- 1 - sneuvelde en 13 in den strijd gewond werden. Het ligt voor de hand om aan te nemen, dat deze excursie uitging van de op Segli aanwe zige troepen met het waarschijnlijke doel den breeden omtrek dier streek van vijanden geheel schoon te vegen. HYGIëNISCHE SPROKKELINGEN. De hygiëne is zoowel een wetenschap als een deugd. Gezondheid is meer afhankelijk van voorzorgs maatregelen dan van geneesmiddelen. Afkeer van baden en van luchtverversching is onbewuste neiging tot zelfmoord. Zeelucht vernietigt kleuren, doet metalen roes ten en bederft alles behalve de gezondheid. Warenvervalsching met onschadelijke stoffen is diefstal, met schadelijke stoffen moord met dief stal. Zuiver koud water is het lang gezochte pana cee tegen een heirleger van kwalen. Een kwakzalver verhoudt zich tot de weten schap als de gebrekkige afbeelding van een smeer kaars tot de zon. Onverschilligheid omtrent onze voedingsmidde len is de beste hulp voor vervalschers. (H. t. d. Y.) Een buitengewoon, maar ongetwijfeld doel treffend middel om kwartjesvinders uit een an dere gemeente te beletten slachtoffers te maken werd toegepast door een rechercheur van politie te 's-Gravenhage. De speurder ontwaarde op een bankje op het Plein in druk gesprek twee individuen, bij de politie overbekend als behoorende tot het gilde van bovenbedoelde afzetters. Hij plaatste zich vlak voor hen en riep zoo luid mogelijk„Men- schen past op voor kwartjesvinders. Onmid dellijk vormde zich een nieuwsgierige drom om het tweetal, waarvan de een ijlings het hazen pad koos, terwijl de tweede, om zich een hou ding te geven den rechercheur bedreigde met een aanklacht bij den officier van justitie. Toen hierop echter de beambte doodleuk aan bood hem op zijn tocht naar het Parket van den officier van justitie te vergezellen, werd het doortastend optreden van den politieman den kwartjesvinder ten slotte toch ook te machtig en sloeg hij vlug den weg in naar het Holl. spoor station, steeds achtervolgd door den rechercheur, die niet tevreden was, alvorens zijn delinqueni met den trein naar Rotterdam, zijn woonplaats, vertrokken was, waarheen zijn collega reeds en kele oogenblikken te voren was afgereisd. („N. R. Ct.) In het Juli-nummer van het Maanblad tegen de Kwakzalverij" komt het volgende voor: Op vrije voeten. De z.g. dokter Reteau, tegen wiens practijken onlangs in het Alg. Po litieblad gewaarschuwd werd en die paar maan den te Amsterdam in verzekerde bewaring werd genomen, is op vrije voeten gesteld. Bij de politie te Amsterdam vervoegde zich een man, die opgaf pas uit de gevangenis te 's-Hertogenbosch te zijn ontslagen, geen werk te kunnen vinden en om onder dak te komen eergisterenavond tusschen Haarlem en Haffweg een 6jarigen jongen zoolang onder water te heb ben gehouden, dat hij dood was. Door de recher che is hij naar Haarlem gebracht en daar wees hij de plaats aan, waar hij de misdaad zou heb ben gepleegd. Bij dregging werd echter niets gevondenwel werd opgehaald op eenigen af stand verder het lijk van een 25jarig meisje, dat een brief in haar zak had, waarin zij kennis gaf zich te willen verdrinken, Die brief was met zeer verdraaide hand geschreven. Er wordt in Haarlem wel vermist een jongen van 12 jaar. De man moet alles hebben verzonnen om maar weer onder dak te komen. In de maand Juli zijn bij het Koloniaal