Weekblad voor LANGEDIJK en Omstreken. N°. 19. Zondag 9 Mei 1897. 6e Jaargang. Plaatselijk Nieuws. N ieuwstij dingen. Feuilleton. DE GEiBKIilGE ISDAAD. NIEUWE LmeiIJkEK COURAUT Deze courant verschijnt eiken Zaterdagnamiddag. ABONNEMENTSPRIJS voor Noordscharwoude, Oüdkarsfel, Zuidscharwoude en Br. op Langedijk per drie maanden 50 et-, franco p. post 60 ct. UITGEVER: J. II. KEIZER. BUREEL: Itoordscliarwoude. PRIJS DER ADTERTENTIÊN: Van 15 regels 30 ct., elke regel meer 5 ct. Groote letters of vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Brieven rechtstreeks aan den Uitgever. Op uitnoodiging van de anti-revolutionaire kiesvereeniging „Nederland en Oranje" trad in het lokaal van den Heer P. Vet te BROEK OP I - LANGEDIJK, Maandagavond als spreker op de Heer Jhr. Mr. T. A. J. Asch van "Wijk, lid van de Eerste IJamer der Staten-Generaal en Oud-Gou- "t; verneur van Suriname. -X De openbare vergadering werd met gebed door M den president, den Heer Dirkmaat, geopend. Hierna nam de Heer Asch van Wijk het woord om voor zijn hoorders 't program van Actie te verduidelijken. Groen van Prinsterer reeds, zoo beweerde de spreker, was voor uitbreiding van den volksin- X vloed op de regeering, reeds 20 jaren vraagt de a. r. partij om uitbreiding van kiesrecht, onaf- - hankelijk van eenige belasting, v De A. R. partij wil de rechtsgelijkheid ook .4 doortrekken voor openbaar en bijzonder Ilooger en Middelbaar Onderwijs; zij wenscht uitbreiding van ambachtsonderwijs. De onderwijzers der bijzondere scholen wil zij geëxanineerd zien door mannen van hun eigen v richtingen; de vaccinedwang moet worden afge schaft. De vaccine op jeugdige leeftijd is gevaarlijk. Invoerrechten zijn wenschelijk. Wel zal het brood iets duurder worden door invoerrechten 'JÉi °P graan, maar met het toenemen van den bloei van den Landbouwer zullen gepaard gaan hoo- gere loonen voor den arbeider, zoodat deze die eenigszins hoogere uitgaven voor 't brood wel zullen kunnen dragen. Het klinkt wel heel mooi, wanneer de voor standers van 't ruilverkeer zeggen: „is graan bouw niet loonend, welnu, tracht dan andere pro ducten te verbouwen," maar men moet rekening houden met wat in andere landen op 't gebied van bescherming voorvalt. Met het oog op den arbeid moeten vooral worden geheven invoerrechten op bewerkte stoffen. Verplichte pensioneering van de werklieden is noodig. Tengevolge van de hooge premie, die ouderen van dagen zullen hebben te betalen, zal aanvankelijk de Staat moeten helpen. Verbetering van woningtoestanden is hoog noo dig. In Leeuwarden b. v. zijn 800 gezinnen, die in één vertrek koken, wonen, slapen, wasschen, enz. Voor de onteigening, die noodig zal zijn voor verbetering van woningen kunnen de gelden der Rijkspostspaarbank worden gebruikt. Er moeten Kamers van Landbouw komen, ge kozen door de landbouwers zelf. Men heeft nu gekregen kamers van Arbeid, maar deze zullen in de toekomst wel blijken onvoldoende te zijn. Invloed van den Staat op het pachtcontract is wenschelijk. De tegenwoordige pachtcommissiën hebben in sommige streken reeds verbeterde toe standen in 't leven geroepen. Als noodzakelijke hervormingen behoorende tot het gebied der justitie noemt sprekerweder in voering van de doodstraf, bescherming van ver waarloosde kinderen door onttrekking aan de ouderlijke macht, verbod van huizen van on tucht, verbod van openbare aanbeveling van Malthüsiaansche middelen, tegengaan van 't drank gebruik. Er zij geen staatskerk, noch in Nederland, noch in de koloniën. De. A. R. partij wordt beschuldigd de Her vormde kerk te gronde te willen richten. Bro- chur es in dezen geest worden den loden der Ilerv. Kerk toegezonden. Niets is minder waar dan dit. 