NIEUWE Weekblad voor LANGEDIJK en Omstreken. N°. 35. Zondag 29 Augustus 1897. 6e Jaargang. Nieuwstijdingen. Feuilleton. DE GEHEIMZIMGE fflSDAAD. LANODIJKER OOURAUT Deze courant verschijnt eiken Zaterdagnamiddag. ABONNEMENTSPRIJS voor Noordscharwoude, Oudkarspel, Zuidscharwoude en Br. op Langedijk per drie maanden 50 ct., franco p. post 0O ct. UITGEVER: J. II. KEIZER. BUREEL: üoordseliarwoude. PRIJS DER AD VERTENTIËN: Van 1—5 regels 30 ct., elke regel meer 5 ct. Groote letters of vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Brieven rechtstreeks aan den Uitgever. OUD-KARSPEL. Bij de aanbesteding van olie, reuzel enz. voor den polder Geestmer Am bacht (Oosterdijk en Molengeersen) is laagste in schrijver. W. Kroon, Oudkarspel en voor de 50 M3, grind, C. Schot, Alkmaar. De uitslag van den jongsten kolfwedstrijd, in het lokaal van den heer G. Slotemaker, waaraan door 24 personen werd deelgenomen, was als volgt: le. pr. Jb. Slotemaker, met 122 punten; le premie, C. Zomer, Zuidscharwoude, bij over- kolven met K. v. Kleef, 116 p.; 2e premie K. v. Kleef, Zuidscharwoude, 116 p., serieprijs H. Ton met 43 p. Onze correspondent te SINT PANKRAS schrijft Donderdag vierden de schoolkinderen te St. Pankras feest. Wegens veel schoolverzuimen moesten 4 kinderen worden uitgesloten, terwijl 138 deelnamen aan het feest. Begunstigd door heerlijk weder werd een groot deel van den dag op een stuk weiland door gebracht, waar allerlei spelen werden uitgevoerd als: 1. Een bal over een touw gooien en aan den anderen kant opvangen. 2. Een noot uit 't water happen. 3. Een bal in een vaatje gooien. 4. Koek- happen. 5. Geblinddoekt zoeken. 6. Touwtrekken. 7. Zakloopen. 8. Sprietloopen. 9 Ringsteken. Natuurlijk ontbrak de chocolade niet en even min de krentenbroodjes, korstjes, amandelen enz. Die met de verschillende spelletjes geen prijs hadden gewonnen, mochten om een prijsje loten, zoodat allen wat kregen. Ook werd een getuigschrift uitgereikt aan twee leerlingen, G. Leijen en Tr. Slijker die in 't voorjaar de school hadden verlaten en zich door goed gedrag, vlijt en getrouw schoolbezoek had den onderscheiden. Niet weinig werd de feestvreugde verhoogd door de muziek van het fanfarecorps „Concordia." Alleen Maandag en Dinsdag 1.1. werden in onze kleine gemeente 80,000 a 90,000 kooien gesneden. Wel een bewijs, dat de kool verbouw hier zeer toeneemt. Yoor het verbouwen en vergrooten van de gemeenteschool alhier, waren bij de aanbesteding, op den 25, ingekomen 18 inschrijvingsbiljetten, en wel van: J. Levendig, Dirkshorn, f3300; A. Kroonenburg, St. Pancras, f3739; M. van Steeg, Heiloo, f3778; P. Buur en L. Starreveld, Uit geest, f3880; J. Groot, Koedijk, f3900; C.Rol. Uitgeest, f3900; Jb. Zijp en C. Rutsen, Zuid- Scharwoude, f3950; J. Dorregeest, Alkmaar, f3993; J. Schreuder, id. f4050; E. Kalverboer, id. f4098; W. Swager, id. f 4100J. Kuitwaard, Broek op Langedijk, f4125; A. Vis, Oudkarspel f4134; S. Erayman, Alkmaar, f 4246P. Meijer en J. de Buck, Warmenhuizen, f4400 J. Meijer, Ursem, f4417; C. Verweel, St. Pancras f4488, W. Bakker, Avenhorn, f4589. De raming was f3752. KEGELWEDSTRIJD. Voor den korpswedstrijd van de kegelclub „de Unie", te Alkmaar, waren opgekomen 36 clubs. De uitslag is als volgt: „Kegellust", Noord scharwoude, 216 p., Ie pr.; „de Vaste Hand", Amsterdam, 273 p., 2e pr., alsmede de treffers- prijs met 46 worpen„Ewaldi", Amsterdam, 265 p., 3e pr.