Weekblad voor LANGEDIJK en Omstreken. N°. 12. Zondag 21 Maart 1897. 6e Jaargang. J. II. KEIZER. Groote letters of vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Z/y, die zich met 1 APRIL op dit blad wenschen te abonneeren ontvangen de tot dien da tum verschijnende num mers GRATIS. Plaatselijk Nieuws. Feuilleton. OVTIIAS'HBBS. NIEUWE IS LA^EDIJKËR COURANT Deze courant verschijnt eiken Zaterdagnamiddag. ABONNEMENTSPRIJS voor Noordscharwoude, Oudkarspel, Züidsciiarwoude en Br. op Langédijk per drie maanden 50 et., franco p. post GO ct. UITGEVER: BUREEL: N ooB'dscliarwoude. PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 15 regels 30 ct., elke regel meer 5 ct. Brieven rechtstreeks aan den Uitgever. VERSLAGvande Openbare Ver gadering van de Naainlooze Landbouw- en Ilandels-Vereeniging te Broek op Langédijk, en Groenteverbouwers te Noordscharwoude en Oud-Karspel, gehouden op Vrijdag 19 Maart '97, in het lokaal van den heer D. Stam te Noord scharwoude, 's avonds 7 uur. Door de geringe opkomst wordt de vergadering een half uur later geopend door den heer S. Zeeman, die den aanwezigen mededeelt, dat het doel dezer vergadering is, om ook te Noord scharwoude en Oud-Karspel de bouwers te be wegen tot het verkoopen van hunne groenten als: Bloemkool, Wortelen, Uien en Aardappe len, aan den afslag en niet meer uit de hand, en voortaan de uien en aardappelen te verkoopen per gewicht, nl.: de aardappelen per liy2 K.G. (ongeveer V4 mud) en de uien per 50 K.G. Abusievelijk was door hem in het ingezonden stuk in de „Nieuwe Langedijker Courant" 15y2 K.G. voor de aardappelen aangegeven. Hierna geeft hij het woord aan den voorzitter, den heer C. Wagenaar J.Gz., die aldus aanvangt: M. H.Die de Langedijker landbouwer kent in zijn spaarzaam leven en ijverig werken, zal moeten erkennen, dat ook hij belangen heeft die moeten worden behartigd.Concurrentie wordt hem van alle kanten aangedaan,tengevolge van de steeds toenemende koolbouw aan de Langedjjk. We we ten 't, dat de verbouw van wit zaad, Tarwe, Haver en Karweij niet meer loonend is en dat, door van dien zaadbouw aftezien, overproductie is gekomen, en zoo langzamerhand de vraag is gerezenKan de kool door de steeds toenemende hoeveelheid ook waardeloos worden? en kunnen we de belangen van den landbouwer niet meer bevorderen? Het is reeds gebleken, dat in den strijd om het bestaan zich alles vereenigt. Ook in ons Va derland begon men daaraan behoefte te; gevoe len. Zou 't daarom ook zijn voordeel niet afwer pen, indien wij ons vereenigden. Ongeveer 2 jareD geleden dacht men zoo in Broek op Langédijk, en begon zoo langzamer hand het nut van vereenigen in te zien en even eens daarmede zijn eigen belangen en kwam tot stand eene vereeniging, met het doel de afslag aan de Langédijk te bevorderen. Aan de statu ten dezer vereeniging werd de koninklijke goed keuring gehecht bij besluit van den 24 Decem ber 1896. Ook te Grootebroek en te Zwijndrecht en an dere plaatsen had men reeds 't voordeel ervan ingezien, zoodat ook wij, in navolging van hen besloten naar de door hen verkregen rusuitaten, ons te vereenigen. Wel bestond er een afslag, maar de een zond zijn producten te vracht, de ander verkocht ze aan de veiling en we zage» niet in dat, met op deze wijze voorttegaan, wij zouden kunnen blijven concurreeren. De bouwer, die gewoon was eerst te spitten, te eggen en vruchten te verbouwen, om ze dan te verkoopen aan den koopman, dacht niet an ders of het behoorde zoo en de koopman, die misschien wel verder dacht, was met den koop tevreden. Enkele mandjes aardappelen werden aan den afslag of te vracht verkocht en was de boer dan nog eens tevreden, doordat hij toch de hoogste markt had gekregen, naderhand bleek 't, dat op den afslag iets meer was gegeven. De een verkocht zijn bloemkool rechtstreeks aan den koopman, de andere aan den afslag, doch velen bleven weg van de veiling. Doch op een gegeven oogenblik stond een wijs man