Werfdepot te HARDERWIJK aangenomen 75 Nederlanders, 15 Duitschers, 10 Belgen en 2 Zwit sers, totaal 102van de verschillende korpsen van het leger hier te lande werden in dat tijdvak over genomen 52 onderofficieren en minderen, zoodat het totaal der werving 154 bedroeg. Onder de aangenomenen bevinden zich 34 miliciens, die voor den tijd van twee jaar bij het Indische leger wor den gedetacheerdonder de overgenomen 4 onder officieren, die voor 4, en 89 miliciens, die voor eene detacheering van 2 jaar bij dat leger zijn Aan die 154 personen werd aan handgeld uit betaald f30,883.75. Een der medewerkers van de „Zw. Ct." deelt de volgende herinnering uit zijne schoolja ren mede „De winter had eindelijk afscheid van ons ge nomen 't was dooiweer en zeer glad op 's Hee- ren straten. Nu valt vroeg opstaan zelden in den smaak van scholieren en vooral is de Maandag morgen een steen des aanstoots. Op zekeren och tend was de bel gegaan en zou de les een aan vang nemen, toen nog een jongen, half buiten adem het lokaal binnenstormde. Kees, je bent te laat kom over een uur Een broeder en pen zuster, wonende in de Priesche gemeente Tietjerksteradeel, waren sedert geruimen tijd een weinig ongesteld, vooral lus teloos. In plaats van naar een geneesheer te gaan, werd een duivelbanner uit een naburig dorp ontboden. Deze werd bij nacht met een hondenkar gehaald en constateerde, dat zij beiden met den duivel waren bezeten, daardoor betoo- verd maar hij zou hen spoedig van den „booze" verlossen. Dadelijk moesten de kussens der bed den, waarop de patiënten sliepen, onderzocht worden. De duivelbanner opende ze, haalde daar uit kransen, kruis, vlasknoppen enz. en liet deze daarop verbranden, waarbij de patiënten en de duivelbanner het derde vers van Ps. 118 zongen. Hierop verklaarde de man, dat de „booze" hen nu niet meer zou plagen en zij van stonde aan zich wel beter zouden gevoelen. Buitenland. Maar, meneer, 't is buiten zoo woedend glad, datdat ik bij eiken stap voorwaarts er twee achteruitglee. Zoo, mannetje, maar hoe kon je dan hier komen Ja, ziet u zei Kees in zijn benauwd heid ziet u, toen ik 't merkte, ben 't achter uit gaan loopen. Daar barstte de heele klasse in een homerisch lachen uit, de rector zelf deed hartelijk mee. Kees had het pleit gewonnen, ging zitten en de les begon. Te Baarn had de vorige week een smids knecht een onbeduidend wondje aan de lip ge kregen. Dit is echter oorzaak geworden van een bloedvergiftiging, waaraan hij Woensdag na een hevig lijden is bezweken. De ongelukkige laat eene weduwe en een kind na. Was wijlen Josephine de Beauharnais ge malin van Napoleon I, door eene negerin voor speld, dat zij eenmaal eene kroon zou drageu, aan President Paure schijnt ook eenmaal dit overkomen te zijn. De waarzegster was echter ditmaal geene ordinaire waarzegster, maar eene moderne somnabule op de kermis teNeuilly en moet aan Faure, toen h ij afgevaardigde was, voor speld hebben dat hij de kroon of iets dat er nabij kwam, zou dragen. Toen het Congres eeniger- mate deze voorspelling verwezenlijkt had, werd deze buitengewoon vooruitziende dame op het Elysée ontboden. Daar kondigde zij haar mach tigen cliënt aan dat hij een doorluchtig bezoek zou krijgen, dat hij in het Oosten van Frankrijk met een machtig souverein een reis zou doen en dit bezoek beantwoorden, maar