Nieuwe Langedijker Courant', van Zondag 7 Maart 1897. INGEZONDEN. geplaatst zijn, terwijl dit getal binnen enkele da»en op 120,000 zal worden gebracht. Vanwege de liberale Noorsche studenten-ver- eenigingen is eene betuiging van sympathie aan de Grieksche regeering gezonden. Een Deenscb korps vrijwilligers is, volgens een berichtgever van „Daily News, uit Kopen hagen, naar Athene vertrokken, om zich bij het Grieksche leger te voegen. De Kroonprins een broeder van Koning Georgios ontving een deputatie van het korps en prees de vrijwilligers om hun besluit. EEN GEZELLIGE GEVANGENIS. De Amerikanen hebben toch altijd iets nieuws. Het allernieuwste is de diva in de gevangenis, niet als veroordeelde, maar tot opvroolijking der gevangenen, die zich vreeselijk vervelen. Het „Morgen Journal" meldtLilian Russell, de bekende, dikwijls gehuwde operettendiva, zong gisteren voor de gevangenen in de New-Yorksche „Tombs" en deze ongehoorde gebeurtenis maakte in en om onze stadsgevangenis niet ^weinig sen satie. Reeds sedert verscheidene dagen, toen het ruchtbaar werd, dat Lilian de uitnoodiging van pastoor Lindsay had aangenomen, om haar me dewerking te verleenen bij de godsdienstoefe ning der gevangenen, had men stormgeloopen om toegangsbewijzen tot de gevangenis te ver krijgen en de directeur "Warden Van de Carr zag zich genoodzaakt, honderden personen terug te sturen. De geliefde zangeres straalde in den vollen glans harer schoonheid, toen zij in haar zwart atlasbrocaat japon, zwaren pelsmantel en met elegant hoedje van kant en bloemen, dat schitterde in het kleurenspel van tallooze simi- li-briljanten, in de gevangenis verscheen, Mis Russell begaf zich met haar piano-accompagna- teur professor Paul Beindorff het eerst naar de vrouwen-afdeeling, waar de gevangenen voor een deel in tranen wegsmeltend naar de doordrin gende en toch mollige tonen van haar klank rijk orgaan luisterden. Dan begaf zij zich naar de mannenafdeeling, waar haar voordracht een storm van dankbare toejuichingen deed opgaan. Een wenk van den pastoor verhinderde haar bijtijds, een paar operette-aria's als toegift uit te voeren. Hierop begaf Lilian zich naar de knapenafdeeling en onder het jonge uitvaagsel der maatschappij kende het enthousiasme geen grenzen. Lilian zelf erkende, dat zij nog nooit zulk een dankbaar publiek had gevonden en zij beloofde op een dag in de week terug te komen om voor de „aardige jongens" eenige ro mancen en aria's te zingen. Zij was over den bijval, dien zij had gevonden ten zeerste inge nomen. "Wijn uit beetwortels! Volgens een correspondentie aan dePrank- furter Zeit. is men er in RUSLAND in ge slaagd wijn te bereiden uit beetwortels. Deze wijn heeft niet den smaak van den een of anderen „vruchtenwijn", maar werkelijk als van drui vennat. Indien dit bericht waarheid bevat, zou het misschien een uitkomst kunnen worden voor onze beetwortel-industrie. Geeft kind'ren zoeten koek en vrouwen zachten most Wat op de tonge bijt is echte mannen- kost. In strijd met die oude leer van vader Cats, wordt nu aan de Indische soldaten suiker ver strekt als een opwekkend voedend middel, dat tevens gemakkelijk op marsch is mede te voeren. Te verwonderen is het evenwel niet, dat de sol daten het eens zijn met vader Cats en liever een borrel hebben dan klontjes suiker. Een Amerikaansch geestelijke is bogonnen een kruistocht te ondernemen tegen het naakte in de kunst. Hij houdt niet op zijn hoorders te waarschuwen tegen het ophangen aan hun mu ren van schilderijen, gravures, enz., waarop on gekleede personen voorkomen. „Laat