Weekblad voor LANGEDIJK en Omstreken. N°. 17. Zondag 24 April 1897. 6e Jaargang. Plaatselijk Nieuws. landbouw* on Eandokvorooniging Feuilleton. DE GEHEIMZINNIGE MISDAAD. NIEUWE LAIGrEDIJKEft COURANT Deze courant verschijnt eiken Zaterdagnamiddag. ABONNEMENTSPRIJS VOOr NOORDSCHAR WOUDE, OüDKARSPEL, ZüIDSCHARWOUDE en Br. OP LANGEDIJK per drie maanden 50 et-, franco p. post 0O et. UITGEVER: J. H. KEIZER. BUREEL: Noordscharwouüe. PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 1—5 regels 30 ct., elke regel meer 5 ct. Groote letters of vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Brieven rechtstreeks aan den Uitgever. Naamlooze te Broek op Langedijk. s Gisteravond vergaderde in het lokaal van den heer P. Vet te Broek op Langedijk bovenge noemde vereeniging, ter bespreking van de wen- schelijkheid het wichtstelsel in te voeren bij den verkoop van aardappelen, uien en wortelen. Hoewel de vereeniging, ongeveer 300 leden tellende, in beginsel had aangenomen de aard appelen per 17y2 KG.; de uien en losse worte len per 50 KG. te verknopen, hing de beslissing echter af van verschillende kooplieden te Alk maar en elders gevestigd en van de landbou wers buiten de vereeniging staande, of het ge wichtstelsel algemeen zou worden doorgevoerd. De voorzitter, na de vergadering geopend te hebben, licht het voorstel nog eens toe, waarna de algemeene beraadslagingen werden geopend. Van den kant der Alkmaarsche kooplieden worden zeer bedenkelijke bezwaren geopperd te gen het gewicht van 17V2 KG. De Heer Bak verklaart zich zeer voor het gewichtstelsel, doch merkt o.a. op dat het ge wicht moet worden bepaald naar de hoeveelheid van een half mud,want anders zouden wij, zegt spr., te kort komen bij Beverwijk, en bovendien dienen de aardappelen dan beter gesorteerd te worden, v De voorzitter, de heer C. Wagenaar J.Gz., antwoordt hierop, dat ze in de Streek, omdat ze daar beter kunnen sorteeren dan hier, het ge wicht op 35 K.G. of 70 pond is gesteld, doch men moet niet vergeten dat Deenscbe muizen, door haar grootte, beter gesorteerd kunnen worden. De Heer Al stelt nu voor om voor vuil en zand een kilo per mandje toe te geven en alzoo het gewicht op 1872 K.G. te brengen. In den regel, zegt hij, hebben wij niet meer dan 16 Y2 De voorzitter deelt die meening niet. Bij voch tig weer is er meer aanhangsel van klei of zand dan bij droog weer en bovendien maakt het weinig uit of het zand in de maat komt of op de schaal. Hierop antwoordt de heer Al, dat men in Zeeland ook per 70 K.G. verkoopt, doch daai^ wordt een mud geschud en het zand wat aldus uitvalt, gewogen, welk gewicht van de hoeveel heid wordt afgetrokken. In den regel komt et uit een mud aardappelen ongeveer 2 a 3 K.G. aarde. Als aan 1772 K.G. met inbegrip van vuil wordt vastgehouden, dan, zegt spr., komen wij niet klaar. Ook zekeren Wagenaar is van meening dat een mud netto 70 K.G. moet wegen, welk gevoel door den heer Hoogland wordt gedeeld, die ook van meeniug is dat 1772 te krap is ge nomen. De voorzitter spreekt dit tegen en zegt dat in de Streek, waar 70 pond een half mud is, de grond evenals te Broekerhaven veel lichtet is, en de aardappel luchtiger groeit. Op zwaar deren grond zal de aardappel dus ook zwaarder wegen eu geteeld op Langedijker grond zal de aardappel wel zóó zwaar wegen, dat men hier bij 17 y2 KG. een flinke kopmaat, per HL. ge rekend, toe ontvangt. Als men nagaat, dat in Zuid-Holland 3 kinnetjes een mud, en hier 35 pond een zak is, dan zal men mij toch moeten toegeven dat het noodzakelijk is, dat het oude stelsel vervalt, en dat ook in den ktemhandel evenals in den groothandel het gewichtstelsel wordt ingevoerd. Wij zouden van de wal af in de sloot geraken, als men per 18 KG. verkocht. Een vaste maatstaf geeft zekerheid voor beide partijen, kooper en verkooper. Bovendien is dit stelsel rechtvaardiger en koopman en bouwer