Nieuwe Langedijker Courant', van Zondag 21 Maart 1897. Nieuwstijdingen. behartigt men wederzijdsche belangen volstrekt niet en heeft men weinig succes. Men wil im mers toch altijd de hoogste markt hebben. Het is nu ongeveer 9 jaren geleden dat wij begonnen de groenten publiek te verkoopeu aan de veiling, doch van tijd tot tijd kwamen zulke inwerkingen, dat de veiling weer terugliep en het ten slotte bleek, dat de aardappelenmarkt niets meer was. De bouwers brachten hun groenten naar een solied koopman. De bloemkool werd dan ge taxeerd naar de prijzen die op de publieke vei ling werden bedongen, en al was men in den regel daarmede tevreden, dan kon het toch geen zuivere handel heeten. Toen wij begonnen met publiek te veilen, oogstten wij daarmede het meeste succes, tot ver leden jaar, toen het bleek dat in Reuzenkool weder een particuliere handel was begonnen. Daarom zijn wij gekomen om u op te wekken de groenten te veilen en daarom lid te worden van de vereeniging. De handel zal daar ongetwijfeld veel bij winnen. De vergadering is wel schaars bezocht, doch als we eens denken aan de eerste vergadering te Broek op Lange dijk, dan moeten wij ons verbazen, dat toch eene groote vereeniging is tot stand gekomen. Een uit de vergadering oppert echter nog eens het bezwaar door den heer Barten uitge sproken, waarna de voorzitter wijst op een be zwaar te Koedijk geopperd. Daar gebeurt het namelijk wel eens dat er een botter komt om groenten op te koopen, en zou de schipper dan geen gelegenheid hebben om te koopen, indien de bouwers naar de veiling gingen. Doch het bestuur geeft dan in bijzondere gevallen mach tiging uit de hand te verkoopen, waarvoor op elke gemeenten dan ook twee leden het bestuur vertegenwoordigen, waar men zich kan vervoe gen. Er kunnen omstandigheden zich voordoen dat het niet anders kan, doch daarin kan wor den voorzien. De markt is te Broek op Langedijk en daar komt toch alles. Als de koopman een groote partij koopt dan koopt hij alles tegen een vaste prijs doch aan de veiling krijgt men prijzen naar de kwaliteit der groenten en zijn dus de rechten van beide partijen meer verzekerd. En nog eens, hoeveel de koopman dan ook noodig heeft, op de veiling kan hij ze krijgen. De heer C. Slotemaker merkt nu op, dat het bezwaar dat hier genoemd is, toch werkelijk niet licht is te achten woonde ik te Broek op Langedijk, dan twijfelde ik geen oogenblik lid te worden, doch, al is het waar dat we tusschen- beiden in September naar Broek moeten, dan is het in hoofdzaak om te laden, want dan heb ben we ze hier reeds verkocht aan een schipper. Doch 't wordt anders wanneer wij ons verplich ten aan den afslag te verkoopen. En nu mag 't waar zijn dat door een achterdeurtje is voor zien in enkele gevallen, dat men verhinderd is aan de veiling te komen, doch dan is er voor Noordscharwoude wel een groote achterdeur noodig, en hebben de raadgevers van het dorp, de vertegenwoordigers van het bestuur, nog al wat toe te laten. Natuurlijk nemen wij liever bestellingen aan, want, het is voor het werkvolk ook lang geen pleizierig baantje 's avonds laat thuis te komen van de veiling. Ook hier staan we de belangen van den landbouw voor, doch we dienen te handelen naar de bestaande om standigheden. En hoe meer we „noordop" komen, hoe grooter dat 't bezwaar wordt aan den afslag van de vereeniging te bepleiten. Eene contribu tie van f 0.50 zal toch voor velen geen hezwaar zijn lid te worden voor een jaar. Nadat nog eens door den voorzitter op het groote nut is gewezen van het doel dezer ver eeniging werd bepaald over 3 weken, op den 9 April, nog eens eene vergadering te houden, terwijl op een desbetreffende vraag werd geant woord, dat het nieuwe stelsel, de uien en de aardappelen