't Is goed, dat we er eens over spreken, want met de a.s. verkiezingen zal men ook wel weer op deze wijze de A. R. partij afbreuk willen doen. Men zegt, dat de A. R. partij dit doel tracht te bereiken door omzetting van den Hoogen Raad, maar weet men dan niet, dat de Hooge Raad onafzetbaar is? Voor Indië wenscht spreker nog maatregelen om de vergiftiging der bevolking door het ge bruik van opium tegen te gaan. Met het oog op de defensie wil de spreker o.a. ook verbetering van 't kazerneleven. Dankbaar erkent hij het vele goede, dat in dien geest onder minister Bergansius is tot stand gebracht, maar nog meer verbeteringen moeten worden ingevoerd, opdat daarmede de bezwaren tegen afschaffing van de plaatsvervanging verdwijnen. Niemand meldde zich aan voor debat. Onder dankzegging werd de vergadering gesloten. Naar aanleiding van de houding welke de handelaars van Alkmaar en omstreken hebben aangenomen tegenover de Landbouw en Han- delsvereeniging aan de Langedijk, heeft hot be stuur van genoemde vereeniging besloten bij den aanvang der aardappelveilingen zelve hande lend op te treden. De politieke Kiesvereeniging „Vrijheid" aan de Langedijk en Sint Pancras heeft in hare vergadering van Woensdag 5 Mei tot Candidaat voor de Tweede Kamer der Staten Generaal ge proclameerd den Heer Mr. E. FOK KER van Middèlburg. Onder het vee van den Heer P de Boer Pz. te OUDKARSPEL is het mond- en klauw zeer uitgebroken. Daar de zondag jl. gehouden vergadering der verschillende kiesvereenigen niet toeganke lijk was voor de Pers, wijl stipte geheimhoudi'ng geeischt werd, was het ons onmogelijk, van die vergadering verslag te geven. Het volgende le zen we nu in het Handelsblad: Op voorstel van de drie bij de Liberale Unie aangesloten kiesvereenigingen in het district ALKMAAR kwamen zondag te Schagen de be stuursleden van elf kiesvereenigen bijeen, waar onder vertegenwoordigers der Arbeiderspartij en een radicaal, ten einde van gedachten te wisse len over de houding, bij de a.s. verkiezing aan te nemen. De voorzitter zette de wenschelijkheid uiteen, om den afgevaardigde van 't district, mi*, iö. Fokker, wederom candidaat te stellen, met uitnoodiging aan de oud-liberalen, om dezen canditatuur te steunen. Uit de bespreking bleek, naar men aan „Het Vad." meldt, dat men van oud-liberale zijde geen Unie- man hegeerde, liever met een eigen can- cidaat in het strijdperk trad en slechts bij her stemming zijn steun zou willen schenken. Door de Liberale kiesvereeniging to BAR- SINGERHORN is tot Candidaat voor de Tweede Kamer gesteld Mr. K. Fokker. De Liberale Kiesvereenig „Harenkarspel" te DIRKSHORN heeft tot Candidaat voor de Tweede Kamer der St. Generaal gesteld den heer Mr. E. Fokker. De Antirevolutionairen te BEVERWIJK en de afdecling „Nederland en Oranje" van de centrale antirevolutionaire kiesvereeniging, ge vestigd te Hellevoetsluis, hebben tot candidaat gesteld bij de a.s. verkiezingen den heer A. P. Staalmanlid van de Tweede Kamer. De Liberale Kiesvereenigingen te ANNA PAULOWNA en te WIERINGEN hebben den oud-minister van Waterstaat, den heer C. Lely tot candidaat voor de Tweede Kamer der St. Gen. gesteld. Ook de Liberale Kiesvereenigingen Hel der" te HELDER en te OOSTEREND op Texel hebben den heer C. Lely met algemeene stem men candidaat gesteld voor de Tweede Kamer. Door de Vrijzinnige kiesvereeniging te ZIJPE werd met 22, algemeene, stemmen tot candidaat voor de Tweede Kamer gesteld de heer C. Lely. Te W1ERINGERWAARD is in den ou derdom van ruim 70 jaren overleden de heer A. Jz. Kaan, lid der Provinciale Staten van Noordholland en heemraad van den Anna Paulownapolder. Bij den veehouder K. van Dam te HEER- IIUGOWAARD is onder het rundvee Mond en Klauwzeer uitgebroken. Wij ontvingen het tweede nummer van het „Crescent Bulletin" Maandblad gewijd aan de belangen der koopers van deze soort rijwie len. (Crescent Cycles.) Twee keurig gedrukte afbeeldingen, een waar 752 fietsen op den Amerikaansche stei ger ter verzending gereed liggen en een waar dat groote aantal, op zolderschuiten geladen, door een sleepboot getrokken over het IJ naar het Entrepotdok wordt vervoerd. Voorts bevat dit nr. wederom een prijsvraag, eenige oplossingen van de eerste prijsvraag en verder eenige aantrek