Weekblad voor LANGEDIJK en Omstreken. N°. 24. Zondag 6 Juni 1897. 6e Jaargang. Plaatselijk Nieuws. Nieuwstijdingen. Feuilleton. DE GEHEIMZINNIGE iSDAAD. NIEUWE nmmu (oiim Deze courant verschijnt eiken Zaterdagnamiddag. ABONNEMENTSPRIJS VOOr NOORDSCHAR WOÜDE, OüDKARSPEL, ZUIDSCHARWOUDE en Br. OP LANGEDIJK per drie maanden 50 ct., franco p. post 60 ct. UITGEVER: J. II. KEIZER. BUREEL: iYoordsctiarwoude. PRIJS DER ADYERTENTIËN: Van 1—5 regels 30 ct., elke regel meer ct. Groote letters of vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Brieven rechtstreeks aan den Uitgever. Onderstaande verslagje ontvingen wij ter plaatsing. Donderdag 27 Mei, 's avonds ten 7 uur trad te ZUIDSCHARWOUDE in de Kolfbaan van den heer A. Kist op, de Heer O. W. Melchers van Zuidscharwoudo om ter verdediging der can- didatuur „Van Kuijkhof," eene rede te houden over „De plicht van democraten en arbeiders bij de komende verkiezing." Spreker begon met de vraag te beantwoorden wie democraten zijn en wie met de arbeiders be doeld worden. Democraten zijn die idealisten uit de burger klasse, die uit liefde voor gerechtigheid aan het zoolang verwaarloosde deel van het volk, dat in levensvoorwaarden beneden de burgerklasse blijft, wil recht laten wedervaren. Het zijn de voor standers eener regeering van het volk door het volk, het volk nml. in zijne wijde vertakkingen, zijne volle beteekenis. Zij eischen daarom alge meen stemrecht als eerste voorwaarde, om het volk gelegenheid te geven, die afgevaardigde te kiezen, die het best zijne belangen begrijpen. Onder arbeiders verstaat spreker allen die ar beiden voor hun brood en behalve die bron van inkomsten geen andere bezitten. Zij hebben allen dezelfde belangen. Het is daarom verkeerd ze te verdoelen ter wille van den godsdienst. Het belang van den godsdienst eischt die verdeeld heid niet. Trouwens omdat de arbeiders, wat stoffelijke levensvoorwaarden betreft, gelijk staan en dus naast elkaar behooren te staan, zullen zij door schade en schande tot elkaar gebracht worden. En dan wee de zaak en de menschen die ze verdeeld hebben. Daarom houdt spreker den gods dienst te hoog om niet te waarschuwen tegen volksmenners, die om godsdienstige redenen de arbeiders tegen elkander opzetten. Voor democraten en arbeiders komt nu de vraag: Welke partij, welken candidaat kunnen wij bij de komende verkiezingen steunen. Spreker gaat daarna achtereenvolgens na wat van de verschillende partijen is te verwachten. Uit de gegeven schets blijkt dat noch oud-libe ralen, noch vooruitstrevend liberalen, noch radi calen, noch katholieken, noch anterevolutionairen recht hebben op den naam van democraten, aller eerst omdat zij niet willen weten van algemeen stemrecht en wat de twee laatste partijen, de clericalen betreft om hun protectionisme waar tegen spreker in 't bijzonder waarschuwt, als in hooge mate schadelijk. De eenige partij die de vaan der democraten hoog houdt is de Soc. Dem. Arbeiders Partij, be nevens de met haar samenwerkende 46 Arbei- ders-kiesvereenigingen, die afkeerig van de al- gemeene leugen waarmede men tot heden het volk in slaap gesuist heeft, den strijd van be langen, den strijd tusschen arbeid en kapitaal erkend hebben en onomwonden voor de arbeiders partij kiezen. Zij hebben algemeen stemrecht noodig om het volk zijn eigen zaken te laten be hartigen. De burgerlijke partijen, die der bezit ters, kunnen niet democraties zijn, omdat men, om den arbeid recht te laten wedervaren, de voorrechten van de bezitters moet ontnemen. Dat wordt door de conservatieven in dit district, die liever met Rome dan met de vooruitstrevend li beralen samenwerken, zeer duidelijk gevoeld. In het tweede deel zijner rede zette spreker in 't kort het program der Arb. Kiesvereeniging „Voor uit" uiteen. Na afloop der rede meldde niemand zich aan voor debat, waarna de vergadering met dank aan den spreker gesloten werd. Dezelfde rede werd Zondag 30 Mei te N.