„Nieuwe Langedijker Courant" van Zondag 4 April 1897. Nieuwstijdingen. Smaakten we het genoegen hen weer eens te zien optreden, ze hebben een paar uitvoerin gen overgeslagen heden gaven ze weder blijk dat in dien tijd door hen ook oogenblikken zijn gewijd geweest aan de beoefening van het piano- en snarenspel, door vaardigheid en tech nische kennis. Deze kunst dienende, weten zij zich beloond, door een beter begrip van de hoogste inspiratie der toondichters, bij de vertol king waarvan allen, die gevoel hebben voor muziek, geheel werden meegeoverd. Als toegiftje was de„ Champagnegalop" een aar dig nummer, dat luide werd toegejuicht. Het daaropvolgende nr. voor gemengd koor „Het meisje en de visscher" van Lijsen is nog al moeielijk en de uitvoering hiervan kon dan ook wel iets beter zijn geweest. Het overige van den avond werd gewijd aan de „Lente." Een potpourri van lieve zangnum mers, alle een „Lentedag" vertolkende in al zijn pracht van geuren en kleuren, sloot het pro- r gramma. De herinnering aan die heerlijke, zacht rui- schende en dan weer jubelende melodiën, welke wij reeds in onze jeugd op de school hebben geleerd, werd in ons wakker; nu beter gevoelende wat die klanken ons vertellen en mededeelen beter kunnende bewonderen het scheppingsver mogen der componisten. De vertolking liet niets te wenschen over. Aan de dames A. v. d. Oord en M. Slooves, welke na het gemengd koor het grootste aan deel hebben 'gehad in de vertolking dezer lie deren, komt voorzeker grooten lof toe voor de wijze waarop door haar de verschillende duet ten werden gezongen. De heer Iv. Opperdoes heeft als aecompag- nateur, eveneens een rijk aandeel gehad aan het succès van dezen avond, en bewezen, dat een dergelijke taak hem ten volle is toevertrouwd. Bij de herinnering aan hetgeen dien avond is vertolkt, zullen wij aan „Crescendo" kunnen denken met een zekeren trots, nl. dat wij bezitten eene vereeniging die door haar optreden aan spraak maakt op onze belangstelling, onzen steun. Het is ongetwijfeld voor den Directeur, den heer Dorsman, geen gemakkelijke taak de ver eeniging staande te houden, wanneer het getal der leden, dat de vereeniging uittreedt, onge veer gelijk blijft met dat wat er bijkomt, on verminderd het verschil in bekwaamheid, dat er bestaat tusschen volleerden en aankomenden. Daarom te meer is zijne leiding te bewonde ren, met het oog op hetgeen de vereeniging kan presteeren. Wij zijn er hem dankbaar voor, dat hij het eenige wat wij hier hebben, brengt op het peil van ontwikkeling, waarop dei-gelijke vereenigin- gen kunnen komen, wanneer de bekwaamheid van den directeur zich afspiegelt op zijne leden dat hij neerlegt in de harten van hen gevoel voor die onschatbare, nooit genoeg volprezen kunst, die de hoogste indrukken, de heiligste aandoeningen doet vertolken. Gedurende de maand Maart 1897 zijn op het hulpkantoor te ZUIDSCHARWOUDEj inge- legdl2I inlagen tot een bedrag van f2787.48,tegen 13 terugbetalingen, uitmakende f 2313.14. 4 stuks nieuwe boekjes werden uitgegeven waarvan het laatste is genommerd 7834. ZUIDSCHARWOUDE. Aan onze gemeente is gedurende de e. v. 5 jaren, ontheffing ver leend van de verplichting tot het doen geven van onderwijs in de vrije- en ordeoefeningen der gym nastiek. Lan^edijk. Voor de weinige kool, die nog in de Lange- dijker schuren ligt opgeslagen, worden met dit koude weer, goede prijzen gemaakt. Roode kool werd reeds verkocht voor f 15 per honderd, veld gele voor f 13. Deze hooge prijzen komen den landman niet zoowel ten goede als men dit oogen- schijnlijk denken zou. Den geheelen winter toch moest er op de kool gepast worden, terwijl menig kooltje in den loop van den winter zoo aangezet werd, dat het moest worden uitgeschoten en dus niets opbracht. Met beplanting van gereedliggende velden heeft men de laatste week een aanvang gemaakt, zoodat over 13 