Nieuwe Langedijker Courant" van Zondag 25 April 1897. Nieuwstijdingen. l)c oorlog tusschen Griekenland en Turkije. BE LAATSTE KOOL. Nog enkele partijen roode en gele kool zijn er hier in voorraad, maar veel niet meer. Het spreekt van zelf, dat deze laatste kool voor veel geld verkocht wordt. Deze week werd er nog een partij tje geele kool van de hand gedaan voor 24 gulden per 100, terwijl een landbouwer weigerde „uiter- sche" kool van mindere soort voor 23- gulden te verkoopen. Als het weer wat warmer wordt is deze kool zoo goed als niets meer waard. Of er hier ook gespeculeerd wordt al is het dan niet in effecten VAN DE LANGEDIJKER OOIEVAARS. Drie van de Langedijker dorpen mogen zich tegenwoordig verheugen in de aanwezigheid van een paar ooievaars, n. 1. Oud-Karspel. Noord- Scharwoude en Broek. Die te Oud-Karspel zjjn al een paar malen verhuisd en zij wonen dit jaar oh een hoogen paal op een stuk weiland aan het zoogenaamde „Waartje" Te Noord-Schar- woude zijn ze dit jaar voor het eerst gekomen en nu druk bezig met het in gereedheid brengen van een flink nest op een hoogen afgezaagden boomstam. Te Broek zijn ze reeds jaren geweest en de gelukkige eigenaar van het huis, waar ze hun nest hebben, een bakker is wel met hen ingenomen. Als ze komen krijgen ze een warm broodje en als ze in den herfst vertrekken loo- pen ze een paar malen voor de rameu op het erf heen en weer en wachten tot de bakker ze weer een warm broodje ten afscheid brengt. Voor een jaar heeft de bakker een uitgeworpen ooievaarsjong groot gebracht, met het verblijdend gevolg, dat het dier in het najaar met de ou deren de groote tocht naar het zuiden heeft kun nen meemaken. Zulk een verstandhoudiug tus- schen mensch en dier verdient zeker wel eens een bijzondere vermelding in wijderen kring. KAMERVERKIEZING. Per bulletin hebben wij onze lezers den uit slag der gehouden Kamerverkiezing medege deeld. Het volgende staatje wijst aan het aantal kies gerechtigden in de verschillende onder-kiesdis tricten, met het aantal uitgebrachte stemmen. Kiezers. uitgebracht Alkmaar 1406 623 Oudorp 73 19 Bergen 183 98 Schoorl 151 32 Warmenhuizen 167 38 Haringcarspel 228 33 St. Maarten 112 29 Schagen 346 115 Wieringerwaard 116 24 Barsingerhorn 220 49 Nieuwe Niedorp 217 68 Oude Niedorp 145 42 Heerhugowaard 308 113 Oudkarspel 185 "55 Noord-Scharwoude 163 108 Zuid-Scharwoude 165 82 Broek op Langedijk 207 28 St. Pan eras 79 21 Koedijk 134 61 Oterleek 88 55 Heiloo 206 56 4899 1719 Er is een eigenaardig gebrek ontdekt van de nieuwe kleinkaliber-geweren de wonden, door de kogeltjes veroorzaakt, stellen getroffenen tenzij z. g. edele deelen werden geraakt niet buiten gevecht. „Ares", die daarover in 't Nieuws een hoofd artikel schreef, eindigt dit aldus (na aanbeveling van een onderzoek): „Moet dan uit een en ander de gevolgtrekking worden gemaakt, dat de wonden, door onze nieuwe geweren veroorzaakt, te weinig gevaar lek zijn om personen dadelijk buiten gevecht te stellen, dan moet niet worden gerust, voordat zoodanige wijzigingen zijn aangebracht, dat naar behooren aan dit euvel is te gemoet gekomen. De zaak is te gewichtig om haar niet ernstig on der de oogen te zien." SPOORWEG HEERHUGOWAARD—HOORN. Binnenkort zal door de Hollandsche IJzeren Spoorwegmaatschappij worden aanbesteed het maken der grondwerken, der kunstwerken, spoor werken en overgangswerken voor een spoorweg van Heerhugowaard naar Hoorn. De spoorweg wordt ruim 16'/2 K.M. lang en wordt ingericht voor enkel spoor met uitzondering van eenige verbreedingen voor stations-emplacementen enz. In den spoorweg komen 18 kleine bruggen met plaatijzeren bovenbouw, 1 gemetselden duiker en 1 gemetselde doorgang, alsmede diverse hou ten kokers, cementen buizen, enz. Verder zijn nog sluit- en wipboomen, afrasteringen, bestra tingen