Persnieuws. n B B a B B a B B B B B n a volle overtuigd van 't hooge belang hunner zen ding, luisteren ze met gespannen aandacht. En het moet gezegd, de dominee bevalt hun bijzonder goed, neen maar, uitstekend. Aan het einde zjjn ze het er dan ook over eens, dat ze hun best moe ten doen zoo'n redenaar in hun midden te krijgen. Enze slagende dominee van 't dorpje O. komt op tal en wordt beroepen. Een paar da gen later komt deze eens over, om de pastorie en 't kerkgebouw te zien. Hij stelt zich aan den kerkeraad voor als de beroepen predikant. Maar enkele leden zien eerst den dominee met open mond en ooren aan en dan weer mekaar, en begrijpen maar niets van een dergelijke meta morphose. „Is die man daar de dominee van O vra gen ze telkens zichzelven af. Het raadsel wordt eindelijk opgelost en nu blijkt, dat 's Zondags, toen zij te O. zijn geweest, daar een predikant uit een andere plaats heeft dienst gedaan en datde kastelein, bij wien ze uitgespannen waren, hun daarvan niets heeft gezegd. -- Onze correspondent te SINT PANCRAS schrijft De kerkeraad der Ned. Hervormde gemeente alhier benoemde tot voorzanger en voorlezer den Heer G. Ploeger. ONDERWIJZER YóóR 80 JAREN. In de „Leeuwarder Courant" van 1 Augus tus 1817 leest men de volgende advertentie: „Alzoo de school van Jellum, door de afzet ting van den Onderwijzer Jacob Jorings Wasse naar is vacant geworden, worden ter vervulling van dezelfde, door den Grietman van Baardera- deel opgeroepen, alle die genen, welke naar de zelve zouden willen dingen, mits bezittende ten minsten den derden rang, en voorzien zijnde van voldoende getuigschriften van een goed zedelijk gedrag, en het geven van goed practicaal on derwijs, om te compareeren op Woensdag den 20 Augustus e. k., des morgens ten negen uren in de dorpskerk aldaar, ter bijwoning van het vergelijkend examen, na veertien dagen vooraf hunne bewijsstukken bij den schoolopziener van het district „Franco" te hebben ingezonden. Voor de waarneming van de Post van Onder wijzer wordt betaald, de opkomsten van 9 pon- dematen allerbest Greidland, hetwelk gerekend kan worden op een zuivere huur van omstreeks f150.in het jaar, behalve de schoolpenningen, eene ruime en goede woning en groote tuin. Als koster, voorzanger, organist en klokkenist geniet hij uit de kerkebeurs jaarlijks eene somma van f80.—." WANNEER BEGON DE ZOMER? Volgens de sterrekundige berekeningen, die een model van juistheid zijn, bereikte de zon den 21sten Juni om 3 uur 38 minuten in den mor gen, haar hoogsten schijnbaren stand op het noor delijk halfrondhare declimatie bedroeg 23° 27' 13,5". Zij ging toen door het zomersolstitium voor de bewoners van de aarde, die de noorde lijke sterrenbeelden, zien, welke den Grooten en den Kleinen Beer in hun midden hebben; door het wintersolstitium voor de bewoners van het an dere halfrond. Sprekende van de stijgende beweging, waar door de noordelijke declinatie van deze ster toe nam, tegelijk met de warmte en het licht, welke ze ons op zonnige dagen zoo edelmoediglijk toe zendt, zeidö de ouden, waüneer ze haar den 21 Juni zagen stilstaan „sol stat", vandaar het woord solstitium. Begint dan werkelijk de zomer? Ja, volgens de sterrekundige, die dit jaargetijde aldus om schrijft: „De tijdruimte begrepen tusschen het zomersolstitium en het herfstequinoxium (van 21 Juni 3 uur 38 min. 