N ieuwstij dingen. Do oorlog tusschen Griekenland en Turkije, goed bij terwijl eveneens de wenschelijkheid al meermalen is besproken om de manden gelijk te maken. De heer A. Dirkmaat, van Broek op Langedjjk, secretaris der vereeniging licht even toe, dat over 't algemeen de handelaars, met den verkoop van uien per 50 K.G., zeer ingenomen wa ren, doch dat de Alkmaarsche kooplieden de aard appelen liever per 18 K.G. verkochten. Uit de ver dere discusciën blijkt tenvolle dat ook de landbou- wers aan de Langereis, of liever de ter vergadering aanwezigen, zich verklaren geheel voor bet g-ewiclitstelsel te zijn. De belanghebbenden zouden aan de verdere be sprekingen over dit punt, indien wij daarop door gingen, eenige gegevens meer rijker worden, welke pleiten voor de rechtvaardigheid van dit stelsel, doch wij zullen het bij deze reeds breedvoerig besproken in- en toelichtingen, terwille van de plaatsruimte, laten. Na een kleine pauze wordt nu door den voor zitter de vraag gesteld of het niet wenscheljjk zou zijn dat ook de aardappelen van de Lange reis aan de publieke veiling werden gebracht, hetzij zoomogelijk hier, of anders aan den af slag te Broek op Langedijk. Het komt meermalen voor, zegt de voorzitter, doordat aan de veiling te Broek op Langedijk te weinig aardappelen worden aangevoerd,sommige kooplieden naar andere plaatsen gaan om, wan neer het de stille tijd van de groenten is, daar een flinke voorraad, bijv. eenige wagons opkoopen om op die manier toch eenige arbeid te hebben, wanneer de handel in de vroege bloemkool nog niet is begonnen. Enkele bezwaren worden nu geopperd om als vreemdeling aan de Broeker veiling te komen. In de eerste plaats is men weinig bekend met de soliditeit van den koopman en als men per wagen komt is er niet direct een schuit of genoeg perso neel bij de hand om te laden. De voorzitter ziet hier echter geen bezwaar in, want het zou op dezelfde wijze als te Broeker haven kunnen. Daar staan vele wagens op een rij naast elkander, en die worden per wagen af geslagen en in diezelfde voertuigen op de plaats gebracht waar de koopman ze verlangt. En wat het vreemdelingschap betreft, in de eerste plaats is men spoedig genoeg bekend met de verschil lende kooplieden en bovendien kan men zich altijd tot een bestuurslid vervoegen op elke veiling aanwezig om inlichtingen. Op eene desbetreffende vraag wordt nog ge antwoord, dat het marktgeld zeer laag is bijv. 3, 5 of 10 centen en dat het „leege goed" direct wordt teruggegeven. Ook nu laat de vergadering zich voor dit plan vinden en vindt zij het volstrekt niet bezwaarlijk om een vaste schipper aan te nemen die de pro ducten aan de Broeker veiling kan varen. Om ook andere niet ter vergadering aanwe zige landbouwers te winnen voor het doel der vereeniging worden drie Commissieleden benoemd om hen met de belangen der vereeniging, doch in de eerste plaats met hunne belangen, in ken nis te stellen. Nog enkele bezwaren worden geopperd doch gemakkelijk overwonnen, waarna de heer D. Wa genaar, penningmeester der vereeniging, vraagt of hij alle personen, welke op de lijst, die ge durende de vergadering circuleerde, hebben ge- teekend, als bewijs dat zij het gewichtstelsel aan vaarden, mag inschrijven als begunstiger van de vereenigingnogmaals de vergadering op het hart drukt, dat zij zich moet vasthouden aan dit nu eenmaal aangenomen stelsel en voor goed de maat laten vervallen alsof zij nooit heeft bestaan. Thans wordt overgegaan tot het benoemen der Commissieleden en worden daarvoor aangewezen de heeren A. Appel, a/d Gouw; J. Brugman te Veenhuizen en