„Nieuwe Langedijker Courant" van Zondag 11 April 1897. N ieuwstij dingen. voorzitter op die vergadering in het belang der vereeniging is medegedeeld. Opnieuw werd door hem met nieuwe gegevens aangetoond, dat het in het belang van den bouwer, van den koop man, van de markt, van den geheelen handel is, wanneer voortaan het maatstelsel wordt vervan gen door gewichtstelsel en dat alle groenten wor den geveild aan den afslag. Het gaat niet aan, zegt de voorzitter, een stel sel, dat verouderd is, nog langer te huldigen. Daarom moeten wij er mede breken en vooral ook met het oog op de rechtvaardigheid. Zooals het tegenwoordig gaat is het zooals men dat hier wel eens noemt „roezen". Wij kunnen niet inzien dat door per gewicht te verkoopen er van verlies sprake zal kunnen zijn; wij zien wel in dat wij het verouderde systeem moeten laten varen terwille van het recht van het spel. Nog eens, evenals op de vorige vergadering, werd door hem het doel der vereeniging brééd uiteengezet, waarna gelegenheid werd gegeven tot het opperen van bezwaren, het geven van in lichtingen enz. De Heer J. Slotemaker wendt zich hierop met de vraag tot het Bestuur, waarom ook de worte len niet per gewicht zouden kunnen worden verkocht. De voorzitter antwoordde hierop dat hij 't vol komen met den heer Slotemaker eens is, dat ook hierin verandering moet worden gebracht, doch, juist daarom komen wij bij elkaar om nieuwe gerichtspunten te openen. Zeker, de wortelenmaat is geen maat. Doch de vereeniging staat nog op zwakke voetjes, is pas geboren en er hangt dus zoo veel in de lucht wat door haar kan worden bevorderd en in het leven geroepen. Evenals dat de huis moeders nog per el (69 cM.) koopende winke lier op een pond tabak een halt ons toegeeftde bouwer op de 100 stuks kool 12 stuks toegeeft, evenzoo zit het stelsel, bij de maat te verkoopen er nog zoo vast in dat het niet gemakkelijk zal vallen het er uitteroeien. De heer Hoff vraagt nu of de uien nog per hoop mag worden verkocht De gelegenheid daar toe biedt zich wel eens aan. Bevestigend wordt hierop door den voorzitter geantwoord; doch niet meer per mud. Komen er gevallen voor dat men, zonder in strijd te handelen met de bepalingen in de Sta tuten vermeld, ook op andere wijze kan verkoopen dan per gewicht, dan verleent een der bestuurs leden daartoe machtiging mits hij de billijkheid daarvan inziet. Voorts zou besloten kunnen worden, dat men ook voortaan des Zondag'smorgens niet meer behoeft „te sporen," d. i. met oen partij kool naar een der stations, Noordscharwoude of Heer- Hugowaard, om ze te laden in de wagon. Ook hèt koolsnijden op Zondagmorgen, om ze des Maandags vroeg te verzenden, zou kunnen worden gelaten, indien men 't algemeen maar naliet. Is het al niet genoeg, wanneer men van des Maandagsmorgens 2 uur tot Zaterdagavond in het gareel zijner werkzaamheden staat? Zeer juist hebben de bakkersknechts te Amsterdam het ingezien. Ook zij stelden de vraag: „Moeten wij nu altijd werken als een ezel?" De koop lieden te Broek op Langedjjk werken des Zon dags ook niet meer. Een enkele schipper vaart er meer. Laten we 't ook doen en zorgen dat we niet langer een slaaf van ons vak zijn. Hierna neemt de Edel Achtb. Heer Burge meester van Broek op Langedijk het woord. Z.Ed. Achtb. wijst op het kenmerk van onzen tijd, dat iedereen tegenwoordig reclame maakt. Aan elk vervoermiddel, op de borden, de muren, de perrons der stations, in de wagons, overal ziet men reclame maken. Dan door Van Houten, dan weer door de Gist- en Spiritusfabriek, dan weer door «en andere maatschappij. Hetzij door vergaderingen, hetzij door strooibiljet trach men reclame voor zijn zaak te maken. Reclame brengt leven in de brouwerij en voorzeker is het daaraan toe te schrijven, dat, terwijl vroeger