bij gewicht te verkoopen, zou in gaan met den nieuwen oogst. Niettegenstaande het zeer geringe getal ter vergadering aanwezige personen traden reeds 9 leden toe. Hierna sluiting. Jl. Woensdagavond vergaderde in het lokaal van den heer G. Slotemaker te OUD KARSPEL, het Departement Oud-Karspel van de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen. Na opening der vergadering, voorlezing en goedkeuring der notulen der vorige bijeen komst en behandeling van de punten van be schrijving voor de algemeene vergadering, welke op Woensdag den 21 April a.s. zal wor den gehouden, had de benoeming plaats van afgevaardigden voor genoemde vergadering. Benoemd werden de heeren J. Vis en J. H. Keizer, als plaatsvervangers de heeren Ds. Stramrood en Dr. G. C. Weisenborn. Hierna volgde eene verkiezing van bestuurs leden in de plaats van de heeren C. Kroon Mz., Voorzitter; J. Vis, Secretaris, welke her kiesbaar zijn en van den heer J. Butter, (niet herkiesbaar). De heeren Kroon en Vis werden herbenoemd en in de plaats van den heer Butter benoemd de heer Ds. Stramrood, welke benoeming werd aangenomen. Door den heer J. Vis werd hierna verslag uitgebracht van den toestand van Spaar- en Hulpbank, van welk verslag wij onderstaand uittreksel ontleenen. Eveneens werd besloten tot het houden eener openbare vergadering op a.s. Woensdag den 24 Maart, waarvoor bewijzen van toegang kosteloos verkrijghaar zijn bij de leden en waarvan het programma door bijzondere om standigheden niet eerder dan a.s. Maandag kan worden bekend gemaakt. Voor jongelin gen beneden den leeftijd van 25 jaar, is toe gang verkrijgbaar voor f0.50. Verslag van den toestand van Spaar en Hulpbank over 1896. Aantal deelhebbers 298. Kapitaal der Bankf 37784,7OV2 Aan de deelhebbers verschuldigd 33944,98 De heer Zeeman stelt nu voor, dat de Noord- scharwouder bouwers zich zullen onthouden te Broek op Langedijk aan particulieren te ver koopen. Te Noordscharwoude is dat minder, daar wordt de veiling door de onderhandsche handel niet ondermijnd, doch te Broek op Lan- gedjjk wel. Dit voorstel wordt door het geheele bestuur overgenomen en nu ook dit bezwaar is opgehe ven, wordt de gelegenheid opengesteld lid te worden, nadat daarop door den voorz. nog eens met alle kracht is aangedrongen. Terwijl de lijst circuleert, deelt de voorzitter mede, dat de vereeniging zich ook heeft gewend tot de verschillende gemeentebesturen met ver zoek dat zij een premie zullen stellen op het verdelgen van de zwarte rat, doch welke pogin gen zijn mislukt. Zoo spreekt de voorzitter ook den wensch uit, dat het eveneens in het be lang was van den landbouwer, wanneer de een den werden vastgehouden, op grond dat deze de bloem uit de reuzenbloemkool eten en dat de eendenhouder geen recht heeft op het water, evenmin als op den akker dien een ander toe behoort. De Heer D. Wagénaar, gemeente Ontvanger te Broek op Langedijk, mede bestuurslid, wijst op het'ruime veld, dat door de vereeniging kan worden bearbeid. Op haar weg liggen zoovele zaken die tot stand kunnen worden gebracht. Zij stelt zich ook ten doel directe betaling bij een gesloten koop te bevorderen, opdat men geen week behoeft te wachten. Eveneens, om, wanneer bij gewicht wordt ver kocht, de bouwers te voorzien van bascules, door in 't groot op te koopen, deze voor inkoops prijs van de hand te doen. Men diene zich dan vóór 1 Mei bij het bestuur aan te melden. En zoovele nuttige zaken kunnen worden tot stand gebracht wanneer gezamelijk voor het goede doel wordt gestreden. Alsnu worden op voorstel van den heer D. Slot 3 commissiën benoemd van 2 personen welke bij de bouwers zullen rondgaan om het goede doel Overschot of reserve f 3839,77 V2 Het debet bestaat uit: 17 posten beneden f 1,— 