„de Vliegende Hollander", Haarlem, 262 p., 4e pr.„Hard gaat ie", Haarlem, 261 p., 5e pr.„Koekoek", Amsterdam, 255 p., 6e pr. „Hard gaat ie", Helder, 253 p., 7e pr.alsmede de negenprijs met 7 negens; „Nooit gedacht", Amsterdam, 246 p., 8e pr.„Ewaldi II", Am sterdam, 243 p., 9e pr.„de Volharding", Haar lem, 239 p., 10e pr.„de Kroon", Haarlem, 235 p., lie pr.„Entre Nous", Amsterdam, 234 p., 12e pr. De koningsprijs viel ten deel aan den heer Chr. de Ruiter, met 71 punten, van de club „Oefe ning sterk", Amsterdam; de consolatieprijs aan den heer J. Wiggers, met 45 punten, van de club „Koekoek", Amsterdam. A. s. zondag, den 29 zullen de bovenstaande winnende clubs werpen voor den eereprijs, zijnde een zilveren lauwerkrans. Na afloop daarvan zul len de medaljes, alsmede de zilveren lauwerkrans uitgereikt worden. De personeele en vrije baan wordt den 5 Sept. a. s. gesloten, 's avonds 12 uur. VERKIEZING TWEEDE KAMER. Amsterdam VI. Candidaten W.J. Geert sema (lib), en mr. Th. Heemskerk (a.-r). UitslagUitgebracht 2450 stemmen. De heeren W. J. Geertsema en mr. Th. Heemskerk hadden 1225 stemmen. Daar de hr. Geertsema zeven jaar ouder is dan de heer Heemskerk is eerstgenoemde gekozen. Enschede. CandidatenH. H. van Kol (soc.-dem.) en J. H. ter Veer (Kath. en dem). UitslagGekozen H. H. van Kol met 4333 stemmen. J. H. ter Veer had 3877 stemmen. WAARSCHUWING VOOR VROUWEN! Het bestuur van den „Vrouwenbond tot ver heffing van het zedelijk bewustzijn", waarschuwt tegen den zich noemenden dr. Reteau, te 's-Gra- vendage, die, bljjkens bericht van den hoofd commissaris van politie, aldaar, nooit geneeskun dige studiën gemaakt, noch ook van bevoegde zijde den dokterstitel verworven heeft. Eenige leden van den Vrouwenbond en an dere belangstellende vrouwen trachten nu, op de wijze der Middernachtzending, de vrouwen en meisjes, die op zijn spreekuren komen, ernstig te waarschuwen voor de schadelijke gevolgen, die de gezondheid schromelijk in gevaar bren gen. De ondervinding, in het Gemeenteziekenhuis en elders opgedaan, kan hierover op afschrik wekkende wijze getuigen. HUMOR IN DE RECHTZAAL. Voor den kantonrechter te 's Gravenhage ver scheen dezer dagen een jongmensch dat op zeke ren avond gefietst heeft zonder lichtgevenden lantaarn aan zijn rijwiel. Met overtuiging betoogt de aangeklaagde dat zijn lantaarn onverwachts was uitgegaan en dat hij bekeurd werd juist in het oogenblik tusschen de ontdekking dat het licht niet meer brandde en zijn voornemen om de pit weer aan te steken. Hoe lang hebt ge nu eigenlijk zonder licht gereden vraagt hem de kantonrechter. Nu, ik denk vijf minuten, Edel Achtbare. Zoo! Vijf minuten'vind ik nog allang. Nu ja, vijf minuten gaans. Ei, ei, dat maakt de zaak slimmer, jong mensch, want vijf minuten gaans op 'n rijwiel, vertegenwoordigt ruim een half uur loopens De deliquent staat met den mond vol tanden. HOLLANDSCH SPEK. Sedert eenigen tijd klaagt men in Engeland over de slechte qualiteit van het Hollandsche spek en het Hollandsche versche varkeusvleesch dat het nl. week en olieachtig is, een gevolg alleen van het buitensporig voederen met mais, waardoor de prijzen