's morgens tot 22 Septem ber 6 uur 58 min. 's avonds). Toch kan men ook zeggen, dat de zomer ander halve maand vroeger begonuen is en bij het sol stitium half verloopen is. De eerste lezing is echter de beste, want als men met het woord zomer den warmsten tijd aanduidt, begint deze werkelijk na den 21sten Juni. De aarde bereikt haar hoogsten warmte graad eerst, na gedurende vrij langen tijd door de brandende zonnestralen beschenen te zjjn. De langste dagen van het jaar 1897 zijn de 21ste en 22ste Juni geweest: de zon ging toen op om 3 uur 38 min. in den morgen en onder om 8 uur 23 min.; ze verlichtte dus de aarde 16 uur 45 min. lang, den duur van een zonnedag. Voegt men hierbij 44 minuten 's morgens en 44 minuten 's avonds voor den duur van de scheme ring, dan komt men tot een burgerlijken dag van 18 uur 2 minuten. LEERPLICHT. In een ingezonden stuk in „De Nieuwe Amsterdammer" bespreekt P. Plattelander de vraag Is leerplicht noodig Wij nemen daarvan het volgende over Wel zijn er vele arbeiders die huDne kinderen zoo goed mogelijk naar school zenden, maar tal rijk zijn de plattelands-gemeenten waar des zo mers de onderwijzers voor halve of nog kleiner klassen en in den winter voor overbevolkte on derwijzen. En voor ieder, die eenig begrip heeft van klassikaal onderwijs, is 't duidelijk hoe wei nig vruchtdragend het onderwijs moet zijn waar zulke toestanden heerschen. Bij al den ijver en plichtsbetrachting van de beste onderwijzers kan het niet anders of het onderwijs moet daar mis lukken niet alleen voor de „trekvogels", die na een paar maanden weer heengaan, maar ook voor de betere schoolbezoekers. De verwilderde deels aan de orde en tucht ontwende knapen en meisjes vullen op een maal de schoollokalen, de ongunstige invloed op andere leerlingen kan niet uitblijven. Op het veld leerden de verzuimers niet veel goeds. Men moet de taal gehoord hebben uit den mond van opgeschoten jongens en meiden in het bij zijn van kinderen in de schooljarenmen moet getuige geweest zijn van de gedragingen, dag aan dag, van dat volkje, dat de leermeesters der jeugd in den zomertijd vervangt, om te beseffen hoe noodig leerplicht is. Men moet getuige zijn geweest van de af matting van zwakke kinderen, bij afwisselende temperatuur, van 's morgens 5 tot 's avonds 7 uur, voor enkele stuivers, om in naam der menschelijkheid naar leerplicht te haken. Moet men zich niet ergeren, dat jonge kinderen be neden een jong paard worden geacht te zijn, Hebben d e kinderen niet de minste menschen waarde Waar we aldus vóór en tegen van leerplicht aanhaalden, hadden we in de eerste plaats het oog op plattelandstoestanden, op den veldarbeid. En al zijn we geen groote bewonderaars van leerplicht, zooals die gewoonlijk in zijn strengen vorm wordt bedoeld, toch zouden we de regee ring zeer dankbaar zijn, wanneer de Wet Van Houten op den kinderarbeid werd herzien en uitgebreid met het verbod