NIEUWE Weekblad voor LANGEDIJK en Omstreken. N". 36. Zondag 5 September 1897. 6e Jaargang. Nieuwstijdingen. Feuilleton. DE GEHEIZIMGEISDAAD. LANGEDIJKER (IIIIIIVI Deze courant verschijnt eiken Zaterdagnamiddag. ABONNEMENTSPRIJS voor Noordscharwoude, Oüdkarspel, Zuidscharwoude en Br. op Langedijk per drie maanden 50 et-, franco p. post 60 ct. UITGEVER: J. EL KEIZER. BUREEL: oortlscha r w o ud e PRIJS DER ABYERTENTIËNs Van 15 regels 30 ct., elke regel meer-5 ct. Grootc letters of vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Brieven rechtstreeks aan den Uitgever. Gedurende de maand Augustus '97 zijn op het Hulpkantoor te ZUID-SCHARWOUDE ingeschreven 105 inlagen in de Rijkspostspaar bank, tot een gezamenlijk bedrag van f936.46. 19 terugbetalingen hadden plaats ter geza menlijke waarde van f 1362.50, terwijl één nieuw boekje is uitgereikt dragende het num mer 8132. Onze correspondent te SINT PANCRAS schrijft Het verbouwen en vergrooten der Openbare School alhier is aan den laagsten inschrijver den heer J. Levendig te Dirkshorn, gegund. Primo December moet het werk worden op- ALKMAARSCHE GEMEENTE-ZAKEN. De gemeente Alkmaar komt voor de tweede maal voor een niet onbelangrijk deficit te staan Van de verduisterde f 60.000 is tot heden nog niets terecht en nu wijst de gemeenterekening, dienst 1896, een nadeelig saldo aan van f 14.13978 zoodat in de gemeentekas thans een totaal tekort bestaat van pl.m. f75.000. De laatste f14.000 hebben echter hun ontstaan te danken aan twee zaken. Aan de ontvangsten ontbreekt een bedrag van f7000, op de begrooting gesteld als „terug gave van een aan de gasfabriek gedaan voorschot in 1895." Dit bedrag werd echter in het einde van 1895 vereffend, toen deze gemeente aan de fabriek f7000 leende, onder verplichting het voorschot te vereffenen en jaarlijks van die leening af te lossen f1000. Verder is in de rekening, in verband met de invoering van de nieuwe wet op de personeele be lasting met 1 Jan. 1897, slechts verantwoord het aantal opcenten, geheven over 8 maanden van den dienst 1896/7. Over 4 maanden, tot een bedrag van ruim f 11,000, is alzoo niets ontvangen. Waren deze ontvangsten niet toevallig aan den dienst van 1896 onttrokken, dan zou de dienst gesloten hebben met een batig slot van pl.m. f 4000. Het beheer over 1896 had alzoo eene bevredigende uitkomst. KEGELEN. Voor den eerewedstrijd van de Kegelclub „de Unie", te Alkmaar, waren van de overwinnende clubs 7 opgekomen en maakten zij „Ewalda", Amsterdam, 240 p. ;„Hard-gaat- ie", Haarmel, 246 p.; „Koekoek", Amsterdam, 259 p.; „de Volharding", Haarlem, 272 p.; „de Vliegende Hollander", Haarlem, 274 p.„Kegel- lust", Noordscharwoude, 276 p.; „de Kroon", Haarlem, 284 p., zoodat laatstgenoemde de zil veren lauwerkrans verwierf. Na afloop van den eerewedstrijd reikte de voorzitter, de heer H. v. d. Berg, onder recht hartelijke en goedgekozen woorden, de medaljes en zilveren lauwerkrans aan de overwinnende clubs uit, waarna de heer H. Blok, voorzitter van de club „de Kroon", te Haarlem, met welgepaste woorden den heer H. v. d. Berg hulde bracht voor zijne uitstekende leiding en der Kegelclub „de Unie" voor het wel slagen van het concours. GEERTJE KLEEFSTRA. Zooals men weet is Geertje Kleefstra inder tijd wegens majesteitsschennis tot zes maanden gevangenisstraf veroordeeld. Zij is daarna naar België uitgeweken. Daar verkeert zij in droevige omstandigheden zij is werkloos, broodeloos en zal weldra ook geen dak meer boven het hoofd hebben. In „De Vrouw" doet de redactrice, Nellie van Kol een beroep op de partijgenooten om gelden bijeen te krijgen. Te Velp bevindt zich in een tuin een ap pelboom, die, na zijn eerste vruchten te hebben gedragen, thans weder'in vollen bloei staat. De uitslag van den gewonen jaarlijkschen kolf- en biljartwedstrijd, gehouden den 1 Sept. jl. bij P. Haringhuizen te Nieuwe Niedorp, is als volgt: Kolven. Ie prijs: C. Zomer, te Zuidscharwoude met 142 punten. 