Weekblad voor LANGEDIJK en Omstreken. N°. 29. Zondag 18 Juli 1897. 6e Jaargang. De Herstemming L. VAN DE VIJZEL. Plaatselijk Nieuws. Nieuwstijdingen. Feuilleton. DE GEHEMIIGEISDAAD. NIEUWE m LAiïGED COURANT Deze courant verschijnt eiken Zaterdagnamiddag. ABONNEMENTSPRIJS voor NOORDSCHAKWOUDE, OüDKARSPEL, ZüIDSCHARWOUDE en Br. OP LANGEDIJK per drie maanden 50 et-, franco p. post 60 ct. UITGEVER: J. H. KEIZER. BUREEL: Hoordscharwoude. PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 1—5 regels 30 ct.9 elke regel meer S ct. Groote letters of vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Brieven rechtstreeks aan den Uitgever. voor de Provinciale Staten heeft Maandag den 19 Juli a.s. plaats. Wij maken onze lezers hierop wel attent. Wij doen dit omdat de uitslag der verkiezing ons heeft geleerd, dat velen van de stembus zijn weggebleven omdat men het had vergeten. Met de verkiezing voor leden van den gemeenteraad staat niet zoo zeer een politiek beginsel op het het spel, doch laten wij er u op wijzen, dat dit bij de verkiezing voor leden van de Staten-Pro- vinciaal wel degelijk het geval is. Een wetsontwerp, door de Tweede Kamer goedgekeurd en aangenomen, moet ook door de Eerste Kamer worden bekrachtigd, wil het ont werp tot wet worden verheven. De leden der Eerste Kamer hebben dus te be slissen over het werk der Tweede Kamer. Nu wij in de Tweede Kamer hebben verkregen een meerderheid, zich voor den vrijhandel verklarende, moeten wij ook trachten, dat in de Eerste Ka mer leden worden benoemd, die in Protectie een lijdensgeschiedenis zien voor land en volk. Dit kunnen we, door in de Staten-Provinciaal leden te brengen die ook het vrijhandelstelsel verkiezen boven beschermende rechten. Waarom Omdat de leden der Eerste Kamer worden be- neemd door het College, waarvoor de Heer L. VAN DE VIJZEL, burgemeester der gemeente Sint Pancras, is can- didaat gesteld en in herstemming komt met den Heer Koomen, den candidaat der protectionisten. Daarom is 't dus gewenscht dat ook in de Staten-Provinciaal mannen worden gekozen die de vrijheid liefhebben en die 't onrechtvaardig vinden dat de eene klasse der bevolking wordt bevoordeeld boven de andere. De Heer L. van de meente- en Polder-administratie, om zijne vrij zinnige denkbeelden en zijn bekendheid met de behoeften van het district, maar ook omdat het zuidelijk deel van dit district om een vertegen woordiger vraagt, dien het noodig heeft en waarop het reeds vele jaren recht had. Aan dien eisch voldoen is de billijkheid en rechtvaardigheid betrachten tegenover een deel van het district dat evenzeer zijne belangen heeft. Wie dus daaraan wil medewerken, sporen wij aan a.s. Maandag trouw ter stembus optegaan en hunne stem uittebrengen op onzen candidaat den Heer is dus de aangewezen man, niet alleen om zijn oapaciteiten, om zijn vertrouwdheid met de Ge- 't Is me ed so. Een avond van kunstgenot hebben ongetwij feld die liefhebbers van 't biljartspel gesmaakt welke zich jl. Dinsdagavond in de kolfbaan van den heer A. Kist te Zuidscharwoude bevonden. Aangekondigd was nl. het optreden van den biljartprofessor 't Is me ed so, en velen waren opgekomen om genoemden kunstenaar te zien werken. Het programma dezer wetenschappelijke voor stelling bevatte drie afdeelingen. Ie Afdeelinga. wetenschappelijke en theore tische uitlegging der verschillende wrijf krachten en der daarmede in verband staande verplaat sing der as b. een twintigtal nummers ter over tuiging van bovenstaande theorie. 