en verhardingen te maken. De raming dezer werkenjbedraagt ongeveer f400.600. Oorlog tusschen Turkije en Griekenland. In de Staatscourant van 23 dezer is opgeno men de volgende kennisgeving van het ministe rie van buitenlandsche zaken: „Bij het uitbreken van den oorlog tusschen Turkije en Griekenland herinnert deNederland- 8che regeering allen Nederlanders, en in het bij zonder hun die in de Levant gevestigd zijn, dat zij zich behooren te onthouden van elke hande ling die geacht zoude kunnen worden in strijd te zjjn met strenge onzijdigheid van Nedorlaud tegenover de oorlogvoerende mogendheden. „Het is hun aanbevolen werkelijke blokkades en andere, overeenkomstig het volkenrecht ge bruikelijke, maatregelen der oorlogvoerende mo gendheden te eerbiedigen. „De regeering waarschuwt hen dat zij slechts- dan op hare bescherming of tusschenkomst te' hunnen behoeve kunnen rekenen, waDneer zij' zich zorgvuldig onthouden van elke schending der neutraliteitsplichten, terwijl zij zich, bij mis kenning dier plichten, blootstellen aan schade, moeielijkheden en vervolgingen voor den Neder- landschen of vreemden rechter." Dat is eerst goedkoop vleeschje Dat het vee goedkoop is tegenwoordig, weet haast iedereen, deels uit ondervinding en ook uit de nieuwsbladen, maar dat er een levende melkkoe verkocht wordt voor de som van acht gulden, zooals te Klaaswaal de vorige week heeft plaats gehad, kan toch wel als een zeld zaamheid beschouwd worden. N. v. d. H. W. GOED DENKBEELD! Te Haarlem worden pogingen in het werk gesteld tot oprichting van een kinder-ziekenhnis. Men zou dit willen openen ter eere van de troonsbestijging van II. M. de Koningin in het volgende jaar. Wij lezen in „Eigen Haard" Copernicus heeft zich naar men beweert, kort voor zijn dood beklaagd, dat hij de planeet Mercurius nooit met het bloote oog had gezien. Wat den ouden astronoom niet vergund was, zal in het laatst van deze en in begin van de volgende maand voor de bewoners van onze streken berijkbaar zijn. Gedurende eene geheele maand blijft de planeet een uur langer dan de zon aan den horizon, gedurende acht dagen zelfs langer dan twee uur. Zij zal dan te vinden zijn ten westen van den stier en de Plejaden, en in helderheid aan Aidebaran zeer nabij komen. PRIJSVRAAG LANDBOUWKUNDE. De commissie uit Ged. Staten van Friesland, belast met het beheer over het door wijlen dr. L. A. Buma aan de provincie ten dienste der landbouwkunde vermaakt legaat, looft een prijs uit van f 500 voor de beste, mits goedgekeurde beantwoording der navolgende prijsvraag In het buitenland wordt het rioolwater van verschillende steden en het afvalwater van fa brieken, alvorens in de openbare wateren te worden toegelaten, met goed gevolg gereinigd door het voor bevloeiing van landerijen te bezi gen en het aldus door den bodem te filtreeren. In verband hiermede en met de omstandig heid dat de openbare wateren van Friesland door het afvalwater van verschillende indu- strien worden verontreinigd, wordt gevraagd „Welke resultaten zijn te verwachten zoowel voor het reinhouden der openbare wateren als voor den landbouw, van het bevloeien van lan derijen met fabrieksafvalwater „In het bijzonder wordt verlangd zulks aan te toonen met een voorbeeld aan toestanden in Friesland ontleend." Het antwoord moet vóór 1 September 1898 worden ingezonden aan den griffier der Staten van Friesland. GEVOLGEN VAN DEN OORLOG! De Grieksch-Turksche oorlog doet reeds aan stonds zijn invloed gelden op de graanprijzen. Terwijl die der tarwe pl.m. f 14 is gestegen, steeg die der rogge reeds f7. Verschillende inlandsche soorten noteeren fl hooger, terwijl enkele andere nog hooger liepen Amerikaansche merken waren f 1hooger. De krentenprijzen stegen tot f 0,50. Ned. Bakkers Ct. PRECIES 10 WOORDEN! Aan een telegraafkantoor