dat „gedurende zijne afwezigheid voor hem zeer onaangename zaken in zijn land zouden gebeuren. Meer kon de somnabule niet zeggen hier schoof zich voor haar een gordijn in de toekomst. De schrijver, de heer Méry, die zegt dit alles vernomen te hebben van iemand die op het Ely sée goed te huis is, voegt er bij dat de somnabule zich thans in eene badplaats op kosten van den president bevindt. KINDERHERSENEN. Dr. Biester, van het Kaiserin-Friedrich-kin- derziekenhuis te Berlijn heeft geruimen tijd het gewicht van kinderhersenen onderzocht, een quaestie, waarvoor in de geneeskundige wereld nog weinig betrouwbare gegevens bestonden. Wel is waar lijden de gegevens, welke dr. Bies ter verschaft, aan het bekende gebrek, dat zij de vrucht zijn van onderzoekingen van hersenen van kinderen, die vroeg aan de eene of andere ziekte zijn gestorvenin de door hem onder zochte gevallen komt evenwel hersenziekte niet in rekening, evenmin als ziekte, waarvan ver wacht kan worden dat zij de hersenen slechts eenigszins zou kunnen wijzigen. Bij pasgeboren kinderen van het mannelijk geslacht bedroeg het gewicht der hersenen 340 gram bij die van het vrouwelijk geslacht 330 gram na het eerste halfjaar was het hersen- gewicht bij jongens aangegroeidin het laatste kwartaal van het eerste levensjaar 832 gram. In het tweede jaar overtrof het gewicht dikwijls 1000 gram het gemiddelde was evenwel 977 gram; in het derdejaar 1150 gram; van het vijfde tot het achtste levensjaar 1202 gram van het negende tot het veertiende jaar 1280 gram. De vrouwelijke hersenen bedroegen in de tweede levensweek gemiddeld 349.5 gram in de eerste maand 379 gram. In den verderen loop nam het gewicht in ongeveer dezelfde verhouding toe als bij de mannelijke hersenen aan het einde van het eerste halfjaar bedroeg het 644 gram in het laatste kwartaal van het eerste jaar 690 gram van 9 tot 14 jaar 1265 gram. Uit deze cijfers blijkt dat het gemiddeld ge wicht der vrouwelijke hersenen steeds onder het gemiddelde der mannelijke hersenen blijft, en dat het verschil, hetwelk tusschen beide geslach ten 10 gram bedraagt bij de geboorte, in den loop der ontwikkeling toeneemt. Het eerste derde deel van de gansche toename is in de negende maand bereikthet tweede derde deel tusschen het laatste kwartaal van het eerste jaar en het eerste kwartaal van het derde jaar. Dan groeien de hersenen steeds langzamer, om eerst na het tweede tiental jaar het grootste gewicht te be reiken Zeker is het, dat bij beide geslach ten nog na de twintig jaar de hersenen in ge wicht toenemen. In China is kinderdiefstal in den laatsten tijd weder erg in zwang. Het stelen van kinderen is een kwaad dat on geveer in geheel China heerscht. De kindermarkt, waarop kinderen van het vrouwelijk geslacht door hun arme ouders worden verkocht, is meestal zeer levendig gestemd, daar de Chineesche wet dit barbaarsch gebruik niet verbiedt. Daar ech ter meestal de vraag het aanbod overtreft, tracht men door diefstal in het tekort te voorzienvooral Kantonsche bootslieden houden zich met dit be roep bij voorkeur bezig. De kinderen worden dan verkocht aan de hou ders van slechte huizen, om daar te worden groot gebracht. Iedereen, die China bereisd heeft, weet hoe weinig er toe noodig is, de hartstochten van het lagere volk wakker te roepen en hoe gemakke lijk het is