Weekblad voor LANGEDIJK en Omstreken. TSP'. 33. Zondag 15 Augustus 1897. 6e Jaargang. Overdrijving. N ieu wstij dingen Feuilleton. DE GËHEMN1GEMISDAAD. NIEUWE® LAMEDIJKER COURAMT Deze courant verschijnt eiken Zaterdagnamiddag. ABONNEMENTSPRIJS voor Noordscharwoude, Oüdkarspel, Zuidscharwoude en Br. op Langedijk per drie maanden 50 et-, franco p. post 60 ct. UITGEVER: J. II. KEIZER. BUREEL: lYoordscharw oude. PRIJS DER ADVERTENTIÊN: Van 1—5 regels 30 ct., elke regel meer ct. Groote letters of vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Brieven rechtstreeks aan den Uitgever. Dat menige menschelijke natuur niet in staat is zich altijd en overal te beheerschen en daar door zoo gemakkelijk van het eene uiterste in het andere vervalt is voor ruim honderd jaren duidelijk aan het licht gekomen. Toen om dezen tijd des jaars in 1794 het bloedige werk van het Fransche schrikbewind de gaiische beschaafde wereld met ontzetting vervulde; toen tal van schuldigen en niet-schuldigen aan het hun toe gedachte kwaad onder den valbijl der guillo tine het hoofd van den romp werd gescheiden, toen bleek het ten duidelijkste hoe een volk van slaafsche onderwerping tot blinde razernij kan vervallen, hoe hier de uitersten elkander, als het ware, raakten. De aristocratie uit de middeleeuwen had on beperkt geheerscht en edelman en hoveling be schikte over leven en dood van het volk. De adel was alles, het volk was niets. De heiligste rechten van den minderen man werden met voe ten getreden, de natuurwet verkracht en de innig ste banden afschuwelijk verbroken. Menig staaltje van willekeur en tirannie is ons daar van overgeleverd, als zoovele bewjjzen hoe de adel overdreef iu het handhaven zijner rechten en het te kort komen aan zijn verplichtingen. Durfde zich hier of daar al een enkele ver zetten, vreeselijk was de straf, die daarop volgde; martelingen, meerdere tirannie en dikwijls de dood waren de gevolgen voor den minderen man die zijn meester durfde wederstreven. Geen wonder dan ook, dat, toen het volk tot het besef van zijne macht was gekomen, einde lijk de lang verkropte woede losbarstte en een geweldig oproer, een gansche ommekeer van za ken bewerkstelligde. Dooh ook toen weer het uiterste. Zij, die tot nu toe vertrapt en verguisd wa ren, werden nu de tirannen. Opgezweept door bloedgierige volksmenners, werd allés wat tot het adeldom werd gerekend of geacht werd dien te beschermen, door het volk in de gevangenis geworpen en door het schrikbewind ja, niet zonder vorm van proces, maar ook met niet meer dan een vorm ter dood veroordeeld.! Mannén, grijsaards, vrouwen en kinderen, wer den naar de guillotine gevoerd. En het volk danste om den vrijheidsboom. Daar het niet onderwezen volk onbekwaam was zichzelve te regeeren, meende de adel zich geroepen dat te doen, maar de overdrijving maakte er tirannie en dwingelandij van. Het volk wilde zich meester maken van de hem toekomende rechten over eigen lijf en leven en verkorte het leven van anderen. De over drijving had van menschen bloeddorstige beesten gemaakt. Deze gebeurtenissen grepen plaats in het einde der achttiende eeuw. Ook thans komen hier en daar in de groote maatschappij uitersten met elkaar in botsing als gevolg van onrechtmatige verhoudingen tusschen kapitaal en arbeid. Over vloed aan de eene en gebrek aan hetnoodigste dan de andere zijde. Naast overvloedige arbeids krachten gebrek aan arbeidvermindering van inkomsten en stijging der behoeften. Overmatige eischen en nietinwilliging der billijkste verzoe ken. Als -gevolg van een en ander komen hier en daar dan ook reeds in groote industrieele onder nemingen werkstakingen voor, die nu eens ten gunste van den een, dan weer van den ander uitvallen, maar toch steeds direct rampzalige toestanden ten gevolge