de resultaten der vreeeniging gering waren, deze thans schitterend zijn; tengevolge van reclame. Ook deze vereeniging zou zonder reclame niet geworden zijn wat zij thans is. Daarna bepleit spreker nog eens het doel der vereeniging en prijst het vereenigingsleven zeer aan ter bevor dering onzer wederzijdsche belangen. Met deze paar punten op do agenda is het niet uit, nu wjj door eendracht sterk, als vereeniging samen optreden om het goede te bevorderen. Nu wordt door het bestuur voorgesteld, om op voorstel van den heer J. Slotemaker ook de losse wortelen per gewicht te verkoopen en wel per 50 K.G. Daartoe wordt besloten. Verkoop bij „de tel" is vergund, omdat dan bij een zeker getal wordt verkocht. Mede wordt gehandhaafd artikel 4 van het reglement om partijen bloemkool, welke minder dan 100 stuks bedragen, uit de hand te ver koopen, alsmede z.g. „uitschot." Bij uitzondering kan men zich vervoegen tot een der bestuursleden. Hierna wordt door den heer K. Barten geïn formeerd naar de prijzen der bascules en of zij reeds zijn aangekocht, waarop de voorzitter ant woordt dat er te Broek op Langedijk reeds vele besteld zijn, terwijl de heer D. Wagenaar de volgende prijsopgaven voorleest, er bijvoegende, dat de meest soliede de eikenhouten bascules zijn. De prijsopgaven luidenvan eikenhouten bas- culen, 100 KG. wegende; (zonder gewicht) Een van f7,een van f4,40; twee van f7,40. De vereeniging te Grootebroek gebruikt eiken houten bascules van flO,—-, waarbij aan koper gewicht KG., 2 HG., 1 HG., 5 DG.aan ijzergewicht 1 KG., 3 van 2 KG. Een eikenhouten jbascule, eveneens 100 KG. wegende, voor f6,60. De prijzen der gewichten zijn als volgt, vol gens opgegeven prijsopgave: IJzergewicht. Kopergewicht. 1 KG. /-O^ 5 HG. f 0,80 2 0,55 2 0,45 5 0,95 1 0,30 10 1,65 5 DG. 0,25 In groene kleur of gevernist vermindert de prijs met fl of f 1.50. Tevens wordt door den spreker medegedeeld dat het publiek zal worden gemaakt, door tus- schenkomst der vele nieuwsbladen, wat het doel der vereeniging is en voorts dat het gewicht- stelsel door de vereeniging is aangenomen en zal worden doorgevoerd. Op de vraag van den heer Wagenaar te Noord scharwoude wat of het nu verder moet met het bloemkoolsnjjden op Zondagmorgen, wordt be sloten dat de leden niet meer op Zondagmorgen zullen snijden. We spreken voor algemeene belangen, niet voor eigen belangen zegt de heer D. Wagenaar, en daarom ook moeten jvij des Zondags onzo rust nemen. Wat wij des Zondags verkoopen of vervoeren, drukt op de markt des Maandags. Hierna volgt verkiezing van drie Commissie leden voor Noordscharwoude, welke uitslag is, dat gekozen werden de heeren C. Slotemaker met 34 stemmen A. Heeman 19 K. of A. Barten „20 (bij herstemm.) Verder blijkt dat de drie commissiën welke te Noordscharwoude leden zouden trachten te ver werven 67 personen hebben weten te bewegen lid der Vereeniging te worden terwijl op deze ver gadering er nog 6 toetraden; totaal dus 73 leden. Jl. Vrijdag traden op eene vergadering te Koe dijk gehouden, eveneens 41 leden toe, zoodat de Vereeniging thans telt ongeveer 300 leden. Hierna wordt de vergadering onder dankzeg ging aan de aanwezigen voor hunne opkomst aan de commissiën voor den betoonden ij ver geslo ten door den voorzitter er op wijzende dat we als leden van de maatschappij verplicht zijn de belangen van het vak,hetwelk wij beoefenen,voorte- staan. Dat wij, ter bevordering van de algemeene welvaart onze kinderen een voorbeeld moeten geven en de leus der vaderen gestand doenEen dracht maakt macht." De Naamlooze Landbouw- en Handelsvereeni- ging, te Broek op Langedijk, goedgekeurd bij Koninkljjk Besluit van den 24 December 1896, heeft besloten het oude stelsel, waarbij enkele producten per H.L. werden verkocht, te ver