werd een telegram ontvangen met de woorden„Mejuffrouw wilt u mijn vrouw worden?" Het werd bezorgd en spoedig werd er een antwoord aangeboden, lui dende: „Mijnheer X. teJa, Ja, Ja, Ja, Ja, Ja!" De brengster betaalde blozend haar kwartje en ging heen. Bij mejonkvrouwe Van Boetselaar te APELDOORN is te bezichtigen de kist, waar mee Hugo de Groot van Loevenstein is ont vlucht. Van deze gelegenheid wordt druk ge bruik gemaakt. De opbrengst komt ten bate van een liefdadig doel. Bijgeloovige domkoppen, die de gevange nis verdienen! Onder Gastel is eene oude vrouw, die men voor een tooverheks hield, door de buren zoo danig mishandeld, dat haar leven in gevaar is. SCHAGEN. Den 17 had aan de landbouw- winterschool alhier in tegenwoordigheid van den heer F. B. Löhuis, inspecteur van het landbouw onderwijs, hetovergans-exemen naar de 2de klas plaats. Bevorderd werden, waaronder 2 voorwaar delijk, J. Boekel, Schagen; K. Kate, Wieringer waard J. C. Maters, Helder; A. Zijdewind, Scha gen; J. Schoorl, St. Maarten ;|C. Best, Zijpe; A. D. Groneman, Wieringerwaard; P. Slot, St. Maarten; K. Eriks, Zijpe; C. Ploeger, Beemster en S. v. d. Oord, Oude Niedorp. Het mondeling examen werd a'genomen in Kennis van pen grond, bedrijfsleer plantkunde, dierkunde, gezondheidsleer, natuurkunde, schei kunde zuivelbereiding, veevoeding, plantenteelt en beoordeelingsleer. LEVERTRAAN. Ziedaar een der weinige medicamenten, die ten allen tijde hun eereplaats in de therapie hebben weten te behouden. Ook de patiënten, die door het gebruik van dit middel hun krach ten voelden terugkeeren, denken zoo al niet met genoegen, dan toch met dankbaarheid aan de diverse eigenschappen van dit product en niet weinigen zijn er, die het uit gewoonte blijven innemen, of eiken winter, zoodra de eerste koude aan de lucht is, opnieuw een levertraan-kuur beginnen. Het is nog niet zoo heel lang gele den, dat de levertraan door de medische weten schap algemeen als voortreffelijk medicament werd erkendgeruimen tijd waren het alleen de bewoners der streken, waar men traan bereidde, die de goede hoedanigheden der levertraan ken den en er voor het dagelijks gebruik partij van trekken. De levertraan wordt bereid uit kabeljauwsle ver en uit de levers van andere visschen van hetzelfde geslacht. Tegenwoordig wordt de vis- scherij tot dat doel voornamelijk uitgeoefend op de kusten van New-Foundland en IJsland en wel gedurende de maanden Augustus en Septem ber, omdat de levers dan het vetste zijn. Men zal hebben bemerkt, dat levertraan in ver schillende kleuren in den handel wordt gebracht. Aan de kleur kan men zien op welke wijze de traan bereid is. Blanke levertraan is die, welke van de oppervlakte der kuipen wordt afgeschept, wanneer de levers, die men daarin geworpen heeft, slechts eenige dagen tijd hebben gehad om uit te lekken. Wanneer de levers tot ont binding overgaan, vormt zich een bruinachtige traan, terwijl de kleur van de vloeistof donker bruin of zwart wordt, wanneer de level's geheel verteerd zijn. De beste traan riekt naar versclie visch en heeft een zoetachtigen smaak, doch ze is niet zoo versterkend als lichtbruine traan, d:e ongelukkigerwijze een walgelijken smaak heeft en minder aangenaam riekt. De tweede soort traan is echter verreweg boven de eerste te prefereeren. Vroeger schreef men de thera peutische waarde der levertraan toe aan haar rijkdom aan minerale bases, voornamelijk jodium. Inderdaad bevat levertraan minerale stoffen in oneindig kleine grootheden, doch deze zijn op het menschelijk lichaam betrekkelijk van zeer weinig invloed. De traan zelf werkt daarentegen als een krachtig hersteller van organische weef sels, doordringt de dierlijke membranen met het grootste gemak en verspreidt zich derhalve on gelooflijk snel door het geheele lichaam. Bij alle cronische