„Nieuwe Langedijker Courant", van Zondag 18 Juli 1897. stormweer en hoog water te luiden. Drie klok ken werden in gereedheid gebracht en naar de Stolpen verzonden terwijl de drie gemeenten aan zegging kregen er ieder één te halen. De Cal- lantsoogers kwamen het eerst aan de Stolpen wachtten de heeren van Petten en Huisduinen niet af en zochten den besten klok uit, die ze in triumf naar hun zeeplaats voerden. De min der goede vielen nu ten deel aan de twee andere gemeenten, wier inwoners tot op den huidigen dah zich over den gepleegden roof nog altyd wreken door de Callantsoogers voor „klokkedie- ven" uit te maken. De geheele schade door den ontzettenden brand te Poederooien veroorzaakt kan gerust op f 100,000 geschat worden, Merkwaardig is het, dat in 1864 ook een groote brand te Poederooien heeft gewoed, op dezelfde plaats begonnen en op hetzelfde uur. Ook heeft deze streek meermalen bij waters- nooden het meest van het overtollige water te kampen gehad; in 1861 was Koning Willem III daar ter plaatse en ook in 1874 en '75 hebben in die streek doorbraken plaats gehad. DE ZAKEN GAAN NOG ZOO SLECHT NIET! De beetwortelsuikerfabriek der firma Daver- veldt, Binck Co., te Oudenbosch, ondergaat thans eene verandering, welke eene uitgaaf van f 50.000 vereischt. Hierdoor zal deze fabriek voortaan 300.000 kilogram bieten per dag kun nen verwerken. Als uw druiven de grootte van een kleine erwt bereikt hebben, verzuim dan niet, ze uit te knippen, te „krenten", zooals het heet. Dat kost wel veel tijd, maar dat haalt ge er later dub bel en dwars uit. Wees vooral niet te zuinig met het wegknippen; op zijn hoogst mag er door elkaar één derde der bessen blijven zitten. Elke bes moet veel ruimte, dus ook veel licht en warmte hebben. Hoe schraal dikwijls bij kas, een bezoek aan het Kurhaus moet er bij den Hagenaar at al zou een kostbaar stuk er voor naar den lombard worden gebracht. Een aardig staaltje daarvan deelt de Haag- sche Sprokkelingen van het „Utr. Dagblad" mede. Hij haalt een historisch feit aan, „dat de zer dagen met de noodige glimlachen van mond tot mond ging en misschien nog 't meest werd oververteld door personen, die ze zeiven 't naast bij zijn; in de afgeloopen week vond iemand op straat een portemonnaie met een dubbeltje, een Kurhauskaart en een lombardbriefje van f 30." 't Ergste voor de eigenares was nog, dat èn de naam op de kaart en de gezamenlijke waarde (ruim f50) haar dwong tegenover den eerlijken vinder voor den dag te komen en te erkennen, dat zij, die plichtmatig aan het Kurhaus komt, voorwerpen van waarde naar de bank van lee ning moet brengen om aldus, zooals men dat noemt, haar stand op te houden. Zóó leeft men in Den Haag! En elders ook? HOND YAN NEDFRL. ONDERWIJZERS. De Bond van Nederl. Onderwijzers heeft eene verloting op touw gezet van 20000 loten tot het verkrijgen van een flinke Weerstandskas. Met den verkoop dier loten a 50 cents ging het niet al te vlug, waarom de dag der verloting is uitgesteld. Heden is de catalogus van de verlaten voor werpen van kunst en smaak verzonden en daar uit blijkt, dat er niet minder dan 1191 prijzen zijn, waaronder schilderstukken van onze beste meesters, aquarellen, boekwerken, enz. enz. Met wat ijver zullen de Bondsleden zeker wel met de plaatsing van het geheele aantal klaar komen. Uit den HAAG schrijft men, dat aan mr. Gleichman de samenstelling van een Kabinet is opgedragen. In welingerichte kringen wordt, naar het Vad. meldt, thans verzekerd, dat het tegenwoor dige Kabinet, onder leiding van den heer Röell, aan het bewind zal blijven, maar dat voor enkele portefeuilles andere titularissen worden gezocht. Men spreekt van de vervanging der Ministers van Binnenlandsche Zaken, van Justitie, van Marine en waarschijnlijk ook van Waterstaat. VEREENVOUDIGING VAN ONZE SC HRIJF- TAAL. Een vader verzocht den Raad der gemeente, waarin hij woonde, om ontheffing van het betalen van schoolgeld, aangezien