Buitenland. Be oorlog tusschen Griekenland en Turkije, 354ste Staatsloterij. Marktberichten. n n *n baar tc maken om zijne reeds verzameldo aan- teekeningen te vergrooten en nieuwe gezichts punten op te doen. Daarom zal zijne reis thans gaan door Zuid-Holland en Noord-Brabant naar Antwerpen en Brussel, om over St. Quentin Reims, Epernay, Parijs te bereiken. Van hier gaat de tocht over'Angoulème, Bordeaux, Arju zanx over de Pyreneeën naar Burgos in Spanje, Verder over Valladolid, Madrid, Alcazar, Alba- cete naar Cartagena of Valencia, mogelijk ook naar Granada. Per stoomboot gaat dan de reis naar Algiers, om dan verder te fiets door Tunis, Tripolis naar Cairo en Jeruzalem, en komen geene omstandigheden daartusschen, zijne reis te vervolgen door Nubië, Abbessynië en de andere Staten van Zuid-Afrika, vanwaar hij per stoomer terugkeert. Deze mededeeling moge eene aansporing zijn aan doofstommen en sportmen om Sutherland Roojjaards vriendelijk te ontvangen, terecht te hel pen en op verschillende manieren te ondersteunen. HERSTELLINGSOORD. Te Egmond aan Zee wordt een herstellings oord gevestigd, waarin opgenomen kunnen wor den: jongens van 612 jaar, en vrouwelijke personen van eiken leeftijd boven de 6 jaar, mits zij behooren tot de behoeftige klasse. De verple ging zal geheel kosteloos zijn. De commissie van beheer bestaat uit de heeren dr. C. W. Jansen te Amsterdam, -G. E. A. van Hall en J. van de Poll te Egmond aan Zee. Voor de betrekking van hoofd der school no. 2 te Heer-Hugowaard hebben zich 46 sollicitan ten aangemeld. EX-AUGUST DE DOMME. De heer Schuitenvoerder, die nog altijd bij alle Amsterdammers als „August de Dom me' van het circus Carré in aangename herinnering is, zal in weerwil van de vorige berichten toch niet geheel op zijn artisten- en café-houders lauweren gaan rusten. Zijn café is en blijft verkocht en ook is het waar, dat hij naar Duitschland gaat, doch niet om zijn dagen in ledigheid te slijten. De heer Schuitenvoerder heeft zich namelijk als regisseur verbondon aan een circus dat voor- loopig te Lübeck en weldra te Hamburg voor stellingen gaat geven. Voor zoover hem dit met zijn kwaal, door het bekende spoorwegongeluk opgedaan, nog moge lijk is, zal hij zelfs nu en dan nog voor het voetlicht komen. De lente is in 't land. Deze laatste dagen April zijn zoo heerlijk, dat zij al de ellenden en ongemakken van den winter doen vergeten. Alles ontluikt krachtig frisch. Alles ademt vrijheid en blijheid. Ach, en dat er dan nog menschen zijn die door eigen schuld zich beroofd zien, van de jeugd van het jaar en tevens van een deel van de jeugd des levens, welke thans zelfs bij den grijsaard, zij het dan ook slechts in herinne ring 't is toch jubelend weder ontwaakt. Jantje tot de kindermeid„Je doet me zoo'n pijn met kammen 1 Ik wou dat je zoo kon doen als mama." Kindermeid Zoo Hoe doet die dan P" Jantje „Mama hangt het haar aan een spij ker en dan kamt ze het uit. Dan voelt ze er GRAANRECHTEN. De heer K. Cz. de Boer, lid der Tweede Kamer, heeft onder den titel „Duur graan, meer werk bij den heer E. N. Smit Ez. te Koog a. d. Zaan, een brochure het licht doen zien, waarin hij de argumenten der voorstanders van graanrechten bestrijdt. Hij besluit aldus: Het tegenwoordig stelsel geneest niet alle maat schappelijke kwalen, maar de handhaving er van zal erger dingen voorkomen, en