van het spek en het versche varkeusvleesch achteruitgaan en daardoor de prijzen der varkens ook dalende zijn. Het is daarom zoowel in het belang der boe ren, van den handel en ook van ons, dat er ge protesteerd wordt tegen het overmatig voederen met mais en dat ieder ander voeder als gerst, haver, erwten, rogge of zemelen beter is dan mais. Wij hopen daarom, daar het hier een alge meen belang voor de landbouwers betreft, dat hoofdbesturen der Landbouw-Maatschappijen onze zaak ter harte nemen en de afdeelingen er op zullen wijzen, opdat de boeren behoed blijven voor lage varkensprijzen. (Landb. Wb.) HUMOR VAN HET LEGER DES HEILS. Het jongste nummer van „De Strijdkreet" bevat een met warmte geschreven verslag van den velddag nabij Velzen. Onderaan staat een plaatje, zooals men in dit orgaan er niet veel vindteen konijn tusschen het gras. Het onderschrift luidt: Ik was er ook bij. SPREEUWENPLAAG. Men meldt ons uit Harlingen Evenals vorige jaren, maar nu in veel erger mate, wordt onze stad bezocht door zwermen spreeuwen, die alleen overnachten. lederen avond komen ze niet bij honderden, maar bij tienduizenden aan en worden alle boo men met spreeuwen bezet. Bij eenig regenachtig weer, worden de straten verpest door de geur van de uitwerpselen dezer anders zoo nuttige dieren en wordt daardoor dit bezoek, hoe gezellig ook, minder aantrekkelijk. Eigenaardig is het, dat de geheele zwerm (hon derdduizenden spreeuwen) op één gegeven oogen blik, circa half zes uur, in den morgen vertrekt, hetwelk een oorverdoovend leven maakt. BIJEN IN DEN ROUW. Men schrijft van de Veluwe Eenigen tijd geleden stierf in deze streken een landbouwer, die tevens bijenhouder was. Na zijn dood bleef natuurlijk de zorg voor de bijen opge dragen aan zijne weduwe, die daar echter min der mee op de hoogte was dan wijlen haar echt genoot. Weldra schenen zich dan ook de anders zoo nijvere diertjes niet zoo vlug meer te gevoe len als tijdens het leven van den ouden imker, en niet lang duurde het of de eene korf na den andere verloor door den dood zijn bevolking. Ten einde raad, werd de voorlichting van een ervaren landbouwer-imker uit de buurt ingeroe pen en nadat deze zich in allerlei gissingen ver diept had, wat wel de reden van deze bijenziekte mocht zijn, kwam hij in eens op de lumineuse gedachte aan zijne buurvrouw te vragen of zij, na het overlijden van haar echtgenoot, de bijen wel in „den rouw" gedaan had. De bijen in den rouw gedaan, antwoordde de vrouw, wel buurman wat bedoelt ge daar mede? Wel, dat ge op iederen korf een zwarte streep met verf hebt aangebracht, zeide de raadsman. Neen! dat hebben we niet gedaan, bracht de vrouw er zenuwachtig uit. Zie je, hernam de bijenkenner, daar heb je het al. Alle bijen, wier korven bij het overlijden van den eigenaar niet in in „den rouw" gedaan wor den, zullen vast en zeker van verdriet stierven. Van de waarheid dezer orakeltaal overtuigd, liet de weduwe nog denzelfden dag over de kor ven, wier bewoners nog in leven waren, een zwarte streep schilderen DWALEN IS MENSCHELIJK. Voor den ambtenaar van den Burgerlijken Stand van de gemeente Enschedé verscheen een gelukkig vader, aangifte doende van de geboorte van een zoon. Thuis gekomen, kwam de man tot de ontdekking, dat hem niet een zoon maar eene