HERMAN HEIJERMANS. Plaatselijk Nieuws. beelden der schepping, helaas zelfs ook die, welke de kat in donker graag knjjpen, egypti- seerde gisteren-avond in vele huizen en magazij nen. Eerst heden heeft men een onverduisterden blik over de verwarring die er door gesticht werd. Vooreerst in de families. Bij eene familie op de Heerengracht o. a. was een bejaarde dame bezig een jongeling te polsen of zij zijn schoonmoeder niet zou kunnen worden. „Spreek met mama", stond achter een gordijn te luisteren en mama's oogen zagen juist een be weging van de vrouwelijke Polanius toen het alles verbergende duister hulp bracht en gele genheid tot ontkoming bood. De minnaar redde zich men heeft hem nog niet weergezien. Op den Nieuwendjjk was een familie uitge gaan en had Kaatje, het fatsoenlijke buitenmeisje van den P. G., achtergelaten. Men kwam vroeger thuis dan gewoonlijkKaatje van de P. G. in doodsangst, want de geliefde van haar hart was juist bezig aan een staartje wijn en een ribje karbonade in de silon De vrouw des huizes komt binnen ze gaat dadelijk naar de ka mer. nog één sehrede en buitenmeisje's heime lijke liefde is ontdekt daar ontfermt zich godin Electra van den Haarlemmerweg over de be drukte dienstmaagd en de vlam van 's meisjes hart maakt van 't duister gebruik om ongezien weg te wezen. Op een atelier aan de Keizersgracht, waar nu de nieuwe modes pas zijn gearriveerd uit Parijs, en waar 's avonds altijd met electrisch licht ge werkt wordt, was men druk bezig aan 't gar- neeren der nieuwe hoedjes voor 't seizoen. Groen is de kleur dezer groene herfst groen zal gedragen worden op tokje en capóte en ronde vilt daar gaat het licht uit. Er is haast bij het werk men behelpt zich met kaar sen Heden-morgen was de directrice verbaasd men heeft, gewoon aan de nuanceeringen van 't electrisch licht, bij 't kaarslicht strikjes en lintjes en aigrettes van blauw in plaats van groen gekozen. In enkele restaurants waren de oberkellners radeloos; de halve bieffies waren in 't duister niet te zien en de klanten klaagden zeer. In andere restaurants hinderde de invallende duis ternis niet daar waren de halve biefjes ook bij helderen dag toch nauwelijks te zien. Aardige tafereeltjes hadden plaats in een elec trisch verlicht café met damesbediening alhier. Zoodra het plotselinge duister inviel hoorde men zoenen dat het klapte naijverige lieden hebben het oververteld en zes meisjes zitten sedert van morgen zonder Schatz. Oneindig zijn de verwarringen geweest in een groot modemagazjjn, waar 's avonds de dametjes door hare galanten worden afhehaald. In het duister hebben de galanten zich vergist en één der jongelui heeft de al wat oude ongehuwde directrice heel stevig gepakt De directrice blijft ondanks de catastrophe voortaan voor altijd bij Electra aangesloten. Het droevigste is 't gesteld met de echtgenoote van een met zes kinderen gezegend huisvader. Man en vrouw leven slecht met elkaar waren langen tijd gescheiden. Gisterenavond waren ze na een verzoening weer voor 't eerst in vrede bij elkaar daar gaat het licht uit. Zijn er kaarsen in huis?" vraagt de nog al lastige echtgenoot. „Neen lief mannetje Een petroleum-lamp Ook nietzegt ze angstig. Hier in dit verhuishouden is er ook nooit iets in orde. Uit balorigheid is de man weer weggeloopen en tot nu toe niet weergekeerd. ZIJ KWAM NOG NIET TE LAAT! Een jonge dame, die het laatste lot kocht op de Haagsche Landbouwtentoonstelling, won den stier van f250. 