K. Wit Cz. te Nieuwe Niedorp. Op eene vraag of de aan de Langereis geteelde aardappel, veelal muizen, te Broek op Langedijk wel gewenscht zijn, wordt door den heer D. Wa genaar er op gewezen dat dit zeer [zeker het ge val zal zijn, want dat ook de vereeniging 100 Kilo's Streeker muizen heeft aangekocht om de aardappelhandel te Broek op Langedijk uitte- breiden. Nadat nog door den heer Oudes van Sint Pancras in het kort een krachtig voorbeeld in het be lang der samenwerking was aangetoond, werd deze hoogst gezellige en doeltreffende bijeenkomst met een woord van dank door den voorzitter ge sloten. Tot de vereeniging traden 14 personen als begunstigers toe. Zaterdag 8 Mei jl. trad in eene door de Arbeiders-Kiesvereeniging „Vooruit" belegde openbare vergadering, in het lokaal van Heer D. Stam .te No'ordscharwoude op de Heer J. G. van Kuijkhof, onderwijzer te Rotterdam, met het onderwerp: Eene zelfstandige arbeiderspartij. Na zijne ingenomenheid te hebben betuigd met de ontvangen uitnoodiging, het bewijs van een ontwakend leven bij de arbeiders, begon spreker zijne rede met de bestaande partijen te verdeelen in clericale en niet-clericale. Tegen de eersten, die beweren het geestelijke boven het stoffelijke te stellen, waarschuwt spreker. De laatsten, die het bestaande willen handhaven, vormen echter met de eersten te zamen de bur gerlijke partijen. Tegenover die allen staat de Arbeiderspartij, die hervormen wil oin tot eene andere en betere maatschappij te komen. Spreker schetst daarna den tegenwoordigen toestand. De voortbrenging gaat zeer ongeregeld. De voortbrengers moeten een groot deel van de opbrengst van hunnen arbeid afstaan aan de be zitters, die daarvoor veelal niets doen. 1/3 deel gaat aan de bezitters, 1/3 deel aan de tusschen- personen en ,/3 deel aan de voortbrengers. Dat noemt spreker onrechtvaardig. Daartegen komen wij in verzet, niet door den boel kort en klein te slaan, maar door te streven naar eene betere maatschappij-, waarheen de ontwik keling wijst. Spreker doet daarna het verhaal an een om nibus. Binnen in zitten gemakkelijk de conser vatieven. Bovenop liberalen en radicalen. Er voor de arbeidersklasse, zwoegende, zweetende en trekkende. De conservatieven meenen dat het niet anders kan. Die er boven op zitten willen in plaats van de zweep te gebruiken met vrien delijkheid de trekkers tot inspanning aansporen. Maar de sociaal-democraat zegtEr zal on er moet een tijd komen waarin niemand meer trekt, eerder rusten wjj niet. Om in de ongeregelde voortbrenging met de gevolgen daarvan de bereikbare verbetering te brengen, spoort spreker de arbeiders aan, zich te organiseeren. Toch acht hij niet, zooals de so cialisten Bond doet, vakorganisatie voldoende en staaft zijne meening met een bewjjs. Ten slotte bespreekt hij de bewering der Li berale partij, die zich op hare daden beroept, maar wier daden bij nader onderzoek van wei nig democratischen geest getuigen, zooals blijkt uit de regeling der belastingen, het onderwijs, de successie en de pas aangenomen wet tot rege ling der gemeentefinancien. In het tweede deel zijner rede liohtte spreker het program der soc. dem. arbeiderspartij toe. Aan het debat werd deelgenomen door de heeren S. Ton, C. Kruk en S. Rodenhuis, die allen door den spreker beantwoord werden. De vergadering werd daarna met dank aan den spreker gesloten. Bij kon. besluit van 2 Mei zijn herbenoemd tot burgemeester tan BROEK OP LANGEDIJK de heer A. Slot en van ST. PANCRAS de heer L. v. d. Vijzel. SCHAGEN. Bij vee, dat Dinsdag in onze gemeente werd aangevoerd en op advies van den plaats