De oorlog tusschen Griekonland en Turkije, Onze correspondent te ST. PANKRAS schrijft: Dinsdagavond vergaderde in het lokaal van den Heer T. Ruijs de alhier gevestigde Tuin bouwvereeniging. Er werd bekend gemaakt, dat nagenoeg alle bouwers zich hadden verbonden hunne aardappelen aan de veiling te brengen, Wanneer de aardappelen worden opgehouden, mag de verkooper nog eens laten veilen, maar niet daarna uit de hand verkoopen, wat verle den jaar herhaaldelijk gebeurde. Met het oog op dergelijke en andere gevallen werd voorgesteld, of het niet wenschelijk was om voor devereeni ging rechtspersoonlijkheid aan te vragen. Dit voorstel kon echter geen meerderheid verwerven, Er was een schrijven ingekomen van den Heer J. Yerweel, waarbij deze bedankte als president der vereeniging. In zijne plaats werd als lid van het Bestuur gekozen de heer G. Kempers. Onder het rundvee van den Heer K. hier heeft zich deze week het eerste geval van mond- en klauwzeer in deze gemeente voorge daan. In de op 12 Mei 1897 te SCHAGEN in de Landbouw-Sociëteit Cérès door de vereeniging „tot bescherming en opbeuring van den Natio- nalen Landbouw en Arbeid" gehouden vergade ring is besloten, dat de vereeniging bij de aan staande kamerverkiezing propaganda zal maken voor den candidaat, door de katholieke en anti revolutionaire partijen te stellen, en is tot candi daat voor de statenverkiezing, vacature A. Jz. Kaan, gesteld de heer J. Koomen Hz., burge meester van Winkel. De heer J. P. Backx te Wieringerwaard had verklaard, voor deze statenverkiezing niet in aanmerking te willen komen. NOBEL. Nu door gebrek aan fondsen het anti-diphe- risch seru van prof. Spronck niet meer voor minvermogenden kosteloos verkrijgbaor is, heeft de Loge „Jacob van Campen" te Amersfoort, be sloten om, in afwachting van meer afdoende maatregelen, het op voorschrift van een practi- seerend geneesheer daar ter stede kosteloos aan minvermogenden te doen verstrekken door een te Amersfoort gevestigd apotheker. DE ZAAK TE MEERENBERG. De Haarlemsche rechtbank deed uitspraak in de zaak van de verpleegster E. J. Van Steen, beschuldigd van den dood eener patiënte in het krankzinnigengesticht Meerenberg te hebben ver oorzaakt door onvoorzichtigheid. Een bad, dat zij eene der patiënten liet ondergaan, was name lijk zoo heet geweest, dat de patiënte ernstige brandwonden bekwam en den dag daarop over leed. De rechtbank overwoog, dat de verklaringen der doctoren niet eenparig waren over de vraag, of de dood het gevolg der verbranding was ge weest, sprak de beklaagde derhalve daarvan vrij, maar veroordeelde haar, het misdrijf qualificee- rende als het toebrengen van zwaar lichamelijk letsel door schuld, tot hechtenisstraf van een maand. DE TETEGRAAF EN DE VEBKIEZINGEN. Aangezien kan worden verwacht, dat van den uitslag der stemming in elk onderkiesdistrict, welke op den dag der stemming in den loop van den avond bekend wordt, telegrafisch bericht zal worden gezonden, en meerendeels die berichten de kantoren niet vóór den gewonen sluitingstijd kunnen bereiken, is vanwege het hoofdbestuur der posterijen en telegrafie bepaald, dat op 15 Juni a. s., alle Rijkstelegraafkantoren open blij ven tot des avonds 10 ure (Greenwichtijd) of zoo veel langer als de drukte dit noodig maakt. Den volgenden dag sluiten de kantoren met beperkten dagdienst op plaatsen welke als hoofd kiesdistricten zijn aangewezen, in de morgenuren niet, alvorens de officiëele