-Nie- dorp gehouden. Ook daar had geen debat plaats. Og het Hulpkantoor te Zuidscharwoude, zijn gedurende de maand Mei '97 in de Rijks postspaarbank behandeld, 89 inschrijvingen uit makende te zamen f1300.85, tegen 13 terug betalingen tot een bedrag van f557.16. 6 stuks nieuwe boekjes werden aangevraagd en uitgereikt waarvan het laatste is genummerd 7919. De landbouw en Handelsvereeniging aan de Langedijk vergaderde j.l. Donderdagavond in het lokaal van den heer G. Slotemaker te Oud- Karspel, wederom met het doel de landbouwers en handelaars aldaar voor het doel, waarnaar door haar zoo ijverig wordt gestreefd, te win nen. Enkele belanghebbendan waren opgekomen, waaruit ten vólle blijkt dat de tijd om te ver gaderen verstreken is. De dagen worden door den nijveren landbou wer dan ook zeer lang gemaakt. Van 's morgens vroeg tot donker,moet je niet „uitpoetsen", zei laatst een jongen van 16 jaar. Jong en oud, baas en knecht, niet een uit gezonderd werken, sloven en zwoegen den gan- schen, langen dag. Den vruchtbaren akker wordt knol, plant en zaad weer toevertrouwd, en elk plantje zou kun nen getuigen van een stillen wensch, dien het medekreeg toen het door den rappen hand van den bouwer in de aarde werd gezet, om vruch ten te dragen, duizendvoud. 't Spreekt van zelf dat voor vergaderen dan tijd te kort schiet, maar toch, evengoed als de belangen van den bewoner van Langedijk af hangt van den arbeid, welke moet worden ver richt, evenzeer staan andere belangen op het spel, door welker verwaarloozing een gedeelte van den arbeid onvruchtbaar wordt gemaakt. Wij hebben hiermede op het oog het gewicht stelsel, het verdelgen van ratten en het uitslui tend verkoopen aan den afslag van sommige producten. Het nemen van maatregelen, om daartoe te geraken, is het streven van de vereeniging, daarmee beoogende en behartigende de belangen van de landbouwende en handeldrjjvende be volking van Langedijk en omstreken. Op a.s. Donderdag is eene vergadering te War- menhuizen uitgeschreven. Het is te hopen dat daar meer belangstelling zal worden getoond dan te Oud-Karspel het geval was. Wie zijn steun onthoudt aan iets dat mede- 1 werking en belangstelling verdient, helpt mede j bestemdigen, zoo niet bevorderen, verouderde be grippen en denkbeelden, vormen en stelsels, door welks bestaan de eenheid, welvaart en maatschap pelijke ontwikkeling wordt tegengewerkt. Öp de vergadering werd een antwoord voor gelezen van den Raad der gemeente Broek op Langedijk ontvangen op de vraag, tot dat college gericht door meergenoemde vereeniging, tot het nemen van maatregelen ter verdelging van de zwarte rat, dat wij hier laten volgen. Broek op Langedjjk Juni 1897. Wij hebben de eer umede te deelen dat op de van uw bestuur ontvangen adressen, dd. 11 Mei jl. het eerste inhoudende een verzoek, be trekking hebbende op het verdelgen van rat ten; het andere bevattende: a. een kennisgeving dat door de Landbouw en Handelsvereeniging besloten is, dat de aard appelen voortaan bij het gewicht zullen ver kocht woiden b. een verzoek om het onder a genoemde te sanctioneeren door den Raad dezer gemeente is besloten ophet eerste adres afwjjzend te beschikken en wat het tweede adres betreft bij de opening der veiling het verkoopen om aardappelen bij gewicht aan te bevelen, als zijnde in vele gevallen de beste wijze van de hoeveel heid van het bedoelde artikel te bepalen. Wij voegen hieraan toe dat de Raad het besluit uwer vereeniging met belangstelling heeft vernomen, en dat de leden, voor zoo veel hun persoonlijk betreft, in overeenstem ming daarmede wenschen te handelen. Volgt de onderteekening. SCHAGEN. Op uitnoodiging van den bur gemeester hebben de heeren Berman, van Kluyve, van Stee, Boeije, Vlaming, Caarls, Asjes, Ver hoef!, C. Visser, P. Buis, C. Bijpost en D. Smit zich tot eene Commissie gevormd tot het inza melen van gelden voor een huldeblijk aan H. M. de Koningin-Regentes bij het eindigen van haar Regentschap. Den 3 Juni vergaderde te SCHAGEN de af- deeling Noord-IIolland van het Nederl. Paarden stamboek, welke vergadering door slechts 21 le den werd bijgewoond. Voorzitter deelde mee, dat de rijkssubsidie voor dit jaar met f509 verhoogd Was en nu f 3045 bedraagt. N.