Weekblad voor LANGEDIJK en Omstreken. N°. 21. Zondag 16 Mei 1897. 6e Jaargang. Feuilleton. DE GEHEIMZINNIGE MISDAAD. I6-) NIEUWE LAMIJKM COURANT Deze courant verschijnt eiken Zaterdagnamiddag. ABONNEMENTSPRIJS voor Noordscharwoude, Oudkarspel, Zuidscharwoude en Br. op Langedijk per drie maanden 50 ct., franco p. post 60 ct. UITGEVER: J. H. KEIZER. BUREEL: Ufoordscharwoude. PRIJS DER ADVERTENTIE!»: Van 1—5 regels 30 ct., elke regel meer ct. Groote letters of vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Brieven rechtstreeks aan den Uitgever. VEUSrjAG van de Vergadering, door de Naamlooze Landbouw- en Handels- vereeniging aan de Langedijk gehouden op Donderdag 13 Mei, in het lokaal van den Heer T. de Beurs aan de Langereis, gem. Hoogwoud. De vergadering te 7 ure uitgeschreven, wordt te 8 ure door den voorzitter, den heer C. Wage naar JGz. geopend. Ik heet u allen hier aan de Langereis in het lokaal van den heer De Beurs harteljjk welkom. Een zeker dichter heeft gezongen: De lieve Mei doet alles bloeien, En doet het hart van vreugd jongloeien De dank'bre mensch verheft zijn geest; Natuur viert thans haar lentefeest. Hoewel het bestuur zich had voorgesteld van de heerlijke natuur te kunnen genieten, hebben wij van die heerlijke lente tot heden toe nog weinig kunnen bemerken en worden we geplaast tegenover een werkelijkheid die ons anders leert. De landerijen staan kaal, het gewas is over 't algemeen achterlijk en het koude, gure weer vertolkt ons geenszins de lieve lente. Niettegenstaande zijn wij toch naar hier ge komen omdat wij doordrongen zijn van het alge meen belang waarvoor wij sinds eenige maanden arbeiden. Ook hier wordt zeer zeker, evenals elders, de strijd om het bestaan gevoerd, ongeveer dezelfde strijd dien ook wij voeren aan de Langedijk. 't Is daarom dat wij pogingen aanwenden om elkander te ontmoeten, om te trachten die strijd om het bestaan te verlichten en om over de zaak, die wij voorstaan, te spreken. Het op zich zelf blijven staan is geenszins wenschelijk en bovendien zeer moeilijk om de crisis door te staan. Het is niet altijd nuttig binnen eigen wateren te blijven varen. Hier in ons land bestaan vele vereenigingen, bestaande uit landbouwers en handelaars. O. a. te Zwijn- drecht bestaat een zeer groote vereeniging van landbouwers die hare producten naar Engeland verzendt. Ook te Beemster en te Grootebroek bestaan vereenigingen, die weder hare vertak kingen hebben te Bovenkarspel en andere plaat sen, en welke besloten om voortaan hare pro ducten aan den afslag te brengen en de parti culieren handel op te heffen. Werd vroeger veel mosterd of karwey ver bouwd, naderhand zijn die landbouwers zich meer gaan toeleggen op den teelt van aardap pelen, omdat de zaadbouw niet meer loonend was. Door de uitbreiding van den aardappelteelt nam ook het aantal kooplieden toe, tengvolge waarvan publieke veilingen ontstonden, waar de koopman kon koopen naar hartelust. Het is ons gebleken dat het koopen aan de markt voordeeliger werkt dan aan huis. Aan de markt komt alles tot zijn recht; komt alles tot waarde. Yoor velen bleek het niet alleen voor deeliger, doch velen gaven aan een dergelijke publieke markt verre de voorkeur. Lang voordat Broek op Langedijk kon roe men op het bezit van een openbare veiling, werd het voordeel daarvan ingezien, en na lang ge dacht en gesproken te hebben kwam een derge lijke markt tot stand, en werd tot een publieke veiling alles zoo gemakkelijk mogelijk ingericht. Doch zooals het veelal