kelijkheden, mededeelingen, enz. Wij ontvingen het programma van de vierdaagsche landbouwtentoonstelling, welke zal gehouden worden te STEENWIJK op den 2, 3, 4 en 5 Augustus 1897. Wij geven slechts een seer kort uittreksel. De tentoonstelling zal gehouden worden in een steenen gebouw en in een nevengebouw op een ter rein liggende aan het Steen wijkor Diep, groot 3 Hectare. Bij afdeeling A worden gevraagd: paarden, rundvee, varkens, schapen en geiten. Bij 41 num mers worden prijzen in geld, verguld-zilveren, zilveren, bronzen Medailles en Diploma's beschik baar gesteld. In afdeeling B, pluimgedierte, konijnen en bijenteelt, worden 152 nummers gevraagd waar voor prijzen uitgeloofd zijn, terwijl in deze af deeling 36 Eereprijzen behaald kunnen worden. In afdeeling C, planten, bloemen, bouijuetten, groenten, landbouwvoortbrengselen, houtteelt, riet en biezen, voor 88 nummers, zijn prijzen uitge loofd en worden 9 Eereprijzen beschikbaar gesteld. In afdeeling D worden leermiddelen en hoef beslag gevraagd. Bij deze afdeeling worden- 10 bronzen medailles uitgeloofd voor gedroogde plan ten, bloemen, enz., verzameld door jongelui, die op 1 Januari 1897 den ouderdom van 20 jaren niet overschreden hebben. Afdeeling E, werktuigen enz., geeft niet alleen gelegenheid om werktuigen op het gebied van landbouw en z uivelbereiding te exposeeren, maar ook rijtuigen, vrachtwagens en rijwielen zullen in deze afdeeling beoordeelden bekroond worden. I 5-> Zooiets- vindt men toch nergens an ders, zeide hij, meer tot zichzelf dan tot den kelner, die bezig was de ontbijttafel op te ruimen. Eigenlijk is Londen de ee nige groote stad op de geheele wereld. Toen hij zag dat de kelner op het punt stond de kamer te verlaten, vroeg hij op eenigzins matten toon: Zoudt ge zoo goed willen zijn mij schrijfgereedschap en het adresboek te bren gen. Ja, mynheer. Verlangt ge anders nog iets? - Ik geloof het niet. Straks ga ik uit en kom misschien eerst tegen den tijd van het diner terug. Om zeven uur wil ik di- neeren, zorg voor een goed menu en mo- 8ebjk breng ik ook nog een heer mee. ïi. had willen zeggen »een vriend" maar hij hield dat woord nog tijdig in. Mr. March was een uiterst waarheidlievend man en pij had geen vrienden op dit wereldrond. Het schrijfgereedschap en het lijvige i adresboek werden spoedig gebracht, mr. March ging langzaam naar de tafel en zette zich neer. 'j a' z'jn bewegingen een zekere matheid, die weinig in overeenstemming was met zyn donkere levendige oogen en zijn jeugdige, veerkrachtige gestalte, maarlen binnen tien minuten was hij er. hij had vele jaren onder den gloeienden,| Zijn donkere, scherpe oogen schenen met tropischen hemel geleefd en gewerkt en nu een enkelen blik alle veranderingen op te was dat werk geëindigd, want hij had zijn doel bereikt, zich tot een vermogend man gemaakt en de reactie was ingetreden. Een langdurige, gevaarlijke ziekte zou zyn reis naar Engelaud bijna verhinderd heb ben, hij had zich ingescheept nog voordat de dokter hem voor genezen had verklaard en ten gevolge daarvan was hij verre van gezond. ie langzame, vermoeide bewegingen la gen volstrekt niet in den aard van den man, maar waren alleen een gevolg van zijn zwakte. Mr. March bladerde langzaam in het adres boek en zijn lange magere vinger schoof over de bladzijden totdat hij den naam Verity gevonden had. Er waren meer per sonen van dien naam maar slechts één no taris, wiens adres luidde nVertity, Paul Douglas, notaris, firma Verity Arden, Plum-Tree-Court, Temple." Mr. March sloeg het adrsboek dicht. Dus moet de oude man gestorven en zijn kleinzoon in zijn plaats gekomen zijn. Ik weet dat John Verity lang vóér zijn vader gestorven is en een zoon naliet, 't Is zonderling, dat Arden zijn compagnon, die zooveel jonger was, nog moet overleven. Ik mocht Arden nooit lijden en hy mij evenmin, maar vijftien jaar is een lange tijd, zijn wrok tegen mij zal nu wel bekoeld f misschien geheel vergeten zijn. Het hotel, waar mr. March