zijn zoon de school had verlaten en schreef het volgende briefje: Wel Endeleheeren van de raad ik verzoek vrienljjk van u om onhefgen van mij zoon in het jaar 1897 dat hij in gans geen school meer het geweest wat hij is er af te groetenes van mjj Ee schrijft in het „Weekbl. v. Ned. Een vak, dat de dames misschien konden overnemen, is dat van „wijnproever," omdat het een aantal vrouwelijke eigenschappen of nega tieve eigenschappen onderstelt. Het is een vak dat zeer goed betaald wordtde grootste kunste naars er in vindt men in Frankrijk, Duitschland en Engeland en het is verbazend, tot welk een graad van volmaaktheid de meesten het daarin brengen kunnen. Door een enkele proeve moe ten zij naam en afkomst van den wijn, jaargang en ligging van den heuvel aangeven. Het talent vereischt, naar Frhr. von Prato in zjjn boek „Der Weinverschnitt und die Coupage des Wei nes" zegt, vooreerst aanleg, maar voorts oefening en vooral zelfverloochening. De proever mag geen wijndrinker of rooker zijn, hij moet zich onthouden van alle gepeperde, scherpe of gezou ten of zeer zoete spijzenhij moet streng op zijn gezondheid letten om niet verkouden te worden en zich noch aan bloemengeur, noch aan odeurs verwennen ook zijn hem kaas en vruch ten in den regel verboden. De gunstigste tijd voor de wijnkritiek is de morgen; ook is er een zekere volgorde in acht te nemen, men proeft eerst witte, dan roode, dan sterk alcoholische, dan zoete wijnenwanneer men andersom doet heeft de smaak der eerste het gehemelte onbe trouwbaar gemaakt voor de volgende. Ook neemt men eerst oudere jaargangen, dan jongere, maar weer lichtere voor zwaardere, sec-wijnen vóór zoetere, bouquet-arme vóór bouquet-rjjke. Wijn proeven zou dus eer een vrouwen vak zijn alleen wordt ook wel beweerd, dat voor smaak en reuk in 't algemeen de vrouw een zwakker onderscheidingsvermogen heeft dan de man. TENTOONSTELLING VAN VROUWEN ARBEID. Deze tentoonstelling die het volgend jaar ge durende de zomermaanden in Deu Haag ge houden wordt, zal een geheel ander karakter dragen dan tentoonstellingen gewoonlijk hebben omdat in hoofdzaak geen reclame, maar studie van de maatschappelijke positie der vrouw beoogt. Telkens vormen zich nieuwe plaatselijke comité's, en de verschillende rubriek-commissies hebben succes bij haar pogen tot het samen brengen van volledige verzamelingen. De ligging van het tentoonstellingsterrein zal zjjn tegenover het Hotel de la Promenade aan den Ouden Scheveningschen weg, en daarop zal, naar men meedeelt, een volgens de inzichten der regelings commissie ingericht gebouw worden gezet, dat zoowel door doelmatige verdeeling der expositie lokalen en het bezit eener ruime gehoorzaal voor vergaderingen, muziekuitvoeringen enz., als door de inrichting van het terrein rondom tot een gezellige plaats van samenkomst, aan het doel zal beantwoorden. Op dat terrein wil men o.a. trachten een duidelijke voorstelling te geven van den aard van bedrijf en bestaan der vrouwen in lndië, door een soort kampong te maken met Indische huisjes, waarin men vrou wen aan het werk zal zien, terwijl in een In dische gaarkeuken [warong) allerlei echt Indische spijzen zullen te krijgen zijn, door de vrouwen van het land bereid. EEN SLIMME. Wij hebben onlangs iemand gesproken, die te goeder trouw in de overtuiging was geweest, dat Oud-Dordt werkelijk een gedeelte was van het oude Dordrecht, dat daar was blijven staan. Men had hem op enkele détails van den bouw van dit kaartenhuis moeten wijzen om hem te overtuigen, dat het niet „heusch" was. Hierbij moet aangeteekend worden, dat de man wel is waar „gestudeerd" was, maar in geen 10 jaar in Europa was geweest. („Dord.Ct".) AL HEEL KRAS. De concierge van een der hoogere burgerscholen te Amsterdam is het slachtoffer van een brutalen dief. Ook des concierge's kinderen behooren tot de beoefenaars der rijwielsport, waarvan zij zich echter sedert kort moeten