verkiezingstelegram men van den voorzitter der hoofdstembureaux zijn aangeboden en overgeseind. Zondagsrust te HAARLEM! Van de ministers van binnenlandsche zaken en van justitie is bij den Raad der gemeente Haarlem bericht ontvangen, dat de regeering geen voornemen heeft wijziging te brengen in de toepassing der Zondagswet. Na eene uitgebreide briefwisseling is den burge meester verzocht voortaan de toepassing dier wet na te laten. Waar de regeering zich zoo duidelijk heeft uit gesproken, heeft de burgemeester zich bij haar gevoelen nedergelegd. 'T KAN VERKEEREN. Een Zeeuwsche boer aan 't mopperen. „'t Is een broerde tied voor den boer; je kan onmeugelek voor je vruchten eenig geld maeken de teve, de gaste, d'aever, de brune boanen, en noe de peeën, kortom zei mar's wat nie, 't is aollemaelle een belabberde boel, waer a je ten ten slotte van mot betaelen, dat mag Joost wete, mar ikke nie; en as je bie meneer komt, och ermeda's ook klachte bie klachte over de wei nige precenten, die ie van zien geld trekt, je zeit dat ie mit drie en een aolf te vree mo' we zen. 't Zotste is dat as ter een ostie (hofstede) open komt, dan ei e bekans onderd liefebbers, die bie meneer „aop wat ei e mooie joenge" spe len, om hum mar t'en, en dan biedt den een a meer as den oarendat komt aollemaele om da' ze werachtig nie wote, wa' ze anders motte be ginne; ik zegge, ma as ik in het bestier van 't land zat, dan most er daodeliek belasting op 't graen komme, 't is in aere landen ook we' en 'k gloave (geloof) nooit, dat 't daer zoo miserabel is as ier; en mit dat sluten van de grenzen ku' je 't vee bienae nie weggegeven kriege, laet stae veerkoopen't eit geen waerde .zegge de beeste- koaper; de paeren (paarden) dat ei nog a rede likjes gegaen, ma de lang za dat oak nog dure, dat vraeg'ik! Je mot je zeune in Godsnaem ma soldaet, kemies of meester laeten oare; das noe ook percies zoo vet niet, mar die e een vast traktement, en daer is 't een goekoape tied voor. Vroeger iew (hield) je vaoder nog nae zen doad een klute mit geld over, mar voor ons is dien tied voorbie en ku' je alles toegeve. Ik wou da' die goeie oue tied ma gau weer terugkwam". Fonds voor do gewonden in Griekenland. De groote hoop oordeelt naar het succes. Had Griekenland don eersten slag gewonnen, was daarop Mecedonië in opstand gekomen, en had de oorlog tot bevrijding van deze landen van onder den Turk geleid, aller lof zou voor den dapperen Griek zijn opgegaan, en de roem van het Grieksche Koningshuis in heel de Levant zijn gevestigd. Maar Griekenland leed tegenspoed. De eerste slag mislukte. Macedonië kon niet in verzet komen, en het gevolg was, dat het kleinere, ongeoefende Grieksche leger, na ver woeden tegenstand door overmacht en bij Mati én bij Pharsala werd teruggeworpen. En nu valt een ieder over Griekenland heen. Zij dit zoo. Wie hoog spel speelt, kan alles verliezen, en moet dit dragen. Maar Griekenland was reeds arm, en is nu ganschelijk uitgeput, terwijl uit Volo van het slag veld schepen vol gewonden naar Athene komen. Daarom eischt gevoel en menschelijkheid, dat Europa althans van die gewonden de hand niet aftrekke. Onder alle verwikkelingen door heeft toch ook het bloed van deze gewonden gevloeid in de eeuwenlange, nog altoos niet beslechte, worste ling tusschen de Halve Maan en het Kruis. Zoo schrijft „de Standaard", en wij nemen het over met algeheele instemming. Wie zich een geldelijk offer wil getroosten, en iets