Nieuwe Langedijker Courant", van Zondag September 1897. Het zware onweder, gepaard met hevige regen- en hagelbuien, dat heden gedurende den ganschen namiddag heeft gewoed, is niet gepas seerd zonder weder zijn offers te hebben ge vraagd. Het bericht kwam tot ons dat twee paarden van den heer M. Eecen te Oud-Karspel, gespan nen voor een houtvlot, op den Waarddijk nabij de Noordscharwoudersluis door den bliksem werden gedood, terwijl een der voerlieden, Mors genaamd, eveneens licht werd getroffen, en in bewusteloozen toestand werd weggedragen. In de omstreken van ZUIDLAND (Z. H.) is tegenwoordig een stoelenmatter, die, metzjjn houten klompen aan, zijn klanten bezoekt per rijwiel. HOE KAN DAT? In een van de Atjeh-brieven uit de Indische bladen, komt de volgende mededeeling voor „Den 27sten jl., is de Europeesche fuselier De Roo van het 12de bataljon gedurende het overbrengen van de repeteergeweren naar Sa- mahani en passant weet men dus, dat de 4de compagnie van het 9de, die te Samahani gelegerd is, repeteergeweren ontvangen heeft onwel geworden en eenige oogenblikken daarna in de ziekenzaal te Lembaroe overleden. Het bleek, dat er in het lichaam geen het minste voedsel meer was, dus is de man gestorven aan uitputting of van honger, of door beide oorzaken tegelijk. Schande, o schande, indien zulks aan de verpleging van den troep te wijten is Tot zoover het verhaal. De berichtgever voegt er bij, dat er hier gean sprake is van misbruik van sterken drank. Maar waar dan wel van Het is niet aan te nemen, dat onze jongens in onze Oost zoo slecht worden gevoed en ver pleegd, dat zij van honger sterven. En toch wordt het hier als onbetwistbaar zeker ge meld. Eenig meerder licht zou wel wenschelijk zijn. Het varken is vaak de grootste bezitting van den armen werkman op het platteland. Als hij dat op stal heeft staan, gevoelt hij zich ge lukkig als een koning. Het beest wordt zorgvuldig opgepast; eiken dag wordt het gewicht geschat en reeds maanden van te voren wordt de tijd vastgesteld, dat het zal geslacht worden. Dit gebeurt meestal in de maand November, omdat het alsdan koud en frisch is en men het vleesch goed kan bewaren, doch in October kunnen reeds vele varkens hun testa ment maken. Is eindelijk de lang verbeide dag aangebroken, waarop het „kuutje" geslacht wordt, dan heerscht er vreugde en bedrijvigheid in de werkmanswo ning. De kinderen mogen thuis uit de school blijven en vader gaat niet naar zijn werk. Allen moeten den slachter helpen! En 's avonds, dan komt nog eerst de grootste pretDan worden er worsten en hoofdkaas gemaakt en ten slotte een versch stukje vleesch in de pan gelegd. Licht te begrijpen is het dus welk een slag, welk een ramp het voor het werkmansgezin is, als het zoo teer verzorgde dier ziek wordt en sterft. Dan heerscht er droefheid in 't gezin, groote droefheid. En gedurende den langen, bangen wiil- ter komt er geen stukje vleesch of spek over hunne lippen, maar moeten zij zich met aardap pels en brood tevreden stellen. Groote teleurstel ling voor het arme gezin En toch komt dit helaas nog al eens voor en daarom hebben edele menschenvrienden reeds lang naar een middel gezocht om die gevreesde varkensziekte te genezen. Wel is men daarin nog wel niet volkomen geslaagdmaar heeft men toch middelen gevonden om die gevreesde ziekte te voorkomen. De varkensziekte ontstaat namelijk niet door gevatte koude of overtollige warmte; maar door zekere ziekteverwekkende bacillen. Deze bacillen, welke bij warm, vochtig weder het gemakkelijkst voorttelen, krijgt het varken met het voedsel in de maag. Daar vermenigvuldigen zij in korten tijd zoo sterk, dat zij het geheele lichaam aan tasten. Zaak is het dus maar te zorgen, dat deze bacillen niet met het voedsel in de maag komen. Daarvoor is noodig en noodzakelijk alle spijzen en dranken goed te koken, kort voordat men ze aan de dieren geeft, want alle bacillen sterven bij eene hooge temperatuur. Verder dienen vaten en bakken steeds geducht met warm, kokend wa ter