spenen, aangezien de familie ontlast is van twee der drie rijwielen welkjj eenmaal bezat. Des middags om 4 uur, dus bij klaarlichten dag, verschaft een slungel zich met een valschen sleutel toegang tot de woning van den concierge, neemt uit die gang een rijwiel, dat buiten door een handlager bestegen wordt, en blijft daarna kalmpjes voor het huis op en neder slenteren. De concierge komt buiten en beschuldigt den knaap van den pas bedreven diefstal. Hij ont kent natuurlijk. „En je bent toch in mijn huis geweest!" „Wel neen!" „En ik zelf zie je er daareven uitgaan met het wiel!" „Dat lieg je!" De jongen laat zich zonder eenig verzet inre kenen en voor den rechter brengen, die hem echter wegens gebrek aan bewijs moet vrijlaten. Eenige dagen later maakt de dief opnieuw van den slentel gebruik, die op de voordeur van den concierge past en eigent zich het tweede rijwiel toe. Weer wordt hij voor den rechter gebracht en weder wegens gebrek aan bewijs van rechts vervolging ontslagen, hoewel een straatjongen kon getuigen, dat hij den nief een sleutel in het slot der deur had zien steken. Verstoord over de nuttelooze dagvaardingen, welke de bestolen concierge hem bezorgd had, heeft nu de brutale jongen bij den concierge aan gebeld, dien heer te spreken gevraagd en hem toegevoegd„Ik zal jou onthoudenik waag er vijf jaar aan, hoor Den officier van justitie heeft hij een brief geschreven, waarin hij dringend verzoekt, hem den sleutel en een breekijzer, hem bij gelegen heid zijner arrestatie ontnomen, terug te bezorgen. 't Is te hopen, dat dit voorbeeldeloos brutaal jongmensch eens in de fuik loopt. Door de Kegelvereeniging „De Unie" te ALKMAAR, zal een Groote Nationale Kegel- wedstryd worden gehouden op hare als zoo uit muntend bekend staande banen in het gebouw „De Unie" aan de Koorstraat No. 35 van 8 Aug. tot en met 5 Sept. 1897. De wedstrijd zal bestaan in a. Korpswed strijd. b Personeele wedstrijd, c Koningswed strijd. d Vrije baan. e Eerewedstrijd. Als prijzen worden uitgeloofd in a. Ie pr. een groot massief Gouden Medaille2de pr. een Gouden Medaille 3de pr. Een groot verguld Zilveren Kruis met kroon4de pr. een groot verguld Zilveren Medaille; 5de pr. een verguld Zilveren Medaille6de en 7de pr. een groot zilveren Medaille 8e, 9de, 10de, 11de en 12de pr. een Zilveren Medaille. Bovendien als Negen- prijs Een Zilveren Eere-Kruisals Treffers pr. een verguld Zilveren Medailleals Consolatie pr. een zilveren Medaille. Bij de Medailles wor den Diploma's uitgereikt, b. Ie pr. een kunst voorwerp ter waarde van f75,— en verdere Kunstvoorwerpen en Luxi-artikelen, ten getale van 15. c. Voor den Koningswedstrijd wordt uitgeloofdEen groot verguld zilveren Eere- Kruis met kroon, waarnaar zal worden medege dongen door die afgevaardigden, die voor hunne vereeniging in den Korps wedstrijd de meeste punten behaalden, d. Voor den Vrijen Wed strijd zijn als prijzen beschikbaar gesteld le pr. een Amsterd. lot, beurswaarde f112,2e pr. een Brusselsch Lot, beurswaarde f 53,alsmede een aantal prachtige Kunstvoorwerpen, ten ge tale van 15. e. Voor den Eerewedstrijd, uitslui tend opengesteld voor alle prijswinnende kegel- olubs die aan den korpswedstrijd hebben deel genomen, wordt uitgeloofdeen Zilveren Lau werkrans. De uitreiking der Korps-medailles zal plaats hebben op Zondag 29 Aug. na afloop van den Eere-wedstrjjd, terwijl de uitreiking der prijzen van de Personeele en Vrije baan zal plaats hebben op Zondag 5 Sept. na afloop van den wedstrijd. Het bestuur bestaat uit de Heeron H. van den Berg, Voorzitter; Jb. Lutterot, J. F. A. Röer, L. Paleari, en A. de Vries, Secretaris- Penningmeester. In een gezelschap werden toosten op rijm „geslagen". Een jong meisje, dat naast den dich ter Schubart zat, wilde ook haar rijmkunst too- nen, nam haar glas op en stiet met den dichter aan onder de volgende woorden: „Heer Schubart ter eere van u, Drink ik uit dit glaasje nu." Schubert die zag, dat