ziekten, die een langzame verkwijning van het organisme veroorzaken, bewijst lever traan onschatbare dienstenbij tuberculose is zij het aangewezen voedingsmiddel, dat zoowel het gewicht als de krachten der zieken snel doet toenemen. In gevallen van klierachtigheid, huid ziekte, gebrekkige beender vorming, in alle pha ses van physioligische ellende, veroorzaakt door een gebrekkige voeding, worden dezelfde resul taten verkregen, de invloeden van koude of vochtigheid geannulleerd, de groei en ontwik keling der spieren bevorderd. Het publiek is thans zoo overtuigd van het nut van dit medicament, dat het nu en dan wel wat al te ondoordacht wordt geslikt of toegepast. Men bedenkt namelijk niet, dat er voor elk middel noodwendig een kwaal moet wezen. Kinderen mogen in geen geval vóór het eind van de ze vende maand levertraan gebruiken. Na dien tijd kan het geen kwaad, nu en dan een kleine hoe veelheid in te geven, daar de levertraan gunstig werkt op den groei, een geregelde ontlasting be vordert en diarrhee voorkomt. Bij tuberculose mag het volstrekt niet ingenomen worden, wan neer de patient koorts heeft. Het is te bejamme ren, dat levertraan zoo walgelijk smaakt, voor namelijk omdat vele zieken daardoor niet van haar uitstekende hoedanigheden kunnen profitee- ren. Wanneer zij, na gedurende acht dagen het middel ingenomen te hebben, blijk geven, hun afkeer niet te kunnen overwinnen, wanneer het medicament braking enz. teweegbrengt, is het beter, de kuur te staken. Kinderen nemen het na eenige aarzeling meestal gemakkelijk in, vooral wanneer men hun na afloop van het experiment wat lekkers, liefst een stukje chocolade tot belooning geeft. Men heeft op diverse manieren beproefd, den onaan- genamen smaak der traan te neutraliseeren, door aan het geneesmiddel een slok koffie, thee, melk of een sterk kruidenaftreksel te doen voorafgaan. Men vermengt de olie ook wel met sterk kool zuurhoudend bier, men gebruikt ze in capsule vorm, of giet ze met een bij zonderen lepel ach ter in de keel. Een mengsel van gelijke deelen traan en kalkwater is nog gemakkelijker in te nemen. Het beste doet men echter, wanneer men de traan uit de flesch drinkt, omdat men dan minder tijd heeft om te proeven en niet vooraf den onaangenamen reuk ondervindt. Men moet de olie gedurende, en niet vóór den maal tijd innemen, daar de smaak storend zou kun nen werken op den eetlust. Veel menschen ne men vóór het naar bed gaan levertraan in en verteren het middel gedurende hun slaap. Na afloop van 20 a 25 dagen moet men de lever traan-kuur gedurende een week onderbreken, om de maag een kleine vacatie te gunnen. Ook gedurende de warme zomermaanden moet men de dosis sterk verminderen of geheel beperken. Er zijn geen oliën of traansoorten, die met levertraan kunnen worden vergeleken. Van alle vette stoffen komt boter, die zeer rijk is aan vet, haar echter het meest nabij. Siropen en emulsies, die men voor levertraan in de plaats wil stellen, bevatten hoegenaamd geen traan, wanneer zij lekker smaken. Bevatten zij wel traan, dan smaken zij even walgelijk als het middel zelf, en in dat geval kan men beter zijn toevlucht nemen tot onvermogende, zuivere en mindere dure levertraan. Buitenland. Turkije heeft aan Griekenland den oorlog verklaard. De gespannen verhouding tusschen die twee mogendheden is dus tot een uitbarsting gekomen, niettegenstaande de verschillende groote mogendheden als Engeland, Rusland, Frankrijk. Italië e.n Oostenrijk zooveel hebben gedaan om het Europeesch concert te verzekeren. Niettegen staande is het tenvolle gebleken dat de mogend heden partij kozen voor Turkije en het steeds heeft verdedigd wanneer de Creten- ser opstandelingen deden blijken dat zij van Turksch gezag niet gediend waren en geweld gebruikte. Om Creta dus is de strijd