79 van 1,— tot f 10,— 50 10,- 25,- 80 a a 25,- a 100,- 55 a a 100,- a 500,— 11 I) 500,- 1000,- 6 a boven 1000,— Het aantal nieuw geopende rekeningen is >2, verdeeld als volgt: 11 landbouwers, 7 zon der beroep, 6 handwerkslieden, 15 minderja rigen, 7 arbeiders, 4 kooplieden, 1 vereeni ging, 1 beambte. De geheele inleg bestaat uit: 170 posten beneden f 1,— 600 van 1,— tot f 10,- 98 a 10,- 100,- 34 100,- 500,- 5 500,- 1000,- 1 post boven 1000,— In het geheel 908 posten tot een gezamen lijk bedrag van f 16545,33. In 175 posten werd/" 11957,02terugbetaald. BALANS. Bezitting: Obligatiënf 33917,89 Rente te goed851,33 3015,48V2 Totaal f 37784,707: Schuld: Aan de deelhebbers verschuldigd f 33944,93 Reservefonds3839,777a Totaal f 87784,707, - OUD-KARSPEL. De doopsgezinde ge meente te Broek, die sinds eenigen tijd 's Zon dagsmorgens van uit onze gemeente een rij tuig voor de kerkgangers laat rijden, heeft nu ten behoeve der Catechesanten in de noorde lijke dorpen een lokaal gehuurd, waar geregeld aleering" kan worden gehouden. Naar wordt meegedeeld is de gemeente in onderhandeling over den aankoop van een huis alhier voor bovengemeld doel. Den 18 Maart is de koninklijke goedkeu ring ingekomen op de Statuten der IJsclub aVolharding" te Oud-Karspel en wordt deze vereeniging mitsdien erkend. Onze correspondent te ST. PANKRAS schrijft Door de vereeniging BNut en Genoegen" was als spreker voor den laatsten avond in dezen winter op Zaterdag 1.1. uitgenoodig de Heer J. de Jongh van Texel. Het was de tweede keer, dat de Heer de Jongh hier dezen winter optrad. En de voortgezette ken nismaking beviel uitstekend. De Heer de J. weet het aangename met het nuttige te verbinden en o.a. op uitnemende wijze de gedachte te vertolken van zijn lievelingsschrijver, Laurillard. Wie een Nutslezing bijwoont van dezen spre ker, keert stellig voldaan huiswaarts. Achtereenvolgens werden voorgedragen: 1. Tijm" (Laurillard) 2. „Drie schetsen van een trouwdag" (Laurillard) 3. „Sven Duffa" (Honigh) 4. „Als de ooievaar komt" (Pierrot) 5. „Sergeant knipper" (P. A. Buis) 6. „In den trog" (De Jongh.) Door den Heer van de Vijzel werd nog op ge voelvolle wijze voorgedragen „De Negerslaaf" (Van der Pot.) Als smidsleerling is tot de Ambachtsschool te Alkmaar toegelaten G. Leijen. leerling der open bare school alhier. SCHAGEN. Donderdag j.l. werd door den heer G. Muijs, veearts, aan een der toegangswe gen tot onze gemeente 4 koeien aangehouden als "ijdende aan mond- en klauwzeer. De dieren wa ren uit Friesland afkomstig en voor onze markt bestemd. De heer Hengeveld is van die aanhou ding in kennis gesteld. CONCURRENTIE. Het begint er voor de rijtuig-verhuurders in Den Ha'ag slecht uit te zien. Aan B. en W. aldaar is vergunning gevraagd om op de plaats, bestemd om door stationneerende rijtuigen te worden in genomen, te mogen doen stationneeren een 50-tal „velocipède-fiacres", zijnde driewielers voorzien van een overdekten zetel in den vorm van een ruststoel en waarop één persoon kan plaats nemen behalve den bestuurder. Het vervoer op die wijze zou geschieden tegen een prijs van 10 cent per kilometer. Er wordt verteld dat de Raad van een ge meente in de nabijheid van MEPPEL het voor stel verwierp om zich een stoombrandspuit aan te schaffen op grond dat: „nu sedert menschen- heugenis de branden hier steeds gebluscht zjjn met koud water, het niet noodig mag heeten het te gaan doen met warm". AARDAPPELEM. Uit Opsterland schrijft men, dat verschei dene landbouwers thans reeds de in 1897 te ver bouwen aardappels aan commissionairs van fa brieken verkocht hebben voor 70 cent per Hecto liter. In 1896 kon zooals men weet, slechts 60 cent worden bedongen. Eieren en boter zijn te OUDDORP (Flakkee) bijna onverkoopbaar: 