Weekblad voor LANGEDIJK en Omstreken. N". 22. Zondag 23 Mei 1897. 6e Jaargang. Plaatselijk Nieuws. Nieuwstijdingen. Feuilleton. DE GEHEIMNME MISDAAD. NIEUWE LAMEDIJKM COURANT Deze courant verschijnt eiken Zaterdagnamiddag. ABONNEMENTSPRIJS voor Noordscharwoude, Oudkarspel, Zuidscharwoude en Br. op Langedijk per drie maanden 50 ct., franco p. post 60 ct. UITGJ3VER: J. II. KEIZER. BUREEL: AToordscIiarwoude. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Yan 15 regels 30 ct., elke regel meer 5 ct. Groote letters of vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Brieven rechtstreeks aan den Uitgever. Ongeveer te elf ure heden morgen deed een sterke brandlucht en een dichte rookdamp, welke zich verspreidde over den Laanweg, ons denken dat 't ergens in de buurt niet pluis was. Bewoners van Oudkarspel en Noordscharwoude stroomden naar de plaats waar de brand moest zijn uitgebroken. Een paar mannen druk in de weer op het dak welke het perceel van C. K. dekt, was be wijs genoeg dat werkelijk een begin van brand was ontstaan, op eene plaats waar hij, door den wind aangewakkerd, zich spoedig had kunnen verspreiden. Dit gebeurde echter niet, want »het onheil werd zeer spoedig ontdekt en weldra was er van rook en brandlucht-niets meer te bemerken. De kachelpijp was in brand geraakt en het blusschen daarvan had zooveel* rook doen ont staan. In de jl. Donderdag door de Politieke Ver- eeniging „Vrijheid" aan de Langedijk en Sint- Pancras in het lokaal van den heer A. Kist te Zuidscharwoude gehouden vergadering tot het stellen van een Candidaat voor de Provinciale Staten, tei; voorziening in de vacature, ontstaan door het overlijden van den heer A. J. Kaan, werd met algemeene stemmen tot candidaat ge kozen de Heer L. van de Vijzel, burgemeester van Sint Pancras. ZUIDSCHARWOUDE. Een ongeval, dat al zeer gunstig afliep, had hier j. 1. Maandag avond plaats. De meelmolenaar van St. Pancras staat met zijn breede mulderswagen aan den weg, als een boerenhooiwagen in meer dan ma- tigeen draf komt aanrjjden. Hierdoor en door de nauwe passage tevens, werd eerst een lantaarn paal aangereden, en dadelijk daarna een hek, waardoor een der wielen van den as geraakte. Gelukkig zette het paard toen nog niet hard door. De voerman viel van den wagen, op den dissel en geraakte min of meer in de touwen verward, die hij echter wist los te krijgen. Nog een paar huizen lengte werd hij meegevoerd en viel toen zoo, dat het natuurlijk erg slingerende voertuig hem niet deerde. Het paard legde nu de ooren in den nek en ging er van doordoch de voer man had zijn tegenwoordigheid van geest niet verloren: hij sprong onmiddellijk op, en rende het paard achterna, dat hij, dank de snelheid zijner beenen, inhaalde, manmoedig bij de teu gels greep en zoo tot staan wist te brengen. Met een beschadigden wagen alleen, liep dus dit onheil af. ZUIDSCHARWOUDE. Nu overal tusschen het gras de bloempjes zich weer vertoonen, wier kleu renpracht het oog der jeugd zoo streelt, is het zaak, dat de ouders hunne kinderen waarschu wen ze niet te gaan plukken op gevaarlijke plaatsen. Bijna toch had dezer dagen het bloe menplukken en het spelen in 't gras een kind het leven gekost. Rollebollend geraakte het vijf jarig meisje van P. H. alhier te water en werd geheel bewusteloos door K. B. op den wal ge haald. Het mocht