Weekblad voor LANGE DIJ K en Omstreken. N". 38. Zondag 19 September 1897. 6e Jaargang. Zij, die zich met 1 Oc tober a.s. op dit blad iven- schen te abonneeren ontvangen de tot dien datum ver schijn en de nummers GRATIS. Nieuwstijdingen. Feuilleton. DEGEIEMIMSDAAD. NI El'WE ÜMEDIJKÈ (IIIIIAVI Deze courant verschijnt eiken Zaterdagnamiddag. ABONNEMENTSPRIJS voor Noordscharwoude, Oudkarspel, Zuidscharwoude en Br. op Lanqedijk per drie maanden 50 ct., franco p. post 60 ct. U IT G E|V E ït J. IJ. KEIZER. BUREEL: HToor<Iscliarwoude. PRIJS DER ADYERTENTIÈN: Van 1—5 regels 30 ct-, elke regel meer 5 ct. Groote letters of vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Brieven rechtstreeks aan den Uitgever. DE UITGEVER. De heer A. W. van Kluijve, predikant der hervormde gemeente te SCHAGEN heeft bedankt voor zijn beroep voor de gemeente te Purmerend. HARDDRAVERIJ. Aan de harddraverij, den 13 dezer te Scha- gen gehouden, namen deel: „Wim" van Joh. de Mol, 's-Gravenhage„Graaf Adolf II", G. Kruit, Stadskanaal; „Sador" stal Trio, Soest; „Prinses Olga", Bendervoet, Zuidhorn „Ange lina", stal Jan Steen, Den Haag; „Huntres", Joh. de Mol, 's-Gravenhage; „Hirye" Stork, De Bilt; „Rejected", stal Trio, Soest. Uitslag: le prijs f200, „Sador", 2e prijs f75, „Hirye", 3e prijs f25, „Huntress." DROOGMAKING ZUIDERZEE. De Nationale Zuiderzee Bond heeft op ruime schaal verspreid een lijst, bevattende eene reeks vragen betreffende de gevolgen van den afsluit dijk, volgens het plan der Staatscommissie. De Bond doet een beroep op ieder deskundige, die een of meer der gestelde vragen zal weten te be antwoorden, in dien zin dat men haar gegevens verstrekke aangaande de geldelijke waarde, waar op de voor- en nadeelen, uit de afsluiting voort vloeiende, worden geschat. Gaarne worden kos teloos exemplaren van bedoelde lijst door den secretaris, den heer mr. Th. Reepmaker, Boompjes 93, Rotterdam, aan den aanvrager toegezonden. NOG EENS: HENDRIK DE JONG! Naar de „Echo" verneemt is de weduwe, die door De Jong voor ruim f 18 werd opgelicht, uit Arnhem naar onbekende oorden gevlucht, waarschijnlijk uit vrees voor wraak van de zijde van De Jong, zoo hij eens op vrije voeten mocht worden gesteld. De spoedige aanhouding van De Jong is te danken aan de rijks-detectives, die de Jong voortdurend in het oog hielden sinds hij uit de gevangenis werd ontslagen. Bij de opening der Kamers op 21 dezer zal ditmaal de Regentes vergezeld zijn door de Koningin. EEN NIEUWE PLOEG! Een nieuwe uit Amerika geïmporteerde ploeg heeft op het land van den landbouwer v. Vuuren aan den IJweg te Haarlemmermeer met glans de proef doorstaan. Men verwacht door dien ploeg een geheelen ommekeer in het landbouwbedrijf, daar hij van den bok bestuurd met twee paarden een halven meter grond verplaatst bij een diepgang van on geveer 0.4 M. Daar deze ploeg in denzelfden tijd het werk doet van 3 gewone, verwacht men èn door bespa ring van personeel èn door trekkracht, dat hij spoe dig algemeen in gebruik zal komen. Donderdagnacht klonk plotseling een schrille noodkreet langs de stille gracht van de stille Oude Turfmarkt te AMSTERDAM. Een der twee schildwachts voor het gebouw der Nederlandsche Bank was door slaap overmand te water geraakt. Op zijn hulpgeschreeuw kwam zijn collega, de andere schildwacht toesnellen en deze mocht er in slagen zijn dapperen wapenbroe der voor Nederlands leger te behouden, 's Morgens werd zijn geweer opgevischt. INTREKKING YAN EENIGE AANHANGIGE WETSONTWERPEN. De Minister van Pinanciën heeft aan de Tweede Kamer medegedeeld dat ingevolge machtiging van de Koningin-Weduwe-Regentes, de volgende aan hangige wetsontwerpen door hem worden inge trokken, te weten: 1. dat tot heffing eener rijwielbelasting; 2. dat tot nadere regeling van de