Weekblad voor LANGEDIJK en Omstreken. N°. 31. Zondag 1 Augustus 1897. 6e Jaargang. Plaatselijk Nieuws. Nieuwstijdingen. Feuilleton. DE GEIMNEE MISDAAD. NIEUWE® IHUIIIIMI! COURANT. Deze courant verschijnt eiken Zaterdagnamiddag. ABONNEMENTSPRIJS voor Noordschjlrwoude, Oudkarspel, Zuidscharwoude en Br. op Langedijk: per drie maanden 50 ct., franco p. post 60 ct. UITGEVER: J. II. KEIZER. BUREEL: üfoordscharwoiicle. PRIJS DER ADYERTENTIËN: Van 15 regels 30 ct., elke regel meer 5 ct. Groote letters of vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Brieven rechtstreeks aan den Uitgever. WAARSCHUWING. De Burgemeester van NOORD-SCHARWÖUDE herinnert bjj dezen belanghebbenden aan Art. 52 der Politie verordening dezer gemeente. Het is verboden: Uien, afval van groenten als Koolbladen en dergelijke te werpen in Sloten of wateringen binnen deze gemeente en waarschuwt bjj dezen daartegen, ter voorkoming van Proces-verbaal en boeten. NOORD-SCHARWOUDE don 31 Juli 1897. De Burgemeester der Gemeente, C. KROON. - ZUID-SCHARWOUDE. Ons fanfarecorps maakt zich tegenwoordig verdienstelijk doorzijn concerten in de open lucht; gepasseerden Donder- avond reeds voor de derde maal in dezen zomer. Telkens wordt daarvoor een ander punt der ge meente gekozen, om zooveel mogelijk iedere buurt er van te laten profiteeren. Dat zulks in den smaak valt van het publiek behoeft niet gezegd te worden, 't Is te wenschen, dat nog menige schoone zomeravond door Kunst na Arbeid" op deze wijze dubbel aangenaam zal worden ge maakt. Voor ongeveer 200 kinderen van de school der gemeente Oud-Karspel was het 28 en 29 een feestdag. Den 28 ging men met de Commissie het on der wjj zend personeel en de kinderen der beide klassen een rijtoer maken over de Burgerbrug naar Schoorl, alwaar zijzich vermaakten met het beklimmen der duinen, van daar naar Ber gen; na een wandeling door die gemeente te heb ben gedaan, moest men zich weder reisvaardig maken om Egmond aan Zee te bezoeken alwaar zij zich verlustigden met aan het strand te loo- pen. Omstreeks half 6 was de tijd bepaald om naar Alkmaar te vertrekken, alwaar eene wan deling in de Bergerhout geschiedde. De terugtocht was omstreeks 7 ure. Zeer 'lang zaam over Sint Pancras, langs de Langedijk. Aan alle huizen stonden de bewoners die zich verlustigden in de vreugde dier kinderen. 't spreekt van zelf dat de noodige Consumptie en versnaperingen in overvloed aanwezig waren om de grage magen en dorstige keelen te bevre digen. Bij aankomst te Oudkarspel stond het Fanfare corpsEendracht maakt macht," op het school terrein hen met volle muziek af te wachten, waarvoor dit corps bij monde van een der com missieleden hartelijk dank werd betuigd. "Was de lucht in den vroegen morgen min of meer dreigend, jhet weer bleef niettegenstaande uitstekend voor dit uitstapje. Donderdag d. a. v. was een feesje bereid voor de 70 andere kinderen der laagste klassen. Een tombola en optocht scheen zeer in den smaak te vallen. Ook dit feesje hen bereid is mede goed van stapel geloopen, de kinderen gingen allen be last en beladen met glimlachend gelaat naar hnnne woningen terug. De medewerking die de; Commissie heeft mogen ondervinden van gemeen tenaren, zjjders onderwijzers en onderwijzeressen is niet genoeg te waardeeren waarvoor bij dezen hen een woord van dank toekomt. Onze correspondent te SINT PANKRAS schrijft: De uitslag der herstemming voor den Gemeen teraad alhier op 1. h Dinsdag is, als volgt Uitgebracht 104 stemmen, waarvan 56 op Jb. Wagenaar (ant. rev.) 47 op J. Wagenaar (lib.) en 1 van onwaarde, zoodat gekozen is de heer Jb. Wagenaar. Gewestelijke Gymnastiek Uitvoering. De gemeente Schagen belooft den 31 Juli en 1 Augustus bij gelegenheid der gymnastiek- feesten recht feestelijk uit te zien. De feestcom missie, gevormd uit de notabelste ingezetenen, heeft kosten noch moeite gespaard om een groot gedeelte der gemeente met smaak