Buitenland. dragelijk geweest zijn in 't vlakke veld bij den zwaren arbeid. Bertus dacht ook aan zijn vader, toen hjj ten derden male het korfje opende. Het scheen, dat hij tot het begrip kwam, hoe groot vaders honger wel moest zijnwant hij zei bij zich zeiven: „Wat kan vader één ei helpen hij eigende zich ook het derde ei toe. En te derden male werd er getikt, geschild, gepeld en slurpend en smekkend gesmuld! En toen des lezers fantasie vuile hier aan Deze geschiedenis leeft in de onderbanken onder het volk. Dikwijls hoort men aan de koffietafel of in de herberg, als een tweede tasch koffie of een tweede glas bier aangenomen of besteld wordt: „Wat zow Ba ein ei notzen!" FLINK ZOO. Proces-verbaal is te 's-Gravenhage 'opgemaakt tegen een slager, die een koe eerst met een knup pel mishandelde en het dier daarna met een schaar eenige steken gaf. KOOPJES. In het N. v. d. D. vindt men de volgende an nonce Ter overname aangeboden: 1 Gala-Uniform (Minister,) 1 dito (Lid der Staten-Generaal,) 1 dito (Burgemeester,) alles in goeden staat. Te bevragen etc. VAN BLIJDSCHAP GESTORVEN Dezer dagen ontving een familie te Breda on verwacht de aangename tijding, dat de zoon, dien men nog steeds in Indië waande, op den terugweg was naar Holland. Deze heuglijke tij ding greep de moeder zoo aan, dat zij aan de gevolgen is overleden. MUNTBILJETTEN. De minister van financiën heeft in antwoord op het adres der Kamer van Koophandel voor de gemeenie Schoterland c. a. ook ondersteund door de Asser Kamer betreffende de inferieure qualiteit van het papier der in omloop zijnde muntbiljetten geantwoord, dat deze thans ge drukt worden op papier, over welker duurzaam heid het publiek stellig niet klagen zal en voorts dat zeer waarschijnlijk binnenkort de biljetten van f10 zullen gedrukt worden op een papier soort, die aan alle redelijke eischen zal voldoen. De regeering en de minderen „Meermalen (zegt de „Prov. Gron. Ct." is vroe ger wel geklaagd, dat van regeeringswege niet of niet tijdig genoeg bericht werd gegeven om trent het overlijden van koloniale militairen of van schepelingen, speciaal van hen, die men aan duidt met den naam van „minderen". In den laatsten tijd is daarin veel verbetering gekomen. Het is ons bekend, dat althans van het sneuve len, ja zelfs van belangrijke verwondingen in Indië per telegraaf kennis wordt gegeven aan de burge meester der woonplaats van de naastbestaanden, met verzoek daarvan op omzichtige wijze aan dezen mededeeling te doen. Dezer dagen bleek ons, dat ook het depar tement van marine in dit opzicht niet ten achter blijft. Zoo werd in den loop dezer week aan een vrouwtje uit Groningen het overlij den medegedeeld van haren als marinier lste klasse gediend hebbenden echtgenoot. Niet alleen bevatte het desbetreffende bericht op gaaf der plaats waar van den datum en het uur waarop het overlijden had plaats ge had, maar tevens van de ziekte waaraan ook de omstandigheden waaronder de man over leden was. Ja zelfs werd den burgemeester ver zocht aan de weduwe te doen mededeelen het volgende, ontleend aan een brief van den consul- generaal der Nederlanden te Genua: „Heteinde van den zieke was kalm en pijnloos, zijne oogen worden door eene vriendelijke hand gesloten, en heden morgen 15 Juli ging hij met allen naar zijn laatste rustplaats. Waar zoo wordt gehandeld, kan der regeering toch moeilijk meer onverschilligheid ten aanzien van „minderen" worden verweten." Het nieuwe Ministerie. Uit Den Haag wordt van den 23 Juli aan de „Tel." als zeker gemeld dat voor het nieuwe mi nisterie zijn voorgedragen de volgende heeren Financiën: Mr. N. G. PIERSON, Kabi netsformeerder; Buitenlandsche Zaken: Mr. W. H. DE BEAUFORT; Justitie: Mr. P. W. A. CORTVANDER LINDEN; Binnenlandse he Zaken: Mr. H. GOE MAN BORGESIUS Marine; J. C. JANSEN; Oorlog: K. ELAND; Waterstaat: C. LELY Koloniën: J. T. CREMER. Gisteren (Vrijdag) is de heer Mr. N. G. PIER SON als Kabinetsformeerder naar het Loo ver trokken en heeft Hare Majesteit de Koningin- Regentes bovenstaande voordracht aangeboden. Aan de „Tel." wordt uit 's Gravenhage over „Het nieuwe Kabinet." o.m. het volgende geschreven: Een kabinet te vormen, waarin de bij de stem bus tijdelijk herstelde eenheid der liberale partij bestendigd en belichaamd werd, dat in genoeg zame mate vooruitstrevend zou zijn om bij den linkervleugel dier partij duurzaam steun te vin den, en waarin toch ook het oud-liberalisme ver tegenwoordigd bleef, daartoe was werkelijk de heer Pierson de aangewezen middenman. De Ha genaars vinden hem een radicaal en de Amster dammers een conservatief; de waarheid zal wel zoowat halverweegs liggen. In ieder geval zjjn zijn pogingen met den ge- wenschten uitslag bekroond. De heeren De Beau fort en Borgesius samen in één ministerie, het is een monument van het herstel der libe rale eendracht. Dat die eendracht niet gekocht wordt ten koste van de vooruitstrevendheid der geavanceerde groep, daarvoor kan het overwicht der avanceer den in de combinatie waarborg geven. Immers niet alleen in getalsterkste vormen zij de meer derheid, maar zij komen aan het hoofd van die departementen waar het meest aan gelegen is. Het oud-liberalisme trekt terug in buiten landsche zaken, dat vanzelf het langst buiten de democratische strooming blijft, de heer Pierson kan aan financiën, na het vroeger door hem on dernomen hervormingswerk, betrekkelijk rustig voortarbeiden. Alle aandacht valt dus op hetgeen de manDen van de uiterste linkervleugel der li berale partij, Borgesius, Cort van der Linden, Lely, Cremer zullen tot stand brengen. Aan bekwaamheid ontbreekt het de nieuwe mi nisters zeker niet. De talenten van den heer Borge sius kunnen haast niet hoog genoeg geroemd worden.De heer Cort van der Linden mag als hoog leeraar in de staathuishoudkunde beneden zijn eigen verwachtingen gebleven zijn, hij heeft ge toond een verstandig man te wezen, door het professoraat te verwisselen voor een betrekking, waarin hij meende dat de hem eigene gaven be ter tot haar recht konden komen. Wel heeft men tot dusver van hem als grootwetgever van het departement van justitie niet heel veel gemerkt, maar misschien kan hij thans als minister tot stand brengen, wat hij als ambtenaar zelf heeft voorbereid. Dat de heer Cremer, een man, die in alle op zichten van zessen klaar is, thans een plaats ach ter de groene tafel krijgt er zal wel haast nie mand wezen, die zich daar niet in verheugt. Yoor den heer Bergsma met zijn ambtenaars taaiheid, komt nu een man in de plaats, die ge vormd is in de volle activiteit van de Indische maatschappij, en ijverig voorstander van hervor mingen. Letterlijk het eenige bezwaar is, dat er nu naar een anderen regeeringscommissaris voor de Parijsche tentoonstelling moet gezocht worden. Met den heer Jansen komt het type-A., na hevige slingeren weder in behouden haven, ter wijl de kruisers met de hun eigene snelheid den wijk nemen. Of men zich hierin moet verheu gen, dit laten we aan meer bevoegde beoordeelaars te beslissen. Behalve zijn ouden ambtgenoot van marine heeft de heer Piersen ook den minister van Wa terstaat uit het kabinet-Tienhoven-Tak, den Lochemschen afgevaardigde Lely, weder op zijn oude plaats teruggebracht; zijn kundigheden als ingenieur zijn genoeg bekend, en in het debat deed hij zich allengs meer als een keurig spre ker kennen. Dat is zeker wel een merkwaardig effect van de kieswet van den heer Yan Houten, dat ze recht is komen brengen tusschen hem en zijn voor- gangere. De heer Tak zelf kon om zijn gezond heidstoestand thans niet in aanmerking komen maar nu is dan toch de meerderheid van hen, die hem tot het eind toe getrouw bleven (althans de meerderheid van hen die nog in leven zijn) thans versterkt met de bloem der Takkiaansche partij uit de Kamer, de plaatsen weer komen innemen, waaruit zij tengevolge van de machi- natien van den heer van Houten verdreven werd, terwijl deze laatste in de duisternis van het amb- telooze leven verdwijnt. Het oud liberalisme vindt in den heer de Beaufort een deftig representant, wiens ijver en toewijding thans weder in een nieuwen werk kring het land ten