zij, evenals hjj, haar glas in één teug ledigde, glimlachte, schonk zich nog eens in en antwoordde: „Het verheugt mij koninklik, Dat de juffrouw zuipt als ik." Tegen luis |in vruhtboompjes is geen be ter middel dan gebruik te maken van carbon- blad. Als men het aansteekt gloeit het langzaam weg en ontwikkelt daarbij een verstikkenden damp, die beslist de luis doodt. Leg het blad, dat in den handel is, op een schaaltje of bevestig het met een touwtje aan een tak en steekt het daar na aan. Om den damp tusschen de boompjes te doen opgaan, omsluite men deze min of meer met een laken. De boompjes lijden niets onder deze kuur. Een marinier was te Amsterdam uit „de Oost" teruggekeerd met een goed gevulde por temonnaie en een aap; hij nam zjjn intrek bij familie in de Smaksteeg. Natuurlijk ging men samen uit, doch de aap moest thuis blijven. Na een paar uur afwezigheid keerde men terug, doch toen bemerkte men, dat „Kees" al een zeer slechte huisbewaarder was, hij had duchtig huisgehou den alle voorwerpen, die hij bemachtigen kon en hem niet te zwaar waren lagen over den vloer, wat breekbaar was, was gebroken, de gordijnen waren voor de ramen weggescheurd enz. Kees kreeg straf en men besloot, hem aan een ketting te leggen. BLIJVEN OF HEENGAAN Het „Vaderland" ontving over den politieken toestand het volgende schrijven: Nadat de stembus had gesproken, openbaarde zich in de vooruitstrevende liberale bladen aller wegen de wensch of de aandrang, meer of min der stellig, dat de teugels van het bewind door de meest verwante geesten zouden worden in han den genomen. Die wensch en aandrang is ten volle natuur lijk, maar kan ze „op dit oogenblik" ook den toets doorstaan van hoogeren politieken zin mijns inziens niet, en wel om de volgende redenen Wanneer „thans" een Kabinet wordt gevormd, bestaande geheel of voor een overwegend groot deel uit „vooruitstrevende" liberalen, dan zal, over een kort tijdsbestek, door de partijgenooten veel, zeer veel worden gevergd, meer, veel meer dan het zal kunnen leveren. De wetsontwerpen van dat Kabinet, zich aan sluitende aan het programma der „Liberale Unie" of misschien dat uitgebreidende, zullen al dade lijk met eenigen argwaan worden begroet door de antirevolutionairen en de clericalen. Wellicht voegen zich daar ook nog bij de Christeljjk-Hi- storischen, ja zelfs kan men daarbij niet onvoor waardelijk rekenen op den steun van alle oud liberalen, vooral niet wanneer de wetsontwerpen eenigszins het kenmerk dragen van den spoed waarmede zij zijn vervaardigd en ingediend. Door een toevallige combinatie van minderhe den „kan" het eerste ingrijpende wetsontwerp worden verworpen... het Ministerie treedt dan afde oud-liberalen voelen zich dan te zwak om de teugels in handen te nemen en.het bewind valt den clericalen als rijpe vruchten in den schoot en daarmede is de geheele strijd aan de stembus, die ditmaal zoo moeizaam is gevoerd, ongedaan gemaakt. Aangenomen voor een oogenblik, dat de libe ralen van verschillende nuances, vereenigd met alle anti-clericalen, dan in staat zullen zijn om alle „officieel kwaad te keerén, niet zoo met dat gene wat „achter de schermen" gebeurt, om slechts een voorbeeld te noemen, hoe menige openbare school kan in alle stilte worden doodgedrukt, zonder dat er eenige aanleiding bestaat tot aan merking. Geheel anders zal het zijn wanneer het tegen woordige Kabinet voorloopig kan behouden blij ven. Ook voor de tegenwoordige Minister» is niet verloren gegaan de uitspraak van de stembus, die in een commando kan worden samengevat, namelijk: „Zwenk naar links!" Met de christeljjk-historischen kan door den heer Röell eenige verstandhouding blijven be staan. De heer Van Houten is, als man van groote veelzjjdigheid, te handig en te bekwaam staats man, en tegelijk te veel democraat en klassieker om niet te hechten aan het bekende: „Vox po- puli, vox Dei". Van de groote werkracht, toewijding en be zadigde