Nieuwe Langedijker Courant", van Zondag 29 Augustus 1897. hem zeer geprezen Bussura. Het volgende daaruit is zeker niet algemeen bekend: Bijzonder werd ik getroffen door een der ge meenteverordeningen in Blaricum. Het is zeer goed te begrijpen, dat men vaststelt, dat het ver boden is om in de boomen te klimmen en dat voerlieden van geladen wagens stapvoets moeten rijden, het is zeer te waardeeren zelfs, dat van 's avonds 10 tot 's morgens 5 uur de herbergen gesloten moeten zijn, maar het is ook verboden „tegen muren van anderen te leunen". Dat is het „maszregelen" toch wel wat ver gedreven, tenzij maar dit is ook het eenige wat ik er op vinden kan bedoeld wordt, praatjes te maken voor de vensters in de muren van ande ren. Het is een dorpsgewoonte om 's avonds een kletspraatje te maken vóór het huis. Sommige menschen blijven echter niet voor hun eigen erf en dat het nu verboden zou zijn, het anderen lastig te maken door voor hun vensters te gaan staan babbelen, zie, dat kan ik mij begrijpen. Maar de Blaricummers zijn zulke olifanten niet, dat het schaden zou al leunden zij met hun zessen tegen één muur. Daar althans is de revolutie bouwerij nog niet zoo algemeen als in zekere groote stad, mij wel bekend. HARDDRAVERIJ. Den 24 hield de Alkmaarsche Harddraverij- vereeniging in de Harddraverslaan, te Alkmaar, hare gewone jaarlijksche harddraverij. Er na men 11 paarden aan deel, te weten: „Huntress", bruine merrie, van Joh. de Mol, 's-Gravenhage, bestuurder B. W. Schippers„Sa- dor" zwarte hengst, van Stal Trio, Soest, best. P. Schönrock; „Ideaal", schimmel merrie, van S. Snoeck, Bergen, best. eigenaar; „Newbold", schimmel ruin, van J. W. Schuijl, Utrecht, best. Steinnahel„Red Girl", bruine merrie, van W. A. Ockhorst, Rotterdam, best. P. Doeleman „Moquette", vosmerrie, van Stal Unitas, Koude kerk best. C. Oppelaar Jr.; „Rejected", schim mel ruin, van Stal Trio, Soest, best. P. Schön rock; „Wim zwarte ruin, van Joh. de Mol, 's-Gravenhahe, best. B. W. Schippers; „Lucille", bruine merri, van J. W. Schuijl Utrecht, best. Steinnagel; „Hirije", brnine ruin, van A. Stork, de Bildt, best. P. Doeleman„Isabella", sch. Isab. merrie, van A. van den Berg, Haarlem, best. J. Koster. Na de eerste ronde bleven aan: „Sador", „Newbold" „Moquette" „Rejected", „Hirije" en Na de tweede ronde„Sador" „Moquette" en „Rejected". De eerste prijs f200, werd gewonnen door „Sador", de tweede prijs f 100, door „Rejected" de derde prijs, f50, door „Moquette". DE NIEUWE KAMER! Door de verkiezingen in Amsterdam VI en in Enschedé is nu de nieuwe Tweede Kamer voltallig. Het heeft van 1 Juni af toen de eerste can- didaatstelling plaats had tot 24 Augustus ge duurd, eer het definitief honderdtal bijeen was! De nieuwe Kamer van 100 telt: 47 liberalen van verschillende nuances. 22 Katholieken, 21 antirevolutionnairen, 5 radicalen, 2 Chr.-Historischen, 3 socialisten. Het getal liberalen daalt tot 45 en dat der Chr.-Historischen stijgt tot 4, als men tot de Chr.-Historischen ook rekent de heeren Van Karnebeek en Bastert vroeger te Utrecht onder liberale vlag gekozen en bij de herstemming ook door de liberalen gesteund, onder wie bij de eerste stemming (15 Juni) verdeeldheid bestond. De anti-clericalen vormen in de Kamer een meerderheid van 57 leden, of als men de 3 socialisten buiten rekening laat van 54 leden tegenover 43 Katholieken en antirevolutionnairen. De Kamer telt 21 nieuwe leden. Dit getal stijgt tot 24 als men de heeren Fokker, Van Raai te en Van de Velde medetelt, die wel reeds eenige maan den geleden of onlangs tot leden der oude Kamer waren gekozen, maar nog geen zitting hebben VENTEN OP STRAAT. Hoe Mijne Heeren van den Gerechte te Am sterdam hierover dachten, blijkt uit de Publica tie van 38 Juli 1648. Gepubliceert den lesten JULY, 1648, Precenti- bus den Heeren Schout, Dr. Gerard Schaep BurgermeesterAlbert Pater, ende Cornelis de Vlamingh van Outs-hoorn, Heere van Outshoorn, c. Schepenen. Also mijne Heeren van den Gerechte