1. October 1897 1 October 1897. Heden heeft te Rotterdam een zeldzaam Pers- feest plaats. De heer Herman Hejjermans werd den lsten October 1847 als redacteur-verslagge ver verbonden aan de „Nieuwe Rotterdamsche Courant" en is thans een halve eeuw in de journa listiek werkzaam geweest. Wie maar eenigszins van nabij met de Pers bekend is of zich rekenschap heeft gegeven van de veeltijds ondankbare taak der „verslaggevers", een taak zeer dikwijls vermoeiend en moordend,zal met ons den krassen 72-jarigen grijsaard met dezen dag in het bijzonder gelukwenschen. En vooral bij het bedenken dat de journalistiek 50 jaar geleden méér van den ijver en energie der verslaggevers vergde dan nu de middelen van vervoer en communicatie zooveel verbeterd zijn. Heijermans is een halve eeuw kroniek-schrij ver geweest. Een halve eeuw. Het kost ons jon geren eenigszins moeite terug te gaan tot die jaren van '48 en ons helder voor te stellen de ontwikkeling der journalistiek van af het ver keer met postduiven tot het geweldig net van spoor, telegraaf, telephoon, hetwelk nu der Pers ten dienste staat. Als de oude heer Heijermans over dien ouden tijd spreekt komt hij los, dampt genoegelijk en tusschen rookwolkjes door vertelt hij van den zolder op de Groote Markt te Rotterdam daar was destijds het bureel der „N. R. C. waar hij op gezette uren ging kijken welke dui ven waren binnengekomen. De „Nieuwe Rotterdamsche Courant was toen een klein blaadje van aardig formaat. Er ligt bijv. voor ons een exemplaar van Mei 1855en Owat doet het wonderlijk aan, het nieuws van dien schijnbaar verren dag, het nieuws op het ver geelde papier wordt van een vreemde aandoenlijk heid als het wéder gelezen wordt ruim veertig jaar later. Staat het niet als een dier vele duizenden af standsmeters in de journalistieke loopbaan van een halve eeuw En kunnen wij jongeren, mede- reizend met de Koninginnen om dadelijk het voorgevallene te seinen, ons duidelijk verplaatsen in het reporterschap van den ouden Heijermans, die destijds Koning Willem III volgde op zijn reis door verschillende provinciën, rijdend achter de Koninklijke diligence in Friesland be stond toen geen spoorwegverbinding en de goede lieden eerder grof gezind dan behulpzaam waren voor het „wonder" van een medereizen- den reporter? Gebeurde het in die dagen niet het feit is historisch dat in een kleine Friesche gemeente, de oude heer Heijermans door de geheele bevol king werd toegejuicht, omdat hij het eerst in het dorp aankwam en een koninkljjk lakei naast den koetsier had plaats genomen? Indien de jubilaris van heden er een dagboek op na had gehouden: zijn aanteekeningen zouden zeker bijzonder geweest zijn. Een journalist, een verslaggever, die 50 jaar getrouwelijk de gebeurte nissen meemaakt, overal komt, alles neerschrijft voor zoover hij zulks neerschrijven kan, leeft zjjn leven tiendubbel. De heer Heijermans maakte de opkomst van de Hollandsche journalistiek mede na de afschaffing van het dagbladzegel in 1869 en voornamelijk ook na den Fransch-Duitschen oorlog, die enorme belangstelling bij het publiek opwekte en voor het eerst internationaal nieuws op groote schaal naar Holland bracht. („Telegr.") DUBBELE MOORD. Woensdagnacht heeft een Duitsch horlogemaker, Müller, te Rotterdam, zijn 22-jarige vrouw en kind van 11 maanden den hals afgesneden. Daarna begaf hij zich naar het politiebureau, om zich aan te geven. Op last der justitie wer den de slachtoffers naar het ziekenhuis gebracht en de dader in Arrest genomen. De bijzonderheden welke omtrent deze ver schrikkelijke