hebben. Veel wordt gedaan om de groote botsing tus schen kapitaal en arbeid te vermijden en emi nente mannen, met het hart op de rechte plaats en een kloek verstand, wetenschappelijk en prac- tisch ge vormden zijn ijverig zoekende naar een oplossing der sociale vraagstukken. Verschillende vereenigingen en genootschappen, wel is waar dikwijls vijandig tegenover elkaar staande, stre ven toch allen naar het groote doelverbetering van den huidigen toestand. O, mocht het gelukken, kapitaal en arbeid, die twee kolossale machten, te doen samenwerken tot welzijn der menschheid en daardoor de maat schappij bewaard blijven voor overdrijving, die zoo rampzalige gevolgen na zich kan sleepen. H. H. Bij de gehouden stemming voor een hoofd ingeland van de Banne OUD-KARSPEL is her benoemd de heer H. Hart Cz. Met goed gevolg is examen afgelegd voor hoofd- acte door den heer J. J. Sturm, onderwijzer te Oud-Karspel. Mej. A. Rab te OUD-KARSPEL is den 6 geslaagd voor acte fransch (1. o.) Onze correspondent van ST. PANKRAS schrijft Op de voordracht ter benoeming van een onder wijzeres aan een der openbare scholen te Wor- merveer komt voor Mej. J. C. Bouma onderwij zeres alhier. MET DEN TIJD MEE! Te Baarn ziet men eiken morgen een keuken meid op een rijwiel de winkeliers langs rijden om haar inkoopen te doen. DE PERS EN SOMMIGE BURGEMEESTERS. Dat er burgemeesters zijn, die nog maar steeds niet schijnen te vatten het nut van den arbeid der pers en het algemeen belang van publiciteit, blijkt weder uit tal van klachten over de onwel willende bejegening van verslaggevers door den burgemeester van Zutfen, bij gelegenheid van het bezoek der Koninginnen te dier stede. De „Arnh. Ct." waagt de onderstelling, dat ZEA. werkzaam is geweest ter secretarie te Delft. De Gemeenteraad van Beverwijk heeft afwij zend beschikt op een verzoek van K. Reyna, te Krommenie, om een gereserveerde plaats bij de Raadsvergaderingen, ten einde daarvan verslag op te maken voor zijn courant. OYER DEN INVLOED VAN HET ROOKEN. Bij een reeks van 123 patiënten die 17 tot 78 jaar oud waren, deed dr. Brodnar de volgende waarnemingen. Van genoemd aantal waren 98 hartstochtelijke rookers; bij 90 vertoonden zich duidelijk verzwakking der zintuigen 82 leden aan periodieke hoofdpijn49 aan geringe stoornissen der werkzaamheid van het hart, 89 aan maag aandoeningen van min of meer ernstigen aard. Bij 80 werden oorziekten waargenomen, terwijl meer dan de helft zich beklaagde over vergeet achtigheid, verstrooidheid en verschijnselen van duizeligheid. Wat betreft de wijze van rooken, zoo bljjkt, dat het gebruik van tabakspijpen het minst scha delijk is; dat het rooken van sigaren het veel- vuldigst aanleiding geeft tot oog-, maag- en hart- aandoeningen, terwijl over het algemeen door het gebruik van sigaretten de ernstigste stoornissen in de gezondheid kunnen ontstaan. Een eenvoudiger middel dan citroensap tegen de gevolgen van muggenbeten bestaat in de aanwending, onmiddelijk na het steken, van witte Spaansche zeep. Uit eigen ervaring voegt de berichtgever er bij, dat cajeput-olie een uitmuntend middel is om de muggen weg te houden. Aan de lucht went men spoedig. (Maandbld. t. d. V.) Bij Kras te AMSTERDAM kwamen dezer dagen vier boertjes in de biljartzaal. - Ileere mien tied, wat 'n opstoppers bint dat! doar kun wie een potspullekie op moaken Hendrik Jan! Ja, dat zult wie 6k. Jan werd geroepen en er verschenen vier bnndewientjes met suuker. De heeren gingen aan 't biljarten, doch maakten bijna geen enkele carambole. Hij, die zich Hendrik Jan had laten noemen, zei dat hij, voor zien eigen zeivers, bet ter mit dat dikke ende overweg konhij zou dat maar doet ók, want, nietwaar heeren? Eenige omstanders, die schik in het geval kre gen, stemden dit gaarne toe. Er werden aller