te versierer. Twee groote eerepoorten zijn geplaatst aan het begin der gedempte gracht en op de brug, die toegang geeft tot het feestterrein, terwijl lange slingers van dennegroen van boom tot boom op de gracht zijn aangetracht. Een duizend lampions zullen den 1 Augustus dit alles schitterend ver lichten. Volks concerten, optochten, publieke ver makelijkheden in onderscheidene lokalen en andere middelen zullen worden aangewend om den tal rijken turners en bezoekers de dagen aangenaam te doen doorbrengen. OM OP TE SCHIETEN. Dezer dagen deed zich te Arnhem het zeldzaam geval voor, dat drie dochters uit hetzelfde ge zin in den echtelijken stand werden opgenomen. Een Hagenaar had het buitenkansje in de Haarlemsche paardenloterij den eersten prijs: een landauer bespannen met twee paarden te trekken. Men zegt, dat de oud-Minister Roëll burge meester van DEN HAAG zal worden. „Men" heeft ditmaal eenige gronden voor dit vermoeden, gronden, die, al komen zo ons niet afdoende genoeg voor om de zaak als een feit te vermelden, toch genoeg waarschijnlijkheid hebben, om ditmaal eens van dit gerucht mel ding te maken. („Haagsche Courant.") OOK: ALWEER EEN! De „Haagsche Courant" schrijft: Dezer dagen is weer eens een postrijtuig, in den sneltrein van Vlissingen naar Rotterdam, zoo warm geloopen, dat te Wouw de vlam er uit sloeg en de post moest overgeladen worden in een 2e klasse rijtuig. Dat gebeurt op allerlei kleine trajecten in ons land tegenwoordig ongeveer dagelijks, terwijl 't in de buitenlandsche sneltreinen, op tien- en twintigmaal grootere afstanden, bijna nooit voor komt. Daaruit de gevolgtrekking te maken, dat er in ons land 't een of ander hapert, ligt voor de hand. Heeft men al onderzocht naar de waarschijn lijke oorzaak? Het heeft H. M., der Koningin-Weduwe, Regentes, behaagd, bij besluit von 26 Juli 1897 no. 29, met ingang van 26 Juli jl. lo. op het daartoe door hem gedaan ver zoek, den heer mr. J. P. Sprenger van Eyk eervol ontslag te verleenen als Minister van Financiën, met dankbetuiging voor de vele en gewichtige diensten door hem aan H. M. en aan den lande bewezen 2o. te benoemen tot Minister van Financiën den heer mr. N. G Pierson, oud-Minister van Financiën, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal alsmede bij besluit van 26 Juli lo. met ingang van 27 Juli, op het daartoe door hen gedaan verzoek, een eervol ontslag te verleenen aan de heeren jhr. mr. J. Roëll, als Minister van Buiten landsche Zaken; mr. W. van der Kaay, als Minister van Justitie; mr. S. Yan Houten, als Minister van Bin- nenlandscho Zaken jhr. H. M. Ya n der Wij k, als Minister van Marine C. D. H. Schneider, adjudant in buiten- tengewonen dienst van H. M. de Koningin, als Minister van Oorlog Ph. W. van der Sleyden, als Minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid; en mr. J. H. Bergsma, als Minister van Ko loniën met dankbetuiging voor de vele en gewichtige diensten door hen aan H. M. en aan den lande bewezen 2o. te benoemen met ingang van 27 dezer tot minister van Buitenlandsche Zaken. mr. W. H. de Beaufort, lid van de Tweede Ka mer der Staten-Generaal tot Minister van Justitie, mr. P. W. A. Cort v. d. Linden, raad-adviseur bij het Departe ment van Justitie tot minister van Binnenlandsche Zaken, mr. H. Goeman Borgesius, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal tot Minister van Marine, J. C. Jansen, oud minister van Marine tot Minister van Waterstaat, Handel en Nij verheid, C. L e 1 y, oud-Minister van Water staat, Handel en Nijverheid; lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal tot Minister van Koloniën, J. T. C rem er, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal; 3o. met ingang van 27 Juli 1897, tijdens de ontstentenis van een Minister van Oorlog, het beheer van bet Departement van Oorlog, ad interim, op te dragen aan den Minister van Marine, den heer J. C. Jansen; 4o. te