vangen door een nieuw, in dier voege, dat voortaan de Aardappelen zullen worden ver kocht per 17 en een halve KG., de Uien en de losse Wortelen per 50 KG. en ook deze maat staf te volgen bij den verkoop van kleinere hoe veelheden. (Verzoeke dit bericht over te nemen.) Aardig gevonden. Nu ik de modellen voor de nieuwe stembiljetten gezien heb zegt Uilen spiegel, merk ik dat wij allen examenkiezers wor den, want iedereen zal moeten laten zien dat hij een puntdicht kan maken. Kwak. Ja, en het eigenaardige van het geval is, dat wij onder de nieuwe wet, in tegenstelling met vroeger, onze eigen candidaten zwart maken. Maandag j.l. hield het Bestuur van den Noord-IIollandschen-Kolfbond zjjne gewone jaar vergadering te AMSTERDAM. Besloten werd de groote kolfwedstrjjd dit jaar op 25 en 26 Mei in het Noord-IIoll. Koffiehuis van den heer D. van Twuiver te Schagen te houden. Voor den wedstrijd zullen belangrijke prijzen, benevens medailles worden beschikbaar gesteld. Zoo mogelijk zullen de wedstrijden op den twee den dag door eene matinee musicale worden af gewisseld, terwijl men op den avond van dien dag andere feestelijkheden hoopt te organiseeren. Tot de 180 leden, die de Bond telt, behoort de keur uit de kolfwereld en reeds nu kunnen wjj verzekeren, dat vele spelers van naam in de baan zullen komen. Die beide Meidagen beloven dus aan de lief hebbers van het echt hollandsche spel een interes sant genot. De minister van binnenlandsche zaken heeft per telegraaf aan de burgemeesters van Oudorp, Oterleek, Koedijk, St. Pancras en War- menhuizen bericht, dat hij geen termen heeft kunnen vinden, om de verkiezing voor een lid van de Tweede Kamer in het hoofdkiesdistrict Al krnaar een dag later, alzoo op 21 April a. s te doen plaats hebben. Dinsdagmorgen vergaderde te ALKMAAR de centrale liberale kiesvereeniging in dat hoofd kiesdistrict. In de vier bestaande vacatures van het bestuur werden gekozen de heerenW. Kooi man, burgemeester van Koedijk; J. Vis te Oud karspel, jhr. mr. P. van Eoreest te Heiloo en mr. A. P. II. de Lange te Alkmaar. Met algemeene stemmen werd aangenomen, een voorstel tot sa mensmelting van de liberale kiesvereeniging „Eensgezindheid" met de centrale. De candidaat- stelling (vacature mr. A. P. de Lange) is be paald op 12 dezer. De minister deed verstandiger! Iemand uit HARDEGARIJP overkwam het vorig najaar onder militairen dienst het droevig ongeval, dat hij een slag wan het paard bekwam, zoo hevig, dat een zijner beenen moest worden afgezet. Toen dit gebeurd was, zond men den armen invalide naar huis met gratificatie van f40. Typisch, en een treffend getuigenis afleggend van de spitsvoudigheid die bij de militaire overheid schijnt te schuilen, is wel hetgeen als oorzaak van het ontslag in het paspoort van den eervol ontslagene staat vermeld: „Wegens gebreken in, maar niet door den dienst ontstaan en bestaande in verstijving van het kniegewricht en inkorting van het been." Nota bene, het been was tot boven de knie afgezet! En dat in maar niet door den dienst Jontstaan, doelt op de bewering van de chefs, dat de jonge man, toen hjj door het paard ge slagen werd, niet in den stal van noode had. Hij zelf echter weet dat hij staldienst had en in elk geval meende de vader, dat eene gratificatie van f 40 geen voldoende pleister was op de wonde, welke zijn zoon voor geheel z'n leven ongeluk kig heeft gemaakt. Hij wendde zich per adres tot den Minister van Oorlog. Tot ons genoegen kunnen wjj mededeelen, dat daarop als beschikking terugkwam: intrekking der gratificatie, en toekenning van een jaarljjksch pensioen van f 250. F r. C t. PAASCHTENSTELLING TE SCHAGEN. De Paaschtentoonstelling, die 7 April op het Marktplein te Schagen werd gehouden, gaf eene prachtige collectie vee te aanschouwen. Geljjk