weken, als het wat mee loopt de nieuwe kool weer klaar is. De Politieke Vereeniging „Vrijheid" heeft hare leden tegen 5 April ten lokale van den heer A. Kist ter vergadering opgeroepen ter be spreking van eene candidaatstelling voor de ver kiezing van een afgevaardigde ter Tweede Kamer op 20 April a.s. SCHAGEN. Den lsten April vierde onze hooggeachte secretaris, de heer Jb. de Nijs zijn 70ste verjaardag. Onze harmoniekapel meende dien dag voor hem tot een recht feesteljjken te moeten maken en bracht hem in den avond een serenade, die niet alleen uitstekend van stapel liep, maar ook zeer veel volk lokte, dat luid in stemde met de vivats, die voor den jubelaris werden aangeheven. STATEN-VERKIEZING. De minister van binnenlandsche zaken heeft, naar aanleiding van het overlijden van Mr. A. P. de Lange, bepaald, dat de verkiezing van een lid der Tweede Kamer in het hoofd kiesdistrict Alkmaar zal plaats hebben op Dins dag 20 April a. s. en de herstemming, zoo noo- dig, op Dinsdag 4 Mei d. a. v. Te HAARLEM is wederom met goed ge volg bij eene operatie in het Elisabeth's Gast huis gebruik gemaakt van een Röntgenstralen negatief van Dr. Valkema Blouw. Uit de hand eener juffrouw, die gedurende meer dan een jaar pijn had geleden, is een stuk naald ter lengte van een dicimeter te voorschijn ge bracht, dat in het dikke gedeelte der hand tusschen duim en vinger zat. DAT ZAL TEGENVALLEN! Te Zutfen werden tot heden geene opcenten op de personeele belasting geheven. Thans zul len met dit dienstjaar 20 opcenten tot een be drag van f 12000 worden geheven. Te Grootebroek heeft men iemand het le ven willen redden, die in het water was geraakt. Het was een 82-jarige uit Hoorn. Men heeft hem in zijn natte kleeren op een open wagen naar zijne woonplaats gebracht, waar hij 's avonds bezweek. EEN BRUTALE DIEFSTAL. In de Baanbrugsteeg, een kort straatje aan 't einde van de Haarlemmerstraat, waar de ar moede door de reten van de muren gluurt, huisde boven een koopman in oude lorren, zekere Van Deutekom, een man, een raadselachtig bestaan leidend als zoovele verdachte individuen uit de Amsterdarosche achterbuurten. Deze had een goede kennis die in de naburige povere Buiten-Oranjestraat woont op eene ka mer achter de woning van eene arme weduwe, die met uit waken gaan en handenarbeid haar schrale kostje moest aanhalen. Dezer dagen was die weduwe, die nog een schoolgaand zoontje heeft, de deur uit, en van die gelegenheid maakten de beide vrienden ge bruik haar op de onbeschaamdste manier te be stelen. Alles wat om zoo te zeggen los en vas} in huis was, beddegoed, kleeding, kookgerei, klok, werd ingepakt, naar buiten gesjouwd en bij Van Deutekom in de Baanbrugsteeg naar binnen ge- heschen, en dat alles op klaar lichten dag. Toen de weduwe thuis kwam, en bemerkte wat er te haren huize gebeurd was, gaf zij na tuurlijk onmiddellijk kennis aan de politie en deze, die misschien van de vriendschap tusschen den gauwhandigen buurman en Van D. afwist, kwam bij dezen laatste een bezoek brengen en vond hem in het bezit van bijna al het gestolene. Het einde van de geschiedenis was, dat Van Deutekom door den rechercheur Verbeek en een zijner confraters onder een groote toeloop van nieuwsgierigen naar 't politie-bureau werd ge bracht en, als bezwarende getuigen tegen hem, een massa gestolen meubelen, een heelekarvol. Zijn vriend, de buurman van de bestolen we duwe, bevindt zich nog op vrije voeten; dat hij ijverig gezocht wordt, spreekt van zelf. EEN VEELEISCHEND KIEZER. Als historisch meldt men het volgende: Bij een bestuurslid eener bestaande kiesver- eeniging ergens in het Noorden van ons land vervoegt zich iemand die voor de eerste maal als kiezer op de lijst voorkomt en zegt onder drie voorwaarden lid der vereeniging te willen worden, nl. wanneer men hem er voor wil in staan dat er verkregen wordt; 1°. Algemeene