van veldarbeid voor kinderen beneden 12 jaar. Wij zouden ons in nig verheugen als die wet vóór het einde dezer eeuw werkelijkheid was geworden, op voorwaarde dat er streng de hand aan gehouden wordt bij de uitvoering. Hoe wij ons die toekomstige wet voorstellen In deze of soortgelijke voege: voorop sta plaat selijke toestanden houde men goed in 't oog, vooral voor de vacanties. Oogsttijd, vacantie voor het hoogste leerjaar, maar geen dag langer dan noodig is. Streng verbod Geen kind beneden 13 jaar mag veldarbeid verrichten, wanneer het niet een bewijs kan toonen van het hoofd der school, gewaarmerkt door een autoriteit; dè,t bewijs natuurlijk, dat de leerling loffelijk ontslag heeft van de school. Flinke geldboeten moesten eiken werkgever treffen, die kinderen in dienst nam, die school gingen. Bij herhaling hooger geldboetengeen gevange nisstraf. Gemeentebesturen en Rijksschooltoezicht zou den wel leerplannen goedkeuren, die met de ver- bodswet rekening hielden. Zouden daartegen inderdaad ernstige bezwaren bestaan? Wij gelooven 't niet. En zoo er zijn, gaarne zullen we die vernemen en trachten te Leerplicht in den ruimsten zin is nog niet te wachten, geeft ons dan het strikt noodige voor de lagere school, verzoeken wij met den meesten aandrang aan onze regeering met verschuldigden eerbied Buitenland. De vredesvoorwaarden, die generaal Weyler den Cubanen heeft voorgelegd, zijn door hun hoofd, Maximo Gomez met verontwaardiging van de hand gewezen. Volgens de ontworpen voorwaarden zou het lot der opstandelingen geheel in handen van den Spaanschen bevelhebber en het Cabinet te MA DRID gelegd worden, terwijl den plaatselijken autoriteiten alle werkelijke macht zou worden ont nomen. Er heeft zich weder een onaangenaam misverstand voorgedaan tusschen Transvaalsohe boeren en Engelschen. Een gezelschap notabele Engelschen uit Jo hannesburg waren naar Doorn kop gegaan om het terrein, waarop het gevecht tusschen Jame son en de boeren had plaats gehad, in oogen- schouw te nemen. Een troep woedende boeren sleepte hen met geweld van hun paarden en brachten hen naar Krugersdorp. De woede van de Transvalers sehijnt haar oorzaak te vinden in het geloof, dat de Engel schen brand gesticht hadden in een der boerde rijen. De burgemeester Isperen, blijkbaar gezind om den evenaar tusschen Walen en Vlamingen zooveel doenlijk in het huisje te houden, heeft het volgende in zijne stad doen aanplakken Stad Ypres. Zondag 8 Oogst 1897, A Midi. Aankomst van MM. de Ministres van Justicie en van Travaux Public. Te 6 uren Concert op de Groote Markt, Grande retraite aux flambeaux. De Bourgmestre, Baron Surmont de Volsberghe. Ons dunkt, zegt het „Handelsblad van Ant werpen," dat de burgemeester Surmont zijnen bureelen niet moest toelaten zoodanige ezelarijen publiek te maken, die ten slotte niet de taal, maar de overheid zelve belachelijk maken. Gees tig, kan men het niet vindenten hoogste kwajongensachtig. Wat mag de Porte toch in haar schild voeren Volgens een telegram uit Konstantinopel aan de „Standard" heerscht op het oogenblik de grootste bedrijvigheid in Yildiz-Kiosk, waar een zestal