ons ze op een hoop werpen", riep hij uit, „en laat er ons een vuurtje van stoken in een der straten van NEW-YORK: Wij zullen daarop ook schilderijen der museums werpen." Volgens het Engelsche tijdschrift: „The Hospital", is de slapeloosheid, die dezen winter zoo veelvuldig voorkomt onder hen, die met het hoofd werken, vooral jtoe te schrijven aan het weinig voorkomen van helder, vriezend weer en de vochtige zoele atmosfeer. Als geneesmiddel geeft het blad aanwat min der te werken en een tijdlang in een frisch ge- zondsheidsoord te vertoeven. Voor dezen raad behoeft men geen professor te zijnmenigeen echter werkt niet uitsluitend voor zijn plezier met het hoofd en misschien zijn er ook wel die heel gaarne een poos lang rust zouden nemen en in de frissch lucht zouden vertoeven, als zij er de middelen maar toe hadden. Daar voor geeft „The Hospital" geen recept. DE ZWEEDSCHE VEREENIGING, welke zich ten doel stelt een hervorming in de kleeding der dames in het leven te roepen, heeft onlangs een buitengewone vergadering gehou den, waarin de vraag besproken werd, wat er gedaan moest worden om de dames er toe over te halen,, dat zij haar rokken in het vervolg korter maken. De groote zaal in het gebouw van de vereeniging van geneeskundigen te Stock holm was zóó dicht bezet, dat geen plaatsje meer te krijgen was. De quaestie werd ingeleid door mejuffrouw Cederblom, die er op wees hoe de lange rokken gevaarlijk zijn voor de gezond heid en bovendien erg leelijk; een tweede spreek ster sprak de hoop uit, dat de heeren der schep ping het streven der dames zouden steunen, want, voor zoover de geachte spreekster het mannelijk geslacht kende, had dat in den regel niet het minste bezwaar tegen het zien van een mooi damesvoetje. Een andere dame was het volkomen met die vorige spreekster eens; maar niet alle dames hebben lieve voetjes; er zijn er die lange, breede voeten hebben, om deze te'gemoet te komen, wilde zij aan dezul ken het recht geven, lange rokken te dragen; overigens was ook deze innig overtuigd, dat de rokken minstens 10 centimeter ïtonden worden ingekort. En ten slotte werd aangenomen het voorstel van overste Van Koch, waarbij de wen- schelijkheid te kennen werd gegeven, dat de rokken van 10 tot 12 centimeter van den grond moeten staan. Mijnheer de Redacteur! Beleefd verzoek ik u in uw blad eenige ruimte voor het volgende: In de Maandag 1.1. gehouden kiezersvergade ring is een storm van verontwaardiging tegen mij losgebarsten naar aanleiding van het verslag in de N. L. Courant omtrent de op Maandag 22 Februari gehouden vergadering van de kiesver- eeniging „Vrijheid." En inderdaad kan ik den kiezers, die mij zoo heftig aanvielen, (niet anders dan gelijk geven, dat zij de woorde n, die in dat verslag voorkomen, ten zeerste wraken en mij daarover eens flink onder handen namen. Ik zou het van hun kant ook gedaan hebben. Evenwel houd ik mij overtuigd, dat zij, die op de vergadering van 1.1. Maandag aanwezig waren, naar huis zijn| gegaan met de overtuiging, dat die aanval onverdiend was en dat de schuld hier ligt aan de zijde van uwen verslaggever die, hoe breedvoerig ook het verslag van die huishoudelijke vergadering is gegeven, het door mij gesprokene onvolledig weergeeft. Gaarne M. d. R! wil ik ook hen, die op de laatste vergadering niet aanwezig waren, de ware toedracht der zaak mededeelen. "Wat een echt conservatief mensch zou ik toch moeten zijn, wanneer ik mij op de bewuste ver gadering had uitgelaten zooals het verslag meldt zonder meer. Ik zou het betreuren, wanneer in onze kies- vereeniging