gereinigd te worden. Omdat de bacillen zich ook op meststoffen gemakkelijk ontwikkelen, is dikwijls schoonmaken van den stil zeer aan te bevelen. Ook wordt aangeraden turfstrooisel en turfmolm in de hokken te strooien. Daar zieke en half doode varkens vaak in het stille nachtelijk uur een reisje naarstad of dorp ma ken, kunnen wij onzen lezers niet genoeg aan raden nooit varkensvleesch ongekookt te gebrui ken. In zulk spek bevinden zich wel eens micros copische diertjes, trichinen genaamd, die zware ziekten, ja zelfs den dood kunnen veroorzaken. Vóór eenige jaren werden op een Duitsch plaatsje niet minder dan 500 menschen door het gebruik van vleesch van een ziek varken ernstig ongesteld en ruim 100 personen stierven van de gevolgen. Een waarschuwend voorbeeld om steeds met het gebruik van varkensvleesch voorzichtig te zijn. SCHANDELIJKE WRAAKNEMING. Door een bloemist, wonende in de Paradijslaan te Rotterdam, is een 15-jarig dochtertje van ze keren K., mede aldaar woonachtig, naar aanlei- ding van eene oude veete, met peper in de oogen gegooid. De ouders van het meisje hebben de huid der politie ingeroepen. ATJEH. Aan een Atjeh-brief in de „Sum. Ct.," uit Ko- taradja dd. 30 Juli, is het onderstaande ont leend Het grondverzet ten behoeve van den tramweg Lambaroe—Indrapoeri is afgeloopen, de talrijke bruggen en bruggetjes zijn, op den bovenbouw na, gereed. Wanneer deze brief afgedrukt wordt, kunnen de werktreinen reeds tot Lambari loopen. Het doet het Blandah-hart goed, als men langs die spoorwegwerken gaat en de verblufte Atjehers ziet. Die bruggen, zoo eenvoudig als die dan ook zijn, die twee dagelijks aangroeiende ijzeren slan gen, die met bewonderenswaardige zuiverheid daarheen kronkelen, het snuivende stoomros met zijn langen nasleep van wagens, die dagelijks al verder en verder slieren, het is te zien dat het indruk maakt op groot en klein zoo iets met zoo weinig middelen, als waarover we hier te be schikken hebben, te zien maken. Ik voor mij ge loof, dat de moreele indruk van het bouwen der spoorwegwerken oneindig veel grooter is, dan die van honderden salvo's door geheele korpsen ge geven. De Atjeher is trotsch op zijn lang volge houden verzet en waant zich sterk genoeg om daarin immer te volharden. Immers hij ziet de Kafirs lijden, sterven en wurmen, en dit alles tengevolge van zijn wil. Maar die spoorweg bouw, hij doet den Atjeher zien, dat hij in tellectueel verre in de minderheid is, dat hij vecht tegen de bierka. Dat werk, en vooral zij, die 't tot stand brengen, verdienen dus onze volle waar deering. EEN KLEINE WILHELMIEN. Een ingezetene van IJmuiden werd 31 Augus tus verblijd met de geboorte van een meisje. Per telegram werd H. M. hiervan in kennis gesteld en telegrafisch antwoord volgde spoedig, waarna het kind met de namen van H. M. werd aangegeven en ingeschreven. OYER HET NIEZEN. Reeds in de oudheid hield men het niezen voor een goed voorteeken toen Telemachus niesde terwijl Penelope over de terugkomst van Odys seus sprak, beschouwde zij dit als een gelukkig teeken voor de vervulling van haar wensch. Men kan dit slechts aan de plotselinge, onwillekeu rige nietsbeweging toeschrijven, waarvoor de ouden geen verklaring wisten. Doch ook heden nog gaat het niezen voor een gunstig teeken door. „Je hebt geniesd, dus 't zal gebeurenzeggen de Duitschers. De ouden leg den het niezen verschillend uit en wel gunstig in den tijd van middag tot middernacht, ongun stig in het omgekeerde geval. Ook was het een teeken van geluk of ongeluk, al naar dat men rechts of links niesde. Steeds echter beschouwde men het niezen als iets heiligs en de legende verhaalde, dat niezen het eerste levensteken was, dat de eerste mensch had gegeven; de schok heeft doen vreezen, dat 't menschelijk lichaam daardoor zou barsten, vandaar dat de Goden ge roepen hebben: Jupiter zjj u genadig!" Dit is echter niet de eenige legende, welk men aan het niezen vastknoopt. Reeds in de oudheid liepen de meeningen, waarom het niezen als een goed