2e afdeeling: Verschillende excentrieke num mers. 3e afdeeling (met de queue uitgevoerd) veertig der zwaarste nummers, zooals: zware effectbal- len met halve cirkels, scherpe hoeken, bogen enz. en hoofdzakelijk zware massé-ballen. Mocht de wetenschappelijke uitlegging zeer interessant heeten, en ons eenig begrip geven van de uitwerking der positieve en negatieve kracht op den speelbal teweeggebracht en ons de wrijfkracht en het effect verklaren, de nummers welke ter bevestiging dezer theorie werden uit gevoerd, werden met groote aandacht gevolgd en ontlokten velen een uitroep van verrassing. Met het feit voor oogen, kunnen wij onmo gelijk begrijpen doch daarom des te meer be wonderen, de routine in de berekening van het geven van effect in do partij 100 caramboles in 8 minuten. In verschillende bogen en zigzag-lijnen be woog de speelbal zich steeds op het groene laken en maakte caramboles zonder dat de bal len stil lagen. Hier reiken kunst en wetenschap elkaar de hand. Ook de nummers met de queue uitgevoerd waren hoogst interessant, uniek te noemen. On getwijfeld behooren de massé-ballen tot do zwaarste oefeningen. Het biljartspel heeft dan pas bekoring gekregen. Men zou dagelijks die kunst willen beoefenen, welke deze biljartpro fessor in zoo'n hooge maat verstaat. We houden ons echter overtuigd dat op dat gebied evenwel geen concurrentie zal komen. Zeker, men kan zoover komen, mits men daarvoor moeite, tijd en geld over heeft, doch de kunst is te zwaar. Wilskracht en volharding zijn noodig om het zoover te brengen. En dan een eerste klasse Toulet-billard vindt men niet overal, en 't Is me ed so is daarvan in 't bezit. Bij deze gelegen heid had hij 't meegebracht en voerde er dan ook trouwens de oefeningen op uit. Deze biljarts hebben een leien blad en staan vast en de minste beweging, de geringste trilling van het biljart bij het spelen is van invloed op den loop der ballen en wordt een juiste berekening onmoge lijk gemaakt. Wij ontvingen een adreskaart. De professor is tevens vertegenwoordiger der firma Charles Toulet te Brussel. Aan de eene zijde is de kaart omlijst met medailles. Deze biljarts zijn verscheidene malen met goud bekroond, I op die tentoonstellingen waar zij werden geëxpo- I seerd. De andere zijde stelt voor de biljartzaal van Lode wijk XY. Een sierlijk Toulet-biljart staat midden in het vertrek, terwijl een dame bezig is een carambole uit te voeren. Volgens het onderschrift wordt aan de dames les gegeven in het biljartspel. „La legon de billard." Wij eindigen zooals wij begonnen. We heb ben een avond van kunstgenot gesmaakt, en een woord van waardeering komt daarvoor den heer Kist toe, die ons in de gelegenheid heeft ge steld iets van dien aard te kunnen genieten. Aan 't Is me ed so brengen wij onze hulde. GEMEENTERAADSVERKIEZINGEN. Oud-Karspel. HerkozenC. Tz. Borst. H. Hart Cz. en Jb. Pranger Jz. Noord-Scharwoude. HerkozenD. de Geus Dz„ P. de Geus Az. en C. Kroon Mz. Zuid-Scharwoude. HerkozenJb. Greidanus en P. Hoogwater. Bij de op den 8 en 9 Juli gehouden over gangsexamens van de leerlingen der Rijks Hoogere Burgerschool zijn o. a. bevorderd tot de vierde klasse C. Ilalff, vroeger te Oud-Karspel en tot de vijfde klasse Jacoba H. A. Duker te Zuid- Scharwoude. Onze correspondent te SINT PANKRAS schrijft De uitslag der verkiezing voor 2 leden van den gemeenteraad alhier is als volgt: Uitgebracht werden 107 stemmen, op den Heer D. Kloosterboer (aftr.) 97 Jb. Wagenaar 52 J. Wagenaar 40 D. Gerritsen 18 zoodat de heer D. Kloosterboer herkozen is en er herstemming moet plaats hebben tusschen de heeren Jb. Wagenaar en J. Wagenaar. HEERHUGOWAARD. Den 11 dezer is de gewone jaarlijksche harddraverij aan de Hengst man gehouden, waaraan 6 paarden hebben deel genomen. De „Willem III" van den heer C. Broers, te Benningbroek, won den prijs van f40.—, en de premie van f 10.