bevin den ende by klachten voorgekomen is, dat, in kleynachtinge van haer voorgaende Keuren, waer by verboden is met eenige Liedekens, ge- druckte nieuwe maren, Printen, Boecxkens ofte diergelijcke by de straet om te loopen, oft anders als in winckels voor te staen, verscheyde perso nen haer vervorderen, niet alleen 't selve te plegen, maar oock op de Bruggen ende andere Publijcque plaetsen met soodanige Liedekens ende Papieren voorstaende, deselve tot haer be- hoorlyck ende gedestineert gebruyck onbequaem gemaekt worden. Soo is 'tdat hare E. daer inne willende voorsien, op nieuws geordonneert ende gewillekeurt hebben, ordonneeren en wille keuren by desen, dat niemant wie hy sy voor- taen zich onderwinde met eenige sodanige Lie dekens, Refereynen, Printen, Nieuw-maren ende andersints, hoedanigh die souden mogen wesen, bij de straet om te loopen, ofte op eenige publi- que plaetsen, Bruggen, Merckten ofte straten voor te staen, te singen, te lesen ofte deselve te distribueren, op de verbeurte van de voorsz. gedruckte ende geveylde Liedekens, Nieuw-ma- ren oft anders ende noch ses gulden voor d'eerste ende twaalf gulden voor de tweede mael achterhaelt wesende te betalen, ende voor de derde maal arbitraljjck by mijne Heeren van den Gerechte gecorrigeert te worden, t' Appli- ceeren de voorz. Boeten een derden deel tot profijt van den Heer, een derden-deel tot behoef van den Aenbrenger, ende 't resterende derden- deel tot profijt van 's heeren Dienaers. In kennisse van my Secretaris. Gerard Huift. (Nbld. v/d. Boekh.) GOEDKOOPE LESSEN. Men schrijft Ouders in steden klagen vaak steen en been over de duurte der privaatlessen, die ze hunne kinderen moeten doen geven. Minder dan f 1 per uur vragen de onderwijzers niet, de „hoofden" vaak fl.50 a f2, de leeraren soms f2.50 a f3. Het gewone dorpstarief varieërt tusschen f0.25 en f0.75. „Het „record" zal wel geslagen zijn door een Zeeuwsch onderwijzer, die in den afgeloopen winter zich beschikbaar stelde tegen f0.05 per uur en per leerling, onverschillig het aantal, die van zijne geestesspijze gebruik maakten. Uit goede bron vernam ik, dat bedoelde onderwijzer eens één leerling had, en alzoo voor 5 cent of tewel één stuiver een vol uur dien discipel zich liet laven aan dé bron der wetenschap. EEN BOMBARDEMENT. Toestanden, die helaas nog vaak in den Ach terhoek voorkomen, beleeft men zelfs nog in de Residentie. Een bejaarde juffrouw, die in een van de nieuwe huizen aan den Parallelweg woont, was reeds herhaaldelijk het mikpunt van de lieve straatjeugd, aangezien men haar voor een too- verkol hield. Nu had de juffrouw toevallig heel veel pleizier in dieren, naar aanleiding waarvan zij er dan ook een kleine menagerie op na hield honden, varkens, geiten, katten, ja zelfs apen en een papagaai, alles krioelde er dooreen. Ook dat wist de jeugd, en herhaaldelijk werden bij die tooverjuffrouw steenen tegen de deur gegooid en laatst zelfs brutaal weg een inval gedaan in de woning. Dinsdagavond begon het lieve leventje weer: de juffrouw was uit en het geheele benedenhuis werd bestormd, de spiegelruiten werden beide van boven tot onder stuk gebombardeerd, dat hooren en zien verging, en de buren niet in staat waren de vernielers te verjagen. Na deze verwoesting trok men af en de poli- tie-agenten vonden niets dan bergen glasscher ven en verbouwereerde buren. Gedurende den nacht werd de woning door twee politieagenten bewaakt. Dit alles geschiedde in een der nieuwe stads wijken, waar de jeugd het thans niet voldoende meer acht vernieling aan te brengen op het Ja cob van Campenplein door gansche boomen uit te trekken, (notabene het verfraaingspunt van dit kwartier), maar overgaat tot bestorming van de huizen der ingezeteneh. EENE EERVOLLE ONDERSCHEIDING. De honderden turners, die in 1888 en 1897 aan de gewestelijke gymnastiekfeesten in Schagen deelnamen, zullen zich met genoegen den heer ds. W. van Kluijve herinneren. Bij beide gelegenheden toch trad hij als voor zitter