logeerde, was niet ver van de wijk Temple verwijderd merken, die er tydens zijn afwezigheid wa ren aangebracht en toen hij zeker punt van Temple bereikte, loosde hij een zucht. Hier was het dat ik, volgens den wensch van mijn vader, de beste jaren van mijn leven moest doorbrengen. Ik zou wel eens willen weten wat er van mij te recht gekomen zou zijn, wanneer ik lust in dat soort van werk gehad had en nooit het verlangen had gevoeld, de wyde wereld in te trekken. Nu, veel beter zou het niet voor mij geweest zijn, het geluk heeft mij ten slotte toch toegelachen en wanneer zij nu nog maar in leven is, dan zal ze er ook haar deel van hebben. Deze laatste woorden had hij op zeer vergenoegden toon gesproken. In Plum-Tree-Court was nog niets ver anderd, het was March als had hij daar gisteren nog op de hooge kantoorkruk op iet notariskantoor gezeten, waar hij meer acten verknoeide dan copieerde en het def tige hoofd der firma meer last dan gemak bezorgde. De kantoordeur kwam den vreem deling terstond als een goed oud vriend voor, hij streelde den grooten, koperen knop zooals men een trouwen hond doet en toch voelde hy zich treurig te moede, toen hij daar in de warme Augustus-zon stond. Het was hem alsof de geest van zijn vervlogen jeugd voor hem was opgedoemd om hem rekenschap te vragen en het was een zekere verlichting voor hem, toen de deur geopend werd en de jongste klerk hem vroeg wat hij verlangde. Kan ik mr. Verity spreken, jongmensch vroeg hij. Mr. Verity heeft op het oogenblik iemand bij zich, mijnheer, antwoordde de knaap. Wilt gij zoolang wachten of liever terugkomen. Wanneer het niet te lang duurt wil ik wel wachten. Een half uurtje ongeveer, maar mr. Arden is ook op kantoor, hij kan u wel ontvangen. March gaf er toch de voorkeur aan, op den anderen compagnon te wachten en trad het kantoor binnen, waar de jongste klerk hem een stoel aanbood. Juist op het zelfde oogenblik kwam een netgekleede onge man het kantoor binnen om den derken eenige bevelen te geven en uit de antwoorden, die hem gegeven werden, kon de bezoeker opmaken, dat dit mr. Arden moest zijn, wiens naam in de firma was opgenomen. Dus had de dood beide vroegere firman ten weggerukt en de een had de plaats voor zijn kleinzoon, de andere voor zijn zoon ingeruimd. De jongste klerk kwam by den vreem delint.' terug en zeide Mr. Verity kan u thans ontvangen, mijnheer. Tegelijk geleidde hij hem naar de spreek kamer. Daar werd mr. March ontvangen door een zeer beleefd, acht-en-twintig jarig jongmensch, die hem zeer voorkomend vroeg: Waarmee kan ik u van dienst zijn Ik geloof niet dat ge een cliënt van mijn grootvader zijt. Neen, antwoordde de vreemdeling op kalmen toon, maar toch heb ik hem zeer goed gekend. Ik ben jarenlang in het bui tenland geweest, mr. Verity en daar heb ik een vrij groot vermogen bijeengekregen. Nu heb ik uw raad noodig, hoe ik dat ka pitaal het best en het veiligst kan plaat sen, want ik heb weinig verstand van geld zaken zooals die hier behandeld worden. Ik wenschte mijn geld zoo solide te beleggen, dat ik geen gevaar loop het te verliezen Ik ben nog wel geen oud man, maar ik heb in mijn leven zooveel wisselvallighe den doorstaan, dat ik mijn fortuin nu aan geen kansen wil blootstellen. Uw vertrouwen is voor ons inderdaad zeer vereerend, antwoordde mr. Verity ge vleid. Natuurlijk zullen wy onze bestdoen uw vermogen zoo veilig en voordeelig mo gelijk te plaatsen. Waar staat het geld op het oogenblik? Voordat ik naar Engeland vertrok, heb ik alles contant gemaakt en het geld vooruit gezonden, toen ik mij inscheepte. Het geld berust thans op een bank van Londen, wanneer ik van hier ga begeef ik my daarheen om een checkboekje te laten opmaken. Gij hebt het bedrag nog niet genoemd, merkte mr. Verity aan. Daar gij er vooral prijs op stelt uw kapitaal solide te beleg gen zou ik u raden geen hoogere renten dan 5 pet. te verlangen. Ik kan u het juiste bedrag nog niet

Nieuwe Langedijker Courant | 1897 | | pagina 1