leden waren met zulk eene bekrom pen opvatting van het recht der arbeiders. Dat den minder met aardsche goederen be deelde het kiesrecht is verleend, juich ik van ganscher harte toe. Naar mjjne meening worden er nog te veel van dat recht uitgesloten. Dat ik er zoo over denk, begrijpen volkomen zij, die zich herinneren mijne houding bij den kiesrechtstrijd in 1894. FoeiIk zou den menschen, die het meest re den tot klagen hebben, het kwalijk nemen, dat zij hun stem luide laten hooren. Neen M. d. R! ik acht dat niet hun recht alleen, maar hun plicht. Want wie kent beter hunne nooden dan zij zelfEn daarom juist vind ik het zoo wenschelijk, dat zij zich bij gelijkge zinde bestaande kiesvereenigingen aansluiten en zich daar flink laten hooren om zoodoende als drijfkracht werkzaam te zijn. Dit was mijn eenig streven bij het bestrijden van den heer Kleier, die de vrees uitsprak, dat de minder contribueerenden niet zoo goed zou den durven meespreken. Ik bestreed die meening er op wijzende, dat we toch in de laatste tijden wel zien, dat de arbeiders flink durven meepra ten, er aan toevoegende, wat juist uw verslag gever helaas weg liet: „En ik vind het uitste kenddat zij dit doen." De verbeteringen, die de laatste jaren in be lastingstelsel, in loonstelsel, woningen en sommige andere zaken zijn tot stand gekomen, acht ik juist een gevolg daarvan, dat de arbeiders zich krachtig hebben laten hooren en hunne nooden hebben kenbaar gemaakt. En dan zou ik hun dat optreden euvel duiden! Neen, M. d. R duizendmaal neen! En nu M. d. Rvertrouw ik, dat uw verslag gever wel zoo loyaal zal zijn hieronder te ver klaren, dat zijn verslag voor dit gedeelte onvol ledig was. Mijnen oprechten dank voor uwe bereidwil ligheid. Hoogachtend, UEd. Dw. Dien., G. KEMPERS. Het ligt in den aard der zaak, dat een niet stenographisch verslag van de eene of andere vergadering onmogelijk alle punten, in die ver gadering behandeld, nauwkeurig en in alle deelen juist kan releveeren. Daarom is 't altijd gevaar lijk uit dergelijke verslagen, welke men in een courant leest, gevolgtrekkingen te maken of mee ningen te putten omtrent een persoon of zaak, zonder nader onderzoek. Toén 't mij nu in den loop dezer week bleek, dat uit mijn verslag der vergadering van de kiesvereeniging „Vrijheid" op Maandag 22 Fe bruari, dergelijke persoonlijke meeningen waren geput, speet het mij zeer, dat juist omtrent het punt in kwetsie mijn verslag aan kwalijk te ver geven onvolledigheid lijdt. Te meer speet mij zulks, omdat daardoor in een verkeerd licht wor den gesteld de beginselen van den heer Kempers, een man, die bij mij, en bij allen, die hem meer van nabij kennen, bekend staat als zeer voor uitstrevend; als iemand, die den arbeiders een goed hart toedraagt en overtuigd is van 'tgoed recht hunner zaak. Sommige leden nu der arbeiders kiesvereeni ging „Vooruit" zijn, afgaande op mijn verslag in de vergadering van „Vrijheid" op Maandag 1 Maart, den heer Kempers lastig gevallen over het door hem gesprokene op 22 Februari, zooals dit door mij is weergegeven. Nu heeft de heer Kempers het door mij vermelde werkelijk gezegd maar doen volgen door deze woorden: En ik vind het uitstekenddat zij zich flink laten hoo ren", welke woorden, zeker door het onmiddel lijk repliceeren van den heer Kleier, niet door mij zijn genoteerd, maar die ik mij zeer goed weet te herinneren. Mij dunkt na deze rectificatie kunnen de leden Van „Vooruit" tevreden zijn over den heer Kem pers, en zal hun oordeel over hem thans wel ge wijzigd wezen. Ik heb gemeend dit terréha- bilitatie