Weekblad voor LANGEDIJK en Omstreken. N°. 23. Zondag 30 Mei 1897. 6e Jaargang. J. II. KEIZER. Plaatselijk Nieuws. N ieuwstij dingen. NIEUWE LAMGEDIJ COllilAIT Deze courant verschijnt eiken Zaterdagnamiddag. ABONNEMENTSPRIJS voor Noordscharwoude, Oüdkarspel, Zuidscuarwoude en Br. op Langedijk per drie maanden 50 ct-, franco p. post 60 ct. UITGEVER: BUREEL: .\oor<lscliaru oude. PRIJS DER ADVERTENTIÊN: Van 1—5 regels 30 ct-, elke regel meer 0 ct. Groote letters of vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Brieven rechtstreeks aan den Uitgever. Bij dit nummer behoort een bijvoegsel. Evenals te Sint Pancras, Broek op Lange dijk, Zuidscharwoude, Noordscharwoude, Koedijk on a/d Langereis, gem. Hoogwoud, de Naam- looze Landbouw- en Handelsvereeniging aan de Langedijk succes met haar optreden heeft gehad, wat betreft het invoeren van het gewichtstelsei bij den verkoop van aardappelen, uien en losse wortelen, zal zij trachten de landbouwers te Oudkarspel en te Warmenhuizen voor dat stelsel te winnen, door den 3en Juni in het lokaal van den heer G. Slotemaker te Oudkarspel en den lOen Juni in het lokaal van den heer C. de Geus te Warmenhuizen te vergaderen, ter bespreking van genoemd doel. Aan de Raden der gemeenten Broek op Langedjjk en Sint Pancras, is vanwege de Naamlooze Landbouw- en Handelsvereeniging aan de Langedijk een adres gericht houdende het verzoek om het door de vereeniging eenmaal genomen besluit, de aardappelen Tourta.au" uaar den maatstaf van 171/2 K.G. te verkoopen, te bekrachtigen door in verschillende bladen uit den omtrek het publiek bij advertentie met dat be sluit der vereeniging in kennis te stellen, bene vens met den datum waarop de veiling zal aanvangen. Eveneens heeft genoemde vereeniging zich per adres gewend tot den Raad der gemeente Broek op Langedijk,waarin zij ér op aandringt dat de ge meente desverkiezende in overleg met en met medewerking van het Polderbestuur, pogingen zal aanwenden ter verdelging van de zwarte rat, die zich in grooten getale zich vergast aan de te veld staande vruchten en den verschillenden landbouwers daardoor enorm veel schade be rokkent. Op de statuten der te Zuidscharwoude ge vestigde ijsclub „Ons Genoegen" is dezer dagen de koninklijke goedkeuring ingekomen, zoodat ook deze vereeniging nu rechtspersoonlijkheid heeft verkregen. SINT PANCRAS. De totale opbrengst der nieuwe personeele belasting bedraagt dit jaar voor deze gemeente 300 gulden minder dan vorige jaren. Is voor de meesten de aanslag lager ge worden, er zijn ook arbeiders, die meer moeten betalen dan vroeger, een gevolg hiervan, dat de huurwaarde van vele woningen bij de vorige be lasting veel te laag was gesteld. Zaterdag 1.1. waren te ALKMAAR de eerste nieuwe aardappelen aan de markt. Als gewoonlijk was ook nu weder de aanvoer der van dit partijtje de Heer J. Kloosterboer Sr. alhier. Yan den op 25 en 26 Mei j.l. in het Noord-Hollandsch koffiehuis van den Heer D. van Twuijver te Schagen gehouden kolf- en bil- artwedstrijd is de uitslag als volgt Van de 175 liefhebbers die zich voor dezen wedstrijd hadden aangegeven, waren 60 kolvers opgekomen. Ie prijs verguld zilveren medaille met f 35 H. Moerbeek te Barsingerhorn met 126 p. 2e prijs een verguld zilveren medaille met f25. S. Evers, Oudkarspel met 117 p. 3e prijs verguld zilveren medaille met 115.M. Govers, te Alkmaar met 117 p. 4e prijs zilveren medaille met f 10.C. Bijpost, te Dirkshorn met 115 p. 5e prijs bronzen medaille met flO.C. Asjes, te Schagen met 110 p. Voor het hoogste aantal punten, behaald in de eerste serie, verwierf C. Mantel te Schagen met 43 punten daarmede de zilveren medaille. Eveneens verwierf J. N. van der Weide de zil veren medaille met het hoogste aantal punten, zijnde 40, in de 2e serie. Een verguld zilveren medaille ontving W. Kraakman te Zuidscharwoude voor het hoogste aantal punten, behaald in de le en 2e serie, zijnde 79. Voor den biljartwedstrijd hadden zich Dins dag 29 spelers aangemeld. le prijs D. Kist te Kolhorn. 