commissiën permanent zitting houden. Vooral de militaire commissie heeft het druk zij bestudeert den aankoop van nieuw oorlogs- materiëel, de grensregeling en het verzoek van Djevad pacha, om meer troepen en munitie naar Kreta te zenden, enz. Wil de Porte een poging wagen om den in vloed dien zij op Kreta verloren heeft, terug te krijgen, op gevaar af dat ze in conflict komt met de mogendheden 't Heeft er haast den schijn van als men het bovenstaande in ver band brengt met de uitzending van het eska der naar de Kretensische wateren. Intusschen zullen de Turksche schepen een heel eind uit den wal hebben te blijven. De vreemde vlootvoogden toch hebben in eene bij eenkomst aan boord van het Italiaansche admi raalschip besloten, zich desneods met geweld tegen een verblijf der Turksche vloot voor Kreta te verzetten. De Turksche gouverneur, die tot deze bijeenkomst was uitgenoodigd, had zich wegens ongesteldheid laten verontschuldigen Het heeft er werkelijk veel van, of de Porte eens wil beproeven hoever zij wel kan gaan. Met het oog op alle gebeurlijkheden hebben de internationale troepen de noodige voorzorgs maatregelen genomen en liggen de schepen der mogendheden onder stoom. INGEZONDEN. In het vorige nummer dezer courant werden de bouwers van Noord-Scharwoude herinnert aan art. 52 der bestaande politieverordening, welk artikel ziet op het werpen van uien en afval van groenten in de slooten. Ook in de andere Langedijker gemeenten, zal wel een dergelijk artikel in de politieverorde ning voorkomen en toch schijnt er geen artikel te zijn, dat meermalen wordt overtreden dan dit. In de verordeningen zal dit artikel wel voor komen onder het hoofdstuk „Openbare reinheid en gezondheid" maar van hoeveel belang is het ook in ander opzicht. Wat toch is 't geval? Men werpt, om ons nu maar eens tot de uien te bepalen, niet alleen gezonde maar ook moppige uien te water, wat voor de bouwers nadeelige gevolgen heeft. De mopi n de uien toch wordt volgens pro fessor Ritzema Bos veroorzaakt door microsco pisch kleine diertjes, roggeaaltjes geheeten, om dat zij vooral in de roggestengels voorkomen en daaraan veel schade kunnen te weeg brengen. Deze aaltjes worden heel licht van besmette stukken land overgebracht naar andere akkers aan de werktuigen, waarmee op besmet land is gewerkt, aan de voetzolen der arbeiders enz. En vooral wordt de besmetting overgebracht door modder uit de slooten, waar men maar zoo lichtvaardig millioenen van de genoemde dier tjes inwerpt. Neen, men moet op de eene of andere wijze deze beestjes trachten te vernietigen. In een streek als de Langedijk, waar de aal tjesziekte of de mop zich voor goed heeft geves tigd, zal er wel niet veel kans zijn om daarvan te worden bevrijd, of men moest van landbouw- stelsel veranderen en eenige jaren geen ui meer verbouwen. Maar op akkers, waar de mop zich voor 't eerst vertoont, is er wel iets te doen om de verbrei ding tegen te gaan. Men kan het licht beproe ven in elk geval. Men steke van de besmette plek in 't voorjaar de bovenste laag aarde met de planten eenige centimeters af tot een eind- weegs buiten den besmetten kring. Men