—, won de „Tabor" van den heer A. Kooij, te Beemster. - In den avond van den 10 dezer geraakte door een ongelukkig toeval een paard van den heer C. Swager op den spoorlijn, en werd door den trein aangereden en gedood. Het edele dier, van buitenlandsch ras, was pas 14 dagen het eigen dom van den heer Swager en had een waarde van bijna f1000. VAN DE KLOK TE CALLANTSOOG. De klok in den toren van de kerk te Callants- oog staat in wijden kring bekend als een met een schoonen, vollen klank en de Callantsoogers dragen, in verband met dien klok den scheld naam van klokkedieven. Of ze dien terecht dra gen is zeker moeilijk uit te maken, maart het volgend verhaaltje weten daaromtrent oude Cal lantsoogers op te disschen. Voor jaren zouden Petten, Huisduinen en Callantsoog van rijkswege een klok krijgen, om dien in tijd van nood, bij 15.) Zeer uitvoerig deelde Claude haar thans mede hoe de advocaat Peter Wedgwood er over dacht. Zijn cliënt, de man met den witten baard en het patriarchale voorkomen, had Nora vermoord, maar hoewel hij zich tegenover mr. Peter Wedgwood ook gedurende acht tien jaren voor Kenueth Ford had uitge geven, meende de rechtsgeleerde toch, dat dit slechts een aangenomen naam was. Uw vader moet tot een voorname, Engelsche familie behoord hebben, zeide Claude in gepeins verdiept. Mr. Wedgwood gelooft, dat er in Engeland ergens een groot landgoed moet zijn. waarop hij aanspraak had en dat een bloedverwant van hem, daar hjj in het geheim gehuwd was en zijn kinderen in Frankrijk verborgen hield, na zijn dood als erfgenaam is opgetreden, m'X Zag hem Peinzend aan en sprak Maar dan zou ik hem evengoed in den weg staan als Nora. 1 's. zo°' maar mr. Ford schijnt van het begin af niet geweten te hebben, dat er twee zusters waren. Zjjn bloedver want schijnt hem dat niet gezegd te heb ben. Uw grootmoeder heeft hem wel ge schreven, dat uw kleine broertje overleden was, maar zij verzuimde misschien er bij te zeggen, dat dit geboren werd kort voor het vertrek van uw vader naar Engeland en zoo heeft Kenueth Ford al die jaren in de veronderstelling geleefd, dat mevrouw Lecomte slechts één kleinkind had, Nora. Ik geloof dat ik daardoor een groot voordeel op hem heb, zeide het meisje zacht. Het zal de taak, die ik op mij heb genomen, veel gemakkelijker maken. Beatrix, gij hebt een hopeloos plan opgevat, zeide de jonge man ernstig. De Engelsche detectives houden zich met die zaak reeds bezig, want er is een belooning van honderd pond gesteld op de ontdekking van den moordenaar uwer zuster. Stel ver trouwen in de toekomst, mijn lieve en laat het onderzoek aan anderen over. Bat kan ik niet! riep zij opgewonden uit, ik heb het m(j eenmaal tot levensdoel gesteld, ik heb aan grootmoeder gezworen, dat ik het doen zal en ik voel mij sterk en moedig genoeg om te doen, wat geen detec tive doen kan. Beatrix! riep Claude ling vol angst uit, gij denkt er toch niet aan dat Kenueth Ford, die te Salton woont, de man is, die uw zuster vermoord heeft? Nog daargelaten dat twee van elkaar ge heel onafhankelijke personen verklaard heb ben, dat hij een man van een edel karak ter is, is het zeker dat hij Nora niets kan hebben misdaan, daar hij Salton niet ver laten heeft, terwijl zij in Engeland was. Neen, antwoordde Beatrix kalm, ik verdenk hem niet, maar ik ben er van over tuigd, dat de moordenaar een zijner vrien den moet zijn. Mr. Peter Wedgwood gelooft dat ook stemde Claude toe, maar ik kan het verband daartusschen niet begrijpen. ïk heb veel uitgungspunten, die mij bij mijn nasporingen van dienst kunnen zijn, zeide Beatrix ernstig. Ik ken den da tum van het overlijden mijns vaders, ook heb ik een photographie van hem. Wan neer ik naar Northshire kon gaan na tuurlijk om daar de een of andere betrek king te bekleeden, opdat niemand eenige vermoeden omtrent mijn heimelijke