of een kwaad gold, veelvuldig uiteen, en, toen Alexander de Groote Aristoteles vroeg naar den oorsprong van het gebruik om elkaar bij het niezen gezondheid te wenschen, wist deze hem de uitlegging niet te geven. De Siameezen leggen de beteekenis van het niezen op de volgende wijze uit: In de hel is een rechtbank met een zwarte kanselarij voort durend bezig het zondenregister der menschen op te maken en bij te houden. De voorzitter van deze akelige inrichting leest voortdurend de inge diende conduitelijsten der stervelingendiegenen nu met wier zonden hij zich juist bezig houdt, moeten op aarde, wanneer hij hun naam noemt, niezen. Het is derhalve zeer van pas, wanneer men, om de macht van den duivel te breken, den niezer een „God helpe u!" toeroept. De gebruiken, die bij het niezen gevolgd wor den, zijn buitengewoon talrijk. De soldaten van Cyrus moesten hun hoofddeksel afnemen, als de aanvoeder niesde. Onder keizer Tiberius was het de gewoonte, een stomme buiging te maken, wanneer zijne majesteit niesde. In het koninkrijk Sennaar in Afrika daarentegen is het gebruike lijk, wanneer de koning niest, zich om te draaien en zich op de rechter bovendij een luidklinben- den slag te geven, ten einde het geluid van het niezen te overstemmen. Nog omslachtiger is het gebruik in Monomotapa aan den Zambezi. Zoo dra daar de keizer niest, moesten de hovelingen een geluid maken, dat op niezen gelijkt, dat moet echter door allen nagevolgd worden, die het hoo- ren, zoodat het vin vertrek tot vertrek, van huis tot huis, van straat tot straat voortklikt, tot de heele residentie er van weergalmt. Bij een snuifje van den keizer moet dus het verblijf in Monomo tapa zeer aangenaam zijn. Bij ons zijn de wenschen „Gezondheid!" of „God zegene je" meer formu les van beleefdheid, dan tot de hemel gerichte beden. In vroegere jaren riep men den niezer in Duitschland, wanneer men bijzonder hoffelijk wilde zijn, dikwijls toe: „Een schoon hoofd heeft zich gebogen!" waarop de niezer antwoordde: Een schooner heeft het gezegd. (Ein schönesllaupt hat sich geneigtEin schöneres hat es ange- zeigt.) De beleefde Pool roept den niezer toe: Honderd jaren! "Waarop deze antwoordtIk ver zoek om een begrafenis! Jean Paul (Richter) heeft beweerd, dat elk mensch ten minste in een ding origineel blijft j in de wijze, waarop hij niest. En hij heeft gelijk. Wie er eenmaal op let, hoe zijn medemenschen I niezen, zal spoedig ontdekken, dat elkeen op een andere manier niest. Deze geeft zijn reukorga- nen op zoo'n dreunende wijze lucüt, dat alles om hem heen waggelt en triltgene niest wederom zoo, als deed hij slechts een poging om te niezen de eene niest één, hoogstens twee maal, een an der, zonder zelfs een snuifje te nemen, wel een paar dozijn malen achter elkaar. Het laatste is in 't bijzonder bij oude heeren het geval. Het meerendeel der menschen huldigt bij het niezen het dualisme en niest tweemaal achtereen. Ook de bewegingen, die de verschillende menschen bij het niezen maken, staven door hun variatie de uitspraak van Jean Paul. In het Ilaagsche Staatsspoor-station trok Donderdagmiddag een juffrouw uit de provincie die met man en kroost een uitstapje naar Den Haag had gemaakt, de aandacht door haren lichaamsomvang. Op de vraag van een nieuws gierige, die, „als hij niet te onbescheiden was," gaarne eens het gewicht van moeder wilde ken nen, werd welwillend geantwoord 365 ponden. Men is belangstellend te vernemen welke Nederlandsche onderdane dat record zal kunnen verbeteren. Te ARNHEM is naar men ons meldt, eene geheime distilleerderij ontdekt, welke reeds eenige jaren moet hebben gewerkt. Aan de schatkist zou, meldt het gerucht, eene schade van ongeveer f 50,000 zijn berokkend. (N. v. d. D.) EEN EGYPTISCHE RATTENPLAAG. Men schrijft Het is van algemeene bekendheid, dat de rat ten het gezelschap van varkens zoeken, niet om dat zij zoo bijster met deze dieren zijn ingena- men, maar om zich van het voeder dier bees ten meester te maken. Maar evenals vele var kens