hebben er beide meer voordeel van. Instemming vindt het gewicht van 1772 KG. nog niet geheel. Men vreest dat het beneden de maat zal blijven, waarnaar men heeft geschat, en daarom zou de heer Hoogland 37 KG. wil len vaststellen. De voorzitter is van meening, dat de aardappel zooals zij wordt gerooid ook moet worden verkocht. Nog andere voorstellen worden genoemd, o.a. een bruto gewicht te bepalen of keurmeesters aan te stellen om de aardappelen, aan de vei ling komende, te keuren of ze wel schoon ge noeg zijn om te worden verkocht. De heer Al wenscht zijn voorstel in rondvraag te brengen, om 1 KG. te rekenen voor het zand dat aan de aardappel kleeft. De voorzitter maakt geen bezwaar het voor stel in rondvraag te brengen, maar wijst nog eens op de tarieven, in Grootebroek geldende. De heer Al zegt hierop, dat ook met vetsla er rekening mede wordt gehouden en het vuil wordt afgetrokken. De voorzitter antwoordt hierop, dat daarnaar de prijzen kunnen worden geregeld. Yoor vetsla bijv., afkomstig van Egmond aan Zee, kan niet meer dan 17 gulden worden betaald, omdat de grond daar nog al steenachtig is en er derhalve veel van die steengruis in de sla schuilt. Te Castricum kunnen de vetsla-teelders wel 25 gul den bedingen. De koopman kan dus, naar ge lang de aardappel meer of minder vuil is, betalen. Het bestuur kan echter het voorstel van 1 KG. toegift op de 1772 KG. niet accepteeron en blijft handhaven het besluit der algemeene. ledenvergadering, nl.: de aardappelen te verkoo- pen bij 177, KG. De voorzitter sluit hiermede de discussiën, waarna hij schriftelijke stemming wordt besloten met 55 tegen 6 stemmen de aardappelen bij 1772 KG. te verkoopen. De Heer Al zegt nu dat hij voortaan zijn prijzen zal bepalen, naar gelang hij de hoeveel heid vuil taxeert welke in de manden zit. Wij kooplui betalen nu ten eenenmale geen zand. Een niet zeer verkwikkelijke discussie volgt nu. De Heer D. Wagenaar zegt, dat het als alge meene regel geldt, dat de aardappelen zonder mand, als netto, worden beschouwd. Het weinigje vuil, dat natuurlijkerwijs aanhangt, legt geen ge wicht in de schaal. Niemand zal onder in den mand met opzet eenig vuil werpen om den koop man te willen bedriegen. En omdat wederzijdsche belangen hier op het spel staan, nl. die van den kooper en verkooper, hebben wij onze vereeni ging Landbouw- en Uawcte/svereeniging genoemd. Terwjjl de voorzitter nog even herinnert aan het plan om keurmeesters te benoemen voor de aardappelen, en aandringt op goede sorteering van de aardappelen, is de vergadering van mee ning, dat de kooplieden zelf de beste keur meesters zijn. Hiermede is nu deze kwestie van de baan. Alsnu komt aan de beurt het Geldstelsel. De voorzitter licht het stelsel nog even toe. De bedoeling is, dat de verkooper op de veiling direct zjjn geld zal kunnen ontvangen van den betaalmeester der vereeniging, terwijl de koop man aan den betaalmeester direct na den koop moet betalen. Op de vraag of bij directe betaling nog korting wordt gegeven, antwoordt de voorzitter, dat in de Streek bij directe betaling 172 korting wordt verstrekt, doch welke vervallen aan den kas der vereeniging, die daarvan jaarlijks een klein dividend uitkeert. Wie 24 uren later betaalt, ontvangt geen korting. Bij uitzondering wordt langer crediet toegestaan op het afgeven van een bewijs, terwijl de minder soliede koopman onder borgstelling of het geven van onderpand crediet kan verkrijgen. De koopman of de schipper legt, wanneer hij na den koop direct vertrekken moet, aan den betaalmeester een bewijs over van den koop en geeft order om uittebetalen. De kleine koopman kan den betaalmeester laten uitbetalen onder borgstelling. Het bestuur der vereeniging te Broek op Lan gedijk heeft dat ook in beginsel aangenomen, en vraagt aan de vergadering of ook hierom trent eenige besluiten kunnen worden genomen. Dit punt wordt