2e A. Van Gastel te Schagen. 3e K. van Kleef te Zuidscharwoude. Des Woensdags hadden zich van den biljart wedstrijd aangegeven 19 liefhebbers.Deuitslagwas: le prijs A. Kist Zuidscharwoude. 2e H. Moerbeek Barsingerhorn. 3e A. de Boer Koog a/d Zaan. De prijzen bestonden uit contanten. Van katholieke zijde is nu ook de heer jhr. mr. T. A. J. van Asch van Wijck candi- daat gesteld voor de Tweede Kamer in het di strict Alkmaar, zoodat na candidaat zijn de heer mr. E. Fokker, van de vooruitstrevende libera len, de heer mr. W. van der Kaay, van de con servatief lib., de heer jhr. mr. T. A. J. van Asch van Wijck van de anti-revolutionairen en katho lieken, de heer J. G. van Kuijkhof van de ar beiderspartij. Tn 'fc langt E. Fokker voor schillende plaatsen optreden en wel Vrijdag avond te Haringkarspel, Zaterdagavond te Heer- Hugowaard en Zondagmiddag te Barsingerhorn. GEHEEL-ONTHOUDERS-BOND. Op Pinkster-Maandag zal te Velserbcek een geheel-onthoudersdag plaats hebben, waarbij door verschillende sprekers van naam redevoeringen zullen worden uitgesproken. Het Bestuur van het „Nederlandsch Paar den stamboek" afdeeling Noord-Holland, maakt bekend, dat de Keuringen voor het toekennen van de Provinciale Aanhoudingspremiën aan heng sten, geboren in 1896, en aan merriën, geboren in 1891, 1892, 1893 en 1894, zullen plaats hebben Te SCHAGEN op Dinsdag 22 Juni e. k., bij A. Visser, des voormiddags 10 ure; Te BEVERWIJK op Woensdag 23 Juni, bij het Stationskoffiehuis, des voormiddags 10 ure; Te HOOFDDORP op Donderdag 24 Juni, op de Markt, des voormiddags 10 ure. Er zullen tevens Keuringen worden gehouden van Merriën, geboren in 1889 en 1890, met hare veulens, geboren in 1897, waarvoor 12 premiën van f40.elk, uit de Rijksbijdrage beschikbaar zijn. De aanhoudingspremiën voor merriën, geboren in 1893 en 1394, zullen uit de Rijksbijdrage met f25.— worden verhoogd, dus f75.bedragen. Voor hengsten, geboren in 1896, zijn zes pre miën ad f 100.beschikbaar. Voorts- zullen uit de Rijksbijdrage worden toe gewezen 12 premiën ad f50.voor merriën, geboren in 1895, welke in 1898 moeten worden gedekt. Deze premiën worden, na overlegging van het sprongbewijs, uitbetaald. Te Schagen en te Beverwijk zal voor de pre miekeuringen gelegenheid worden gegeven tot inschrijving van merriën in het Stamboek, te Hoofddorp zal op Donderdag 17 Juni e.k., des voormiddags elf ure, eene Stamboekkeuring plaats hebben; op 24 Juni bestaat daarvoor geene ge legenheid. De aangifte ter mededinging is verplichtend en moet geschieden bij den Secretaris W. TEENGS te Alkmaar, acht dagen voor de keu ringen. Men wordt beleefd verzocht, bij de aan giften vooral den leeftijd der merriën te vermel den. Volgorde der Keuringen Merriën geboren in 1889 en 1890, met hare veulens. Hengsten geboren in 1896. Merriën ge boren in 1895. Merriën geboren in 1891 en 1892. Merrien geboren in 1893 en 1894. (Uit den Gemeenteraad te Alkmaar.) PA ARDENTRAM A LKM A AR— OUD-KARSPEL. In de vergadering van 10 Maart 1.1. werd een