op, die ons opmerkzaam maakte, dat we niet op de hoogte van onzen tijd waren en ons den raad gaf, zich te vereenigen. Yan de grooten der aarde tot de kleinen toe, allen ver eenigen zich. Wij zien het in de Diamant wereld, allen vereenigen zich. De petroleum- maatschappijen vereenigen zich en beheersehen alzoo de markt. Coöperatieve vereenigingen wer ken met uitnemend succes en bleven ook daar van de voordeelen niet uit. Aan de hand van die feiten vereenigden ook wij ons en werden 202 personen lid van de vereeniging. Toen tot afslag besloten was kwamen natuur- ljjk ook de kooplui en hoewel het vorige jaar er nog slechts 4 a 6 kwamen, was weldra een tweede bank noodig en het bleek dat door een dergelijk optreden de markt werd bekroond met vluggen handel. Dezelfde resultaten werden ver kregen door ook de wortelen aan den afslag te brengen. Ook hiervan bleven de voordeelen niet uit. Door de groenten aan den afslag te brengen bleven de voordeelen steeds voortdruppelen op de hoofden der bouwers, terwijl de koopman kon koopen naar harte lust. j Doch het was niet voldoende, dat we bleven I in onze gemeente en Sint Pancras. Het lag ook in ons plan Koedijk aan te doen en de landbou- I wers op te roepen ter-.bespreking van het doel I onzer vereeniging. Jl. Vrijdag nu had die ver gadering plaats en we hadden het genoegen dat i allen, die ter vergadering gekomen waren, als lid onzer vereeniging te mogen inschrijven. I Het kan niet anders of ook Noordscharwoude I en Oudkarspel moeten zich aansluiten nadat ook Zuidscharwoude zich niet onbetuigd heeft gela- I ten. Het is ons niet te doen om hier de afslag I af te breken, maar wel degelijk om te bevorderen, i Alle groenten moeten aan den afslag komen, I want het kan niet anders of als de een te vracht geeft en de ander veilt of den handel' verkiest, dit doodend op de markt en den algemeenen handel moet werken. Men meent een hoogoro markt te kunnen bedingen dan aan den afslag kan worden verkregen, en men heeft 't niet. Boven dien is het lastig voor den koopman. Wanneer hij in October een groote partij Reuzenbloem- kool noodig heeft moet hij die aftelegrafeeren om dat hij ze niet kan koopen, omdat men ze niet geeft voor den door hem bepaalden prijs. Voor den koopman is 't dus gewild, het geeft aan beide partijen gelijke rechten. De rijksdaal der van den een is toch evenveel waard als die van den ander. Sluit u dus allen aan en wordt lid van de vereeniging. Eendracht maakt macht. En wanneer het mocht zijn dat gij lid zoudt worden en besluit de reeds genoemde groenten aan den afslag te brengen, dan zouden wij even eens willen, dat ge zoudt kunnen ingaan op het besluit van de algemeene vergadering om de aardappelen per 17y2 KG., de uien per 50 KG. te verkoopen. Te Broek op Langédijk verklaarden de hande laars, welke op die algemeene vergadering aan wezig waren, zich allen er voor. Ook op Overflakkee, in den IJpolder, Haar lemmermeer en andere plaatsen, ook van Zee land wordt de uien per baal naar Engeland ver zonden. Ook van hier wordt in den groothandel dat gedaan, dus er bestaat geen bezwaar om het stelsel, als stelsel ook hier in te voeren. Het gaat niet om de knikkers, maar om 't recht van het spel. De een geeft een goede maat, de andere niet en 't is daarom veel rechtvaardiger het stelsel in te voeren, voortaan per kilo te verkoopen dan per maat. Toen velen van het bestuur een kijkje namen in de streek, zagen zij dat de aardappelen daar werden verkocht per 71 pond, doch het is geen bezwaar aan den afslag te Broek op Langédijk of te Noordscharwoude, indien ook hier aardap pelen geveild worden, deze te verkoopen per 17 l/2 KG. Het is ons natuurlijk ook te doen om het recht van den koopman te beschermen. Boven dien kan men naar begeeren koopen en is men altijd in de gelegenheid zijn waar van de hand te doen, door ze aan den afslag te brengen. In een grage tijd moeten wij den koopman in de ge legenheid stellen naar hartelust