echter voorloopig nog aange houden. Een uit de vergadering wenscht nog even de vraag ter sprake te brengen, wat er kan wor den gedaan ter verdelging van de zwarte rat. De voorzitter hierop het woord nemende, be gint met te zeggen, dat 't hem spijt den rat de oorlog niet te kunnen verklaren. In tegen stelling met Duitschland wordt van overheids wege niets gedaan om dat schadelijke dier te verdrijven. In een boek over landbouwbelangen, geschreven door Dr. Tos, leeraar aan de Land bouwschool te Wageningen, komt o.a. voor, dat in Duitschland op elke rat een premie staat en daar rattenjagers van beroep worden gevonden. Hij had zoo gehoopt, dat meer succès zou- zijn ingeoogst op de adressen aan de verschillende gemeentebesturen gericht, doch ook het polder bestuur zou hieraan veel kunnen doen. Te Zuid- scharwoude, Broek op Langedijk en St. Pancras, waar ongeveer te zamen 1000 bunders met f 10 per H.A. worden belast, zou die omslag gevoe gelijk kunnen worden verhoogd en die verhoo ging als premie worden gesteld op het vangen van ratten. Kon de vereeniging een omslag heffen, dan zou zij het waarschijnlijk al lang gedaan hebben, doch het is voor haar te bezwaarlijk. In die richting zullen echter stappen worden gedaan en onder een woord van dank aan de vergadering, met den wensch dat het algemeen belang vooroptreedt en de eerlijkheid, billijk heid en rechtvaardigheid zal worden betracht, sluit de voorzitter de vergadering. 3.) De tweelingszusters hadden nog een broertje gehad, dat slechts een paar dagen had geleefd en kort na het vertrek van mr. Charles gestorven was. Achttien jaar «geleden had de weduwe aan mr. Ford, tegelijk met het overlijden van haar doch ter, ook gemeld dat dit kind gestorven was. Hij had gemeend, dat dit een van de twee lingen was, waarover haar vader hem waar schijnlijk gesproken had. Ik heb hem nooit geschreven om dit misverstand op te helderen, zeide de oude dame. Ik wilde den schijn niet op mij laden, alsof ik meer geld van hem verlang de. en tachtig pond per jaar was mot eenige zuinigheid voor ons drieën wel voldoende. Wanneer gjj hem spreekt, Nora, kunt ge hem daar wel eens over inlichten. Allen waren zeer voldaan over den brief van mrs. Masterton. Claude vooral vond dit schrijven zeer be moedigend en hoopte dat zijn lieve Nora daar in veiligheid zou zijn tot op den dag dat hij haar zou komen halen om haar een eigen thuis te verschaffen. Mrs. Bolton, de vrouw van den dokter, hielp mevrouw Lecomte die twintig pond zoo voordeelig mogelijk uit te geven en zoo had Nora, toen de Maandag daar was een flink uitzet gereed. Allen gingen mee om haar naar het sta tion te brengen. In Frankrijk mogen alleen de reizigers op het perron komen en daarom bleven zij "n de wachtkamer totdat de trein voorreed. Het ga u goed, lief kind, zeide me vrouw Lecomte met tranen in de oogen, en ons zult ge zeker ook niet vergeten, wel? Schrijf ons zeer spoedig, fluisterde Beatrix haar zuster toe, en vertel ons hoe het u bevalt. Claude beloofde haar op zachten toon, dat hij hard zou werken om door zijn examen te komen en wanneer hij eenmaal dokter was, zijn lieveling een eigen woning binnen te voeren waar geen' wolkje haar geluk verduisteren zou. Mrs. Bolton was wel zoo vriendelijk Trix en mevrouw Lecomte een weinig van het minnende paar te verwijderen, opdat de jongelui ongestoord afscheid konden nemen. - En wilt ge nu werkelijk gaarne heen gaan, mijn liefste? vroeg Claude. Het is nog niet te laat om van besluit te veran deren, gij kunt nog altijd hier blijven. Neen, neen, Claude, ik vertrek uit vrije beweging, antwoordde Nora. Ik heb er altijd zoo naar verlangd, Engeland te zien. Hoe gaarne herinnerden allen er zich later aan, dat Nora zelf wenschte te ver trekken Zij konden zichzelf althans er geen ver wjjt van maken, in den droevigen, sombe ren tijd die nu aanbrak, dat zij het meisje tegen haar