wenscht aftezonderen ten bate der vele slacht offers van den krijg in Griekenland kan zijn bijdrage zenden aan den Heer ds. F. G. Fleischer te Broek op Langedijk, die zich belast met het in ontvangst nemen der giften, welke voor ge noemd doel mochten inkomen. Voor het hier bedoelde fonds voor de ggwonden in Griekenland kwamen reeds vele giften in. EEN KLEINE FOUT. Art. 51 van de kieswet schrijft voor, dat de gave van candidaten moet inhouden „den naam, de voorletters en de woonplaats van den candidaat". Alsmede dat vorm en inrichting van deze opgave moet worden vastgesteld bij alge- meenen maatregel van Bestuur. Die vaststelling heeft dan ook plaats gehad, en het model is gepubliceerd. Edoch, dat model klopt niet geheel op de wet. De wet toch spreekt van voorlettersen het model eischt opgave van de voornamen. Een klein verschil zal men zeggen. Doch wat nu te doen, als de invuller zich aan de wet houdt, en alleen de voorletters op geeft, en hierop wordt later captie gemaakt? Ook vormelijke vergissingen zijn in verkie zingszaken altoos bedenkelijk. Want men kan nu wel zeggen: Vul dan in elk geval de voornamen voluit in, dan zitten de voorletters vanzelf aan de voornamen vast. Maar als in eenzelfde wet de eene maal van voornaamen de andere maal van voorletters gesproken wordt, mag bij de uitvoering der wet dit onderscheid toch niet geïgnoreerd worden. Naar de voornamen moet men nog eerst in- formeeren, de voorletters zijn terstond bekend. Een ieder hoorde van J. Heemskerk Az., maar of nu deze J beteekent Jacob, Johannes, Jan, Joachim, Jeronimus of Joost, weet alleen vriend en familielid. Van de meerdere moeite nu om dit na te vra gen, ontslaat de wet, terwijl het -formulier den xiezers die meerdere moeite oplegt. ATJEH. Omtrent de vermelde gevechten in Atjeh seint correspondent van de N. R. Ct. het volgende „In den nacht van Zaterdag op Zondag trok ken het 6e en het 8e bataljon en een compagnie repeteergeweren van Indrapoeri naar Gliëng, waar Panglima Polim drie bentings had opge worpen. De vijand werd verrast, maar bood hef tig tegenweer. Hij liet ten slotte 37 lijken in onze handen; daaronder was een Europeesch deserteur. Onze verliezen waren 18 gesneuvelden en 47 wonden, van wie Zondag nog 7 gestorven zijn. „Een groote menigte geweren, munitie zijn door ons buitgemaakt." Buitenland. Maandagavond, toen hij reeds meester was van Domokos, ontving Edhem-pacha het bevel van den sultan om de vijandelijkheden te staken en dadelijk zond hij eenige zijner stafofficieren naar des kroonprinsen hoofdkwartier, ter aan knooping van de onderhandelingen over een wa penstilstand, in verband met de hem geworden instructies, 't Schijnt alles vlot te zijn gegaan, want Dinsdagavond was de wapenstilstand reeds ondergeteekend voor wat Thessalië betreft. De oorlog in Thessalië heeft feitelijk geduurd van 14 April tot 18 Mei, 86 dagen dus en in deze betrekkelijk korte periode zijn geleverd be halve vele kleine gevechten en schermutselingen, vier groote gevechten (bij Mati voor de ontrui ming van Tarnavo en van Larissa bij Pharsala en bij Velestino vóór de ontruiming dezer stel lingen en nu ten slotte bij Domokos voor de terugtrekking der Grieken in het Othrys-gebergte). In Epirus heesch de Turksche generaal na ontvangst van de bevelen uit Konstantinopel (Dinsdagavond om 5 uur) op het fort Imanet vóór Arta de witte vlag en zond naar kolonel Manos eene delegatie, bestaande uit den exconsul te Arta