het bijgeloof dezer onwetenden stof te geven. Zoo komt het, dat bij het volk het verhaal in gang vindt, dat de vreemdelingen de bedrijvers dezer kinderdiefstallen zijn. Professor Donders leerde, dat licht het voedsel der oogen is. Met het gehoor schijnt het anders gesteld te zijn. Althans een Amerikaansch geneesheer, Girdner, verkondigt naar de „Gezond heid" mededeelt, de stelling, dat door het ge- druisch het gehoor verslijt en bij de aanhoudende geluiden van allerlei aard, welke in het bedrijvige hedendaagsche leven worden waargenomen, de gehoororganen voortdurend zwakker worden en ten slotte alle menschen doof zullen zijn. Andere gevolgen van dien toestand daargela ten, zullen ze dan ten minste geen last meer hebben van het gedruisch, waarover dr. Girdner klaagt. Naar uit PARIJS wordt gemeld, heeft een jong scheikundige, Alfred Ponteaux, een nieuw soort lucifers uitgevonden, waarvoor de witte phosphor, die zoo vreeseljjk nadeelig voor de werklieden is, geheel overbodig is geworden. De Staat heeft een contract met hem gesloten tot 1902. "WAT ER IN POSTZEGELS OMGAAT. Op de te Londen gehouden tentoonstelling van postzegels is aan onzen landgenoot, den heer jhr. C. P. L. van Kinschot te Domburg, (secretaris van de Nederlandsche vereeniging van postze gelverzamelaars) voor zijn inzendingen van Ne- derlandsch-Indië en Oranje-Vrijstaat een bron zen medaille toegekend. Deze onderscheiding is niet zonder beteekenis, wanneer men in aanmer king neemt dat de gezamelijke inzendingen voor een bedrag van ruim vijfmaal-honderdduizend pond sterling verzekerd waren. De Grieksche Kroonprinses heeft te Xero- chori bij Agia Marina keukens laten bouwen, waar iederen dag soep gekookt wordt voor 12,000 vluchtelingen. Het reeds vermelde feit, dat eenige Londen- sche rechters onlangs wegens de sterke warmte genoodzaakt waren hun pruiken af te nemen, heeft de geheele pruiken-quaestie op het tapijt gebracht. Het schijnt, dat zulk eene noodzake lijkheid slechts eens in de 25 jaren voorkomt, hetgeen veel zegt voor het weerstandsvermogen van de Engelsche rechters. Het gebruik, dat rechters en advocaten prui ken gebruiken, is een overblijfsel van de oude gewoonte om pruiken te dragen, die kort na de revolutie werd ingevoerd. Tot aan de Regeering van Koning Willem IY plachten ook de bis schoppen der Engelscha Staatskerk pruiken te dragen, niet alleen bij ambtelijke bezigheden, maar ook in het huiselijk leven. In de Britsche Koloniën en in Britsch-Indie gebruiken rechters en advocaten geen pruiken. In Canada is er lang over gesproken, maar men is er toch mede geëindigd de pruiken op te geven. In de Kaapkolonie worden pruiken gedragen door slechts twee waardigheidsbekleeders de Voorzit ter van het Huis van Vertegenwoordigers en de klerk van het Parlement. In DUITSCHLAND kosten kleeren bijna geen geld meer. Behalve dat een Berlijnsch klee- nagazijn „flinke broeken" voor f 0.75, en com plete heerencostuums voor f2.70 verkrijgbaar stelt, krijgt de kooper bovendien nog een bon, voor welke hij zich gratis bij een barbier kan laten scheeren. Of men bij zoodanigen handel nog extra „inge zeept" moet worden, wordt niet gezegd. - De Keulsche politie heeft wederom een bende muntvervalschers ontdekt. Men vond bij het gezelschap, dat in een hotel te KEULEN lo geerde, 50,000 gulden aan valsch Hollandsch