goede kunnen komen, nadat hij zijn kansen op behoud van het kamerlid maatschap vrijwillig prijsgaf tegenover den heer Cremer. Zullen nu de heeren Pierson, Cremer, Lely, en Borgesius Kamerlid blijven, overeenkomstig de leer van den heer Van Houten, of zullen ze bedanken en daardoor weder nieuwe verkiezin gen noodig maken? In het dietrict van eerstge noemde zou een nieuwe verkiezing wellicht ge vaar kunnen doen ontstaan voor het slinken der toch al niet zeer groote meerderheid. De nieuwe regeering zal echter, bij het doen van voorstellen in vooruitstrevende richting, wel op genoegzamen steun kunnen rekenen. ALWEER EEN DUITSCHER Naar aanleiding van het ook door ons overge nomen schrijven van prof. Hector Treub slaakt de „Haagsche Ct." de volgende verzuchting: Dus alweer een Duitscher, niettegenstaande al wat daarover is voorgevallen en ten spijt van de ondervinding, nu weer opgedaan, dat die heeren onze universiteiten slechts gebruiken als tusschen- station naar eene bevordering in hun eigen land. En nu op aanbeveling van een anderen Duit scher, neen, krachtens een afspraak onder Duitsche geneesheeren Dat wordt toch wel wat al te beschamend! Zelfs als men de verzachtende omstandigheid in aanmerking neemt, dat de Groninger faculteit thans geen Hollander kon voordragen, zonder daarmede te erkennen, dat zij een half jaar ge leden had gedwaaldiets dat wel menschelijk is, maar dat „hooggeleerden" toch niet licht van zichzelven erkennen. Intusschen toen had men te doen met den kosmopoliet mr. S. van Houten, maar nu is diens plaats als beslissend minister ingenomen door mr. Roëll, die prof. Drucker tot ambtge noot heeft. Misschien dus dat ditmaal de Regeering aan zoo ergelijk bedrijf perken stelt door een flink „veto" (d. i. ik wil het niet). ANDREE NAAR DE NOORDPOOL! Omtrent het opstijgen van den heer Andrée, bevat de Lokal-Anzeiger een uitgebreid telegram 1200 woorden groot zegt de redactie uit Tromsoe, van 15 Juli, waaraan wij de volgende bijzonderheden ontleenen. Aan boord van de Svensksund klonk plechtig een choraal; ik zat in stille aandacht in mijn tent en luisterde. Nauwelijks had de klok aan boord elf geslagen, toen ik ginds een ongewone levendigheid bemerkte. De groote roeiboot en de kleine stoombarkas werden bemand. Ik herkende de gestalte van Andrée. Ook zijn reisgezellen, de beide officieren en de kleine Franschman gingen aan land. Wat was dat? Wilde Andrée heden, op Zondag, op stijgen bij dezen sterken stormachtigen wind Dat was toch nauwelijks denkbaar. Zeker gold het dus een soort alarmeering, een proef, om te zien of alles goed klopte Doch dat had men ook gis teren wel kunnen doen. Waarom nu juist op Zondag Terwijl ik nog over de zaak nadacht, zag ik, dat verscheiden lieden aan het bovenste deel van de voorzijde der hal. bezig waren. Planken werden naar beneden geworpen, balken doorge zaagd, schroeven en klampen verwijderd. Waar achtig, dat werd ernstDat was geen groote re petitie, want het voorste deel der hal wordt niet zoo gemakkelijk weer opgebouwd. Ik ijlde naar de plaats en vernam, dat An drée heden wilde opstijgen. Alles was in uiter ste spanning en ingespannen bedrijvigheid. Andrée zelf verscheen juist boven op de stel lage; spoedig riep hij den mannen zijn bevelen toe door een scheepsroeper, wegens den sterken storm. Hij en zijn metgezellen droegen reeds reiskleeren, hij zelf en Strindberg een donker blauwe Frankel een grijze kleeding, met pels kraag. In het „Pikegouse" werden een paar kleine proefballons gevuld, welke dan opgelaten werden en juist de gewenschte richting Daar het Noorden insloeg. Met luid gekraak vielen de losgemaakte dee- len van den voorsten wand van de hal naar bui ten. Aan het strand waren manschappen bezig de sleeptouwen in volle lengte uit te leggen op dat er geen kronkels in kwamen. In de hal zelf heerschte de grootste bedrijvig heid. Aan eiken hoek stond een man, om de bovenste touwen vast te houden. Alles sloeg de hand aan het werk, zelfs de commandant van het schip. Zakken ballast werden in een kleinen kring gehangen, om