en twee officieren met deze voorwaarden het verlaten van het Turksoh grondgebied en het neutraal blijven van de brug bij Arta. En te Lamia hebben de beide legermachten de witte vlag geheschen. Over den beslissenden slag bij Domokos wordt nog het volgende gemeld van 17 dezer 's avonds om 10 uur: Heden werd hier (Domokos) een groote slag geleverd. De nacht maakte een einde aan den strijd, die onbeslist bleef. De Grieken behielden hunne stellingen en boden hardnekkigen weer stand aan 'de aanvallen van het Turksche leger, wat ook van Turksche zijde erkend werd. Toen het reeds laat in den avond was, deden de Tur ken nog vergeefsche pogingen om de Grieksche verschansingen te bestormen. De Turken leden zware verliezen; de linker-divisie der Turksche armee was van negen uur in den morgen met den vijand slaags; het schijnt haar gelukt te zijn, den rechter-vleugel van het Grieksche leger terug te drijven, En van den 18en 's morgens heette het: De Grieken ontruimden des nachts al hun stellingen. Twee geheele en een halve divisie van het Turksche leger rukten uit om hen te vervolgen. Toen na het eindigen van het gevecht de ba lans kon worden opgemaakt, was gebleken, dat de Grieksche stellingen, die door de troepen zoo dapper verdedigd waren door de Turken zouden kunnen worden omgetrokken, en dat daardoor de terugtochtsweg zou kunnen worden afgesne den. Om dit te voorkomen besliste de generale staf, dat op de stellingen van het Othrys-gebergte en den Phurka-pas zou worden teruggetrokken. Dit geschiedde. En toen Edhem- pacha den vol genden dag Domokos bezet had, ontving hij het bevel de vijandelijkheden'te staken. Hoe 't ook zij, des sultans besluit tot staking der vijandelijkheden is een heel gunstig symp toom voor het verloop der onderhandelingen over den vrede. Zelfs is er reeds iets meer dan een veronderstelling in gunstigen zinUit Konstantinopel wordt gemeld dat de Porte, hoe wel zij de onbetwistbare rechtvaardigheid van haar vredesvoorwaarden handhaaft, geneigd is nader te onderhandelen over den afstand van Thessalië en het bedrag van de oorlogsschatting zij houdt echter beslist vast aan den eisch tot afschaffing van de faciliteiten, aan Grieken in het Turksche rijk verleend. Dat is nog wel geen algeheele schikking in .het onvermijdelijke en door de mogendheden on derling en bij gemeen overleg noodig geoordeelde, doch 't is een heel groote stap in de goede rich ting. Men spreekt zelfs reeds van Turkije's gezind heid om 't met een vierde der ooxspronke- lijk geëischte oorlogsschatting, enkele grenspas- sen en een uitleveringscontract voor lief te ne men. DE BULLEBIJTER. „Rhodes wordt heden (21 April) aan de Kaap verwacht en Lord Rosmead gaat morgen naar Engeland. Zuid-Afrika zal, merkt de „Express" op, weer een fatsoenlijk man armer en een eerste klas schelm rijker zijn." Hetzelfde blad schrijft, in zijn nummer van den 23sten, nog als volgt: „De hoogedele heer is terug en werd verwel komd door wat hij noemt zijn volk. Hij heeft een „volle en openhartige" verklaring afgelegd voor het comité van onderzoek in Engeland. Dat is: hij heeft zijn ondervragers vertelt wat zij reeds wisten en wat hij niet meer kon ontken- verbergen. En nu gaat hij vechten voor gelijke rechten aan alle blanken ten zuiden van de Zambesi. Dat 's prijzenswaardig; als één man het recht heeft strooptochten te organiseeren en zjjn buurman in het donkere van den nacht te bekruipen, dan behooren allen hetzelfde