vervangenden districts veearts, den heer G. Muijs, in den stal van den heer C. Zijdewind in strenge afzondering werd gehouden, omdat ge noemde veearts voor tongblaar vreesde, is Don derdag die ziekte geconstateerd. De 32 dieren, die[[afkomstig waren van een stal van 124 koeien te Purmerend, bij welke tongblaar geconstateerd is, moeten nu op den stal van C. Z. geheel uit zieken. De dieren behooren tot verschillende eigenaars. SINT PANCRAS. Als een bewijs, welke gunstige resultaten de in den afgeloopen winter alhier opgerichte „Vereeniging tot bevordering van trouw schoolbezoek" heeft diene het volgende In de maand April, wanneer het hier toch nog al druk is met het zetten van vroege koolplan- ten, werden van de 4228 schooltijden er slechts 95 willekeurig verzuimd, dus ruim 2 percent, terwijl vorige jaren in die maand dit verzuim 10 12% bedroeg. Het aantal leerlingen, dat den geheelen zomer de school verzuimd om tegen den winter terug te komen, bedraagt dit jaar slechts 2 terwijl dit het vorige jaar 10 bedroeg. Als de wil er maar is. Tot lid van het bestuur van den polder Vroo- nermeer is herbenoemd de Heer D. Nol te Sint Pancras. De zaak R. Meurs, gewezen hoofd eener school te HEER IIUGOWAARD, beschuldigd van min zedelijke handelingen, met zijne leer lingen gepleegd, zal den 18den voor de Arron dissementsrechtbank te Alkmaar in behandeling komen. Acht getuigen zijn gedagvaard. SCHADE AAN DEN OOGST DOOR DE LENTE. Men schrijft uit Enkhuizen: De vroege aardappelen hebben veel geleden van de nachtvorsten; op verscheidene akkers is het lof bij den grond afgevroren. Ook voor de bloesems der peereboomen is de weersgesteldheid der laatste dagen zeer ongun stig geweest. Wij ontvingen het Programma van het 50ste Nederlandsch Landhuishoudkundig Con gres, hetwelk te Hoorn zal worden gehouden op 8, 9, 10 en 11 Juni 1897. Verschillende vraagpunten zullen op dat congres worden in geleid. Op Vrijdag 11 Juni zal een Excursie worden gehouden door „De Streek." Daarbij zullen eene Noord-IIollandsche vee boerderij en eene dito kaasfabriek worden be zocht; vervolgens zal een schuittocht worden gemaakt van Bovenkarspel naar Enkhuizen, door de velden waar de z.g. „fijnbouw" (cultuur van Koolsoorten, groentenzaden enz;) wordt gedreven. Vanwege het congres zal eene Tentoonstelling worden gehouden van Paarden, Rund- en wol vee, waarvoor voor f450.— aan prijzen voor de beste exemplaren zijn uitgeloofd. Op deze tentoonstelling is voor leden van Zus terverenigingen en van de Hollandsche Maat schappij van Landbouw op vertoon van bewijs van lidmaatschap vrijen toegang met één dame. SCHORSING VEEMARKT. Met het oog op het heerschen van mond-en klauwzeor, besloot de Raad der gemeente Zaan dam tot schorsing der veemarkten. DE LENTE VAN 1897. Door de laatste nachtvorsten hebben de vroege aardappelen veel geleden; te Heusden zijn gan- sche akkers zwart gekleurd, want het loof is geheel afgevroren. Ook aan den alom in bloei staande fruitboomen werd door het gure weer veel schade toegebracht. Van de Veluwe schrijft men: Door de koude weersgesteldheid der laatste dagen is het boven den grondstaand gewas niet veel vooruitgegaan, ja we gelooven eerder het tegendeel. Door de nachtvorsten hebben de ver schillende gewassen en ook de vruchtboomen veel te lijden; vooral de aardappels, die reeds boven den grond stonden, zijn op enkele plaat sen geheel afgevrorenook de rogge heeft 't hard te verantwoorden. IN HET STRIJDPERK. Uit Meppel wordt aan de „N. R. Ct." bericht, dat een rede over beschormende rechten, door dr. H. de Boer voor „400 hoorders gehouden, dermate