van den heer Kempers te moeten ver melden niet alleen, maar ook om, zoo mogelijk, te voorkomen, dat hij mij de onvolledigheid van mijn verslag ten kwade zou duiden. Uw verslaggever. Burgerlijke Stand. Gemeente Noordschar woude. Ingeschreven van 128 Febr. 1897. Ondertrouwd en GetrouwdGeene. EchtscheidingCornelis Bet, Arbeider 31 jr. en Petronolla van Schendel zonder beroep 31 jr. Geboren: Jacob, z. van Gerbrand Duijves en Trijntje Deutekom. Pieter, z. van Klaas de jong en Grietje Sterk. Overleden: Geene. Gemeente Oudkarspel. Ingeschreven van 1—28 Febr. 1897. Geboren: Dirk, z. v. Arie de Jager en van IJtje Bakker. Ondertrouwd en Getrouwd: Geene. Overleden: Pieter Sloves, weduwnaar van Geertje Vader, oud 86 jr. Jantje, d. v. Cornelis Visser en van Aaftje Scheltus oud zeven weken. Bregje Lievendag weduwe van Jan Tebbe oud 76 jr. Trijntje Keijzer echtgenoote vin Albert Tiel, oud 41 jr. Geweente Zuidscharwoude. Ingeschreven van 128 Febr. 1897. OndertrouwdE. L. Eilerman en M. Bregman. Getrouwd: J. Beenken en G. Stam. Geboren: Elisabeth, d. v. A. Keeman en A. Broks. Johanna, d. v. J. Bommer en E. Gouds blom. Overleden: Catharina Mul oud 77 jr. Gemeente Broek op Langendijk. Ingeschreven van 128 Febr. 1897. BevallenJ. van der Plas geb. Mulder z. Ondertrouwd, Gehuwd en Overledeni. Geene. PREDIKBEURTEN. ALKMAAR 6 Maart 1896. Aangevoerd6 Paarden f 70.a f 180,15 Koeien f 100 a f170; 290 Nuchtere kalveren f 5.a f 16. Vette Kalveren f a fper kilo fO.— a 0. 195 Schapen f 10, a f 20.Lammeren f a 117 Magere varkens t'13.a f 17. 309 Biggen f 7. a f 12,50; 8 Bokken en Geiten f2. a f 7.kleine id. f 0.a t Boter per halve K.G. f 0.65. a f 0.70. SCHAGEN, den 4 Maart 1897. 2 Paarden50 Veulens NED. HERV. GEM. OUD-KARSPEL. Zondag 7 Manrt vm. 9,30 ds. Stramrood. NED. HERV. GEM. NOORDSCHARWOUDE. Zondag 7 Maart v.m. 9.30 u. Ds. Habbema. Doopsbediening GEREFORMEERDE GEMEENTE. Zondag 7 Maart v.m. 9 uur, n.m. 2 uur. Woensdag 10 Maart n.m. 6.30 ds. Boeijenga. NED. HERV. GEM. ZUIDSCHARWOUDE. Zondag 7 Maart vm. 9,30 u. ds. Melchers. NED. HERV. GEM. BROEK OP LANGEDIJK. Zondag 7 Maart v.m 9 u. n.m. 2 u. ds. Gemser. GEREFORMEERDE KERK. (Z u i d e r k e r k). Zondag 7 Maart vm. 9.30 nm. 2.30 ds. Bakker. CHRISTELIJK GEREFORMEERDE KERK. Zondag 7 Maart vm.9.30nm. 2.30 Godsdienstoef. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Zondag 7 Maart vm. 9,30 u. geen dienst. Marktberichten. Van 1—6 Maart zijn van het Station NOORDSCHARWOUDE S4 wagons groen ten verzonden met bestemming naar het bui tenland. Groentenmarkt te Broek op Langedijk. Van 1-6 Maart. Reuzenkool fO. a fO. Witte kool fO. a fO.OO Roode kool f7. a f 10. Geele kool f6. a f9. Rapen fl.50 a f2.50 Ujjen f0.80 a fl.00 Bieten f7. a f 10. Wortelen fO. a f 0- ALKMAAR, 5 Maart Aangevoqr/jl.: 126 stapels Kaas, wegende 60794 Kg. Kleine t'29|JüQ Commissie a f 27,Middelbare f 27.i >ir 1772 HL. Granen, als 176 Tarwe f 5.50ua f7,— 106 Rogge f4,25 a f4,60 Gersl f a f 412 ld. Chev. f4.90 a f5.35 696 Haver f3,— a f3.75 307 Boonen als Paardenboonen f4.25 a f4,75 Bruine f 5.25— a f 8.— Citroen f 8.— Duiven a f5,70 a f6,Witte f 7,75 a f8,50 0 Kanariezaad f 0,f 0 Rood Mos terdzaad faf0 Geel id. fO.a f Koolzaad f 0,a f Lijnzaad, f af, 4 Karwijzaad f 9.50 a f 4 Blauw Maanzaad f 9,— af67 Erwten als Groene f 12,a fGrauwe f 9,50 af 10,— Vale id. a 5.— f f 0,Witte a f Stier 12 Geldekoeien (magere) 5 Idem (vette) 30 Kalf koeien 4 Vaarzen Graskalveren 140 Nuchtere Kalveren Rammen Schapen (magere) Idem (vette) 320 Overhouders Lammeren 6 Bokken en Geiten 20 Varkens (magere). 