de spoeling dun maken, zoo maken ook vele ratten, dat er op den duur voor hen wei nig meer te bikken valt. Maar geen nood, de rat is slim. Zij weet, dat hare gulzige gastheeren vreeselijk morsig zijn en dat er op die wijze veel lekker voedsel ver loren gaat. De zindeljjke en hongerige rat weet dit verlorene op te sporen en netjes op te „kuischen". Soms echter gaat zij daarmede wel eens al te ver. Een landbouwer in Hontenisse werd in zijne schuur deerlijk door de ratten geplaagd en had reeds vaak bemerkt, dat zijn achttal varkens geregeld ratten op visite kregen; doch zoolang de gasten zich fatsoenlijk gedroegen, had hij het zoo gelaten. Doch wat was er deze week gebeurd Er was zeker weinig meer voor de rattenfamilie te bik ken en zoo was er een op den snuggeren inval gekomen, dat er op de ooren nog wel wat te vinden zou zijn. En werkelijk begon zij aan de ooren van een varken te knagen, maar knab belde bij vergissing ook aan het vleesch, zoodat de boer 's morgens bemerkte, dat een zijner dikhuiden bijna een geheel oor kwijt was. Dat was te veel. Hij begon met twee zijner knechts een formeele klopjacht in zijne schuur en had in een paar uur ruim honderd groote ratten ge dood behalve het niet minder talrijke jonge goedje. Dat leek dus wel een beetje op de Egypti sche ratten plaag! DE MOEDERS IN INDIË. De. schrijver van „Yan Dag tot Dag" in het „Handelsblad" heeft naar aanleiding van zijn ar tikelen over het gebrek aan verloskundige hulp in Ned. Oost-Indië vele brieven van instemming ontvangen, zelfs uit het buitenland. Hij publi ceert een daarvan, hem toegezonden door een En- gelsche dame, die veel leed uit dat gemis aan des kundige zorg voortgesproten bijwoonde en voegt daaraan toe. En nu, vrouwen van Nederland, helpt uw zus ters in Indië! Doet wat ge kunt, ieder in eigen omgeving, om de harten warm te maken voor de oprichting van een zelfstandige verloskundige school in Ne- derlandlch Indië! We zijn zeker van uw belangstelling en in stemming en we geloven dat ge dit dra zult kunnen toonen. Want als de regeering zich niet in staat acht het noodige geld te geven voor de bescherming der moeders in Indie, dat moet er een nationaal fonds worden bijeengebracht! Wij meenen ons volk te kennen, en als maar eens goed is doorgedrongen in de ziel dor natie, dat honderden jonge vrouwen, vol liefde en leven en hoop naar Indië vertrokken om daar hun echtgenooten ter zijde te staan, bitter hebben te lijden en te sterven, zij en haar kind, door ge brek aan bijstand in moeilijke oogenblikken dan openen zich de handen van ieder die wat missen kan, dan klemmen de mannen de tanden opeen en zeggen: „Een zaak toch is zeker! er moet en er zal bijstand gegeven worden aan de vrouwen in Indië!" Verklaart bij „sijner manne waerheit" dit niet ieder onzer, die een kijkje kreeg op al dat naam loos lijden in Indië? Hoe vreemd dit ook voor ons menschen moge klinken, toch is het waar, dat het, met het oog op het volkomen verteren van haver, veel beter is het paard voor het havereten te laten drinken, dan onmiddelijk daarna. Proeven, daar omtrent eenigeu tijd geleden in Frankrijk en De nemarken genomen, hebben het duidelijk aan het licht gebracht. Aan een der landbouwscholen in Frankrijk heeft men een paard 2 K. G. haver laten eten en het onmiddeljjk daarna laten drinken, waarop men het gedood heeft. Bij de lijkopening bleek nu dat nog ongeveer '/2 K. G. haver in de maag drijvende was op wat water, doch dat de overige haver ver in het darm kanaal was doorgedrongen, waar het door het water heengestuwd was. Deze haver was voor de voeding zoo goed als verloren. Een ander paard liet men eerst drinken en daarna 2 K. G. haver eten. Een kwartier na het eten werd ook dit paard gedood en toen bleek de meeste haver nog in de maag aanwezig te zijn. In Denemarken heeft men hetzelfde waarge nomen en ook nog opgemerkt, dat paarden, die onmiddelijk na het havereten drinken, in hun mest veel meer onverteerde haverkorrels hebben, dan paarden, die men vooral liet