het waarborgt ons het behoud van die voerdeelen, die de uiterste gunstige ligging van ons landje ons oplevert, voor deden die reeds merkbaar beginnen te worden voor ieder die onbevooroordeeld den toestand met dien van andere landen vergelijkt. Er heerscht onder de arbeiders een zekere on verschilligheid tegenover de a.s. verkiezing, voort vloeiende uit een onder hen opgewekt ongeloof aan de beteekenis van den politieken strijd voor onze economische toestanden. Aan de voorspiegeling van groote en snelle ver anderingen als een gevolg van regeeringsmaat- regelen heb ik mij nooit schuldig gemaakt en zal het ook nu niet doen. Maar de prijs, waar het bij deze verkiezing om gaat is, afgescheiden van alle verwachtingen, voor hen den gang naar het stembureau wel waard. De uitkomst er van zal het leeren of zij aan hun eigen gezond verstand hebben getoetst de zwakke argumenten, waarmede men hen wil over halen, om zich zelve de broodbelasting op te leg gen of dat zij zich gedachteloos hebben laten meeslepen en, na gewaatushuwd te zijn, het recht hebben verloren zich later over de gevolgen te beklagen. LIBERALE UNIE. Door de „Liberale Unie" is het volgende schrij ven gericht aan de besturen der kiesvereenigingen, leden der Unie. „Nu de verkiezingen naderen, komen van ver schillende aangesloten kiesvereenigingen verzoe ken bij ons in om steun, hetzij in den vorm van tegemoetkoming in de verschillende kosten, hetzij door het doen optreden van sprekers. Beperkt als wij zijn in onze geldmiddelen, zal deze steun niet overal kunnen worden verleend in die mate, als ook door ons zou worden ver langd. Reeds daarom zal het onze roeping zijn, bij het onderzoek der aanvragen met omzichtig heid te werk te gaan. Bovendien zal het bestuur, dat in de eerste plaats rekening heeft te houden met de beslissing der algemeene vergadering van 14 November 1896, er prijs op moeten stellen dat het toege licht zij omtrent den candidaat, die gesteld is of zou worden gesteld. Onze organisatie brengt mede, dat het bestuur der „Liberale Unie" zich, waar advies niet wordt gevraagd, van inmenging onthoudt bij de keuzo der candidaten door de kiesvereenigingen. Toch spreekt het wel vanzelf, dat de „Liberale Unie" als zoodanig alleen aan die kiesvereenigingen steun zal kunnen verleenen, welker candidaat, geheel in den geest zooals dezerzijds herhaalde lijk is ontwikkeld, niet enkel instemming betuigt met .de strekking van hetgeheele „Hervormings programma", maar ook met volle overtuiging de urgentie erkent van de in het „Programma van Urgentie genoemde maatregelen. Wat onze gedragslijn in bovenbedoeld opzicht bij herstemming zal zijn, zullen wij zoo noodig u nader mededeelen. Wij hebben gemeend, het bovenstaande reeds nu te uwer kennis te moeten brengen en voegen daaraan toe, dat het aanbeveling verdient, de aan vragen tijdig in te zenden, daar vaak briefwisse ling, ook met sprekers over tijd en plaats, aan een doorons te nemen beslissing moet voorafgaan Er is veel gebeurd in den tijd van een week. Een paar weken geleden vertrok de kroonprins des nachts naar Volo om luidruchtige manifesta ties te voorkomen. En nu? Griekenland heeft verloren. De grootste sterkte was Larissa, de hoofdstad van Thessaliö, waar de Grieken het zeer lang hadden kunnen uithou den, ook al was de vijand grooter, doch zonder dat er een schot is gelost is de