door het Kamerlid Smeenge punt voor punt word weerlegd „dat het publiek herhaal delijk luide zijn instemming betuigde, en de heer Doornbos van Baflo het noodig oordeelde den heer Boer te hulp te komen." Onze hulde aan den heer Smeenge. Zoo is het, dat men protectionisten bekeert? Zoo is het al thans, dat men wankelenden bevestigt voor den zaak van den vrijhandel. Zoo is hot, dat men toont hoezeer de schijngronden, die voor bescher ming pleiten, tegenover zich vinden hoel een reeks van deugdélijke argumenten. Reeds is er te veel terrein verloren door het stelsel van „laat-ze-inaar-praten." In eigen kamp bestookt, zullen zij door hun eigen publiek een nederlaag lijden, ook al komt de eene protectionist, aan de leus getrouw, den anderen beschermen. De gemeenteraad te GRONINGEN heeft Zaterdag een belangrijk besluit genomen, dat in het leven van velen een zonnestraaltje meer zal brengen. Hij heeft n.l. vastgesteld een pensioen regeling voor gemeenteambtenaren en vaste werk lieden in dienst der gemeente. Zelfs de werklui, die per uur werken zijn hiervan niet uitgesloten. In gewone omstandigheden krijgen ze er met 65-jarigen leeftijd recht op, tegen betaling van 2 pet. van het traktement, als dit, meer dan f800, van 1 '/2 pet., als dit tusschen f600 en f 800van 1 pet. als het f 500 tot f 600 en !/4 pet. als het minder dan f500 bedraagt per jaar. Bij lichaams- of zielsgebreken wordt recht op pensioen verleend na 10-jarigen welvolbrachten diensttijd, maar bij invaliditeit in en door den dienst verkregen, ook eerder. In beide bij zondere gevallen zal het pensioen de helft van het traktement bedragen. Het volle pensioen is daarvan. TEGEN HET UITVALLEN VAN HET HAAR. Om deze lastige kwaal met succes te bestrij den, behandele men de hoofdhuid tweemaal per week op de volgende wijze: Men doopt een wol len lapje in een mengsel van Franschen brandewijn en water, waarin men met 1 gram dubbelkoolzure natron een handvol klitwörtels heeft afgekookt. Door dit eenvoudige middel houdt men de hoofdhuid rein en de haarwortels hech ten zich vaster zoodat het uitvallen van de schoonste pluimage van den patient zoo goed als geheel onmogelijk wordt gemaakt. WIELERNIEUWS. Zondag 16 Mei a.s. zullen de wereldkampi oenen van 1894 en 1895, Jaap Eden en Protin, in een match tegen elkaar uitkomen op het Ve- lodróme Bruxellois. Ondanks een pari van frs. 5000 tusschen de Rijwielfabrieken Ilumber en Gladiator, wier machines Eden en Protin verle den jaar bereden, is deze match steeds uitgesteld. Beide rijders moeten in uitstekende conditie zijn, en de Belgische sportbladen geloven sterk aan de overwinning van hun landgenoot, die zich ster ker gevoelt dan ooit te voren. Buitenland. Van het oorlogtooneel weinig nieuws. De stand der zaken berust voor 't oogenblik in handen van de Porte. Toen het ministerie-Ralli optrad, zag de minis ter-president onmiddelijk in, dat voortzetting van den oorlog onmogelijk was. Om dit denkbeeld bij het volk ingang te doen vinden, werd langzaam propaganda gemaakt voor de terugroeping der troepen van Kreta. Want dit was de voorwaarde, die door Europa voor het toestaan, der interven tie gesteld was. Thans hoopt de Grieksche re geering, dat spoedig aan het bloedvergieten een einde zal komen, en dat Europa den Turken zal beletten de Grieksche stelling bij Domokos aan te vallen. De Times-correspondent te Athene vreest dat het weder den gewonen weg zal gaan. De Porte zal talmen en uitvluchten bedenken om een be paald antwoord te verschuiven tot na de over winning bij Domokos waarop Edhem-pacha hoopt. Te Berlijn geloott men