ontstaan. Het Turksche gezag op dat eiland werd voor de Cretensers ten slotte onhoudbaar, en Grieken land kon niet langer toestaan dat de bevolking, meerendeels uit Grieken bestaande, werd ver drukt en uitgezogen. Opstootjes en volksdemon straties gaven niets, zoodat tenslotte een geheele opstand uitbrak welke door Turksch gezag werd beantwoord met kruid en lood. Griekenland meende te moeten opkomen voor de belangen der bevolking en zond een leger om de Grieksehe onderdanen te beschermen. Dat was alles behalven aar den zin van de mo gendheden en die kwamen dan ook tusschenbeiden om te voorkomen,dat Griekenlands macht over het Turksche rijk zou worden uitgebreid. Velerlei zijn de belangen, die de mogendheden daarbij voorop stelden, doch, het grootste belang, heette het, was, om de vrede te helpen handhaven, in Europa. Wie echter even terugziet en een blik slaat op de geschiedenis van Turkjje, zal onwillekeurig tot de overtuiging komen dat zoo langzamerhand de macht der Turken afhing van de gril eener mogendheid. En de Sultan, inziende dat het Ottomaansche Rijk zijn tijd heeft gehad beweegt zich als een marionet op het commando der mogendheden. We hadden bijna Engeland gezegd. Onze lezers weten zich ongetwijfeld nog te herinneren met welk een machtsvertoon men heeft getracht den Sultan bang te maken en hem desnoods te dwingen dat hij zou zorgen dat de Christenen evenzeer werden geduld even goed als de Mahomedanen. Hoe Abdoel Hamid steeds beloofde en weinig volbracht en zoolang heeft gedraald, soms iets toegevende, totdat die kwestie moest plaats maken voor andere meer op den voorgrond tredende gebeurtenissen. Te rijmen is het bijna niet dat de Sultan steeds met zijn optreden tegen de Grieksehe re geering nu in eens den steun ontving der mo gendheden. Te begrjjpen is het echter wel. De mogend heden gunnen aan Griekenland Creta niet. Het gevolg zou zijn, dat bij de verbrokkeling van het Turksche Rijk, dat dan begonnen was, Griekenland de hoogste troef in handen, had ontvangen van het politieke kaartspel. Dit moest natuurlijk worden voorkomen en ziedaar hunne partijdigheid. Hierdoor is Griekenland niet minder sterk ge worden dan het was doch het had sterker kun nen zijn, indien het ook de hulp van de Cre- tenser opstandelingen had kunnen ontvangen. Dit is nu echter niet het geval. Toch aanvaardt het den strijd tegen een land met een legermacht nog eens zoo groot als dat van Griekenland zelf. Toen opstandelingen, of eenige ongeregelde troepen, de Turksche grens overschreden en daar streden voor hun recht, was het geduld van de Porte teneinde. Zij was wachtensmoede en verklaarde den oorlog aan een rijk dat, op komende voor het recht zijner landgenooten zich nooit heeft schuldig gemaakt aan Christenmoord en tyrannie, maar den vrede heeft gewild door aan de Cretensers over te laten en bij volks stemming te laten uitmaken door wie zij gere geerd wilde worden. Intusschen hebben de operaties een aanvang genomen. Van het oorlogstooneel kunnen wij echter niet alles mededeelen wat gedurende een geheele week is voorgevallen. Wij vermelden dus de belangrijkste telegrammen, vertrouwende dat onze lezers zullen begrijpen dat wij te veel plaats zouden vergen deze week een geheel overzicht te geven. Zoo mogelijk voldoen wij hieraan de volgende week. LARISSA, 23 April. Kurtsiovali werd na een hevig gevecht op de Turken heroverd. Dezen werden met groote verliezen op Ligaria teruggeworpen. Larissa is overvuld met menschen, levensmid delen beginnen te ontbreken, de hospitalen zijn propvol. LARISSA, 22 April. (R. O.) Te Tirnavo, waar zich de brigade bevindt van kolonel Dimo- poulo, wordt hevig gevochten. Te Nezero heeft de brigade van Caclamanos de grenslijn verlaten omdat zij zich daar niet langer

Nieuwe Langedijker Courant | 1897 | | pagina 2