2e prijs: Jb. Slotemaker, te Oudkarspel met 142 punten. Bij gelijk aantal punten moest worden overge- kolfd. 3e prijs: D. Kuilman, te Nieuwe Niedorp met 129 punten. Biljarten. D. Pool, Nieuwe Niedorp le prijs. H. Moerbeek Barsingerhorn 2e prijs. Verzorging der ademhalingsorganen 1. Adem met gesloten mond. 2. Wacht u voor het inademen van stoffige of slechtriekende lucht. Vermjjd het maken van stof in de kamer en daaibuiten. 3. Spuw niet in uw zakdoek of op den vloer der kamer. 4. Werk 's zomers zooveel mogelijk met open ramen. Bij goed weder en 's winters moet de kamer meermalen per dag worden gelucht door het gelijktijdig openzetten van deuren en ramen. 5. Stel u niet bloot aan tocht, vooral niet als gij verhit zijt. 6. Zorg dat de plaats, waar gij slaapt, zoo veel mogelijk toevoer van versehe lucht krijgt. Bedenk dat ge daar een groot deel van uw leven doorbrengt, dat ge daar uitrust van de vermoeienissen des daags en krachten moet krij gen voor den volgenden dag. 7. Leun niet met de borst ergens tegenaan, evenmin met het onderlijf, en zit niet in voor over gebogen houding. 8. Neem in uw vrijen tijd veel beweging in de vrije lucht. Te Alkmaar heeft een wandelaar een pa pegaai gevangen, die zich op een der lessenaars in de muziektent had neergezet. Het dier liet zich gemakkelijk grijpen. Wie ooren heeft om te hooren blij ve thuis Na den hanenkraai- en rookwedstrijd, volgde jl. Zondag op de reclame-tentoonstelling te Amsterdam een wedstrijd vandraaior gels In oud papier gevonden Bjj het sorteeren van oud papier, door het Leger des Heils, te Amsterdam, is gevonden een bankbiljet van f 60. EEN MUZIKALE DOKTER. Dokter (tot patient). Uw pols gaat te vivace furioso en daarbij nog zeer onregelmatig in eyn- copeneen weinig chinine zal zoodanig ritardando werken, dat hij weer-als vroeger a tempo slaat. Toch zult ge in den eersten tijd zeer con sordino moeten leven. Neem vooral u in acht voor capriccio'sanders volgt een onvermijdelijk decrescende. Moderato, mijn vriend, anders zingt gij weldra uw laatste lied en het wordt een lange point d'orgue EEN HUWELIJKSAANZOEK. Een koopman te Rotterdam deed onlangs een huwelijksaanzoek eenig in zijn soort. Hij was een man, die zich met niets anders dan met zijn zaken inliet, en dus niet met het schoone geslacht in aanraking kwam; totdat hij twee jaar geleden een dame in dienst nam voor de stenografie en de schrijfmachine. Zij was onge veer een jaar bij hem in betrekking, toen hij op een goeden morgen op de schelknop drukte, in zijn kantoor, en haar boven liet komen, om haar den volgenden brief te dicteeren Waarde Mejuffrouw De omstandighe den brachten ons beiden zoo vaak te zamen, dat ik meen, dat ik met niemand gelukkiger zou zijn dan met u als mijn echtgenoote. Indien u ten opztehte van mij dezelfde gevoelens koes tert, als ik te uwen opzichte, zal het mjj hoogst aangenaam zijn, spoedig uw gewaardeerd ant woord te vernemen Uw dienstwillige -En het adres lispelde de schoone steno- grafe. Katharine Albertine Yan Haspel. Het was de naam der jonge dame zelve, en het jawoord volgde op hetzelfde oogenblik. AL WEDER EEN KAMPER-STREEK. Een inwoner van Kampen ontving dezer dagen een valschen rijksdaalder. Beseffende, dat het zijn plicht was die op te zenden naar de Rijksmunt te Utrecht, deed hij dat ook en welper OVERTREDING DER ARBEIDSWET. Er heerschten schrik en ontsteltenis in een der grootste modemagazijnen, gelegen aan de voor naamste winkelstraat der Residentie. Met een harden ruk werd aan de magazijn- schel getrokken op het oogenblik dat, te onge veer 9 '/2 ure, dus anderhalf uur na den vastge- stelden tijd, vrouwenarbeid werd verricht in be doeld modepaleis De politie deed een invasie, dat wil zeggen haar