der feestcommissie op. In deze qualiteit was een groot deel van het schitterend succes aan zijn krachtig initiatief te danken. De gymnastiek- en schermvereeniging „Lycur- gus" te Schagen, heeft gemeend in den geest van al de Noord-Hollandsche gymnasten te han delen door den heer Van Kluijve het eerelid maatschap der vereeniging aan te bieden, welke onderscheiding met genoegen werd aan vaard. LICHTGAS EN BARNSTEEN. Niet alleen bevat de bodem van Wieringer- waard en Anna Paulowna eene onuitputtelijke voorraad lichtgas waarvan reeds op ruimen schaal voor verschillende doeleinden gebruik wordt gemaakt, ook brandbare delfstoffen schij nen in hare schoet verborgen te liggen. Bij het slaan eener Nortonpomp te Anna Paulowna heeft men op 180 voet diepte barnsteen ge vonden. HET OPENMAKEN VAN STOP- FLESSCHEN. Voor het openmaken van flesschen met glazen stoppen, die er moeilijk uit zijn te krijgen, be staat een gemakkelijker middel daarvoor, dan het aanwenden van olie. Dat middel is als volgt Neem de stopflesch tusschen de knieën opdat gij uwe beide handen tot uw wil hebt. Sla een touwtje ter dikte van een dunne pijpesteel één slag, of desnoods twee om den hals van de flesch. Trek nu een oogenblik, b.v. 5 a 10 se conden, vlug de beide einden van het touw heen en weer zoodat het stevig rondom den hals van de flesch wrijft. Deze wordt daardoor warm, zet een weinig uit en de stop kan zonder moeite dadelijk van de flesch worden genomen. Als men dit middel goed aanwendt is het probatum en zit geen stop zoo vast of deze laat zich zonder eenige moeite wegnemen. Zelfs gla zen stoppen, die afgebroken zijn en waaraan men dus geen vat heeft, vallen uit den hals als men de flesch onderste boven houdt tijdens men trekt on dadelijk daarna. De flesch moet koud zijn en men moet de stop vooraf niet warm maken door dien met de hand b.v. te betasten. Buitenland. De geheime Politie in New-York. In Amerika, het land van het monsterachtige en het kolossale, beeft het aantal misdaden ook een reusachtige uitbreiding aangenomen. De scha duwzijden van het menschelijk leven zijn daar donkerder dan in andere landen. New-York vooral is de klassieke stad van de zwendelaars, bedrie gers, afzetters en fijn afgerichte deugnieten van allen aard. Tegenover deze reusachtig ontwikke ling der misdaad is ook de politie te New-York er trotsch op, van haar kant door list, sluwheid, overrompeling en handigheid te inponeeren en de vijanden van den eigendom het recht en de wet onschadelijk te maken. De geheime politie staat onder leiding van een chef en heeft haar beambten overal in de stad en op het land. Zij heeft in de laatste jaren veel roemrijke daden volbracht, terwijl zij talrijke valsche munters, postdieven, staatsmisdadigers, enz., die in het geheele land „werkten" in gesloten phalaux en een „Ring" vormden, overleverde aan den arm der gerechtigheid. Wij zullen hier enkele stoute stukken geven uit de talrijke daden der geheime politie in New-York. Het is bekend, dat met de schepen, die uit Europa de haven van New-York binneuloopen, tal van smokkelaars aan wal stappen in de Nieuwe Wereld. De geheime politie te New-York geeft daarom steeds nauwkeurig acht op deze schepen en op de smokkelwaren, die zij kunnen bevatten. De smokkelaars nu zijn in hun true's onuitputte lijk. Eens viel het in 't bijzonder op, dat talrijke diamanten in omloop kwamen, en insgelijks dure kantwerken, zonder dat zij aan de grenzen belast werden. Een ambtenaar van de geheime politie, die de stoombooten uit Engeland en Frankrijk moest onderzoeken, lag steeds op de loer, maar nooit vond hij iets verdachts. Eens, toen hij weer bij de aankomst van een Fransche stoomboot alles had nagezien en juist weer van boord wilde gaan. viel zijn oog op een lange zwarte kist die aan land zou worden gebracht. „Wat bevat deze kist?" vroeg hij. „Een lijk. De man stierf in Europa en zijn stoffelijk overschot wordt nu aan het adres van een vriend naar New-York gezonden. De agenten der