wil hadden overgehaald, om die noodlottige reis te maken. Nora stapte in de damescoupé, die de conducteur, na haar kaartje geknipt te heb ben, voor haar opende, en de anderen ven voor de glazen deur van de wachtkamer staan en wuifden haar toe tot de trein ver trok. Daarop keerden zij langzaam terug naar de reu Saint-Denis. De twee oude dames bleven spoedig achter. Claude had Beatrix zijn arm geboden en hij voelde hoe haar hand beefde, terwijl zij slechts met moeite haar tranen bedwong. Wees niet verdrietig, Trix, troostte hij haar, de scheiding zal niet van langen duur zijn. Ik zal werken als een plantage neger en over een of twee jaar doe ik mijn examen. Slaag ik, dan kan Nora nog in hetzelfde jaar m\jn vrouw worden. Beatrix scheen niet vatbaar voor deze troostwoorden te zijn, want zij zeide angstig Ik hoop dat Nora zich gelukkig zal gevoelen. De brief van mrs. Masterton was zoo vriendelijk, dat wij dit wel kunnen ver wachten. Ja. Dat is waar ook, hernam Claude, ik heb nog vergeten Nora naar het adres van mrs. Masterton te vragen, dat stond niet in den brief. The Firs. Maar Trix, dat is alleen de naam van een villa of een landgoed. Dat kan zoowel in Northumberland als in Cornwal liggen Wrarlijk, gij zult toch wel weten, waar uw zuster is heengegaan? Beatrix meende in zijn woorden een zacht verwijt te bespeuien, wat haar te duidelijker opviel, daar zij er ook verwon derd over geweest was, dat de brief van mrs. Masterton geen nauwkeurig adres mee deelde. Nora beloofde, dat zjj morgen reeds zou schrijven. Maar wanneer ge haar nu eens moest telegrafeeren Beatrix glimlachte. Dat is niet waarschijnlijk. Zij zal mor genochtend om negen urn- aan het station Charig Cross zijn en daar komt onze neef, mr. Ford haar afhalen om haar naar »the Firs" te brengen. Ik geloot wel dat wij Woensdag bericht kunnen verwachten of uiterlijk Donderdag. Claude kwam Woensdagavond, alleen om te vragen, of er ook een brief ontvan gen was. Hij vond Beatrix alleen, want mevrouw Lecomte had zich met een zware verkoud heid, die zij waarschijnlijk aan het station had opgedaan, te bed begeven. Toen Claude binnentrad zag Beatrix van haar naaiwerk op, haar oogen waren rood- geweend en geen lachje vertoonde zich om haar mond, toen zij hem begroette. Hij drukte haar met broederlijke gene genheid de hand en zeide: Wat nu? Gij hebt toch geen slechte berichten ontvangen? Zij antwoordde: Wij hebben volstrekt geen berichten Claude. Waarom ziet ge er dan zoo treurig uit? Ik weet het niet* ik geloof dat groot moeder mij zoo angstig heeft gemaakt. Ook zij zag vol verlangen den brievenbesteller te gemoet en toen hij voorbijging, wrong zij zich de handen en zeide dat zij zich juist zoo te moede voelde als voor achttien jaren, toen papa vermist Werd. Claude trachtte haar wat op te beuren door te zeggen Uw papa is bij een spoorwegonge luk omgekomen en er is Maandag hier nog in Engeland geen snoorwegongeluk gebeurd. Ook de boot is behouden aan gekomen. Een van onze patiënten heeft een zoon, die Maandag eveneens naar Engeland overgestoken is en hij heeft haar reeds getelegrafeerd van uit Dover, gij behoeft u dus daarover niet bezorgd te maken. Ik kan het niet helpen, Claude, ik ben zoo angstig. Als ge u daar niet tegen in zet, zult ge nog zenuwkoortsen krijgen. Ik zal slaappoeders voor u halen, die moet ge dadelijk innemen en dan zonder uitstel naar bed. Als ge dat doet, dan zal de brievenbesteller u morgenochtend wel wak ker bellen en u een brief brengen van Nora vol van den indruk, die Engeland bij de eerste kennismaking op haar te weeg heeft gebracht. Hij meende het goed, maar hij vreesde zoozeer dat de slaappoeders een ongunstige werking zouden hebben op het meisje, dat aan dergelijke dingen niet gewoon was, dat hij de dosis te zwak maakte cn op die wijze werden haar geprikkelde zenuwen

Nieuwe Langedijker Courant | 1897 | | pagina 1