te kunnen koo pen en 't is meermalen gebeurd, dat zij niet 1/k gedeelte bij elkander konden krijgen van hetgeen zij benoodigd hadden en Op den afslag was geen ge legenheid om te komen tot de bestelde hoeveelheid. Nu wordt de gelegenheid opengesteld voor het indienen van. bezwaren en het vragen van in lichtingen, waarvan de heer J. Barten gebruik maakt en opmerkt dat het hier niet zoo goed zal gaan, omdat hier te Noordscharwoude geen wortelenveiling bestaat, en zoo wij zegt de heer Barten ons verbinden niet anders dan aan den afslag te verkoopen, zullen wij ook altijd naar Broek op Langédijk moeten gaan. De voorzitter doet nu opmerken, dat dit toch zoo'n groot bezwaar niet is, want te Broek zijn de kooplui. Bovendien zou, wanneer er nl. ge noeg wortelenverbouwers zijn, ook te Noordschar woude een veiling kunnen worden gehouden, in het najaar gaat men toch naar Broek om te verkoopen, waarna de heer Barten doet opmer ken dat hier niet genoeg wortelenverbouwers wonen. De voorzitter neemt nu Sint Pankras tot voor beeld en zegt dat ook daar de vroege wortelen naar de veiling gaan en naderhand in Broek komen. Als ze uit de hand worden verkocht komt de bouwer niet tot zijn recht. We hebben bovendien getracht aan de aard- appelenmarkt eene groote uitbreiding te geven, door eenige ILL. Streeker Muizen op te koopen, die te planten en aan de markt te brengen. Waar markt is daar komt de koopmandat trekt vanzelf en daar komen dan tenslotte alle kooplui om ver schillende hoeveelheden mandjes aardappelen te koopen. Hierna volgt voorlezing van het huishoudelijk reglement. Hierna neemt de EdelAchtbare Heer K. Slot, burgemeester van Broek op Langédijk het woord. Het doel ZEd. Achtb. leed dat de opkomst zóó gering is en zou wel wenschen dat het anders was. We weten bij ondervinding, aldus Spr., dat wanneer de groenten geteeld zijn we nog maar half weg zijn. Het is ons natuurlijk ook om de winsten van de producten te doen. De producten moeten worden van de hand gedaan aan den koopman en indien de koopman of handelaar niet meer zou zijn dan de bouwer, dan zou deze niet vooruit komen. Wordt de handel nu particulier gedreven, dan 34. Zonder die papieren kon Hubert zijn aan spraken niet op de nalatenschap van zijn oom doen gelden en daar lord Cliffe geen recht had, bij testament over zijne goede ren te beschikken, moesten deze haar wel te beurt vallen. Zij had zich de papieren toegeëigend en eenige bloemen daarvoor in de plaats ge steld, het linnen zakje weer dichtgenaaid een voor haar ongeoefende vingers zeer moeielijk werk en vervolgens was zij naar haar kamer gegaan, waar zij over legde, wat zij met de gestolen papieren zou doen. Die terstond te vernietigen, zou een on voorzichtigheid zijn geweest, daar de mo gelijkheid nog voorhanden was, dat Hu- bert, voor wien zij destijds een ernstige neiging gevoelde, haar zou huwen en bo vendien, daar het bezit van die documen ten haar steeds een groote macht ver leende. Het was nu echter een hoofdzaak: De eenigszins bijgeloovige gravin vreesde voor haar, een veilige plaats te vinden Jdat bovenaardsche machten de hand in het waar zij die papieren kon bewaren en waar,verdwijnen dier papieren gehad hadden, zij blijven konden, totdat haar toekomst1 maar niettemin zocht zij wanhopig in alle verzekerd was. [kamers van het kasteel en haar onrust In haar angst kwam haar geen plaats veilig genoeg voor tot het bewaren van die papieren en toen zij zich dien avond ter ruste begaf, legde zij ze onder haar hoofdkussen, met het voornemen ze bij zich te dragen, totdat zij een geschikte bergplaats had uitgekozen. Toen zij den volgenden morgen ont waakte, was haar eerste werk, de hand naar de papieren uit te strekken, maar tot haar onbeschrijfelijken schrik waren deze verdwenen. Ja, verdwenen, alsof een bovennatuurlijke macht haar die gedurende den nacht ontrukt had. Zij doorzocht de kamer in alle hoeken, maar tevergeefs en wat het geval nog raadselachtiger