30 Biggen Kippen Duiven Kipeieren (per 100) 7100 Boter (Kilogram) De handel in magere geldekoeien en kalfkoeien was heden trekksnde; vette koeien golden le kwal. 31 ct. per '/i kilogr. Overhouders werden vrij vlug verkocht, tegen eenigszins betere prijzen. Aan de vette varkensmarkt werden 22 stuks aan gevoerd; de prijzen liepen van 34 ct. tot 44 ct. pér kilogram. ALLERLEI. Vrouw tot haar man: Je bent de meest waardelooze man. die ooit het leven van een vrouw vergalde." Een week later stelde zij een actie in tegen een spoorwegmaatschappij ten bedrage van f 10.000, wegens den dood van haar man bij een spoorwegongeluk „Fritsje, heb je nog broertjes of zusjes „Neen, ik ben alle kinderen, die we hebben." SCHERTS VAN MOZART. Dat Mozart ook tegenover hooggeplaatste per sonen zijn mooie vrijmoedigheid niet verloochende, blijkt uit menig kort, maar treffend antwoord. Eens zeide bij een opvoering van „Figaro's Hochzeit" keizer Jozef II, onder den invloed van de Italianen, tot Mozart: „Geweldig veel noten, waarde Mozart!" Juist zooveel, uwe Majesteit, als noodig (nöthig) is. Precies dezelfde opmerking heeft volgens Nissen Napoleon naar aanleiding van een compositie over den dood van generaal Hoche tot Cherubini gemaakt, die hem hetzelfde antwoord gaf als Mozart aan den keizer. Bekend is de uitspraak van keizer Jozef over „Don Juan"; „De opera is goddelijk, misschien nog mooier dan de „Fi garo", maar geen kost voor de tanden mijner Weeners." Laten wij hun maar den tijd gevemom ze te kauwen, zeide Mozart. Eens componeerde de keizer een groote aria en laschte die in een der Italiaansche opera's in, welke hij in zijn particulier theater te Schön- brunn liet opvoeren. Niemand mocht weten, dat ze van hem was, doch iedereen wist het, Mo zart ook. Wat zegt ge van die aria, waarde Mozart vroeg hem de keizer. Nu, antwoordde deze, de aria is wel goed, maar wie hem gemaakt heeft, is nog veel beter. Zulke luimige gesprekken hielden de keizer en Mozart dikwijls; en er zijn ook talrijke anec- doten, welke betreffende de verhouding van den keizer tot Mozart menig kenschetsend woord be vatten. Zoo gispte eens iemand, dat Mozart vaker tot de hoftafel werd uitgenoodigd dan een generaal. Ja, merkte de keizer op, een generaal kan ik eiken dag maken, maar een Mozart niet. Zelfs droevige teleurstellingen konden Mozart's goeden luim niet bederven. Toen hij van Parijs terugkeerde en zijn beminde Aloysia hem koel en onverschillig tegemoet trad, ijlde Mozart naar het klavier en zong: „Ich lass das Madel gern, das mich nicht will." Bekend is het tooneel, hoe de vertolkster van Zerline in „Don Juan" altijd maar niet den rechten toon voor den uitroep van schrik kon treffen. Mozart ging achter de zangeres staan en op het juiste oogenblik pakte hij ze om haar middel: Een kreet ontsnapte aan de lippen der zangeres. Mozart lachte: Zoo is het goed, signora, zoo moet u ook in de Don Giovanni schreeuwen DE PALING. De natuurkundigen zijn het er allen volkomen over eens den paling te rangschikken onder de weekvinnige visschen, maar zij zijn niet een stemmig in hun oordeel omtrent de voortplan ting van dit dier. Sommigen beweren dat het eieren legt, anderen, dat het levende jongen ter wereld brengt. Hoe het ook zij, de paling neemt snel in aan tal toe en men ziet in Maart en April de jonge palingen bij duizenden tegen den stroom der ri vier opzwemmen. In die maanden vangen de oeverbewoners ze in zeer groote hoeveelheden, maken ze schoon en bakken ze. Daarna worden zij in een soort van vormen geperst en verkocht

Nieuwe Langedijker Courant | 1897 | | pagina 3