recht te hebben. Wij gaan vooruit; wij worden onpartij dig, wij leeren verstaan wat „hooge motieven" zijn. EEN DRIFTIG MINISTER. Uit Madrid wordt van den 21 Mei bericht: Een heftig debat werd in den Senaat gevoerd tusschen den Minister van Buitenlandsche Zaken en den liberalen senator Comas, naar aanleiding van het besluit, door den Amerikaanschen Se naat in zake den oorlog op Cuba genomen. De discussie werd weder opgevat bij het ver laten van de zittingzaal en toen gaf de minis ter den senator Comas een oorvijg. Het geval wekte veel opschudding. De liberale minderheid van den Senaat besloot niet meer aan de zittingen deel te nemen, totdat aan den heer Comas en de liberale partij voldoening gegeven is. Tenge volge van het incident-Comas heeft de minister van Buitenlandsche Zaken ontslag genomen. De minister-president, de heer Canovas, heeft ad interum de portefeuille van b. z. overgenomen. Is de te St. Petersburg verschijnende „Po- lit. Correap. in dezen te vertrouwen, dan moet er in de laatste dagen in Bulgarije een zeer oorlogzuchtige stemming heerschen. Vooral in 't leger wenschen velen den krijg met Turkije en deze stemming deelt zich ook mede aan an dere kringen der bevolking. Velen wenschen dat Bulgarije om zijn nationale belangen in Mace donië te doen gelden, handelend optrede. Het is te verwachten dat de Bulgaarsche regeering, om zich niet de boosheid der mogendheden, die vóór alles den Europeeschen vrede willen bewaren, op den hals te halen, al het mogelijke zal doen, om de chauvinistische stemming der Bulgaren te breidelen. Waarin het Engelsche leger schitterend bo ven dat van andere mogendheden uitblinkt, ver neemt men uit een onlangs verschenen parlemen tair rapport. Daaruit blijkt, dat van elke 1000 Engelsche soldaten in Engeland 203 en in Indië 438 aan venerische (vuil) ziekte lijden, tegenover 27 per 1000 Duitsche en 43 per 1000 Russische en Fransche. Wel een reden om het Engelsche leger erger dan de runderpest te schuwen. INGEZONDEN. IMijnheer de Redacteur. Verzoeke voor onderstaande s. v. p. eene kleine ruimte in uw blad van 22 Mei. De Vereeniging tot bescherming der dieren benoorden het Y, richtte dezer dagen het ver zoek om het uithalen van eieren en jongen van onze nuttige vogels te voorkomen; ten 2e om onze lastdieren als paarden, trekhonden en andere dieren niet te zware vrachten te laten trekken of torschen, noch te kwellen. Wij hopen dat 4 ieder naar zijn vermogen dit zal nalaten of voor komen. De vogels hebben aanspraak op onze bescher ming: door het vele en onberekenbare nut dat zij aanbrengen in onze boomen en op onze velden; om het genot dat zij ons verschaffen door haar stem en lied en aan de verjongde natuur kracht en leven bijzetten. Ziet eens hoe ijverig die kleine vogel1 haar kunstig nestje bouwt en kiest naar zy meent een uitgelezen plekje in gindschen boom, waar niets haar vreugde en de rust van haar teerbemind kroost zal verstoren; steeds zoekt zij insecten, nu eens afgewisseld door een vrolijk lied als wilde zij den menschen toonen dat arbeid en zang genoegens geeft. Doch op eens is dat helder klinkend lied ver stomd en onrustig springt zij van tak tot tak. Helaas een baldadige jongen heeft hare klei nen geroofd enheeft, louter uit ver nielzucht, de arme onschuldige diertjes dood ge slagen tegen muur en boom. Foeiwat wreed gevoel spreekt uit het hart van dezen knaap. Gaat ouderen, die toch beter gevoelt, het lijden onzer jonge vogeltjes