stad overgegeven. Dat de verschillende nederlagen niet kalmee rend werken op de Grieksche gemoederen, spreekt als van zelf. Het is echter, zoo schrijft een correspondent van Reuter, bijna niet te gelooven dat Larissa in handen der Turken is. Een zeer klein leger zou het daar tegenover een zeer groote strijd macht nog hebben kunnen volhouden. Toch is dit een feit geworden, welker beteekenis door beide oorlogvoerende staten zal worden gevoeld. Niettegenstaande de Kroonprins bad en smeekte den strijd vol te houden werd de voorkeur aan een laffe vlucht gegeven. Het leger schijnt krank zinnig te zijn geweest. Het eenige middel om het weer tot kalmte te brengen was, het te la ten vluchten totdat het vanzelf zijn positie weer zou begrijpen. Ook waren de Turken overwinnaars op do helling van Pigadia en aan de kust van Epirus terwijl Penepighadia eveneens is hernomen. ij Mati werd moorddagig gevochten, doch de uitslag was ten gunste der Turksche wapenen. Bij deze overwinningen werden veel krijgs behoeften buit gemaakt. In Thessalië is de oorlogskans dus beslist gekeerd ten gunste van de Turken, en zijn de Grieken over de gansche linie teruggetrokkon. Alles schijnt echter nog niet verloren. De publieke opinie wenscht voortzetting van den oorlog en de eenige hoop berust op de tweede linie in Phersala, welke men veel sterker be schouwd dan de eerste. Daar zullen de strijd krachten worden verzameld en het kan dus zeker zijn dat daar eerstdaags een groote veld- plag zal worden gele\erd. Mochten de Turken er in slagen de passen te veroveren van het achter Phersala gelegen Othrys-gebergte, dan rust de hoop der Grieken nog slechts op Thermopylae, waar eens de his torische slag van de Spartanen onder Leonidas tegen de Persen heeft plaats gehad. Deze pas moet thans evenwel lang zoo sterk niet meer zjjn als in de dagen van Leonidasde pas van Meluni wordt sterker geacht en deze is toch ook door de Turken veroverd. Boyendien kan de pas van Thermopylae ver meden worden langs verschillende wegen over het Oetagebergte. De hoofdverbinding Lamia— ThermopylaeAtalante naar Thebe voert thans ook nog door genoemde pas. Wanneer Thermo pylae eenmaal genomen is, is eentocht naar Tbebe en Athene bijna niet meor dan een militaire wandeling. De Grieken hebben zich dus bedrogen in de kracht van hun legerzij hebben eveneens zich vergist omtrent de houding der Balkanstaten. En van de mogendheden hebben de Grieken niets te verwachten, zoodat zij op eigen krach ten moeten bouwen De geest der bevolking te Athene kant zich tegen het ministerie en den koning. Voor de vierde maal is de poging om de Ka merzitting te Athene te doen doorgaan, mislukt zooals men weet is 't op nadrukkelijk verlangen der oppositie dat, onmiddellijk na de nederlaag der Grieksche wapenen in Thessalië, besloten werd de Kamer, dio 207 leden telt, saam te roepen en ondanks de vrije beschikking over extra-treinen, zijn de heeren afgevaardigden rus tig thuisgebleven, slechts 95 zijn er te Athene! Deze houding is een gevolg van Delyannis' taktiek om een onvermjjdeljjken val van zijn formatie te voorkomen: hij is 't die zijn aanhangers heeft afgecommandeerd. Zoo moest dus Delyannis' ont slag van den koning komen en koning George heeft hem dan ook reeds vriendelijk verzocht vrijwil lig aftetreden, wat de slimme Delyannis kortweg heeft geweigerd. Koning George