voere daarna den grond zoover mogelijk weg naar plaat sen, waar deze geen kwaad meer kan doen. Men heeft dan de zich in de uien bevindende diertjes verwijderde en moet nu ook die, welke zich nog in den grond bevinden, zien machtig te worden. Hiertoe zaaie men op de afgestoken plekken b.v. boekweit, want dit is met rogge voor de aaltjes het meest geliefkoosde gewas, en trekke de planten, wanneer zij een zekere hoogte heb ben bereikt, met de wortels uit den grond en vernietige ze. Daarna zaaie men nog eens en doe weer hetzelfde.^ Prof. Ritzema Ws raadt aan de afgegraven plekken eerst met petroleum te begieten en in den brand te steken. En vooral: evenals men nimmer een akker moet bemesten met mest, af komstig van stroo van een met aaltjes besmette grond, zoo ook moet men nooit modder op den akker brengen uit sloo ten, waarin moppige uien worden geworpen. En dit is te voorkomen, wan neer alle bouwer s zich streng houden aan art. 52 der politieverordening van Noord-Scharwoude. S-P. K. Burgerlijke Stand. Gemeente Oud-Karspel. Ingeschreven van 1—31 Juli. GeborenKlaas, z. v. Juriaan Boot en van Grietje Kramer. Overleden: Maria Bood, d. v. Jacob Bood en van Antje Dekker. Johannes van Hout echtge noot van Maartje Semeijns. Pieter Slot echtge noot van Uiltje Smit. Grietje Huigen weduwe van Pieter Kramer. Levenloos aangegeven kind van het mannelijk geslacht van Jacob Maakal en Grietje de Ruiter. Gemeente Zuidscharwoude. Ingeschreven van 131 Juli 1897. Ondertrouwd: J. v. d. Wal en G. Klingeler. C. de Ruiter en T. Schermer. Getrouwd: J. v. d. Wal en G. Klingeler. GeborenAnthonius, z. v. W. Kraakman Tz. en J. Molenaar. Pieter, z. v. J. de Geus en R. Borst. Overleden: Maartje Bakker oud 13 weken. Aafje Diepsmeer oud 64 jaren. Gemeente Broek op Langendijk. Ingeschreven van 131 Juli 1897. Bevallen M. Kokden Hartigh, z. Gr. Jaars- mav. der Molen, d. A. BorstenBlokker, z. A. de GraafBouwens, z. Overleden Jacob Glas echtg. v. N. Wagenaar, 40 jaar. GehuwdKI. Borst te Oudkarspel 25 j. en Elisabeth Wagenaar 22 j. Jacob Vroegop 24 j. en Antje Vet 20 j. Gemeente Haring car spel. Ingeschreven van 1—31 Juli 1897. GeborenCornelia, d. v. Pieter Gorter en Cor nelia v. Exter. Trijntje, d. v. Simon Krujjeren Maartje Kist. Jan, z. v. Hendrik Spaansen en Barbera Glas. Geertje, d. v. Jan Veter en Trijntje Schrijver. Grietje, d. v. Willem Roos en Elisa beth Borst. Eva Maria, d. v. Pieter Roozendaal en Geertje Broersen. Evert, z. v. Albert Zeeman en Trijntje Berkhout. Ondertrouwd en Gehuwd: Geene. Overleden: Jan Roos, oud 2 mnd. Jan Kos, oud 73 jr., weduwn. van Catharina Pankras. Gemeente St. Pankras. Ingeschreven van 1—31 Juli 1897. GetrouwdArie Nol, alhier, en Saartje Grun- der te Ursem. Ondertrouwd: Jan van der Wal, alhier, en Grietje Klingeler te Zuidscharwoude. PREDIKBEUBTEN. NED. HERV. GEM. OUD-KARSPEL. Zondag 8 Aug. vm. 9.30, ds. Stramrood. NED. HERV. GEM. NOORDSCHARWOUDE. Zondag 8 Aug. vm. 9,30 ds. Habbema. GEREFORMEERDE GEMEENTE. Zondag 8 Aug. v.m. 9 uur, nm. 21/2 uur, ds. Boeijenga. NED. HERV. GEM. ZUIDSCHARWOUDE. Predikbeurt van Zondag 8 Aug. niet ont vangen. NED. HERV. GEM. BROEK OP LANGEDIJK. Zondag 8 Aug. v.m 9 u. geen dienst nm. 2 u. ds. Gemser. GEREFORMEERDE KERK. (Zuid er kerk.) Zondag 8 Aug. vm. 9,30 nm. 2,30 ds. Bakker. CHRISTELIJK GEREFORMEERDE KERK. Zondag 8 Aug. vm. 9.30 nm. 2.30. de Heer de Vries Thel. Student. