Weekblad voor LANGEDIJK en Omstreken. N°. 42. Zondag 17 October 1897. 6e Jaargang. BERICHT! Plaatselijk Nieuws. NIEUWE COURAST Deze courant verschijnt eiken Zaterdagnamiddag. ABONNEMENTSPRIJS voor Noordscharwoude, Oüdkarspel, Zuidscharwoude en Br. op Langedijk per drie maanden 50 et-, franco p. post 60 ct. UITGEVER: J. H. KEIZER. BUREEL: JYooi'dscliarwoiide. PRIJS DEE ADYERTENTIËN: Van 15 regels 30 ct., elke regel meer 5 ct. Groote letters of vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Brieven rechtstreeks aan den Uitgever. Zij, die zich nog wenschen te abonneeren op het Zondagsblad, verzoeken wij vriendelijk het inteekenbiljef, voorkomende op de 4e pagina, ten spoedigste ingevuld intezenden. Aan hen, die zich reeds als abonné lieten in schrijven, wordt heden No 42 verzonden. Voor nieuwe abonné's houden wij enkele nrs. van No. 40 af, voorradig. In de eerste Nummers van het Geillustreerd Zondagsblad, premie voor de lezers van de „Nieuwe Langedijker Courant", zijn tal van be langwekkende Gravures opgenomen, eene boei ende novelle en een schat van belangr- wekkenden tekst. Ook voor de volgende nummers worden in gereedheid gebracht: Uitmuntende Gravures die dit kwartaal zullen opluisteren. In bewerking fraai geillustreerde Novellen en een met zorg gekozen roman, die zeer zeker de aandacht zal trekken en niemand zal kwetsen. Inschrijvingen worden dagelijks aangenomen. Verkrijgbaar voor slechts 37V, cent per drie maanden of fl.50 voor een geheelen jaargang. De Uitgever. Verslag1 van de Algemeene Vergadering der Landbouw- en Handelsvereeniging te Broek op Langedijk, gehouden in het lokaal van den Heer Vet aldaar, op Donderdag 14 October 1897. Te ongeveer acht uur werd de vergadering door den voorzitter, den heer C. Wagenaar JGz. geopend, die de aanwezigen ongeveer aldus toe sprak: Geachte leden en begunstigers. Ik heet u al len hartelijk welkom in het lokaal van den heer Vet alhier. Het is in den harden strijd om het bestaan zeker goed elkander te ontmoeten met het nuttige doel handel en landbouw te bespreken. Een hoogst belangrijk punt komt voor op het Convocatiebiljet ter bespreeking waarvan wij hier zijn gekomen en ik hoop op een genoegelijk sa menzijn, waarvan de uitkomst zal mogen strek ken tot nut van handel en landbouw. Voor ik verder ga vraag ik uwe aandacht voor het lezen der notulen eener vorige vergadering door onzen Secretaris, den heer A. Dirkmaat. Hierna volgt lezing en goedkeuring der notulen. De Voorz. In deze vergadering een kort over zicht te geven van de werkzaamheden der ver- eeniging komt mij voor onnoodig te zijn omdat in eene in Februari te houden vergadering een jaarverslag zal worden geleverd. Tevens spreek ik mijn leedwezen uit over het overlijden van ons medebestuurslid, den heer. C. de Boer, waardoor eene vacature is ontstaan, waarin tevens in de Februari vergadering kan worden voorzien. Het bestuur heeft allen lof over voor die le den welke trouw zjjn gebleven aan de door de vereeniging genomen besluitenwelke „Een man een man, een woord een woord" gestand deden, door trouw de verplichten natekomen en alzoo den verkoop van Uien per baal te ver zekeren. Dat geeft ons de kracht in den strijd moed te houden en niet te wanhopen aan het zegevieren der beginselen. Eendracht maakt macht. Eenmaal doordrongen van die waarheid zullen zij die de verplichtingen op zich namen en hun woord verbraken het verkeerde van hunne han delwijze doen inzien. Een commissie, uit ons m:dden benoemd, om in onderhandeling te treden met het bestuur der Tuinbouwvereeniging te Bovenkarspel, welke samenkomst in Augustus heeft plaats gehad, vond niet alleen een welwillende ontvangst, doch ont ving tevens de zekerheid dat die vereeniging zich geheel kan vereenigen met de door onze vereeni ging geopperde denkbeelden, niet alleen tot het invoeren van het baal- en gewichtstelsel maar ook tot afschaffing van de overtallen. Dat wij niet onbezonnen te werk zijn gegaan zal u blijken uit het feit dat door ons zeer velen in den omtrek zijn geraadpleegd, tot wij tenslotte tot de overtuiging kwamen, dat