gaat, langzamerhand bleven enkelen van de veiling weg, welk getal langzamerhand grooter werd, totdat ook deze nuttige inrichting dreigde onder te gaan, toen enkele bouwers besloten, in het belang van han del en landbouw een vereeniging op te richten, met het doel alle producten aan de openbare veiling in afslag te brengen. De Statuten, waarin de grondslagen der ver eeniging werden opgenomen, werden koninklijk goedgekeurd, en het hoofddoel der vereeniging isa het veredelen der reeds verbouwde en het zoeken naar nieuwe groentensoorten en aardvruch ten. b. den verkoop van groenten en aardappelen aan den afslag op de markten te Broek op Lange dijk, Sint Pancras en Noordscharwoude te be vorderen. Uitnemende resultaten werden aanvankelijk verkregen; alle bouwers, welke zich tot die be palingen verbonden, zjjn zeer tevreden, de markt- bezoekers waren zeer talrijk, terwijl de koopman kon koopen zooveel als hij dacht noodig te heb ben. Ten slotte besloot ook de vereeniging voort aan het maatstelsel te laten vervallen en het gewichtstelsel door te voeren, waarin zij reeds in zooverre is geslaagd dat het aan de Langedijk zal worden doorgevoerd, terwijl bij de a.s. veiling van aardappelen, het bestuur in beginsel besloot, zelve handelend op te treden. Om echter succes te hebben van ons streven, dient overal dat gewichtstelsel te worden gehand haafd en daarom geven wij ook u a/d Langereis in overweging, op te houden met den particulie ren handel en de uien en aardappelen voortaan te verkoopen per gewicht: De aardappelen per 17«/a KG.; de uien per baal van 50 KG. De zuiverheid en de eerlijkheid staan hiermede terdege op het spel. Het is immers van genoeg zame bekendheid dat per maat drieërlei wordt en kan worden gemeten. De een geeft een af gestreken maat; de tweede doet er een kop op; de derde is zoo royaal dat de aardappelen er af vallen. Ik vraag u of nog langer aan dit stelsel mag worden vastgehouden? ¥e kregen een ge- eikte maat, 't is waar, maar die werd zoo schro melijk misbruikt, dat het meermalen is voorge nomen en nog dikwijls voorkomt dat inplaats van 100 kop 110 kop in een mud gaan. Als leden der vereeniging leggen wij ons na tuurlijk de verplichting op per gewicht te ver koopen naar het stelsel dat daarvoor is aange- men., d.i., ik zeg 't u nogmaals: de aardappe len per 17 V2 K.G.; de uien van 50 K.G. per baal. Ook in den groothandel wordt per baal ver kocht. Te Rotterdam komen tusschenbeiden 7000 k 10000 balen aan de markt. Naar Engeland wordt eveneens per baal verzonden, en niettegen staande te Broek op Langedijk nog per mud wordt verkocht, wordt naar Duitschland per baal verzonden. Wij weten dat ook hier aardappelen worden verbouwd, dat dit het bestaan is van een groot gedeelte dezer bevolking, en daarom meenden wij ook hier te moeten komen, en u te verzoe ken aan de hand der feiten, die wij u hedenavond voorleggen, u bij ons aan te sluiten. Ik heb u slechts in zeer korte trekken de zaak medege deeld en meen u er opgewezen te hebben dat vooral wat de aardappelen betreft, het gewicht stelsel dient te worden aanvaard en aan publieke markt de producten behooren te worden geveild. Wij zijn hier gekomen om met u van ge dachten te wisselen over eene zaak die bijna over de geheele wereld is aangenomen en wordt beschouwd als te zijn van groot belang en groot nut voor de betrokken partijen. Wie der aanwezigen het woord verlangt of inlichtingen wenscht, over wat hem nog duister mocht zijn kome vrijelijk voor zijne meening uit. Hierop