daad bekend worden, zijn allergru welijkst. Zoo vertoonde de 32-jarige moordenaar aan het politie-bureau, waar hij voorloopig ver hoord werd, om de waarheid van zijn bewering te staven, het oor van zijn slachtoffer. Het gezin bewoonde het benedenhuis en niet tegenstaande alle buren thuis waren, heeft nie mand iets hehoord. De commissaris Strang, die onmiddellijk naar de woning ging, vond de vrouw halt ontkleed in een plas bloed op den grond liggende, met afgesneden hals, terwijl ook het linkeroor ontbrak. Het lijkje van het kind, een meisje, lag in den kinderwagen. Naast de vrouw lag nog het strijkijzer, waaruit besloten wordt dat zij daarmede eerst bewusteloos geslagen is. Miiller, maakte bij het verhoor den indruk, volslagen krankzinnig te zijn. Hij zeide den moord gepleegd te hebben omdat zeker iets hem daartoe drong. Omtrent den moordenaar Müller valt nog te melden, dat zijn patroon, de heer H. F. Fehr, horlogemaker, wonende Vischsteeg no. 4, bij wien hij de laatste 1V2 jaar als le bediende werkzaam was, mededeelde dat Müller zijn volle vertrouwen genoot en een stil en ordelijk., man was, die nimmer, zoover hij opmerkte, van ster ken drank misbruik maakte. Sedert Maandagna- - middag 3 uur, toen Müller den winkel verliet, zag de heer Fehr hem niet weder. Hij meende dat de man ziek was. In zijn betrekking als le bediende bezocht hij ook klanten van zijn patroon om bij hen aan huis klokken en pen dules op te winden, en nimmer hoorde de heer Fehr klachten over hem. De vader en de moeder van den moordenaar wonen, zooals zijn patroon mededeelde, te Ber- ljjn, waar de vader spoorbeambte is. De familienaam der vermoorde vrouw isMar- garetha Elisabeth Hannemann. Het vermoeden is thans nagenoeg zekerheid geworden, dat Muller Jin een vlaag van waanzin gehandeld heeft en niet toerekenbaar voor zijn -noodlottige daad kan geacht worden. Toen de moordenaar op het politiebureau ge fouilleerd werd, werd op hem bevonden een fleschje met zwaar vergif, wat natuurlijk in be slag genomen werd. Vermoedelijk heeft hij met het vocht in dit fleschje aanwezig, zijne slachtoffers eerst be dwelmd, waardoor het verklaarbaar wordt, dat de buren geen gerucht gehoord hebben. DE ZAAK VAN DE GEBR. HOOGERHUIS. Van socialistische zijde circuleert te Sneek een adres aan de Tweede Kamer van den volgenden inhoud Ondergeteekenden, allen ingezetenen van 't Koninkrijk der Nederlanden, komen bij dezen Uwe aandacht vestigen op een zeer betreurenswaar dig feit, 't welk allen, die een hart van medege voel bezitten, diep moet treffen. Het is nl. 't vonnis over de drie gebroeders Wiebren, Marten en Keimpe Hoogerhuis, allen te Beetgum, uitgesproken, 't welk de gemoederen des volks heeft in beweging gebracht en waarvoor wij uwe aandacht vragen. Deze jonge mannen toch, die allen zeer gun stig bekend staande ingezetenen zijn, werden ver oordeeld tot 12, 11 en 6 jaren gevangenisstraf wegens het zoo berucht geraakt feit van inbraak bij Gatze Ilaartsma, onder Britsum, gepleegd den 5en Dec. 1895. Het kan noch de regeering, noch den leden uwer Kamer onbekend zijn, hoe vooral dit von nis de gemoederen des volks in beweging bracht, omdat de overtuiging bij 't publiek een vasten vorm heeft verkregen, gesteund op tal van feiten, in 't openbaar, in de pers zoowel als voor de ambte naren der justitie meegedeeld, die 't bewjjs leve ren, dat deze drie jonge mannen geheel onschuldig zijn veroordeeld. Ondergeteekenden, verder overwegende, dat 't in onze zoo hoog geroemde beschaafde 19e