in vorige jaren, waren ook thans weder honder den uit den emtrek naar Schagen getrokken, om van den vredigen wedstrjjd getuige te zjjn. De voorzitter der vereeniging, de Jjeer J. Zijp te Wieringewaard, wees jn zjjne openingsrede er op, dat men in den tegenwoordigen tjjd te veel op de donkere zijde van het landbouwbedrijf het oog vestigt, waardoor de lichtzijde niet wordt opgemerkt. Spreker gelooft, dat de boer door verhoogde krachtsinspanning in staat zal zjjn met goed gevolg aan de buitenlandsche concur rentie het hoofd te bieden. In antwoord bracht de Heer S. Berman, bur gemeester van Schagen, .het bestuur der veree niging tot het houden van jaarljjksche Paasch tentoonstelling van vee te Schagen den. dank der gemeente voor de moeite en inspanning die het bestuur zich getroost, om de tentoonstelling het succes te bezorgen waarop ook thans weder met trots gewezen kan worden. LIJST YAN BEKRONINGEN. Vierjarige ossen. W. Visser, Schermeer, 2e pr. en bestuursprjjs. Driejarige ossen. C. Spaans Co., Bar- singerhorn, le, 2e pr. en bestuursprijs; C. Meurs, Winkel, 3e pr. Koeien (afgewisseld). J. IIofF, Hoorn, lepr. S. de Heer AzUrsem, 2e pr.E. v. d. Horst, Schagen, bestuursprjjs. Koeien (niet afgewisseld). J. Hoff, Hoorn, le pr. E. v. d. Horst. Schagen, 2e pr.J. Breebaart Kz., Winkel, bestuursprjjs. Vettekalveren. P. Kok, Hensbroek, le pr. B. T. Bels, Hensbroek, 2e pr.A. J. Peeck, Schoorl, bestuursprjjs. Driejarige stieren. J. LaanRz., Beemster, le pr.J. J. de Wit Sr., 't Zandt, 2c pr. Tweejarige stieren. A; de Goede Hz., Beemster, le pr.S. de Heer Az., Ursem, 2e pr. W. Jimmink, Zjjpe, 3e pr. Eenjarige stieren. Wed. Vries, Keins te Schagen, le pr. Jb. Zijp Hz., Wieringerwaard, 2e pr.A. Koojj Dz., Beemster, 3e pr.Chr. Oort- man Gerlings, Hoorn, bestuursprjjs. Melkkoeien. W. Bakker, Beemster, le pr. A. v. d. Oord, Nieuwe Niedorp, 2e pr.J. de Veer, Schagen, 3e pr.; Wed. C. v. d. Oord, Bar singerhorn, bestuursprjjs. Tweejarige melkkoeien (twinters). Hk. Spaans, Barsingerhorn, le pr. Melk vaarzen. A. Slikker, Schagen, le pr. W. Bakker, Beemster, 2e p.K. v. d, Oord, Bar singerhorn, bestuursprjjs. Geldevaarzen. V.Bakker,Wieringerwaard, le pr.J. de Veer, Schagen, 2e pr. Kuispinken. D. Schuitemaker, Beemster, le pr.K. Laan, Hoebrede, te Oosthuizen, 2e pr.K. Jonker, Barsingerhorn, 3e pr. Oonschapen met of zonder lammeren. J. de Veer, Schagen, le pr.V. Bakker, Wieringer waard, 2e pr.Jb. Stammes, Anna Paulowna, bestuursprjjs. O verhouders. G. Schoorl, Eenigenburg, le pr. A. Visser, Barsingerhorn, 2e pr.; J. Homan, Lutjewinkel, bestuursprjjs. Oonschapen (Tex. ras). J. de Veer, Scha gen, le pr.A. J. Peeck, Schoorl, 2e pr. Tweejarige rammen. Wed. Vries, Keins, te Schagen, le pr. Eenjarige dito (inl. ras). J. L. T. Grone- man, Wieringerwaard, le pr.P. Schenk Dz., id., 2e pr. Tweejarige dito (buit. geïmp). G. Brands Co., Anna Paulowna, le pr., K. v. d. Oord, Barsingerhorn, 2e pr. Eenjarige dito. D. Jonges Cz., Beemster, Hampshire-Down, le pr. Vettevarkens. J. Kant, Wieringerwaard, le pr.A. Jz., Oudcarspel, 2e en bestuursprjjs. Pluimgedierte. Kippen (inl. ras). A. No bel, Winkel, le pr.E. lljjkes, Baisingerhorn, 2e pr.J. Kaan A. Kz. Anna-Paulowna, be stuursprjjs. Dito (buit. ras). A. Nobel, Winkel, le pr. A. Schenk Kz., Wieringerwaard, 2e pr.Ph D. C. Hulst, Njjmegeu, Gebr. F. A. E en A. D. Grone- man, Wieringerwaard, bestuurspr. Ter opluistering. Eervollever meldingen: Jb. Brands Fz. Alkmaar, M. Wissekerke, Anna- Paulowna, J. Jonk Az., Groetpolder, Jb. Masclé, Heerhugowaard, P. Voorthujjsen, Barsingerhorn', Visser's Landbouwkantoor, Damrak 36, Amster dam, Hd. Smit, Schagen. Bjj de gehouden verloting van Vee, Land bouw- en andere artikelen, ter gelegenheid van de Paaschtentoonstelling te Schagen gehouden, op 8 April jl., zjjn o. a. op onderstaande nummers de daarachtergevoegde prjjzen gevaljen. 