-Holland kreeg betrekkelijk zoo weinig van de f 50000 subsidie, omdat die berekend wordt naar het aantal gofokte veulens en de opgaven van de burgemeesters in onze provincie onnauwkeurig zijn, te laag. Be sloten werd daarom op voorstel van den heer II. Breebaart Jz. eene circulaire aan de burge meesters te zenden, waarin hen verzocht zal wor den in het vervolg meer nauwkeurige opgaven te willen inzenden. Uit de goedgekeurde rekening en verantwoording bleek, dat de afdeelings re kening bedroeg in ontvangst f 1107.04 in uitgaaf f 1005.51, batig saldo 110.53, de rekening der provinciale subsidie in ontvangst f7790, in uit gaaf f5125, batig saldo f2665. Da aftredende bestuursleden de heeren H. P. Bultman, G. C. Hulst en L. Visser Cz. werden allen als zooda nig herkozen. Het voorstel van den heer Jhr. W. A. L. Mock om de algemeene vergaderingen der afdeeling voortaan te Amsterdam te houden werd met 2 tegen 19 stemmen verworpen, om dat dit niet in het belang der vereeniging werd geacht. Als punt van beschrijving voor den alge meene vergadering der vereeniging werd op voor stel der heeren G. Schoen te Beemster en Perf, 9.) Gertrude zat in haar boudour, iets blee- ker en ernstiger dan gewoonlijk, toen zij de wielen van een rijtuig over het zand der oprijlaan hoorde kraken en eenige mi nuten later trad lord Chatterly binnen zoo rustig en koel alsof hij slechts een wan deling in het park had gedaan in plaats van tien dagen op reis te zijn geweest, zonder dat hij van zijn vrouw afscheid had kunnen nemen. Gij hadt mij wel eens van het sta tion kunnen afhalen, zeide hij eenigszins gemelijk. Ik ben aan het station geweest om op den trein te wachten, dien ge in uw brief hadt aangewezen, antwoordde zij, ik voelde mij echter te veel ontsteld om voor een tweede maal naar het station te rijden. Gij hebt toch wél van de vreeselijke ge beurtenis te Salton gehoord? Of ik er van gehoord heb herhaalde de graaf eenigszins spottend. Het geheele dorp spreekt er over, ik heb geen mensch ontmoet, die van iets anders sprak. Het is merkwaardig, hoeveel belang men stelt in een jonge dame, die dwaas genoeg is een zelfmoord te plegen. Ik geloof niet, dat het een zelfmoord is, zeide Gertrude. De graaf keek haar strak aan, als ver-! wonderde hij zich hoe zij het durfde wager met hem van meening te verschillen. Het is een der duidelijkste gevallen van zelfmoord, die mij ooit is voorgeko men, zeide hij op beslisten toon, en alleen omdat die vrouw nu toevallig jong en mooi was, wil men 't niet gelooven. Ik denk toch, dat er wel een gerech telijke lijkschouwing gehouden en een on derzoek ingesteld zal worden? Ja, zeker, wij zullen deze en de ge heele volgende week over niets anders hoo- ren praten. Ik moet bekennen, dat ik wel had gewild, dat die jonge dame een andere plaats had uitgekozen, om haar domme streek uit te voeren. Spreek toch zoo niet, Reginald, doet mij pijn, smeekte de jonge vrouw op zachten toon. Als ik alles vooruit had geweten, Ger trude, dan had ik u mee op reis genomen, hoewel ik niet veel tijd had mij met u be zig te houden, want ik had drukke zaken af te handelen. En zyn die zaken naar genoegen ge slaagd Ja, zeide hij ernstig, zeer naar ge noegen. Ik geloof dat alle bezwaren nu ui t den weg geruimd zijn. Gij behoeft nog maar een korten lijd geduld te hebben, Gertrude, en dan zult ge in de gezelschap pen van Nortshire de plaats innemen, die u toekomt. Ik had mij in groote onderne mingen gewaagd en daarom moest ik zeer [voorzichtig zjjn, maar alles is nu voorbjj en [binnen korten tijd zal het