benoemen, met ingang van 31 Juli 1897, tot minister van Oorlog, generaal-majoor K. Eland, commandant der Stelling van Am sterdam, tevens bevelhebber in de le militaire afdeeling. (St. Ct.) YERKIEZING YOOR DE TWEEDE KAMER. Amsterdam. District IX. Aantal kiezers 5223. Uitgebracht 2382 geldige stemmen. Hiervan verkregen de heerenmr. A. Kerdijk 1229, mr. Th. Heemskerk 835, mr. W. H. de Beaufort 285 en W. J. den Boer 33 stemmen. Zoodat is gekozen de heer mr. A. Kerdijk. Leeuwarden. Aantal kiezers 5366i Uitge bracht 3669 geldige stemmen. Hiervan verkregen de heeren: H. Pyttersen Tz. 1399, W. Bax 1081, Z. Middelkoop 333 en W. C. van Munster 856 stemmen. Derhalve moet eene herstemming plaats heb ben tusschen de heerenH. Pyttersen en W. Bax. Winschoten. Aantal kiezers 6090.Uitge bracht 3880 geldige stemmen. Hiervan verkregen de heeren: P. Dijkhuis 441, C. Y. Gerritsen 1050, H. H. van Kol 1181 en B. L. Tijdens 1208 stemmen. Derhalve moet eene herstemming plaats heb- de heerenB. D. Tijdens en H. ben tusschen H. van Kol. NOG EEN! De heer A. Rossi, café-restauranthouder, Nieu- wendijk, Amsterdam, betaalde 16 jaren lang, tel kens na herschatting, f 110.44 aan personeele be lasting. Zijn aanslag thans bedraagt nu f 760.9072. BELANGRIJK NIEUWS! Van onze nieuwe ministers aldus schrijft men uit Den Haag aan het Nieuws zijn er vier, die wielrijden, namelijk de heeren Cort Van der Linden, Goeman Borgesius, Lely en Cremer! 47.) Zij hield zich overtuigd, dat die jonge dame als kunstenares een groote toekomst voor zich had en veroorloofde zich te vra gen of miss Charles concertzangeres van beroep wilde worden. O 1 neen, antwoordde Beatrix op be slisten toon, terwijl zij het hoofd schudde, ik zou nooit den moed hebben, voor een publiek te zingen. Ik heb mij een andere loopbaan gekozenik wil muziekonderwij- zeres of gouvernante worden. Maar nu heeft zij een zonderling plan opgevat, zeide mrs. Bolton. Zjj wil hier, waar de dokter en ik haar bij vele familiën kunnen aanbevelen, maar geen betrekking aannemenzij heeft zich in het hoofd gezet, naar Engeland te gaan. Dat is het geboorteland van mijn vader en van mijn grootmoeder, zeide Beatrix tegen mrs. Cartwright en ik kan niet tevreden zijn, voordat ik het gezien heb. Ik wil mij er met het kleinste trac- tementje behelpen, ik wil harder werken dan ik ooit gedaan heb, als ik maar in Engeland kan zjjn. Mrs. Bolton zuchtte. Beatrix ruimde haar muziekpapier op en daardoor had mrs. Bolton gelegenheid, zonder dat het meisje het hoorde, Maud eenige woorden toe te fluisteren. Dat is haar ernst, zjj zou zich met alles tevreden stellen, wanneer zij maar naar Engeland kan gaan, maar zij is zoo schoon en zoo begaafd, dat ik liever wilde dat zij te Parijs bleef, waar wij over haar zouden kunnen waken. Zij heeft in den laatsten tijd veel verdriet gehad en sedert is het haar eenige wensch, naar Engeland te kunnen vertrekken. Wanneer mrs. Bolton geweten had. dat de toekomstige woonplaats van mr. Cart wright en zijn vrouw in Northshire lag, in hetzelfde graafschap waar Beatrix ver langde heen te gaan, dan zou zjj niet zoo openhartig gesproken hebben. Maud stelde een levendig belang in Beatrix. Wanueer ik eens iets van een be trekking hoor, dan zal ik aan den wensch van miss Charles denken, zeide zjj. Mijn moeder woont te Londen en kent daar d: veel menschen. Zij wendde zich met een vriendelijk lachje tot Beatrix en vroeg: Ik geloof wel, dat ge aan Londen de voorkeur zoudt geven. Neen, ik zou juist het platteland verkiezen, zeide Beatrix op vasten toon. Ik ben ook een goede organiste en be- heersch dat instrument evengoed als de piano. Wanneer gij eens hoort dat er in een kerk, dicht bij de plaats waar gij zult wonen een organist gevraagd wordt, dan verzoek ik u beleefd, aan mij te den ken, mrs. Cartwright. Was het een bestiering der Voorzienig, heid, dat Jim Cartwright den volgenden morgen een brief van Kenueth