drinken. Wie dus van zijn ration haver het meeste voordeel wil hebben, moet zijne paarden eerst laten drin ken en daarna de haver geven. Buitenland. TOLSTOÏ. Tolstoï is nu bijna 70 jaar en kan bijna geen lichamelijk werk meer doen. Hij kan dus niet meer leven naar de wetten der natuur en de voorschriften van het Evangelie. Daarom is er wel weer eenige letterkundige arbeid van hem te verwachten. Dit heeft hij onlangs aan een journalist ver teld, die nog meer van hem heeft vernomen. Tolstoi is overtuigd dat Wagner een decadent is, die de phantasie, de inspiratie door weten schappelijke finnigheid heeft vervangen hij heeft geen flauw begrip van melodie en houdt van lawaai. Het grootste deel van het publiek be grijpt hem niet en Tolstoi zelf geeft aan de eenvoudigste volksmelodie de voorkeur boven de ingewikkelde Wagneriaansche compositie. Tolstoï stelt groot belang in de politieke ge beurtenissen. Tegen de Russische regeering ge bruikte hij heftige uitdrukkingen zeer veront waardigd was hij over de vervolgingen van de Stundisten en andere secten. De organist der kerk te USDAN had al eenigen tijd bemerkt, dat er iets aan het orgel haperdede toon was dof en enkele pedalen werkten slecht. Bij onderzoek vond men in 't orgel een kistje, dat twee kinderlijken bevatte. Ook in ENGELAND zijn de prijzen van meel en graan aanmerkelijk aan het stijgen. De bloem is ongeveer met 7 shillings per zak naar de hoogte gegaan, en men verwacht eene ver dere stijging', van 3, 4, of 5 shillings, welke waarschijnljjk eene evenredige verhooging van den broodprijs ten gevolge zal hebben. In alle stilte, schrijft de „Koln. Zeit." heeft Engeland in de laatste maanden weder een kleine gebiedsvergrooting tot stand gebracht, door het in bezit nemen van de eilandjes Bel- lona, Russel en Stewart, niet ver van de Salo- mon-eilanden in den Grooten Oceaan gelegen. Ten onrechte heeft men beweerd, dat het niet veel meer dan rotsnesten zijn. Integendeel zijn ze geenszins onvruchtbaar, en behoorlijk be woond ook. Schepen kunnen aldaar kokosnoten en vele andere vruchten, alsmede varkens aan, boord nemen. Het voornaamste deel is echter den handel met de Salomos-eilanden te bevor deren en te beschermen. Tegen een gewenschte aanwerving van koelie's voor de Australische suikerplantages oudervinden Engelschen tot dusver op de Salomon-eilanden echter vrij wat verzet. De Fransche correspondent van „De Tele graaf" schrijft aan dat blad o. m. het vol gende Het verlangen naar een paar dagen rust is wel verklaarbaar bij den Heer Félix Faure, die als eerste overheidspersoon van een democrati sche Republiek voor zich de poorten heeft zien openen van het Paleis van den Keizer aller Russen. Dat feit is wel merkwaardig, misschien nog merkwaardiger dan de geheele onderhande ling. Traktaten tusschen volken, welke overeen komstige en evenwijdig loopende belangen heb ben, zijn gemaakt zoolang de wereld een ge schiedenis van menschen heeft. Maar het is niet alle dagen voorgekomen, dat het gekozen bur- lijke Hoofd van een Staat, welke op het alge meene stemrecht is gevestigd, als gevierde gast wordt begroet door den machtigsten Autocraat der wereld. Wanneer de Heer Félix Faure nei ging heeft tot wijsgeerige beschouwingen, en wie heeft die niet in sommige oogenblik ken des levens, kan hij daarin een rijke bron vinden van overweging betreffende het verwonderlijke levenslot, dat hem te beurt valt. Het is alleen in het Frankrijk van de negen tiende eeuw, te midden van een zoo bewege lijke samenleving als deze, dat zulke verbazende lotswisselingen zijn aan te wijzen. Napoleon I, afkomstig uit een niet rijke burgerfamilie op Corsika, wordt beheerscher van geheel Westelijk Europa uit kracht van zijn eigen genie, maar ook dank zij de toewijding, welke hij bij zijn landgenooten weet op te wekken. Keizerin Eu genie, gesproten uit een adellijke maar arme familie te Grenada, is achttien jaar lang het vereerde middelpunt van het weelderigste en

Nieuwe Langedijker Courant | 1897 | | pagina 2