eeuw een gruwel is, 't leven van die drie jonge man nen op een dergelijke wijze te verwoesten en een arme, oude moeder hare kostwinners niet alleen te ontnemen, maar ook hare kinderen van hare zijde weg te rukken, van wie ze overtuigd is, dat ze hun straf onschuldig ondergaan; Overwegende, dat blijkens het uitvoerig rechts geding wel het wettigmaar niet 't overtuigend bewijs is geleverd, waardoor 't schuldig over hun zou kunnen worden uitgesproken; reden waarom ook het wettig bewijs vervalt; overwegende, dat de Wet eischt een wettig en overtuigend bewijs van de schuld der be klaagden overwegende verder, dat er in het openbaar zelfs aanwjjzing is gedaan door verschillend'e personen, wie de eigenlijke daders zijn van be doeld feit, waarvoor de drie gebroeders Hooger- •huis zijn gevonnisd overwegende, dat 't om al deze redenen de plicht der regeering is, ten spoedigste in deze te voorzien, teneinde deze jonge mannen hun vrij heid terug te geven, komen ondergeteekenden bij dezen Uwe Kamer op haar moreelen plicht wijzen, om haren invloed ten goede krachtig bij de regeering in' deze zaak aan te wenden, opdat ten spoedigste recht zal wedervaren aan hen, die .reeds 17 maanden lang hebben geboet voor een feit, waaraan zij onschuldig zijn. PRIJSVRAAG. De „Nederlandsche maatschappij voor tuinbouw en plantkunde" heeft een prijsvraag uitgeschre ven vooreen boek, handelende over „Plant- en aardrijkskunde met het oog op den tuinbouw", geschikt om als leer- en leesboek te dienen tot zelfoefening voor aanstaande kweekers of tuin bouwkundigen en tot leiddraad b|j het tuinbouw kundigen en tot leiddraad bij het tuinbouwon- derwijs. Voor een, naar het oordeel eener hiervoor te benoemen commissie, voldoend antwoord, looft de maatschappij uit eene gouden medaille en twee honderd vjjftig gulden. De antwoorden moeten worden ingezonden in de Nederlandsche taal. Z|j mogen niet eigen handig door de mededingers geschreven zijn. Het schrift moet duidelijk en gemakkelijk leesbaar wezen. Z|j worden verwacht bij den algemeene secre taris-penningmeester vóór of op den ln Juni 1899 en moeten vergezeld z|jn van een verzegeld briefje, hetwelk voorzien is van hetzelfde motto als hetgeen op de antwoorden voorkomt en de namen, beroepen en woonplaatsen der inzenders bevattend. In de jaarljjksche algemeene vergadering van 1899 zal het briefje, hetwelk het bekroonde ant woord vergezelde, geopend worden en zullen de overige, bij de onbekroond geblevene behoorend, ongeopend vernietigd worden. De bekroonde en de onbekroonde antwoorden blijven het eigendom der schr|jvers. Het bekroonde antwoord moet binnen een jaar na de bekroning worden uitgegeven. Indien de schrijver aan deze verplichting niet voldoet, ver liest hij het recht van eigendom en vervalt dit aan de Maatschappij. Bij de prijsvraag is een uitvoerige „Memorie van Toelichting" gevoegd. HET GEBED IN DEN RAAD! In den gemeenteraad van Utrecht kwam een voorstel in behandeling tot intrekking van een Raadsbesluit van 1851, volgens hetwelk een ge bed zou worden gehouden vóór den aanvang der vergadering. Uit de medqdeelingen die daarom trent gedaan werden, bleek, dat dit gebed gewoon lijk werd voorgedragen zonder dat een der leden daarbjj tegenwoordig was. Alleen de heer Van Weede van Dijkveld nam daaraan getrouw deel. Daar de voorzitter alleen het gebed aanhoorde dat de secretaris voordroeg, terwijl het gedruisch uit de antichambre in de Raadzaal doordrong, had hij gemeend dit gebruik te kunnen laten vervallen. Het gebed was