6 eieren voor een dubbeltje 5 ons zuivere natuurboter voor 9 stuivers Cecil Rhodes is Donderdag te AMSTER DAM gezien, gemoedelijk pratende met een ouden beer aan een tafeltje bij Kras. Behalve Trappisten-bier krijgen we nu ook Trappisten-boter; althans Trappisten zullen te DEVENTER een roomboterfabriek oprichten. In een dorp nabij Leiden werd dezer dagen door een ambulant gezelschap vertoond: „Roze Kate" van Nestor de Tière. Op het biljart was het tooneel opgeslagen. De keuken diende tot kleedkamer. Om uit de keuken in de zaal te ko men moest men over het tot tooneel ingerichte biljart. In de groote scène in de smidse wandelde een meid met een groot blad met koppen choco lade uit de keuken over het biljart de zaal in. De tooneelisten speelden rustig door, alsof er niets gebeurde. WAARSCHUWING VOOR DAMES! In Den Haag is een jonge dame aan bloed vergiftiging gestorven, tengevolge van het dra gen eener gekleurde voile, waarvan de kleurstof met een wondje op den neus in aanraking kwam. HOE MEN HUIZEN BOUWT! Te Scherpenzeel zijn bijna vier voltooide wo ningen, bij het opleggen der pannen, met don derend geraas ingestort. Eenige werklieden be zeerden zich, dodh gelukkig niet ernstig. TREURIG BIJGELOOF. Na het overlijden van een aan tering lijdend meisje, voor wie het bestuur van „Armenzorg te Assen een krib had laten maken, kwam het bericht tot het bestuur, dat de krib door de moeder was verkocht, die daarvoor ter ver antwoording geroepen werd en in de volgende woorden haar onschuld trachtte te bewijzen Zoo waor as'r een God in de hemel is, zal ik precies vertellen hoe de vörk in de steel zit Toen mien lieve wiggie störven was, zetten we de kribbe in 't achterhuus, maar al heel gauw kwam buurman, die met oes onder een dak woont klaogen dat hij en zien vrouw 's nachts niet slaopen kunnen umdat om twaolf uur drie maol achter mekaer op de kribbe klopt wör. En 't slimste was, dat hie, toe hie noa en geklop deur de reeten keken had, mien dooie dochter in 't wit over de kribbe had zien loopen. 01 ik nou al zee: allemaol malligheid, 't hulp niet en hie jeuzelde net zoo lang tot ik de kribbe buten deur zette. Toe ik nou is op eene goeie aovond zoowat negen uur, half tien met buur vrouw naor huus gung, begun ze over 't geval te praoten en zee, dat 't nog altied na klopte. Ik zee: leugens allemaol; maor't komp da'j gien goed geweten hebt, want jij hebt mien dochter plaogt. Nou kiek dan zulf a'j durff, zee ze, maor je durft niet. Dat leut ik mie gien twee keer zeg gen en 'k zee mien binnenste is zoo zuver als gold en 'k zal buten wachten op de kribbe tot de klok twaalf het. En ik heb 't daon heeren. En krek middernacht, waarachtig, wör er drie maol op de kribbe klopt, maor de witte gedaonte kwam niet; dat kun ok niet, daorveur he'k mien kind veul te goed oppast. Toe ik dit volgende morgen an de buren vertelde, wollen ze de kribbe heelemaol weg hebben. Dit is gebeurd. 'K heb hem an mien getrouwde dochter geven, dier nou gebruuk van moakt als achterschot van heur woon- bak (een woonbak zonder onderstel). De heeren kunnen nou zien, dat 't leugens waoren, da'k de kribbe verkocht heb. EEN FRAAIE VERORDENING. Men schrjjft aan de „Haagsche Ct." uit Loos duinen B. en W. hebben onlangs onze gemeente in 't bezit gesteld van een knappe verordening tegen het openbaar lager onderwijs. In die ver ordening „op de schoolgeldheffing" van 23 Mei 1896 leest men nl. deze bepaling: Bedeeldennen zij die, ofschoon niet bedeeld, on vermogend zijn, worden niet, de minvermogen den slechts voor vier tienden aan de betaling van het schoolgeld onderworpen. De toepassing van deze bepaling wordt aan B. en W. overgelaten." Zonder eenige gelegenheid voor hooger beroep, palen B. en W. dus, wie „minvermogend" is en geen f 1.25 per maand voor een kind (f 2 voor twee kinderen, enz.) kan missen. Nu deed zich onlangs een geval van onjuiste heffing voor. Zekere J. J. B. werd aangeslagen voor de volle f2 per maand, terwijl hij vroeger slechts f 1.20 had te betalen. Hij protesteerde, maar kreeg een afwijzend antwoord. Op een ver zoekschrift aan den Raad gemotiveerd met onvermogen kreeg hij dezelfde beschikking; B. en W. hadden „de eer", hem te berichten, dat hij op f 2 's maands bleef aangeslagen, waarop eene aanmaning volgde, onder bedreiging met executie. De man kwam nogmaals met het be toog bij B. en W., dat hij, zooal niet on-, dan toch zeker minvermogend was. Te vergeefs. De burgemeester deed de executie doorzetten. Nu is 's mans heele boeltje verkocht. Het bracht f 11.10 op! Tamelijk „minvermogend" dus, 't niet? Hoe denkt men over zulk een toepassing van de verordening? Er zijn op de openbare school 38 betalenden, 47 niet-betalenden en 3 minvermogenden (voor 40 pc. van het schoolgeld). Moet die openbare school worden „leegge pompt" En kan niemand daar iets tegen doen? ONTROUWE WERKLIEDEN. Met den verwerkten en den nog aanwezigen voorraad lood, bleek den aannemer van dePro- testantsche kerk te Schagen, dat ongeveer 700 ~.G. ontvreemd waren. De politie is met de zaak in kennis gesteld en het onderzoek bracht aan het licht, dat een viertal leidekkers en lood gieters zich de vermiste hoeveelheid langzamerhand hadden toegeëigend. Een koopman in lompen en oud metaal, te Schagen woonachtig, had het lood beneden marktprijs van de ontrouwe werklieden gekocht. Van een en ander is proces-verbaal Voor misdadigers van allerlei slag is het niet aangenaam te vernemen, dat de Duitsche Rijksdag het uitleveringsverdrag tusschen het Duitsche Rijk en Nederland heeft bekrachtigd. Witte vrouwengestalte op het kerkhof in het nachtelijk duister! Br. 't is om van te griezelen! Toch waren deze week te DRUTEN nog een 50-tal mannen en vrouwen belust op zoo iets ijselijks. In die gemeente heerscht nl. onder de minder ontwikkelden het vaste bijgeloof, dat in den nacht van 15 op 16 Maart een geest in de gedaante eener witte vrouw in het middernach telijk uur een wandeling over het kerkhof maakt. Werkelijk gingen nu een 50 tal Drutenaars naar de begraafplaats om getuige van die verschijning te zijn. De witte dame heeft hen echter leelijk in het ootje genomenzij hield zich lekker schuil 1 OFFICIEEL HOLLANDSCH. Uiteen politie-rapport„Dooreen politieagent is naar het bureau Leidscheplein gebracht een 10-jarig knaapje, dat zich haastig uit een tuin in de Vondelstraat verwijderde en op wien eenige bloembollen zijn bevonden." VOORZICHTIG MET BEHANGSELPAPIER! De commissaris van politie te Nijmegen waar schuwt tegen het gebruik van het behangselpa pier, gekleurd met het zeer vergiftige zoogenaamd Scheele's groen. Het verblijven in vertrekken, behangen met zulk behang, kan aanleiding ge ven tot ernstige vergiftiging. Nu de schoonmaaktijd nadert en vele huis moeders naar een nieuw behangetje uitzien, komt deze waarschuwing zeker niet te onpas! Te 's-HERTOGENBOSCII werd dezer da gen een zes-jarig knaapje voor dood uit de haven opgehaald. Na echter ongeveer een uur aanhou dend de drenkelingen-methode op hem te hebben toegepast, mocht men de voldoening smaken de levensgeesten te zien wederkeeren, en den volgen den dag was het ventje bijna even flink als vóór het ongeval. Een nieuw voorbeeld hoe goed het is bij dren kelingen in geen geval den moed op te geven en het toepassen van de bekende maatregelen zoo lang mogelijk vol te houden. REKENKUNDIGE VERMAKELIJKHEDEN. Er zijn een aantal menschen verzot op 't do minospel. Men kan er hun geen vertwij van ma-

Nieuwe Langedijker Courant | 1897 | | pagina 2