hem echter ge lukken de levens geesten weer op te wekken. Hoewel het kind eenige dagen het bed heeft moeten houden is het thans weer geheel hersteld, en kan weer bloempjes plukken en rollebollen door het gras, doch het zal wel zorgen voortaan voor zijn spel een minder gevaarlijke plaats te kiezen. Laat dit geval tot waarschuwing strekken voor andere kinderen. ZUIDSCHARWOUDE. De arbeiders-kies- vereeniging „Vooruit" alhier, heeft voor de aan staande verkiezing van een lid der 2de kamer in dit district,candidaat gesteld den heer Kuijkhof,onder wijzer te Rotterdam. Zaterdag 22 Mei zal hij hier ter plaatse voor de kiezers optreden in 't lokaal van den heer A. Kist, Zondag 23 Mei 's namid dags te Noord-Scharwoude ten huize van den heer D. Stam, en 's avonds van dien zelfden dag te Schahen. Ten minste 40. Volgens art. 51 der Kieswet moet de opgaaf van een candidaat, bij den burgemeester in te leveren op den dag voor de Kamerverkiezing (dit jaar 1 Juni) zijn onderteekend door „tenminste 40 kiezers, bevoegd tot deelneming aan de verkiezing waarvoor de inlevering ge schiedt." Het model voor deze candidaatstelling bevat in twee kolommen ruimte voor 60 handteeke- ningen. De kieswet spreekt van „ten minste 40." Het ontwerp eischte 50, maar dit werd te veel geacht, omdat in sommige districten het moeite kon kosten zoovele kiezers te vinden, bereid aldus openlijk zich voor een bepaalden candidaat te verklaren. Waar men niet zoo angstig is, verdient het wel aanbeveling zich niet tot de 40 te bepalen, maar voor een 5- of 10-tal handteekeningen meer te zorgen. Immers er worden tenminste 40 bevoegden vereischt, en de mogelijkheid bestaat dat er on willekeurig, onbevoegden medeteekenen. De burgemeester is niet gehouden, en ook niet terstond bij machte, zich daarvan te verge- Men heeft voor de inlevering slechts één dag van 9 tot 4 uur en daarom is het bij veel heid van candidaten vooral bezwaarlijk alle handteekeningen (waarbij wellicht onleesbare) te controleeren en de indiening nog intijds te ver wittigen. En dan kan later, bij het onderzoek der geloofsbrieven, een verkiezing worden nietig verklaard, op grond dat het vereischte 40-tal bevoegden inderdaad niet onder de candidaat stelling te vinden was. De voorzichtigheid eischt dus dat, zoo moge lijk, meer dan 40 handteekeningen onder de opgaaf worden geplaatst. Wij ontvingen van het Hoofdbestuur van het Nederl. Onderw. Genootschap een exemplaar van het vlugschrift, uitgegeven met het oog op de a.s. verkiezingen onder den titel „Ter voor lichting". Het boekje heeft den volgenden inhoud Voor woord. Leerplicht tot het veertiende jaar. Herha- lingsonderwijs. Kindervoeding. De opleiding. Re geling der School-aangelegenheden. Weduwen- en Weezen verzorging en salarisregeling en ten toelich ting nog eenige tabellen. Het is op aanvrage tegen toezending van post zegels of postwissel verkrijgbaar a 10 cent bij den Heer A. J. Straatman, Egelantierstraat 244 Amsterdam. OOK EEN REDEN TOT ONTSLAG. Door het bestuur der Chr. school te Zwarte- broek (gem. Barneveld) is het hoofd dier school, de heer J. van der Yegt, ontslagen, omdat hij geen lid van de Ger. Kerk te Yoorthuizen, waaronder de school kerkelijk behoort, meer is, doch zich heeft aangesloten bij de Chr. Ger. Kerk. Yolgens verklaring van den heer v. d. V.,*"is in de reglementen der