pogingen daartoe werden eerst werkelijk heid, nadat een slimme winkelbediende, die eerst even naar den chef moest zoeken, die niet thuis bleek, en daarna naar den coupeur, die uit was, de noodige gelegenheid had verstrekt om op het boven den winkel gelegen atelier een sauve qui peut te doen bewerkstellingen. Eindelijk kon de heilige hermandad naar bo ven gaan, een atelier betredende waar keurige stoffen en dotjes van hoedjes in bevallige wanorde dooreen lagen, over tafels en strijkplanken op welke laatste, als comble van bewijs dat nog niet lang geleden gearbeid was binnen deze wanden, een nog warm strijkijzer stond. De politie maakte op dit oogenblik in die verlaten zaal het effect van een dier puzzles welke op sigarenzakjes en in humoristische bla den worden aangetroffen en waaronder het op schrift: „Waar zijn de naaimeisjes P" in dit ge val behoorde. Zij ging natuurlijk jjverig speuren, tot in de keuken toe, en achter het kookvertrek, in een klein kamertjewaarempel daar zaten vier aardige, jeugdige modisten, de eene met het schaamrood op de kaken, de andere bleek van ontsteltenis, ongerust over de dingen die komen zouden, alle vier met een glaasje aardbeien op brandewijn voor zich, alsgasten van de huishoudster. Maar toen de politiemannen de meisjes eens flink hadden aangepakt, overdrachtelijk natuur lijk, moesten zij al spoedig erkennen, dat zij later gewerkt hadden dan 8 uur in het atelier met het nog warme strijkijzer. Vier geldboeten van f 15 ieder werden tegen den chef gevorderd. 22.) Hebt gij op uw zuster geleken, miss Charles vroeg hij. O neen, antwoordde het meisj.e. Nora zag er uit als een fee, zij was beeldschoon Ik geloof dat zij het levend evenbeeld van mijn moeder was, terwijl ik op vader ge leek. Dat is jammer. Beatrix zag hem verwonderd aan en dat ontging hem niet, want hij voegde er ter stond bij Ik bedoel dat wanneer mijn veron derstelling juist is en de familie van uw vader in de nabijheid van Saltonlj woont, deze gelijkenis, in verband met uw naam, argwaan op kon wekken. Op angstigen toon vroeg de jonge dame vervolgens Mr. Wedgwood, hebt gij al iets ont dekt? Hij zag haar medelijdend aan en ant woordde Niets, wat op iemand eenige verden king kan werpen. Volg mijn raad, miss Charles. Wanneer Kenueth Ford en zijn moeder geneigd zijn, u vriendelijk te ont vanger., sluit u dan zoo nauw mogelijk bjj hen aan, ik ben er van overtuigd, dat de man dien gij zoekt tot hun naaste om geving behoort. Beatrix beefde. Gelooft gij dat hij bij hen aan huis komt en dat ik met hem als met een goe den kennis zal moeten omgaan Ik wil nu juist niet zeggen, dat hij bij hen aan huis komt. Hij heeft misschien eenmaal een hevigen twist met hen ge had en komt daarom nooit meer over hun drempel, maar hij is of hij was zeer goed met hen bekend. Er kwam een uitdrukking van diepe neeislachtigheid in de oogen van het meisje, zoodat de advocaat vriendelijk voortging Gij moet niet denken dat ik stil ge zeten heb, ik heb behendig en in het ge heim inlichtingen ingewonnen. In een geval als dit zou een openljjk optreden groot nadeel kunnen toebrengen, ja, zelfs elke kans op slagen kunnen doen verloren gaan. Ik kan iets mededeelen omtrent den man, dien gij opspoort. Hij woonde in Bloomsbury en was zeer spaarzaam met zijn geld. De lange, witte haren en baard waren valsch, in werkelijkheid is bij nog geen vijftig jaar oud en heeft een gladge schoren gelaat. Hjj is een geheimzinnig, onrustig man en daarom geloofd men dat zijn geweten niet vlekkeloos is. Beatrix zag hem verwonderd aan en vroeg zich in stilte af hoe het mogelijk was dat hij zooveel had kunnen vernemen en toch nog geen spoor omtrent de inden- titeit van den man had. Hoe hebt gij dat alles kunnen ont dekken vroeg zij. Dat ging gemakkelijk genoeg, ant woordde mr. Wedgwood. Ik ging naar het station Charing-Cross