heeft evenwel geen keushij is aan handen en voeten gebonden overgeleverd aan de oppositie en zoo zal Delyannis dan for meel ontslagen worden of is dit reeds geschied. En het nieuwe kabinet, saamgesteld als volgt: Ralli, minister president en marine; Tsamados, oorlogSimonpoulo, financiënKarapanos, onder wijs; Theotiko, binnenlandsche zaken, zou zich heden aan de Kamer presenteeren en dadelijk de quaestie van vertrouwen stellen. t Is met die nieuwe formatie als volgt ge gaan De leiders der oppositie hebben zich naar do Kamer begeven, waar een verga dering is gehouden van de leden der oppositie. De leiders hebben een ministerljjst opgemaakt, welke drie hunner aan den koning gingen bren gen. In do conferentie met de leiders der oppo sitie heeft de koning als eenige voorwaarde ge steld, dat Theotiko deel zou uitmaken van het Dieuwe kabinet. Zoodra de zaken marcheeren vertrekken Ralli en Tsamados naar Pharsala. En danp Zal Delyannis' gedwongen terugtre ding gevolgd worden door de overdracht der koninklijke waardigheid op prins Kdnstanstjjn of prins George of zal koning George er in slagen zich te handhaven, zij 't ook bij de genade der oppositie Voor 't oogenblik is de kans op een dynastieke crisis werkelijk minder groot dan in 't begin de zer week, doch geheel afgewend is het gevaar toch niet en zoo is 't dan wel interessant, eens heel in 't kort na te gaan hoe George van Dene marken aan de kroon van Griekenland is geko men. 't Was in den slag van Navarino in 1827, dat over Turkjje's heerschappij beslist werd en 't was in 1830, den derden Februari, dat de onafhan kelijkheid van Griekenland werd erkend en dat de mogendheden prins Otto van Beieren op den troon van het nieuwe koninkrijk plaatsen. Heel gelukkig was die eerste koning niet: erontston-, den verschillende partijen, er werd gekuipt en geïntrigeerd, telkens veranderde de regeeringen geld was er niet. Zoo werd dan koning Otto in 1862 eenvoudig weggejaagd en prins Ge orge van Denemarken werd, onder den naam van George I koning in, zijn plaats met de Jonische eilanden als cadeau van Engeland. In 1881 werd Griekenlands grondgebied ver groot door Thessalië en Epirus en Frankrijk, Engeland en Italië stelden zelfs voor er de streek rond Janina en Metsovo nog bij te doen, doch dit verlies werd Turkije bespaard. Deze misrekening heeft Griekenland diep ge voeld en nimmer heeft het Helleensche koninkrijk zijn spijt geheel kunnen verkroppen. Zal Ralli nu voor zijn taak berekend blijken P Zal hij den vrede voorbereiden of tot voorzet ting van den oorlog besluiten? Ralli is door het toeval, door een voor Grie kenland noodlottigen samenloop van omstandig heden aan 't bewind gekomen en zijn krijgsge schreeuw, zijn gispingstaktiek, kan heel wel ge rekend worden tot het streven des eerzuchtigen eenmaal te paard gestegen verandert hij wel licht van front De laatste oorlogsberichten repten van een ge vecht bij Velestino. Uit Athene wordt van den 30 April aan de Telegraaf geseind dat de Tur ken beslist zijn teruggeslagen. De Grieksche millionair Averof, dezelfde die in 1895 een half millioen drachme voor de Olympische spelen heeft gegeven, heelt thans aan de Regeering dertig millioen drachme toege zonden als bijdrage voor het bestrjjdeu van de oorlogskosten. EEN GROOT PROCES. Te Weenen is een monsterproces begonnen, waarin ongeveer 800 getuigen zijn