stappen, tot het in voeren van het tientalligstelsel, moesten worden gedaan om te trachten het nationale stelsel overal ingang te doen vinden. Het stelsel dat thans nog bestaat met overtal- len van 12 of 4 stuks naar gelang 's lands ge bruik, is een stelsel dat niet langer mag noch kan worden gehuldigd. Te dien einde riep het bestuur verschillende hoofden der gemeenten op tot het bijwonen eener vergadering, om hen met onze belangen bekend te maken en tevens hunne meening te liooren over het invoeren van het tientallig stelsel en het zeventallig stelsel te laten vervallen. Ter vergadering waren aanwezig de burgemees ters van St. Pancras, Broek op Langedijk, Zuid scharwoude, Heer Hugowaard en Hensbroèk, be nevens de voorzitter van het Landbouw Comité. Het resultaat dier conferentie was dat allen zich voor de invoering van het tientallig stelsel verklaarden terwijl van de hoofden der gemeen ten Noordscharwoude en Sijbecarspel berichten van instemming met het doel der vereeniging waren ingekomen. Daarom komt het Bestuur thans met een voor stel tot u, om twee artikelen in ons huishoudelijk reglement te ver anderen,waardoor, indien het voor stel wordt aangenomen het samenstellen van een nieuw reglement noodzakelijk wordt gemaakt, en dan in artikel 5 de bepaling te brengen dat vroege aardappelen aan de veilingen te Broek op Langedijk, te Sint Pancras en andere plaatsen zul len worden verhandeld per 17y2 of 35 KG. Bloemkool per 100 stuks alsmede Roode-, witte- en gele kool, Koolrapen en andere soorten hier niet genoemd Witte Meirapen per 1000 stuks; Losse Wortelen per 50 KG. en Uien per 50 KG. Artikel 6. Bij het niet nakomen der bepalingen in 't vorige artikel omschreven eene boete op te leggen van ten minste f 1.of ten hoogste f 10. welke aan de kas der vereeniging vervallen. Hoe 't zeventallig stelsel in de wereld is ge komen is moeielijk uit te maken. Heinde en ver is er naar gezocht doch men is tot geen juiste oplossing kunnen komen. Waarschijnlijk is dat stelsel afteleiden van het destijds in omloop zijnde geld, toen nog werd betaald met een oortje, een duit of eene penning toen men het getal zeven nog als een heilig ge tal beschouwde. Toen het tiendeelig stelsel werd ingevoerd, hadden andere berekeningen, afwijkende van dat stelsel moeten vervallen. We komen, op de school dat stelsel te hebben geleerd, van de theorie in de pjaktijk en dan blijkt 't hoe moeielijk 't is vast te houden aan dat oude stelsel. Het is slechts eene omzetting van het getal, waarom zouden wij het dus niet invoeren. Op de 100000 stuks kool wordt 120 toegege ven alsof die 120 bij het getal behooren. De handel en landbouw zullen we steunen door het opheffen van dat verouderde stelsel. In overeenstemming met de vereeniging te Groo tebroek, alwaar hetzelfde voorstel in eene alge meene vergadering zal worden besproken, kun nen wij komen tot eene betere en billijker be rekening. Wel ondervonden wij reeds tegenstand van enkelen, doch die tegenstand berustte niet op krachtige argumenten. Waar de wetgeving is voorgegaan mogen wij niet achterblijven een dergelijke misstand op te heffen. Nog niemand heeft dat oude stelsel op goede gronden verdedigd. Laten wij dus de koe bij de horens vatten, dat alleen kan, wanneer deze en de vereeniging te Grootebroek gezamenlijk optreden. Laten wij allen krachtig medewerken opdat ten slotte alle vereenigingen nationaal optreden om die misstanden op te heffen welke afbreuk doen aan recht en billijkheid. Om tot dat doel te komen vraag ik uw aller medewerking. Alsnu wordt gelegenheid gegeven tot alge meene besprekingen. De Heer A. Dirkmaat vraagt en verkrijgt hierop het woord. Spr. wijst er op dat sinds voor 25 jaar eene dergelijke poging is aangewend om de over tallen te laten vervullen, doch met weinig suc- cès. De reden dat een dergelijk plan toen in 't water viel was wel omdat men zoo slecht geor- Zoo'n oud ingeroest gebruik kan alleen wor den uitgeroeid wanneer van alle kanten de zaak wordt aangegrepen. Ook door de Tuinbouwvereeniging werden dusdanige pogingen aangewend, doch de tegen werking der kooplieden