omstreeks den tijd, dat de trein van Dover moet aan komen. Ik dacht zoo, op dien trein zul len wel alle dagen dezelfde beambten dienst doen en ik beschreef hem zoo goed als ik kon mijn man en uw zuster. Een der conducteurs herinnerde zich werkelijk dit paar. De jonge dame scheen een diepen indruk op hem gemaakt te hebben, hij herinnerde zich onder anderen, dat zij een vreemde uitspraak van het Engelscl had. Dat is zoo, wij hebben dikwijls tegen Nora rezegd, dat zij meer Fransche dan Engelsche was. Welnu, deze conducteur heeft zeker niet veel tijd om couranten te lezen, want hij had nog niets van de geheimzinnige zaak van Salton vernomen. Ik gaf hem een stuk geld en hij was dadelijk bereid mij alles te zeggen, wat hij van die twee reizigers wist. De «oude heer" en de «Fransche dame" hadden hem verzocht een rijtuig voor hen te gaan bestellen Het is mij ook gelukt den koetsier te vin den, die hen gereden heeft. Hij bracht hem naar Bloomsbury. En dan zegt ge nog dat ge niets hebt ontdekt? - Met uw verlof, jonge dame, ik heb alleen gezegd, dat ik niets ontdekt heb dat op iemand eenige verdenking kan wer pen. Welnu, ik ging dan naar Bloomsbury en vond het huis, dat de koetsier mij had aangeduid. De bewoonster behoort tot dat soort van menschen, waarmee ik altijd diep medelijden heb. Zij was een vrouw uit den hoogeren stand, die tegenspoed had gehad. Omr. Wedgwood riep het meisje uit, als ge eens wist hoe belangrijk uw mededeelingen voor mij zijn. Ik heb er altijd zoo vurig naar verlangd, de nauw keurige bijzonderheden te weten, uit de laatste oogenblikken van mijn arme zuster. Lief kind, zeide de advocaat geroerd, in één opzicht kunt gij gerust zijn uw zuster heeft «iet geleden, geen vrees, geen doodsangst kwelden haar. Zij zag er, om de woorden van de hospita uit Blooms bury te gebruiken, uit als een vroolijk schoolmeisje dat vacantie heeft. Ik bid u, zeg mij alles wat gij weet, mr. Wedgwood. Het is niet veel. Mrs. Lane, de kamer verhuurster, had al sedert verscheidene weken een verhuurbordje uitgehangen en zij vreesde al dat het haar niet zou ge lukken haar kamer te verhuren, toen op zekeren dag een oud heer bij haar binnen trad en naar den huurprijs vroeg. Hij toonde zich vreeselijk karig tegenover haar doch ten slotte werden zij het toch eens en huurde hij de kamer voor veertien dagen, hoewel hij zeide. dat hij ze slechts voor eenige dagen noodig zou hebben, daar hij een jonge bloedvervyante van het vas teland verwachtte en hij zoodra zij was aangekomen, weer met haar verder zou reizen. Mrs. Lane zeide mij, dat hij de rustigste huurder was, dien zij ooit had gehad en dat hij het haar volstrekt niet lastig maakte. Op zekeren avond echter kwam hij zeer opgewonden bij haar. Een belangrijke brief, dien hij aan zijne jonge bloedverwante had willen verzenden, was bij ongeluk zoo bemorst, dat hij bijna niet leesbaar meer was. Hij zeide er bij dat zijn beschermelinge een Fransche was, die maar weinig Engelsch verstond en daarom vropg hij aan mrs. Lane of zij zoo goed wilde wezen, dien brief eens duidelijk voor hem over te schrijven. Dit verzoek kwam de hospita niet verdacht voor, omdat mr. Ford want hij had zich b(j haar ook voor Kenueth Ford uitgegeven zijn rechterhand in een doek had gewik keld, alsof hij die hier of daar verwond had. Dus hij ging volgens een wel over dacht plan te werk, om Nora in den val te lokken, zeide Beatrix. Ohij is een zeei behendig manriep de advocaat met een soort van bewondering uit. En heeft hij Nora daar in huis ge bracht Ja. Dan heeft die mrs. Lane haar ook ge zien. Zeker. Wat heeft zij u verder verteld vroeg Beatrix. Zij had een ontbijt voor beiden in ge reedheid gebracht, ging mr. Wedgwood voort, en op verzoek van mr. Kenueth Ford bracht zij uw zuster met een rijtuig naar

Nieuwe Langedijker Courant | 1897 | | pagina 1