pa- pierengeld. Er is thans te Washington een congres van negerdoctors vergaderd. Men telt indeVer- eenigde Staten 2000 zwarte doctoren. Het lijk van Canovas, den vermoorden Mi- nister-president van SPANJE, is gisteren begra ven. Aan zijn weduwe is de titel van hertogin verleend met den graad van grande 1ste klasse van Spanje en een pensioen van 30,000 peseta's per jaar. De vermoorde premier heeft aan de rijks boekerij zijn fraaie bibliotheek van een 30,000 boekdeelen nagelaten. De vader van den moordenaar, Angiolillo, woont te Foggia: hij is kleermaker en volstrekt niet anarchistisch gezind. De familie is zeer terneer geslagen over de misdaad van den zoon. Deze werd ohder de anarchisten niet als een man van de daad beschouwd, meer als een bekwaam spre ker en schrijver. Men gelooft dus dat hij wel degelijk door 'het lot aangewezen is, om Canovas te dooden en niet uit eigen beweging heeft ge handeld. Toen hij naar de gevangenis vanVer- gara overgebracht werd, zeide hij„Nu begint het lijden en al het gebruikelijke comediespel." Daarna noemde hij de namen van al de in Spanje en Frankrijk ter dood gebrachte anarchisten. De instructie tegen den moordenaar is geëin digd hij zal voor den krijgsraad terechtstaan, en wellicht morgen reeds worden gefusilleerd. De rechter van instructie die de zaak in han den had, heeft, naar een correpondent van de „Figaro" vertelt, den moordenaar op een bijzon dere wijze aangepakt om wat uit hem te krij gen. In den beginne bewaarde Angiolillo een hardnekkig stilzwijgen, gelijk de meesten van zijn voorgangers. Doch toen de rechter opmerkte dat het den schijn had, alsof hij een persoon lijke wraak aan den heer Canavos wilde koelen, kwam hij los. Hij riep uit dat hij zijn broeders had willen wreken, niet alleen zijn broeders in Spanje, maar ook zijn Italiaansche, zijn Fran- sche geestverwanten, allen die zonder genade waren vervolgd en ter dood gebracht. De rechter bracht den moordenaar nu onder het oog, dat misdaden als de zijne nooit der partij ten goede komen, die ze bedrijft; want dat wel een mensch wordt weggenomen, maar het stelsel blijft In hevige gemoedsbeweging riep Angiolillo daarop uit: „Zoo, denkt ge dat? Het zou zoo wezen, wanneer er maar één enkele executie ware, maar gij zult er nog andere ziengij zult nog om genade moeten smeeken! Het is thans de beurt van Felix Faure; die moet er evenals Carnot aan gelooven!" De sultan heeft bepaald dat 200.000 Turk- sche ponden van de Grieksche oorlogsschatting in de militaire pensioenkas zullen woiden ge stort en dat de naar hunne haardsteden terug- keerende verlofgangers 7 maanden en de reser visten 5 maanden soldij zullen ontvangen. Als Griekenland nu maar betalen wil. Op het moment dobbert keizer "Wilhelm van Duitschland met zijn gemalin en gevolgd door een schitterend geleide van oorlogsschepen, reeds weer sinds meer dan twaalf uur op de zilte ba ren der Oostzee op de terugreis van Petersburg naar Kiel. Of er nu heusch eenig tastbhar resultaat is of zal komen van de keizerbijeenkomsten aan de Newa? Veel is er geschreven en gesproken aangaande de over en weer gewisselde heildronkenin kei zer Wilhelm's philippica tegen hem (den grooten onbekende) die 't wagen zou den vrede van Eu ropa te verstoren, heeft men willen zien een voorbode van de vorming van een Fransch-Duitsch- Russisch