den ballon op te heffen. Toen de voorwand verwijderd was tot op de beide middelste verdiepingen toe, werd deze cirkel nog kleiner gemaakt. Eindelijk zweeft de ballon een paar meter boven den bodem. Ik hielp Strind berg tot het aanbrengen van duivenkorvenzij werden boven den gondel vastgemaakt waar ook het proviand ligt. De kok borg zorgvuldig het eerste middageten, dat in de lucht zou worden ge bruikt, en Franckei bracht nog eenige flesschen bier voor onmindellijk gebruik mede. Het vast maken van den gondel liep vlot van stapel. De overbodige zakken ballast werden afgesne den, eenige meegenomen in den gondel. Van de Westzijde van den ballon woei de Zweedsche vlag, daaronder een vlag van witte zijde met een gouden anker het zinrijke geschenk eener dame. Onmiddellijk dwars onder den ballon is een bamboestok vast gemaakt, die de zeilen draagt, welke aan beide zijden als vleugels zijn aange bracht. De zeilen kunnen door middel van tou wen van uit den gondel bestuurd worden. Het o p s t ij g e n. Even voor halfdrie was Andrée geheel reis vaardig. Hij drukte allen, die in de hal aan wezig waren, hartelijk de hand tot afscheid en richtte luide, warme woorden van dank aan allen, die hij niet meer de hand kon reiken, om dat zij hun post niet mochten verlaten. Ook Frankel en Strindberg namen met een krachti- gen handdruk afscheid. Strindberg scheen diep geroerd en ook alle aanwezigen waren onder den plechtigen indruk van het oogenblik. Toen riep Andree luide„Frankel, Strind berg Met hun drieen sneden zij, staande in den gondel, de touwen los. Andree telde „Een, twee, drieBij „drie" werden de laatste touwen, die, vast gemaakt op den bodem der hal, den ballon nog in bedwang hadden gehou den, los gelaten. Trotsch en majestueus steeg het gevaarte omhoog, door den geopenden Noor delijken wand van het gebouw. Andrée zag met opgeruimden blik, die getuigde van vertrouwen, op de achterblijvenden neer toen zwaaiden hjj en zijn metgezellen nog een maal hun mutsen en riep hij luid„Hilsen hjemme til Sverige" (Een groet aan huis, aan Zweden!) Wie een fotografietoestel had, zooals Soedenborg, Machuron, Stake en anderen, maak ten nog een momentopname. Wij ijlden allen naar den oever en zagen de ballon reeds 60 Meter boven het water zweven. Maar nog eenmaal volgde een oogenblik van de uiterste spanningde ballon dreef juist aan op de rotspunten aan de Oostzijde van de Smeeren- burgsund, waar een botsing dreigde. Daar werd hij plotseling aangegrepen door een over den Sund komenden rukwind uit het Zuid- Oosten, die hem naar het Noordwesten terug de zee opdreef en hem met zooveel kracht naar beneden sloeg, dat de gondel gedurende eenige seconden in het water gedompeld werd. Tegelijkertijd ontdekten wij, dat de drie sleep trossen, waarvan Andree zich zoovoel beloofd had, rustig aan den oever lagen. De haken, waarmede zij aan den ring bevestigd waren, moeten losgeraakt zijn. Hoe dat mogelijk was, zal nooit opgeklaard worden. Daardoor ontstaat evenwel geen gevaar voor de luchtschippers, daar deze reservetouwen als ballast meevoeren. Intusschen had men eenige zakken ballast uitgeworpen. Nog slechts weinige minuten waren verloopen na de opstijging, welke juist om 3 uur 35 min. had plaats gehad, als de ballon in de door Andrée gewenschte richting over het vlakke schiereiland Hollandernaes naar het Noorden dreef, ofschoon hij aan het Noordelijk deel van de Smeerenburgsund nog eenmaal door een Zuidwestelijke rukwind werd aaugegrepen, die hem schijnbaar tegen een klip van Vogelsang drukte. Maar met het gewapende oog konden wij be merken, hoe hij eenige Meters boven die klip zweefde en nu meer naar het Noorden trok. Klokslag drie uur verdween hij aan den Noor delijken horizont. André neemt op zijn tocht een aantal metalen- doosjes mee, die met een druk van 20 atmosfe ren beproefd zijn en dus aan 't persen van het ijs weerstand kunnen bieden. Zij zijn geel en blauw geschilderd en kunnen op 't water drijven en schriftelijke mededeelingen bevatten. Alle zeevaarders worden verzocht ze op te nemen en te