neemt de Heer Slot, burgemeester van Broek op Langedijk het woord. Spreker heeft de eer, gedachtig aan het spreekwoord „onbe kend maakt onbemind" zich voor te stellen als een oud-handelaar die zelfs dikwijls met eenige landbouwers uit deze streek zaken heeft gedaan. De artikelen, die wij van hier ontvangen, wa ren uitstekend en ook daarom kan het bestuur hier gerust met z'n voorstellen voor den dag ko men omdat de artikelen met die van andere plaatsen kunnen concurreeren en daarom even zeer door den koopman zijn gewild. Een veehouder of een houwer, 't doet er niet toe, moet het in den regel voor den koopman afleggen. Wij die ondervinding hebben van den handel, wij weten het maar al te wel, wij kun nen het tegen den koopman niet houden, mits wij ons vereenigen. De koopman kon de waren koopen zooals ze 't hebben wilden, want bij den landbouwer rees direct de vraag, bij den steeds toenemende verbouw van groentenHoe komen wij er weer af. Juist daarom gaven wij zelf het recht in handen van den koopman. Het werd ten slotte bijna zoodat de koopman voor de producten gaf wat hij missen wilde. Bovendien kwam, doordat de koopman genoeg uit de hand kon koopen, niet genoeg aan de markt, waardoor zij daardoor ook niet kon wor den uitgebreid en wat er aan de veiling kwam was in den regel nog de beste waar niet. Tot heden toe werd alles nog per mand ver kocht, terwijl de beste waar werd opgekocht voor bijv. f 1,10 en de minder goede waar naar de veiling werd gebracht. In den naherfst van 1896 kwam er echter roet in 't eten. Toen trad het bestuur der vereeni ging op en trachtte aan dien willekeurigen handel een einde te maken. Evenals de voorzitter er op wees en de vraag steldewat is maat evenzoo vraag ik uwat is maat Is maat, wanneer, zooals bijv. te Alkmaar, op 5 kop aardappelen bijna een kop wordt toegegeven Konden we, zooals men dat wel eens noemt, meten met een strekendemaat maar neen, de handen moeten er bij om de vele overtollige aardappelen op de maat te houden en daarom is 't bestuur er toe gekomen om zooveel in zijn vermogen is, de landbouwers het onrechtvaardige van zulk een verkoop te doen inzien en hun te win nen voor het invoeren van het gewichtstelsel, en eveneens om de artikelen te laten veilen. Met het oog ook op de groote vlucht die de verbouw van aardappelen hier neemt achtte het bestuur een bezoek aan de Langereis nood zakelijk opdat, indien ook hier algemeen het ge wichtstelsel wordt ingevoerd, de handelaars, in dien ze aan de Langedijk niet meer per H.L. kunnen koopen, ook niet naar de Langereis be hoeven te gaan. Zie hier eenige toelichtingen van het doel, waarvoor wij hedenavond hier zijn ge komen. Enkele stemmen uit de vergadering verklaren dat voor het doorvoeren van het gewichtstelsel volstrekt geen bezwaar bestaat, aangezien te Hoorn en te Medemblik ook per gewicht wordt verkocht. Eveneens zijn allen het er over eens, dat naar gelang de aardappellen in den herfst meer klei of zand aanhangen, een prijs door den koopman kan worden bedongen. Op eene vraag of de handelaars aan de Lan gedijk, met het stelsel zijn ingenomen, verklaart de voorzitter, dat op eene vegadering te Broek gehouden, de langedjjker handelaars zich er zeer voor verklaarden en dat ook enkelen als begun stiger waren toegetreden. Omdat ook de koop man een gekopte maat moet leveren, daarom waren enkele kooplieden uit Alkmaar er waar schijnlijk tegen doch ten slotte zullen ook zij dat stelsel moeten aanvaarden, wanneer het over 't algemeen wordt