kasteel Chatterly om zijn gastvrijheid weer even beroemd zijn als het was ten tijde van mijn vader. Had hij een goudmjjn ontdekt? Men had het kunnen denken, wanneer men hem, zoo hoorde spreken, maar zijn vrouw was reeds verheugd hem in zulk een goede stem ming te vinden en vroeg daarom niets. Mr. Cartwright wordt vanavond hier verwacht, zeide Gertrude, toen zij met hem aan het souper zat, hij komt op Lane-House ogeeren. Ik heb niet veel met predikanten op Jat heb ik nooit gehad, sprak lord Chat terly. Wat Keneuth Ford aanleiding gal iich met deze zaak in te laten kan ik mij liet best begrijpen. Zij waren in Indië zeer bevriend met ;lkaar. Keneuth Ford is wel in zijn voordeel veranderd. Hoe dat? Sedert hij teruggekeerd.is heb ik hem naar weinig gesproken, maar voor hij ïaar Indië ging, was hg nogal losbandig, a heel erg zelfs. Lady Chatterly kon dit niet goed geloo- yen. Zij wist wel dat er mannen zijn, die in ïun jeugd allerlei dolle streken uithalen en lie toch, als zjj wat ouder worden, ernstig ;n bezadigd kunnen zjjn, maar dien indruk lad Keneuth Ford volstrekt niet op haar 'emaakt, hij scheen haar een van nature «alm en degelijk man toe. Haar echtgenoot merkte dat zij in gepeins verzonk en glimlachte. O! ik geloot wel dat er nu niets op hem aan te merken valt, hernam hij, maar hij heeft ook zijn tijd gehad dat hij een eerste losbol was. Zijn moeder houdt hem natuurljjk voor een model van braafheid maar hij vertelt haar ook niet alles. Dit gesprek maakte een pijnlijken indruk op Gertrude. Zij leidde het onderwerp af en begon over Copsleigh en den nieuwen bewoner te spreken. Mr. Ford zegt, dat hij een alleraan genaamst mensch is. Ik hoop dat ge hem eens zult bezoeken, Reginald, sprak Ger trude. Dat ben ik volstrekt niet van plan, antwoordde de graat norsch. Ik houd niet van Keneuth Ford en zijn vrienden kunnen onmogelijk de mijne zijn. Ik vrees dat ik met mr. Cartwright, als hij hier predikant is, nu en dan wel eens in aanraking zal moeten komen, maar ik zal hem toch ont wijken, zooveel als ik maar eenigszins kan. Hij is ook een vriend van Kenueth Ford n dat is voor mij voldoende. De president van het gerechtshof in dit gedeelte van Northshire was mr. Brister, die sedert verscheidene jaren te Willming- ton dit ambt bekleedde en er hoog in aan- ien was, zoo zelfs dat de graaf van Chat- erly op eenigszins vriendschappelijken voet met hem stond. Den volgenden morgen kwam mr. Bris ter reeds tamelijk vroeg op het kasteel. Nadat hq met den graaf een tijdlang over verschillende onderwerpen gesproken had, zeide hij eensklaps: Weet ge wel, dat gij onze voornaam ste getuige zult zijn, lord Chatterly? De gravin beefde ovei al haar leden en werd doodsbleek. Haar echtgenoot legde de hand op haar schouder en zeide op eenigszins geruststel lenden toon: Gij zoudt mijn vrouw nog zoo doen schrikken, mr. Brister, dat zij in onmacht viel. Hij deed Gertrude op de sofa plaats ne men en ging voort: Ja, ik had wel verwacht, dat men mij als getuige zou oproepen, maar ik vrees dat men uit mijn verklaring niet veel wij zer zal worden. Maar Reginald, zeide zijn echtgenoote, hebt ge werkelijk met haar gesproken? Weet ge wie zij was? Ik heb er geen flauw vermoeden van wie zij was, verklaarde hij openhartig. ïk stapte te York uit om in de wachtkamer te gaan lunchen; de trein had daar twin tig minuten oponthoud. Toen ik naar mijn coupé wilde terugkeeren, liep een meisje langs den trein heen en weer en keek ang stig uit naar een conducteur. De trein zou juist vertrekken en daarom vroeg ik haar wat zjj wenschte. Zij antwoordde dat zij naar Rainham moest en niet wist waar zjj moest overstappen, waarop ik haar zeide, dat zg tot Willmington rustig kon Blijven zitten. Dat is alles. Rainham lag ongeveer tien mijlen voorbij Willmington en was een klein stadje met ongeveer tienduizend inwoners. Uil de ver-

Nieuwe Langedijker Courant | 1897 | | pagina 1