school eerst kort geleden de bepaling opgenomen dat de onderwijzers lid van de Ger. Kerk te Voorthuizen moeten zijn. Bij zijn benoeming werd dit echter volstrekt niet geëischt. Telegr DE GEVOLGEN VAN EEN VERGISSING. Eenigen tijd geleden werd in een Geldersche gemeente een jongen in het geboorteregister als meisje ingeschreven, hetgeen, met het oog op zijn dienstplicht, nogal lastig bleek te zijn. Bij vonnis van de arrondissements-rechtbank te Arn hem is thans bevolen de geboorteacte in dien zin te verbeteren, dat daarin het woord vrouwelijk veranderd worde in mannelijk en de voornaam Johanna in dien van Johan. PRIJSVRAAG VOOR SCHOENMAKERS. Het „Vakblad voor de Schoenmakerij", uitge ver C. Misset te Doetinchem, heeft een prijs vraag uitgeschreven over het volgende onderwerp Wat zjjn de oorzaken, dat het vereenigings- leven onder de Nederlandsche schoenmakers zoo zeer kwijnende is en welke uitvoerbare middelen kunnen tot verbetering daarvan leiden? De twee, door de Jury als de best bevonden antwoorden, worden bekroond met respectievelijk f25 ,en f 10, terwijl onder de niet bekroonde mededingers nog 5 prijzen worden verloot, elk bestaande in een uit te keeren som van f 5. De Jury zal bestaan uit drie ledendoor de mede dingers kan één Jurylid worden aangewezen, ter wijl °°k ®®n lid door de redactie van het „Vak blad wordt benoemd. Deze beide Juryleden be noemen dan nog een derde. BEDRIEGERIJ UIT GELDZUCHT. Bij een busdocter kwam onlangs een werk man om een ziekenbriefje vragen. Hij was zoo danig gevallen, dat hij een blauw oog had, waaruit hij niet zien kon, en dus niet kon wer ken. De docter gaf het briefje, en de man ging naar zijn penningmesster om ziekengeld. Maar nu kwam toevallig aan 't licht, dat hij zich met bewonderenswaardig talent een „kunstblauw oog" had geschilderd en daarmede den genees heer had beetgenomen. VALSCHE RIJKSDAALDERS. Niet onbelangrijk dus schrijft het „U. D." is in de laatste dagen de drukte aan 's Rijks Munt, veroorzaakt door de valsche rijksdaalders in Ned.-Indië. In hoe grooten getale deze daar rondzwerven is genoeg bekend. Haast zijn meer valsche dan echte rijksdaalders in omloop, tegenwoordig ook guldens. De oorzaak daarvan is niet ver te zoeken. Ge ring is de waarde van het zilver tegenwoordig, waarbij komt dat velen in Indië een groote massa zilver in voorraad hebben. Bijna natuurlijk dus, dat de zilverbezitters dit in den vorm van gang bare munt trachten te verwerken en om te zet ten, bij welke bewerking zij zóó weinig op het uiterste voordeel zien, dat zij in de rijksdaalders meer waarde aan zilver leggen dan 's Rijks Munt zelve: 790 a 760 tegen 745 aan de Munt. Op zichzelf heeft dus dooreen genomen de valsche rijksdaalder,in Indië gemaakt, eene hoogere waarde dan de echte, in Nederland gemaakt. De verdienste of 't voordeel van den Indischen Rijks daalder zit dus daarin, dat het daaraan verwerkte zilver meer opbrengt. De namaak dier Rijksdaalders is allerkeurigst. Nog aan kleur, nog aan klank zjjn zij, zelfs voor 't geoefende oog en oor, te onderkennen. Van daar dat het uitgeven er van zoo gemakkelijk ging, tot eenmaal door zekere kenteekenen de vervalsching ontdekt werd. Den 19 dezer werden per spoor de nieuwe klokken voorden gemeentetoren te Schagen aange bracht. De grootste draagt tot opschrift: Gego ten door gebr. van Bergen, Midwolde, den 21 Augustus 1896, wegende 1600 K.G. Beide klok ken prijken met het Schager wapen. De kleine weegt blijkens het daarop aangebrachte opschrift 400 K.G. Als de stoejen gereed zullen zijn, zal men de zware lichamen naar boven hijschen en ophangen. 