adres van de Naamlooze vennootschap „Alk- maarsche Tramvereeniging in handen van B. en W. gesteld om daarop voor zooveel het betrek king heeft op het verzoek om verlenging tot 1 April 1898 van den termijn, bedoeld in art. 9 der voorwaarden waaronder aan haar concessie is verleend jpt aanleg en exploitatie van een paardentram van Alkmaar naar Oudkarspel, te dienen van bericht en raad. De bedoelde vennootschap grondt haar verzoek om verlenging van den bovenbedoelden termijn op de navolgende overwegingen lo. Is het antwoord van het College van Gedep. St., op de vraag, „of een eventueel ver zoek om subsidie „van de Provincie (in de bi- zondere omstandigheden „waarin de betrokken gemeenten verkeeren, waardoor „de aanleg van een stoomtram onmogelijk is), door dat „College zou worden gesteund," nog niet ontvangen; 2o. Is nog geene toestemming ontvangen van Z. E. den Min. van W., II. en N., op het ver zoek om den lijn van den staatsspoor bij Sint- Pancras te mogen kruisen,evenmin als die toestem ming, met de onvermijdelijke opgaaf van kosten is ontvangen van de (die lijn) exploiteerende Mij. 3o. Is door den Raad der Gem. Oudkarspel de conn gewijzigd worden; en ten vierde. 4o. Kan met het werk beter begonnen en door gezet worden in het voorjaar dan tegen den win ter, wat bij korter uitstel zou moeten geschieden. Het komt B. en W. voor, dat er termen aan wezig zijn tot inwilliging van het verzoek, wes halve zij voorstellen te besluiten de voorwaarden, waaronder bij raadsbesluit van 25 November 1896 concessie is verleend tot aan leg en exploitatie van een paardentram verbinding tusschen Alkmaar en Oüdkarspel te wijzigen als volgt In art. 9 wordt voor de woorden„Binnen zes maanden na de dagteekening van dit besluif'gelezen „voor of op 1 April 1898" in verband waar mede de datum genoemd in de 1ste alinea van art. 34 der voorwaarden wordt veranderd in „31 Augustus 1898" en de datum in de 2de alinea van bedoeld art. in „30 Februari 1199." De Voorzitter stelt voor met het oog op het spoedeischende tot dadelijke behandeling over te gaan. Niemand heeft hiertegen bezwaar. Het voorstel wordt zonder hoofdelijke stemming aan genomen. VOORLETTERS OF VOORNAMEM. Het Centraal-Comité der antirevolutionaire kiesvereenigingen heeft zich per draad tot den minister van binnenlandsche zaken gewend, om te vernemen welk advies te geven ware op de telkens inkomende vraag, of in het formulier van opgave de voorletters of de voornamen van den candidaat zijn in te vullen. Hierop is tele- grapisch dit antwoord ontvangen „Het opschrift voornamen in model 1 wijst de plaats aan, waar in te vullen is wat ten aan zien van den candidaat volgens de wet noodig is. Zoowel wanneer de voornamen alleen met letters worden aangeduid, als wanneer zij voluit geschreven worden, wordt aan de wet voldaan. Minister Van Houten". Door den handelaar C. Baas te Grootebroek zijn heden de eerste Meirapen naar Rotterdam gezonden. Zij waren reeds mooi van stuk. Eerdaags kan men de eerste zendingen nieuwe aardappelen verwachten. In afwijking van vorige jaren zal artikel 11 regelende de betalingen van den handelaar aan den betaalmeester, dit jaar aan de markt te Bovenkarspel streng worden toegepast om den betaalmeester te vrijwaren tegen mogelijke ver liezen. BURGEMEESTER IN MOEIELIJKHEID. De commissaris der Koningin was op officieel bezoek in de gemeente N. Na afdoening der zaken op het gemeentehuis, wenschte hij de nieuw gebouwde school eens te zien. Burgemeester begeleidde hem natuurlijk en