dienstplicht, 2°. Leerplicht en 3°. Algeheele afschaffing van alle belastingen. Toen hem te konnen werd gegeven, dat Vooral dit laatste wel nimmer bereikt zou worden zeide hg zich verwijderende dat hem dan ook zijn kiesrecht bitter weinig kon schelen. Een goed begin! De trouwplechtigheden op het stadhuis te AM STERDAM werden dezer dagen opgeluisterd dooreen vechtpartij. De vader van een bruid, die het lange wachten vervelend begon te vinden, was er stilletjes tusschen uitgeknepen, om een hartversterking te gaan pakken. Toen aan hem de beurt kwam om de trouwakte te teekenen, was hij nog niet terug. De bruigom ging hem halen en daarbij kwam het tot een formeele vecht- ™»-"j. Schoonvader en schoonzoon in spe bakke- n met elkaar dat het een aard had, zoodat zij met bebloede koppen in de trouwzaal terug kwamen. Wel gefeliciteerd! EDISON IN DE OMMELANDEN. Er is een spoor van kans, dat de veelbespro ken en bezongen phonograaf van den ran" van physische merkwaardigheid zal stijgen tot° dien van een bruikbaar instrument, een toestel, ge schikt om het geluid van iederen spreker onder alle omstandigheden op te vangen en naar be- hooren weer te geven, eene machine, welke alle verslaggevers en stenografen voortaan overbodig maakt. Een student van de polytechnische school te Delft, de Heer v. d. W., heeft den tijd van eene ziekte van 5 jaren benut om den phonographischen toestel zoo te vervormen, dat hjj aan bovenge noemde eischen voldoet. Hoorntje No. 1 neemt een spreker op; hoorntje No. 2 een volgenden enz., enz.; het aantal is onbegrensd. Het weer gegeven geluid is ook volmaakt. Kortom, een zoo'n toestel op eene vergadering vervangt ver slaggevers. Deze „hoogstgewichtige uitvinding" is zeer knaphandig beschreven in de "Pov. Gron. Ct." van noodlottige datum! 1 April. April laat zien dat ze zich niet laat ringe- looren door Falp. Diens profetie luide„Deze maand belooft ditmaal buitengewoon mooi, droog en zacht te worden en zal dus geheel zijn April- karakter verloochenen. Over geheel Middel-Europa verdwijnen de regens. De temperatuur blijft nor maal." Daartegenover geeft de maand ons een !en April zoo druilerig en naar, zoo volop gezegend met al wat April maar geven kan aan regen, sneeuw en guren wind dat 29 onberispelijk schoone April dagen nog maar nauwelijks in staat zullen zijn dezen eene te doen vergeten. ZA AK-KIE VITS. Bij den uitgever E. N. Smit Ez., te Koog a/d Zaan, zal dezer dagen een brochure verschijnen getiteldKievits' lijden in het krankzinnigenge sticht Meerenberg, naar officieele stukken en be scheiden bewerkt door C. J. H. van Ooij te Amsterdam. Allen die belang stellen in deze duistere zaak, zullen ongetwijfeld do verschijning van dit boekje met spanning tegemoet zien. De brochure zal voor den geringen prijs van 30 cents in eiken boekhandel verkrijgbaar zijn. Onder redactie en administratie van de hoeren Johan Koopmans Co. te AMSTERDAM verscheen het eerste nummer van het Crescent Bulletin, een maandblad ten behoeve der berij ders der Crescent Cycles, dat op aanvrage voor ieder verkrijgbaar is. Het jubileum van Dr. Abr. Kuiper. Bij gelegenheid van het 25-jarig jubileum van D.r A. Kuiper als hoofdredacteur van „De Stan daard" brachten bijna alle bladen in den lande, klein en groot en van allerlei richting hulde aan den energieken journalist. De N. R: Ct. zegt o. m. van hem „Na Multatuli is er zeker geen publicist ge weest, die het woord bezigend tot dagelijksch gebruik er zooveel mee heeft kunnen doen." Het Handelsblad getuigt: „Hij besefte een kwart eeuw geleden, dat de pers zoo aan Kerk als aan Staatkundige partij tot machtiger standaard en heraut kan dienen dan de kansel vermag,en na dit beseft te hebben bewees hij het," In het huidewoord van het Nieuws lezen wij „Het uieuws van eiken dag te beschrijven, maar dit in den dienst van wat blijft in alle eeuwen dat is het