geheime politie riep den scheeps timmerman, die de kist moet openen. Men vond daarin inderdaad een doodkist van mahoniehout, en daarin het reeds eenigszins tot ontbinding overgegane lijk van een man. De man der wet was bevredigd. De kisten konden weer worden gesloten en worden weggevoerd. Daags daarna kwam een andere Fransche stoomboot in de ha ven de ambtenaar der politie kwam ook ditmaal aan boord en kon niets bijzonders bespeuren. Reeds wilde hij weer heengaan, toen hij opnieuw een lange kist bemerkte, die, naar het heette, weer een lijk bevatte, dat aan een treurenden vriend moest worden toegezonden. De beambte rook lont. „Toevallig, erg toevallig," mompelde hij, „wat zou toch wel de oorzaak zijn dat onder de in Europa reizende Amerikanen zooveel sterf gevallen voorkomen? Ik moet het lijk toch eens zien." De kist werd op zijn bevel geopend en daar lag het lijk; er was geen twijfel aan, het was werkelijk een lijk met een blauw, koud ge zicht, hoofd en hals Reeds zou het deksel dat met zilveren schar nieren aan de kist bevestigd was, weer toege slagen worden, toen de beambte tot ontsteltenis van de omstaande matrozen beval, het lijk te ontblooten. Zulks gebeurde en toen bleek dat de ingewanden ontbraken en in de buik- en borstholte blikken doozen aanwezig waren, die voor 80.000 dollar aan kostbare Brusselsche kant bevatten. Alle beambten van de geheime politie moeten ervaren, verstandige en energieke menschen zijn onbegrijpelijk veel wordt van hen geëischt. Moed, vastberadenheid, zelfbeheersching, men- schenkennis, lichaamskracht, energie, stilzwij gendheid en vooral eerlijkheid. Wanneer de geheime politiebeambte zijn beroep wil uitoefe nen, is hij niettegenstaande zijne eerlijkheid vaak gedwongen om ter wille van de openbare veiligheid naar middelen te grijpen, die hij zelf niet verdedigen kan, maar slechts het bewust zijn, dat hij het recht dient, kan zijn geweten geruststellen. De geheime politie van New-York bestaat niet alleen om de fatsoenlijke mensqjien tegen de schurken te beveiligen, maar ook, om zooveel mogelijk misdaden te voorkomen. Zoo staat bijvoorbeeld bij de schouwburgen een ele gant gekleed heer, waarin niemand een beambte der geheime politie zien zal, maar hij let met Argus-oogen op ieder die binnentreedt. Af en toe wenkt hij een bezoeker tot zich en fluistert dien iets in het oor. De aangesprokene is een zakken roller, detective wel bekend uit het misdadigers- album. De schurk had jaren lang buiten de hoofdstad vertoefd en meende wel aan het al ziend oog van den beambte te kunnen ontkomen, maar daarin vergiste hij zichde detective ont zegt hem eenvoudig den toegangen ook andere zakkenrollers, die kalmpjes naar binnen willen stappen, wordt, zonder opzien te baren doch be slist de toegang ontzegd. Een of twee van deze heeren liet hij echter naar binnen gaan. Wat dat wel te beduiden had? Nu, de politieman weet dat een paar pick pockets uit Engeland overgekomen zijn en in den schouwburg zijn. Hij kent hen echter niet, en nu hebben de New-Yorksche spitsboeven de opdracht op hun Engelsche collega's toe te zien, terwijl hij dezen voor alle diefstallen die op dien avond gepleegd worden, aansprakelijk stelt. De New-Yorksche bezweren bij kris en kras, dat het publiek dien avond niet lastig gevallen zal worden, en zij houden woord, want zij weten dat met de politie van de Yereenigde Staten niet te spotten valt. Natuurlijk loopt er ook wel kaf onder het koren. De overigens zoo verdienstelijke en eer bied afdwingende stand van de geheime politie te New-York, telt ook elementen in zijn mid- deD, die gevaarlijk voor de openbare veiligheid zijn, daar zij soms oneerlijk zijn en in plaats de boeven zonder pardon aan te pakken, met dezen knoeien om daaruit een voordeeltje te halen. Maar zulke gevallen zijn slechts uitzonderingen en de straffen; die zoo iemand, als hij betrapt wordt, te wachten staan, zijn zeer streng. Helaas bloeit in de hoofdstad der Yereenigde Staten naast de noodzakelijke