hande aardigheden op de bezoekers van buiten gemaakt. Plotseling keert Hendrik Jan zich tot een der heeren en zei: Nou is 't genög, heerschoap, wol-ie een partie mit mien speulen jao of neen Met genoegen, was het antwoord. Het boertje trok er de jas bij uit en het heer schap maakte eeriige goede caramboles. Nu kwam Hendrik Jan aan de beurt en maakte de bal len in een hoekje houdend 44 caramboles achter elkaar. Het heertje keek sip en maakte dat hij weg kwam. Hendrik Jan trok zegevierend zijn jas aan en zeide: Joa, boeren binnen wie, maar a's stadslüu dochten ons de boas te wezen, dan heb-ze toch mis Verrassend snel vlogen nu weer de goede tijdingen uit Atjeh elkander op. Nauwelijks was de vorige week een aanzien lijke troepenmacht te Segli bijeen of met kracht werd op den vijand ingerukt met het gevolg, dat onze versterking aldaar, die door een 15-tal vijandelijke bentings was omgeven, uit haar be narde positie verlost werd, waarbij de vijand over de 100 dooden op het slagveld achterliet. ans, slechts weinige dagen later volgde weer een excursie die den vijand 64 dooden kostte, terwijl onderzijds slechts één militair 19.) Ik ook niet. Hij kan mjj in de gezel schappen hier in den omtrek niet onmo gelijk maken, want hij is zelf niet genoeg gezien, om zooveel invloed te kunnen uit oefenen. Hij kan mjj ook niet, wat men noemt, doen boycotten, want zelfs al ver bood hjj de aan hem onderhoorige pach ters, mij levensmiddelen te verkoopen, dan zou ik alles wat ik noodig heb, uit Sal- ton of uit Willmington kunnen laten ko men. Wanneer het niet om Gertrude was, dan zou ik mij vroolijk maken over zijn vijandelijke gezindheid, maar zooals de za ken nu staan, vindt ik dat het verstandi ger is, mij nog voorloopig niet als Ceicil Monkton hier bekend te maken. Ik zal er haar op voorbereiden, zij moet u zien en spreken, voordat zij op reis gaat. Nog iets, March ik blijf u liever March noemen, opdat ik minder gevaar loop, mij in het bijzijn van anderen te ver spreken ik zal natuurlijk uw geheim voor iedereen bewaren, maar voor mijn moeder mag ik daar immers wel een uit zondering op maken? Bjj haar is een ge heim even veilig als bij mij, dat gelooft ge toch wel? Zeker. En sprak Kenueth Ford eenigszins gedwongen, als wist hij zijn woorden niet juist te kiezen, ik zou zoo gaarne willen, dat wij beiden vrienden werden. Ik ben weliswaar een neef van lord Chatterly. maar ik heb een even grooten afkeer van hem als gij. Cecil Monkton greep zijn hand en zij wisselden een krachtigen handdruk. Tus schen deze beide mannen was een vriend schapsband gelegd, die tot het einde van hun leven zou voortduren. Kort daarop wandelde Kenueth Ford langzaam en in gepeins verdiept, naar Lane- house terug. VEERTIENDE HOOFDSTUK. In de laatste week van November kwam mr. Jim Cartwright, de nieuwe predikant van Chatterly, met zijn jonge vrouw thuis. Zij reden in hun eigen poneywagentje van het station te Salten naar de pasto rie, waar zq des avonds tegen acht uur aankwamen. Het was Dinsdag en zij hadden juist de zen dag tot hun aankomst gekozen, ten einde voor Zondag op orde te kunnen zijn. Twee meiden en een tuinjongen maak ten het dienstpersoneel van de jonggehuwden Dorcas, de keukenmeid, was reeds jaren lang bij mrs. Verity in dienst geweest, en dus een oude bekende voor Maud. De dienstboden waren al sedert eenigen tijd in de pastorie, zoodat alles tot de ont vangst van het jonge echtpaar in gereed heid was gebracht en nadat zij zich aaniken in de pastorie was een smadelijk souper verkwikt hadden, be- De hulpprediker kwam den volgenden gaven zij zich in het salon, waar Dorcasimorgen stipt op zijn tijd, wenschte het jonge weldra met ernstig gelaat binnentrad. echtpaar geluk met hun nieuwe woning Met uw verlof, dominéé, sprak zij, ik maar