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Zondag 8 Aug. vm. 9.30 ds. F. C. Fleicher. Marktberichten. ALKMAAR, 6 Aug. 1897. Aangevoerd: 499 stapels Kaas, wegende 149015 Kg. Kleine f 27—, Commissie a f 23,50 Middelbare f 23.— 891 HL. Granen, als 40 Tarwe f 7,10 a f8.— 6 Rogge f5.25 af.— 115 Gersf, f 4.00 a f 5,—, 0 ld. Chev. f 0 a f 0. 197 Haver f3,50 a f4.25 nieuwe. Boonen als: f Paardenboonen f 0.a f 0,9 Bruine 5.50 a f 0,Citroen f 0,f 0, Duiven a f0,af 0,— Witte f 0,— af 0,—. ALKMAAR 7 Aug. 1897. Aangevoerd1 Paard f 100 a f 9 Koeien f 80. a f 200 31 Nuchtere kalveren f 8.— a f 18. Vette Kalveren f a fper kilo f0.—aO. 100 Schapen f 12, a f 23.Lammeren f 0,a 69 Magere varkens f 13.a f17. 279 Biggen f 6. a f 9,-14 Bokken a f 2,-f 6.— 0 kleine id. f 0.a f 0.t Boter per halve K.G. f 0.47 af 0.55. Aardappelen f0.75 a fl—bieten f0.— afO.— uien f 2.50 a t 0.Bloemkool f 3,a f 8, per 100; wortelen per 100 bos f2,25 Kippen f 0.40 a f 0.80; eenden f0.40 a f0.;50 konijnen f 0.20 a f0.60; kippeneieren f2.50 a f3.25. eendeneieren f 3.a 0.kuikens f0.10 af0.65 SCHAGEN.den 5 Aug. 1897. 7 Paarden Veulens Ossen 20 Stieren 10 Geldekoeien (magere) 90 140 14 Idem (vette) 4 Kalf koeien 120 - 190 Vaarzen Graskalveren 20 Nuchtere Kalveren Rammen Schapen (mager9) 300 Idem (vette) Overhouders 54 Lammeren 6 Bokken en Geiten 12 Varkens (magere). Konijnen Kippen Eenden Duiven Kipeieren (per 100) Eendeieren Boter (Kilogram) Kaas De handel in magere geldekoeien en kalfkoeien was heden stug, evenals die in vette koeien; le kwa liteit gold 29 ets. p. kilogr. De handel in vette schapen was trekkende bij iagere prijzen. Aan de vette varkensmark t werden 10 stuks aangevoerd de prijzen liepen van 34 tot 40 ets. p. kilogram. Groentemarkten. Van 2631 Juli werden van het station NOORDSCHARWOUDE 50 wagons groenten verzonden met bestemming naar het buitenland. NOORDSCHARWOUDE Van 2—6 Augustus. Maandag Dinsdag. Vrijdag. Zaterdag. Zaterdag Maandag Bloemkool f 3,- f 4,50 Middelbare 3- a 0,— Uitschot 1,90 a 0,- Roode kool 7,— a 0.— Bloemkool 3, a 5.50 Middelbare 3, a o,— Uitschot 0,75 a 0,— Roode kool 7.— a o,— Bloemkool 4,- a. 7,50 Middelbare 3,— a 0,- Uitschot 2,- a o,— Roode kool 7,- a. o,- g. Bloemkool 3- 5,50 Middelbare 2,50 a o Uitschot 0,70 a 0- Roode kool 7,— 0,— Bloemkool 3,— a 6,— Middelbare 2,50 a o- Uitschot 1,— a 0,- Roode kool 7,- a o,— Bloemkool 3,— a 7,- Middelbare ,125 a o,— Uitschot 0,75 a 0,- Roode kool 7> a 0,- BROEK OP LANGEDIJK. Aardappelen f 0,40 a f 0,60 Wortelen 1,40 a 2,20 Bos uien 1,20 a 1,50 Bloemkool 1ste soort 3,50 4 5,50 Bloemkool 2de soort 2,— k 2,50 Roode kool 6,50 k 7,— Bieten o- a 0,- Nep 0,70 a o- Bos uien 7) 1,20 A o,— Aardappelen 0,45 0,60 Wortelen 1- 4 1,20 Bloemkool lste soort 3,50 5,- Bloemkool 2de soort 2,— a 2,50 Roode kool 6,50 a 7- Nep 0,75 o,— Bieten „10,- a o,-

Nieuwe Langedijker Courant | 1897 | | pagina 2