. zijn weder te ontbieden Noordscharwoude. Mient B 26, ALKMAAR. MAGAZIJN van Horlogiën, Pendules, Regelateurs, Wekkers en Barometers, Goud, Zilver, Diamanten, Koralen en Haarwerken. r Z IE ET A E AGE. Inkoop hoogste waarde. als KOOLPRAMEN, BOEIERS,SCHUIT JES MODDERBAKKEN, enz., worden tegen billijken prijs vervaardigd aan de Werf „Nicolaas YVitsen." van W. F. Stoel Zoon, ALKMAAR Nieuw komiek Voordrach ten boek, met 26 hoogst ko mieke Voordrachten, komieke scènes, Coupletten enz., voor alle vroolijke partijen. INHOUD Een pantoffelheld. De drie lo- telingen. Een straat-type. Vriendenraad. Snijder Wop Wap Wip. Jaap Jansen. De winkelbediende. Ik ben te goed. Een leugen. Mijn lief Truitje. De pakjesdra ger. De uitdrager. Nieuwe uitvindingen. Allerlei. De heldhaftige schutter. Ik houd mij stil. De gemeentebode. Gegronde waarheden. De X-stralen. - De droog- en nat-komiek. De groentekoopman. Een man van voorname afkomst. De tevreden man. Verkouden zijn. Waarom men trouwt. Een relletje. Het geheele boek met de 26 splinternieuwe zeer komieke voordrachten, met aanwijzing hoe men de stukken moet voordragen, wordt goed verpakt franco per post toegezonden, na ontvangst van postwissel k f 0.55 of van 11 blauwe gostzegels, door J. D. DIJK, boekhandelaar, Groningen. TE ALKMAAR. Volteekend Maatschappelijk Kapitaal 1 1.000.000. Directeur J. F. MOENS. De YENNOOTSCHAP verstrekt gelden op le hypotheek en geeft 3r/2 pandbrieven uit in stukken van 5000, 1000, 500 en 100 Agent te Oud-Karspel: de lieer AIS, Bij den ondergeteekende verschijnt iederen Woensdag: Weekblad voor Dames ONDER HOOFDREDACTIE VAN Mevr. S M. G. van Wermeskerken-Junius ,,De HoUamlselie Lelie" is het eenige Week blad in Nederland voor Dames uit de hoog ste en beschaafdste kringenlet hierop voor uwe advertentiën. Prijs per jaargang f 150 fr. p. p. f5 Proefnummers gratis. Amsterdam. L. J. YEEN. \LIe Jaargang- van DE BAX AH. Dames-Modegids. bevattende DAMES- en KINDERMODES, benevens HANDWERKPATRONEN. la&T IEDERE WEEK VERSCHIJNT EEN NUMMER. In ieder N°. tekst, zwarte platen, modekroniek, feuilleton, enz. enz. le Uitgavezonder gekleurde platenmet 3 snij patronen en 3 groote geknipte patr. Per 12 nrs. fl .25p. post /1.40 2e als de le uitg., met daarenboven 6 gekleurde platen 1.9 le „12gekl.pl. enlbijzondergekniptpatr.bijhetCenr. -2.50; -2.65 b\j het 6e nr. 1 geknipt patroon naar keuze; bij het 12e nri een gekleurd fraaie-handwerkpatroon.3.— - 3.25 Uitgave van GEBR. BELINFANTE, te 's-Gravenhage. Wagenstraat 100-102. later op Cliffe Court kwam, wachtte zijn patiënte hem vol ongeduld om hem alles te vertellen, wat zij zich sedert zijn bezoek herinnerd had. Toen hij bij haar kwam en zich tegen over haar zette, legde zij haar breiwerk in haar schoot en zag hem vriendelijk aan. Hetgeen gij mij gezegd hebt, dokter, begon zij, was zooveel als een sleutel, die mij in staat stelde alles te ontwarren, ik heb er zoo lang over na gedacht, tot ge heel het verleden mij nu weer duidelijk voor den geest staat. De dokter sloeg zijn beenen over elkaar en zette zich in een gemakkelijke houding, om haar verhaal kalm en rustig aan te hooren. De jonge dame, die met ons de reis naar Australië maakte, heette voluit Mar- gareth, Katharine Summer, maar zij werd nooit anders genoemd dan Kitty. Mijn zus ter Janet heeft haar nooit mogen lijden want Kitty was wonderschoon, en Janet beeldde zich in, zelf een schoonheid te zijn. Gedurende den overtocht gebeurde er iets, dat de afkeer van Janet in een gloeiende haat deed veranderen. Onder de passagiers van het stoomschip, waarmee wij de reis maakten, bevond zich ook een jongmensch, dat zich zoodra wij aan boord waren bij Janet aansloot en een minnarijtje met haar aanknoopte. Het duurde niet lang of Janet was tot over de ooren op hem verliefd. |mijn broeder had het ongeluk, zich door In de eerste veertien dagen van onze.een val zwaar te verwonden, zoodat wij reis kon Kitty haar hut niet verlaten, want zij was vrij ernstig ongesteld en in dien tijd was Janet met onzen iongen mede-pas sagier zoo goed als verloofd, maar toen Kitty voor het eerst op het dek kwam, was hij door haar schoonheid als 't ware verblind en om Janet bekommerde hij zich bijna in het geheel niet meer. Deze werd vreeselijk naijverig en beschuldigde Kitty, dat deze haar op verraderlijke wijze het hart van haar