en heilzaam wer kende geheime politie ook een inrichting voor pri vaart-detectives, wier doel het slechts is geld te maken, op welke wijze ook! Voor een paar dollars laten zij zich tot alles gebruiken. Zij ver volgen en speuren den meest fatsoenlijken mensch na, en niemand is voor hun spionnage veilig. Een jaloersche vrouw neemt zoo'n privaatdetec tive in dienst om haar echtgenoot na te gaan, en nu volgt deze stap voor stap den man als zijn schaduw. En inderdaad noemen deze speur honden zich „schaduwen". Om er maar veel geld uit te kloppen, doen zij alles om de jalo- zie der vrouw nog meer aan te wakkeren en bedenken zij op hun eigen houtje de grootste leugens en lasteringen. Ontelbare scheidings-pro- cessen enz. zijn een gevolg van deze op zoo'n fraaie wijze bijeengebrachte getuigen en menige familie en menige zaak is op deze wijze ten gronde gebracht. Hoe zulke privaat- detectives te werk gaan, leert het volgende geval. Den chef van een groote manufactuurzaak werd door zoo'n privaat-detective medegedeeld, dat hij toevallig een gesprek van eenige beruchte inbrekers afgeluisterd had, en dat dezen van plan waren in een vastgestelden nacht bij den chef in te breken. Even daarna komt er een tweede detective die vertelt, reeds den heler gevonden te hebben, wien de te stelen goederen verkocht zouden worden. De eigenaar der zaak wordt bang en neemt beiden in zijn dienst, natuurlijk voor een flink bedrag. Natuurlijk komt er van inbraak niets en heet het, dat de inbrekers bemerkt hebben, dat men op de hoogte van hun plannen was Er is reeds veel en dikwijls tegen deze pri vaat-detectives gewaarschuwd, doch zonder veel gevolg. Zoolang er menschelijke hartstocht en laster is en zoolang er menschen zijn die om hun duistere doeleinden te bereiken, het geld niet behoeven te sparen, zoolang zal helaas het ras der Amerikaansche smokkelaars met zijn kunstgrepen der politie handen vol werk blijven geven. DE TWEEDE STAD DER WERELD. Yan 1 Januari 1898 af zal New-York den tweeden rang innemen onder de groote steden der wereldzooals men weet staat Londen bovenaan. De gouverneur van den staat New-York heeft de onlangs door het Wetgevend Lichaam van dezen staat aangenomen wet bekrachtigd, volgens welke alle voorsteden der Amerikaansche hoofdstad bij New-York worden gevoegd. Deze voorsteden, te genwoordig nog zelfstandige gemeenten, die tus schen 100.000 en 200,000 inwoners tellen, zijn Brooklyn, Richmond, Flushing, Jamaica, Long Island city, Newton, East and West Chester. Ten gevolge der aanhechting deze groote gemeen ten aan New-York zal deze stad 1 Januari a.s. een bevolking hebben van meer dan 3,200,000 zielen. SURINAAMSCH-HOLLANDSCH. Onderstaande nieuwtjes uit een Surinaamsch blad geven een denkbeeld van 't Hollandsch („dezelfde zuivere Dietsche taal") dat men daar Aan het iets doen der straten Groote Dwars straat e. a., wat wij kort geleden met genoegen vermelden, is men gestaakt, kort nadat wij zulks hadden medegedeeld. „Eergistermorgen, terwijl een koelie met zijn ezel en kar de Logebrug afzakte, werd de ezel schichtig door geblaf van een hond, overreedde een kind en bracht het arme schaapje in een bedenkelijken toestand. „Ten politie bureau werd de klachte gebracht van een kind, dat zjjn stiefvader gestolen heeft." PREDIKBEURTEN. NED. HERY. GEM. OUD-KARSPEL Zondag 29 Aug. vm. 9.30, ds. Stramrood. NED. HERV. GEM. NOORDSCHARWOUDE. Zondag 29 Aug. vm. 9,30 ds. Habbema. GEREFORMEERDE GEMEENTE. Zondag 29 Aug. v.m. 9 uur, nm. 2V2 uur> ds- Boeijenga. NED. HERV. GEM. ZUIDSCHARWOUDE. Zondag 29 Aug. v.m. 9.30 ds. Melchers. NED. HERV. GEM. BROEK OP LANGEDIJK. Zondag 29 Aug. v.m 9 u. geen dienst nm. 2 u. ds. Gemser. GEREFORMEERDE KERK. (Zuiderker k.) Zondag 29 Aug. vm. 9,30 nm. 2,30 ds. Bakker. CHRISTELIJK GEREFORMEERDE KERK. Zondag 29 Aug. vm. 9.30 nm» 2.30. Godsdienst oef. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Zondag 29 Aug. vm. 9,30 ds. F. C. Fleicher

Nieuwe Langedijker Courant | 1897 | | pagina 2