gedagvaard. Twee personen worden beschuldigd jarenlang een loterij zaak te hebben gedreven en daarbij bedrieg lijke handelingen te hebben gepleegd. Tevens staan 12 personen als medeplichtigen terecht. Het onderzoek heeft reeds aan het licht gebracht, dat over de 4000 personen zijn benadeeld, vooral uit den minvermogenden stand. Een aantal prijzen bijv. zijn niet uitbetaald. Het proces zal denke lijk drie weken duren. EEN MERKWAARDIG GEVAL. Een inwoner van Hannover heeft dezer dagen de ervaring opgedaan dat het goedkooper is door de Duitsche post drukwerken uit Nederland te laten verspreiden dan uit een Duitsche plaats. De man moest drukwerk in rollen verzenden, maar kreeg deze terug met de mededeeling dat de Duitsche post ze niet als drukwerk kon bestel len, omdat de rollen iets meer dan 50 centimeter lang waren en in Duitschland door de post slechts rollen van minder dan 45 cM. werden bezorgd. Men stelde hem voor de rollen als postpakket te verzenden, hetgeen hem op 50 pf. per stuk zou komen te staan. De man bedacht echter dat in landen die aangesloten zijn bij de postunie, druk werken tot een lengte van 75 cM. ter verzending worden aangenomen tegen den prijs van 5 pf. per 50 gram, hetgeen hem in dit geval op 20 pf. per rol kwam te staan. Hij zond dus de rollen als ijlgoed aan een expediteur in Nederland, die ze frankeerde en op de post bracht, waarna zij door de Duitsche post aan de geadresseerden werden afgeleverd. Vermakelijk is het manifest, dat de Kore- aansche koning richtte tot zijn volk, toen hij uit het gebouw der Russische legatie in het paleis was teruggekeerd. De aanhef luidt: „Sedert wij, een jaar geleden, het paleis ver lieten, zjjn de wetten des lands niet nageleefd en het volk werd angstig over ons verblijf in eene vreemde legatie. Wij wisten dit, maar, ge lijk iedereen erkennen zal, het was onvermijde lijk. Onze ministers van staat adviseerden'tot onzen terugkeer ten paleize en wij gaven aan dat verzoek gehoor. Dit zal, tot zekere hoogte, ons volk tevreden stellen. De verwarde toe stand van de staatszaken is voornamelijk het ge volg van onze ongelukkige administratie van de belangen der natie. Wij erkennen het feit, dat belangrijke zaken zijn verwaarloosd door do amb tenaren, ten gevolge van ons wanbeheer." En zoo gaat het voort. De Koreaansche Minister van oorlog heeft voorgesteld 170 Russische soldaten in dienst te nemen. De regeering is verdeeld Japan protesteerde. De bewoners der Noord-Oostkust van Sibe rië zijn een wonderlijk en weinig aantrekkelijk volk. De onderzoekingsreiziger De Windt, die hen voor eenigen tijd bezocht, werd allesbehalve gastvrij door hen behandeld. Zij namen hom alles af wat hjj bij zich had en het was hem onmogelijk hen tot rede te brengen. Zij sjjn, zoo verhaalt De Wildt, walgelijk on zedelijk. Het is een goed gezond ras, veel mooier dan de Eskimo's van Alaskamaar zij sterven snel uit tengevolge van hunne onzedelijkheden. liet land is doodsch en koud, en er waaien geweldige stormen. Do inlanders, kloeke zeevaar ders, leven van de vischvangst. Z|j hebben geen godsdienstig gevoel, maar wel een onsterfeljjk- heidsgeloof. Na hun dood, zoo gelooven z|j, gaan z|j naar een andere wereld, waar zij overvloed van walvisschen en robben zullen vinden. De grijsaards worden bij hen afgemaakt, en z|j la ten dit gewillig doenmen maakt hen beschon ken en worgt hen dan. Deze wilden staan in naam onder Russisch gezag, maar feitelijk leven zij alleen volgens hunne eigen gebruiken. Maandag 26 April 4e Klasse le lgst. No. 2960 f 25000. No. 18939 f 5000. Nos. 16667 en 17825 ieder f1000. No. 11966 f 400. Nos. 16925 en 19276 ieder f200. Nos. 1387, 12819 en 19731 ieder f100. Dinsdag 27 April 1897. 