dochter was geboren! UIT EEN GEMEENTE-VERORDENING. De schrijver der „Brieven uit de Hoofdstad" in de „Leeuw. Ct." geeft deze week een verhaal van een zwerftocht in de omstreken van het door 21.) Op Lane-house, tijdens uw ziekte antwoordde zij. Zoo waarlijk, hernam hij hoonend. Gij zjjt een model van vrouwelijke deug den, dat ge uit kondt'gaan om u wat te verstrooien, terwijl ik doodziek lag. Nu wanneer wij thuis komen, dan zal ik mijn tante wel eens duidelijk aan het verstand brengen, dat ik niet verkies dat mijn vrouw in aanraking komt met een geluk zoeker zooals die March en dat, wanneer zij prijs op zjjn gezelschap stelt, zij zich het uwe zal moeten ontzeggen. Maar Voor den duivel, Gertrude, ik meng mij niet dikwijls in de keuze van uw ge zelschap, maar wanneer ik het doe, dan wil ik gehoorzaamd worden. Maar Reginald, hij gelijkt zoo spre kend op Cecil. De waarheid, dat hij niemand anders was dan haar zoolang doodgewaande broe der, lag haar op de lippen, maar zij hield die wijsheidshalve nog in tijds terug. Zoowel Cecil zelf als Kenueth Ford hadden haar gewaarschuwd, het geheim vooral niet aan haar echtgeuoot te ver raden en inderdaad, die arme Gertrude leed reeds genoeg door den haat, dien haar echtgenoot aan Philis toedroeg om te we ten, dat hij woedend zou zijn. bij het ver nemen dat de broeder, dien zij zoo boven alles had lief gehad, niet alleen nog in leven, maar zelfs dicht in haar nabijheid was Op minachtenden toon herhaalde de graaf Hij gelijkt zoo sprekend op Cecil Heeft men nu ooit zulk een sentimenteele noncens gehoord Hij gelijkt even spre kend op Cecil als ik. Vooreerst is March veel ouder en bovendien is uw kostbare broeder Cecil nooit in staat geweest een vermogen te verdienen, er een te verkwis ten, ja, dat zou hem beter afgegaan zijn Hij zou altijd en eeuwig een vagebond zijn gebleven en daarom moet ge het als een geluk beschouwen, dat hij daarginds in de Afrikaansche wildernis stierf, in plaats van naar huis te komen en ons schande aan te doen. Bij deze ruwe woorden kwamen Ger trude de tranen in de oogen, maar toch wilde zij nog een laatste poging wagen. De couranten kunnen ook wel eens onjuiste berichten brengen, Reginald, her nam zij. Wanneer dat nu ook eens het geval was geweest met de doodstijding van Cecil, wanneer hij eens nog leefde? ginald, dan zou hij u toch welkom zijn? Lord Chatterly zag haar aan, zonder dat er een zweem van zachtzinnigheid op zijn stroef en ernstig gelaat kwam en hij ant woordde Uw boeder is dood, Gertrude, daar valt geen oogenblik aan te twijfelen en dat is maar goed ook, want hij zou toch slechts twist en tweedracht tusschen ons gezaaid hebben. Als hij teruggekeerd was, dan zou ik hem toch nooit welkom geheeten hebben zelfs niet al was hij zoo rijk als Croecus. Gij bemint mij niet, gij hebt mij nooit be mind, alleen om zijnentwille hebt ge u aan mij verkocht. Vindt ge niet dat voor mij al reden genoeg is om hem te haten? Tien jaar geleden hebt ge uw koop gesloten en nu moet ge u ook daaraan houden. Al zou Cecil Monkton ook uit den dood verrijzen, dan zou dat voor mjj nog geen onderscheid maken, ik zou u niet vergunnen hem te En denkt ge dat ik m\j aan zulk een tyrannie zal onderwerpen? .Ta, dat denk ik. Gij zijt mijn echtge- noote, de Engelsche wet is