dan ook gedurende 21i2 jaar niet voorgedragen. Daardoor bleef even wel een Raadsbesluit buiten uitvoering,en Burgem. en Weth. meenden dat he t daarom beter was dit Raadsbesluit uitdrukkelijk in te trekken. Ook hier lokte dit voorstel, evenals in Amster dam, een uitvoerig debat uit. Een der leden wees er op, dat alle Raadsleden, ook z|j die een ambts gebed wel waardeeren, aan den thans ontstanen toestand schuld hadden, door niet aan dat ge bed deel te nemen, wat aan de andere leden de verklaring ontlokte, dat z|j met het bestaan van het Raadsbesluit onbekend waren; ware het ge bed gehouden, zij zouden er zeker aan hebben deelgenomen. Ten slotte werd met 21 tegen 9 stemmen be sloten tot intrekking van het besluit van .1851, waarmede het ambtsgebed is afgeschaft. VAN KOLVEN EN KNUPPELEN. De liefhebberij voor sport heeft in zooverre haren invloed in Hollands Noorden doen gevoelen, dat de Oud-Friesche spelenhet kolven en kat of tonknuppelen opnieuw b|j velen-in trek zijn gekomen. In iedere plaats van eenige beteekenis bestaat thans een kolfclub of is zulk eene vereeniging in wording. Elke vereeniging heeft hare jaar ljjksche wedstrijden, die in vele gevallen met de kermis samenvallen. Terwijl dan de jongelui zich in de een of andere danszaal vermeien, zitten de mannel|jke familieleden van meer bedaagden leef tijd in dubbele rij in de kolfbaan, waar de beste spelers uit eigen plaats en die der omliggende gemeenten elkander de eer van den kolfprijs be twisten. Een schoone slag wordt met algemeenen bijval begroet, een poedel brengt gemor onder de heeren critici. Ook het katknuppelen wordt weer een modespel. Aan eene partij te Zuidscharwoude namen niet minder dan 230 spelers deel. Op het Hulpkantoor te ZUID-SCHAR- "WOUDE z|jn gedurende de maand September 1897 op de Rjjkspostspaarbauk ingeschreven 88 inlagen, tot een bedrag van f594.80, tegen 11 terugbetalingen, uitmakende een bedrag van f 1273,53. Een nieuw boekje werd afgegeven zjjnde genummerd 8225. LANGEDIJK. Over het geheel z|jn de koolsoorten in deze streek niet groot van stuk, wijl de voorzomer niet bijzonder gunstig voor de gewassen is geweest. De prijs der gele is plm. f 5,der roode, die het best is, plm. f 4,der witte plm. f 5,De prijs der bloemkool is zeer afwisselend en liep van f5 tot f16. De kwali teit is niet ver boven het middelmatige. Als het een paar weken zacht weer bljjft, kan de kool nog flink aangroeien, wat vooral den wintersoor- ten ten goede zal komen. De uien zijn, wat de kwaliteit betreft, zeer goed, de prjjs loopt weinig hooger dan fl, Buitenland. Een goed denkbeeld is het dat men te ROME een nieuwe vereeniging oprichten wil, met het doel het beste deel der dameswereld ge regeld een of tweemalen 's maands te doen samen komen men wil een sociëteit oprichten, waar de mannen 's avonds kunnen bijeenkomen en waar de mama's eens of tweemalen per maand hare doch ters kunnen brengen. De gelegenheid om elkaar op geoorloofde ma nier een beetje te leeren kennen is, zooals be kend, in Italië voor beide sexen zeer gering, haast nog geringer dan in Eranknjk. Familiën die ontvangen, z|jn er maar weinige en naar die weinige gaan de jongelui nog maar zelden heen, omdat z|j er zich vervelen, om allerlei redenen, te veel om op te noemen. De bestaande circoli en vereenigingen doen al veel als zij een of twee feesten per jaar geven. Haast is de eenige plaats waar men elkander ziet, 's zomers bij de muziek op de Piazza Colonna. Geen wonder dat de huweljjken zoo onrust barend afnemen! Uit