2e lijst. No. 13859 f 2000. No. 9169 f1000. No. 7943 f 400. No. 6612 f 200. Nos. 1520, 3092, 5785, 6968, 10359, 16024 18374 en 19122 ieder f100. Woensdag 28 April 1897. 3e fijst. No. 15869 f1500. No. 14131 f1000. No. 9367 f 400. Nos. 981, 3584, 12354 en 15046 ieder f 100. Donderdag 29 April 1897. 4e lijst. No. 2434 f1500. No. 16418 f1000. Nos. 7700 en 9055 ieder f400. Nos. 15972 en 18233 ieder f200. PREDIKBEURTEN. NED. HERV. GEM. OUD-KARSPEL. Zondag 2 Mei vm. 9,30 ds. Stramrood. NED. HERV. GEM. NOORDSCHARWOUDE. Zondag 2 Mei geen dienst. GEREFORMEERDE GEMEENTE. Zondag 2 Mei v.m. 9 uur, 's Avonds 6 uur. ds. Boeijenga. NED. HERV. GEM. ZUIDSCHARWOUDE. Zondag 2 Mei v.m. 9.30 Ds. Melchers. NED. HERV. GEM. BROEK OP LANGEDIJK Zondag 2 Mei v.m 9 u. n.m. 2 u. ds. Gemser. GEREFORMEERDE KERK. (N o o r d e r k e r k). Zondag 2 Mei vm. 9.30, nm. 2.30 Gods dienstoefening. CHRISTELIJK GEREFORMEERDE KERK. Zondag 2 Mei vm. 9.30' nm 2.30"Godsdenstoef. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Zondag 2 Mei vm. 9,30 u. ds. F. G. Fleischer Van 24 April tot 2 Mei z|jn van het Station NOORDSCHARWOUDE V wagons groen ten verzonden met bestemming naar het bui tenland. SOHAGEN, den 29 April 1897. f 30 f 150 20 136 135 Geldekoeien (magere) 75 160 20 Idem (vette) 140 270 160 250 Kalf koeien 110 80 Vaarzen 80 115 Graskalveren 70 Nuchtere Kalveren 4 11 Schapen (magere) Idem (vette) 310 Overhouders 15 21 8 80 Lammeren 4 15 Bokken en Geiten 0 30 7 25 Varkens (magere). 10 15 6 9 0 20 0 90 0 60 0 70 0 0 0 Kipeieren (per 100) 2 10 2 60 Eendeieren 3 0 Boter (Kilogram) 0 75 0 85 Kaas 0 20 0 25 Bij een belangrijken aanvoer van magere geldekoeien en kalf koeien was de handel vrij vlug, hetgeen op de prijzen, hoewel deze laag bleven, eenigszins vangun- stigen invloed was. In vette koeien was de handel stug le kwaliteit goldt 30 ets. per kilogr. In overhouders ging weinig omde prijzen bleven dezelfde. Aan de vette varkensmarkt werden 19 stuks aangevoerd de prijzen liepen van 34 tot 42 cents perjjkilogram. ALKMAAR, 30 April 1897. Aangevoerd: 284 stapels Kaas, wegende 99328 Kg. Kleine 1 25.50 Commissie a f 25,Middelbare f 26. 441 HL. Granen, als 101 Tarwe f4.a f 6.60 Rogge f a f 0,— Gerst f_ a f 67 ld. Chev. f4.40 a f4.70 112 Haver f2,75 a f4.131 Boonen als: Paardenboonen f4.75 a f4,875 Bruine f 3.25 a f 7,25 Citroen f 6,— f 6,25 Duiven a f 0,— a f 0,— Witte f 0,— a f 0,— 5 Kanariezaad t 5,— f 0,0 Rood Mos terdzaad fa fGeel id. f0.a f Koolzaad f0,a f Ljjnzaad, f af 9 Karwjjzaad f 9.90 a f 0 Blauw Maanzaad faf 16 Erwten als Groene f 10,a f 14,Grauwe f 7,50 a f 13,Vale id. 5.- a f,— Witte a f ALKMAAR 1 Mei 1897. Aangevoerd: 3 Paarden f 70.— a f 100 23 Koeien f 110 a f 160; 124 Nuchtere kalveren f 6.a f14.— Vette Kalveren f a fper kilo fO.— aO. 370 Schapen f 10, a f 24.180 Lammeren f5,a 10.175 Magere varkens f 14.— a f20. 166 Biggen f 7. a f 9.32 Bokken en Geiten f 2. a f 7.69 kleine id. f 0.30 a f 0.40 t Boter per halve K.G. f 0.42. a f0.47.

Nieuwe Langedijker Courant | 1897 | | pagina 2