schudde misnoegd het hoofd, toen de had u nog iets te zeggen. predikant over miss Hoskin begon te praten. v,rn j r'i C vroeg Jlm Cart ZiJ is eenvoudig woedend, omdat gij W" MiTh t A iihaar verzoek om ontslag uit de betrekking Miss Hoskin, de organiste, is bijna van organiste hebt aangenomen, mr Cart- ïederen dag hier geweest, om te vragen, wright, zeide de hul prediker. Zij heeft geld wanneer de domme en mrs. Cartwright van zichzelf, maar zij wil hier met kracht Z ?nnf!n Tifn't J 1( H geweld toegang tot de voorname krin- De jonge predikant dacht eren na en gen verkrijgen en ik geloof dat zij haar vroeg toen Zal zq morgen terugkomen, Dorcas' 'Zeker, dominé. Ik heb haar gezegd, dat gij heden zoudt terugkeeren, maar dal het v el te laat voor u zou worden om nog iemand te ontvangen, en toen zeide zij dade° 'ijk, dat zij dan morgenochtend om tien uur zou komen. 't Is goed, Dorcas. Zoudt ge nu zoo goed willen zijn den tuinjongen naar mr. Oliver^ te zenden en hem te laten zeggen, dat wij hem verzoeken morgenochtend om negen uur bij ons te komen ontbijten? Ik zal het terstond doen, dominé, zeide Dorcas. Toen zij zich verwijderd had, keek Maud haar echtgenoot met een glimlach aan. Daar hebt ge zeer wel aan gedaan, Jim, zeide zij. Mr. Oliver zal u wel voldoende omtrent miss Hoskin inlichten. Uit den brief van mr. Ford meende ik te moeten opmaken, dat zij een tamelijk onbeschaamde vrouw is, maar Dorcas heeft mij verteld, dat zij tijdens mrs. Jones bijna onafgebro- f i en geweld toegang tot de voorname krin- |gen verkrijgen en ik geloof dat zij haar organiste voor het middel daartoe nieia. Nu, ik heb reeds een opvolgster voor haar benoemd, zeide Jim Cartwright, en ik hoop daarom, dat zij, na afloop van den be paalden termijn voor het ontslag, Chatterly zal verlaten. Dat zal zij in geen geval doen. Zij heeft hier een mooi huisje met een tuin gehuurd en leeft van haar rente. Mrs. Cart wright, ik moet u waarschuwen voorzich tig met haar te zijn, voegde de jonge geeste lijke er lachend bjj, miss Hoskin vertelt aan iedereen, dat zij voornemens is een zuster voor u te zijn. Ik hoop maar dat miss Char les zich niet gemakkelijk uit het veld zal laten slaan, want haar voorgangster heeft baar eeuwige wraak gezworen. En hoe staan de zaken verder in onze gemeente? vroeg Jim. Lord en lady Chatterly zijn nog altijd >p reis, hun dochtertje logeert op Lane- ïouse en het kasteel is vol werklieden, die dies herstellen en vernieuwen. Mr. March van Copsleigh heeft zich bereid verklaard het tractement van de organiste met een flinke toelage te verhoogen, wanneer men voor de uitgetrokken som geen bekwame musicienne zou kunnen vinden. Ik geloof— en weer glimlachte de huiprediker dat miss Hoskin voor hem nog wel wat meer dan een zuster zou willen zijn, maar daarom beschouwt hij het als een persoonlijk be lang, dat zij haar ontslag neemt. Voor het overige ben ik hier bij alle menschen zeer vriendelyk ontvangen. Inderdaad, wanneer ge het mij vraagt, dan zou ik zeggen dat deze gemeente, de organiste niet meegere kend, voortreffelijk is. Op hetzelfde oogenblik kwam Dorcas bin nen en zeide Dominé, miss Hoskin wacht u in de spreekkamer. De hulpprediker keek naar de pendule en zeide: Half tien, zij laat er geen gras over groeien. Jim stond op. Ik zal haar bezoek geheel als ambte lijk beschouwen, Maud en haar zeggen dat gij voor den middag nooit iemand ontvangt, sprak hij. Tegelijk verliet hij de huiskamer en be gaf zich naar het spreekkamertje. Daar wachtte hem een zeer opzichtig ge- kleede niet onknappe vrouw van dertig ja ren, die hem met overdreven hartelijkheid begroette, en hem met xdieve dominé" aan sprak. Ik weet zeker, lieve dominé, sprak zij, dat nu gij hier zqt, alles nog wel in orde

Nieuwe Langedijker Courant | 1897 | | pagina 1