verbond en tevens een directe toespe ling op of juister een waarschuwing aan't adres van Engeland, welke laatste uitlegging den „Ti mes" heeft verlokt tot de verklaring, dat 't be lachelijk is in dezen heildronk van Wilhelm II een verkapte vijandige toespeling op Engeland te willen zien. Over 't geheel hebben de Duitsche bladen een verstandige neutraliteit betracht door de mede- deeling alleen van 't gebeurde, zonder eenig com mentaar. Klaarblijkelijk meent men, dat 't al heel mooi en bevredigend is als de beide machtige heerschers één van zin zijn wat de handhaving des vredes betreft. Burgerlijke Stand. Gemeente Noord-Scharwoude. Ingeschreven van 1—31 Juli 1897. Ondertrouwd en getrouwd: S. Opperdoes en M. Slooves. OndertrouwdJ. Duijneveld, alhier, en M. Rood, te Zuidscharwoude. GetrouwdJ. J. P. van den Berg, te Utrecht, en J. C. A. van Rossum, alhier. E. Noordwest en E. Roozendaal, beiden alhier. GeborenCornelia, z. van P. Bergen en C. Wahlen. Arie, z. van D. Keppel en A. Groet. Overleden: Jan, z. van Jb. Moeijes enTIJfs, bijna 2 m. Plaatsgebrek noodzaakt ons de Familieberich ten der omliggende gemeenten nog een week uittestellen. PREDIKBEURTEN.^ NED. HERV. GEM. OUD-KARSPEL Zondag 15 Aug. vm. 9.30, geen dienst. NED. HERV. GEM. NOORDSCHARWOUDE. Zondag 15 Aug. vm. 9,30 geen dienst. GEREFORMEERDE GEMEENTE. Zondag 15 Aug. v.m. 9 uur, nm. 2l/2 uur, ds. Boeijenga. NED. HERV. GEM. ZUIDSCHARWOUDE. Zondag 15 Aug. v.m. 9.30 ds. Melchers. NED. HERV. GEM. BROEK OP LANGEDIJK. Zondag 15 Aug. v.m 9 u. nm. 2 u. ds. Gemser. GEREFORMEERDE KERK. (Z u i d e r k e r k.) Zondag 15 Aug. vm. 9,30 nm. 2,30 ds. Bakker CHRISTELIJK GEREFORMEERDE KERK. Zondag 15 Aug. vm. 9.30 nm. 2.30. Godsdienst oef. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Zondag 15 Aug. vm. 9.30 ds. F. C. Fleicher. Marktberichten. ALKMAAR, 13 Aug. 1897. Aangevoerd556 stapels Kaas, wegende 164386 Kg. Kleine i 27 Commissie a f 24,Middelbare f 23. 1052 HL. Granen, als 94 Tarwe f 7,75 a f 8.25 53 Rogge f 5.35 a f 5.50 41 Gersf, f4.40 a f 0,—, 0 ld. Chev. f 0 a f 0.— 447 Haver f,3,a f4.nieuwe. Boonen als: f Paardenboonen f0.a f0,0 Bruine 0.— a f 0,— 6 Citroen f 5,50 f 7,50. Duiven a f 0,a f 0,Witte f 8,a f 9, SCHAGEN, den 12 Aug. 1897. 10 Paarden Veulens Ossen 5 Stieren 10 Geldekoeien (magere) 30 Idem (vette) 6 Kalf koeien Vaarzen Graskalveren 11 Nuchtere Kalveren Rammen 50 Schapen (magere) 380 Idem (vette) Overhouders 50 Lammeren Bokken en Geiten 15 Varkens (magere). 42 150 50 150 130 140 140 205 120 150 6 11 22 13 15 22 9 12 0 0 9 14 0 I 0 0 0 0 0 0 0 2 50 2 0 0 1 1 0 '20 0 Konijnen Kippen Eenden Duiven Kipeieren (per 100) Eendeieren Boter (Kilogram) Kaas kalfkoeien bleven de prijzen vrijwel gelijk. In vette koeien was de handel rodeljjk vlug en de prijzen iets hooger; le kwaliteit gold 30 ets. p. halven kilogr. De handel in vette schapen was levendig; deze gingen tegen hoogere pry zen flink van de hand. Aan de vette varkensmarkt werden 24 stuks aangevoerd: de prijzen liepen van 35 tot 40 ets. p. kilogr. ALKMAAR 14 Aug. 1897. Aangevoerd0 Paard f a f 20 Koeien f 140. a f 19034 Nuchtere kalveren f 8.a f 16.— Vette Kalveren t a f—per kilo fO.— aO. 126 Schapen f8, a f 20.Lammeren f 0,a 102 Magere varkens f 13.a f16. 227 Biggen f 6. a f 9,— 8 Bokken a f 2.f 6.

Nieuwe Langedijker Courant | 1897 | | pagina 2