7.) Na slecht0 een paar minuten bij de zieke te zijn geweest, keerde mrs. Bolton naar de huiskamer terug en zeide: Trix, zoudt ge eens naar mijn huis willen gaan om te zeggen, dat ik tot van avond hier blijf en te vragen of de dokter zoo goed wil zijn mij te komen halen? Beatrix nam deze opdracht gaarne op zich en snelde naar het huis van dokter Bolton, dat niet veraf was. De goede mrs. Bolton gaf met die boodschap bewijs van veel tract, want op die wijze was dokter Bolton in staat een bezoek te brengen aan mevrouw Lecomte, terwijl het voor Beatrix dan den schijn zou hebben, alsof hij alleen kwam om zijn vrouw af te halen. Langzaam, uiterst langzaam verstreek de middag en hoewel mrs. Bolton al haar best deed om het meisje op te vroolijken. kroop het eene uur traag na het andere voorbij. De grootmoeder was in een koortsach- tigen, onrustigen slaap gevallen en Bea trix tuurde onafgewend naar buiten of zij geen brievenbesteller zag, maar alle brie venbestellers liepen het huis voorbij, niet één trad binnen. Het meisje weende of zuchtte zelfs niet meer, maar de angst was duidelijk op haar gelaat te lezen. Toen tegen den avond dokter Bolton kwam, ging zijn vrouw hem tegemoet om eenige minuten met hem alleen te spreken en deelde hem haar vrees omtrent de oude vrouw mee. Toen hjj daarop de kamer binnentrad, waar Beatrix zat, had de oude huisvriend dadelijk eenige troostwoorden gereed. Lief kind, ge moet u niet zoo ver drietig maken, zulke onervaren reizigsters verzuimen dikwijls een of twee posten, zeide hij. Nora heeft u bepaald niet ver geten, dat weet ik zeker, ook al heeft zij niet dadelijk geschreven. Kom, nu zal ik eens gaan zien hoe groetmoeder het maakt. Ze is wat verkouden, hè, nu, we zullen haar wel opknappen en dan zal zij de din gen zeker niet meer zoo zwart inzien. Toen hij echter uit de kamer van me vrouw Lecomte terugkeerde, was de vrien delijk gemoedelijke trek van zijn gelaat verdwenen, hei stond nu buitengewoon ernstig en terwijl hij zijn hand op den schouder van Beautrix legde, zeide hjj: De hemel moge u bijstaan, arm kind. Beatrix vroeg angstig: Gij gelooft dus dat grootmoeder ge lijk heeft, dat wij Nora nooit zullen weer zien? Ik hoop dat gij haar spoedig zult weerzien, maar ik mag u niet misleiden, Beatrix, al bloedt mij het hart, arm kind, ik moet u de waarheid zeggenUw groot moeder is zoo ernstig ziek, dat zij niet meer gered kan worden. - Niet meer gered kan worden! her haalde Beatrix, maar het is toch maar een verkoudheid. Zulke verkoudheden hebben wel jonge en sterke menschen gedood, Beatrix, en uw grootmoeder is oud en zwak. Doordat zij vroolijk en helder van geest was, toonde zij sterker van gestel dan zij in werkelijk heid is. |De verkoudheid, die zij Maandag heeft opgedaan, heeft haar longen aangetast. Zij heeft thans een hevige koorts en daar tegen is haar kracht niet bestand. Ik vrees dat zij binnen drie dagen sterven zal. En Nora is niet hier, Nora, die altijd zoo de lieveling van grootmoeder was. 01 dokter Bolton, wij moeten haar telegra- feeren. Maar eensklaps herinnerde