die zij ondervond, kwam hieruit voort omdat wanneer zij er toe besloten zou Langedijk immers met 112 komen aandra gen en de concurrentie zou op die wijze hen aangedaan door Langedijk te drukkend zijn, ook vooral met betrekking tot den handel in het buitenland. Waar echter gezamenlijk wordt opgetroden, zegt spr., de burgemeester, hun invloed zullen aanwenden, terwijl de medewerking ons zal wor den geschonken van de landbouwers te Groote broek, daar zal de tegenstand van de kooplieden wérden gebroken en zullen we niet meer heb ben te prutsen met die nare getallen. Algemeen dunkt mij, zegt spr., is er niets tegen. Hierop neemt de heer K. Kooiman, betaal meester der vereeniging „De Tuinbouw" te Bo venkarspel mede ter vergadering aanwezig met den voorzitter dier vereeniging het woord en wijst er op dat men in „De Streek" aanvankelijk in gunstiger conditie verkeert omdat alle landbou wers op één na, lid der vereeniging zijn. Dit is zeer zeker wel een gevolg der vele mis bruiken, die vroeger bestonden. Die misbruiken, zegt spr., kennen ze hier niet. [Toen vroeger te Bovenkarspel nog geene vei ling bestond was de verkooper geheel overge leverd aan de willekeur van den handelaar, tot d „t tenslotte de landbouwers zich vereenigden om d 3 misbruiken tegen te gaan. Eene vereeniging en een afslag werd opgericht, dcch zonder verplichting dat de leden er heen eesten. JtfcJyVas echter nog lang niet zeker, dat als men t 0.— maakte dat men f 6.— ontving, want, zegt spr., de kooplieden wisten daar van uitschieten, welk getal natuurlijk werd afgetrokken. Alsnu werd, omdat zooiets niet langer aanging, een betaalmeester en een keurmeester aangesteld, om op die wijze het bedrog tegen te gaan. Toen nu voor een paar jaar geleden het plan werd besproken tot afschaffing der overtallen stuitte men op het bezwaar dat 't niet algemeen zou worden doorgezet waardoor dat plan dan ook niet tot uitvoering is gekomen. Als Langedijk echter wil, zegt spr., dan komen wij klaar en kunnen wij de zaak aanzetten. Ik wil er echter even op wijzen dat bij ons in den regel de vergaderingen drukker worden be zocht dan hier; van de ruim 300 leden komen er in den regel van de 200 tot 250 op. Ik geef u de verzekering dat, wil men hier er toe besluiten, de zaak met vlag en wimpel er door komt. En bij ons wordt aan een eenmaal genomen besluit woord gehouden. Ook wij hebben de handelaars gepolst en zul len wanneer 't hier geen belemmering meer geeft, tot de zaak overgaan. Daarom zou ik u willen voorstellen om de wenschelijkheid uit te spreken dat in die richting stappen worden gedaan, omdat door het kleine getal aanwezigen geen besluit kan worden ge nomen. Eene verbetering is 't en om verbete ring gaan wij uit. De Heer Bouwens van Broek op Langedijk hierop het woord nemende zegt, dat 't hem zeer veel genoegen doet dat een dergelijk ge wichtig punt op het convocatiebiljet voorkomt. In den regel gaat spr. voort, klopt de vereeni ging niet aan eens doovemaüs deur, over het uit spreken der wenschelijkheid valt aanvankelijk weinig meer te zeggen doch de mogelijkheid is wat anders. Spr. is van meening dat men te Grootebroek beter woord kan houden dan hier, niet omdat de Langedijker bouwer minder standvastig is doch omdat het ledental hier te klein is naar het aantal landbouwers, waardoor voor den koop man nog altijd de gelegenheid overblijft van niet leden hun waar te betrekken indien de leden zouden weigeren 112 stuks te geven. Daarom maant hij aan meer omzichtig te werk te gaan vooraleer eene beslissing in deze zaak wordt ge nomen. Spr. zou liever zien dat ook de kooplieden ter vergadering werden opgeroepen, om de gezamen lijke belangen te bespreken. Daarom zou hij het bestuur in overweging willen geven zich in contact to stellen met de handelaars. De voorzitter zegt hierop dat door hem met enkele kooplieden over de zaak is gesproken en hij heeft de overtuiging gekregen dat allen, die hij sprak er zich voor lieten vinden. Bovendien is het duidelijk dat als iedere land bouwer weigert het overtal te geven, do koop man daarmede genoegen zal nemen. liet