7786 schaap 7789 8129 varken 8410 9164 9287 9374 schaap 9386 varken 9877 driewieldekar 9957 varken 10126 schaap 62 schaap 67 boerenwagen 147 varken 197 schaap 257 400 os 460 schaap 519 varken 707 1085 1957 2301 schaap 3203 3"433 3811 4529 4566 4779 kar 5067 schaap 5109 varken 5185 6047 jachtwagen 6330 koe 6533 schaap 6743 kar 6912 schaap 7283 varken 7480 koe 7714 schaap 10599 10690 koe 10886 os 10954 vaars 11913 schaap 12336 koe 12897 varken 12954 schaap 13141 13274 13496 13618 13683 varken 13917 13938 schaap 14411 14669 Het eiland TESSEL is thans eene groote kraamkamer, waarin dageljjks honderden geboor ten plaats hebben, die, gelukkig voor do be ambten, niet in de registers] geboekt behoeven te worden. Bedoeld toch wordt het geboren wor den van lammeren, welk getal voor dit eiland in April veilig op 20,000 geschat kan worden. DE UITVOERING VAN D^l ZONDAGSWET TE HAARLEM. In verband met de bekende quaestie te Haar lem, omtrent de toepassing van de Zondags wet, is aan de redactie van de „Gemeentestem" de volgende vraag gericht: „Volgens de dagbladen heeft de burgemeester van Haarlem dezer dagen een proclamatie uit gevaardigd, dat hjj voortaan de Zondagswet ge- strengel jjk zou doen handhaven. Deelt u mjjne meening, dat de handhaving der Zondagswet niet behoort tot de attributen des burgemeesters, omdat dit geen onderwerp is van gemeente-poli tie en de burgemeester van Haar lem, aangezien er een commissaris van politie in zjjne gemeente is, niet is hulp-offiicier van justitie P „Naar de duidelijke woorden van art. 190 der gemeentewet staan de commissaris en de die naren van politie of veldwachters immers slechts onder de bevelen des burgemeesters, voor zooveel de gemeentepolitie betreft?" Het antwoord van de redactie op deze vraag luidt „In gemeenten waar een commissaris van po litie is, is het opsporen van strafbare feiten niet aan den bnrgemeester opgedragen. De vraag is dus alleen of de burgemeester als zoodanig be last is met de handhaving der Zondagswet. En deze vraag beantwoorden wjj ontkennend. Het toezien op de naleving eener Rjjkswet kanalleen dan geacht worden op den weg des burgemees ters te liggen, wanneer die taak hem bjj een bepaald wetsvoorschrift is opgelegd en zoodanig voorschrift bestaat niet ten aanzien van de hand having der Zondagswet in het algemeen. Wel geeft art. 5 aan aan de „plaatseljjke politie" de bevoegdheid om alles wat aan den openbaren eeredienst hinderlijk zou kunnen zjjn te voorko men en te doen ophouden, doch te Haarlem wordt bljjkbaar niet het doen ophouden van zoo- danigen hinder, maar van de overtredingen van de art. 2 en 3 der wet beoogd. Dit nu achten wjj de taak der Rjjkspolite en gelegen buiten des burgemeesters bevoegdheid. Dr. Kuiper blijft, volgens De (a.-r.) Nederlan dervolharden bjj zjjn voornemen om zich voor de nieuwe Kamer niet meer beschikbaar te stel len. In het district Sliedrecht wordt als zjjn op volger genoemd de majoor der artillerie C. M. E. van Löben Seis, te Gorinchem, oud-lid der Tweede Kamer. UIT DE OUDE DOOS. Als een weinig bekend gebruik, dat is over gebleven uit vroegere tjjden, wordt mede gedeeld, dat te Loosdrecht nog „wordt gebakken op den stok." Hieronder verstaat men dat do bakker zjjn brood ruilt tegen koren en alleen de kosten van bakken in rekening brengt. De bakker maakt voor elk afgeleverd brood een in kerving op een stok, tot dat doel door den ver bruiker medegebracht. Is bet latje vol dan wordt het koren geacht verbruikt te zjjn. WINDHANDEL! In zjjne „Haagsche uitkjjkjes" in het Vad. geeft Lynceus de volgende herinnering, die ze- ke aan goede bron ontleend zai zjjn.

Nieuwe Langedijker Courant | 1897 | | pagina 2