doorgevoerd. De voorzitter deelt nu enkele bijzonderheden mede over de verschillende sielsels in ons land, en haalt nog even aan dat het van de soliditeit of royaliteit van den landbouwer of koopman afhangt of men een goede, zeer goede of beste maat ontvangt. Dat moet ophouden. Ook aan de Langereis, blijkt uit de mededee- ling van sommigen der aanwezigen, wordt dik wijls per gewicht geleverd en bevindt men er zich Voor een ander misschien niet, maar voor mij wel, antwoordde rar. March. Wan neer ge mij het huis verhuren wilt dan zal ik u een wissel van zestig pond geven, dat is tien pond per maand voor den tijd van zes maanden en dan zou ik het gaarne den eersten September betrekken. Dat zou mij zeer wel aanstaan, zeide de andere, maar zoudt ge het huis niet eerst willen zien, dan behoef ik niet be vreesd te zijn, dat ge u later over den koop zult beklagen. Als ik eenmaal een besluit genomen heb, dan breng ik het ook ten uitvoer en ik beklaag mij er later nooit over, zeide March. Toen mr. Hurst thuiskwam, zeide hij te gen zijn vrouw: Hij is een gentleman, door en door, maar er steekt het een of ander geheim achter hem. Ik geloof dat hij ongelukkig in de liefde is geweest of iets van dien aard, want hoewel hij zeer vriendelijk en voorkomend is, ligt er toch een droevige trek op zijn gelaat. VIERDE HOOFDSTUK. Paul Verity was niet alleen ongehuwd maar zijn hart was ook nog vrij. Hij woonde met zjjn moeder en zyn zuster in een mooi ouderwetsch huis in Streatham. Mrs. Verity was reeds vermogend ge weest toen zij trouwde, en haar schoon vader had aan haar en haar kinderen zjjn geheele fortuin nagelaten, zoodat Paul Ve rity, afgescheiden van het inkomen dat uit zijn notarisambt voortsproot, een vermo gend man was en zijn zuster, de bekoor lijke, lieftallige Maud bezat een onafhanke lijk vermogen van tien duizend pond en zou bij den dood van haar moeder er nog evenveel bij erven. Maud was twee-en-twintig jaar en de lieveling in huis. Het was een harde slag voor mrs. Ve rity en Paul, toen Maud haar hart schonk aan Jim Cartwright, niet omdat de jonge predikant hun persoonlijk niet beviel of omdat zjj zijn karakter wantrouwden, maar zijn vermogen wierp slechts een rente van vijftig pond af en zijn tegen woordige positie bracht wel is waar twee honderd pond op, maar daarvoor moest hij ook naar een hoogst ongezonde streek van Indië terugkeeren. Paul trachtte Jim Cartwirgh over te ha len een predikantsplaats in het moederland te zoeken, terwijl Maud met tranen in de oogen verklaarde, dat zij wel nooit zou op houden hem te beminnen, maar dat zij niet temin nooit tegen den wensch van haar moeder zou willen trouwen, want daaruit zou, vreesde zij, slechts onheil voor hen beiden kunnen voortkomen. Jim Cartwricht moest in Januari naar Indië terugkeeren en wanneer hij het nief wilde doen, dan moest hij drie maanden vooraf zyn ontslag verzoeken. Om de be zwaren nog talrijker te maken, verklaarde de arts, dat nog drie jaren in dat heete klimaat doorgebracht, hem eenvoudig om het leven zouden brengen. Hij was veel te trotsch om in Engeland een ambt aan te nemen, dat hem dwong van het vermogen zijner vrouw te leven en door dit alles waren de beide verloot- den zoo wanhopig en vertwijfeld, dat Paul op zekeren dag zeide, dat het voor hem een waarschuwend voorbeeld zou zyn om nooit verliefd te worden. Mrs. Verity en haar zoon begonnen de bezoeken van den jongen predikant reeds onaangenaam te vinden, daar zij bij Maud steeds een diepe treurigheid tengevolge