tegen. Prent uwe kinderen het in en merkt hun op, dat bescherming onzer dieren edeler en gevoeliger harten kweekt, dan kwellingen en martelingen. En hoe staat het met onze ploegpaarden, trek honden enz.? Het spijt me te moeten zeggen, dat vaak van die dieren meer wordt gevergd dan hunne krach ten toelaten en zelfs het goede werkpaard, wan neer de krachten hem begaven, in plaats van een flink rantsoen ontving, met een ijzeren staaf of zoo- genaamden stokelhaak ergerlijk werd geslagen. Bedrijvers van dergelijke schanddaden,uw naam zal ik nog niet noemen, hoewel gij het verdiendet. Toont echter, dat gij de waarschuwing hebt begrepen en Teert daarbij gevoelen, dat ook uw paard aanspraak mag maken op 'n redelijke en billijke behandeling. Met dank voor de plaatsing Uw abonné X. 554:Ste Staatsloterij. Dinsdag 18 Mei 1897. 5e Klasse, 5e lijst. Nr. 18266 f 5000. Nr. 10047, 13914 en 15721 ieder f 1000. Nr. 20941 f 400. Nr. 1381,1575,9983 12042,15282, 15807, 18893 en 19409 ieder f200. Nr. 5037, 5327, 6309, 10202, 12811, 14423, 15956, 16475,17465,18664 en 20084 ieder f100. Woensdag 19 Mei 1897. 6e lfjat. Nr. 15255 f1500. Nr. 1315,3473 en 20582 ieder f1000 Nr. 10474 13180 en 16054 ieder f400. Nr. 3757, 4398, 6346, 6752, 11342, 11888 en 18711 ieder f200. ïfr. 783 1476, 2410, 4255, 6305, 8317, 8406, 8880, 9131, 10499, 11541, 12706, 14033, 16837, 17041 en 19586 ieder f100. Donderdag 20 Mei 1897. 7e lijst. Nr. 610 f100,0000. Nr. 18448 [f 1500. Nr. 12165,15818, 16516 en 18615 ieder f 1000. Nr. 3025, 5157,6818, 7084, 9439, 12914', 12994 en 13842 ieder f400. Nr. 13822 18463 en 19173 ieder f200. Nr. 2248, 2523, 4595, 5516, 6304, 7922, 14904, 18507, 18855 en 20803 ieder f 100. Vrijdag 21 Mei 1897. 8e lijst. Nr. 15973 f 25,000. Nr. 2249, 3022, 7593, 10671 en 13927 ieder f1000. Nr. 6481, 9444, 9464, 16232, 18197 en 20134 ieder f100. Nr. 7070, 14356, 14577 en 17173 ieder f200. Nr. 2132, 3773, 4788,(5556,7392,7725,7905, 14511 en 20865 ieder f 100. PREDIKBEURTEN. NED. HERV. GEM. OUD-KARSPEL. Zondag 23 Mei vm. 9,30 ds. Stramrood. Donderdag 27 Mei vm. 9.30, ds. Stramrood. NED. HERV. GEM. NOORDSCHARWOUDE. Zondag 23 Mei vm. 9,30 ds. Habbema. GEREFORMEERDE GEMEENTE. Zondag 23 Mei v.m. 9 uur, nm. 2 uur. ds. Donderdag 27 Mei vm. 9 uur, ds. Boeijenga. NED. HERV. GEM. ZUIDSCHARWOUDE. Zondag 23 Mei vm. 9.30 ds. Melchers. Donderdag 27 Mei vm. 9.30, ds. Metchers. NED. HERV. GEM. BROEK OP LANGEDIJK. Zondag 23 Mei v.m 9 u. nm. 2 u. ds. Gemser. GEREFORMEERDE KERK. (N o o r d e r k e r k). Zondag 23 Mei vm. 9.30, nm. 2.30 cfó. Bakker. CHRISTELIJK GEREFORMEERDE KERK. Zondag 23 Mei vm. 9.30nm. 2.30.Godsdienstoef. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Zondag 23 Mei geen dienst. Marktberichten. ALKMAAR, 21 Mei 1897. Aangevoerd358 stapels Kaas, wegende 122743 Kg. Kleine f 25,— Commissie a f 23,50 Middelbare f 24.50 ALKMAAR 22 Mei 1897. Aangevoerd6 Paarden f 30.— a f 250 35 Koeien f 130 a f210; 59 Nuchtere kalveren f 5.a f14.— Vette Kalveren f a fper kilo f0.a 0. 490 Schapen f10, a f23.: 847 Lammeren f5,a 10.138 Magere varkens f 14.a f18. 278 Biggen f 7. a f 10.50; 31 Bokken en Geiten f 2 a f 6.20 kleine id. f 0.40 a f 0.70 f Boter per halve K.G. f0.40. af 0.45. Aardappelen fl.a fl.25; bietenf0.afO. koolrapen fl.50 a f kippen f0.70 af 1.25^ eenden f0.50 a f0.60; konijnen f0.50 a f0.80; kippeneieren f2.25 a f2.75; eendeneieren f3.— a -; kuikens fO.— a fO—

Nieuwe Langedijker Courant | 1897 | | pagina 2