bezoldiging der Algemeene Rekenkamer; 3. dat tot wijziging van art. 41 der wet van 26 Mei 1870 St.blNo. 82) betrekkelijk de grond belasting 4. dat tot goedkeuring van den onderhandschen verkoop van een perceel grond en water te Coe- vorden aan de Dedemsvaartschen Stoomtramweg overgang van onroerende goederen, nagelaten door 5. dat tot wijziging van het 7de hoofdstuk A der Staatsbegrooting voor het dienstjaar 1896; 6. dat tot wijziging en aanvulling van de be grooting der uitgaven van het Pensioenfonds voor weduwen en weezen van burgerlijk ambtenaren over 1897 7. dat tot nadere regeling nopens de vergelding van tijdelijke diensten met pensioen; 8. dat tot heffing van opcenten op het recht van MISDAAD? Te Helder is aan do Molengracht uit het wa ter opgehaald het lijkje van een pasgeboren kind van het vrouwelijk geslacht, in een aardappelzak gebonden. Het lijkje was geheel ongeschonden en scheen nog niet lang te hebben gedreven. De politie stelt een streng onderzoek in. EEN POLDER TE KOOP. t Den 11 en October a.s. bij opbod en den 25en October bij afslag zal in veiling komen de polder „Eendracht" op Texel, ter grootte van 251 H. A. 61 A. en 80 C. A., benevens bijna 95 H. A. bui tenschorren en zeedijk. Deze polder bevat uit muntend wei- en bouwland. De gewoonlijk toegepaste middelen ter ver drijving van mieren zijn weinig afdoend, althans voor zoover dit de kleine zwarte mieren betreft, die men wel in woningen ziet. Een middel, dat volkomen aan het doel moet beantwoorden, is het volgende: Men plaats dicht bij de plaats, waar de mie ren het meest voorkomen, een bord, waarop men eenige stukken rauw vleesch legt, dat zooveel mogelijk in sneedjes gesneden is, b.v. stukjes le aver. Na een paar uur wemelt het bord van mie ren en men behoeft den inhoud dan slechts in het vuur of kokend water te werpen. Herhaalt men deze bewerking eenige malen, dan zal men spoedig van de lastige insecten verlost worden. Nog wordt door het Maandblad tegen de Ver- valsching aanbevolen blaadjes kervel op de plaat sen te leggen, waar de mieren zich vertoonen. Zij schijnen van de lucht dier plant een afkeer te hebben. RIJWIEL-BELASTING. De wielrijders zullen zeker met groote belang stelling gelezen hebben, meent het „Handelsblad," dat de regeering het onafgedaan gebleven wets voorstel tot heffing eener rijwielbelasting heeft ingetrokken. Uit dit bericht volgt echter nog geenszins zegt het blad verder dat de tegenwoordige minister van Pinanciën heeft afgezien van het heffen dier belasting. Nog altijd toch staat in de nieuwe wet op de personeele belasting onder de grondslagen, naar welke deze geheven wordt, als 6e genoemd„rij wielen". En art. 31 dier wet schrijft voor: „De belasting naar den zesden grondslag wordt nader bij de wet geregeld." De minister van Pinanciën is dus gehouden in plaats van het ingetrokken ontwerp, een ander voorstel voor te dragen. Uitstel staat dus hier nog niet gelijk met afstel. Tenzij de minister Pierson mocht voorstellen uit de wet op de personeele be lasting den zesden grondslag en dan ook art. 31 te schrappen. Dan kan hij volstaan met het be houden van een enkel artikel uit het ontwerp van zijn voorganger, die naar wij herinneren do rij wiel belasting afzonderlijk wilde regelen, afge scheiden van de personeele belasting, en in zijn voorstel dus tevens de schrapping der genoemde woorden had opgenomen. Wij herinneren nog, dat die zesde grondslag in het ontwerp van den minister Sprenger van Eijck niet voorkwam, maar door de Kamer er werd ingebracht door de aanneming van het amen dement der heeren Rutgers van Rozenburg c. s. Uit de millioenenrede van de volgende week zal men wellicht omtrent de voornemens des te- genwoordigen ministers zekerheid erlangen. INSPRAAK. Geheel vlot zal de verificatie