ook niet aan een snellen afloop der onderhandelingen. De correspondent van de Frankf. Ztg. die reeds dikwijls blijken heeft gegeven van een zeer goed inzicht, merkt op dat de mogendheden den vrede niet kunnen dicteeren. Er moet onderhandeld worden en men beseft zeer goed hoe groot de moeielijkheden zijn, die daarbij overwonnen moeten worden. Uit Thessalië weinig nieuws: bij Pharsala zijn de Turken geconcentreerd en bij Domokos de Grieken, doch behalve onbeduidende schermutse lingen der voorposten, gebeurt er niets. Te Platonia op Kreta is, nadat de gebruike lijke formaliteiten vervuld waren, een begin ge maakt met de inscheping der Grieksche troepen. De overheidspersonen, die door kolonel Yassos op Kreta waren aangesteld, hebben hun waar digheden nedergelegd. De hoofden der opstande lingen hebben een voorloopige regeering gevormd. De laatste telegrammen, welke wij in het ochtenblad van de „Telegraaf van heden 15 Mei, geven wij hier woordelijk weer. ATHENE, 14 Mei RO.) Een telegram uit Arta spreekt van een bloedig gevecht sedert den morgen bij den berg Gribovo. Aan beide zijden werden ernstige verliezen geleden. Het gevecht zet zich voort. Bijzonderheden ontbreken. WEENEN, 14 Mei (R. O.) Volgevs oen tele gram uit Constantinopel heeft de Turksche mi nister van buitenlandsche zaken aan don deken van het Corps Diplomatique meegedeeld, dat Domako, na een zwakken tegenstand van de zijde der Grieken, is ingenomen. DOMOKO, 14 Mei RO.) De Turken trek ken zich terug op Phersala. De Red. van de „Telegraaf voert hieraan toe of dit telegram, dan wel het eerste, die elkaar schijnen tegen te sproken, waarheid bevat, kun nen wjj op dit oogenblik niet met zekerheid zeg gen. Het laatste komt echter direct van het oor logsterrein en is waarschijnlijk van jonger datum. In elk geval blijkt uit beide berichten, dat de Tkrken mot kracht hun marsch door het vijan delijk land doorzetten, daar bij Domoko gevoch ten en deze stad belegerd is met of zonder succes. Naar aanleiding van het feit dat de Duitsche Keizer Wilhelm II, in de ramp, welke Parijs dezer dagen trof, zijn deelneming heeft betuigt, eerst door een telegram van rouwbeklag en daarna door het zenden van een buitengewoon gezant, vorst Radziwill, om hem bij de lijkplechtigheid in de Nótre Dame te vertegenwoordigen, en ver volgens, dat hij met kransen de slachtoffers eerde, heeft in Frankrij k een zeer goeden indruk gemaakt. Dit feit werd dan ook in de bladen druk be sproken, doch terwijl de meeste bladen zich al leen bepaalden tot eene bloote mededeeling van die attentie, laat de „Figaro" over den keizer sprekende, zich als volgt uit „Men kan, zooals men bij het begin zijner re geering deed, zijn neiging, om bij alle gebeurte nissen zich op den voorgrond te plaatsen, kriti- seeren, maar het is niet te loochenen, dat de keizer een met een bijna onberispelijk gevoel voor de internationale voorvallen toegeruste persoon lijkheid is, die zich een even eigenaardig als streng begrip van de plichten van een Staatsop- perhoofd heeft gevormd. Na vervolgens een korte vergelijking gemaakt te hebben tusschen den Duitschen keizer en an dere Europeesche vorsten, schrijft het Fransche blad Door zijn tactvolle daad, om namelijk den president zijn deelneming te telegrafeeren en een der eerste personen van zijn rijk te zenden, om hem bij den lijkdienst in den „Nötre Dame" te vertegenwoordigen,— dwingt^ hij de Parijzenaars en zelfs alle Franschen, zich bezig te houden met de vraag, wat hij denkt en wat hij hoopt. Wat het laatste betreft, wachten wij ons er wel voor, zijn gedrag, zooals gewoonlijk