verzenden, indien zij ze vinden. Een bericht uit Tromsö meldt: eenige Engel- sche en Russische stoombooten, die van hier naar Jenisei gaan, hebben van onzen consul het ver zoek gekregen naar de ballon-expeditie teinfor- meeren langs de Siberische kust. Aan alle sche pen, die op de Witte Zee of Jenisei varen, is hetzelfde verzoek gedaan. Dr. Nansen heeft aan het Deensche „Afton- blad", dat hem naar zijn meening over André's expeditie vroeg, geantwoord dat hij, hoewel geen man van ervaring wat luchtreizen betreft, het zeer wel mogelijk acht, dat het doel van den tocht wordt bereikt. Volgens een bericht uit Sta vanger is in den omtrek van Soeyde een postduif gevangen klaarblijkelijk een van André met een zilve ren ring om een poot en op hare vleugels ge stempeld: Noordpool 142 W. 47.62". Tegengesproken wordt nu echter, als zou deze duif van Andrée afkomtig zijn. De Irade van den sultan omtrent de grens regeling heeft alleen betrekking op deze quaestie en op geen andere. Nu echter de grensregeling tot een goed einde gebracht is, wordt verwacht dat de schadevergoeding en de capitulatiën niet veel moeilijkheden meer in den weg zullen stel len, ofschoon zij voldoende aanleiding kunnen geven om een definitieve beslissing te verschui ven. Dit mogelijke uitstel zal waarschijnlijk den gezanten niet beletten hun jaarlijksche vacantie te nemen en de verdere regeling over te laten aan de dragomans. Naily News, die spottend de opmerking heeft gemaakt, dat er een groot verschil was tusschen het doen eener belofte op papier en het uitvoeren dier belofte, heeft zich klaarblijkelijk te ver laten voeren door haar Turkschen haat. Want er wordt uit ATHENE gemeld, dat de Turken in het geheim Thessalië beginnen te verlaten, dat de bezette streek vermoedelijk in een tiental dagen geheel zal zijn ontruimd, en dat de opperbevel hebber bevel heeft ontvangen, binnen acht dagen den spoorweg wederom over te dragen aan de maatschappij, aan wie zij behoort. De Grieken mogen dus voorloopig tevreden zijn, te meer nu, volgens een bericht der Daily Mail, eenige Grieksche millionairs hebben beloofd, de oorlogsschatting te zullen voorschieten. De vaccinatie geschiedde veertig jaar gele den bij de Japanners op het puntje van den neus. DE VERSTROOIDE PROFESSOR. Onlangs is in de stad Klausenburg iemand gestorven, professor Brassai, die in gansch Hon garije niet alleen bekend was om zijn geleerd heid, maar ook wegens zijn hoogen ouderdom hij bereikte den leeftijd van 100 jaar. Brassai bezat menige aardigheid; daaronder een hartstochteljjke liefde voor muziek. Men ver telt van hem dat hij, toen hij vijf-en-tachtig jaar was, zonder eenig oponthoud van Klausenburg naar Berlijn is gespoord, om Patti te hooren. Interessant is de volgende anecdote: In 1867 of daaromtrent kwamen Liszt en Von Bülow concerten geven in Buda-Pesth. Dat was voor Brassai voldoende. Niettegenstaande de hef tige protesten van zijn dokter, maakte hij zich onmiddelijk voor de reis gereed. „U blijft hier," zei de dokter „of u sterft on derweg." De 70-jarige man trok de schouders op en toen de dokter vertrokken was, schelde hij zijn bediende. „Daar heb je mijn chambercloack, stop die vol st'roo en leg die op de canapé, met het ge zicht naar den muur. Als de docter komt moet ze zeggen dat ik slaap." De bediende gehoor zaamde natuurlijk en Brassai ging naar Buda- Pesth. Driemaal kwam intusschen de dokter een bezoek brengen en altijd ontving hij de mede deeling, dat Brassai sliep en de dokter stelde zich steeds met dit antwoord te vreden. Den vierden dag ontving Brassai den dokter in den corridor. „Kijk nu eens aan," riep de arts hem toe, „gisteren nog te bed en nu weer frisch en gezond. Hoe komt dat?" Brassai, die zijn chambercloak droeg, antwoord de lachend: „Ziet ge dan niet, mijn zoon, dat ik dezelfde chambercloak draag, die gij genezen hebt toen ik in Buda-Pesth was?" In de laatste jaren dat hij onderwijs gaf leed hij meer dan anders aan verstrooidheid. I Bij zekere voordracht wilde Brassai eens op

Nieuwe Langedijker Courant | 1897 | | pagina 2