der Geloofs brieven voor de Tweede Kamer ditmaal niet van stapel loopen. Uit Sneek en Amsterdam VI werden, zoo we wel zijn ingelicht, reeds protesten ingezonden. Natuurlijk niet, omdat juist in beide distric ten. Mr. Heemskerk het gelag betaalde, maar omdat in beide de uitslag aan één stem hing. In Sneek is het bezwaar, dat een niet-kiezer aan de stemming heeft deelgenomen, en dat omgekeerd iemand die wel kiezer was, niet heeft kunnen stemmen, omdat de Burgemeester geweigerd heeft hem, overeenkomstig art. 55, 5e lid, een kaart uit te reiken. Dit zou twee stemmen verschil maken, en alzoo den uitslag beheerschen. Daarentegen rees in Amsterdam VI het be zwaar, dat het opmaken van den uitslag in een onderbureel onwettig was toegegaan, en dat het hoofdstembureau, dit erkennende, toen wel de paketten geopend, en een onwettig biljet er uit verwijderd heeft, maar onder verzuim van nieuwe opmaking van den uitslag, gelijk de kieswet gelast. Aan kwade trouw schijnt intusschen noch in Sneek noch in Amsterdam VI te denken te zijn. Er is slechts vergissing en gemis aan wets- kennis in het spel geweestmaar juist daarom kan de behandeling dezer protesten van gewicht zlJn- („Stand.") SCHOOL-SCHAPEN. Te Nijemirdum (Gaasterland) zal, bericht de „Tel." nog dezen herfst eene school met den Bijbel gesticht worden, waartoe de noodige fond sen op de navolgende wijze zijn verkregen. Ie dere boer, voorstander van Christelijk onderwijs, leverde elk voorjaar aan de commissie een lam 24.) Hebt gij nog verdere familie? vroeg Gertrude. Neen, Mijn ouders zijn jong gestorven en ik heb nooit ooms of tantes gehad. Mrs. Cartwright vreesde ook, dat ik mij te Chat- terly eenzaam zou gevoelen, maar ik zeide haar, dat ik te Parys ook alleen op de we reld stond. Te York kwam de graaf in de coupé te rug en nam beide dames mee naar de wacht kamer. Hij scheen Beatrix geheel onder zijn be scherming te willen nemen en zorgde er voor, dat het haar niet aan spijs of drank ontbrak. Denkt gij dat er iemand aan het sta tion zal zijn om u af te halen? vroeg hij nadat zij te Willmington waren overgestapt de graaf van Chatterly nooit voorkomend halen. Zij beloofde mij, dat zij het doen zou maar toch is het aanbod van mylord zeer vriendelijk, zeide Beatrix. Ik ga evenwel niet naar de pastorie, maar naar een klein huis, dat daar dichtbij staat en dat mr. Cartwright voor mij gehuurd heeft. Elm-Cottage, merkte de graaf aan. Ja, dat is dicht bij de pastorie en heeft reeds sedert geruimen tijd leegge staan. De trein stroomde een station binnen en de graaf ging voort: Ziezoo, hier zijn wy in Salton. Ik hoop dat ge u in uw nieuwe woonplaats spoedig thuis zult gevoelen, miss Charles. Lady Chatterly zal u eens spoedig komen bezoeken. Mr. Cartwright was zelfs aan het station om de nieuwe organiste af te halen. Het verwonderde Beatrix, toen zij zag hoe koel de graaf en de predikant elkaar groetten. Zij zelf voelde zich met lord Chatterly al op ver- trouwelijken voet. Jim glimlachte. Mijn lieve miss Charles, zeide hij, naar men algemeen hier in den omtrek zegt, is en nu met een anderen trein naar Salton reden. Wanneer dat niet zoo was, dan zou ik u willen voorstellen met ons mee te rij den, dan kunnen wij u onderweg aan de pastorie afzetten. Vindt ge ook niet, (Ger trude? Zeker, met genoegen, antwoordde de gravin, maar ik denk wel, dat mrs. Cartwright iemand zal zenden om u af te jegens vreemde menschen. Ik heb nog nie mand in de geheele gemeente ontmoet, die den graaf welgezind was, terwijl zijn vrouw zoowel door arm als rijk op de handen wordt Zij heeft mij ook veel beter bevallen, maar dat neemt toch niet weg, dat hij zeer vriendelijk jegens mij was, antwoordde Bea trix. Ik heb de geheele reis, van Londen af, in hun gezelschap gemaakt en hij is zoo