ideaal, dat dr. Kuyper zich heeft gevormd van den journalist. Hij heeft dit ideaal, naar zijne opvatting van wat in alle eeuwen blij ft, nu vijf-en-twiutig jaren nagestreeft, en hij heeft dit gedaan met de zeldzame taal virtuositeit, waarover hij te beschikken heeft." De Residentiebode schrijft: „Onmetelijk is de kloof, die daar gaapt tus schen dr. Kuyper en ieder, die op den cerenaam katholiek boogt, en veel is er, zeer veel, wat ons, ook buiten die moverbrugbare kloof, van hem verwijderd houdt, wat zelfs aad de andere zjjde daarvan zijn wapenrusting als die eens vijands doet herkennen, maar toch eens vjjands, van wien men zou kunnon begrijpen, dat een andere Alberdingk Thijm hem toeroept: Strijdgenoot, mijn vriend en vijand tevens." „Dr. Kuyper is een dier figuren, herhaaldelijk hebben wij het opgemerkt, van welke al3 het ware een betoovering schijnt uit te gaan." In De Hollander komen woorden van waar deering voor van onderscheidene schrijvers o. a. van de hh. Van Alphen en T. A. J. van Asch van Wijck. Eerstgenoemde karakteriseert de werkzaam heid van den jubilaris aldus: „Een, gedurende bet vierde èener eeuw, van dag tot dag voortgezetten cursus van theoretisch en practisch anti-revolutionnair staatsrecht, een richtsnoer voor ons denken, naspeuren en over wegen op christelijk sociaal gebied en zooveel meer veelal in schoonen vorm en populairen trant zagen wij gedurende al deze jqren ons gegeven. Het geheel doorzaaid met puntige asterisken, waar mede- en tegenstanders om het hardst naar grepen, om een strijdpunt helder aangeduid, een dwalende opvatting terechtgewe zen, een oogenblikklijke verhouding van dedin gen in 't licht gesteld te zien. Dit, en nog wel wat meer tot onze voorlichting en leiding, von- den in „onzen Standaard", gezwegen nog van den stroom van toespraken, die uit een on vermoeibare werkkracht ons toevloeide, tot be zieling in de dagen van actieven politieken strijd." Het geschenk, aan dr. Kuyper door de anti revolutionaire partij aangeboden, bestaat uiteen sierlijk bewerkt monumentaal stuk ter hoogte van 80 centimeter Boven op een zwart marmeren zuil prijkt een fraai gemodelleerd zilveren beeld voorstellende de Nederlandsche Maagd, houdende in de eene hand een vaandel waarop gegraveerd is het volgende Onze hulpe is in den name des Heeren die hemel en aarde gemaakt heeft. Ps. 124 8. In de andere hand een bundel van elf pijlen, terwijl de fiere Nederlandsche leeuw aan haren voel rust. Aan beide zijden van de zuil vindt men de beelden in massief zilver, voorstellende de Ge schiedenis en den Godsdienst. De Geschiedenis houdt eene rol in de hand waarop de woorden „Ons Program" zijn gegrift, en de Godsdienst een boek met het woord "Biblia". Smaakvol bewerkte schilden, omgeven met orna mentiek en versierd met festoenen van bloemen, zijn aan beide zijden aangebracht. Op het eene schild leest men De anti-revolutionaire partij aan Dr. A. Kuyper. Op het andere: „Laat niet varen de werken Uwer handen." Ps. 138 8. Hieronder prijken de wapenen vanNederland en de Indien in emaille. Het geheele stuk rust op leeuwenpooten, die met ornamenten smaakvol aan de onderzijde van den sokkel zijn aangebracht. De uitvoering van het geheel is zeer artistiek, Het werd geleverd door de firma van Kempen in DEN HAAG, en in de welbekende fabriek te Voorschoten ontworpen en vervaardigd. Een palissanderhouten kist, aan alle zijden van spie gelglas voorzien, omgeeft dit monumentaal stuk. In de rubriek Hier en daar van het Hbl. wordt melding gemaakt van het idee door een te LONDEN wonend Duitscher geopperd, om voor de dames wanneer men haar aanspreekt één titel evenals voor de leden van het mannelijk geslacht die men met mijnheer aanspreekt, te bezigen. Men zou de dames dan met juffrouw ten allen tijde moeten aanspreken. De schrijver begrijpt niet waarom men de dames in het spreken moet doen