weldra heeft men 't schoolgebouw, waarbjj nieuw onderwijzerswoning, bereikt. Burgemeester opent eene deur, verzoekt den commissaris binnen te treden endeze staat in 't turf- en gruishok. Algemeene verbazing! Burgemeester stottert verlegen iets van„In de war met de oude school,had den ingang hier Men richt zjjne schreden naar eene deur in den anderen gevel. Met angst en beving wordt deze door den burge meester geopend en de commissaris staat tegenover eene blozende keukenprinses en is op 't punt, de keuken van de onderwijzerswoning binnen te treden. Burgemeester staat versteld, en de com missaris kan na dezo tweede vergissing niet na laten de meening te uiten, dat de burgemeester klaarblijkelijk 't nieuwe gebouw nog niet met een bezoek had vereerd, en 't, evenals bij zelf, nu voor do eerste maal zag! Zoo was 't! (Historisch). DE BRAND IN DE STAALSTRAAT TE AMSTERDAM. Thans kan het volgende worden gemeld: van _Ya_n. Loenen, den brande perceel woont, kwam op de RozengracHt bij een slager vleesch koopenmen sprak er over den brand en toen deelde een der in den winkel aanwezigen mede, dat iemand met zeer verwonde vingers zich in de Volksapotheek op de Rozen gracht had laten verbinden. Bovengenoemde vrouw deelde hetgeen zij ge hoord had, aan haar man mede, en deze spoedde zich naar de politie, die dadelijk op onderzoek uittoog en wie het mocht gelukken, nog denzelf den (Zondag) nacht den verwonde uit zjjn bed in zijne woning aan't Sarphatipark op te lichten. De gearresteerde is zekere Ekster, een ongeveer 50-jarig, tenger gebouwd persoon, wonende Sarpha tipark 2. Hij heet reiziger in lucifers te zijn. Gunstige reputatie heeft deze E niet. Reeds heeft hij 10 jaren tuchthuisstraf te Leeuwarden ondergaan, wegens het vervaardigen van valsche bankbiljet ten en eveneens, ter zake van valsehheid in ge schrifte, geruimen tijd in de gevangenis doorge bracht. Tegelijk met hem werd. wegens het versprei den van die valsche bankbiljetten tot 8 jaren tuchthuisstraf veroordeeld een zekere Van den Dool. Deze is ook gearresteerd, op vermoeden van medeplichtigheid aan den brand. Aanwijzing tot zijn arrestatie was het vinden van bebloede kleeren van Van den D., ten huize van E. E. is gehuwd met eene weduwe B.het ge zin moest hoofdzakelijk bestaan van het verhuren van kamers. De laatste dagen was de politie in het ver woeste perceel in de Staalstraat nog ijverig met haar onderzoek bezig. Allerhande voorwerpen, die evenwel als bewijsstukken zouden kunnen die nen, werden te voorschijn gehaald. Zoo zegt men dat er zelfs deelen van een helsche machine in den kelder zijn gevonden, die op het Chemisch Laboratorium op den Groenburgwal gedeponeerd zouden zijn. Zekerheid hieromtrent is er echter nog niet. Woensdagavond ongeveer half negen werden door de politie een aantal zwarte lappen uit den kel der bijeengeraapt en in een kar vervoerd naar het scheen overblijfselen van kleedingstukken, die ook als bewijsstukken zullen moeten dienen. De „Amst. Ct." weet nog mede te deelen, dat E. er bij zijne arrestatie afzichtelijk uitzag, en dat niet alleen zijn handen, maar ook zijn aan gezicht, borst en armen vreeselijk gewond waren. De verdachten blijven alle schuld aan den brand ontkennen. De justitie is op het bezwaar gestuit, zegt men, dat Eksters geestvermogens verward geraakt zjjn. De geneesheeren vreezen voor zijn leven en ge loofden zelfs dat hij spoedig overlijden zou. Inmiddels heeft de justitie aanleiding gevonden

Nieuwe Langedijker Courant | 1897 | | pagina 1