is enkel de onwil van den bouwer. Niettemin zullen ook de niet-leden der ver eeniging worden verzocht hunne meeniug uit te spreken, niet alleen aan de Langedijk maar ook te Heer Hugowaard, te Hensbroek, Warmen- huizen enz. op die plaatsen waar kool wordt verbouwd. In 1840, gaat de voorzitter voort, is eerst de verkoop van uien per mud begonnen, vóór dien tijd werd de uien gerist. Waarom zou dan nu niet den voorgestelden maatstaf kunnen worden aangenomen De argumenten die tegen ons voorstel worden aangevoerd, vinden hun grond hierin, dat men lie ver bij 't oude blijft en tegen eene vernieuwing opziet. Gestel t eens, zegt de voorzitter, dat we inplaats van 112 gewoon waren per 100 stuks te leveren en we heden bij elkaar waren gekomen om te spre ken over het voorstel om 112 stuks te leveren; we zouden immers het hoofd schudden, omdat dat immers niet op zou gaan. De Heer Wagenaar spreekt zich in den geest uit als den Heer Bouwens terwijl de hr. Slot in eene vergadering met de kooplieden geen heil ziet, ook al met het oog op de onwilligheid van den koopman om een gulden te betalen voor ieder vaartuig kool, dat naar het Station Noordschar woude of Heer Hugowaard moet worden vervoerd. Ook de Heer Balder wenscht samenspreking met den koopman terwijl de voorzitter steeds blijft bepleiten dat bij den koopman met een be sluit van de vereeniging moet worden aangeko men. Het voorstel van den lieer Zeeman, dat de vergadering de wenschelijkheid zal uitspre ken voortaan het tientallig stelsel aan te nemen, wordt eveneens verworpen. Hierna wordt door den Heer Wagenaar het volgende voorstel ingediend De Landbouw- en Handelsvereeniging te Broek op Langedijk spreekt de wenschelijkheid uit hot tientallig stelsel in te voeren en mach tigt het bestuur eene vergadering met de koop lieden te beleggen. Dit voorstel wordt echter door het bestuur niet overgenomen. Nadat ten slotte de voorzitter mededeelt dat het bestuur heeft besloten de kooplieden met het door hen opgevatte plan in kennis testellen en huil advies zal wordeD ingewonnen wordt de vergadering, nadat door den heer Bouwens er op is aangedrongen, de vergadering te ope nen op den uitgeschreven tijd, gesloten. Men schrijft ons uit ZUID-SCHARWOUDE Op een der kermisdagen alhier kwam zekere B. tot de onaangename ontdekking, dat zijn por- temonnaie met circa vier gulden inhoud verdwe nen was. Hij had wat ruim aan Bacchus geofferd, en wist daardoor niet recht wat er met hem voor gevallen was. Eenige jongelui beweerden echter gezien te hebben, dat de beurs hem ontnomen was door een zekeren V. van hier. De politie werd met het geval in kennis gesteld, en een voorloopig onderzoek had plaats, waarbij Y. ont kende. De zaak werd echter voor den officier van justitie te Alkmaar gebracht, en, naar wij ver nemen, zijn de bij 't geval betrokkenen reeds door den rechter van instructie gehoord. Zoo zou de kermispret voor V. een zeer onaangename nasmaak kunnen hebben. Het alhier bestaande gezelschap „Nut en Genoegen" opgericht den 14en September 1872 hoopt den 23en dezer zijn vijf en twintig jarig bestaan feestelijk te gedenken. Voorzeker een zeldzame feestdag voor eene vereeniging te plat ten lande. Van de oprichters zijn, naar wij mee- nen te weten, nog slechts twee in leven. De vereeniging telt ook eenige eereleden, die natuur lijk zijn uitgenoodigd om over te komen en het feest met hun tegenwoordigheid te vereeren. Tot Lid van het dagelij ksch bestuur van den Polder Geestmer Ambacht (Oosterdijk en Molengeersen) is in vergadering van 13 Oct.j.l. als zoodanig herbenoemd IJ. Bruijn te Koedijk. LANGEDIJK. De volgende prijzen wordon de laatste week voor de groenten alhier besteed, voor roode kool p.m. f4, gele f4y2, witte f472, uien fl per mud, bloemkool van f 3 tot f 10. Vooral in bloem kool is de markt sterk aan daling en rijzing on derhevig, de eene dag scheelt met den volgen den soms meer dan f 7. De te veld staande win ter roode kool staat goed, maar is wat klein van stuk. Er wordt over het geheel meer ge teeld dan verleden jaar.

Nieuwe Langedijker Courant | 1897 | | pagina 1