op sommige punten wel zeer onduidelijk omtrent de rechten van een echtgenoot en ik weet niet zeker of ik, zoo ge m(j ontvluchttet wel de macht zou hebben u tot terugkeeren te dwingen, maar op één punt spreekt de wet Dan zou ik alleen hopen, dat hij duidelijk genoeg: Ik ben voogd over mijn verstand genoeg had, om te blijven waar lij is. Maar wanneer hij eens geld genoeg verdiend had om in onbekrompen om standigheden te kunnen leven, dan, Re- Zij schreide. Die man was dus haar echtgenoot, hij beweerde haar te beminnen en toch scheen het alsof hij geen grooter genoegen kende dan haar te kwellen! Hij was de vader van haar kind! Toen zij zich tien jaren geleden, ter wille van Cecil, aan Reginald Chatterly had ver kocht, begreep zij nog niet, dat zij den graaf niet enkel als heer en gebieder aan vaardde, maar hem ook nog de macht gaf over haar latere kinderen. De hemel vergeve het mij, Phillis, mijn lieveling, ik vermoede niet dat ik ook u opofferde, snikte de arme moeder. Mijn kind, mijn alles, jgij zult mij nooit eenig verwijt mogen doen. Langen tijd bleef zij daar geknield en weenend liggen. Zij had zich nog nooit zoo lampzalig ge voeld als op dit oogenblik. ZESTIENDE HOOFDSTUK. dochter, ik geloof niet, dat ge mij zult ont vluchten Gertrude, wanneer gij weet dat ge Phillis zoudt moeten achterlaten. Met een hoonenden lag ging hij de kamer uit en Gertrude zonk op de knieën. De eenige, die Beatrix Charles gel(jk gaf, dat zij de betrekking van organiste in de kerk te Chatterly aannam was Claude Disney. Zoowel dokter Bolton als zijn vrouw had den hun beschermelinge liever te Parijs ge houden. Zij huiverden bij de gedachte, dat Beatrix naar het land zou gaan, waar haar vader en haar zuster zoo noodlottig omgekomen waren. De jonge dokter daarentegen begreep Beatrix beter dan haar oude vrienden. Af gescheiden nog van zijn eigenverlangen om zijn verloofde te wreken, was hij overtuigd dat Beatrix niet zou rusten en geen belang zou stellen in alledaagsche aangelegenheden voordat zij het geheim had doorgrond, dat aan haar zuster het leven kostte. Claude dacht niet gaarne aan de vreese- lijke belofte, die Beatrix aan mevrouw Le- comte, toen deze haar einde voelde nade ren, had gedaan, maar hij begreep, dat Beatrix, met haar prikkelbaar gestel en haar hartstochtelijk karakter, het verstand zou kunnen verliezen, wanneer zij voort ging met werkloos over het lot van haar zuster te zitten peinzen en zelfs dat, wan neer zij geen spoor van Nora's moordenaar kon vinden, zij meer bevredigd zou zijn dan nu, daar zij dan ten minste al het mogelijke had gedaan. Bovendien scheen het hem toe —nadat haar door een zonderling toeval ongezocht de gelegenheid was geboden om naar Northshire te gaan alsof de Voorzienig heid zich tot bondgenoote van het meisje had gemaakt. De geheele reis van Beatrix zou langs een anderen weg gemaakt worden dan die, welken Nora was gegaan. Zij zou de Dieppe naar Engeland oversteken en Claude wilde gaarne een dag verzuimen om haar daarheen te geleidenhij verliet ha^r niet, voordat hij haar had toever trouwd aan de zorgen van een bejaarde dame met een vertrouwenwekkend voor komen, die van een bezoek aan haar ge trouwde dochter te Rouaan naar Londen terugkeerde.

Nieuwe Langedijker Courant | 1897 | | pagina 1