voorkomend voor mij geweest, alsof ik aan zijn bijzondere zorgen was toevertrouwd Hij bood mij zelfs aan om, wanneer gij mi; niet van het station zoudt afhalen, my in zijn rijtuig thuis te brengen. De jonge predikant keek haar met ver bazing aan. Ik moet u gelukwenschen, miss Char les, zeide hij, men moet lord Chatterly te gen mij belasterd hebben. Ik beken, dat hij op mij geen gunsth en indruk heeft gemaakt, maar het zal mij aangenaam zijn, wanneer ik my vergist heb. Zooals van zelf spreekt, gaat ge met my mee naar de pastorie. Mijn vrouw wil dat gij vannacht bij ons zult lo- geeren, dan kunt gij morgen, bij daglicht, uw woning betrekken. Maud ontving de jonge organiste zeer vriendelijk. Zij geleidde haar zelfs de pastorie binnen en zeide haar, dat het diner dadelijk ge reed zou zijn, zoodat Beatrix geen tyd had om eerst nog toilet te maken. Er was buiten haar slechts één gast, die onverwacht was gekomen en ook niet in feestkleeding was. Maud zelf droeg een eenvoudig, licht-j grys, zijden kleed met een kanten kraag en kanten manchetten. Zij zag er uit als het toonbeeld vaneen gelukkige, jonge vrouw, maar bezat niets van de betooverde schoonheid der jonge dame, met wie zij de eetzaal binnentrad. Daar zat een forsch gebouwd heer, die bij het binnenkomen van de dames dade- ijk opstond. Maud naderde hem met Beatrix aan de hand en zeide Mr. Keuneth Ford, sta mij toe u miss Beatrix Charles, onze nieuwe organisie, voor te stellen. Gij hebt iets met elkaar gemeen, namelyk, dat gij beiden evenveel van muziek houdt, Keuneth Ford stak haar de hand toe. Hij bemerkte dat het meisje van hoofd tot voeten beefde, toen zij haar hand in de zijne legde, maar dat schreef hij aan be deesdheid toe. Hoe had hij ook kunnen vermoeden, welk een vreeselyke beteekenis zyn naam voor haar had? Het diner weid onder een alledaagsch gesprek gebruikt en aan het dessert toen het dienstmeisje was heengegaan, zeide de predikant; Ik moet u eens wat vertellen, Ke- nueth. Miss Charles heeft een verovering gemaakt bij uw neef, lord Chatterly. Zij zyn te zamen van Londen hierheen ge spoord en de graaf heeft haar zelfs een plaats in zijn rijtuig aangeboden wanneer wy vergeten mochten hebben, haar van het station te halen. Kenueth Ford keek zyn tafelbuurvrouw verbaasd aan. Bezit gij een too verstafje, miss Char les? vroeg hij. Mijn neef heeft anders een ware afschuw van vreemde menschen en hij vermijdt zooveel mogelijk met hen in aanraking te komen. Lord Chatterly is zeer vriendelijk te gen mij geweest en de gravin stelde mij zelfs voor Fransche les te geven aan haar dochtertje. Lady Phillis? zeide Kenueth Ford op hartelijken toon. Dat is een engel van een kind en volstrekt niet zooals men zich anders jonge, rijke, verwende erfgenamen voorstelt. Gelijkt zij op haar vader of op haar moeder? - Eigenlyk op geen van beiden, maar zij heeft de onmiskenbare familietrekken van haar vader. Lady Phillis is een Chatterly van top tot teen. Na afloop van het diner werd er muziek gemaakt. Hoe hemelsbreed verschilden de zang en het spel van Beatrix met dat van miss Hoskin. Toen Kenueth Ford naar huis ging, moest hij bij zichzelf erkennen, dat Jim Cartwright er zeer verstandig aan gedaan had, miss Charles als organiste te Chatterly te doen komen. Lady Edith was nog op en wachtte haar zoon. Welnu, vroeg zij, hoe ziet miss Char les er uit? Zij is het mooiste meisje, dat ik ooit gezien heb, antwoordde hij, een fijn be schaafde dame en ook heeft zij een won- derschoone stem. Lady Edith zag haar zoon met stralende oogen aan. Keuneth, zeide zij, ik ben verrukt over hetgeen ge daar zegt. Miss Charles is met Chatterly en Gertrude van Londen hierheen gereisd en Reginald schijnt geheel met zijn stuursche

Nieuwe Langedijker Courant | 1897 | | pagina 1