Ford ont ving, waarin deze hem meedeelde, dat de organiste, die sedert eenige jaren in de kerk van Chatterly was werkzaam ge weest, haar ontslag had aangevraagd, om dat de nieuwe hulpprediker het gewaagd had andere kerkgezangen voor te schrijven dan die tot dusverre in gebruik waren Hij schreef: »Mis Hoskin wacht er slechts op, dat wjj haar zullen verzoeken te blijven, dan zou zij haar verzoek om ontslag terstond weer intrekken, maar in uw plaats liet ik haar liever gaan. Mr. Jones, de vorige predikant, behield haar alleen, omdat zij goedkoop is, wat dan ook haar eenige voordeel uitmaakt. Zjj is eigenljjk volstrekt niet muzikaal en speelt afschuweljjk valsch. Ik weet wel dat die valsche muziek bij de godsdienstoefeningen mij van den eersten 'ag af dat ik uit Indië terug was, onaan genaam heeft aangedaan. Mr. Oliver, de lulpprediker heeft in uw naam haar ont slag aangenomen en ik raad u ernstig aan haar opvolgster nog voor uw terugkeer te benoemen, opdat miss Hoskin u met haar vleierij niet kan overhalen. De gemeente kan zeer goed dertig pond voor de orga niste betalen en wanneer de nieuwe titu- laresse een goede piano-onderwijzeres en bovendien een beschaafde dame is, dan kan zij een overvloed van lessen krijgen. Dicht- de kerk is een lief huisje, dat tot de pastorie behoort en juist ledigstaat, wan neer dus uw vrouw en vrienden of een beschermelinge heeft, die voor deze be trekking de noodige geschiktheid bezit, dnn kan zij haar en der gemeente een dienst bewjjzen." Maud had dezen brief over den schou der van haar echtgenoot meegelezen. Toen zjj alles wist, klapte zjj in de han den van vreugde. Dat is verrukkeljjkriep zij uit. Ik zou zoo gaarne voor miss Charles een betrekking in Engeland willen vinden, zij is daarvoor bjj uitnemendheid geschikt. Mijn liefste, voerde Jim hiertegen aan, miss Charles ziet er eer uit als een adellijke dame, dan als een dorpsorganiste. Maar ik zou het zoo gaarne wen schen, dat zjj bjj ons kwam, Jim, vleide de jonge vrouw. Toe, laat mij haar ten minste vragen of zjj komen wil. De wensch van Maud was voor Jim Cartwright al zoo goed als weten daarom gebeurde het nu ook, zooals zij wilde. Beatrix nam de aangeboden betrekking met vreugde aan. Haar eenige wensch was, naar North shire te kunnen vertrekken, om den ech ten Kenueth Ford te leeren kennen omdat zjj geloofde in zjjn omgeving wel den valschen Kenueth Ford te zullen ontdek ken. Zoo vertrok dan, ruim drie maanden nadat Nora aan de eeuwige rust op het kerkhof te Salton als onbekende was toe vertrouwd, haar tweelingzuster eveneens daarheen, met het eenige doel den vreese- lijken eed, dien zjj aan haar grootmoeder had gezworen, gestand te doen en den dood van haar zuster te wreken. DERTIENDE HOOFDSTUK. Jordan en zjjn vrouw toonden dat zij het in hen gestelde vertrouwen ten volle waardig waren. Niemand van de in het kasteel aanwe zige bedienden en ook niemand van de bezoekers die rju en dan naar den toe stand van lord Chatterly kwamen ver nemen, vermoede iets van het ware karak ter der ziekte. Kenueth Ford kwam eiken dag om te vragen hoe het met zjjn neef was, maar hij gaf nimmer den wensch te kennen hem te zien. Gertrude wilde geen voet buiten het kasteel zetten, zoolang haar echtgenoot niet hersteld was, maar Kenueth zeide haar rond en duideljjk, dat zij daar on- geljjk in had. Dokter Bardon, kent Reginald al bjj na zoolang hij leeft, zeide hij. Ik ge loof dat hij juist zijn studie had voltooid toen Reginald geboren werd. Denkt ge niet dat ge op zijn uitspraak kunt vertrouwen en hem gelooven wanneer hjj zegt dat er geen gevaar is. Ik zou zoo gaarne eens naar Lane- house gaan, want ik heb tante Edith in lang niet gezien, maar als Reginald nu eens naar mij vroeg, terwjjl ik weg was. Dat zal hij niet. Het is mij of ge mij iets verbergt, zeide zij angstig. De arme Kenueth Ford werd niet wei-

Nieuwe Langedijker Courant | 1897 | | pagina 1