gevatheid van den heer Sprenger van Eijk kan nog zooveel en zulk goed werk wor den verwacht, dat het jammer zou zijn wanneer diens ministerieele loopbaan nu reeds zou wor den afgebroken. De wetsvoorstellen van het tegenwoordig Ka binet, indien dat met volle zeilen zwenken wil naar links zullen den steun blijven houden der oud-liberalen en zullen toejuiching ondervinden van de vooruitstrevende liberalen. Dit Kabinet zal in vele opzichten niet te fel worden afgebroken door de anti-revolutionairen en clericalen, om te verhoeden dat hun schrik beeld, een stellig vooruitstrevend liberaal Ka binet, het roer van Staat moet ter hand nemen. Zonder tekort te doen aan beginselen, kan het tegenwoordig Kabinet, of minstens het meeren- deel der Ministers daarvan, nog een aantal wet ten indienen, in de richting van denkbeelden der „Liberale, Unie" en zal voorloopig met meer vrucht werkzaam kunnen zijn dan een vooruit strevend liberaal Kabinet, zelfs dan wanneerdat uit de beste elementen is samengesteld. Het vorenstaande, dat aan het publiek en aan de machthebbenden ter overweging wordt aan- bevolen, geeft de denkbeelden weer van een echt vaderlander en echt liberaal. T(ak) v(an) P(oortvliet). Buitenland. Het Aftonbladet" maakt melding van het volgende telegram van Adreé„De windeu waren tot heden ongunstig, op den 7en Juli woedde er een Zuid-Westelijke storm, die den ballon bijna verwoest had. Tengevolge der in het voorjaar verzamelde meteorologische waar nemingen, hadden wij gemeend, dat in de eerste helft van Juli gunstige winden zouden heer- schen. Wij zijn besloten niet voor den 16en Juli op te stijgen. Wanneer er voor dien tijd geen gunstige winden zullen zijn, dan beschou wen wij het al onze plicht en ons recht, de eerste gelegenheid om op te stijgen aan te grij pen zelfs wanneer de winden minder gunstig zouden zijn. Nog altijd zijn er lieden die meenen dat de Israëlieten weder'in staat zouden zijn, wanneer zij er maar lust toe gevoelen, hun vroeger land Palestina weder in het bezit te nemen en dat tot een Staat onder de Staten te verheffen. Van dit plan ging ook de zwanger de partij der Zio nisten, die onder leiding van dr. Herzl teWee- nen in Weenen en München wilden vergaderen. Deze vergadering gaat echter niet door, omdat eenige der voornaamste rabbijnen in Duitschland een manifest wereldkundig hebben gemaakt, waarin de deelneming aan dit congres ten sterkste wordt ontraden. Allereerst omdat het streven der Zionisten, die Palestina willen in bezit nemen, strijdt tegen de Messiaansche verwachtingen. Ver volgens omdat de Israëten het land waarin zij wonen met volle toewijding dienen op prijs te stellen. Pogingen tot kalonisatie van Palestina verdie nen echter ondersteuning, daar zij met het ves tigen van een Staat niets te maken hebben. Uit liefde voor FRANKRIJK heeft prins Lodewjjk Napoleon, die kolonel is van een Rus sisch garde-regiment, verlof gevraagd en gekregen voor de maand Augustus. Hij wil niet aan het hoofd van zijn regiment defileeren voor Keizer Willem II, den kleinzoon van den overwinner van het Fransche Keizerrijk. De Keizer gaat in het begin van Augustus naar Petersburg en de prins heeft verlof gevraagd tot het eind van de maand. Het vermijdt daar door tevens een ontmoeting met Faure, den Pre sident der Fransche Repbliek. In de circulaire, door de TURKSCHE Re geering op 7 dezer aan de Mogendheden verzon den, belooft zij, ten aanzien van elk deel van Thessalië dat aan Turkije teruggegeven zou wor den, de verplichtingen tegenover de buitenlandsche schuldeischers in acht te zullen nemen. Daarbij wijst de Porte er op, dat Griekenland in gebreke gebleven is, dit te doen, ofschoon volgens het tractaat van Berlijn alle Staten, die bij dat verbond een deel van het Turksche grondgebied verwier ven, gehouden waren, de verplichtingen van de I Turksche schatkist voor dat deel over te nemen.

Nieuwe Langedijker Courant | 1897 | | pagina 2