hadden en de angst der weduwe was zeer groot, toen Jim op zekeren middag om vier uur was gekomen en om zes uur, toen Paul van zyn kantoor thuiskwam, nog altijd met zijn verloofde op haar kamer alleen was. Mijn beste Paul, zeide de oude dame, hij moet Maud tot vluchten overhalen, hij is al twee volle uren bij har. Paul glimlachte. Jim Cartwricht is een veel te recht schapen man om aan zoo iets te denken, zeide hij, het is veel waarschijnlijker, dat hij voor goed afscheidt van haar neemt. Hij is er de man wel naar om zich op te offeren voor zijn plicht en ik twijfel er zelfs niet aan of hij is besloten naar Indië terug te keeren. Moeder en zoon hadden evenwel geen tijd zich verder in vermoedens te verdie pen, want de deur van het salon werd ge opend en de beide minnenden traden met van geluk en vreugde stralende gezichten binnen. Jim zeide: Eindelijk is er een uitkomst gekomen, mrs, Verity, men heeft mij een goede pre dikantsplaats in Engeland aangeboden en wanneer gij er niet tegenop ziet, Maud naar Nortshire te laten gaan, dan kunnen wy toch nog gelukkig worden. Maar gij hebt toch altyd gezegd, dat gij niemand kendet, die u aan zulk een plaats zou kunnen helpen, zeide Pauk Ja, dat dacht ik ook, maar mijn oude vriend Kenueth Ford is uit Indië terugge keerd, en heeft mij bij zyn neef, lord Chat- terly, aanbevolen en de graaf schrijft mij, dat hij een plaats voor mij open heeft als predikant in een gemeente, waarover hij iet patronaat heeft. De jaarwedde bedraagt honderd pond en de graaf zegt, dat het een zeer aangename werkkring is. Mijn beste Jim, ik wensch u van larte gelnk, zeide mrs. Verity, terwijl zij hem de hand drukte. Paul daarentegen zeide nog niets, maar toen de nieuwbenoemde predikant heen ging, bracht hij hem naar het station en onderweg sprak hij: Gij moet niet denken, Jim, dat ik uw vreugde wil bederven, maar ik moet u toch rgens voor waarschuwen. Lord Chatterly staat bekend als een hoogst onaangenaam n heerschzuchtig man en wanneer die pre dikantsplaats u in eenig opzicht van hem afhankelijk maakt, neem ze dan liever niet aan. Ik heb een brief van Kenueth Ford ontvangen, tegelijk met dien van den graaf, en ik geloot dat mijn vriend deze beden king had voorzien, antwoordde Jim Cart wright, ten minste hy verzekerde mij na drukkelijk, dat de graaf zich nooit in kerke lijke zaken mengt en dat ik het als predi kant zeer goed met hem zal kunnen vinden, als ik maar nooit voor het een of andere doel een beroep op zyn beurs doe, want zijn ergste fout is, dat hy zeer gierig is. De brief dien lord Chatterly aan zijn neef geschreven had, was een duidelijk be wijs voor zijn schraapzucht. De graaf schreef aan Kenueth, dat hij de predikantsplaats wel aan diens beschermeling zou willen geven, maar dat hij haar reeds aan een ander had beloofd. Evenwel wanneer het Kenueth Ford honderd pond waard was, dan zou hij toch diens beschermeling willen aanstellen en den teleurgestelden candidaat dat bedrag als schadeloosstelling toezenden. Kenueth Ford begreep zeer goed, dat die teleurgestelde candidaat alleen in de ver beelding van lord Chatterly bestond, die op een dergelijke wijze zichzelf met honderd pond verrijken wilde, maar toch zond hy zijn neef met de eerstvolgende post een aangeteekenden brief met een wissel van honderd pond. In den namiddag van denzelfden dag ontmoette hijj(de gravin en deelde haar mede, dat Reginald aan zyn verzoek had voldaan, maar van de honderd pond sprak

Nieuwe Langedijker Courant | 1897 | | pagina 1