Warschau wordt gemeld: Ofschoon waarschijnlijk van officieele zijde een tegenbe richt zal komen, is het volgens vertrouwbare bronnen als waar aan te nemen, dat bij het laatste bezoek van den C|gtar te Warschau een samen zwering gepleegd is tegen het leven van den vorst. De politie heeft dien aanslag echter bjjtjjds ontdekt. Uit de bijzonderheden, door geloofwaardige per sonen medegedeeld, blijkt het, dat eenige weken voor de aankomst van den Keizer en de Keizerin verschillende personen, waaronder Duitsche socia listen, die te Warschau wonen, en andere die er zich pas gevestigd hadden, bezig waren met het aanleggen eener m|jn onder den weg, waarlangs de Czaar naar alle waarschijnlijkheid zoude voor bijgaan. Van uit een herberg, behoorende aan zekeren Jung ondermijnden de samenzweerders de Novy Sviatstraat. de voornaamste straat in Warschau, gelegen tusschen het paleis van den gouverneur en het koninkljjke kasteel van Laziensky, waar de keizer tjjdens z|jn bezoek zou blijven. Naar het echter schijnt, hebben de samenzweerders ge vreesd, toen hun werk bjjna gereed was, dat de m|jn zoude instorten, en vonden het noodig om er metselaars b|j te halen, ten einde het gevaar te keeren. Deze mannen waren echter Polen, kregen ach terdocht en waarschuwden de politie. De plaats werd spoedig door politie en gendarmes ingesloten en de samenzweerders werden gevangen genomen. In verschillende wjjken der stad hadden er thans arrestatiën plaats, waarvan het aantal wel in het geheel 120 bedroeg. Men beweert, dat er onder de aangehoudenen vier Duitsche officieren zijn, die eveneens aan de mjjn gewerkt hebben. Men veronderstelt, dat zij met verlof of van de reserve waren. Verder voegt men hieraan toe, dat verscheidene fabri kanten, kooplieden en anderen uit de Poolsche handelswijk Lodz, maar van Duitsche origine, insgelijks in de zaak betrokken waren, en dat vele van hen aangehouden en in verschillende Russische steden, onder andere te Saratow, op gesloten zullen worden. De politie heeft de her berg van Jung gesloten, en houdt een wakend oog over de bewoners van Warschau en Lodz, die verdacht werden. Tegelijkertijd heeft men al les in het werk gesteld om de zaak geheim te houden, en vooral om te beletten, dat de nieuws bladen er melding van maakten. Ingezonden mededeeling. ÏO cent per rég-el. HET TANDEN KRIJGEN DER KINDEREN. In het vormings- en ontwikkelingsproces dat het menscheljjk lichaam tot aan z|jne volkomene rijpheid te doorloopen heeft, nemen vele verschijn selen een kleiner of grooter aandeel aan de vor ming van het organisme, en grijpen veelal zwak ker of krachtiger in het werktuigelijke leven in. Het t|jdperk van het tanden krjjgen der kinde ren is onder deze afwisselende verschijnselen de eerste en belangrijkste verrichting van het jeug dige leven, hetwelk de tjjdruimte van de vjjfde maand af tot aan het derde levensjaar omvat, van het begin tot aan het einde het gansche or ganisme van het kind aangrijpt, en niet zelden de eerste oorzaak van hevige ziekte wordt. Zoodra bij het kind het tanden krjjgen een aanvang neemt komen vooreerst de speekselklieren evenals alle deelen van den mond in ongewone werkzaamheidhet kind kwijlt en brengt, als wilde het de plaats aanduiden waar het pijn voelt, alles wat het in de handjes krijgt naar den mondIs het kind gezond en krachtig, zoo heeft het tanden krjjgen in de meeste gevallen zonder merkbare storing plaats. Bjj teedere en zwakkere gestellen waar het

Nieuwe Langedijker Courant | 1897 | | pagina 2