bemerken dat zij al of niet getrouwd zijn. Een zelfde opmerking zou te maken zijn over de afzonderlijke titels waarmede men een vrouw aanspreekt, naar gelang van haar stand. Terwijl men tegen de eene juffrouw zegt, zou men wel licht een ander in haar eer tekort doen als men haar hiet als mevrouw zou toespreken. In Duitsch- land zegt men tegen alle dames Frau. We zit ten er soms verlegen mee, omdat de grens tusschen juffrouw en mevrouw moeilijk is aan te wijzen. Buitenland. Griekenland cn de Mogendheden. De mogendheden zijn het onderling eens ge worden over de blokkade van de Golf van Athene daarmee is evenwel nog niet gezegd, dat de blok kade geschieden zalalleen is nu uitgemaakt, dat de mogelijkheid dezer blokkade niet uitge sloten is. Rusland heeft zich aanvankelijk tegen de blokkade van de Golf van Athene verzet, doch eindelijk op aandringen van Engeland toe gegeven, ofschoon beide mogendheden, zooals be weerd wordt, een achterdeurtje hebben openge houden. Over den inhoud der onderhandelingen tusschen de heeren Ilanotaux en Lord Salisbury is nog weinig met beslistheid te zeggen; er wordt ver moed, dat de besprekingen hoofdzakelijk geloo- pen hebben over het benoemen van een gouver neur voor Creta. De heer Hanotaux verlangde een Hollander, Belg of Portugees tot gouverneur, in elk geval iemand die tot een kleinen staat behoort, terwijl Salisbury het oog gevestigd houdt op een Oostenrijker. j> a '?e'; '8 a^s°f Kenau Hasselaar en Jeane d Arc in het Grieksche grensgebied herleven. Daar is zekere Yasiliki Haifspoulo opgestaan, om de kinderen van het klassieke Hellas tot be strijding der Turksche onderdrukkers aan te voe ren. Reeds in 1896 onderscheidde -zij zich door kloeke daden, en nu is zij wederom aan de Ma cedonische grens aan 't hoofd van 800 welgewa pende jongemannen verschenen, die zij tegen den gehaten vijand wil aanvoeren. Haar voor beeld prikkelt ook andere vrouwen tot navolging als zij het Neerlandsch machtig waren, zouden zij met Tollens den mannen kunnen toezingen „Wat stoft gij op uw stouter kracht En onversaagder bloed? De zielen zijn van één geslacht Alleen de ziel geeft moed!" De Sultan, de groote heer van Europa, blijkt tevreden te zijn over het optreden der zoo genaamde groote mogendheden. Men leze slechts het slot der door de Turksche regeering aan de Pers gezonden mededeeling der blokkade van Kreta. „Deze vredelievende houding der mogendhe den zoo wordt daar gezegd die zoo geheel in overeenstemming is met de politieke rechten en belangen van de keizerlijke regeering, is een nieuw bewijs van de schitterende resultaten, door onzen doorluchten heer en vorst in meer dan een kiesche zaak verworven. Met genoegen ver klaren wij, dat de vriendschapsbetuigingen der groote mogendheden jegens de keizerlijke regee ring en haar ernstig streven naar het behoud van den wereldvrede, zeer algemeene voldoening hebben gewekt". Kolonel Yassos, de commandant der Griek sche troepen op Kreta, heeft door middel van de optische telegraaf het volgende telegram aan den Koning van Griekenland gezonden Sire. Tegen hun beloften in hebben de vlootvoog den aan de Mohamedanen van Kantanos toege staan om gewapend 'uit te trekken op roof en brandstichting, terwijl elke actie van den kant der Christenen, om zich te verdedigen bombar dementen ten gevolge heeft. Gisteren hebben gemengde detachementen Anembali bezet en de Turken, die in het fort van Kastelli opgesloten zijn, van levensmiddelen voorzien. De vlootvoogden zenden aan hun regeeringen onware berichten, als zou ik wreedheden be gaan, gevangenen te Malaxa vermoord hebben en niettegenstaande mijn beloften, van plan zijn Kanea aan te vallen. Ik zal bjj de vlootvoogden deswege een ernstig protest indienen. In FRANKRIJK is de Justitie, door Arton voorgelicht, ijverig in de weer met haar onder-

Nieuwe Langedijker Courant | 1897 | | pagina 2