bedoe lingen had dan zou ik zeker wel ont dekken of de erfgenaam van de een of an dere rijke bezitting omstreeks den tijd, toen mijr. vader naar Engeland ging, overleden is, want wanneer een verre bloedverwan zijn erfdeel heeft aanvaard en ik weet wie die bloedverwant is, dan zal ik ook mfin man gevonden hebben. Z(j sprak meer als een sluwe, behendige detective, dan als een twintigjarig meisje Claude keek haar vol verwondering aan Northshire is een der grootste graaf schappen van Engeland, merkte hij op, en daar is een groot aantal adellijke fa- miliën. Zeker, hernam Beatrix, maar die zul len toch niet allen in den omtrek van Sal ton wonen. Reken er vast op, Claude, in de nabijheid van de plaats, waar mijn zus ter begraven ligt, zal ik ook haar moorde naar vinden. Van de uitgaven die de begrafenis van mevrouw Lecomte en de ziekte van Bea trix veroorzaakt hadden, was nog een wei-1 nig geld overgebleven, maar het meisje wilde daar niets van hebben. Het was af komstig van Kenueth Ford en zjj geloofde, dat er een vloek op dat geld rustte. Mrs. Bolton had er bij Beatrix op aangedrongen, althans tot het nieuwe jaar bij haar in huis te komen, dan zou de verkoop der meube- en, die allen, hoewel ouderwetsch, toch nog in zeer goeden staat waren, genoeg geld opbrengen om aan al haar verplichtingen te voldoen, de huur en nog verdere schul den af te betalen en Beatrix nog in staat stellen, wat contanten op reis mee te nemen. Het was een treurig werk, alle eigen dommen van haar grootmoeder na te zien en te bepalen, wat verkocht en wat bij mrs. Bolton bewaard zou moeten worden want deze had aan Beatrix beloofd dat zij alles in bewaring zou nemen, waarvan het meisje zich niet zou willen ontdoen ofschoon, zooals Beatrix zeide het eigenlijk ner gens toe dient, die gedachtenissen te bewa ren, daar ik nooit een eigen thuis meer zal hebben. Ozeker, dat zult ge wel eenmaal hebben, antwoordde de doktersvrouw. Ik hoop nog zoolang te leven, dat ik u als'een gelukkige echtgenoote en moeder zie, Trix. Met onmiskenbare beslistheid antwoor dde zij Nooit! Waarom niet? Denkt gij dan, dat ik zou kunnen hu wen en gelukkig zijn, terwijl het lot vari mijn zuster nog een ondoorgrondelijk geheim is? En wanneer ik den moordenaar een maal gevonden en gestraft heb, welke man zou, als hij het gebeurde wist, dat ik niet voor hem zou mogen verzwijgen, dan nog met mjj willen trouwen?De mannen willen een vrouw, die zachtzinnig en onderworpen is, geen vrouw die een levensgeschiedenis heeft. Mevrouw Lecomte had b(j haar ameuble ment een oude kast, die altijd voor haar kleindochters gesloten bleef. Eenmaal, placht zij te zeggen, zult gij den sleutel van deze kast hebben, maar niet voordat gij volwassen meisjes zijt, want daarin liggen gedachtenissen uit den tijd toen uw moeder trouwde en ik heb die zorgvuldig bewaard, voor het geval gij wel- licht de familie van uw vader zoudt moeten opsporen. Arme, oude vrouw! Nu was zij dood en begraven en Beatrix opende de kast alleen, het hart vervuld van bittere droefheid, toen zij er aan dacht hoe vurig zij en Nora er eenmaal naar verlangd hadden, den inhoud van die kast te leeren kennen, maar toen zij die gedachtenissen er stuk voor stuk uitnam, begreep Beatrix, waarom haar grootmoeder, die altijd zoo zorgvuldig had verborgen gehouden. Hier was niets dat geschikt was voor meisjes, die zelf haar brood moesten verdienen, en Marguerite Charles zou die sieraden zeker ook nooit in de rue Saint-Denis gedragen hebben. Er was een met kostbare diaman ten omzet horloge, een dikke, gouden ket ting, buitengewoon lang en zwaar, waaraan een medaljon hing met een portret, dat J Beatrix zoo goed kende uit het album van

Nieuwe Langedijker Courant | 1897 | | pagina 1