geschiedt, aan een kinderachrig motief toe te schrijven, na melijk aan zijn wensch in 1900 de wereldten toonstelling te Parijs te bezoeken. Als Duitsch- land officieel aan de tentoonstelling deelneemt, zien wij niet in, hoe men den Duitschen keizer zou kunnen weerhouden naar Parijs te komen, zelfs al moeste» de strengste maatregelen tegen eventueele beleedigingen van de zijde van krank zinnige of onbeschofte menschen genomen wor den. „La Patrie" vindt in bovengenoemd artikel aanleiding om te schrijven, dat in Parijs een Pruisisch blad is verschenen, nml. de „Figaro" en „Le Jour" eindigt zijn hoofdartikel: Keizer Wilhelm te Parijs met de woorden: De tegen woordigheid van keizer Wilhelm II te Parijs men weet dit in Europa ook zeer goed ware eene uitdaging, niets minder dan een ultimatum." De „Köln. Ztg" meent dan ook, dat met de bekeering van de „Figaro" het wonder der ver zoening nog niet is geschied en dat eerst al de genen, die de laatste 25 jaren zich het leven- dighouden van het revanche-denkbeeld tot le venstaak gesteld hebben, bekeerd moeten wor den, of hun althans het zwijgen moet worden opgelegd, en dat zou inderdaad een wonder mogen heeten. DE YER SCHRIKKELIJKE BRAND TF PARIJS. Dezer dagen is verschenen de officieele lijst van de slachtoffers der ramp in de rue Jean Goujon. Honderd een en twintig personen zijn omgeko men, hetzij in de vlammen, of tengevolge van de bekomen verwondingen. Dit aantal is als volgt samengesteld: bezweken tijdens den brand 111 personen, van wie 3 nog niet herkend zijn. In het hospitaal of thuis overleden 10 personen. Een treffend staaltje van het beminnelijk karakter van keizer Wilhelm I wordt meege deeld door een lezeres der „Voss. Zeitung, welke tevens de heldin dezer kleine episode was. Het was in het jaar 1866de eerste berichten om trent de overwinning bereikten uit Bohemen de hoofdstad en overal heerschte uitgelaten vreugde. Ook de kleinen namen deel aan de algemeene blijdschap en een klein meisje greep in spontane opgewondenheid naar de pen en schreef den vol genden brief: „Lieve mijnheer de koning! Het doet mij veel genoegen, dat wij den slag gewonnen hebben. Wat zullen die Oostenrijkers het land hebben! Ik danste door den kamer en zong: „De Prui sen hebben den slag gewonnen, hoezee!" Nu, vaarwel, lievemijnheer de koning. Groet de ko ningin en haar kinderen voor mij, Hartelijk ge groet door uw vriendin" (volgt de naam). Het adres luidde: „Aan den koning van Prui sen, Berlijn, Unter der Linden, franco". Eenige dagen later hield voor de woning van het kind een hofrijtuig stil, waaruit de geheime hofraad Bork stapte om het kleine meisje een eigenhandig schrijven van den koning ter hand te stellen, luidende„Mijn besten dankWilhelm." Tegelijkertijd deelde de hofraad het kind mede, dat de koning hem had opgedragen, aan de kleine schrijfster te zeggen, dat zijn Majesteit en de koninklijke familie zich ten zeerste hadden ver heugd over dit bewijs van kinderlijke vaderlands liefde en dat do koning steeds een aangename herinnering zou behouden aan deze aardige attentie. Zij, die iets op onze Meimaand aan te merken hebben wegens wanprestatie van warmte kunnen zich troosten met do wetenschap, dat het in het overige westelijke deel van Europa niet veel beter is. Uit Londen wordt bericht, dat de menschen in winterkleeren bibberend rondloopen als ware het Januari. In vele Engelsche steden heeft het hard gesneeuwd, zeer hevige sneeuwvallen wor den gemeld uit Ilerfordshire en Perth. Dinsdag avond vielen er in de laatste plaats hagelstee-

Nieuwe Langedijker Courant | 1897 | | pagina 2