maakte, was, dat de deur van haar slaapkamer gegrendeld en de vensters met stevige luiken gesloten wa ren, zoodat het vermoeden, dat iemand bij haar binnengeslopen kon zijn, geheel uit gesloten was. Bovendien had zij toch zeker moeten ontwaken, wanneer men haar hoofdkussen had opgelicht, waaronder de papieren verborgen waren. Het was een geheimzinnig voorval, dat haar met angst vervulde. had ten slotte de aandacht getrokken van Arline en mrs. Belton. Eenigen tijd later had lord Cliffe haar vol woede Huberts weigering tot een hu welijk met haar meegedeeld en tevens dat er geen bewijzen van het huwelijk zijner ouders voorhanden waren, maar toen zij hem er naar vroeg, had hij haar er bij gezegd, dat zijn broeder hem op zijn sterf bed had gezworen, dat de moeder van Hubert zijn wettige vrouw was geweest en dat de papieren, die zijn huwelijk be wezen, gestolen waren. Dit alles haalde Clarice zich voor den geest, terwijl z(j voorliet haardvuur in haar boudoir zat en buiten de wind langs de muren var. het kasteel loeide en gierde. DRIE-EN-DERTIGSTE HOOFDSTUK. Hoe later het in den avond werd, des te meer de storm in heftigheid toenam, den geheelen nacht duurde hij voort en Esther Grant, wier kamer op een hoek van het huis lag, waar het bulderen van den wind het hardst was, kon geen oog sluiten. Telkens als zij een weinig tot rust kwam, brak de orkaan weer met nieuwe|geest gegeven, zij was dus ook niet voor woede los, als wilde hij het oude kasteel een klein geruchtje vervaard, van zijn fundeeringen wegrukken. Toen] Vastberaden ging zij den kant op, waar het later in den nacht werd en Esther zij de geestverschijning had gezien en ver- Grant inzag, dat zij hier toch niet slapen meed daarbij zooveel mogelijk gedruisch te maken. De rwitte dame" zou, besloot zij op te staan en een andere kamer op te zoeken, waar het geraas van den wind minder sterk zou zijn en waar zij wellicht rust kon vinden. Zij trok een paar vilten pantoffels aan, sloeg een warme, wollen deken om en ging zoo de gang op, maar in plaats van een ander vertrek op te zoeken, bleef zij eensklaps als aan den grond genageld staan, want ran het einde van den gang ver toonde zich een in het wit gekleede vrou wengestalte, die een licht droeg en wier lange zwarte haren los over den rug hingen. Haar schrik duurde evenwel niet lang, zij was volstrekt niet bijgeloovig en had de spookgeschiedenis van het kasteel Cliffe Court steeds als een kindersprookje be schouwd; zelfs nu zij de witte dame" in eigen persoon aanschouwde, geloofde zij er nog niets van, maar veronderstelde veeleer dat hier heel wat anders achter stak. Wat, scheen haar dan ook in het geheel niet op te merken, maar ging met afgemeten tred naar den zoogenaamden spook vleugel. Het kwam geen oogenblik in Esther Grant op, alarm te maken en de bedienden te wekken, neen, zij wilde de witte gedaante stil volgen en eens zien, wat er eigenlijk van die spookhistorie was. - Er kan mij niets gebeuren, mom pelde zij, terwijl zij de »witte dame" na sloop, en wellicht zal ik nu in staat zijn, het geheim van Cliffe Court, waar mrs. Belton mij wel eens over gesproken heeft, te ontsluieren. Geesten zijn niet gewoon de deuren, die zij op hun weg ontmoeten, op mensche- lijke wijze met een sleutel te openen, dien zij aan een ring in de hand hebben, maar dit spook maakte de deuren op zeer alle- daagsche manier open, toen zij in het ver dat wist zij nog niet, maar zij besloot ter-laten gedeelte van het kasteel kwamEsther stond het eens te onderzoeken. Esther Grant was niet voor niets in Australië ge weest; daarginds, in dat woeste, onbe schaafde land had zij dikwjjls genoeg blij ken van moed en tegenwoordigheid van Grant hoorde de' verroeste sloten knarsen. Het spook vergat evenwel, de deuren ach ter zich te sluiten, hetgeen de bespiedster zeer goed te pas kwam, want zij kon de geheimzinnige gedaante nu zonder de min-

Nieuwe Langedijker Courant | 1897 | | pagina 1