zij zich, dat zij zelfs niet telegrafeeren kon, omdat zij geen adres van Nora had. Welk een ramp! Zij zou waarschijnlijk toch te laat komen, zeide dokter Bolton. Inderdaad, uw grootmoeder zou dat zelf niet eens willen, zij was zoo verheugd, dat Nora een goede betrekking had gevonden, maar ik hoop van ganscher harte, dat wij in de moge lijkheid zullen zijn, mijn oude vriendin op haar sterfbed nog omtrent Nora gerust te stellen. Gij en Claude moet u vanavond en morgenochtend maar zonder mij behelpen, zeide mrs. Bolton tot haar echtgenoot, want ik blijf vannacht b(j Trix. De dokter knikte goedkeurend en zeide t Zoodra ik thuiskom, zal ik u een ge neesmiddel zenden en morgenochtend kom ik vroeg terug. Tracht wat te slapen, Bea trix, m\jn vrouw zal wel voor uw groot moeder zorgen. Geloof mij, mijn kind, gij ziet er uit alsof gij den slaap hard noodig hadt. Toen de dokter was heengegaan, nam mrs. Bolton geheel de leiding van het huis houden en de verpleging op zich. Zij maakte voon Beatrix een bord soep gereed, dwong haar dat te gebruiken, een glas wijn te drinken en toen kleedde zij haar in de warmste japon, die zij kon vinden, en legde haar op de sofa in het kleine salon neer. Daar zal ik dichter bij u zijn, zeide de goede vrouw, terwijl zij een deken over haar uitspreidde, dan op uw eigen kamer en in het voorbijgaan kan ik af en toe nog eens zien hoe ge het maakt. Nu, liefste, moet ge mij beloven, dat ge trachten zult wat te slapen, want anders wordt ge uit overspanning zelf ook ziek. En zult ge mij laten roepen, als groot moeder naar mij vraagt? Ik beloof het u. Het schijnsel van de volle, heldere maan drong door de dunne venstergordijnen en tranen welden in de oogen van Beatrix op. Hoe dikwijls hadden zij en Nora te za- men naar de maan gezien en waar was haar tweelingzuster thans? Eindelijk oqtfermde zich de slaap over het arme meisje. Beatrix sluimerde zoo gerust als een kind. Mevrouw Lecomte daarentegen lag in een zwaren, onregelmatigen slaap, die meer op een verdooving geleek, waaruit zij slechts nu en dan werd gewekt om haar medicijn in te nemen. Bij de schemering van den September morgen een vale, grauwe schemering die, hoewel zij de voorbode is van den na derenden dag, soms nog somberder toe schijnt dan de nacht op dien killen, ne- velachtigen [morgen had er een verandering plaats. Mevrouw Lecomte had in het laatste uur rustig geslapen en thans ontwaakte zij. Met angstig gelaat keek zij zij mrs. Bol ton aan en vroeg: Zijn wij alleen? Ja. Waar is Trix? Zij ligt op de sofa in het salon en slaapt. Goed. Wil ik haar roepen? De stervende vrouw schudde het hoofd en fluisterde; Neen, nog niet, ik moet u eerst iets zeggen. Sluit de deur. Mrs. Bolton sloot zonder gedruisch de deur en kwam weer aan-het bed staan. Nora is dood. De stervende sprak slechts deze drie woorden, maar op zulk een toon van over tuiging, dat mrs. Bolton een rilling door al haar leden ging. Vruchteloos zeide zei tot zichzelf dat me vrouw Lecomte van het begin af allerlei booze voorgevoelens had gehad, vruchte loos poogde zij zich gerust te stellen met de veronderstelling dat de oude vrouw in koortswaanzin sprak, de oogen der groot moeder stonden zoo helder en mrs. Bolton sidderde toen zij den blik daaruit ontmoette. De stervende herhaalde:

Nieuwe Langedijker Courant | 1897 | | pagina 1