aanbidder ontstolen had, het geen in de verste verte niet waar was, in tegendeel, zij ontweek den jongen man waar zij maar kon en gaf hem op zeer ondub belzinnige manier te verstaan, dat zij vol strekt niet met hem in aanraking wilde komen. Tbch kon Janet het aan Kitty maar niet vergeven, dat het jonge mensch door haar toedoen zijn hart van haar afgetrok ken had en zij zwoer zich op haar te zul len wreken een eed, dien zij maar al te goed heeft gehouden. De spreekster zweeg een oogenblik, maar dokter Fletcher wachtte geduldig en sprak geen woord, uit vrees de werking van het pas ontwaakte geheugen weer te storen. Na een korte pauze zette zij haar ver haal voort Toen wij te Melbourne aan land gin gen, vond Kitty spoedig een betrekking als gouvernante bij een Engelsche familie en van ons plan, landwaarts in te trekken moesten afzien en te Melbourne blijven om riem te verplegen. Wij leefden daar eenige maanden in zeer bekrompen omstandigheden en toen stierf mijn broeder. Nu waren wij, Janet en ik, geheel aan ons lot overgelaten, terwijl het weinige geld, dat wij bij ons hadden, bijna tot den laatsten penny ver teerd was. Om naar Engeland terug te keeren, daar toe ontbraken ons ten eenenmale de mid delen, terwijl wij er ook niet de minste begeerte in hadden. Toi ons geluk vonden wij beiden een betrekking als verkoopste in een magazijn, zoodat wij ten minste voor het oogenblik geen armoe behoefden te lijden. Inmiddels had Kitty een jongmensch ont moet, dat zij reeds in Engeland had gekend en waarmee zij, zooals wij later vernamen verloofd was geweest. Om welke redeu die verloving toen afgebroken werd, daar heb ik nooit iees van vernomen, maar kort nadat zij elkaar in Australië teruggevon den hadden, trouwden zij en vertrokken naar een groote schapenfokkerij, die de echtgenoote van Kitty had gepacht. Eenige maanden later schreef zij aan Janeten aan mij, of wij niet bij haar wilden komen, daar haar echtgenoot ons beiden een goede betrekking bij het sorteeren der wol kon geven en wij namen haar voorstel met vreugde aan. Toen wij bij haar kwamen, zeide Kitty tegen ons, dat haar echtgenoot zijn huwelijk geheim gehouden had voor zijn familie in Engeland, een schatrijke, trotsche, adellijke familie, en dat zy er ook niets van had geschreven aan haar oom en tante, die meenden dat zij nog altijd gouver nante te Melbourne was. Deze geheimhou ding scheen haar zeer onaangenaam te zijn, maar zij droeg haar echtgenoot zooveel liefde en vereering -toe, dat zijn minste wensch voor haar een bevel was en omdat zij het niet wilde, schreven wij ook geen woord over haar huwelijk naar Londen. De tijd verliep, Kitty bracht een knaapje ter wereld, dat Hubert gedoopt werd en niet lang daarna kreeg Janet een huwelijksaan zoek van een schapenfokker, die tameiijk ver van de Cliffe-farin verwijderd woonde. Zij nam het aanzoek aan en trouwde hem, ik vergezelde haar naar haar nieuw tehuis en wij verloren Kitty geheel uit het oog, daar wy een half jaar verder land waarts in trokken. Eenige jaren later hoor den wij dat Kitty, kort nadat wij haar ver iaten hadden, aan een kwaadaardige koorts was overleden en dat haar echtgenoot haar slechts twee of driejaar overleefd had, meer hoorden wij niet. Wy moesten hard werken en hadden niet veel tyd om aan iets anders te den ken, vooral toen de echtgenoot van Janet stierf en wij alleen voor alles moesten wy nog maar juist genoeg om van te kun nen leven, maar wij ondergielden de farm toch zeer goed, tot vóór twee jaren, toen mijn zuster ziek werd en ik allen arbeid moest ter zijde leggen om haar te ver plegen. Dat was een kwade tijd, want wij had den geen geld overgespaard en niemand hielp ons. Ik wist van den beginne al af, dat Janec verloren was, want zij leed aan een onge neeslijke, inwendige kwaal, maar langza merhand kwam het vermoeden in mij op, dat zij niet alleen lichamelijk leed, maar dat er ook nog iets op haar geweten drukte, wat haar nog meer deed lijden dan haar ziekte. Meermalen vroeg ik haar wat het was, maar zij antwoordde mij steeds boos dat het niets aanging en dat ik mij daar over niet behoefde te bekommeren. Daarom besloot ik er niet meer over te spreken, maar op eenmaal roerde zy zelf het onder werp aan. {Wordt vervolgd!). Snelpersdruk J. H. KEIZER, Noordscharwoude.

Nieuwe Langedijker Courant | 1897 | | pagina 4